DRUKKERIJ SMIT Soest voor 30 jaar. TWEEDE BLAD 25 KORTING 10 KORTING ua ea BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool BURGERLIJKE STAND Nieuwe wet op het verhaalsrecht. Wie vandaag gezond is, kan morgen hulpbehoe vend zijn SALON KOPPEL DE ALCOHOL BEDREIGT UW LEVEM VAN HART TOT HART NATIONALISATIE OF HET OMGEKEERDE MODERN DRUKWERK BRANDWEER TELEF. 3333 VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 3 JANUARI 1961. Twee Duitsers kwamen bij een Soes- ter rijwielhandelaar en zij vertelden dat zij hun fahrrad wel wilden verko pen. Dat kon, zei de fietsenman en hij waarschuwde de politie, die al gauw te weten kwam dat onze oosterburen deze fietsen gestolen hadden. Een Zeister chauffeur reed een Ween- se professor en zijn vrouw in een taxi. Op een onbewaakte overweg in onze ge meente kwam hij in botsing met een trein. De echtgenote van de hoogleraar werd vrij ernstig gewond. De professor eiste nu 7500,van de bestuurder van de taxi, maar de rechter ging hiermee niet akkoord. Een Soester inwoner maakte het zo bont met alcoholgènot, dat hij slapend in een plas gevonden werd. Hij had het zo naar zijn zin in dat natte bed, dat hij zich met handen en voeten te gen overbrenging naar een droge cel verzette. N. is Neptunes, de god van de zee, die in zijn jeugd al dweepte met lik- doornzalf Gédé", stond in de adverten tie van een drogist. En voor 35 cent kon je al een flesje kopen waarin een afdoende vloeistof tegen hoofdonrein zat. Wie daarom kwam liep wel erg in de gaten. De Soester mandolineclub Mignon gaf een uitvoering in Eemland. Mignon bestaat niet meer en de jeugd zoekt het tegenwoordig meer in schippersklavie- ren dan in mandolines. Er waren dertig jaar geleden nog heel veel mensen, die het niet erg op de sport begrepen hadden. Een meneer klaagde in de Soester Courant over al die ontaarden, die naar een voetbalwed strijd gingen kijken. Dat deed hij in de trant van „wat een onzin. Eerst pro beren ze een bal te pakken te krijgen en als ze hem hebben dan schoppen ze dat ding weer weg". Volgens die meneer ging slechts 10 °/o van het publiek om naar de wedstrijd te kijken en 90 °/o om te gokken. SOESTER KUNSTHANDEL Burg. Grothestraat 16 - Tel. 2464 Op al onze stoffen en op tassen, portemonnaies, cein tuurs cn byouteriën. CV. C/2 CC Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3932 (K 2955) U wordt gehaald eD gebracht. GEBOREN Ronald Franciscus Huber- tus, zoon van J. H. Hofman en M. C. W. Beckers, Generaal Spoorstraat 28. Robertus, zoon van L. van Hornsveld en C. Kamphorst, Beetzlaan 63. Petrus Hendrikus, zoon van A. v. Dijk en M. C. Kool, Kerkpad Z.Z. 28. Michael John, zoon van M. J. A. Steenstra en A. Hilverda, Koninginnelaan 158. Johanna Engelina, dochter van G. de Groot en E. J. Joosten, Smitsweg 4. Robertus Maria, zoon van J. H. E. van Dorrestein en C. H. van den Breemer, Kerkpad Z.Z. 100. Cornelia Maria Gerarda, dochter van A. L. Beckers en E. G. M. Schilder, Prof. Lorentzlaan 243. ONDERTROUWD Jacobus Johannes ten Bosch, Van Lenneplaan 47 en Ma- rianne Louise Dams, Meidoornweg 15. - Jan D'rik v. Leer, Dorresteinweg 14 en Louiza Antonia Klazina Warmenhoven, Klaarwaterweg 26. GEHUWD Antonius Petrus Hilhorst, Lange Brinkweg 56 en Elizabeth Martha Hoksbergen, Birkstraat 145. Lourens Borst, Bos en Lommerweg 49 I, Am sterdam en Hendrika Ambrosius, Stad houderslaan 46. Willem Franck van Marle, Talmalaan 29 en Maria Antonia Janita Dijkhuizen, Kemphaanstraat 3, Baarn. Johannes Bernardus Maria Bremer, Lt. Koppenlaan 18 en Marijke Gerardine Birkhoff, Nassaustraat 29, Utrecht. Cornelis van Eist, Eikenlaan 6, Scherpenzeel en Gerda Maria Wij- nands, Postweg 44. OVERLEDENWillemina Elsabé Ba ronesse van Boetselaer, 85 jaar, wedu