De wensen voor 1961 van vijftig Soester ingezetenen» 1 HET OOG GERICHT OP VUURWERK. DINSDAG 3 JANUARI 1961. 40e JAARGANG NO. 1. S OESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 12615» Tussen kerstmis en nieuwjaar hebben wij aan 50 ingezetenen van onze ge meente gevraagd ons hun wens voor 1961 kenbaar te willen maken en in dit eerste nummer van ons blad in het nieuwe jaar treft U deze wensen aan. Mevrouw POLET, die de P. v. d. A.- fraktie in de gemeenteraad leidt, wenst op wereldniveau vrede, op landelijk niveau een regering, die zal inzien dat aan de gemeenten hoe langer hoe meer taken toebedeeld worden en die hier voor dan ook grotere bedragen beschik baar stelt. Zij hoopt dat plaatselijk in het belang van jonge en oude mensen naar een oplossing van het woningpro bleem gezocht zal worden en zij wenst ieder persoonlijk een goed 1961 toe. De heer R. BAUMAL, directeur van Dalco, Nederlandsche Fotografische In dustrie N.V. te Soestduinen, ziet als hoofdprobleem van de groeiende in dustrie in Soest de personeelsvoorzie ning - zowel kwalitatief als kwantita tief - en de oplossing ervan is nauw verbonden aan het beschikbaar stellen van woningen. Hij hoopt dat 1961 hier in enige verbetering zal brengen. Mej. B. VAN HARTEN komt, als in- formatrice van de V.V.V., veel in kon- takt met vreemdelingen^ ook buiten landers, die langer of korter, voor va kantie of anderszins in Soest verblij ven. Onze omgeving met het vele na tuurschoon wordt zeer geroemd. Meer malen wordt echter de klacht geuit, dat er 's avonds weinig te doen is, waardoor men naar grotere plaatsen in de omgeving trekt. Zij wenst voor 1961 dat gemeentebestuur en plaatse lijke organisaties, waaronder de V.V.V., wegen weten te vinden om aan de geschetste bezwaren tegemoet te ko men. Zij is er van overtuigd dat meer recreatie-mogelijkheden de vestiging in onze gemeente en het vreemdelingen- bezoek zullen bevorderen. De heer H. R. KREEKEL, directeur van restaurant Eemland, hoopt dat een politieverordening het in 1961 voor café's en restaurants mogelijk zal ma ken op zaterdag tot 2 uur open te zijn. De mensen kijken tot een uur of elf naar de televisie en als zij er dan nog even willen uitlopen om iets te gebrui ken, dan loont dit de moeite nauwelijks omdat de tijd te kort is. De DIRECTRICE van BRAAMHAGE hoopt, dat de wensen van kerstmis in het gewone en politieke leven in het jaar 1961 eindelijk in vervulling zullen gaan en dat er vrede op aarde zal heer sen. Zij hoopt, dat er voldoende eten voor iedereen zal zijn en dat wij - die het goed hebben - zullen denken aan hen die het met zoveel minder moeten doen. Te vaak wordt onze weldaad als de gewoonste zaak van de wereld be schouwd. De heer PIET EICEL, voorzitter van de Soester Turnclub, wenst voor 1961 ,,Een rijke oogst aan constructieve ideeën en jonge talenten, in handen van hen, die verantwoordelijkheid dra gen in gezin en maatschappij, opdat de onaangename spanningen in de we reld kunnen worden opgeheven, tot heil van ons allen. Anders gezegd Ik wens dat zij die nemen, tevreden mo gen zijn met wat zij krijgen en dat zij die geven niet tevreden mogen zijn met wat ze geven, opdat tenslotte nie mand zich „genomen" zal voelen". Mevr. M. C. KRUIK-DE MAN, „moeder van bejaarden" wenst allen een geluk kig 1961 toe en zij hoopt dat steeds meer voor de bejaarden gedaan zal kunnen worden naarmate hun aantal stijgt. De heer J. VAN LEEUWEN, plaatse lijk hoofd van de Bescherming Bevol king, wenst Soest een voltallige en pa rate B.B. toe en hij hoopt dat deze nooit in catastrofale gevallen zal be hoeven op te treden. Hij wenst, dat er bij de burgerij meer begrip zal komen voor de doelstelling van de B.B. Mevr. M. VAN VEEREN, presidente van de afdeling Eemland van de Ned. Vrou- wen-Electriciteitsvereniging, wenst voor alle huisvrouwen dat er een wettelijke verplichting tot keuring van electrische apparaten komt, welke afdoende be schermt tegen ongelukken. Zij hoopt, dat de cadeaustelsels afgeschaft