30.000.000 RIJKSDAALDERS IN CIRCULATIE. SOEST. HET OOG GERICHT OP EEN GENTLEMAN DIEF. POLITIE TELEFOON 4 4 4 4 VRIJDAG 20 JANUARI 1961. 40e JAARGANG No. 9. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 TWEEMAAL MAANDAG 16 JANUARI. Op maandag 16 januari 1956 kwam de nieuwe gulden in omloop, precies 5 jaar later, ook op maandag en ook op 16 januari volgde nu de zilveren rijks daalder na een afwezigheid van 20 jaar. Toch is het niet de verjaardag van de muntmeester, maar zuiver toeval Sedert de afkondiging van de nieuwe na-oorlogse muntwet tot ultimo 1959, heeft de Rijksmunt aangemaakt, 648 miljoen centen, 144 miljoen stuivers, 315 miljoen dubbeltjes, 151 miljoen kwartjes, 140 miljoen guldens en 7.200.000 rijkdaalders. Gezamenlijke waarde 240.930.000, De intrinsieke waarde aan zilver en koper e.d. is veel lager. Van een gulden bedraagt ze precies twee kwartjes Een dikke walmende rook hangt in het smelthuis van de Rijksmunt te Utrecht. Arbeiders in blauwe overalls pakken met lange grijptangen de omhulsels uit de ovens, waarin de grondstof voor de nieuwe rijksdaalder is gesmolten. Per dag worden duizenden kilo's edel metaal, bestaande uit 72 °/o zilver 28 °/o koper, in deze smeltovens gesmolten, telkens in partijen van 500 kilo. Waar dit smeltmateriaal vandaan komt „Dat zijn de oude rijksdaalders mijn heer, die het rijk weer heeft ingenomen. Zoals vijf jaar geleden van twee oude guldens drie nieuwe gemaakt werden, maakt de Munt nu van drie oude rijks daalders vijf nieuwe". In staven van nauwelijks een halve meter lang wordt dit metaal gegoten en terwijl wij even blijven staan, zien wij ook hoe het messing tot staven gegoten wordt voor de vervaardiging van gas- en lichtpenningen. Dit laatste materiaal veroorzaakt eigenlijk al deze rook. Het andere metaal dat hier verwerkt wordt, ontwikkelt praktisch geen rook, wat voor de arbeiders wel zo prettig is. Waar het geld voor het oprapen ligt- De nieuwe rijksdaalders, waarvan op 16 januari 20 miljoen exemplaren aan de Nederlandse Bank werden overge dragen, zullen dienen ter vervanging van de miljoenen muntbiljetten van 2.50, die in circulatie zijn. De beelte- naar, die op de nieuwe muntstukken is aangebracht, werd evenals die op de gulden, vervaardigd door prof. L. O. Wenkebach uit Den Haag. De nieuwe rijksdaalder zal in menig op zicht verschillen van de oude. Zij is kleiner en lichter, weegt ten opzichte van de 25 gram van de oude slechts 15 gram en heeft in plaats van een middel lijn van 39 slechts een middellijn van 33 mm. Reeds maanden is de Rijks munt met de vervaardiging van de muntstukken bezig en thans in 1961 wordt de rijksdaalder uitgegeven. Vervaardiging in verschillende fasen. Wanneer wij het rokerige smelthuis ver laten, komen wij allereerst terecht bij de walserij of pletterij, waar de vol gende bewerking geschiedt. Vijf wal sen staan gereed om de uit het smelt huis afgewogen hoeveelheid metaal te pletten. Aan de ene kant er in gesto ken komen de staven er aan de andere kant weer platter uit, welke bewerking vijf maal moet geschieden om de staaf op de vereiste dikte te krijgen. Dit neemt wel enige tijd in beslag en derhalve moeten de staven die door het walsen hun hardheid weer herkrijgen, tussen het walsen door soms twee tot drie keer weer gloeiend gemaakt wor den, wat in een naast de walserij ge legen afdeling geschied in electrische ovens. 200 plaatjes per minuut. Nog voor wij het volgende lokaal, waar de verdere ontwikkeling van de ver vaardiging der nieuwe rijksdaalders plaats heeft, betreden, horen wij reeds het gedreun en gestamp der machines en als de deur opengaat, klinkt ons het onregelmatige getik van het vallen van zilveren „achterwielen" in zinken em mers in de oren. Daar staan de ingeni euze machines, die met een snelheid van 200 per minuut de stroken die uit de machines komen, versnijden tot schijfjes, welke plaatjes reeds met het echte geldgerinkel in de voor de ma chine staande zinken emmers vallen. Men verwerkt hier zo'n 1300 kilo metaal per dag en in hoogseizoen wordt Cs ei mm MË*ë - - fora £<->. .gg de produktie nog verder opgevoerd, door