Onze 10 Nog slechts 2 weken de echte superieure margarine BALANS OPRUIMING 50 °/0 korting. Naast wij op geheel gratis Soes ter Babyhuis JOHANNA, DE WAANZINNIGE SOEST. SOESTER BABYHUIS Blijft uit de handen van het slipspook SOESTERBERG. KEES VAN DONGEN 84. KEN MODERN HOEDJE. Advertenties voor ons blad Zo bedn OOK SPEELBAL VAN POLITIEK, SLACHTOFFER VAN HAAR MOEDER. Uit de geschiedenis kennen wij allen lopig in een klooster bij Burgos werd bijgezet, bleef zij daar om bij hem te zijn. Toen het stoffelijk overschot naar elders werd overgebracht, volgde zij het. Zo trok zij met de kist van haar Ferdinand van Aragon en zijn vrouw raan door sPanje *n afwachting van de Isabel van Castilië, koningin van Span- officiële bijzetting in de vorstelijke graf je, dat omstreeks het begin van de zes- 1 kelder te Granada. tiende eeuw een der machtigste rijken Johanna reisde alleen s nachts met een op aarde was. Van hun dochter Johan- klein gevol2- Huilend en klagend liep na van Aragon leerden wij niet veel zvoet naast de baar, die op een meer, dan dat zij op zestienjarige leef- I wagen vervoerd werd over de slechte tijd huwde met Philips de Schone, zoonen schaarse wegen van het woeste van keizer Maximiliaan en Maria van i Spaanse landschap. Bourgondië. Eenzaam en verlaten Hij was de erfgenaam van het grote No§ steeds was de ionSe vrouw de wet' Habsburgse keizerrijk, dat onder andere üge koningin van Spanje, maar in haar onze gewesten omvatte. Vele weten waanzinnige toestand liet zij zich echter niet, welk een ontzettende tra- rde' me^ staatszaken in. Alle belang- gedie hiervan het gevolg was. Isabel greep in. Aan het einde van de vijftiende eeuw rijke kwesties werden door haar vader afgehandeld, die dus in wezen reeds heerser over het rijk was. Tenslotte had hij een ontmoeting met zijn dochter, besloot Isabel, die eigenlijk de politieke waarbij zij gaarne afstand deed van haar touwtjes in handen had, haar dochter troon en deze aan haar vader overdroeg. Johanna uit te huwelijken aan de erf- Ferdinand bracht zijn dochter naar een een misdaad te hebben begaan. Een der genaam Philips de Schone, opdat uit dit kasteel bij Valladolid, dat haar toekom- meest tragische vrouwenlevens uit de huwelijk een zeer goede verstandhouding stige verblijfplaats werd en waar in geschiedenis vond hiermede een einde. van Philips werd bijgezet. In een kamer waar zij de gehele dag uitzicht had op het kapelletje, bracht Johanna haar ver dere jaren door, want weer was zij een gevangene, maar nu van haar vader. Haar enige troost was het gezelschap van haar jongste dochtertje Nina, waar op zij haar oude liefde overbracht. Toen in 1516 haar vader Ferdinand stierf, klom haar zoon Karei, bekend als Karei V, op de troon. Hij liet zijn moeder gevangen zitten en ontnam haar zelfs haar dochter Nina, die hij uitge huwelijkt had aan de koning van Por tugal. Welke tonelen zich in het kasteel bij Valladolid hebben afgespeeld, kunnen wij slechts raden, maar wij weten wel, dat Johanna van Aragon, bijgenaamd Johanna de Waanzinnige, een ontzet tend leven heeft gehad. Haar gehele leven en liefde werden opgeofferd aan de politiek. In 1555 overleed zij na zes en dertig jaar gevangene geweest te zijn, zonder tussen beide rijken zou ontstaan. De ouders van beide zijden waren het eens geworden en het gedwongen huwe lijk scheen aanvankelijk een succes te worden, aangezien