worden, hetgeen tot een prijsverlaging zal kun nen leiden. Zij wenst etikettering van stoffen, zodat de huisvrouw voortaan van iedere stof alle bijzonderheden zal weten. Zij hoopt, dat er eerlijke recla me zal komen, zonder overdrijving, mis leiding of onoprechtheid. Er is in Soest een vrouwenadviescommis sie, bestaande uit leden van vrouwen verenigingen, die van advies zal mo gen dienen bij het bouwen van huizen. Het grootste deel van haar leven brengt de huisvrouw in haar huis door. Zij moet kunnen zeggen hoe zij het huis zo gerieflijk mogelijk vindt. Voor de bezoeksters en bezoekers van zieken een betere busverbinding naar De Lich tenberg, voor winkelende dames betere en bredere en veiliger voetpaden, voor de bejaarden meer banken en plant soentjes langs de weg. Voor de wereld Voedsel voor iedereen, geen rassenhaat en vrede tussen alle volkeren. De heer H. A. BUTZELAAR, voorzit ter van B.D.C. en de Autoclub Soest, wenst alle Soester inwoners een voor spoedig 1961, voor B.D.C. het kam pioenschap en voor de Autoclub heel veel succesvolle ritten. De Directie v. d. arco hoopt, dat het jaar 1961 voor de gemeente, het bedrijfsleven, het verenigingsleven en voor ieder persoonlijk een goed jaar mag zijn, omdat deze wens alles om vat wat ieder te wensen heeft. Mej. A. M. E. JIRRIS, directrice van de Koningin Emma Huishoudschool, wenst de Soester bevolking maar vooral de huismoeders en aanstaande huisvrou wen een gelukkig 1961. Zij hoopt, dat er veel huizen gebouwd zullen worden, vooral voor toekomstige gezinnen, maar zij hoopt ook dat er toch nog iets ge spaard zal blijven van de prachtige Eng. De heer L. DIJKSHOORN, administra teur van de Nutsspaarbank te Soest, verloochent zijn beroep niet wanneer hij de hoop uitspreekt, dat ook in 1961 de termen aanwezig zullen zijn voor het scheppen van een gunstig spaar- klimaat. Wanneer de cijfers van de Nutsspaarbank te Soest over 1960 maat-; gevend zijn voor het spaarwezen in het algemeen, dan is in dit jaar aan de voorwaarden voor een gunstige ont wikkeling in hoge mate voldaan. Al leen reeds bij deze instelling werd een bedrag van ruim 800.000,meer in gelegd dan terugbetaald. Een gunstig spaarklimaat is niet alleen van belang voor hen die een genoegen scheppen in het vormen van een groter of klei ner bezit, maar voor de gehele ge meenschap. Zelfs ten opzichte van hen, voor wie geld een „brandende kwestie" is en die het daarom maar liefst zo gauw mogelijk uitgeven. De heer Dijks hoorn wenst alle Soesternaren - spa rend of niet-spar-md - een heel voor spoedig 1961 en veel succes. De eerste groep bij hun streven zich door be zitsvorming een ::ekere mate van on afhankelijkheid te verwerven en de laatste groep veel wijsheid bij het zo goed mogelijk besteden van hun geld. De heer J. D. BOUWENS, direc teur van Aardewerkfabriek De Vlieg- uutVrede en voorspoed voor ie dereen en vrede over de gehele wereld. De heer L. J. JOGCHEM, directeur van het City-thea'er, hoopt, dat in 1961 ieder, die een televisietoestel wenst, dit ook zal krijgen, naar hij wenst tevens dat men zal inzien dat televisie en bioscoop twee geheel verschillende za ken zijn, die elkaar niet kunnen ver vangen. Zij, die de film zagen, welke gemaakt is bij het huwelijk van ko ning Boude wijn, zijn reeds tot dit in zicht gekomen. De heer W. GROART, commandant van de Soester Vrijwillige Brandweer, hoopt dat er in 1961 een nieuwe brandweer garage komt, dat er hydraulische lad ders aangc3chaF fc-- orden om eventuele branden in flatgebouwen afdoende te kunnen bestrijden en hij wenst dat er heel weinig branden zullen zijn. De heer J. v. d. AREND, voorzitter van de prot. chr. raadsfractie heeft bij zijn wensen voor 1961 in de eerste plaats de woningnood in gedachten. Met waardering voor hetgeen in de af- gelopen jaren tot stand kwam, dienen I de verantwoordelijke autoriteiten dili gent te blijven ten aanzien van dit urgente vraagstuk. Meer en goedkopere Het Rijksmuseum te Amsterdam heeft haar tentoonstelling