we van Jonkheer D. L. Rutgers van Rozenburg, De Genestetlaan 5. Maria Magdalena de Goede, 72 jaar, gehuwd met W. Bos, Hartweg 16. Hendrika Johanna de Weerd, 92 jaar, weduwe van D. A. van der Kaaij, Stadhouders laan 100. Hendricus van Waveren, 85 jaar, weduwnaar van W. Dijkman, Ferd. Huycklaan 19. Elisabeth Zand- stra, 79 jaar, weduwe van Chr. D'ragt, Julianalaan 3. Anna Maria van Ha- mersveld, 60 jaar, gehuwd met Th. P. van Fulpen, Ossendamweg 36. Anthonius Adrianus Roest, 9 maanden, Lange Brinkweg 33. Cornelis Ver- heij, 78 jaar, gehuwd met J. G. E. Schipvaart, Paulus Potterlaan 18. Izaak Muller, 67 jaar, gehuwd met Chr. M. Limbach, Van Lenneplaan 5c. Jantienus Christiaan Hubach, 67 jaar, gehuwd met N. van der Roest, Barto- lottilaan 22. Met de wielrenners was het nog erger gesteld. „Die rennen zes dagen en zes nachten op een rijwiel. Zij rijden om beurten en lossen elkaar af. Als er geen publiek is of alleen slapers aanwezig zijn, dan gaan de renners ook een dutje doen. Dat mag wel niet, maar ze doen het toch. Het eigenaardige is dat, als er een wedstrijd van een uur gehouden wordt, dan wint iemand vaak met 1 of 2 ronden voorsprong, maar nooit lees je dat iemand een zesdaagse van 144 uur met 10 of 12 ronden voorsprong gewon nen heeft. Het is allemaal bedrog. Niet de renners beslissen hoe de uitslag zal zijn, maar de baandirecteur of mis schien wel de buffetchef". Er zijn op het ogenblik nog veel mensen, die niet verzot zijn op onze oosterburen en dat is begrijpelijk. Die waren er echter dertig jaar geleden ook en zo af en toe was het wel eens aan een ingezonden stuk te merken. Onge lijk hadden ze daarmee niet, want kinde ren die dertig jaar geleden liefderijk werden opgenomen omdat ze honger hadden, die kwamen 10 jaar later als soldaten van de Führer terug. Een Amersfoorter ging uit rijden met drie mannen en een kleine jongen, maar het had meer van zwalken, want de auto zigzagde in Soesterberg over de weg, dank zij de beschonken toestand waarin de man uit de keistad zich be vond. Gelukkig kwam hij tegen een boom terecht voor hij brokken kon ma ken en gelukkig net niet hard genoeg om zijn passagiers in gevaar te brengen. Die moesten verder lopen, want de vrolijke bestuurder kwam in de cel terecht. Een verontwaardigde meneer fulmi neerde tegen de weldoeners der Duit sers. Niet omdat zij weldoeners waren, maar omdat zij hun goedheid liever moesten besteden aan mensen in Dren te en Twente, waar de armoede in de winter vaak groot was. Hij had ge lezen dat 500 kinderen uit Duitsland aangekomen waren, maar ook dat rijke Duitsers zich kostelijk vermaakten in dure wintersportplaatsen, terwijl het ook nog wel eens voorkwam dat de he ren in ons land kwamen brassen. En dat leek hem al te dol. Er werd een meid-huishoudster ge vraagd in een „gewoon burgergezin", maar er is in geen enkele krant van dertig jaar terug vraag naar een meid huishoudster in een ongewoon burger gezin. Het gezin van meneer S. was dat blijkbaar wel een beetje, want met vette letters liet hij in de krant zetten dat hij er niet over peinsde de schulden te betalen die zijn vrouw maakte. Het verhaalsrecht is een doorn in het oog voor zeer veel Nederlanders. Klopt iemand aan bij de dienst van sociale zaken voor een uitkering, omdat hij geen kans ziet met zijn inkomen rond te komen, dan wordt het ver zoek om „steun" in onderzoek geno men. Het is tot op heden zo geweest, dat in de meeste gevallen wel werd ingegaan op het verzoek om een uitkering, maar dat de dienst van sociale zaken dan al heel gauw op bezoek kwam bij de familiele den van degene die om uitkering ver zocht. Verhaal kon steeds worden opge legd aan ouders, grootouders, kinderen of kleinkinderen. Dit feit weerhield zeer