ANTARCTICA IN DE KOUDE OORLOG VAN ESSEN voor Foto VIERDE BLAD Firma G. van de Pol Loodgieters- werkzaamheden. SOEST. GARAGE „DE SOESTER" UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL Als op onze breedtegraad de zomer zich ten einde spoed, wachten de onderzoe kers in het Zuidpoolgebied, verlangend op het ogenblik dat de zon weer bo ven de horizon stijgt, dat de Antarc tische nacht een einde neemt. Aanleiding daartoe is de door 12 part- nerstaten ondertekende overeenkomst, die o.a. voorziet in een verbod van militaire steunpunten in het gebied rondom de Zuidpool. Enkele generaals van de VS-luchtmacht zijn tot de over- zich aanvankelijk tegen deze controle, maar tenslotte gingen zij ermee accoord. I De bedenkingen van een aantal Ame- rikaanse strategen tegen de ratificatie J van het verdrag lijken op het eerste gezicht overdreven. Die generaals zeg- gen, dat de V.S. de gelegenheid moeten I hebben aan de Zuidpool radarwaarschu- I wingsinstallaties in te richten om zich op die wijze tegen verrassingsaanval len met raketten uit het zuiden te ver zekeren. Maar inderdaad heeft de raketten- techniek de laatste tijd zo'n grote vooruitgang geboekt dat de Russen zeer spoedig in staat zullen zijn langs de omweg via Antarctica doelen in de Verenigde Saten ^met intercontinentale raketten te bestoken. Zij zouden dan helemaal niet binnen de reikwijdte van de Zuidpool-waarschuwingsgordel ko men, die de Ver. Staten tot nu toe tegen ongewenste verrassingen bevei ligt. Afgezien daarvan heeft de Amerikaanse marine de waarde van de Zuidpool als steunpunt erkend. Nadat Moskou op de Parijse Conferentie de sluitsteen achter de warme golf" in de Rus sische buitenlandse politiek zette, heb ben verscheidene admiraals in het Pen tagon hun eigen gedachten over de rol, die het 7e werelddeel als basis voor de moderne atoomonderzeeërs van de Na- vo zou kunnen spelen. Alles duidt erop, dat het afgelegen con- De koffie moet vlug opgedronken wor den, anders wordt het ijs. tuiging gekomen, dat dit verbod voor Amerika gevaarlijk zou kunnen wor den. Nochtans is door het Congres be sloten dit verdrag te ratificeren. Gedurende het vorig jaar maakten 5.000 wetenschapsmensen en helpers uit 12 naties zich op, om Antarctica te onderzoeken. De officiële aanleiding daartoe was het Internationale Geo- physische Jaar. Opvallend was de zeer drukke deelneming van de Sovjet- Unie, wat des te vreemder was, omdat Rusland noch tot de landen behoort, die zich vroeger wezenlijk voor An tarctica interesseerden. Het kwam de Sovjets er ongetwijfeld op aan door wetenschappelijke succes sen zich te verzekeren van 't recht mee te praten bij .alle. belangrijke be slissingen over het 7e werelddeel. Zij bereikten dat doel ook. Toen de ver tegenwoordigers van de internationale Een pinguïn als mascotte. Zij openden voorzichtig een pinguinei, ledigden het, brachten er een nietig klein meetapparaat en een miniatuur zendertje in, vulden de rest van de holle ruimte weer op met eiwit, sloten het ei en verwisselden het met een ander. Terwijl de pinguin het ei niets ver moedend samen met de overigen be broedden, zaten de onderzoekers aan hun ontvanger, die de temperatuur op nam. Het resultaat was verrassend. De gemiddelde temperatuur binnen in het ei lag bij de 36.7 graden boven nul. Een kolonne voertuigen op weg vanaf het wetenschappelijk steunpunt „Klein Amerika" naar het Byrd-onderzoe- kingsstation, hetwelk naar de beroem de, in 1957 gestorven Amerikaanse ad miraal en poolonderzoeker genoemd is. machten vorig jaar oktober elkaar in Washington voor onderhandelingen over het Zuidpoolgebied ontmoetten had de Moskouse gedelegeerde al 'n belangrijk woord mee te praten. Bin nen zeven weken werd