De Soester E*H*B*0* luidt de noodklok* Cnèt bruin PIGMA-DERM YUL BRYNNER IS EEN WONDERLIJK MENS. Voor al uw WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. VOOR AL UW LIKEUREN Slijterij Brouwer Zn. VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. BANKETBAKKERSIJS. IJSTAART TOE. DOGTEROM met en zonder zon Firma G. van de Pol Loodgieters- werkzaamlieden. VOOR ZON EN STRAND. r Wegens vakantie gesloten van 23 juli tot en met 3 aug. 1960. Van circusacrobaat, liedjeszanger en toneelspeler tot beroemd filmacteur en geleerde. Er zijn twee dingen in mijn leven die mij altijd bijzonder hebben aange trokken, dat zijn de theaterwereld en de wetenschap." Deze woorden kwamen uit de mond van Yul Brynner, de beroem de (kaalhoofdige) filmacteur, toen wij een gesprek met hem hadden in een rustpauze tijdens de opnamen van de grootse Paramountproductie „De Boe kanier". Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 We moesten even goed kijken of we in derdaad wel het genoegen hadden met Yul Brynner te spreken, want in deze film treedt hij niet als kaalhoofdige op, zoals we hem allen kennen, maar met het krullende donkere haar en de kne vel van de vrijbuiter uit New Orleans, Lafitte, die hij in deze film uitbeeldt. Zo tussen hem en zijn tegenspeelster Claire Bloom gezeten, hoorden wij van de acteur het een en ander over zijn leven, een leven, dat wel bizonder ge noemd mag worden. ,,Ik ben een merkwaardig mengelmoes je", vertelt hij ons glimlachend. „Mijn vader is een Zwitser van Mongoolse afkomst en mijn moeder een zigeune rin. Weet u waar het Japanse schierei land Sachalin ligt vraagt hij ons. „Sachalin oh ja het dringt tot ons door. Daar ben ik geboren in 1920. Mijn naam is geen artiestennaam, zoals zovelen gebruiken. Onze naam wordt eigenlijk met één „N" geschreven, maar dan spreekt men die dikwijls verkeerd uit. daarom heb ik er een tweede „N" aan toegevoegd, dan kan er geen ver warring ontstaan." Dit onderwerp van de juistheid van de uitspraak van zijn naam brengt ons da delijk op een terrein waarop Brynner graag verkeert, talen Deze man is een waar talenwonder en heeft er uiter aard een bijzonder gevoel voor. Als kind leerde hij de zigeunertaal van zijn moe der, voorts Mongools, Chinees, Maleis, Japans en Koreaans. Later legde hij zich toe op Frans, Russisch en Engels. In zijn jongensjaren verliet hij Sacha lin en vertrok naar Frankrijk, waar hij schoolging. Heel jong al nam hij een gitaar ter hand en toen bleek ook zijn buitengewone muzikale begaafdheid. In weerwil van het feit dat hij geen noot kon lezen, begeleidde hij zichzelf met de gitaar bij het zingen van bal lades en volksliedjes, waarvan hij er nu na zoveel jaren nog verscheidene kent. Hij trad op in cabarets als de jeugdige minnestreel, maar dat leven stond hem na enige tijd niet meer aan. Hij belandde in een circus, trad op als pantomime-artiest en als trapezewer ker. Een ongeluk maakte een eind aan die carrière. alle radiostations in Amerika, Canada en Europa bestreek." Ontdekking in de studio. Tenslotte moet een Amerikaanse ar tiest eenmaal op Broadway staan en Yul Brynner kwam er in „Lute Song". Maar Brynner wilde meer. Hij wilde regisseren. „Daarin kan een artiest zich uitleven. Het is alsof je een or kest dirigeert," meent hij zelf. Dit bereikte hij door middel van de televisie. Vele televisieprogramma's heeft hij geleid. Hij was regisseur bij de C.B.S. toen hij er in toestemde de rol van de koning te vertolken in „The King and I", hetgeen hij echter als tijdelijk werk beschouwde. Het lot wilde, dat de beroemde pro- EN STERKE DRANKEN. VERHUUR VAN SERVIES. ducer Cecil B. de Mille door zijn se cretaris en kleindochter werd over gehaald om eens een kijkje te gaan nemen bij de opnamen van deze film. Het was tijdens dit bezoek, dat de grote showman De Mille zich tot zijn gezelschap wendde en zei„Ik heb de koning gezienIn de zeven minu ten pauze ontmoetten De Mille en Brynner elkaar. De Mille bood hem prompt de rol van farao Ramses II aan in zijn nieuwe film „De Tien Ge boden" en Brynner accepteerde dit. Zeerover