VAN ESSEN voor Brillen Nieuwjaarsrede van de Burgemeester. Aantal woningzoekenden neemt toe. GEEN PROTEST TEGEN VLIEGBASIS. 2 BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool TWEEDE BLAD KRABBELS VAN KNEUS. GEMEENTERAADSVERGADERING. Vrijdagavond is de eerste raadsverga dering van het nieuwe jaar gehouden. Aanvankelijk zou deze op de derde woensdag van de maand zijn - zoals gebruikelijk - maar ditmaal vergader de men eerder omdat voor 17 januari protest aangetekend moest worden te gen het besluit van de minister van oorlog het vliegveld opnieuw tot militair vliegveld te bestemmen, indien men hiertegen bezwaren heeft. Van dit protest is echter niets gekomen omdat het college de raad er van wist te overtuigen dat slechts een klein deel van Soesterberg grote hinder onder vindt van de straaljagers. In de gemeen te Zeist en De Bilt is de overlast veel groter. Er werd slechts een korte agenda af gewerkt en het belangrijkste van deze eerste raadsvergadering was de nieuw jaarsrede van de burgemeester, die het volgende tot de raadsleden zei Dames en Heren, Aan het begin van deze eerste verga dering in het nieuwe jaar wil ik u gaarne van harte veel geluk toewensen. Nu versta ik onder geluk niet het in vervulling gaan van vele wensen. Dit draagt maar zeer ten dele bij tot 's mensen geluk, soms wel tot hun ongeluk. Voor u, in uw kwaliteit waarin u hier bijeen bent als hoofd van onze ge meentelijke samenleving kan dit bete kenen het gevoel van zinvol werkzaam te zijn. Welnu - van harte hoop ik, dat u, zowel door de aard uwer werkzaam heden voor deze gemeente als door uw persoonlijke instelling de overtuiging zult hebben zinvol werk te verrichten. Dat wil zeggen, dat wij, ons verhef fen boven persoonlijke of groepsbelan gen en belangetjes, ook boven persoon lijke sympathie en antipathie, slechts het belang van onze plaatselijke samen leving voor ogen houden. Het is goed elkaar aan het begin van een nieuw kalenderjaar daar nog eens aan te her inneren. Daar mag echter niet uit af geleid worden dat, een persoonlijke be slissing aan het begin van het jaar om te voldoen aan deze hoge eisen voldoen de is. Daarvoor is de zuigkracht naar beneden van al dat waar wij ons tegen te weer moeten stellen te sterk. Een dagelijkse dicipline van denken en spre ken is een eis, die aan bestuurders wel in het bijzonder gesteld moet worden. De voldoening hieraan zal ons werk zin voller doen zijn en bijdragen tot het ge luk, dat wij er in kunnen vinden. Mogen wij allen onder Gods zegen met vrucht samenwerken. Thans wil ik u enige gegevens en cij fers geven op onze gemeente betrekking hebbende, mede in vergelijking met de cijfers van een jaar geleden. In 1960 vonden 607 (543) geboorten plaats en overleden '224 (254) personen, derhalve een geboorte-overschot opleve rende van 383 (289). Er vestigden zich 2382 (2724) personen,, terwijl er 2184 (2143) vertrokken, der halve een vestigingsoverschot opleveren de van 198 (581). Als resultaat van een en ander vermeer derde de bevolking met 581 (870) zie len van 27.950 tot 28.531. Te Soesterberg vermeerderde de bevol king met 253 (928) zielen van 5683 tot 5936. In totaal werden 175 (169) huwelijken voltrokken. Het aantal verhuizingen binnen de ge meente, zowel van gezinnen als van alleenstaande personen bedroeg 713 (795). 36 (67) door de gemeente gebouwde wo ningen, allen te Soest, kwamen gereed en 303 (319) andere, waarvan 100 (265) te Soesterberg, een totale vermeerdering door nieuwbouw opleverende van 339 (386) woningen. 