OPRUIMING J. HOPPENBROUWERS Koü teren mm teren mm DERDE BLAD HET BLIJFT GOED GAAN. NAAR HET MILJOEN. «y^ Trouw™ J^/iVerlovinqs BINCEN SAMEN (ON) EENS. ZATERDAG 14 JANUARI KOOPJES VOOR DAMES EN HEREN ZIET DE ETALAGES Van Weedestraat 44 Telefoon 2670 SOESTERBERG. SOEST. OFFICIËLE MEDEDELINGEN. Prashthanden T'jb;q5a Ï-Somes!-Gelei D A M P O DE GLINSTERCEINTIIR. WERELDTAAL. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 13 JANUARI 1961. De jongste cijfers van het centraal Bu reau voor de Statistiek over de in- en uitvoer leren ons, dat de gunstige conjunctuur in ons land onverminderd blijft aanhouden. De productie beweegt ach nog steeds in opgaande lijn en zo wel de in- als de uitvoer is wederom gestegen. Onze export bijvoorbeeld ligt plm. 13 boven het peil van een jaar geleden. Wel is het duidelijk dat we zo langza merhand de grens van de productieca paciteit zijn genaderd. Dit is vooral bij de metaal- en voedingsmiddelenindustrie het geval. In de chemische industrie is daarentegen nog een flinke expansie mo gelijk, mede dankzij het grote aantal (vaak buitenlandse, vooral Amerikaanse) vestigingen, die de laatste jaren plaats vinden. Het bereiken van de grens blijkt zeer duidelijk uit de krappe arbeidsmarkt. Het tekort aan arbeidskrachten in ver schillende sectoren van het bedrijfsle ven, in het bizonder in de metaal- en textielindustrie, blijft een vraagstuk van de eerste rang. Het bereiken van de grens blijkt eveneens uit de steeds grotere achter stand bij het uitvoeren van de orders. Men komt handen tekort om alle be stellingen tijdig af te wikkelen. Wanneer we de laatste lijst indexcijfers van het C.B.S., betreffende de waarde der openstaande orders, raadplegen, dan zien we een toeneming van de achter stand over de hele linie met uitzonde ring van de scheepsbouw, waar de con junctuur sterk aarzelt. Het dikst zijn de orderportefeuilles in de electronische, de textiel-, de schoenen- en de grafi sche industrie. Export wordt niet verwaarloosd. De binnenlandse vraag is uit de aard der zaak sterk toegenomen, nu de lo nen dit jaar nog meer gestegen zijn, zonder dat dit ingevolge de prijsstop is doorberekend in de prijzen. Het stemt echter tot grote voldoening, dat, in te genstelling tot de vorige hausse-periode (1956), de export nu niet wordt verwaar loosd. De buitenlandse opdrachten vloei en nog steeds in grote stromen binnen en onze industrie stelt alles in het werk om aan deze vraag te voldoen. En door de toeneming van de binnenlandse èn door de stijging der buitenlandse op drachten steeg de waarde van de nog niet uitgevoerde orders. Sommige indu strieën, we denken hier aan de textiel industrie, zitten eerder verlegen met dan om exportopdrachten. Nochtans wekt het vertrouwen voor de toekomst, dat het Nederlandse bedrijfs leven zich niet alleen toelegt op de binnenlandse markt (een fout die vroe- j ger regelmatig werd gemaakt) doch zijn positie op de buitenlandse markt nog voortdurend tracht te versterken. In tij den van recessie zal deze positie op de buitenlandse markt ons land door de moeilijkheden heen kunnen helpen. De toeneming van buitenlandse orders is werkelijk imposant. Uitbreiding door middel van diepte investering. Het spreekt vanzelf, dat de ondernemers de toeneming van de buitenlandse vraag met blijdschap begroeten. Maar zij zijn zich zeer wel bewust, dat dit ook een vergroting van de verantwoordelijkheden met zich meebrengt. De buitenlandse klant moet natuurlijk zo goed en liefst ook zo vlug mogelijk worden bediend. Anders loopt men immers de kans, dat die klant de volgende keer bij een con current aanklopt. Het aanbod op de wereldmarkt is ont zettend groot en het Nederlandse be drijfsleven zal alles in het werk moeten stellen om de concurrentie vol te hou den. In dit verband geeft de