over Egypte, georganiseerd door de UNESCO, waarvan de baten ten goede zullen komen om de bedreigde kunstschatten in Egypte te beschermen in verband met de grote belangstelling verlengd. De tijd komt weer aan, dat het gewraakte eilandje in de Nijl, waarop o.a. de tempels van Philae staan, onder water zullen lopen. Door het slib wadend nemen grote aantallen toeristen de gelegenheid nog te baat de antieke kunstschatten te gaan bekijken. woningen van goede constructie dienen in 1961 en de daarop volgende jaren te worden gebouwd. Ook aan de belangen van onze ouden van dagen dient meer aandacht te worden besteed. Verheugend is in dit opzicht dat ook in onze gemeente daar voor een groeiende belangstelling be staat. Van prot. chr. zijde hoopt men nu spoedig te komen tot de bouw van een bejaardentehuis, waarvoor de plannen gereed liggen. Het wachten is nog op het toewijzen van het benodigde bouw volume. Laten wij hopen, dat dit ook in 1961 zijn beslag krijgt, zodat met de bouw spoedig een aanvang kan wor den gemaakt. Ook het snelverkeer door onze ge meente is een onderwerp van toene mende zorg. Ten aanzien van dit vraagstuk dienen ook in de naaste toe komst afdoende maatregelen te worden getroffen. Voor voetgangers en wiel rijders is de rijksweg een obcessie. Met name in de Kerkstraat is de toe stand onhoudbaar. Verheugend is, dat op de begroting voor het jaar 1961 een post is uitge- j trokken tot aanleg van een riool, als- mede tot het aanbrengen van een rij-1 wiel- en wandelpad aan deze straat. Laten wij hopen dat aan dit object preferentie zal worden verleend en dat de raad hiervoor krediet zal verstrek ken. Zo zijn er vele grote en kleine ver langens voor het nieuw begonnen jaar. Bovenstaande is slechts een greep uit de vele dingen, die wij voor onze ge meente wensen. Tot slot nog een heel kleine, maar niet minder belangrijke. Wü zijn allen dankbaar vnor de keu rig verlichte wijzerplaten aan onze ge meentetoren. Hopelijk zal het gemeen tebestuur in het nieuwe jaar nu ook maatregelen nemen waardoor dit uur werk de juiste tijd aangeeft. Het is niet prettig als men de tijd in vier verschil lende standen aangegeven ziet, als men rond de oude toren wandelt, of dat het uurwerk stilstaat. De toren is met deze uitzonderlijk goede verlichting een uit stekende blikvanger geworden, maar het mag niet ontaarden in een aanflui ting voor onze gemeente, wanneer het uurwerk regelmatig op de een of an dere wijze stagneert. De heer J. K. VOGT, directeur van Ceramiek van Breugel „De wereld vrede; Nederland Een gezonde econo mie en een verstandige regering; Soest Veel woningen en de ambachtsschool; Iedereen Geluk, gezondheid en tevre denheid. De heer F. J. D. HEESBEEN, voorzit ter van P.V.O., heeft als grootste wens dat 1961 een jaar zal zijn waarin P.V.O. zal groeien. Niet alleen in ledental, maar vooral in belangstelling van de gemeenschap voor onze harmonie. Hij hoopt op grote financiële steun opdat de vereniging in 1961 over een nieuw ingericht repetitielokaal zal kunnen be schikken. De heer H. K. van BOLHUIS, direc teur van het postkantoor, wenst dat heren architecten en aannemers er voortaan rekening mee zullen houden dat de brievenbestellers geen „ja-knik kers" zijn, zoals die bij de oliewinning gebruikt worden, maar dat het hun taak is de post op zo efficiënt en vlug mogelijke wijze bij de geadresseerden te bezorgen. De brievenbussen aan de woningen dienen dan ook niet zo laag mogelijk bij de grond, doch op rede lijke hoogte te worden aangebracht, zodat niet telkens behoeft te worden gebukt bij het deponeren van de post in de brievenbussen. De heer B. W. KOLTHOF, voorzitter van S.V.V. is van mening dat de bouw van een sporthal wel niet te verwezenlijken zal zijn omdat de huren voor de vere nigingen veel te hoog zouden worden. Hij hoopt echter dat voor de gymnas tiek-, volleybal- en andere verenigin gen een oplossing gevonden zal worden door het bouwen van gymnastiekloka len voor alle binnensporten. En dan graag