TUD VAN OMWENTELING. GEZIEN BIJ LIEN Mej. E. v. d. Werff 95 jaar. SOEST. HET OOG GERICHT OP Mr G. B. J. HILTERMAN. Advertenties voor ons blad UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDUK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Abonn. p. kwart, 2,10 - per pest 2,25 VRIJDAG 6 JANUARI 1961. 40e JAARGANG No. 2. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. De geschiedenisboeken zullen later ver halen, dat bij de intrede van het jaar 1961 de toestand in de wereld er niet bepaald rooskleurig uitzag. Er heerst een diep wantrouwen tussen de grootste volken op aarde. De wereld bevindt zich in een grote omwenteling, waarbij oude waarden en toestanden worden opgeheven om plaats te ma ken voor nieuwe landen, nieuwe re geerders, nieuwe constellaties en situa ties. Wetenschap en techniek geven een bij zonder snelle ontwikkeling te zien, die meewerkt de situaties te doen veran deren en die in menig opzicht tevens een wapen wordt in de ideologische en economische strijd tussen de grote machtsblokken in de wereld. Al wat gevestigd is tracht zich te hand haven, zowel op politiek-, economisch en cultureel gebied als op dat van de religie. Het valt ook weer aan om zich te verdedigen en nieuwe ideeën voeren eveneens strijd om zich een plaats te veroveren. Er zijn vele brandpunten in de we reld van vandaag, die tot openlijke uit barstingen kunnen leiden en daarmede de gruwelijkheden van een oorlog over landen en volkeren kunnen brengen. We denken aan de onbehaaglijke situa tie in Kongo, waar oost en west trach ten de ander het vinden van een steun punt te verhinderen. Aan de nog altijd niet opgeloste kwestie in Algerije, die reeds zovele levens heeft gekost en er ongetwijfeld nog meer zal vergen. Aan de respectievelijk door oost en door west gesteunde binnenlandse strijd in Laos, een vervolg van het opdringen van het communistische machtsblok in Azië. Aan het demagogisch geschreeuw van -ladeneaië-- om-het door Nedertanu beheerde deel van Nieuw-Guinea in bezit te krijgen, met bedreiging van bewapening en openlijke oorlog. Aan de zeer labiele situatie in het nabije oosten, waar Israëls bestaan voortdu rend bedreigd wordt door de Arabische volken. Aan de voortdurende grens incidenten tussen China en India, die ook de vonk kunnen vormen waaruit een grote brand ontstaat. En er zijn in vele landen de pogingen tot verande ring van regiem, die in vele gevallen ook neerkomen op uitingen van de in de wereld aan de gang zijnde politieke strijd. Zo'n keer of drie, vier elke week Doet moeder een kwartier geen steek, Dan wordt ze onderwezen In vrouwen-ochtendgymnastiek, Dus zonder mannelijk publiek. Gegeven door Lien Dreese Buik maar in en Adem uit; Armen losjes Naar de kuit; Knieën buigen, Recht die rug, Drieje-viere En terug De radio klinkt uit de hoek Aan de piano Arie Snoek. De trapfiets zijn de vrouwen zat, Maar wie een bromfiets heeft gehad Is al weer half genezen; Wie door die kleine-luyden-ford Een tikkeltje te mollig wordt Doet 's morgens aan Lien Dreese Voeten voorwaarts En omhoog, Steun maar op uw Elleboog; Linker heupdraai, Niet zo plomp, Ene-tweeje, Romp en rrromp. Wat duizelig veegt moe zowaar Een kop en schotel van 't dressoir. Ma sloofde zich op wasdag af Tot Sint de wasmachine gaf, Nog altijd onvolprezen; Maar wordt ze door dat instrument Een weinigje te corpulent Haar redster is Lien Dreese Rollen, rollen, Heen en weer, Bipsmassage, 't Doet geen zeer; Armen losjes, Om de knie, Zachtjes drukken, Tweeje-drie. Zo blijft ma rijzig als een plank En voor ons, mannen, rank en slank In deze snel veranderende wereld wens ten we elkaar een „gelukkig nieuw jaar". We beseffen wel, dat de wereld situatie er nu niet zo erg rooskleurig uitziet, maar ieder leeft in de hoop, dat er toch geen uitbarsting zal ko men. Ieder vertrouwt op de leiders der volken, dat zij wapengeweld zullen weten te voorkomen. Niemand wil oor log, noch in het westen, noch in het oosten. En het gaat er alleen maar om, of de