WAARHEEN ALGERIJE? VAN HET JAAR. WIJZIGINGEN IN DE SOCIALE WETGEVING. HET OOG GERICHT OP HONGER. VRIJDAG 13 JANUARI 19(1. 49* JAARGANG N«. 4. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,23 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126158 Het referendum, dat de Franse presi dent Charles de Gaulle heeft laten hou den over zijn Algerije-politiek, heeft evenmin een duidelijke beslissing aan gegeven als alle andere pogingen om het Algerijnse probleem in de ene of in de andere zin tot een oplossing te brengen. Van het aantal uitgebrachte stemmen in Frankrijk gaven er ruim zeventig procent ,,ja" als antwoord op de wat ingewikkelde vraag of men met de gaul listische politiek inzake Algerije ac- coord ging. Dat lijkt een behoorlijke meerderheid voor de regering, maar in Frankrijk zelf kwam bijna één kwart van het aantal stemgerechtigden niet op, zodat men moet concluderen, dat de positieve ja- stemmers slechts ongeveer 57 °/o van het Franse volk omvatten. Dat is dus helemaal geen meerderheid om over te pochen, vooral wanneer men daarbij in ogenschouw neemt, dat De Gaulle om een zeer duidelijke overmacht van ja-stemmers heeft gevraagd, indien men wilde dat hij aanbleef en zijn politiek zou voortzetten. In Algerije is het aantal niet opgeko men stemmers nog veel groter, ongeveer 45 °/o en ook daarvan de opgekomenen ongeveer 70 procent die „ja" stemden. Maar daar hadden de nationalisten er op aangedrongen om niet te stemmen en in dat licht bezien is de opkomst nog niet eens zo erg slecht. De Franse president heeft de grote meerderheid, waarop hij hoopte, niet gekregen. Toch kunnen we ons niet in denken, dat hij nu opzij zou gaan voor de, zij het dan sterke minderheid. Die neen-stemmers zijn immers zelf in twee kampen verdeeld, het rechtse en Jiet linkse en ook zij kunnen het Alge rijnse probleem zeker niet tot een voor Frankrijk zo gunstig mogelijke op lossing brengen. De ultra-rechtsen, zou den de strijd in Algerije op zo sterk mogelijke wijze willen voortzetten, in de verwachting dat Algerije een deel van Frankrijk zal blijven. Zij willen een halt toeroepen aan een verdere afbrokkeling van het eens zo uitgebreide Franse imperium, waarvan reeds vele delen in Azië en Afrika zijn afgevallen. Algerije, waar het land tot exploitatie werd gebracht door Franse landbouwers, op wier energie en kennis de Algerijnse economie steunt, wil men ten koste van alles voor deze kolonisten en daar mee voor Frankrijk behouden. Maar dat is in deze van nationalisme door trokken en om zelfbeschikking der vol keren schreeuwende wereld niet meer vol te houden. De Fransman kan daartegenover nu een flinke houding willen aannemen, zich teweer blijven stellen, dat zien als mede in het belang van het om onafhankelijk heid strijdende volk, doch uiteindelijk De Quay is niet vertrokken, De Gaulle bleef op zijn post, Dat is met angst en beven Gelukkig opgelost. Nu zoeken wij nog met elkaar De beste lui van 't ouwe jaar. Dat is in januari Een zo bekende sport, Waar men in onze ether En krant nooit moe van wordt Wij willen, eerder nog niet klaar, De beste dit en dat van 't jaar Wij weten tot op heden En al een hele rij, Maar waar we steeds op wachten, Die zijn er nog niet bij De leukste rugslagzwemster, Brutaalste leeuwentemster, De laatste kroegjesplakker, De zoetste wafelbakker, De rapste verzenrijmer En naarste sijsjeslijmer, De dunste pieperschiller, De vlotste ladykiller, Wie rockt 'n rollt met 't meest misbaar Dat wil je weten van zo'n jaar De netste schoolontsmetter, D'e grootste goaltjesgetter, De rijkste liedjeszanger En leepste mollenvanger De hoogste leiendekker, De vlugste noodremtrekker, De noeste jumperbreister En liefste manevrijster, Wie weet ze van het ouwe jaar Geen mens Nou ja, vooruit dan maar Tussen de oude requisieten van het nieuwe toneelmuseum te Amsterdam hebben vier nederlandse overhemdfabrikanten hun nieuwste snufjes op hun gebied aan de pers getoond. Met verbazing bekijkt de middeleeuwse ridder het overherad van de toe komst, vervaardigt van getricoteerd enkalongarens, waardoor het construc tieve overeenkomst vertoond met het oude mali"enkolde. van de ridder. Het nare wippen van de boord na het wassen is door een fabrieksgeheim