één zaal iets groter dan de voor geschreven maten, ten behoeve van volleybal-, zaalhandbal- en basketbal- beoefenaars. De heer J. H. RAVEN, voorzitter van de afdeling Soest van de Ned. Reis- vereniging hoopt dat 1961 zo goed zal In de oorlog zijn we als de dood voor bombardementen en we krijgen al de beverd als we het geknal van de bom men horen, tenzij we ijzervreters zijn en tot die kategorie behoren maar wei nigen. Het zou logisch zijn als we ook in vre destijd een hekel aan knallen hadden, want dat lawaai wekt altijd herinne ringen aan de oorlog op. Zo is het ech ter niet en vele ouders hebben hun kinderen dit jaar weer geld gegeven om rotjes, voetzoekers, zevenklappers en meer van dat tuig te kopen. Hoe harder het knalt hoe mooier. En dat hier of daar een vinger of een oog sneuvelt mag hem helemaal niet hin deren. We mogen 1001 dingen niet, dus er zou niets op tegen zijn als de politie dat ge knal verbood, terwijl het nog gemakke lijker zou zijn als men alle vuurwerk fabrikanten tot het vervaardigen van scheepsladingen vuurwerk zou aanspo ren, waaraan het knaleffect ontbreekt. Een handig man moet toch kans zien met vuurwerk veel aantrekkelijke din gen te doen dan de kinderen de gele genheid te geven oorlogje te spelen. In Nijverdal explodeerde een winkel, doordat het vuurwerk in brand raakte en in Werkendam werd een jongen gedood omdat een snotneus het geknal van rotjes en voetzoekers nog niet vol doende vond en met een pistool moest proberen nog meer lawaai te maken dan zijn kornuiten. Opruimen die troep en daarvoor in de Piaoii c i.jo, u.i ogen, o± iio*- dat heerlijk geruisloze spul nog mag heten. In de jaren 40-50 hebben we al veel meer geknal gehoord dan iemand kon gebruiken. KANTMAN. zijn voor de afdeling als het afgelopen jaar. In december 1959 werd het con sulaat Soest een afdeling en het leden tal is groeiende. In januari wordt de leden een kleurenfilm van de Euro pese rivièra's aangeboden, over enkele maanden is Canada, Australië of Israël aan de beurt en in het voorjaar zul len de Gooi-kringtochten gehouden wor den in samenwerking met de afdelin gen Bussum, Hilversum, Amersfoort en Baarn. De heer W. J. GROENENDIJK, voor zitter van de Soester Sportfederatie, heeft met voldoening geconstateerd dat het afgelopen jaar bewezen heeft dat het er met de Soester sport goed voorstaat. Door verschillende verenigingen zijn in ruime mate successen behaald. De ge meentelijke overheid had een open oog voor de belangen van de sport en voor zover de middelen het toelaten wordt met kracht gewerkt aan verbetering van accomodatie, uitbreiding en aanleg van sportvelden, terwijl door subsidie- ëring de verschillende penningmeesters de touwtjes soms weer aan elkaar kun nen krijgen. Er blijven natuurlijk wensen En dan kijken we naar het jaar 1961. Een jaar, waarin steeds meer sportbeoefenaren een vrije zaterdag krijgen, waarop de sport als besteding van deze vrije tijd ook weer een grote rol zal gaan spelen. Wat zou het prachtig zijn om een deel van deze vergrote activiteiten te kun nen opvangen in een mooie ruime hal, die ter beschikking van de verenigingen zou staan De heer Groenendijk wenst de Soester sportgemeenschap een goed 1961 toe, waarbij hij graag één tak van sport - de jongste loot in Soest - met name wil noemen ,,Good Luck, Honkballers Wanneer het bestuur van de S.S.F. vol ledig de gelegenheid krijgt de belangen van de Soester sport te dienen, dan zal zij ook in 1961 weer op de bres staan. Dokter J. E. BROUWER, voorzitter van de V.V.D.-raadsfractie acht het niet zo gemakkelijk de vraag naar een wens voor 1961 te beantwoorden, gezien de hoeveelheid der wensen. Samenvattend wenst hij dat in het nieuwe jaar die gemeentelijke maatregelen getroffen zul len worden, welke niet alleen de samen leving onzer gemeentenaren zullen ver aangenamen, doch welke bovendien van groot practisch nut zijn. Het oude ver- Vervolg pag. 2 van dit blad, kolom 1.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1