een verdrag ge sloten, dat voorzag in een verbod van atoomproeven, raket- en militaire steunpunten, de voorlopige bevriezing van alle nationale bezitsaanspraken en een controlesysteem voor het hele An tarctische gebied. De Sovjets verzetten den biedt. Twee overwegingen stonden daarbij op de voorgrond. De ene ging Een van de expeditieschepen ligt vast in het ijs. Een hondeslee-kolonne trekt voor onderzoek de sneeuw- en ijswoestijn in. tinent de komende tijd van steeds gro- yan alle mensenrassen schijnen de tere betekenis gaat worden. Weliswaar .Eskimo's het beste voor het leven in zijn de geruchten over de grote kolen- het Zuidpoolgebied geschikt te zijn. voorraden en ertslagen in t Zuid-1 gen Noorse expeditie heeft het vorig poolijs verstomd, en niemand spreekt |jaar de vraag onderzocht, of het 7de meer van de „onmetelijke" schatten, 'reIddeei dat voik levensmogelijkhe- die daar te vinden zijn, maar de tijden, dat Antarctica slechts voor eerzuchti ge onderzoekers interessant was, zijn voorbij. Nog heeft de koude oorlog aan het „ondereinde" van de aarde tot nu toe geen vaste voet kunnen krijgen, maar dat kan zeer snel veranderen. Welis waar hebben twaalf naties het verdrag ondertekend, om welks ratificatie het nu gaat, maar uiteindelijk tellen slechts twee machten mee de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie. „Voor mij", zei een Zuidpoolonder- zoeker, „zijn de pinguins de sympa thiekste dieren, die ik mij kan denken. Zij helpen iemand dikwijls in deze eenzaamheid, want zij doen bijna men selijk aan en wekken de lachlust op". De nieuwsgierigheid van die zwem vogels is ongewoon groot. Zien ze een mens, dan lopen ze hem meestal achterna om precies te bekij ken, wat hij doet. Daarna discussiëren ze klaarblijkelijk zeer opgewonden over hetgeen zij gezien hebben. Intussen zijn echter de wetenschaps mensen de pinguins achterna gelopen. Zij wilden voor alles weten, waarom de keizerpinguins hun eieren ook dan nog uitbroeden, als de buitentempera tuur tot 60 graden beneden nul gedaald is, want het was hun een volslagen raadsel, hoe een embryo zich bij deze kou nog ontwikkelen kon. Met de moderne technische middelen gingen de zoölogen het probleem te lijf. rondom de Zuidpool bijna een wonder. Het vorig jaar, toen dit continent voor de eerste keer grondiger opgemeten werd, zochten de cartographen tever geefs naar die twee vulkanen. Zij von den evenmin hun uitgedoofde kra ters. Tot nu toe is de vraag, of de No ren van een vergissing het slachtoffer werden, niet opgelost. Het bestaan van minstens één Antarc tische vulkaan is onweerlegbaar. De Engelsman James Ross ontdekte hem 120 jaar geleden op het naar hem ge noemde eiland. De beide andere zullen echter nu wel van de landkaarten ver dwijnen. Interessant was de ontdekking van verkoolde houtresten en afdrukken van bladeren in het gesteente onder 't ijs van Antarctica. Radioactieve metingen toonden aan, dat die planten 20 tot 25 miljoen jaren geleden stierven. In die tijd moet dus in dat deel der aarde een ander klimaat geheerst heb ben. Veel rondom de Zuidpool is ook nu nog echt geheimzinnig en raadselach tig, zoals het fenomeen van de „witte nacht", de tegenstelling van de abso lute duisternis. Het treedt op, als de hemel door witte wolken bedekt is en heeft een uitwerking, dat het menselijk oog niets dan verblindend wit ziet. Zelfs een persoon, die slechts enkele schreden van een collega verwijderd is, verdwijnt voor de laatste onder een on zichtbare mantel. Hij hoort wel zijn stem, maar hij ziet hem niet. In de „witte nacht" wordt het lopen tot een kwelling, want men ziet niet eens de sneeuw onder de voeten. Men tuimelt en struikelt als een dronkaard. Er is geen schaduw, geen perspectief en geen aanknopingspunt voor het menselijk oog, dat op 't volslagen wit evenmin is ingesteld als op het volslagen zwart. