SOEST. OFFICIËLE MEDEDELINGEN. HET OOG GERICHT OP ALBERT. DINSDAG 10 JANUARI 1901. 40e JAARGANG N». 3. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 COLLEGE NIET TEGEN VLIEGVELD. In de laatste raadsvergadering van 1960 werd het besluit genomen de eerste ver gadering van 1961 vroeger te houden dan gebruikelijk is, om tijdig te kun nen bespreken op welke wijze gepro testeerd zou worden tegen het besluit van de minister van oorlog om de vlieg basis Soesterberg opnieuw aan te wij zen als terrein voor de militaire lucht vaart. Dit protest zou uiterlijk op 17 januari schriftelijk ingediend moeten zijn, zo dat besloten werd op 13 januari te ver gaderen en niet op de derde woensdag van de maand. Dit protest zal echter zeer waarschijn lijk niet doorgaan, want het college ad viseert de raad niet te protesteren om dat onze gemeente, voorzover het 't ge deelte ten noorden van de spoorlijn Utrecht-Amersfoort betreft, geen noe- menwaardige hinder van de vliegtuigen ondervindt. De bewoners ten zuiden van deze lijn ondervinden wel enige hinder en in het bijzonder de bwoners van de Amersfoortsestraat te Soesterberg. Het college wijst erop dat het vliegveld reeds 40 jaar in Soesterberg is. Ieder, die zich in Soesterberg vestigde, was hiervan op de hoogte. Het dorp Soester berg dankt zijn bestaan en bloei gro tendeels aan de aanwezigheid van dit vliegveld. Zou het vliegveld verplaatst worden dan zal een groot deel van de inwoners Soesterberg verlaten om zich te vestigen bij een nieuw op te richten vliegveld. Deze inwoners verkeren dan in dezelfde situatie als nu. Het college meent dat de minister het vliegveld van Soesterberg een andere militaire bestemming zal geven als de vliegtuigen verdwijnen, zodat de geva ren voor de bewoners in oorlogstijd niet minder zullen zijn dan thans. Om deze reden wordt de raad geadviseerd niet te protesteren. GEMEENTERAADSVERG ADERIN G. De raad onzer gemeente komt in open bare zitting bijeen op vrijdag, 13 janu ari, te 19.15 uur, ter afdoening van de navolgende agenda 1. Vaststelling van de notulen van de openbare raadsvergadering van 16 no vember 1960. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven van burgemeester en wet houders inzake plaatsing van een hek voor het perceel van de heer Schimmel aan de Noorderweg, met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te ne men. b. Afschrift van het Koninklijk Besluit van 23 december 1960, no. 19, waarbij o.m. het maximum aantal vergunnin gen ingevolge de Drankwet 1931, St.bl. 476, is verhoogd met 3 en be paald op 25, met voorstel dit afschrift voor kennisgeving aan te nemen. c. Verzoek van het R.K. schoolbestuur te Soest om medewerking als bedoeld in artikel 72 der Lager-Onderwijswet 1920 voor het plaatsen van gootsteen tjes met aanrechtjes in drie lokalen van de R.K. meisjesschool voor v.g.l.o., welk verzoek inmiddels in behandeling is genomen. d. Verzoek van het R.K. schoolbestuur te Soest om medewerking als bedoeld in artikel 50 van de Kleuteronderwijs wet voor het verbeteren van de ver lichting en het aanschaffen van 2 brand- blusapparaten t.b.v. de R.K. kleuter school aan de Steenhoffstraat, .welk verzoek inmiddels in behandeling is ge nomen. e. Verzoek van het bestuur van O.L. Vrouwe Stichting te Amersfoort, om medewerking als bedoeld in artikel 50 van de Kleuteronderwijswet, voor eni ge voorzieningen en aanschaffingen t.b.v. de R.K. kleuterschool aan de Mariastraat, welk verzoek inmiddels in behandeling is genomen. f. Schrijven van burgemeester en wet houders inzake de aankoop van het huis „Statum" aan de Eigendomweg, alhier met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. 3. Voorstel tot wijziging van het raads besluit van 18 mei 1960 inzake de ont trekking van een gedeelte van weg nr. 28 aan het openbaar verkeer. 