BM3 BRAND mM I WIE HOEST ÜW KIND...? Moeder „DE WITTE POMPEN" KRABBELS VAN KNELIS. Nooit meer angst voor die schroeiende vuurzuil Een of twee Reünies blussen Uw zunrbrand onmiddellijk. IN 1961 DRINGT DE MENS DE RUIMTE BINNEN. Firma VAN DE WIJNGAART Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP TWEEDE BLAD BELEID. Reorganisatie in de B.B. Kj£ecUi%g xhzS ^TBABYDERM oue -^p POLITIE TELEFOON 4 4 4 4 As je 't ming vraogt, dan mok zeige dak benieuwd bin wazze venaovend in de raod te bepraote hebbe. Veurige maond wier der ezeid dawwe in de vollegende maond 'n bietje vreuger raodsvergaodering zou- we hebbe as aanders, omdatter op pepier ekaankerd mos wor- re teuge 't vliegveld in Soesterbarg. Da kon niet laoter, waant de minister mot da gekaanker op pepier begin vollegende week binne hebbe. Noeng gaot da kaankere ineens nie deur omda de burgemeester en de wethou- wers zeige dawwe niks te kaankere hebbe. Veul minse in Soest hebbe heul gin last van die bruldinge in Soester barg, zeige ze en andere hebbe maor 'n bietje last. Mooi bietje. Ja oore vliege van je kop as die vliegmesjienes tekeer gaon. Keinders die motte slaope begin ne te gille as die brulaope tekeer gaon of de Russe al bie de grens zitte en zieke en ouwe minse komme heul nie an slaope toe. Netuurlek, we motte van die lewaai- sehoppers hebbe, maor dan motte ze nie zeige dazze in Soesterbarg maor 'n bietje last hebbe. B. en W. hebbe 'n aander verhaoltje, waorom we niet gaon kaankere bie de menister. Kiek, zeige ze, da vliegveld ister al meer as veertug jaore, dus de minse die in de buurt komme woone, die kenne weete datter lawaoi is. As ze daor nie teuge kenne dan motte ze maor op de Mookerhei gaon woone of erreges in Drente. Da liek juust, maor kloppe doet 't nie. Netuurlijk kenne de minse weete datter lewaoi is, maor ze kenne nie weete dattie vliegtuuge de toppe van de boome maoie en ze kenne ok nie weete datte startbaone alsmaor laanger worre. Teugesweurdig vliege ze bie sommige minse zo'n bietje deur de kao- mer. Zo kejje netuurlek praote, maor dan gaok ok nie in de buurt van Kees van Hengstum woone. Daor werke ze mit zuurstof in flesse, schat ik. Aster een paor van die flesse ploffe, dan leit de halleve Steenhoffstraot plat. Asje dan gaot kaankere dan zeige ze op 't raod- huus, dajje kon weete datter bie Kees van Hengstum flesse binne die kenne ploffe. En in de buurt van de geraosje van Tense binne d'r busse, die je huus binne kenne rieje azze 'n bietje kwaod wille ^en laangs_de spoorbaon binne d'r huuze die deur 'n trein onderstebove ereje kenne worre astie uut de reels loopt. 'k Bin benieuwd ofte raodsleje vanao- vend zeige, we binne ekomme om te kaankere teuge dat vliegveld en noeng motte we ok kaankere. Hellepe doet 't netuurlek niks, waant we kenne nie buute vliegvelde en ver- plaotse kost veul meer as wullie saome in 'n jaor verdiene. En das toch 'n heul bietje. die opstijgt vannit Uw maag soms tot boog in de keel. Koop 'n pakje Rennies, steek er altijd een paar bij U, uit voorzorg, voor Uzelf en voor uw disgenoten. Rennies kunt U onopgemerkt innemen, zonder water of wat ook - gewoon laten smelten op de tong. En ze zijn nog lekker ook Satelieten, raketten en moderne kijkers verkennen voor ons het heelal, om de mens de grote sprong te laten wagen. Vermoedelijk dit jaar zal er een serieuze poging gedaan worden om een mens in de ruimte te brengen. Er doen geruchten de ronde, dat de sow- jets reeds enkele mislukte pogingen op dit gebied hebben gedaan in 1960. Maar hoe het zij, deze mijlpaal in de menselijke geschiedenis is nog niet be reikt. Reeds enige jaren tracht men met gebruikmaking van de modernste middelen die wetenschap en techniek ons brachten, intensief de geheimen van de ruimte