toeneming van de openstaande orders toch wel enige reden tot zorg, zij het dan, dat gelukkig ook andere landen (vooral west- Duitsland) door een tekort aan arbeids krachten met dit probleem te kampen hebben. Nu wij door een tekort aan personeel de buitenlandse orders niet meer tijdig kunnen verwerken, wordt de noodzaak van uitbreiding nog eens extra onder streept. De moeilijkheid is echter, dat uitbrei ding vaak nog méér vraag naar per soneel als konsekwentie heeft. Nu de arbeidsmarkt bizonder krap is, heb ben dergelijke uitbreidingen natuur lijk geen zin. Daarom zoekt men het vooral in de z.g. diepte-investeringen, d.w.z. in een verbetering van de machi nes en installaties, die de productie per man kunnen verhogen. Deze diepte-investeringen, waartoe het bedrijfsleven door het tekort aan ar beidskrachten wel gedwongen is, vin den helaas nogal wat fiscale obstakels op hun weg. Want minister Zijlstra moge dan de diepte-investeringen als een piachtig middel hebben aangepre zen, nog thans worden de investerings faciliteiten door de overheid drastisch beperkt. Te drastisch. moderne vn -ïï&v DAMES'en HEREN' vnrx j jljlfl- Horloges EHICRR-PHENIX BUREN 1' LflRNSTR.77 TELA36I - SQESTDUK Als ons land binnenkort televisie-mil jonair zal zijn geworden, omdat er in 1961 één miljoen ontvangers zullen staan geregistreerd, bevindt zich in één op elke drie gezinnen 1 televisietoe stel en dan krijgt elk ouderpaar te ma ken met vele problemen die met deze dichtheid samenhangen. Want denk maar niet, dat zij die geen t.v. in huis wensen, er hun kinderen vandaan hou den als bij buren, vriendjes en familie wél zo'n kiekkast in huis staat Nederland is dan het dertiende land op de lange lijst televisielanden. Voor ons prijken de V.S. met 55 miljoen toestellen, daarna komen respectievelijk Engeland met 11 miljoen, west-Duits- land met 5, Japan met 5, de sowjet-unie en Canada met 4, Italië en Frankrijk met 2 en dan Australië, Zweden, oost- Duitsland, Brazilië, Mexico en Neder land met 1 miljoen ontvanginrichtingen. In ons land zijn er in 2 jaar tijds meer dan 400.000 apparaten bijgeplaatst, we kunnen dus bij stijgende verkoop cijfers concluderen, dat ver binnen het jaar - vermoedelijk reeds deze zomer - de ontbrekende 200.000 zullen zijn ge ïnstalleerd. De gunstige conjunctuur, de toenemende gesprekken van anderen over de laatste uitzendingen en de ver beterde ontvangstmogelijkheden in be langrijke delen van ons land dragen nog bij tot de stijgende belangstelling voor de beeldradio. Klankradio in vergeethoek. Wat de omroepverenigingen nimmer hebben willen geloven, is inmiddels wel uit een opinie-onderzoek gebleken de bezitters van t.v.-ontvangers luiteren niet of nauwelijks meer naar de klank- radio. Zij zetten des avonds hun kijk kast aan, kiezen als Bussum niets van hun gading brengt zo mogelijk een bui tenlandse zender of draaien de knop om en als ze geen tijd hebben voor de beeldbuis, hebben ze evenmin tijd voor de luidspreker. delingen die overcompleet worden, naar de sector die tot op heden heeft moe ten woekeren met een tekort aan krach ten. Er zal een andere begroting nodig zijn. De uitbreiding van de zendtijd zal ook sneller dienen te geschieden. Onze regering kan 4 5 miljoen kijkers komend najaar niet zoethouden met en kele uurtjes kijkgenot per avond per duur ontvangsttoestel Er zullen ook middaguitzendingen moe ten komen, speciaal voor de vrouw, met aandacht voor ontwikkeling en iets voor de kinderen op zondag En zo snel mogelijk een tweede pro gramma. LflflNSTR.77 TEL 6361 - SOESTDUK De staat België kraakt in haar voegen. De Vlamingen (in meerderheid religieus) hebben van oudsher ai moeilijkheden met de Walen (die over het algemeen anti-clericaal zijn). Van de aanvang van de stichting van het Belgische koninkrijk af