de beide jongelui, toen zij elkaar voor het eerst zagen, op slag verliefd werden. Er gebeurden echter onverwachte din gen. De broer van Johanna, don Juan, troonopvolger in Spanje, stierf plotse ling, evenals zijn zoontje en Johanna's oudste zuster, waardoor Johanna plot seling toekomstige koningin van Span je werd. Op zich was dat niet zo erg, ware koningin Isabel er niet geweest, die ver in de toekomst zag en haar dochter kennende - begreep, dat wan neer zij eenmaal koningin zou zijn, zij waarschijnlijk de Spaanse troon zou verwaarlozen voor haar gezin, terwijl haar man, Philips de Schone, de macht zou uitoefenen. Isabel, die haar levens werk niet in handen van Philips wenste te zien, die zij als een vreemde eend in de bijt beschouwde, besloot om het jonge paar van elkaar te scheiden, om op die manier Johanna weer geheel on der haar macht te brengen. Het jonge paar begaf zich naar Spanje en daar volgde al spoedig de ene on verkwikkelijke ruzie na de andere tus sen schoonmoeder en schoonzoon. Het resultaat hiervan was, dat Philips in woede vertrok en Johanna verzocht hem zo spoedig mogelijk te volgen. Zij diende echter eerst de aanstaande geboorte van haar tweede kind af te wachten en in die periode stortte de moeder haar gif over de dochter uit Gevangene Zij zorgde ervoor, dat alle brieven van Philips aan zijn vrouw onderschept wer den, zodat Johanna zich bezorgd af vroeg, wat er aan de hand kon zijn. Haar moeder vertelde haar, dat zij vernam, dat Philips zich in de noorde lijke landen reeds getroost had met een liefje en zo maakte zij Johanna murw. Isabel wist de voorgenomen reis van haar dochter steeds uit te stellen. Maar Johanna's verlangen naar de man waar van zij zielsveel hield, groeide met de dag. Geheel onverwacht liet zij haar kof fers pakken zonder haar moeder te ver wittigen. Aangezien zij wist, dat alle havenplaatsen bewaakt werden, wilde zij over de Pyreneeën trekken. Maar ver kwam zij niet, want reeds in het kasteel waar zij verbleef, werden haar de lastdieren ontnomen en na verschrik kelijke tonelen, waarin zij smeekte haar te laten gaan, werd de poort gesloten. Zij was een gevangene. Niemand kon haar tot rede brengen en bijna twee dagen bracht zij onafgebroken bij de poort door, huilende en smekende om te worden verlost. Geruime tijd later bereikte Philips het bericht, dat zijn vrouw in Spanje ge vangen werd gehouden en dadelijk eiste hij haar vrijlating. Isabel, beducht voor moeilijkheden met de machtige Habs- burger, stemde tenslotte toe en een naar lichaam en geest geknakte jonge vrouw van twintig jaar, begaf zich op weg naar haar gemaal. Koningin in naam. In Brussel wachtte haar een nieuwe teleurstelling. De houding van haar man was niet zoals zij die verwacht had. Van de grote liefde van vroeger was niet veel overgebleven. Johanna deed al het mogelijke om haar man weer voor zich te winnen en na veel moeite ge lukte dat haar. Korte tijd was zij weer gelukkig, maar toen overleed haar moe der en inplaats dat dit een oplossing voor haar moeilijkheden betekende, was het de oorzaak van haar totale ver derf. Johanna werd koningin van Spanje, doch haar vader Ferdinand wenste de troon en ook haar man Philips eiste de troon voor zich op. Het jonge paar begaf zich naar Spanje om te trachten daar zaken met Ferdinand te regelen, maar door verschillende intriges en ver wikkelingen werd de verwarring - zelfs tussen man en vrouw - nog groter. Philips sloot haar zelfs tijdelijk op. Het kon Johanna's liefde niet doden. Philips werd ernstig ziek en Johanna week niet van zijn zijde en toen haar man tenslotte stierf en gebalsemd voor een kapelletje het stoffelijk overschot ter kennismaking bij Melkhandel Jak, Koninginnelaan 29, telefoon 2084, SOESTDIJK; Levensmiddelenbedrijf E. J. Geurts, Steenhoffstr. 