ondervangen. zal hij deze stroom niet kunnen keren. Er zich tegen teweer blijven stellen kost alleen maar veel bloed, vernielingen en ellende en kweekt daardoor meer haat. Het nationalisme zal de strijd niet opge ven, mede doordat het van communis tische zijde steun ontvangt. Voor dezen betekent meer strijd en meer haat van het naar onafhankelijkheid strevende volk tegen het vroegere moederland immers een verdere verzwakking van de westelijke krachten dus winst. Dok voor Frankrijk betekent voortzetting van de strijd tegen de nationalisten in Algerije alleen maar het in de kaart spelen van de lachende derden Rusland en China. Het is onafwendbaar dat het Franse bestuur zich tenslotte uit Algerije moet terugtrekken en de enige hoop voor Frankrijk is nog gelegen in de steeds kleiner wordende mogelijkheid om de economische banden dan niet geheel verbroken te zien en de daar werkende Fransen er kunnen blijven. Daarop is in feite de politiek van De Gaulle ook gericht. Hij heeft het, om de oppositie zo veel mogelijk te bezweren, helaas van den beginne af niet zo duidelijk steld, waardoor er cm zijn persócv; politiek alleen maar meer verwarring is ontstaan. Zou hij nu echter de meerderheid voor zijn streven niet groot genoeg achten en het bijltje erbij neerleggen, dan zou de verwarring nog groter worden. D'an zal Algerije niet alleen finaal ver loren gaan, maar Frankrijk bovendien verbloeden in een nutteloze strijd, zowel in Algerije als in eigen land. Dat zal de president ongetwijfeld zelf ook besef fen. Juist in de huidige situatie blijft hij de enige man, die Frankrijk uit de impasse kan redden en de kracht van het land kan bewaren. Het is voor het gehele westen te hopen, dat hij de leider van de Franse politiek blijft tot de kwestie Algerije geheel ge regeld is. Waar zeker nog enkele jaren mee gemoeid zijn. VERBETERING GE WONING. Het is ons gebleken, dat vele nog niet op de hoogte zijn van enkele wijzigingen in de sociale wetgeving, In verband hiermede laten wij hieronder een over zicht volgen van de voornaamste ver anderingen. Bejaarden ziekenfonds. Bejaarden, dat zijn personen van 65 jaar en ouder, kunnen een goedkope ziekteverzekering sluiten, mits hun in komen bleef beneden de grens van 2580.of 3590,per jaar. Zij betalen dan hiervoor een premie van resp. 0.92 of 1,48 per week. Deze inkomengrenzen zijn intussen ver hoogd en wel tot 2790,en 3800, per jaar. De bedragen van de premie zijn echter niet verhoogd. Sedert 1 juli 1960 kunnen dus vele bejaarden die hiervan niet konden profiteren zich wenden tot hun ziekenfonds. Verhoogde premiegrenzen. Per 1 januari 1960 is de grens van het premieplichtige inkomen voor de alge mene ouderdomswet (a.o.w.) en de al gemene weduwen- en wezenwet (a.w.w.) verhoogd van 7450,tot 8250, In verband hiermee is de maximaal voor deze wetten te betalen premie (6.75 °/o) verhoogt van 41,80 tot 46,40 per maand. De premiegrens is gekoppeld aan de indexcijfers van de regelingslonen. De stijging van dit indexcijfer is er nu de oorzaak van, dat de premiegrens moest worden opgetrokken. In de o.a.w. en a.w.w. uitkeringen zal voorlopig nog geen wijziging komen, omdat deze enige tijd geleden reeds aan de verhoogde indexcijfers zijn aange past. De loongrens van de ziektewet, het ziekenfondsbesluit en de wachtgeld- en werkloosheidwet is eveneens verhoogd en wel van 7450,tot 8000,— per jaar. Het verschil tussen premiegrens en loon grens wordt veroorzaakt door het feit, dat de laatste aan de loon- en prijsin dexcijfers zijn gekoppeld en de a.o.w. en a.w.w. uitsluitend aan de looncijfers. Het karakter van beide loongrenzen is geheel verschillend. Voor de a.o.w. en a.w.w. vormt het de grens tot waar aan premie wordt betaald. Voor de ziektewet, het ziekenfondsenbesluit en de werkloosheidswet is de loongrens be palend voor de vraag of de werknemer al of niet onder deze wetten valt. Korting ambtenarenpensioenen. Zoals wellicht bekend is, zal het kor tingspercentage bij gelijktijdig genie ten van ambtenaarpensioen en ouder domspensioen, dat thans nog 2 °/o per dienstjaar bedraagt, worden terugge bracht tot 1,4 Dit wil zeggen, dat de maximale korting dan geen 80 °/o meer zal bedragen (bij 40 dienstjaren) maar 56 