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 13 JANUARI 1961. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw De ijsbreker „Atka" van de VS-Marinestrijdkrachten in het Zuidpoolgebied. Wegwijzer aan de Zuidpool. Op de achtergrond het grootste Amerikaanse transportvliegtuig, dat tot nu toe in het centrum van het Zuidpoolgebied landde. er van uit, dat binnen niet al te lange tijd internationale vliegroutes over An tarctica zouden voeren. Dat vereist steunpunten. Een gedeelte van het per soneel zou men graag uit Eskimo's re- cruteren, omdat zij sneeuw, kou en eenzaamheid veel meer gewend zijn dan blanken. Bij de andere overweging speelde het feit mee, dat de robben, walrussen en ijsberen, die de econo mische grondslag voor het bestaan van de Eskimo's vormen in de Noordpool- regionen steeds zeldzamer worden. In de zuidelijke IJszee daarentegen heerst een overvloed van robben en zee-olifanten. Op de meeste aardrijkskundige kaar ten van het Zuidpoolgebied vindt men, voor zover ze niet ouder dan 29 jaar zijn, drie werkende vulkanen. De ont dekking van twee ervan door Noorse ontdekkingsreizigers gold destijds als een sensatie van de eerste rang, want de leek scheen het bestaan van vuur spuwende bergen in het eeuwige ijs JAARVERGADERING BIJENHOUDERS. De afdeling Soest van de vereniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland heeft, in café restaurant Zonneheu- vel, de jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer G. H. Grijze, die in zijn openingswoord de voorzitter van de afdeling Baarn ver welkomde. De heer Grijze deelde mee, dat er thans 35 leden zijn, nadat er 7 geslaagde cursisten bijgekomen zijn. De heer A. J. van Breukelen las het jaarverslag. De vereniging heeft een goed honing jaar achter de rug. De Fle- vopolder heeft aan veel volken het le ven gekost doordat vanuit een vliegtuig giftige stoffen op het koolzaad gespo ten zijn. De bijenhouders waren niet tij dig genoeg gewaarschuwd om afdoende maatregelen te kunnen nemen. Het financieel overzicht van de heer J. v. Breukelen wees uit dat er een batig saldo is. Voor het fruit in Bun- nik gaven zich enkele leden met samen 35 volken op. Het bestuur deelde mee dat de aansluiting bij het landbouw schap de vereniging meer zeggenschap geeft in regeringsmaatregelen. Op zaterdag, 8 april, zal er in Drieber gen een bijenmarkt gehouden worden. D'e vereniging is opgericht 2 juni 1921, dus over een klein half jaar wordt het veertigjarig bestaan herdacht. De voorzitter was van mening dat dit niet ongemerkt voorbij mag gaan. Ook aan het feit, dat de heer A. v. Breuke len, vader van de secretaris, reeds 40 jaar lid is zal aandacht geschonken worden. Er werd een commissie benoemd, die de viering van het jubileum met een feestavond in september zal organiseren. Van deze commissie maken de heren Buitendijk, Dijkstra, Groeneveld, Veld huizen en Roos deel uit. De heren A. J. van Breukelen en J. Buitendijk werden tot afgevaardigden naar de algemene ledenvergadering te Utrecht gekozen. Deze vergadering wordt op 27 mei gehouden. Voor al uw auto-service, uitdeuken, spuiten, erkend L.P.G.