2 (4) woningen werden onbewoonbaar verklaard, 4 (6) onbewoonbaarverklaar. de woningen werden ontruimd en 5 (5) werden gesloopt. In 1960 werden voor Soest 566 (526) ves tigingsvergunningen uitgereikt, en wel 306 (349) aan personen ter plaatse, van wie 139 (109) hun eigendom konden be trekken, 189 (87) aan personen van el ders door koop, 29 (15) aan personen van elders door ruil en 42 (66) aan per sonen van elders zonder ruil. Voor Soesterberg werden 134 (324) ves tigingsvergunningen uitgereikt, en wel 92 (260) aan personen van elders en 42 (64) aan inwoners. De 92 vergunningen voor personen van elders omvatten de volgende catego rieën a. 47 (216) vergunningen voor perso neel van het ministerie van defensie, waarvan 10 met woningruil b. 13 (9) vergunningen aan burgers, waarvan 4 met woningruil c. 32 (22) vergunningen tengevolge van koop. Het aantal ingeschreven woningzoeken de gezinnen bedroeg per 1 januari van dit jaar 1390 (1083). Deze gezinnen zijn te verdelen in de volgende groepen a. zelfstandig wonenden, waarvan ver huizing gewenst is wegens te kleine of te slechte woonruimte of op medisch advies 79 (20) gezinnen te Soest en 41 (15) te Soesterberg, totaal 121 (35) b. onhoudbare samenw'oningen 272 (420) gezinnen te Soest, 47 (52) te Soesterberg, totaal 319 (372) c. zij, die wensen te huwen of gehuwd zijnde nog afzonderlijk wonen 164 (162) te Soest en 31 (22) te Soesterberg, totaal 195 (184) d. noodzakelijke krotopruiming 18 te Soest en 2 te Soesterberg e. dreigende uitzettingen 59 te Soest f. zij, die zich ter plaatse wensen te vestigen te Soest 142 (149) en te Soes terberg 523 (333), waarvan 471 ten be hoeve van het departement van de fensie, totaal 665 (482). Uit genoemde cijfers blijkt dat de plaat selijke woningnood in grote trekken een weinig is toegenomen, doch dat de groep woningzoekenden van elders, werkzaam bij het ministerie van defen sie met een kleine 200 is vermeerderd. Het is nog steeds de woningnood die ons met zorg en smart vervult. In totaal rukte de brandweer te Soest 54 (93) maal uit en te Soesterberg 12 (27) maal. Van het totaal aantal bran den waren er te Soest 2 (7) schoor steenbranden en te Soesterberg 1 (0). Het aantal bos-, heide-, berm- of ruig- branden was te Soest 16 (56) en te Soes terberg 7 (20). Te Soest woedden 24 (6) uitslaande branden en te Soesterberg geen (1). De nieuwe nevelspuit voor Soest, ter vervanging van de in 1959 door brand verloren gegane, kwam gereed. De bouw van een nieuwe brandweergarage blijft onverminderd urgent. Hierdoor is niet alleen de brandweer zelve gehol pen doch niet minder de dienst van gemeentewerken die ook met ruimte gebrek te kampen heeft. Het is te hopen, dat de thans in studie zijnde plannen voor spoedige verwezenlijking vatbaar zullen zijn. 28 juni was een belangrijke en feeste lijke dag, waarop het compostbedrijf van Baarn en Soest door Z.K.H. Prins Bernhard officieel inwerking werd ge steld. Dit bedrijf, waardoor voor bin nen- en buitenland veel belangstelling bestaat voldoet aan de bij de oprichting gekoesterde verwachtingen. Met de bouw van de rioolwaterzuive ringsinstallatie te Soest en de verdere aanleg van riolen werd goede voortgang gemaakt, hoewel door het overbelast zijn van gemeentelijke en particuliere technische diensten en bureaus het tem po vertraagd werd. Aan het einde van het jaar werd de rijksgoedkeuring voor de vernieuwing van het Natuurbad verkregen. Inmiddels vonden de aanbestedingen en gunningen plaats en werd met het werk begonnen. Getracht wordt het werk vóór het hoogseizoen 1961 gereed te krijgen. Of dit inderdaad zal lukken zal mede van het weer afhankelijk zijn. Met de bebouwing van het dorpsplein te Soesterberg is thans een begin ge maakt. Naast winkels met bovenwonin gen worden thans tevens een postkan toor, politiepost en hulpsecretarie ge bouwd. Met het gereedkomen van de twee laatste gebouwen zal aan een wel haast onhoudbare toestand een einde komen en tevens dit pleintje