leiders de daden weten te vinden, die het wantrouwen tussen hen wegnemen. Wij kunnen er toch niets aan doen, zegt de gewone man. Is er dan in uw hart geen wantrou wen Tegen niemand Als dat er wel is, hoe kan men dan verwachten, dat dit in groter verband ooit opgeheven zou worden We zullen de wil tot vredig samenle ven op deze aarde toch in de eerste plaats van ons zelf moeten laten uit gaan. Zelf het wantrouwen tegen wie of wat dan ook trachten uit te ban nen, door contact teleggen met de gewantrouwde en met hem of haar te praten. Uit te praten wat ons scheidt en te zoeken naar wat ons kan binden, zodat er vertrouwen groeit en daar mede de vrede gediend wordt. Daar zal dan vaak het prestige voor opzij gegooid moeten worden. We zul len de minste moeten willen zijn. Maar wat is dat prestige eigenlijk Er kan een veel waardevoller iets voor terug gewonnen worden, vertrouwen en vre de. En flat wil immers ieder mens be reiken Welnu, moge 1961 dan die gedachte, die wil, dat vertrouwen in de ander en uiteindelijk die zo algemeen begeer de vrede brengen. We hebben het hard nodig. Het betekent, dat we ook het nieuwe met vertrouwen tegemoet tre den. We kunnen de vaart der tijden niet tegenhouden, we moeten mee. Dat kan, als we maar beseffen, dat de mens in het algemeen steeds naar het beste zoekt en dat de snel veranderende tijd ook nieuwe instellingen van ons vergt. De woning Eemstraat 2 is een bijzondere woning. In de eerste plaats omdat het vele tientallen jaren geleden het huis was waar de Soester gemeenteraad ver gaderde en in de tweede plaats omdat mejuffrouw E. v. d. Werff daar als ver loskundige woonde gedurende de dertig jaar dat zij Soester vrouwen bijstond als zij moeder werden, terwijl zij er nu ook al weer dertig jaar als gepen sioneerd gemeente-verloskundige woont. Dat werd ze toen ze 35 jaar was, zo dat een snel rekensommetje aan het licht brengt dat zij nu 95 is. Dat klopt volkomen, want zij bereikte deze hoge leeftijd een der laatste dagen van 1960. Mej. v. d. Werff werd in 1865 geboren in Dokkum en zij bleef daar 28 jaar. Toen ging ze naar Rotterdam om opge leid te worden tot verloskundige. Na de opleiding kreeg zij een aanstelling in een Haags ziekenhuis en in 1900 kwam ze naar Soest omdat de gemeente een verloskundige nodig had. Dat was me wat in die tijd voor een vrouw, die op de gekste momenten weg geroepen werd. De Soester bevolking bestond uit een paar hele rijke mensen en verder waren ze allemaal even arm. Een zenuwachtige aanstaande vader, die mejuffrouw v. d. Werff kwam waar schuwen, deed dat dan ook meestal lo pend en op dezelfde wijze moest zij naar de aanstaande moeder. Soms dicht bij, maar ook soms heel ver weg. Naar de Wieksloot, naar Soesterberg en zelfs naar Den Dolder, want daar stond een fabriek van Pleines en de directeur had aan de Soester verloskundige ge vraagd of zij zich ook wilde ontfermen over de vrouwen van zijn arbeiders, die bij de fabriek woonden. Natuurlijk kon dat, maar daarmee nam het lopen nog meer toe. Gelukkig werd de spoorlijn Baarn-Utrecht aangelegd en soms was het wel eens mogelijk dat de verloskundige - op pad naar de verre Dolderseweg - met een lorrie kon mee rijden. Een fiets bracht maar ten dele uit komst, want Soest had veel zandwegen en vooral in de winter was er geen door komen aan. Dan maar weer lopen met hele stevige schoenen en als het glad was op kousen, om tenminste nog een beetje vooruit te komen. Prins lernhard gaat met een Er werd wat aan de wegen gedaan en de fiets kwam meer in gebruik. Het was een mooie rode fiets en als Soester ingezetenen dit rijwiel voor een huis zagen staan, dan wisten ze dat er een baby op komst was. Soms vergisten ze zich ook wel eens, want een verloskundige maakt vaak hele rare dingen mee en een enkele maal kwam het voor dat ze geroepen werd om te constateren of een blijde gebeur tenis aanstaande was. Teleurstelling en soms boosheid waren het gevolg als mej. v. d Werff moest verklaren dat „de aanstaande moeder", die