besliste de slag. Uit de bladzijden van de Amerikaanse geschiedenis verrijst de patriottische piraat Jean Lafitte als een van de meest romantische figuren die ooit heb ben geleefd. Zijn heldendaden, moed en vaderlandsliefde inspireren vele schrij vers reeds sinds meer dan anderhalve eeuw. Lord Byron zei eens over hem „The Corsair" „Hij schonk ons de herinne ring aan de onvergetelijke kaper, met een enkele deugd en duizenden mis daden. Die enkele deugd was de bij stand die Lafitte aan generaal Andrew Jackson verleende bij de beslissende LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 slag om New Orleans, welke het tij deed keren en de oorzaak werd van de Verenigde Staten in 1812. Dit is de man die Brynner zal uit beelden in „De Boekanier" en dit ge deelte van het leven van de piraat wordt in de rolprent gedramatiseerd met alle glorie en mislukking er van. Toch ziet de acteur nog kans om te studeren, iets dat eigenlijk een hobby van hem is. Hij werkt voor zijn titel in de filosofie, op die manier de titel van geleerde toevoegend aan de vele anderen die hij reeds verwierf, als zan ger, cabaretier, acrobaat, skileraar en acteur. Hij leest dolgraag boeken en wel in het bizonder die handelen over ge schiedenis, filosofie en natuurweten schappen. Yul Brynner mogen we wel degelijk rekenen tot een van de merk waardigste beroemde acteurs, die de filmwereld kent. Een scène uit de Boekenanier, waarin Claire Bloom als het felle piratenmeis- je door Lafitte (Yul Brynner) in be dwang wordt gehouden. Kaal geschoren. Tijdens ons gesprek keken wij Yul Brynner even van terzijde aan. Hij is een opmerkelijke verschijning. Een flinke man van omstreeks 1.80 meter lang, krachtig gebouwd zoals je kimt verwachten van een gewezen acrobaat D'e afdeling Soest van de Kon. Ned. Ver. voor E.H.B.O. heeft dezer dagen getracht om, door middel van het rond zenden van telefoonkaarten aan de tele- foonabonné's van Soest, de belangstelling op zich te vestigen. Ongetwijfeld zullen vele aangeslotenen op het telefoonnet deze praktische kaart, die de telefoon nummers vermeldt van de politie, brand weer, ziekenauto, doktoren enz., een plaats geven in de onmiddellijke omge ving van de telefoon, om, in tijd van nood direct deze onmisbare nummers bij de hand te hebben. De ontvangers van deze kaarten zul len bij nader inzien de tweeledige taak van deze kaart begrepen hebben, want naast het gebruik van deze kaart voor telefoonnummers, kan een deel van de kaart gebruikt worden om zich aan te melden als lid of donateur van de af deling Soest van de E.H.B.O. Rijkhalzend ziet het bestuur, onder lei ding van haar voorzitter, dokter W. J. Schutte, thans uit naar de kaarten, die ongefrankeerd kunnen worden verzon den voor de aanmelding als begunstiger. Natuurlijk kunnen die inwoners, die reeds donateur zijn, het zenden van de aangehechte kaart achterwege laten, ter wijl het aanmelden als donateur van niet telefoonbezitters het bestuur zeker zo welkom is. siast kan blijven werken aan het wel zijn van de medemens. De penningmeester moet trachten de eindjes aan elkaar te knopen, hetgeen hem, naar hij ons meedeelde, zeer veel hoofdbrekens kost. Na een gebruik gedurende meer dan dertig jaar moeten thans de verband- kisten, die op 16 plaatsen in onze ge meente zijn gestationeerd, worden ver vangen door makkelijk draagbare ver- bandkoffers, die vlot te transporteren zijn naar de plaats des onheils. Verouderd materiaal moet vervangen worden door nieuw. Met de nieuwste middelen voor wondbehandeling enz. worden deze koffers thans uitgerust en ze staan steeds klaar voor ons allemaal, zonder uitzondering. Zondagmiddag Johnny Weismuller in de film „Jungle Jim en de zwarte dui vels". Natuurlijk is Weismuller hierin de moedige Jungle Jim, die het op neemt tegen schurken en inboorlingen en natuurlijk zegeviert. Tussen de be drijven door redt hij een aantrekkelijk meisje van de martelpaal, maar zij wordt niet zijn bruid omdat Jim in andere films nog veel meer te stellen heeft met blanke en zwarte schurken. Van Maandag tot en met woensdag Doris Day in