Hiervoor is een wetswijzi ging nodig, die echter niet voor 1 fe bruari a.s. haar beslag kan hebben, j In verband hiermede heeft de regering goed gevonden aan de gepensioneerde ambtenaren zo spoedig mogelijk op dit tegoed een voorschot te verlenen. Het bedrag van het voorschot is nog niet bekend, doch de minister zal een aanvulling op zijn begroting aanvragen, waarin het voorschot „pro memorie" zal worden opgenomen. Voor elke gepensioneerde moet het be drag afzonderlijk worden vastgesteld en dat betekent een heel werk. De gemeentewonii^ Lange Brinkweg 47 wordt sinds ruim drie jaar bewoond door een groot gezin dat acht kinderen telt. Deze woning is echter niet ge schikt voor een groot gezin en het is bijzonder moeilijk andere passende woonruimte te vin,den. De huidige huur der heeft in het pand reeds enige voor- 1 zieningen getroffen en onder meer een woonkeuken getimmerd. Door de ge meente is een watercloset aangebracht. Op zolder moet voor acht kinderen slaapruimte gevonden worden en het college van B. en W. heeft de directeur van gemeentewerken verzocht een plan in te dienen dat voorziet in een eenvou dige afscheiding van de zolderverdie ping in enige slaapruimten. Wanneer volledige brandvrije wanden geplaatst worden dan zal dit 1900,kosten. Tevens worden dan plafonds van board aangebracht om de kou te weren. Een eenvoudiger oplossing - met schei dingswanden van houten regelwerk, be kleed met hard board en geen plafonds van board - zou slechts 1225,kosten, maar het college stelt de raad voor een krediet van 1900,beschikbaar te stellen, zodat in het belang der veilig heid der kinderen brandvrije wanden aangebracht kunnen worden. CURSUSSEN VAN DE B.B. De reorganisatie van de Bescherming Bevolking maakte het nodig dat er niet alleen cursussen gegeven worden voor nieuwelingen, die tot de B.B. wil len toetreden, maar ook voor nood- wachters. Zij zullen in de gewijzigde B.B. blokwachters heten en een taak krijgen die meer op het leiding geven ingesteld is en die meer omvat dan de taak van de noodwachter. Ook voor de leden van de Algemene Hulpploeg zijn er cursussen. In januari, februari en maart is er op woensdag een cursusavond voor leden van de Algemene Hulpploeg, die zich specialiseren in het blussen van bran den. Op donderdagavond voor de red ders. Iedere lesavond duurt twee uur. De brandweerlieden krijgen 9 lessen en de redders 10 lessen. Zij, die reeds een redderscursus volgden, moeten nu de brandweercursus volgen en omgekeerd. De cursussen worden ge houden in de kantine van de brandweer aan de Lange Brinkweg. In maart en april wordt een korte elementaire A.C.- cursus ter aanvulling gegeven, evenals een korte cursus E.H.B.O. Blokwachters komen gedurende de maanden januari tot en met april een maal per week op dinsdag bijeen in de commandopost van de B.B. op de Soes- ter Engweg. Ook zij, die reeds een di ploma noodwachter hebben, zullen aan deze cursusavonden deelnemen. In januari wordt de organisatie van de B.B. in eigen kring behandeld. Daarna de organisatie in eigen gemeente, de aanvalsmiddelen en hun uitwerking, de taak van de blokwachter, meldingen, be richten, procedurewijze van melding en individuele zelfbescherming. In februari het nut en de betekenis van de algehele gedragsregels van de bevol- j king in tijden van gevaar, de individuele bescherming in geval van kernwapen- I explosies, de gedragsregels bij fall out, de schuilgelegenheden voor zelfbescher ming, de verduistering enz. enz. Ook in maart zal men hieraan enkele avonden wijden. In april worden de paniekbestrijding en de eerste hulp in het gezin behandeld. JAARVERGADERING B.D.C.