27, telef. 2385, SOEST. AANRIJDING. Op de hoek van de Peter v. d. Breemer- weg en de Kerkstraat draaide R. J. B. uit Baarn zijn bestelauto. Hij was met deze manoeuvre bezig toen de motorrij der P. v. d. H. uit Soestdijk de auto passeerde. Vanaf de Kerkstraat kwam L. V. op zijn brommer en hij reed ook langs de auto. Motor en brommer kwa men in botsing en liepen lichte schade op. De motorrijder kreeg een onbedui dende wond aan de hand. BIOSCOOPPROGRAMMA. Victor Mature en Yvonne de Carlo spe len de hoofdrol in de avonturenfilm ..Timboektoe", die van heden tot en met zondag - uitgezonderd zondagmiddag - in het City-theater draait. Mature is in deze film een Amerikaanse wapenhandelaar en onderhandelaar tus- film „Ketenen van de haat" met de blanke Tony Curtis en de neger Sidney Poitiers, twee aan elkaar geketende mis dadigers, die samen uit de gevangenis ontvlucht zijn. Een wanhopig avontuur is het gevolg. Zij worden opgejaagd en vechten samen op leven en dood. om dat de een blank en de ander zwart is, maar aan het eind van de film besef fen beiden dat zij mensen zijn. in handen en voeten ONVOORZICHTIG. Mevr. J. H. v. S.-van K. kwam op haar fiets onverwachts een uitrit op de Nieuwstraat afrijden en zij kwam voor de auto van de heer J. v. K. uit Amers foort. Deze gooide zijn stuur om en voorkwam daarmee een botsing met de onvoorzichtige wielrijdster, maar hij sen de Fransen en de Arabieren, die botste tegen de vrachtauto van de heer voortdurend in gevechten gewikkeld g van Noorderweg. Beide auto's zijn. Sensaties en intriges onder de gloeiende zon in eindeloze woestijnen en een spannend gevecht om de macht. Yvonne de Carlo is de vrouw van de Franse commandant. Hij sneuvelt. Ma ture niet en hij is de grote overwin naar in deze spannende historie. in het Natuurlijk heeft U onze koopjes-etalage al gezien. Wat een spotprijzen. Buiten deze artikelen hebben we nog vele voordelige aanbiedingen. Nee, geen 10 maar Komt U eens kijken, er is zeker ook iets voor U wat U voor een belachelijke prijs kunt kopen. Soesterbergsestraat 32 Telefoon 2948 werden beschadigd. OPSTELLING B.D.C. Roest Hilhorst Westerveld v. d. Lugt Baker Dorrestein v. d. Hengel De Ruigt v. Megen Gros Dorrestein LIEVE HOND. Een vijfjarig meisje van het Kerkpad werd door een hond in haar wang ge beten en terecht is de eigenaar hier over door de politie onderhouden. CARNAVAL MIXED HOCKEY CLUB. Op zaterdag, 11 februari houdt de Mixed Hockey Club Soest een carnavalsavond in het restaurant van het Soester Na tuurbad. Dit feest is toegangkelijk voor leden, donateurs en hun introducé's. Door de beoordelingscommissie zullen prijzen toegekend worden voor de mooi ste en origineelste costuums. OPSTELLING VAN S.E.C. S.E.C. speelt zondagmiddag een thuis wedstrijd tegen C.D.N. uit Driebergen. D'e opstelling is Adams De Rooij Ten Hove Hodde Ruttenberg Burgman Duijst Van Breukelen v. d. Valk Elverding Pothoven Sas driemaal te scoren na een goed aan geven van