4. Voorstel tot aankoop van grond gele gen aan de Albert Cuyplaan van W. G. van Roomen en A. v. d. Bremer. 5. Voorstel tot het niet gebruik maken van de gelegenheid om bezwaren tegen het opnieuw aanwijzen van het lucht vaartterrein Soesterberg in te dienen. 6. Voorstel tot onteigening van grond gelegen aan a. de Middelwijkstraat; b. de Burgem. Grothestraat en Dokter Rupertlaan. 7. Voorstel tot het doen verbeteren van de gemeentewoning Lange Brink- weg 47. 8. Voorstel tot het verlenen van ont heffing van de verbodsbepaling opge nomen in de hinderwetsverordening aan Gebr. van Kooy, Soesterbergsestr. 2, alhier, voor het uitbreiden van de benzine-installatie bij perceel Birkstr. 9. alhier. 9. Voorstel inzake het beroepschrift van mevrouw R. Ferwerda-Brons, Helling- weg 1-5, alhier, tegen het weigeren van een bouwvergunning voor een ga rage op het terrein bij perceel Helling- weg 1-5, alhier. 10. Voorstel tot het verstrekken van een renteloze geldlening ad 5.000, aan de Korfbalvereniging „Oranje" te Soesterberg. 11. Voorstel inzake de bezoldiging van de ambtenaren van de burgerlijke stand. 12. Voorstel tot aanschaffing van een nieuwe auto ten behoeve van de politie. JAARVERSLAG OPENLUCHTTHEATER. Het stichtingsbestuur van het openlucht theater heeft verslag uitgebracht over de jaren 1959 en 1960 en daarmee 'n overzicht gegeven van de herstelwerk zaamheden, welke het theater de hui dige vorm gaven. In het voorjaar van 1959 werd met de werkzaamheden begonnen en in het zomerseizoen ondervonden uitvoerenden en publiek slechts weinig hinder van het werk. De grote kuil voor het toneel werd gedicht en er kwam een muur tje voor in de plaats. De verlichting werd verbeterd evenals de akkomodatie voor de speelsters en spelers. In het najaar van 1959 kon het verbeterde theater opgeleverd worden, maar met de werkzaamheden aan het gazon en de beplanting kon pas in het voorjaar van 1960 begonnen worden. In april van dat jaar werd het theater ter be zichtiging opengesteld en in juli werd het officieel in gebruik genomen met de opvoering van „Het Spel der Ver gissingen" van William Shakespeare. De burgemeester droeg op deze avond het theater aan het stichtingsbestuur over. In 1959 werd het theater vijfmaal voor middagvoorstellingen verhuurd en vier maal voor een avondvoorstelling. Op Hemelvaartsdag en met Pinksteren was het in gebruik voor een muziekcon cours, georganiseerd door P.V.O. In 1960 werden drie middagvoorstellin gen voor kinderen gegeven en viermaal werd het 's avonds bespeeld. Vaste pachters voor een consumptie gelegenheid en de rijwielstalling zijn nog niet gevonden, maar tijdens uit voeringen is hierin voorzien. AGENDA NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Morgenochtend, om half elf, zal mevr. G. H. Keyser-Hardick voor de leden van de afdeling Baarn-Soest van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen, in hotel Zeiler te Baarn, spreken over Nieuw- Guinea, dat zij kortgeleden bezocht heeft. Op dinsdag 24 januari houdt mevr. A. Rijksen-Koning een causerie over de beroemde gebrandschilderde ramen in de kerk van Gouda. Op 8 februari is er een koffieochtend in hotel Zeiler en op 15 februari wordt daar de jaarvergadering gehouden. In het voorjaar hopen de leden een ex cursie naar Gouda te maken. JAARVERSLAG SOESTER NATUURBAD. Het seizoen 1960 is voor het Soester natuurbad minder gunstig geweest dan het seizoen 1959. Dit was wel te ver wachten, want 1959 was een topjaar met bijna 185.000 bezoekers. In het af gelopen jaar bezochten 110.472 zwem sters en zwemmers het bad. In 1958 waren het er bijna 120.000. Het seizoen begon uitstekend met een mooie junimaand. De maanden juli en augustus voldeden echter in het ge heel niet aan de verwachtingen. Het slechte weer deed de verkoop van dag kaarten sterk teruglopen. In juni bezochten 51.000 mensen het bad. In juli een