te ontsluieren en het lijkt alsof wij daar reeds aardig in gegslaagd zijn. Het onderzoek van het heelal is uiter aard al van vroeger datum. Honderden jaren geleden probeerden wetenschaps mensen reeds met hun primitieve mid delen door te dringen in de ruimte. Het is op die eerste ontdekkingen, dat wij in de twintigste eeuw konden voort bouwen. Toch is het wel zeker, dat wij nog maar een heel klein deel aan de weet zijn gekomen van wat er over de kosmos te weten valt. En het is begrijpelijk, dat getracht wordt om er dieper in door te dringen, want de mens is nu eenmaal ongelooflijk weetgierig en de wetenschapsmensen zijn dat wel in het bijzonder. In de afgelopen twee jaar is de we tenschap met betrekking tot de ruimte met rase schreden vooruitgegaan. De kans dat de Russen, misschien na opoffering van enkele astronauten, door een geluksschot tenslotte toch de eerste zijn, die een mens in de ruimte brengen, is daarom zeker niet denkbeeldig. Hun prestatie is dan feitelijk minder groot. Dat echter zoiets in de naaste toekomst in 1961 te verwachten is, staat wel vast. We moeten echter zeker niet denken, dat bij zo'n eerste gelukte poging de ruimtevaart meteen een feit geworden is. Er zal nog heel wat onderzocht en gestudeerd moeten worden, er zullen nog vele proefnemingen moeten worden ge daan en er zullen ongetwijfeld nog vele slachtoffers vallen voordat de ruimte vaart werkelijkheid is en de kinderschoe nen zal zijn ontgroeid. Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise E.H.B.O.-diploma hebben maar geen lid van de B.B. zijn. Anderen, die niet gediplomeerd zijn, kunnen dienst doen als gewondendragers. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 13 JANUARI 1961. Er komen blokmeldingscentrales, met Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP^ uw haard goed en goedkoop met OLIE van Het oudste en goedkoopste adres. Steenhoffstraat 25 Telefoon 2185 Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter- opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE Van het radiobeleid in ons land (als dat er is) hebben wij tot op heden niet zo veel begrepen. Het is nog altijd een raadsel, waarom de televisie zich zo in haar zendtijd beperkt, waarom de lang verbeide televisienota nog niet is ver schenen en waarom er al jaren gewacht wordt met het aansnijden van het onder werp tweede programma in de Tweede Kamer. Wij vragen ons ook af waarom er geen proef mag worden genomen met commerciële televisie, waar ieder een de mond over vol heeft en geen mens het rechte van weet. Wat we wèl weten, is dat de bezitters van televisie-ontvangers, blijkens een ingestelde enquête, nog maar gemid deld een kwartier per dag naar de klankradio luisteren en dat zijn dan ge woonlijk de nieuwsberichten en dat de muziekminnaars niet naar Hilversum noch naar Luxemburg luisteren, on danks alle reclame of juist dank zij die reclame. Wat wij ook kunnen uitrekenen is, dat de klankradio in ons land 236 uur per week in de lucht is tegen de beeld- radio slechts een twintigtal uren en dat de geluidsjager kan kiezen uit ontelbare buitenlandse stations, terwijl de verre kijker het met één, hooguit twee of drie min of meer gestoorde beeldprogramma's moet stellen. En daarom vinden wij het ronduit be lachelijk om nu in deze omstandigheden over een derde klankradio te gaan spre ken. Dank zij de verkenningen, die werden uitgevoerd, zijn we op de hoogte van diverse belangrijke zaken in de riumte buiten onze aarde, zaken waarmee reke- ning gehouden kan worden bij de bouw van raketten, die het te zijner tijd mo gelijk moeten maken een mens in de ruimte te brengen, maar ook weer heel huids moet kunnen laten terugkeren. Het probleem van het in de ruimte brengen van een mens is vrijwel