of brink- je een werkelijk centrum gaan vormen. De centrumfunctie zal nog versterkt worden indien de plannen van de drie kruisverenigingen om aldaar gezamenlijk een wijkgebouw te stichten verwezen lijkt kunnen worden, alsmede ter plaat se het dorpshuis zal kunnen verrijzen. Met de opheffing van de scholennood in Soesterberg werd in 1960 verdere voortgang gemaakt. De uitbreiding van de openbare lagere school en de voltooi ing van de openbare kleuterschool kwa men tot stand. De gemeente verkreeg door aankoop de beschikking over het naastliggende erf waardoor de noodzakelijke uitbrei ding van het schoolterrein tot stand kon komen. Het wachten is thans nog op de ver gunning voor de bouw van een R.K. Kleuterschool. Te Soest kwam de nieuwe Chr. kleuter school aan de Vinkenweg gereed. Tevens werden de uitbreidingen van de R.K. school voor U.l.o. en van de Chr. school voor u.l.o. alsmede de verbete ring aan de R.K. kleuterschool aan de Steenhoffstraat voltooid. Verwacht mag worden dat in 1961 een begin gemaakt kan worden met de uit breiding van de Chr. school voor v.g.l.o. en de bouw van een tweede R.K. lagere school te Soest-Zuid, en - misschien - een gymnastieklokaal bij de scholen aan de Steenhoffstraat en een Chr. Kleuter school te Soest-Zuid. In 1961 vonden te Soest 196 (129) aan rijdingen plaats en te Soesterberg 124 (97). Totaal derhalve 320 (226). Het aan tal doden tengevolge van aanrijdingen bedroeg 5 (9), te weten 4 te Soest en 1 te Soesterberg. Het aantal door de politie opgemaakte processen-verbaal wegens overtredingen bedroeg 1760 (1996) en wegens misdrij ven 122 (155). De plannen voor de verbouw van de door de gemeente aangekochte nijver heidsschool aan de Molenstraat tot po litiebureau zijn gereed. Het huidige politiebureau heeft met ruimtegebrek te kampen en voldoet in meerdere op zichten niet aan de eisen die heden aan een bureau voor een gemeente als Soest gesteld moeten worden. Het is te wensen, dat zo spoedig mogelijk met de verbouwing en uitbreiding aan de Molenstraat begonnen kan worden, dat het niet nodig zal zijn nog kostbare voorzieningen aan het huidige bureau te treffen. D'e organisatie van de Bescherming Bevolking alhier is mede-betrokken bij een reorganisatie van de B.B. op natio naal niveau, die ten doel heeft de doel treffendheid van deze hulporganisatie te verhogen, zo mogelijk met verminde ring van het totaal aantal noodzakelijke noodwachter. Met grote erkentelijkheid moreer ik hier de bereidheid van vele vrijwilligers om hun tijd en werk kracht te willen geven voor de paraat heid van deze organisatie. Hun burger zin geniet naar mijn mening nog te weinig de algemene waardering. Wellicht komt dit door een algemeen tekort aan burgerzin. Want zij, die hier niet over beschikken schieten ook te kort in hun waardering voor hen, die wel dit ver antwoordelijkheidsgevoel ten opzichte van de samenleving hebben. Geheel overeenkomstig de verwachtin gen was in de gemeente Soest geen sprake van werkeloosheid van enige omvang en bleef het aantal gevallen beperkt tot fictie werkloosheid, waar bij uiteraard merendeel „moeilijke ge vallen" betrokken waren. Het laat zich aanzien dat in de naaste toekomst nog niet behoeft te worden overgegaan tot openstelling van aanvullende werken, die op de lijst van civiel-technische wer ken voorkomen. De in samenwerking met de gemeenten Amersfoort en Baarn lopende objecten voor de tewerkstelling van geestelijk of lichamelijk gehandicapten en moeilijk plaatsbaren voldoen volledig aan de be staande behoefte. De revalidatie van de geplaatsten heeft de bijzondere aan dacht. CV. C/3 W GO Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en gebracht. Het blijft de bedoeling door stimule ring en activering van het