velen van het aanvragen van steun, omdat het in vele gevallen tot gevolg had, dat in de naaste familiekring onenigheid ontstond, omdat de ouders, resp. de kinderen moesten meebetalen aan de aangevraag de steun. „Uitgekleed". Op grond van interne voorschriften werd dan nagegaan hoe groot het inko men was van de onderhoudsplichtigen. Ook dit feit op zich zelf is al iets, dat bij velen weerzin wekte. In de volksmond heette het dan „Je wordt tot op het hemd uitgekleed". Daarbij kwam dan nog de in sommige gevallen langdurige betaling van min of meer kleine of vrij grote bedragen, iedere week maar weer opnieuw. Wordt de steun aangevraagd door ouden van dagen, die uitkering ontvingen in gevolge de algemene ouderdomswet, dan moesten de kinderen bijspringen. Hadden de oudjes het geluk, nog vele jaren te leven, dan was het geen uit zondering, dat de onderhoudsplichtigen zelf in moeilijkheden kwamen, omdat ze vele jaren achtereen moesten blijven betalen. Al met al werd de verstand houding tussen ouders en kinderen er hoe langer hoe slechter door, zodat in vele gevallen een verwijdering, om niet te spreken van vervreemding tussen ou ders en kinderen ontstond, een ver standhouding welke voordien niet had bestaan. Een nieuwe regeling. Nog juist voor de kabinetscrisis echter heeft de Tweede Kamer der Staten- Generaal een wetsontwerp aangenomen, waardoor een aanzienlijke verlichting wordt verkregen. In de eerste plaats mogen wij dan noe men de afschaffing van het verhaal voor aan bejaarden verleende ondersteu ning, tenzij de draagkracht van de kin deren een bepaalde grens te boven gaat. Deze draagkrachtgrens is voor een ongehuwde gesteld op een inko men van 12.000,per jaar of een vermogen van 50.000.Voor een ge huwde geldt, al naar gelang het aantal van zijn kinderen, een evenredig hoge grens. Dit is al een grote verbetering, want zij zal voor velen de last van een periodieke betaling aan sociale zaken afnemen. Maar ook zal deze maatregel voor vele anderen de weg vrijmaken tot het aanvragen van ondersteuning. te boven gaat. Wij willen er nog op wijzen, dat de voor gestelde regeling nog niet definitief is, want de Eerste Kamer heeft haar goed keuring nog niet gehecht aan het ont werp en dus gaat het verhaal door. Dit wil dus zeggen, dat onderhouds plichtigen nu maar niet in eens met hun bijdrage kunnen stoppen, want dan ko men zij van de regen in de drup. De wet moet eerst afgekondigd zijn in onze Staatscourant, eerder is zij niet van kracht. Het volledige assortiment vindt U bij Soesterbergsestraat 44 Telef. 2045 Vooralslog bestaat echter nog de be paling, dat deze beperking van het ver haalsrecht voor aan bejaaarden verleen de ondersteuning alleen geld voor de genen die in 1966 of later, 65 jaar wor den, van de nieuwe regeling geen pro fijt trekken. Verdere verlichting. Het wetsontwerp brengt nog een tweede belangrijke verandering tot stand. Wij bedoelen hier de afschaffing van het verhaal tussen grootouders en klein kinderen. Voorts kunnen wij noemen een derde goede maatregel en wel de afschaffing van het verhaal op ouders of meer derjarige kinderen voor ondersteuning die aan meerderjarige verpleegden in psychiatrische en andere inrichtingen wordt verleend. Hierbij geldt echter het voorbehoud, dat wel verhaal kan wor den genomen op de familieleden wier draagkracht de bovengenoemde grenzen REEDS Bij GEBRUIK VAN EEN WEINIS ALCOHOL HEEFT MEN -*8 o méér tijd nodig om op het gehoor te reageren en 30% meer tijd nodig om op het gezicht te reageren jZONPER ALCOHOL fc—fÜEJ ALCOHOL |~H ZONDER AlCOHOl fc—[mÈT ALCOHOifr Tienduizenden mensen ontvangen jaar lijks bloedtransfusie. Levens, die be dreigd worden door ongeval of ziekte worden in vele gevallen gered. Deze