-HANDBAL. Voor het eerst na tien jaar heeft de r.k. handbalvereniging B.D.C. een be stuur, nadat al die jaren de werk zaamheden voor de vereniging in hoofd zaak door de algemeen leider, de heer N. L. Pouw verricht werden. Hij werd hierin bijgestaan door enkele damesle den. Dit bestuur is gekozen op een verga dering welke woensdagavond in gebouw St. Ludgardis gehouden is. De heer Pouw sprak hier het openings woord. Hij sprak zijn vreugde uit over de groei van de vereniging, die het no dig maakt dat nu eindelijk een bestuur gekozen wordt. Er zijn op het ogenblik 105 leden. Bij de viering van het tien jarig bestaan, enkele maanden geleden, werd het honderdste lid ingschreven. De veld- en zaalcompetitie heeft tot goe de resultaten geleid. In de zaalcompe titie werde het eerste damesteam en een aspirantenteam kampioen. In de veld- competitie behaalde het eerste dames- Zeker een miljoen nederlanders hebben vol afgrijzen de foto van een volkomen uitgehongerde jongen gezien, die op de voorpagina van een groot dagblad stond. Het is een jonge Kongolees van een jaar of twaalf en als hij niet in Afrika, maar in Soest geboren was, dan zou hij nu een stevinge knul zijn, die iedere dag meer kan eten dan hij opkan, al is dat dan nog zoveel. Voor de jonge Kongolees is dat niet weggelegd, want volwassenen, van wie hij moet leren een man te worden, heb ben de zaak zo in de knoei gedraaid, dat er voor hem en vele kinderen geen eten meer is. Daardoor kon deze jongen het object worden van een fotograaf, die ongetwijfeld aan het eind van 1961 beloond zal worden, omdat hij de foto van het jaar maakte. De foto van een jongen, die misschien nu al verhongerd is. Er wordt wat gedaan tegen deze honger, waaronder duizenden Baloeba's te lijden hebben. Vrachtauto's vol voedsel banen zich moeizaam een weg door het Afri kaanse oerwoud om de hongerende te helpen. De Russen zullen natuurlijk wel beweren dat deze auto's wapenen ver voeren en misschien worden de bestuur ders van deze wagens onderweg wel be stookt door mannen met speren, maar zij zullen doorgaan om de Baloeba-kin- deren en alle andere die hongeren, voed sel te brengen. Voor velen zullen zij te laat komen. Waarschijnlijk ook voor dat arme joch op die foto. Die is misschien al zover heen, dat geen voedsel ter we reld hem meer redden kan. Intussen eten wij dagelijks onze buik rond en dat gebeurt in heel West-Euro- uaEn in heeLWp?+-Fn r óp? jt 2.Z11T1 strr.~l jagers door de lucht tijdens oefenvluch- ten. Als het er op aankomt dood en vernie ling te brengen over een vijand die dood en vernieling over ons wil brengen, dan zullen zij bij duizenden uitzwermen om te vernietigen. Nu ze kunnen uitzwermen om enkele duizenden mensen van de hongerdood te redden, gebeurt er niets. Dat kan na tuurlijk niet, want de commandant van Soesterberg kan zijn mensen niet met volgeladen vliegtuigen naar de Kongo sturen om kinderlevens te redden. En zijn commandant kan dat ook niet. En generaal Norstad heeft ook niet de be voegdheid 1000 vliegtuigen met voed sel te laten volladen en ze in korte tijd naar de hongerenden te laten vliegen. Hij kan die 1000 vliegtuigen slechts weg sturen als ze dood en verderf moeten brengen. Dat blijft toch een vreemde zaak. KANTMAN. team eveneens het kampioenschap en drie aspirantenteams werden kampioen. Het heren elftal promoveerde. Bij de wedstrijden om het provinciaal kampioenschap, welke in Utrecht gehou den werden, behaalden de Soester teams geen successen. De dames bereikten de kwartfinale en een aspirantenteam drong door tot de finale, maar kampioenschap pen werden niet veroverd. De afrastering op het terrein aan de Waldeck Pyrmontlaan is bijna klaar. Daarna zal het kleine veld een afras tering krijgen. Er zal een consumptietent gebouwd worden en de beheerder hier van zal het terrein onderhouden. Het vorig jaar heeft een Delftse hand balvereniging Soest bezocht en dit jaar gaat B.D.C. naar Delft. Ook zal een vereniging in Leidsendam bezocht wor den. Het verslag van de penningmeesteresse was niet rooskleurig, maar gelukkig waren de poolinkomsten en de gemeen telijke subsidie nog niet onder de inkom sten geboekt, zodat het toch nog meeviel. D'e heer G. Koelink werd met algemene stemmen tot voorzitter gekozen. De heer Pouw werd secretaris en de dames L. van Velsen, T. Roest, J. Semper en A. Wigtman werden met de heer P. van Elteren eveneens tot bestuursleden ge kozen. Een elftalcommissie zal gekozen worden nadat bestuur en trainer overleg ge pleegd hebben. In de kascommissie wer den mej. N. Brons en de heren W. v. de Mast en P. van Elteren gekozen. Er werd besloten het vaandel te veran deren. Daarop staat dat B.D.C. een dameshandbalvereniging is, maar er spelen thans een herenteam en een jongensteam in de competitie.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1