dat helemaal niet was, maar wat minder moest eten als ze last kreeg met het aantrekken van kleding. Jarenlang liep de nu 95-jarige bij nacht en ontij langs de Soester wegen, slechts verlicht door de maan, terwijl verder petroleum voor verlichting moest zor gen. In het holst van de nacht vele kilo meters op weg naar een bevalling, die soms nog heel lang op zich liet wachten omdat een al te bezorgde vader zich te snel tot de verloskundige gewend had. Soms wel eens een beetje geluk, als er een wagentje of een rijtuig ter beschik king was en aan zo'n ritje is een dwaze gebeurtenis verbonden. Mej. v. d. Werff kwam in een rijtuig van Soesterberg. Plotseling ging de deur open en een militair dook naar binnen, die hijgend verklaarde dat hij door de gevechtslinie heen moest. Er was blijkbaar een oefening en het leek hem verstandig in dit rijtuig de vijan delijke linies te doorbreken. Toen dat gelukt was sprong hij er weer uit. De lange voettochten naar Soesterberg waren geen pretje omdat 't Soester Hoogt vijftig jaar geleden veel hoger was dan nu. Mej. v. d. Werff plaatste een ingezonden stuk in de plaatselijke krant en de gemeente was zo vriende lijk de bult voor een deel te laten af graven. Daarvan hebben we nu nog plezier. Er lopen in Soest enkele duizenden man nen en vrouwen tussen de dertig en de zestig rond, die geboren werden onder het wakend oog en met behulp van de vaardige handen van mej. v. d. Werff. tiet kunnen er 3000 zijn, maar misschien nog wel meer ook, want in Den Haag en Soest heeft de thans 95-jarige gepen sioneerde verloskundige geassisteerd bij 4V2 duizend bevallingen. In 1930 pensioen. Een tientje in de week, of juister uitgedrukt 130,75 per drie maanden. Dat was geen vetpot, maar in de jaren 1900 tot 1930 was ook niet met geld gesmeten en toch had mej. v. d. Werff kans gezien het oude raad huis, waarin zij als huurster woonde, te kopen. Dat moest ze wel, want de eigenaar wil- skileraar per skilift naar boven. de het kwijt omdat hij tegen de hoog nodige reparatiekosten opzag. Nu zijn we tientallen jaren verder en mej. v. d. Werff woont nog steeds in hetzelfde huis. Het is er niet beter op geworden, maar zij zal er toch haar hon derdste verjaardag nog wel kunnen vie ren. LEERLINGENAVOND IDA REININK-JONGSMA. Ook dit jaar is de leerlingenavond van mevr. Ida Reinink-Jongsma, in de zaal van gebouw Credo, een bijzondere avond geworden met uitstekende prestaties, ge leverd door leerlingen van verschillende leeftijden. Mevr. Reinink opende de avond met een welkomstwoord tot de vele aanwezigen. Zij wees erop, dat alle leerlingen ver langend waren hun prestaties te tonen. Op deze avond lagen deze prestaties nogal verschillend vergeleken bij de avond van IV2 jaar geleden en er zijn heel wat namen bijgekomen. Deze leer lingen hebben dus IV2 jaar of minder studietijd gehad, maar toch zou men kunnen constateren dat er onder de vrouwelijke en mannelijke debutanten aardige resultaten liggen voor zo'n kor te lestijd. Het bijzondere van deze avond vond mevr. Reinink dat voor 't eerst na vele jaren de naam van een moeder op het programma stond. Zij staat altijd wat huiverig tegenover het lesgeven aan „mevrouwen", om het onzekere resul taat in verband met de leeftijd, maar zij was er van overtuigd dat deze moeder, als zij met haar dochter gespeeld zou hebben, een extra applaus zou krijgen. Mevr. G. D. S. Hoegen Dijkhof-Wanrooy opende nu de rij met haar dochter Truuske voor het spelen van Rondo F dur, origineel voor quatre mains ge schreven door Joh. Chr. Bach. Het hartelijke applaus was inderdaad verdiend en het bracht een leerling-va der ertoe met zijn zoontje iets dergelijks te presteren. Het waren de heer W. Butzelaar met Wim Butzelaar jr. Een groepje leerlingen, dat drie maan den les heeft, was nu aan de beurt. Henny Schippers blonk uit met een allegretto en zij zong uitstekend, be geleid door Frans Wisse. Het volgende groepje had een klein jaar les. Goede prestaties met Janny Samsom als uitblinkster. Zij speelde een musette uit een gavotte van Joh. Seb. Bach. Ook Mieke Higler met een rondo en etude deed het uitstekend. Jan Rip - een jaar les - speelde vlot uit het hoofd een dans van Mozart, Hans v. d. Kuy - ruim een jaar les - speelde Für Elise van Beethoven zeer goed. Men fluistert dat Mr G. B- J. Hilter- man - overbekend als politiek com mentator van radio en televisie - in het huwelijksbootje wil stappen met Ageeth Scherphuis - overbekend als t.v.