een hartveroverende rol als „Het Ontembare Weeuwtje", die in het Engels de wat beschaafder titel „It happened to Jane" heeft. Doris is in deze film een kreeftverkoop ster op grote schaal, maar het bedrijf dreigt ten ondergang gedoemd- te zijn als de eerste zending door de spoorwe gen zo nonchalant behandeld is dat alles bederft. Er volgt een proces, de spoorwegen moeten betalen maar zij gaan in hoger beroep. Jane heeft het geld als weduwe hard nodig en Iaat be slag leggen op een trein. Deze resolute daad bezorgt haar veel populairiteit en met optreden voor de radio en televisie brengt zij haar financiën weer enigs zins in orde, maar de moeilijkheden sta pelen zich steeds hoger op. Natuurlijk komt Doris-Jane uit deze vermakelijke historie zegevierend te voorschijn, maar voor het zover is moet er heel wat ge lachen worden. In de donderdagcyclus „Lady Chat- terley's minnaar". Het verhaal van een jonge vrouw die het huwelijk met haar man - die invalide uit de oorlog terug kwam - niet meer aan kan en haar leven tenslotte koppelt aan dat van een jacht opziener. ENICflR PHENIX BUREN JUWELIER-HORLGGER Yul Brynner tijdens een rustpauze bij de opnamen van de Paramountfilm „De Boekanier" in gesprek met zijn tegenspeelster in deze rolprnt Claire Bloom. De werkende student. De theaterwereld had zijn hart gestolen en Yul werd onbetaald hulpje bij het toneelgezelschap van George en Lud- milla Pitoeff. In hun theater in Matu- rins, in Parijs, deed hij allerlei werkjes van het bouwen en versjouwen van decors tot het verzorgen van allerlei bijkomstige attributen voor de spelers. In zijn vrije tijd zong en speelde hij in cabarets om wat bij te verdienen en bo vendien studeerde hij nog aan de Sor- bonne in de filosofie en ook dat moest betaald worden. „In 1941 kwam ik op verzoek van Mi- chael Chekhow naar Amerika om daar de rol van Fabian te spelen bij voor stellingen van „Driekoningenavond". Anderhalf jaar lang trok ik met dat gezelschap door de States en in de vrije tijd die ik nog had studeerde ik Rus sisch. Van midden 1942 tot D-day werkte ik als omroeper en commentator in de Franse taal, voor het U.S.-gouverne ment. Daar beleefde ik een van de grootste sensaties in mijn leven, name lijk toen ik voor de microfoon van „De stem van Amerika" de landingen van de Amerikaanse troepen in noord-Airika aankondigde in de wetenschap dat ik en toch gracieus in zijn bewegingen als een balletdanser. Hij heeft glanzende bruine ogen, een melodieuze stem en zijn handen zijn groot en sterk. Vijf jaar geleden liet hij zich het hoofd kaal scheren voor zijn rol als de ko ning van Siam en daarna nogmaals voor Na het eten Torenstraat 6 - Telefoon 2050 de vertolking van Ramses II in „De Tien Geboden", voorts voor zijn rollen in de films „Anastatia" en „De ge broeders Karamazov". Vele kennen hem niet anders dan met een kale schedel. In de rol van de piraat Jean Lafitte zal men hem dus voor de eerste keer anders zien en wel met een. normale haardos. Het is een nieuwe Yul Bryn ner die wij zullen zien in „De Boeka nier". Voor de mysterieuze acteur is er een natuurlijke verwantschap met het karakter dat hij uitbeeldt en tot leven brengt. Erg hoopgevend is het resultaat tot nu toe echter nog niet geweest, hoewel er toch nu en dan enkele kaarten bin nen druppelen. Het bestuur begrijpt niet goed waarom er niet meer mensen zich jaarlijks een klein offertje willen getroosten om deze o.i. sympathieke vereniging te helpen in deze voor het verenigingsleven zo moeilijke tijd. Flacon 2.95 Grote flacon 7.50 Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Hoe vaak wordt men niet geconfronteerd met het werk van de Soester E.H.B.O., die dag en nacht klaar staat om de medemens in nood te helpen Hoe vaak ziet men niet een E.H.B.O.-er geknield bij het slachtoffer van een verkeers ongeluk om op de eerste plaats de zo nodige eerste hulp te verlenen, op de tweede plaats om verkeerde eerste hulp, hoe goed ook bedoeld, te voorkomen en op de derde plaats om, indien nodig, in samenwerking met de dokter, voor vervoer per ambulance te zorgen. Indien men kon bevroeden, waaruit de jaarlijkse baten, met inbegrip van de collecte, bestaan en als men zou weten wat het kost om, naast het organiseren van de jaarlijkse cursus voor nieuwe E.H.B.O.