particulier en kerkelijk initiatief, alsmede het ver lenen van subsidies aan kruisverenigin gen, instellingen voor gezinszorg, ker kelijke charitatieve centra en huishou delijke gezinsvoorlichting de mogelijk heid te bieden tot uitbouw van hun werkzaamheden te komen. Het definitieve plan voor de bouw van een bejaardencentrum annex bejaar denwoningen is inmiddels in behande ling genomen. De schoolmelkverstrekking heeft tot gunstige resultaten geleid. De financiële resultaten van de burger lijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon zijn ook in 1960 niet onbe vredigend geweest, zodat de werkelijke uitgaven lager zijn gebleven dan bij de oorspronkelijke begroting werden ge raamd. Een onevenredig zware last vormen de steeds stijgende kosten van verzorging en plaatsing in tehuizen en inrichtingen. Hierbij doet zich het gebrek aan vol doende en verantwoorde verpleegruimte voor chronisch zieken en bejaarden regelmatig voelen. De inenting tegen poliomyelitis werd op de normale wijze voortgezet. Regelmatig wordt door de woninginspec- trice een onderzoek ingesteld naar de aard van de bewoning der gemeente woningen. Slechts bij uitzondering is het nodig te wijzen op tekortkomingen waarin dient te worden voorzien. Hiermede hoop ik u zeer in het kort een overzicht te hebben gegeven van de ontwikkelingen, die in onze gemeen te aan de gang zijn en die onze aan dacht verdienen. Moge het mogelijk zijn om over een jaar van een goede voortgang te kunnen getuigen. Na de nieuwjaarsrede van de burge meester werd een agenda van 12 pun ten afgewerkt. 1. Vaststelling van de notulen van de openbare raadsvergadering van 16 no vember 1960. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven van burgemeester en wet houders inzake plaatsing van een hek voor het perceel van de heer Schimmel aan de Noorderweg, met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te ne men. Conform besloten. b. Afschrift van het Koninklijk Besluit van 23 december 1960, no. 19, waarbij o.m. het maximum aantal vergunnin gen ingevolge de Drankwet 1931, St.bl. 476, is verhoogd met 3 en be paald op 25, met voorstel dit afschrift voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. c. Verzoek van het R.K. schoolbestuur te Soest om medewerking als bedoeld in artikel 72 der Lager-Onderwijswet 1920 voor het plaatsen van gootsteen tjes met aanrechtjes in drie lokalen van de R.K. meisjesschool voor v.g.l.o., welk verzoek inmiddels in behandeling is genomen. Conform besloten. d. Verzoek van het R.K. schoolbestuur te Soest om medewerking als bedoeld in artikel 50 van de Kleuteronderwijs wet voor het verbeteren van de ver lichting en het aanschaffen van 2 brand- blusapparaten t.b.v. de R.K. kleuter school aan de Steenhoffstraat, welk verzoek inmiddels in behandeling is ge nomen. Conform besloten. e. Verzoek van het bestuur van O.L. Vrouwe Stichting te Amersfoort, om medewerking als bedoeld in artikel 50 van de Kleuteronderwijswet, voor eni ge voorzieningen en aanschaffingen t.b.v. de R.K. kleuterschool aan de Mariastraat, welk verzoek inmiddels in behandeling is genomen. Conform besloten. f. Schrijven van burgemeester en wet houders inzake de aankoop van het huis „Statum" aan de Eigendomweg, alhier met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. 3. Voorstel tot wijziging van het raads besluit van 18 mei 1960 inzake de ont trekking van een gedeelte van weg nr. 28 aan het openbaar verkeer. Conform besloten. 4. Voorstel tot aankoop van grond gele gen aan de Albert Cuyplaan van W. G. van Roomen en A. v. d. Bremer. Conform besloten. 