opge lost, ook al is men nog niet helemaal zeker van een perfect verlopende start. Maar gezien de vele gelukte pogingen om raketten te lanceren mag aangenomen worden dat hiertoe een redelijke kans van slagen aanwezig is. Heen en terug. Het verblijf van de mens in de ruimte, heeft aanvankelijk nog vele moeilijkhe den opgeleverd, zoals de tijdelijke ge wichtloosheid, de enorme hitte, de kou de, de druk, de straling, de stofwisse ling van de ruimtevaarder, zijn voe ding en wat al niet meer. Maar dank zij vele proeven, heeft men ook die pro blemen weten op te lossen. Bleef tenslotte nog zijn behouden te rugkeer op aarde op het programma staan. Ook dat was een ontzettend pro bleem, dat echter in ieder geval door de Amerikanen is opgelost, hetgeen duide lijk gebleken is doordat reeds enkele malen de neuskegel van een gelanceerde raket - zonder mens er in - veilig ge borgen werd. Het ziet er dus naar uit, dat aan alle voorwaarden is voldaan en niets zou de lancering van een raket met men selijke inhoud nog in de weg staan. Toch aarzelt men nog en waarom Het ligt voor de hand. Men heeft lan cering, route en landing nog niet feil loos in de hand en het experiment met een mens blijft nog steeds een gokje. Men tracht eerst nog zoveel mogelijk veiligheidsmaatregelen te nemen, om het risico voor de ruimtereizigers tot een minimum te beperken en het gehele experiment zoveel mogelijk kans van slagen te geven. Russen kunnen meer wagen. De Kussen hebben het wat dat betreft gemakkelijker. Hun pogingen worden strikt geheim gehouden en wanneer een lancering met een mens mislukt, dan be hoeft daar vrijwel niets van uit te lek ken. Bij de Amerikanen ligt dit an ders. Ook de mislukte lanceringen van raketten worden daar openbaar ge maakt en uiteraard vreest men bij een mislukte lancering van een raket met menselijke inhoud de reactie van het publiek. Daarom zullen de V.S. voorzich tiger te werk gaan en minder risico's nemen dan de Russen. Soest heeft een uitstekende B.B. en aan de ruim 400 mensen die in onze ge meente deel moeten uitmaken van de Bescherming Bevolking ontbreken er niet zo veel. Door de reorganisatie, welke de minister van binnenlandse zaken doorgevoerd heeft, ontbreekt zelfs niemand, want de ruim 400 zijn teruggebracht tot 200. Noodwachters heten voortaan blok- wachters en de taak van de blokwachter omvat meer dan die van de voormalige noodwachter. Zij moeten leiding geven en door deze leiding zal bij eventuele rampen doeltreffend gewerkt worden. Zonder de B.B. en zonder deze leiding loopt iedereen rond als een kip zonder kop en er gebeurt niets. De reorganisatie beoogt de instandhou ding van de B.B. op lange termijn en zij is tot stand gekomen nadat men zich volledig georiënteerd had omtrent de aanvallen met kernwapens. Voorheen werd bij de zelfbescherming voorname lijk de nadruk gelegd op de feitelijke bestrijding van de ramp, die het ge volg zou zijn van een directe aanval. Thans wordt rekening gehouden met de gevaren die radio-actieve neerslag brengen bij aanvallen op andere landen. De B.B.-noodwachters bestreden zelf branden en verrichtten zelf reddings werkzaamheden, maar de blokwachters zullen leiding moeten geven aan de ongeoefende welwillenden onder de be volking. Zij zullen daarbij de schakel zijn tussen de burgerij en de overheids instanties, die hulp zullen bieden als het gebeuren een zodanig karakter aan genomen heeft dat deze hulp onont beerlijk is. kA Atfe-AAA A A AA A WEG NAAR BAARN FIETS LANTAARN LAMPJE STUK... ONGELUK BOOM GEKRAAK JAS-GEHAAK r SOEST: Dep. Morelweg 10, lel. 3258, Dep van Weedeslr. 