kleine 15.000 en in au gustus 26.000. Een enquete wees uit dat vele Amersfoorters, Utrechters, Am sterdammers en inwoners van andere plaatsen het bad bezochten. Deze en- quetes wezen zelfs uit dat op bepaalde dagen meer niet-Soesters dan ingezete nen van onze gemeente het bad be zochten. De 100.000ste bezoeker passeerde in de laatste week van augustus de kassa van het bad. In samenwerking met de pachter van het restaurant werd overgegaan tot het verzenden van folders om reclame voor het bad te maken. De folders werden onder meer aan scholen toegezonden. Aan het schoolzwemmen werd in 1960 deelgenomen door 14 van de 17 lagere scholen, I van de 2 v.g.l.o.-scholen, 3 van de 4 ulo-scholen en het Van Arkel Instituut. Er werden 207 leskaarten uitgegeven en 203 K.N.Z.B.-diploma's uitgereikt. Aan 307 kinderen werd het schoolzwemdi- ploma uitgereikt. In totaal zijn er van 1951 tot en met 1960 2734 zwemdiplo ma's in het Soester natuurbad uitge reikt. Het jaarverslag van het stichtingsbe stuur eindigt met1 woorden van bewon dering voor hetgeen in de dertiger jaren gedaan is door hen die het hui dige bad tot stand brachten. Er is vreugde omdat met de vernieu wing begonnen is, maar ook een beetje weemoed omdat de karakteristieke ou de plas nu verdwijnt om plaats te maken voor kleinere bassins, die beter kunnen voldoen aan de eisen welke volksgezondheid, hygiëne en veiligheid stellen. De akkomodatie is ouderwets en versleten, evenals het bassin, dat niet te herstellen was. Er komt nu een nieuw bad, dat ongetwijfeld een fraai geheel zal worden, passend in de prachtige natuur van Soestduinen. UIT HET POLITIEBOEK. Negen politieagenten en twee speur honden hebben de afgelopen week in tensief gezocht na_r de verdwenen mej. B. E. Hordijk van de Bosstraat, die op 1 januari haar pension verliet en niet terugkeerde. Van de caféhouder B. op de Korte Brinkweg werden 7 kippen gestolen. Zij verdwenen uit het nachthok. -M. T. bracht een bestelling weg naar de familie Van L. op het Eerste Heeser laantje. Een woedende hond ontving hem en scheurde zijn broek aan flarden. Hij veroorzaakte ook een lichte been wond. S E C. VERLOOR. S.E.C. heeft met 0-2 verloren van Vrees wijk in een zware uitwedstrijd tegen een ploeg met sportieve maar harde knapen, die voetballen beschouwen als het heel hard wegtrappen van een bal, in de hoop dat het leer zo af en toe eens in het doel van de tegenstander ver dwijnt. D'eze opvatting had succes en S.E.C. werd er door gehinderd want de Soes ter spelers kwamen niet tot combinaties die succes konden opleveren. S.E.C. was technisch beter, maar dat leverde niets op, want elke poging van de voorhoede werd door de harde achter hoede van Vreeswijk in de kiem ge smoord. De Bruin was niet opgewassen tegen stopper Cornelisse, Van Kooij was overal te vinden behalve op de links buitenplaats, waar hij thuishoorde en slechts v. d. Valk voldeed behoorlijk. Hij was echter niet in staat het al leen te doen en S.E.C. scoorde niet. Na vijf minuten spelen kreeg de uit stekende rechtsbuiten C. van Berkel de bal. Hij werd teveel door Pothoven vrij gelaten en kreeg kans Adams te passe ren. Velen hebben geconstateerd dat de Vrees- wijker buitenspel stond, maar de scheids rechter zag dit niet en het was 1-0. S.E.C. had in de eerste helft wind mee, maar dat hielp niet en de Vreeswijkers kwamen verschillende malen gevaarlijk voor het doel van Adams. Deze was ech ter uitstekend op dreef en hij had ook niet over gebrek aan geluk te klagen. In de tweede helft wijzigde aanvoerder Ten Hove zijn ploeg en het leek er even op alsof hij hiermee succs zou hebben. Van Breukelen ging naar de linkshalf plaats en Burgman ging linksbinnen spelen. Het ging beslist beter, maar toch strand de alles op de granietharde achterhoede van de Vreeswijkers. Een snelle aanval van Vreeswijk had