-ers, de 16 verbandposten re gelmatig aan te vullen met nieuw ver band-materiaal, dan zou men het hoofd schudden en zich afvragen hoe het mo gelijk is dat een dergelijke vereniging meer dan 30 lange jaren zo enthou- Het helpen van de mensheid in lichame lijke nood, bij ongevallen in het ver keer, bij sport en spel, in bedrijven enz. is naastenliefde van de bovenste plank. Zonder financiële hulp van de burgerij wordt het beoefenen van deze naasten liefde echter wel erg belemmerd. D'e aanschaf in het vorige seizoen van de zo broodnodige nieuwe zuurstofkoffers heeft de penningmeester in moeilijkhe den gebracht, hoewel zijn zuinig beheer het uiteindelijk gewonnen heeft van het spook van de schulden. Van onze kant wekken wij onze lezers gaarne op om deze zo sympathieke vereniging, onze Soester E.H.B.O., de helpende hand toe te steken en haar in staat te stellen om haar devies uit te dragen n.1. „Wie leed en pijn de mens heid spaart, die leeft gelukkig op deez' aard". WEEKENDWIJDING IN SOESTDIJK. In de Julianakerk aan de Julianalaan wordt a.s. zaterdagavond, van acht tot half negen, weer een weekend wij ding gehouden. Het programma is als volgt OrgelChrist lag in Todesbanden, J. S. Bach. Zang Brich entzwei men armes Herzen, J. S. Bach. O. Jesulein süsz, o Jesulein mild, J. S. Bach. Declamatie Het volk Israël, Ik zat aan de poort. Als winter komt. Mirja Muurling. Zang Heer, mijn hert is boos en schul dig, Cath. v. Renes. Orgel Trio over Psalm 100. G. Muts. Van liefden comt groot liden. Fl. Peeters. Psalm 103. Cor Keer. We gaan weer met vacantie, zon en srand trekken ons als met magnetische kracht onweerstaanbaar aan. Een groot deel van ons zal recreatie zoeken aan de stranden in ons land of in het buiten land en zij zullen zich hiervoor spe ciaal willen kleden. Het strand en de zon eisen nu eenmaal iets anders, dan dat wat wij gewend zijn in de steden te dragen. Daar aan de kust in de va kantie is alles en iedereen anders dan normaal. In ons landje houdt men met alles STOMERIJ! Van Weedestraat 5A - Telef. 2504 Mag. „DE STER BIOSCOOPPROGRAMMA. Van heden tot en met zondag, uit gezonderd zondagmiddag, draait in het City-theater de ontstellende oorlogs film „De Hel van Birma", die verhaalt van wandaden, bedreven door een En gels officier, welke men wel verwachten zou van Duitsers of Jappen maar niet van een lid der geallieerde strijdkrach ten. Kapitein Langford laat twee Bir mese dorpsbewoners neerschieten en laat een vrijgelaten spion een kogel in de rug schieten. De toeschouwer vraagt zich ontsteld af of zulke daden werke lijk aan geallieerde zijde zijn voorge vallen en in felle gesprekken tussen de kapitein, de aalmoezenier en een oorlogsverslaggever krijgt het antwoord op deze vraag geleidelijk vorm. Een keiharde film, die niets verbloemt van hetgeen de oorlog aan ellende, moed, verraad, leugens en karakter vastheid te bieden heeft. Een uiterma te boeiende oorlogsfilm zonder valse romantiek. rekening en dus gaan zowel regenjas, een warme trui en een lange broek mee. Maar och, de zon zal ons toch niet he lemaal in de steek laten Wat zullen we dan dragen Shorts, leuke luchtige blou ses en wat al niet meer, maar ook een leuk pakje mag niet ontbreken. Wat denkt u van zo'n leuk ensemble als dat wat ons model op de foto draagt Het is vervaardigd van een veredelde katoenen stof, met een streepdessin. Een keurig kort broekje en daarop een lek ker gemakkelijk zittend, wijd hesje, recht toe recht aan. Het heeft een ronde hals en modieuze kleine mouw tjes en is eigenlijk heel simpel. Met het streepdessin kan leuk gespeeld worden en dat zien we in de opgestikte zakken, die de streep horizontaal hebben, ter wijl die in broek en hesje verticaal loopt. Dat verticale streepeffect maakt bovendien slank Gecompleteerd met een leuke zonne hoed zijn we perfect gekleed voor zon en strand.

Soester Courant | 1960 | | pagina 18