eventueel in ploegen te werken. De emmertjes met het nog doffe ge- oxydeerde metaal tot een gewicht van 25 tot 30 kilo staan gereed om naar de speelkamer (het blanchiment) vervoerd te worden, waar een nieuwe fase in de vervaardiging wordt ontwikkeld. In een groot spoelreservoir bevindt zich een samenstelling van stoffen, waarvan ver dund zwavelzuur het hoofdbestanddeel uitmaakt, waardoor het metaal „ont- geeld" wordt en een zuiver zilver uiter lijk krijgt en zal behouden. In grote centrifuges worden de zilveren rijksdaal ders dan gedroogd. Druk van 100 ton. Nadat het randschrift werd aangebracht, komen de schijfjes op een andere af deling. Hier staan de muntpersen, waar de muntstukken een voor een worden ingevoerd en door twee stempels zowel van onderen als van boven gelijktijdig worden gestempeld. De munt bevindt zich in een ring, waardoor het voorko men wordt, dat zij door de enorme druk, die er bij het stempelen op wordt uit geoefend - circa 100 ton - gaat uitzetten en haar vorm zal verliezen. Hoewel munt voor munt gestempeld wordt, is de snelheid waarmee één ma chine werkt nog zeer groot, namelijk 80 per minuut, hetgeen neerkomt op 4800 muntstukken per uur. Dan verdwijnt de nieuwe riks via een band, waarop nogmaals naar bescha digde munten wordt gezocht en waar de dikte wordt gecontroleerd, naai de telmachines, die 4000 munten per minuut tellen en geen fouten maken. In zakjes wordt het materiaal vervoerd, na ter controle nogmaals gewogen te zijn. Reeds 13 eeuwen. Volgens historici zouden de eerste mun ten geslagen zijn in de 7e eeuw voor Christus en wel in de Griekse pro vincie Lydië in klein-Azië. Het betrof hier „drachmen", munten die werke lijk met een hamer met ingegraveerde beeltenaar op een aambeeld werden ge slagen uit een stukje gedegen goud. De oudste Nederlandse munten stammen uit Friesland en werden daar in de 6de en 7de eeuw vervaardigd. In die tijden kregen bepaalde belangrijke plaatsen het zogenaamde muntrecht. Zij mochten hun eigen munt slaan. Hiertoe behoorde reeds vroeg ook Utrecht, want in de 7 de eeuw werden in de Domstad ook al munten geslagen. Het was koning Lodewijk Napoleon, die de Utrechtse munt in 1806 het munt recht gaf voor alle munten in Neder land, waardoor deze Munt het mono polie kreeg in ons land. De Rijksmunt vervaardigt echter niet alleen munten voor Nederland. Ook voor buitenlandse regeringen worden in op dracht munten geslagen. Tevens maakt men er stempels, handels- en gedenk munten, medailles en eretekenen. Met het in roulatie brengen van de nieuwe rijksdaalder is het Nederlandse muntstelsel weer compleet en zal bin nenkort alle papiergeld beneden een waarde tot 10,verdwijnen. De werkzaamheden aan de wandelpier te Scheveningen zijn in volle gang, openstelling vindt nog dit seizoen plaats. De pier wordt 381 meter lang en 19 meter breed en zal gescheiden worden door een windscherm. Aan het einde komt een zonne-eiland met 1500 plaatsen, een restaurant met 300 plaatsen, een kindereiland van 800 m2 en een vermaakcentrum van 100 m2, waarop een uitkijktoren wordt gebouwd van 43 meter boven de zeespiegel. Onder het vermaakcentrum komt een visring, waar de zeevisserij kan worden beoefend. MEDISCHE DIENST. j In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door de artsen J. W. Tervoert, Lindenlaan 16 en H. J. I Stroband, Henr. Blaeckweg 14. Geopend is apotheek „Soest", Soester- begsestraat. DE SOESTER INDUSTRIE IN 1960. In het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Amers foort en omstreken zijn gegevens te vin den over de gang van zaken bij de in dustrieën, welke onder deze K. v. K. ressorteren en enkele hiervan zijn in Soest gevestigd. Voor de fabrikanten van syntetische pro ducten was 1960 bevredigend. De natte zomer veroorzaakte echter in de tweede helft van het jaar een kleine inzinking. De ceramiek- er aardewerkindustrie boekte een bijzonder gunstig jaar. De goedgevulde orderportefeuiles doen voor 1961 eenzelfde beeld verwachten. De edelbetonindustrie had eveneens een goed jaar. Bevredigend was ook de gang van zaken in de bouw- en aanne mersbedrijven, al was de