-omroepster en als vrouw, die twee maal bijzonder zwaar getroffen werd door het noodlot. Eerst verloor zij haar man door een vliegtuigongeluk en korte tijd later haar zoontje door de verdrin kingsdood. Als het waar is wat men fliustert dan is mr G. B. J. Hilterman een verstan dig man. Er wordt ook gefluisterd dat de heer Hilterman grommend geprotesteerd heeft tegen de uitlatingen van Wim Kan in zijn oudejaarsavond-babbeltje, voorzover die de Haagse Post en zijn hoofdredacteur betreffen. Mr. Hilter man is hoofdredacteur van de Haagse Post en dus is dat grommend proteste ren wel begrijpelijk. Verstandig was het echter niet en de heer Hilterman had even aan de onsterfelijke Willem Parel en zijn vermaning moeten denken „Niet op reageren, Lena", zou veel han diger geweest zijn, want nu moest ieder een nog eens nagrinneken om die boze meneer Hilterman die kwaad was op die leuke Wim Kan. En waarom Wim Kan zei dat we de Papoea's in Nieuw Guinea ontwikkeling gaan bij brengen. Daar is geen kunst aan, be weerde de meest-beluisterde man van Nederland. Eerst stuur je ze Ot en Sien en als ze dat uit hebben dan geef je ze de Haagse Post. En over meneer Hilter man zelf „Die man kan het zo mooi vertellen dat je na afloop van zijn com mentaar op het wereldnieuws inziet dat je het zelf allemaal verkeerd bekeken on ie jmctcsn ^.uiclclijk ge maakt hoe stom het was dat je het zo bekeek." Nee, dan minister Staf, twee jaar ge leden. Die werd tienmaal zo erg door de wringer gehaald als meneer Hilter man. Hij was echter een verstandig man en toen een dagblad hem opbelde om zijn mening over de uitzending van Kan te geven, toonde hij zich enthou siast over het oergezellige babbeltje van een uur. Men fluistert ook dat minister presi dent Prof. De Quay aan Wim Kan een telegram zond om hem geluk te wensen met het succes van zijn uitzending. Dat is echt veel verstandiger dan grom mend protesteren. Trouwens, meneer Hilterman mocht blij zijn, dat er zo'n reclame voor zijn blad gemaakt wordt. Kent u iemand die de Haagse Post leest Ik niet. En Elsevier Tientallen KANTMAN. worden tot maandagmiddag 5 uur aangenomen voor opname in de courant van dinsdag en tot don derdagmiddag 5 uur voor de cou rant van vrijdag. Buitengewoon aardig waren de canons, die het meisjeskoor onder leiding van mevr. Reimerink zong. Truusje Hoegen Dijkhof speelde fout loos Bagatel op 119 nr 1 van Beetho ven, Truusje Kragt blonk uit met een wals van Durand en Adrie de Wolf voelde het cantabile uit een Andante van Mozart bijzonder goed aan. Na de pauze de sterren. Jan Broekhuis, zeer muzikaal, een met een uitstekende voordracht, bracht Impromptu op 90 nr 1 van Schubert. Thea Blankenstein speel de het moderne „Dans 1'église" van de Severac goed en Tine Higler speelde Srhumann zo fijnzinnig als deze compo nist gespeeld moet worden. Een nocturne van Chopin bracht Edy van Calck met goede voordracht, Geert Smit speelde een wals van Chopin mu zikaal en vingervlug en Joke Westerveld besloot het solistisch gedeelte met het bijzonder moeilijke maar toch goed ge speelde Consolation van Franz Liszt. Een fabel van Lafontaine, muzikaal be werkt door Henriette van Tussenbroek werd uitgevoerd door het meisjeskoor, dat goed acteerde, met medewerking van mevr. T. v. Dijk-Dubois, in de aardige rol van Perrette. De leerlingen boden mevr. Reinink- Jongsma bloemen aan en dit betekende het einde van een prettige avond. Zowel voor de lerares en de leerlingen als voor de ouders.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1