5a, tel. 2504 (de Ster) met fll. in: Hil versum. Laren, Baarn, Huizon, Bussum, Nederhorst d. Berg. FWW W W w De gemeente is verdeeld in blokken en per blok zal een blokhoofd met en kele blokwachters optreden in tijden van rampen. Het is de bedoeling dat per 250 inwoners een blokwachter aange steld wordt. De blokwachters staan on der leiding van een blokhoofd, zoals dit ook voor de reorganisatie het geval was. De wijk is een overkoepeling van enkele blokken en per wijk is er een ploeg beschikbaar, die bestaat uit 20 E.H.B.O.-ers, inclusief een commandant, en een tweede ploeg voor algemene hulp verlening eenvoudig reddingswerk en eenvoudige brandbestrijding. Ook de ze ploeg bestaat uit 20 mensen. In oorlogstijd kunnen extra ploegen wor den geformeerd door splitsing en toe voeging van vrijwilligers. Men wil dan 4 ploegen formeren, elk van 15 man. De leiders van deze extra ploegen wor den gekozen uit de besten van de oude ploegen. De nieuwelingen in de ploeg zullen handlangerswerk kunnen verrich ten en - voorzover er nog gelegenheid voor is - opgeleid kunnen worden voor de praktijk. Het gaat er echter in de eerste plaats om de vrijwillige man kracht in georganiseerd verband te voe gen. Er zullen ook nieuwe E.H.B.O.-ploegen gevormd worden door splitsing en door toevoeging van hen die wel een in elke centrale twee telefoonnistes. De wijkstaf blijft onveranderd, maar het aantal wijkleiders wordt teruggebracht van drie op twee. Er komt een algemeen wijkleider en een wijkleider voor de E.H.B.O.-ers. Daar de blokwachters all-round moeten zijn worden er gedurende de maanden januari, februari, maart en april cur sussen gehouden, waarvan u elders in dit blad bijzonderheden aantreft. De blokwachter, die niet als E.H.B.O.er ge zien wordt, zal bij deze cursussen toch enige E.H.B.O.-kennis bijgebracht wor den en elke blokwachter zal dan ook in tijden van nood over verbandmiddelen beschikken. De uitrusting van de blokploegen en de wijkploegen zal aangepast worden aan de nieuwe opzet van de zelfbescher mingsorganisatie, voor zover dit nodig is. Het ligt in de bedoeling de reorganisatie zo spoedig mogelijk door te voeren. Het is mogelijk dat enig personeel zal moe ten afvloeien, maar deze personen zijn bijzonder geschikt voor de reserve, waaruit in oorlogstijd de extra ploe gen kunnen worden aangevuld. King kent, kent ook dat heerlijke verkwikkende gevoel, dat elk tablet onmiddellijk geeft. Neem King, bereid uit het zuivere natuur product en ga de dag tegemoet met frisse moed en frisse mond. De natuurzuivere Er wordt hard gewerkt bij de B.B. en niet in het minst in Soest, waar de heer J. van Leeuwen, plaatselijk hoofd, reeds een zestal jaren de stuwende kracht van deze onontbeerlijke organisatie is. Soest, Soesterberg en Baarn zijn onder gebracht in de Ring 3 van de provin cie Utrecht Zeist Austerlitz, Huis ter Heide, Bos en Duin, Den Dolder, Bunnik en Odijk vormen Ring I, terwijl Groene- kan, Hollandse Rading, Maartensdijk, De Bilt, Lage Vuursche en een deel van Den D'older Ring 2 vormen. De B.B. kan door deze reorganisatie slechts sterker worden en dat is ook juist de bedoeling. Optimisten geloven dat we geen B.B. nodig hebben omdat er geen oorlog zal komen, maar die optimisten hebben in 1940 ook ongelijk gehad. Pessimisten denken dat het onzinnig is iets aan zelfbescherming te doen om dat een A-bom of H-bom alles zou wegvagen. Wat zij met dit alles be doelen is niemand duidelijk, want de bom die elf miljoen nederlanders weg vaagt, of zelfs een tiende gedeelte hier van, moet nog gemaakt worden. Een groot aantal Soesters zou slachtoffer worden bij een aanval met kernwapens op het vliegveld, maar een veel groter aantal zal gespaard kunnen blijven als men doet wat gedaan moet worden. Om dit te kunnen doen moet men eerst we ten wat gedaan moet worden. De B.B. leert dit. in de rust van het retraitehuis. Als ie mand deze