5. Voorstel tot het niet gebruik maken van de gelegenheid om bezwaren tegen het opnieuw aanwijzen van het lucht vaartterrein Soesterberg in te dienen. Mevr. POLET (P. v. d. A.) acht het be toog van het college en de reden die aangevoerd worden om niet bij de mi nister te protesteren tegen het hand haven van het vliegveld als militaire basis wel logisch, maar het gaat niet in de eerste plaats om gevaar in oor logstijd. Het hinderlijke lawaai van de straaljagers is nu het belangrijkst en dat deze hinder niet gering is blijkt wel uit het actiecomité. Het is dus echt niet overdreven van hinder te spreken. Het argument dat het vlieg veld er al veertig jaar is acht mevr. Polet weinig steekhoudend, want nie mand heeft kunnen vermoeden waar het met de luchtvaart naar toe ging, dus men kan moeilijk zeggen dat de mensen er dan maar niet hadden moe ten gaan wonen. De heer BERKELBACH v. d. SPREN KEL (Prot. Chr.) vindt het niet juist niets te laten horen rar het mogelijk is bezwaren in te dienen. Uit het pre advies van het college kan men lezen dat B. en W. weinig vertrouwen in een protest, omdat het toch niet helpt, maar de heer Berkelbach acht dit stand punt niet juist. Er zijn zoveel mensen, die bijzonder veel hinder ondervinden van het straal jagerlawaai. Dat zijn ongetwijfeld niet de mensen, die aan het vliegveld ver bonden zijn. Het college stelt vast, dat met het verplaatsen van het vliegveld de verhuizing van deze mensen ge moeid zal zijn en dat zou nadelige ge volgen voor het economische leven van Soesterberg kunnen hebben. De heer Berkelbach gelooft dit niet, want Soes terberg heeft een industrie die bloeit. Het blijft vreemd dat Gedeputeerde Staten en Provinciale Staten protes teren tegen de hinder die het vliegveld veroorzaakt en dat het college van B. en W. het niet nodig vindt dit te doen. De heer BROUWER (V.V.D.) deelt de be zwaren van mevr. Polet, de heer Ber kelbach v. d. Sprenkel en allen die het gewenst vinden te protesteren. Het probleem van de vliegbasis is echter geen Soester of Utrechts probleem, maar een landelijk. Ons land is nu eenmaal veel te klein voor vliegvel den en de meeste hinder ondervinden de mensen ongetwijfeld in de buurt van Schiphol. Het zou geen enkele zin hebben een vliegveld op te heffen, want het lan delijk probleem zou even groot blijven. De heer DE HAAN (Prot. Chr.) vindt, dat het steeds moeilijker wordt voor de omwonenden van het vliegveld. Soms is telefoneren geheel onmogelijk en de meeste hinder ondervinden de patiën ten van de vele inrichtingen, die rond de vliegbasis liggen. Spreker gelooft dat het mogelijk moet zijn in de Flevo- polder geschikter terrein voor een vlieg basis te vinden of anders elders in het land. De VOORZITTER antwoordt dat deze zaak bijzonder veel aspecten heeft. Op enkele plaatsen in Soesterberg on dervindt men erg veel hinder, op an dere plaatsen niet en in Soest nage noeg niet. Zeist en De Bilt hebben veel meer te lijden en het zwaartepunt van de actie tegen het lawaai ligt dan ook in deze gemeenten. Om deze re den protesteren G.S. en P.S. dan ook. Het is echter de bedoeling dat men met gegronde bezwaren komt. Ieder persoonlijk kan dit doen, maar het col lege acht het niet nodig dit voor de gehele gemeente Soest te doen omdat slechts een klein deel hiervan werkelijk hinder ondervindt. Zou het vliegveld VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 17 JANUARI 1961. As je 't ming vraogt, dan mok zeige dak nie graog zou wille dawwe in Soest zo'n burregemeister had- de as in da Braobant- se plaotsie Oirschot. Das 'n plaotsie van niks, netuurlek, maor veur die burregemeis ter ist nog veuls te groot. Die het zoveul an zien kop, dattie kaans ezien het vief tig medaljes, die die an soldaote mos geve, in de kast te laote legge. Jao, zo druk ken 'n burregemeister van zo'n klein plaotsie weeze. Die medaljes kreegtie van de menister en de minister