personeels- schaarste duidelijk voelbaar. Verscheidene objecten werden hierdoor later opgeleverd dan overeengekomen was. Dë productie in de optische industrie I ging omhoog. De pharmaceutische- en I cosmetische industrie ondervond moei- lijkheden bij het aantrekken van on- geschoold personeel en van geschoolde vrouwelijke kantoorkrachten. De plastic industrie handhaafde haar omzet. Het verloop in de fabricage van reinigings- en ontsmettingsmiddelen was goed. De chemische wasserijen en ververijen had- den een uitstekend jaar. De drukkerijen en uitgeverijen hebben dringend behoefte aan woningen voor het personeel. De omzetten waren over het algemeen hoger dan in 1959. Het prijsniveau onderging enige stijging. In de papierindustrie was de orderpor tefeuille groter dan in 1959. Men ver wacht de gestegen productie in 1961 nog verder te kunnen opvoeren. In de bedrijven die lichte constructie werken uitvoeren heerst een grote aktiviteit. Ook de carosserie- en spuit bedrijven hadden een goed jaar. De grote vraag naar de door de emaille- industrie geïntroduceerde artikelen heeft de levertijden enorm doen op lopen. De goede vraag naar huishou delijke artikelen in 1959 ontwikkelde zich in 1960 verder in gunstige lijn. De machine- en apparatenfabrieken hadden een prima jaar. Ook dit jaar biedt gunstige perspectieven. De groot handel in huishoudelijke artikelen boek- te goede resultaten en voor 1961 is er reden tot optimisme. De plaatverwerkende industrie acht de huisvesting „beneden peil". De omzet ten in deze industrietak ondergingen een sterke stijging, die - naar wordt verwacht - zich in 1961 zal voortzetten. I De tricotage- en confectiefabrieken heb ben goede vooruitzichten. De perso- neelssituatie is moeilijk, maar toch konden de orders binnen de normale tijd uitgevoerd worden. De omzetten j van 1960 overschreden die van 1959 en het prijsniveau was constant. De graanhandel en mengvoederindustrie bewoog zich op een gemiddeld hoger niveau dan in 1959. De prijzen van voedergranen en andere veevoederpro ducten daalden. Ook andere takken van het bedrijfs leven hadden een goed jaar. De om zetten in de horeca-bedrijven lagen in doorsnee hoger dan in 1959 en in de detailhandel zijn de omzetten eveneens gestegen. De vooruitzichten zijn gun stig al blijft de personeelssituatie voor bijna alle bedrijfstakken ongunstig. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zondag. S.E.C. 1—C.D.N. 1, 2.30 uur. Hercules 2S.E.C. 2, 12 uur. S.E.C. 5Amerf. Boys 4, 12 uur. N.S.C. 1—B.D.C. 1, 2.30 uur. B.D.C. 6Baarn 6, 12 uur. B.D.C. 4—B.D'.C. 5, 2.30 uur. Zaterdag. N.S.C. 2Hees 2, 3 uur. S.E.C. AIJsselmeervogels A, 3.15 uur. S.E.C. BAmsvorde B, 3.15 uur. C.J.V.V. B—S.E.C. C, 2.15 uur. Amersf. Boys aS.E.C. a, 3.15 uur. S.E.C. cAmsvorde c, 3.15 uur. Quick eeS.E.C. ee, 3.15 uur. i Quick fS.E.C. f, 2.15 uur. B.D.C. aMeervogels a, 3.15 uur. L.V.V. b—B.D.C. b, 3.15 uur. Hockey. Schaerweyde 1Dames 1, 12.30 uur. Kampong 9Dames 4, 2 uur. Be Fair 5Heren 1, 12 uur. Kampong 7Heren 2, 12.15 uur. Gooi 7Heren 4, 11 uur. Dames 3Schaerweyde 2, 11 uur, Schr.1. Heren 3Kameleon 6, 12.45 u., Schr.1. Dames 2S.C.H.C. 3, 2 uur Schr.1. Handbal. Laren 2B.D.C 1, 2.10 uur. B.D.C. 2Olympia 2, 1.05 uur. I B.D.C.-jun. 1—H.H.C., 12 uur. HONGERSNOOD IN CONGO. Ook in Soest vergeet men niet dat men sen in Congo hongeren en de heer J. H. Raven van het Rode Kruis, afdeling Soest, heeft zich tot de hoofden van scholen gewend met het verzoek de kinderen te wijzen op de hongersnood in Afrika. Er zijn duizenden blikjes melk nodig om naar de hongerende Congolezen te zenden en verwacht mag worden dat de schoolkinderen met veel enthousiasme aan de inzameling beginnen. De blikjes kunnen te Soesterberg ingeleverd wor den bij de hulpsecretarie en in Soest bii de heer J. H. Raven, Duinweg 22. Als er genoeg blikjes bijeen zijn dan moeten deze naar Den Haag gebracht worden en men hoopt dat er mensen ge vonden worden die dit gratis willen doen en daarmee hun bijdrage leveren in de leniging van de hongersnood in Congo. Tienduizenden wachten op onze hulp en onder hen zijn vele kinderen. Er moet