succes. J. van Berkel, de linksbuiten, gaf een hard schot. Adams sloeg de bal uit zijn doel. Middenvoor H. de Kruif schoot toe en met een kopbal bracht hij de stand op 2-0. Met nog 20 minuten te spelen ging S.E.C. zwaar in het offensief. Ten Hove nam de rechtsbuitenplaats voor zijn rekening en v. d. Valk ging in de achterhoede spelen. Er kwamen nog wel enkele kansen, maar er werd niet gescoord. Zelfs niet toen Elverding en De Bruin samen voor de Vreeswijkse keeper op doken. Met een magistrale duik hield hij het schot waarmee S.E.C. de eer had kunnen redden, zodat het 2-0 bleef. B.D.C.-HANDBAL. Het eerste damesteam van B.D.C. speel de zondag in de Expohal te Hilversum, waar nog zeven teams van deze hand balvereniging uitkwamen. De Soester dames behaalden eindelijk weer eens een overwinning. Zij won nen met 4-2 van Olympia. Bets Ver schoor stond weer in het doel en Annie Wigtman kon hierdoor de voorhoede versterken. In het tweede damesteam zat geen verband en dit veroorzaakte een I-6-nederlaag tegen S.V. Achteveld. Het herenteam won met 14-7 van S.D.O. en heeft nu vier van de vijf wedstrij den gewonnen. Surstedt en v. d. Mast scoorden er lustig op los. De jongens deden het slechtzij ver loren met 9-8 van Laren 2. Dames-juniores 1 speelde met 2-2 ge lijk tegen B.S.V. en het tweede juniores- team verloor in een gelijk opgaande strijd op het nippertje van Limvio. Aspiranten 1 won met 7-6 van Fidelitas en heeft een kans op de titel. Aspiranten 2 bleef ongeslagen en won met 8-3 van V.B.O. Resultaat van 8 wedstrijden 4 gewon nen, 3 verloren, 1 gelijk. FEESTAVOND VAN S.B.C. Zaterdagavond heeft de Soester Brom fiets Club in hotel Bos en Duin de jaarlijkse feestavond gehouden. De waarnemend voorzitter, de heer C. v. d. Burg, verwelkomde in het bij zonder de afgevaardigden van de zus terverenigingen uit Hilversum en Amersfoort en hij reikte de prijzen van de clubkampioenschappen uit. Van de 17 ritten, welke het afgelopen seizoen verreden zijn, golden er 7 voor dit kampioenschap. Winnaar werd de heer E. v. d. Broek met 349 punten. Tweede werd de heer E. de Jonge met 346 punten 3. H. van Leek (339) 4. J. v. d. Bank (334). Zij ontvingen een beker. Het gezelschap Jan Plezier uit Utrecht vulde de rest van de avond op aange name wijze. Medewerking hieraan ver leende Harry Lith, akkordeonvirtuoos Gé Massino, zang Jan Plezier met een liedje en een praatje, Brammetje en Lodewijk, Josu, een vrouwelijke paro dist en de'Kema's brachten hun show. Tot besluit van de avond werd gezellig gedanst. LEZING VOOR 'T NUT. De heer J. Kamperman uit Olst zal don derdagavond, in hotel De Bosvijver, voor de leden van het departement Soest van de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen, over het onderwerp „Kunstma nen en Ruimtevaart" spreken. ONTTREKKING WEG AAN HET OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, ter voldoening aan het bepaal de in artikel 10, 2e lid, van de wegen- wet, ter kennis van belanghebbenden, dat een door ons aan de raad dezer gemeente gedaan voorstel om over te gaan tot onttrekking aan het openbaar verkeer van het laatste gedeelte ter lengte van 145 meter van rveg nr. 38, welke weg loopt van de Amersfoortse straat bij de N.O. hoek van het kada strale perceel E 1834 in Zuid-Oostelijke richting, op de gemeentesecretarie (afd. I) is nedergelegd. Het verzoek ligt aldaar van 10 t.e.m. 24 januari 1961 voor belanghebbenden ter inzage. Bezwaarschriften tegen inwilliging van het verzoek kunnen vóór 25 januari a.s. bij de gemeenteraad worden inge diend. D'e bezwaarschriften kunnen worden toegelicht in een zitting van hun col lege of van een door hen uit hun mid den benoemde commissie. Deze zit ting zal worden gehouden op dinsdag 31 januari a.s., des voormiddags 11.00 uur, in het gemeentehuis. Soest, 10 januari 1961. WIJZIGING BOUWVERORDENING. Burgemeester