hebben de Walen de Vlamingen trachten te over heersen en o.a. hun taal aan de Vla meningen willen opdringen. Successie velijk zijn er echter andere wrijvings punten bijgekomen. Nu verwijten de Walen de Vlamingen, dat zij niet meedoen aan de (revolutio naire) staking tegen de eenheidswet, maar de Vlamingen verwijten de Walen, dat zij niet alleen hun taal hebben on derdrukt, doch bovendien hun koning verjoegen, de wet op het onderwijs er door dreven en nu het land naar een afgrond willen helpen. AI met al belangrijke punten om rege ring en volk zich te doen bezinnen op de instelling van een andere staatsorde. Dat klinkt erg fraai. Maar wij kennen de Belgen wie aan de Waal komt, komt aan de Vlaming en wie aan de Vla ming iets wil misdoen, zal de Waal vierkant tegenover zich vinden. Want zij kunnen niet buiten elkaar, zij hebben elkaar nodig en zij wensen Er zijn enkele uitzonderingen. Dat zijn de nieuwsberichten in de ochtend- of middaguren (en dan vaak nog maar één van deze) en een belangrijke voet balwedstrijd of sportuitslagen, een hoogst enkele populaire uitzending (b.v. zondagochtend ,,Weer of geen weer" en donderdag ,,Koek en ei" of een kin derluisterspel) en daar houdt het dan mee op. Van de onaf scheidbaren die de hele dag de dreunkast aan hebben vanwege de muziek, stemt bovendien nog 90 af op Luxemburg, dus daar hebben de he ren in Hilversum ook niets aan, behalve dan voor het luistergeld. De omroepen zullen dus in 1961 toch eens moeten omschakelen en het be langrijkste deel van hun werkzaamheid gaan verleggen naar de sector televisie. De klankradio kan blijven dienen als spreekbuis voor belangrijke lezingen, voor reportages die de beeldradio niet mag verslaan en voor achtergrondmu ziek, maar de luisterspelen kunnen lang zamerhand worden omgezet in kijkspe len, de gelden besteed aan „bonte avon den" kunnen beter worden besteed aan verbeteringen van de avondprodukties van de televisie-secties en het optre den van goede artiesten is feitelijk al leen van belang indien zij ook te zien zullen zijn. Veel meer zendtijd nodig. Wij begrijpen, dat deze stap voor Hil versum moeilijk zal vallen, maar het zal niet helpen als de bestuurderen zich angstvallig blijven vastklampen aan kostbare geluidsstudio's en vertrouwde microfoons. Als er niet meer geluisterd wordt in de mate als voorheen, zullen de omroepverenigingen stuk voor stuk met het verlopend getij de bakens moe ten verzetten. Er dient dan personeel te worden overgeheveld van de af in hun hart heus geen definitieve schei- ding. De Belgen mogen dan wat heetgeba kerd zijn in hun uitingen, zij kunnen dan wel eens opvliegen en elkaar onge zouten de waarheid of een onwaarheid zeggen, in wezen is dit volk een staat kundige eenheid geworden waar geen diplomaat of politicus meer in mag gaan snijden zonder onherstelbare won den te veroorzaken. Wij voor ons hopen Walen en Vlamingen nog lange jaren tegen elkaar te horen foeteren, dan weten wij, dat zij het sa men nog roerend eens zijn. van vele soorten humor. Humor in de politiek, de droge Engelse humor, hu mor van mensen in doodsgevaar en zelfs op hun sterfbed, humor van kinderen en als hoogtepunt het sprookje van de wolf en de zeven geitjes, zoals een Am sterdammer vol humor dit zou vertellen. Met humor kan men zijn dagelijkse zorgen de baas worden en men kan beter tegen het leed dat overal te zien is. Het zou te wensen zijn, dat de humor in het kerkelijke leven een wat groter plaats kreeg. Het zou een goede remedie zijn tegen zinloze gewichtig heid en tegen vele principes, die in wezen helemaal geen principes zijn. Tijdens het huishoudelijk deel van deze bijeenkomst werden de jaarverslagen gelezen. Er zijn thans 162 leden. Bij de bestuurs verkiezing werden mevr. Van Riemsdijk en mevr. Berghauser Pont, respectieve