bloedtransfusies worden voorafgegaan door een wetenschappelijk onderzoek. Een wetenschappelijk onderzoek kost veel geld. Maar wij hebben een waar borg, dat door middel van dit onderzoek het beste gegeven wordt hetgeen moge lijk is. Het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst organiseert een grote nationale loterij in het tijdvak van 7 januari tot en met 15 februari, van welke opbrengst de Lijders aan Oog- tuberculose (Stichting Beerschoten) ook een deel zullen ontvangen. Steun aan deze financiële aktie bete kent steun aan eigen zaak. Het jaar 1961 is zojuist begonnen. Wie kan zeg gen of wijzelf het niet zijn of één van onze dierbaren, die door middel van no dige bloedtransfusie(s) dit jaar in leven blijven De gift (loten kosten 1,en zijn in 5 verschillende kleuren verkrijgbaar bij winkeliers, kenbaar aan raambiljetten of giro 510.000 ten name van „Van Hart tot Hart Rotterdam") is controleerbaar, want voor elke gulden ontvangt men een „aandeelbewijs". 5005 van die aan- deelbewijzen zullen dato 15 februari door notaris mr M. J. Meijer als prijs- bepalend worden aangewezen. Het prij- zenbedrag bedraagt 235.000, De loterij betreft dus een controleer bare collecte. Controleerbaar ook voor wat betreft aanvraag, inzameling en be steding. Laat uw hart spreken na het lezen van deze opwekking en wees barmHARTig en groot HARTig in de VAN HART TOT HART-aktie Waarom de staat wel en het particulier initiatief niet De strijd tussen staat en partculier initiatief om de eigendom van produk- lie middelen is jaren lang met grote felheid gevoerd en de overgang van de produktiemiddelen naar de gemeenschap is één der hoekstenen van het socialis me geworden. Het klinkt aantrekkelijk wanneer men zegt, dat de vruchten van de productie naar de gemeenschap moeten worden overgeheveld, d.w.z. dat iedereen er een gelijk deel aan heeft. Er zijn echter verschillende omstandigheden waarom in onze tijd de leus van nationalisatie zijn grootste glans heeft verloren. Fiscus heeft heel wat op zijn geweten. Wij zouden als eerste oorzaak daarvoor kunnen noemen de fiscale politiek, die bij benadering de helft van de onder nemingsvruchten, althans bij n.v.'s naar de staatskas doet verhuizen. Maar dit is niet de belangrijkste oor zaak van het wegebben der nationali satiegedachte. In de eerste plaats zijn er landen geweest, die bepaalde natio nalisaties ongedaan hebben gemaakt omdat het particulier initiatief inventie ver bleek en efficiënter. Vervolgens is door sociale maatregelen de vergemeen- schappelijking van de onderneming ten dele door de achterdeur een feit gewor den. Meer en meer krijgen de werknemers een aandeel in de resultaten van de on derneming waar zij werken. Bij een snel stijgende welvaart in onze dagen heeft de uitbuitingstheorie wel alle kracht verloren. Zij is vervangen door de vraag wie meer of minder van het pro ductieresultaat moet toevallen. De regering die wij thans hebben, heeft, bij monde van prof. Zijlstra, verklaard, dat het verkrijgen en aanhouden van staatseigendom en -deelneming van het algemeen belang moet worden kunnen gemotiveerd. Dat is een vage uitspraak, die in feite betekent, dat het aanhou den of verkrijgen van staatseigendom door omstandigheden en tijd worden be paald. De staat als exploitant. In ons land opereert de staat als eige naar van produktiemiddelen en zij heeft verschillende overwegingen om dat te doen. De staatsmijnen zijn geheel in handen van de staat, omdat zij een behoor lijke exploitatie van de kolen, vroeger van doorslaggevend belang voor de in dustrie, noodzakelijk achtte. Dit beheer is door de staat uitstekend gevoerd, misschien mede omdat het beheer geheel op particuliere leest is geschoeid. Misschien ook