en wethouders van Soest Kent u Albert Nee, niet Albert Ein- stein, want die is al vijf jaar dood en slechts enkele mensen ter wereld hebben hersens genoeg om hem uit zijn weten schappelijk werk te leren kennen. U en ik behoren beslist niet tot deze kleine groep. Ook niet Albert van Dalsum, de laatste der toneel-Mohicanen, met mannen als Willem Rooyaards en Louis Bouwmees ter, Jan Musch en Eduard Verkade, van wie de meeste overleden zijn. Albert, de zwerver, bedoel ik, die geen achternaam schijnt te hebben en in rechtbankverslagen Albert, de vriende lijke Groninger, genoemd wordt. Albert is 75 jaar, stokdoof, zonder huis of haard en met een zwak hart. Letterlijk en figuurlijk. Kort geleden kreeg hij een hartaanval en zijn figuurlijke zwakke hart deed hem hunkeren naar Veenhuizen, waar het warm is en het eten goed. Albert was in de jaren na de oorlog aan 't zwerven geraakt. Hij werd landloper en landlopers passen niet meer in onze maatschappij. Hij werd naar Veenhui zen gestuurd, vrijgelaten, weer opge pakt wegens landloperij en opnieuw vrijgelaten. Daar liep Albert met een bezwaard hart langs de wegen, want het was herfst. Hij wandelde helemaal naar Limburg, blijkbaar verwachtend dat het daar warmer zou zijn dan in het noorden van ons land, maar het bleef koud. Toen verlangde hij ineens zo erg naar Veenhuizen, waar het warm en veilig was, dat hij terug liep. In Deventer kreeg hij een hartaanval en hij werd naar het ziekenhuis gebracht. Het viel allemaal nogal mee en enkele dagen later stond hij weer buiten. Weer op pad, richting Veenhuizen, de warme stal. Bij Balkbrug werd onze Albert wegens landloperij opgepakt. De agent die hem meenam was vriendelijk genoeg, maar hij kon Albert slechts een nacht onder dak bezorgen en de rest moest de po litierechter doen. „Geef me asjeblieft een paar jaar", zei Albert. „Ik vind het daar fijn. Ik was er badmeester een rustig leven." De rechter was een vriendelijk man en hij gaf Albert een jaar. „Kan het geen anderhalf jaar worden vroeg Albert. D'e rechter werd nog vrien delijker en hij bood twee jaar. „Fijn", zei Albert, „maar dan sta ik weer op straat als het winter is". Dat had hij goed uitgerekend en de rechter maakte er jaar van. Albert was zeer tevreden. „Ik leef toch niet lang meer", zei hij. Maar hij was gelukkig, want in Veenhuizen is het warm en rustig en het eten is er goed. KANTMAN. doen te weten, dat door de raad in zijn vergadering van 21 oktober 1959 is vastgesteld de verordening tot wijziging van de Bouwverordening der gemeente Soest, vastgesteld op 16 juli 1937 en goedgekeurd bij besluit van gedeputeer de staten van Utrecht van 24 augustus 1937, 2e afd., nr. 2104/1281, zoals die verordening nadien is gewijzigd. Deze verordening is overeenkomstig het bepaalde in de Woningwet voor de ge deputeerde staten van Utrecht, bij be sluit van 19 december 1960, 5e afd., nr. 3810/2592, goedgekeurd en hiervan is af kondiging geschied waar het behoort de 10e januari 1961. WEDERBOUWWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan het R.K. schoolbestuur, p.a. Kerkpad Z.Z. 20b, alhier, op het daartoe gedaan verzoek, op grond van het be paalde in artikel 20 van de Wederop- bouwwet, vergunning te verlenen voor het bouwen van een gymnastieklokaal op een terrein gelegen aan de Steenhoff straat, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nummer 7369, zulks in afwijking van het uitbreidinsplan rege lende de bestemming voor gronden gele gen langs de rijksweg. In verband daarmede stellen zij belang hebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagte kening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvraag be trekkinghebbende stukken liggen ge durende diezelfde termijn ter gemeen tesecretarie ter inzage. Soest, 10 januari 1961.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1