rust nodig heeft dan is het zeker wel de huisvrouw en onder de leden van de K.A.V. zijn vele huisvrou- I wen. I Pater Bergman wekte de leden van de I afdeling Soest dan ook dringend op de I gelegenheid te benutten en het retraite huis te Amersfoort voor enkele dagen te bezoeken. Het moet mogelijk zijn dat grootouders of andere familieleden dan op de kinderen passen. De leiding van het retraitehuis helpt mee het contact met God tijdens de retraite te verstevigen. Dit is een ernstige aangelegenheid. Is dit deel van de retraite echter achter de rug, dan wordt voor een gezellige sfeer gezorgd, want die hoort bij een blij Christendom. Groepen van verloofden, jonggehuwden, huismoeders, vaders, militairen en schoolgaande kinderen bezoeken het te huis en zij worden allen in de gelegen heid gesteld dichter bij God te komen in i een rustige omgeving waar zij zich thuisvoelen. Uitvoerig sprak pater Bergman over de retraite van de jeugd, die men de moeilijke jeugd van deze tijd noemt. Met leiding en tact valt het echter heus wel mee, maar in het gezin heeft deze jeugd aandacht nodig. Zij moeten leven in gezinnen waarin men zielszorger van. elkaar is. Tenslotte wees pater Bergman erop, dat hij of zij die in retraite gaat, thuis terugkomt met een blij hart, dat op nieuw het volste vertrouwen in God heeft en dat men met nieuwe moed het leven tegemoet gaat. Pater Bergman werd ingeleid door de presidente van de afdeling, mevr. Kop pen-Venhof, die in het bijzonder de aalmoezenier, kapelaan Hermans verwel komde. Na de pauze werden vragen beantwoord. I V. PHILATELICA. Op vrijdag 27 januari zal de afdeling Soest en omstreken van de I.V. Philate- lica een ledenvergadering in de zaal van „De Viersprong" houden, die zal worden bijgewoond door de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer W. Backer. In verband met zijn langdurige afwe zigheid, gedurende buitenlandse reizen, heeft de voorzitter van de afdeling, de heer Adriaans, zijn ontslag als voor zitter ingediend. De directeur van de rondzending heeft eveneens voor zijn functie bedankt wegens drukke werk zaamheden. Hij heeft deze functie ruim zes jaar waargenomen. Op de vergadering van 27 januari zal 'n nieuwe voorzitter worden gekozen en het bestuur beveelt voor deze functie PATER BERGMAN SPRAK OVER RETRAITE. In gebouw St. Joseph heeft pater Berg man, directeur van het Retraitehuis te Amersfoort, voor de leden van de afdeling Soest der Katholieke Arbei ders Vrouwen gesproken over de mo derne retraite. Het retraitehuis te Amersfoort bestond korte tijd geleden 50 jaar en bij de viering van dit jubileum heeft de kar dinaal gesproken. Hij wees erop, dat de retraite door niets te vervangen is. De bedoeling van deze retraite is het ge ven van de gelegenheid zich enige dagen rustig te bezinnen op de grote waar heden van het geloof en deze te over denken. Men zal dan tot de slotsom ko men, dat het niet voldoende is geen kwaad te doen, maar dat het nodig is positief Christen te zijn. Nauw verbonden aan de retraite is het gebed, waartoe men volledig komen kan Wi| kunnen U een prachtige collectie oorhangers demon streren. Dit zijn com plete hoortoestellen, welke praktisch on zichtbaar achter het oorworden gedragen. Keuze uit vele merken w.o. Adifone, Audium, Multitone, Philips en Siemens. Prijzen v.o f 348. Vraagt gratis brochures KEIZERSGRACHT 411. TEL. 37728 JAN EVERTSENSTRAAT 39 TEL. 186587 AMSTERDAM de vice-voorzitter, de heer W. v. d. Wijn- gaart aan. Mocht hij gekozen worden, dan wordt er een nieuwe vice-voorzitter benoemd. Op deze vergadering zal ook een nieuwe directeur van het rond- zendverkeer benoemd worden. Kandidaten voor deze functies zijn nog niet bekend.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5