lijk secretaresse en algemeen adjunct, opgevolgd door mevr. Heins en mevr. Van het Huil. ACTIE TOLTEN. Drie Soester meisjes hebben op eigen houtje in de kerstvakantie een actie Tolten op touw gezet die bijzonder goed geslaagd is. Agaath van Mill, Lyda v. d. Veer, beide 10 jaar en de zesjarige Evelien van Mill vroegen aan de politie of ze dat mochten doen. Het mocht en zij brachten bijna 231 gulden bijeen door het doen van boodschappen en het ver richten van kleine karweitjes Bravo VLEESVERKOOP Morgenochtend, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats. MEDISCHE DIENST. Dokter W. F. van den Helm, Prins Alex- anderweg 82, Huis ter Heide, tel. 03403- 574, zal het a.s. weekeinde de artsen- dienst waarnemen voor de artsen A. Th. M. Splinter en J. C. Lucas te Soester- berg en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter L. H. Brandt, Dolderseweg 59, Den Dolder, tel. 03402-2696 neemt dit weekeinde de dienst waar voor dokter A. J. W. Hagedoorn te Soesterberg. KERSTBOMEN GINGEN IN VLAM. Er bestond weer grote belangstelling voor het kerstboomvuur op het terrein bij de prof. Lorentzlaan, georganiseerd door de buurtvereniging „Oranje". Enige honderden kijkers, groot en klein, sloegen het schouwspel gade van de oplaaiende vlammen vanuit de grote, uit honderden grotere en kleinere boompjes bestaande brandstapel. De voorzitter van de buurtvereniging, de heer Wesselkamp had het vuur aan gestoken en de vrijwillige brandweer verrichtte de slotakte door de resten te doven. VERGADERING N.C.V.B. Woensdagavond vergaderde de afdeling Soest-Zuid van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond en vele leden waren op deze jaarvergadering aanwezig. Mevr. Muurling-Voorhuis, de presidente, hield een meditatie over een bijbelge deelte en deze overdenking sloot aan bij het onderwerp, waarover dr J. v. d. Wal uit Apeldoorn zou spreken, de humor. De heer v. d. Wal wees erop, dat vele christenen het christendom en de humor niet te verenigen vinden, maar er zijn vele gedeelten in de Bijbel, waarin men kennis kan maken met humor en het duidelijkste voorbeeld is de geschie denis van de bruiloft te Kana, waar Jezus water in wijn veranderde. Het is bijzonder moeilijk een juiste de finitie van de humor te geven, omdat deze vorm van geestigheid zich uit tus sen een lach en een traan. Een bekend schrijver heeft de humor vergeleken bij de zon, die doorbreekt op een sombere regenachtige herfstdag. De heer v. d. Wal gaf vele voorbeelden DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat bij hen zijn ingekomen verzoekschriften van a. M. B. v. d. Linden, van beroep win kelhouder, wonende te Soest, om een slijtvergunning in de winkellokaliteit van het perceel, plaatselijk gemerkt nr. 33 en gelegen aan de Krommeweg, al daar. b. M. Coenraadts, van beroep caféhou der, om een tapvergunnjng in de bene- denvoorlokaliteit van het perceel, plaat selijk gemerkt nr. 70 en gelegen aan de Koninginnelaan aldaar. c. H. Westemeijer, van beroep caféhoud ster, om een slijtvergunning in de linker benedenvoorlokaliteit van het perceel, plaatselijk gemerkt nr. 38 en gelegen aan de Koninginnelaan, aldaar. Binnen twee weken na de dagte kening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verlenen van deze ver gunningen schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Soest, 13 januari 1961. uit Den Haag en Amsterdam zouden er trots op zijn, als hun stad zulk een ge bouw zou bezitten. Hij maakte een ex cursie, en zag in Ashdod de nieuwe opbouw. Als zich geen onverwachte moeilijkheden voordoen, zal over 5 jaar een vacantie aan de Middellandse Zee daar zeker op gelijkwaardige wijze worden doorgebracht als b.v. aan de Cote d' Azur. Dë volgende pleisterplaats was Jeruza lem met de nieuwe universiteit. Iedere faculteit