omdat het ko- lenbezit bescheiden is en de concurren tie zich op dit terrein onvoldoende kan uitleven. Het is niet te zeggen of bij particuliere exploitatie de resultaten be ter of slechter zouden zijn geweest. In Europees verband en met het oog op de geringere strategische en militaire betekenis van de kolen, rijst wel de vraag of de staatseigendom op dit ter rein moet worden geprolongeerd. De economische invloedssfeer van de staatsmijnen neemt toe door de chemi sche en technische ontwikkeling. Komen die staatsmijnen nu ook niet op een terrein waar het particulier initiatief opereert Zij leveren lang niet meer alleen kolen en verdienen ook aan andere artikelen. Hun investerings kracht is met staal in de rug groter dan die van het particulier initiatief. Is het bij de stijgende volkswelvaart niet gewenst dat de aandelen thans in particuliere handen overgaan Er is eigenlijk geen doorslaggevende econo mische verdediging voor deze staats eigendom meer aan te voeren. Gevaar voor onbillijkheden- De zelfde vraag mag gesteld worden ten aanzien van de Kon. Ned. Zout- industrie, waarin de staat gedeeltelijk deelneemt in ruil voor het recht tot ontginning van zoutlagen. Deze staatsdeelneming is zeker nuttig geweest, maar past zij nog wel in het kader van de bestaande economische positie van de Kon. Ned. Zoutindustrie, die zich nu op een veel breder terrein dan dat van het zout beweegt D'e staat kan wel zorgen dat zij finan cieel aan de zoutlagen niet tekort komt zonder voorafgaande deelneming in het kapitaal. Bij de zich uitbreidende activiteit van de industrie komt men op een goede of kwade dag in botsing met particu liere belangen en dan ontstaan er moei lijkheden. Die vraag geldt met nog meer klem ten aanzien van de staatsdeelneming in de Hoogovens en Breedband. Moet dit reusachtige bedrijf zich met staats steun ook vestigen aan de Nieuwe Waterweg? Of moet dit logge lichaam zich met staatsgeld gaan meten met het particulier initiatief, dat een plaats zoekt in het hoogovenbedrijf in de buurt van Rotterdam Of is het aan te bevelen dat de staat ook deelneemt in een tweede hoogovenbedrijf Een andere weg is, dat de staat zich uit IJmuidens kolos terug trekt en verder het particuliere kapitaal laat opereren. Naar nieuwe initiatieven Er zijn meer staatsdeelnemingenb.v. in de herstelbank, in de K.L.M., in de Limburgse Tramweg en de Brabantse Buurtspoorwegen. De Middenstands- bank zou niet zonder staatsgarantie haar taak kunnen vervullen. Vanzelf sprekend is een staatsdeelneming ter aanloop van een nieuw initiatief on ontbeerlijk en gewenst. De Herstelbank was na de oorlog on misbaar. De Middenstandsbank ontplooit de bijzondere kredietverlening dank zij de overheidsrugleuning. De K.L.M. moest de vleugels wijder uitslaan en brengt deviezen aan in de dubbele betekenis des woords. De vraag is echter of er op bepaalde terreinen niet helemaal een einde moet komen aan de staatsdeelneming. Bij de mijnen, het zout, de busdiensten, de K.L.M. en de hoogovens kan de staatstaak nu toch wel beëindigd wor den. Een stroom van kapitaal uit de particuliere sfeer zal klaar liggen om het risico over te nemen. Het vrijko mend vermogen kan worden aange wend om nieuwe initiatieven te steu nen b.v. op het gebied der kernsplitsing, ter ontwikkeling van de oostelijke provinciën, of ter versterking van de middelen van de middenstandsbank om met minder conservatieve bankregels en meer vertouwen aan midden- en kleinbedrijf kansen te geven aan jonge middenstanders zonder geld maar boor devol initiatief en vakkennis. Wie niet waagt, wie niet wint en waar de particuliere ondernemer dringt om deelname heeft de staat geen taak meer.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5