-inbouw- station. Verkoop van Benzine, Olie enz. Tevens erkende autorijschool. Smitsweg 19 Telefoon 3865 GEEN GARAGE. Mevr. R. Ferwerda-Brons is tegen het besluit van de gemeente, haar een bouwvergunning voor een garage te weigeren, in beroep gekomen. Zij wilde deze garage laten plaatsen bij perceel Hellingweg 1-5. Het college is van mening dat de vergunning op esthe tische gronden geweigerd moet worden en wel hoofdzakelijk wegens de aan te brengen dakbedekking en stelt de raad voor het beroepschrift ongegrond te ver klaren. RENTELOZE LENING VOOR ORANJE. Het bestuur van de Soesterbergse korf balvereniging „Oranje" heeft aan de gemeente een lening van 5000,ge vraagd. Het bestuur van de vereniging wil voor dit geld een clublokaal met kleed- en wasgelegenheden laten bou wen op haar sportterrein ten noorden van de Amersfoortsestraat. De werkzaamheden zullen door eigen krachten uitgevoerd worden om de kos ten zo laag mogelijk te houden. Aan materialen zal men ongeveer 5000, nodig hebben en voor arbeidsloon wordt niets in rekening gebracht. De vereniging wil deze renteloze lening in 20 jaar aflossen. De inkomsten zijn voldoende om aan deze verplichtingen te kunnen voldoen. Het college heeft veel waardering voor het werk van de vereniging Oranje. De beoefening van de korfbalsport is een verantwoorde wijze van vrijetijdsbeste ding en B. en W. achten het de taak van de gemeentelijke overheid dit te bevor deren. Het verzoek van de vereniging is dus redelijk te achten en het college meent dat het voor inwilliging in aan merking komt. Een bijkomstig voorstel is nog dat het te stichten clublokaal ook zal kunnen worden gebruikt voor bijeenkomsten van andere verenigingen. Dit is bij het be staande gebrek aan zaalruimte een be langrijke factor. De vereniging heeft een erkenning als rechtspersoon aange vraagd. Als het verzoek hiertoe ingewil ligd wordt dan kan het geld geleend worden. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 De grootste keuze camera's ter plaatse. AANRIJDING. Op de Soesterbergsestraat reed H. W. uit Soesterberg met zijn personenauto in de richting Soest. Hij wilde de Oude Utrechtseweg inrijden en sorteerde voor. Y. W. uit Den Haag, die achter H. W. reed stopte, maar een derde wagen, be stuurd door A. W. uit Soesterberg slip te, gleed door en ramde de auto van Y. W. Deze botste op de auto van H. W. De drie wagens werden licht beschadigd. NIEUWE POLITIE-AUTO. Een der laatste dagen van het oude jaar is de volkswagen-personenauto van de Soester politie door een aanrijding zo zwaar beschadigd, dat herstel hoge kos ten met zich zou meebrengen. Bovendien zou de herstelde auto niet meer die bedrijfszekerheid hebben welke een auto, die bij de politie in gebruik is, behoort te hebben. De beschadigde auto is dan ook in overleg met de verzeke ringsmaatschappij verkocht. De politie heeft op korte termijn een nieuwe auto nodig en men is van plan een Peugeot 403 aan te schaffen. De hieraan verbonden kosten zullen rond ƒ7100,bedragen. Hiertegenover staat de schadeuitkering van de verzekering en de opbrengst van de beschadigde auto, in totaal 3000,Het college stelt de raad voor tot aankoop van een nieuwe auto te besluiten. KOOP VAN GROND. De gemeente zal van W. G. van Hoo rnen en A. v. d. Bremer een perceel grond, groot 1750 m2, gelegen bij de Albert Cuyplaan, kopen voor 5425, Deze grond is bestemd voor woningbouw en aanleg van wegen. De eventuele be- lastingschade, die uit deze verkoop voortvloeit, zal door de gemeente ver goed worden en er zal ten behoeve van de verkopers 'n afscheiding aangebracht worden. Voor de financiering van deze aankoop is 6000,nodig en het col lege verzoekt de raad hiervoor krediet te verlenen, ONTHEFFING VERBODSBEPALING. Het college stelt de raad voor onthef fing van de verbodsbepalingen in de Hinderwet te verlenen ten behoeve van Gebr. Van Kooij, voor het uitbreiden van een benzine-installatie bij perceel Birkstraat 9, De grond, waarop de installatie komt, zal door Caltex N.V. van de eigenaar, I de heer H. van Boeijen, gekocht wor den. Aan het verlenen van deze ver gunning zullen de nodige voorwaarden verbonden worden.

Soester Courant | 1961 | | pagina 13