heeft 'n eigen gebouw op eigen terrein. Alles is gebouwd volgens de meest moderne architectuur. Van Je- rusalem reisde hij naar Beer Sheba, dat in 1952 bestond uit oude Arabische huizen, en slechts per auto te berei ken was. Thans ligt het aan de spoor weg en is er een busverbinding met Tel Aviv. Ten Noorden van de stad is een nieuw Beer Sheba ontstaan, zeer sterk verschillend van de oude stad. Zo is er een modern ziekenhuis, dat geen geneesheer-directeur ter wereld zich mooier zou kunnen wensen. In een restaurant maakte onze reiziger kennis met een oud-Hilversummer, die al 12 jaar in Israël woont. Met zijn auto liet die hem de hele stad zien, ook de kamelenmarkt. Per autobus ging de reis door de barre woestijn in 4 uur naar de haven van Elath, het zuidelijkste punt van het land. In de golf van Akaba werd geva ren in een bootje met glazen bodem, zo dat men als in een reusachtig aquarium de grond met de koralen kon zien, en scholen van honderden vissen. Natuurlijk kwam er een eind aan deze paradijselijke prent op 6 december begon de terugreis, per schip naar Athene. Direct doorgereisd naar Tessa- loniki, waar Esperantovrienden hem wederom 3 dagen hartelijk verzorgden. De huisreis werd nog enige malen on derbroken en eindigde op 20 December, toen onze Esperantovriend uitstapte aan het C.S. te Amsterdam. Ook op deze interessante reis is de prac- tische waarde van Zamenhof's Esperan to wederom duidelijk gebleken. en pijn weg* wrijven met Een Amsterdamse Joodse Esperantist begon 10 october j.1. een reis naar het land zijner vaderen. Hierbij een kort verslag van zijn ondervindingen. In 1952 bezocht hij Israël de eerste maal, zodat hij vergelijkingen kon ma ken. De heenreis ging te land tot Athene. Op meerdere tussenliggende plaatsen verbleef onze reiziger enkele dagen. Op vele pleisterplaatsen werd hij ver welkomd door Esperantisten. Vooral in Joegoslavië en Griekenland was dat zeer belangrijk, want ondanks zijn kennis van Frans, Duits en Engels, zou hij anders op gebarentaal zijn aangewezen. Van Athene ging de reis verder per schip tot Haifa. Van daar vervolgende hij zijn reis naar Tel-Aviv. Het oude stadsdeel is niet veranderd, doch de nieuwe gebouwen maakten diepe in druk, vooral het Fred. Mann-audito- rium. Er was juist een internationaal congres van burgemeesters, waaronder vele Nederlanders. De vroede vaderen Het is soms wonderlijk, hoe dingen een fantastisch effect aan onze kleding kun nen geven. Onze Franse zusters, zijn bijzonder sterk in dit soort kleine fan tasietjes. Zij weten door een kleine ver andering aan een heus niet zo leuk ja ponnetje of een kleine toevoeging van iets origineels, er dikwijls iets aparts van te maken. Zoiets is niets anders dan een kwestie van smaak en fantasie. Ook vele van onze Nederlandse zusters beschikken daarover. Maar ook de mo deontwerpers weten hun talenten op dit gebied te ontplooien. Dat zien we heel duidelijk in het mo del op onze illustratie. Zij draagt een heel eenvoudig zwart, gekleed japon netje. Het is vervaardigd van een bij zonder fraaie kwaliteit zijde, heeft een nauwe rok en een lijfje met een wijde hals en is mouwloos. Toch is het geen bijzonder opvallend japonnetje, maar hierop wordt gedragen een brede cein tuur, die bestaat uit een enorme col lectie glintersteentjes. Het zijn honder den geslepen steentjes, echt geen dia mant of dergelijke, maar ze glinsteren fantastisch. Het effect van deze origi nele en bijzonder opvallende ceintuur is apart. Het maakt ons eenvoudige japonnetje tot iets opvallends, geeft het een apart cachet, kortom „maakt" het tot een prachtig uitgaanskleedje. Het is de moeite waard om ook onze fantasie eens door onze garderobe te laten waaien, wie weet wat er voor goede ideeën uit de bus komen.

Soester Courant | 1961 | | pagina 9