iets gedaan worden en er is reeds veel gedaan. Nu krijgen de Soester kin deren echter de gelegenheid iets te doen en het Nederlandse Jeugd Rode Kruis organiseert dit. De heer J. H. Raven is de tussenper soon en hij hoopt dat hij zal kunnen re kenen op de medewerking van de leer krachten en de hulp van de kinderen. Maar ook de Soester bevolking moet meedoen, want Soester ingezetenen moe ten de melk aan de kinderen geven. Als de kinderen goed hun best doen en als er veel gegeven wordt, dan zullen de Toen we enkele jaren geleden vernamen dat een goed heertje zo'n slordige twee miljoen achterover gedrukt had, heb ben de meeste van ons moeten grinniken, ondanks het „Gij zult niet stelen", dat duidelijk genoeg is. We vonden het echt niet zo vreselijk dat een bank in tien jaar twee miljoen min der winst maakte, want die winsten wa ren blijkbaar wel schrikbarend. Onze vingers hebben echter gejeukt bij het lezen van de schoftenstreek, waar mee een sujet mensen met bescheiden pensioentjes hun geld aftroggelde. De ene dief is de andere niet en dat er ook een bepaald soort heren onder de gappers te vinden is, werd deze week weer bewezen. Harry Mooten kan beter akkordeon spelen dan u of ik, dus aan hem is een instrument van 3000,goed besteed. Vooral omdat hij er de kost mee verdie nen moet. D'eze waardevolle schippers- piano van 20 kilo werd echter uit zijn auto gestolen. Niet door een muzi kale dief, maar door een man die blijk baar dacht dat hij twintig kilo aan horloges of diamanten rijker geworden was. Mooten verkeerde in zak en as en in een televisieuitzending werd de dief verzocht het instrument asjeblieft niet te vernielen of in het water te gooien. Negen van de tien dieven zouden geen gehoor gegeven hebben aan deze wens, maar Mooten had gelukkig met een heer te maken. Een heer met lef, want hij bracht zelf de accordeon terug en vroeg aan de eigenaar wat dit hem waard was. Heel veel, maar Mooten kon geen geld geven. Dat was ook al niet erg, mits hij maar beloofde dat hij eens een gezellig stukje muziek zou brengen als de nobele dief daarvoor in de stem ming was. Dat werd afgesproken en de dief ver dween. De politie kwam en was terecht wat ontstemd omdat de gelukkige ak- kordeonist geen signalement wou geven van de dief, die hij een beetje als vriend beschouwde. De politie had gelijk en hij had ook gelijk. En misschien hebben alle mensen gelijk die beweren dat dit een reclamestunt geweest is. KANTMAN. V hulpsecretarie te Soesterberg en de wo ning Duinweg 22 al heel gauw te klein zijn om alle melk te kunnen bevatten en dat is juist de bedoeling. Het moet een actie zijn onder het motto „Door kinderen, voor kinderen". NED. CHR. VROUWENBOND. Dinsdagavond hield de N.C.V.B., afd. Soestdijk, haar maandelijkse bijeenkomst in de zaal van de Emmakerk. Spreekster van deze avond was mevT. Lever-Brouwer uit Amersfoort over „Levensverantwoordelijkheid". Na enige algemene beschouwingen ver deelde zij haar onderwerp inverant woordelijkheid in het gezin, de kerk, de maatschappij, de staat en de wereld. De taak van de vrouw in het gezin wordt bepaald door wat de Bijbel ons leert. In deze moderne tijd is het vaak moeilijk het juiste antwoord te vinden in de Bijbel. De plaats van de vrouw in de kerk is veelal nog een omstreden zaak. De vrouw in de maatschappij moet er naar streven zich naar haar eigen aard te geven en niet te vermanlijken. Op staatkundig terrein zou de ware democratie vragen dat de vrouw een grotere rol zou gaan spelen. Spreekster behandelde tenslotte de ver houding waarin de vrouw in de wereld dient te staan. NED. VROUWEN ELECTR. VER. Voor de leden van de Ned. Vrouwen- Electriciteitvereniging, afd. Eemland, zal een vertegenwoordiger van de tex tielfirma Spanjaard donderdag 26 ja nuari in het Oranje Hotel spreken over textielproducten. Er worden dia's ver toond. Op donderdag 23 februari spreekt mevr. G. Valentijn-Rensen, in hotel Zeiler te Baarn, over het onderwerp „Het ver pakkingsmateriaal en de huisvrouw". Mevr. Valentijn is secretaresse van de werkcommissie „huisvrouw en verpak king".

Soester Courant | 1961 | | pagina 1