mos ze sture van de konegin omdattie vieftig manne in Indië gevochte hadde teuge Soekarno en zien maotjes. Hek niks mee te maoke zee die burre gemeister, wank heb 't veult te druk om die dinge an die manne geve. Die motte maor effe tot vollegende week wachte. Hie kreeg 't alsmaor drukker en ze moste tot de vollegende maond wachte. En tot 't vollegende jaor. Nog alsmaor drukker hattie bur regemeister ut mit die paor duuzend minse in zien durp en nao tien joar zee d'r iemand teuge die drukke burrege- meester dat ie noeng toch maor us mittie medalies mos afkomme. Jao zee die, dat zak doen, maor ik mot eerst wachte op 'n goeje gelegenheid. Die hattie netuurlek in die tien jaor nooit ehad. De minister wier d'r bie ehaold en toeng kreeg die burregemiester haost. Noeng zou die toch us laote zien dattie 'n bar voortvaorende burregemeister was. De medaljes kwaome uut de kast, maor die vieftig manne waore knap saggereinig en da liete ze merreke ok. Laotie burregemeister noeng 'n me- raokelse spiet kriege. Da kriege ze al- tied as de zaok uutkomp. Astie medaljes nog twintig jaor in die kast elege hadde, dan hattie vast nie zo'n spiet ehad. Hie sprak tottie manne mit traone in zien stem en hie zee dattie die manne die medaljes zo graog gunde. Die liete d'r eige nog vernaggele ok en d'r waster gin één die zee, das ze maor an de menister moste vraoge oftie die burregemeister maor mit pesioen wil stuure, want astie zo mit medaljes van de koningin omspringt, dan zal ut mit de rest ok wel nie zo vlot gaon. Een ouwe generaal deelde de medaljes uut en de manne hadde allegaor traone in d'r ooge. De burregemeister ok. Je bin maor goed klaor as je zo'n bur- regemeester ut mit die paor duuzend bar veuruut gaon mit zo'n man. Nee, da gong in Soest op 'n aore wijze. Aster weer een groepie thuus was, dan waster feest en de jonges krege de medalje en een sertifikaot om in een liesje te zette en ze kwaome ok nog in 'n donders mooi erebeok. Onze bijna viefhonderd jongens binne zoiets van ereburger eworde. Brillen met en zonder recept. SOEST-ZUID. Leverancier voor alle ziekenfondsen. opgeheven worden dan zal het terrein een andere militaire bestemming krij gen en dan zal men nieuwe hinder ondervinden. Tenslotte zei de voorzitter ,,De vrij heid van Europa eist offers, die we moe ten aanvaarden en we moeten blij zijn, dat de vliegvelden er mede voor zor gen dat de regering in staat is onze vrijheid te handhaven". 6. Voorstel tot onteigening van grond gelegen aan a. de Middelwijkstraat; De heer HILHORST (K.V.P.) krijgt de indruk, dat het college niet sympa thiek staat tegenover deze man. Men moet iemand niet zo snel een proces aandoen. Het is gewenst nog eens con tact met hem op te nemen om te zien of zijn zienswijze veranderd is. Mevr. POLET (P. v. d. A.) heeft ver nomen, dat de eigenaar van deze grond voorgesteld heeft in overleg met het college taxateurs aan te wijzen. Zij vraagt of dit juist is en waarom dit niet gebeurd is. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) weet niets van dit voorstel af en hij zal laten onderzoeken of dit gedaan is. De heer HILHORST wordt gerustge steld. Aan een proces is men nog lang niet toe, maar het heeft geen enkele zin verder te onderhandelen omdat de bedragen te ver uit elkaar liggen om tot overeenstemming te kunnen komen. Rechtbankdeskundigen moeten nu maar uitmaken wat er gebeuren moet. Het college heeft bij grondaankopen altijd reëel gehandeld, maar nu kan men het met de eigenaar niet eens worden of er schade is of niet en buitenstaanders moeten hierin maar een beslissing ne men. Er is reeds 8 jaar zonder succes onderhandeld. Conform besloten. Voor vervolg zie men pag. 2 hoofdblad.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5