zijn vleugelspelers. Nog voor de rust wist A.P.W.C. tegen te scoren. Na de rust was A.P.W.C. vastbesloten de achterstand in te lopenzij speel den meer enthousiast en met de wil om te winnen. Soesterberg beschouwde het meer als een oefenwedstrijd en speelde beter voetbal. A.P.W.C. wist de stand op 3-3 te bren gen, waarna Manschot met een goed schot weer voor de leiding zorgde. A.P.W.C. gaf de moed niet op en na goed doorzetten brachten zij de stand op 4-5, door enkele dekkingsfouten in de Soesterberg-verdediging. Het 2e elftal van Soesterberg speelde met enkele invallers en wist na 'n span nende strijd een verdienstelijk gelijk spel te behalen, n.1. 1-1. VLIEGTUIG MET VOEDSEL NAAR DE KONGO. De r.k. stichting „Mensen in nood' is een grootscheepse actie begonnen tot le niging van de hongersnood in de Kongo. Woensdag vertrok van Soesterberg een Amerikaans legervliegtuig naar Ka- sai in Kongo met aan boord vijf ton meel, drie ton rijst, drie ton visconser- ven en een hoeveelheid kinine. Het geld voor deze goederen kwam binnen na een bliksemaktie van Amsterdamse scho lieren, die in een week tijd 29.000, bijeenbrachten. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER EERSTE KAMPIOEN. Het tweede aspirantenteam van B.D.C.- handbal is na zes wedstrijden van de Zondagmiddag „Het Lachkanon van de Infanterie". De titel zegt al genoeg. Andy Griffith is in deze film de meestzaalhandbalcompetitie ongeslagen kam- stomme recruut die ooit bestaan heeft pioen geworden. Het team behaalde 12 en hij zorgt voor anderhalf uur gezonde punten en de doelcijfers zijn 69-22. kolder. Eerst haalt hij dozijnen stommi- I teiten bij de luchtmacht uit en als men HONKBAL. daar genoeg van hem heeft mag hij Op 1 februari organiseert de nieuwe het bij de infanterie proberen. honkbalafdeling van S.E.C. een avond Van maandag tot en met woensdag in Bos en Duin. Er zal door leden van „Vrouwen in de nacht" met Danielle de propaganda-commissie van de Ne- Darrieux en Corinne Calvet. derlandse Honkbalbond een instructie- De hoofdpersoon is een verslaggever film over de honkbalsport gedraaid wor den. „SOESTERBERG" BENUTTE ZIJN die zijn vak verstaat, maar zijn jour nalistieke werk was slechts een dek mantel voor allerlei louche zaakjes, waarmee hij zich bezig hield. Hij tracht te zelfs de volmaakte misdaad te ple gen, maar daarin slaagde hij niet. Vier VRIJE ZONDAG, vrouwen heeft hij op een avond in Soesterberg en A.P.W.C. hebben hun zijn flat uitgenodigd en vol spanning vrije zondag benut voor een oefenwed- vraagt men zich af wie van hen ge- strijd. Onder de bekwame leiding van dood zullen worden. De film geeft het scheidsrechter Veldhuizen was Soester- antwoord na veel gebeurtenissen en een berg vanaf de aftrap veel meer aanval- bijzonder verrassend slot. lend en de A.P.W.C.-verdediging speel- In de donderdagcyclus de uitnemendede zeer zwak. Na een half uur wist van Nederlands avonturier, die zichzelf maakte. Op 26 januari a.s. wordt Kees van Dongen 84 jaar en nog steeds is hij dagelijks in de weeer met palet en pen seel. Vol levenslust en bruisende energie was de twintig jaar oude Rotterdamse kunstenaar, toen hij even voor het be gin van onze nieuwe eeuw Nederland verliet om zijn geluk in Parijs te gaan beproeven. Hij bezat niets anders dan zijn werklust en zijn capaciteiten en I daarmede moest de jonge kunstenaar zien zich omhoog te werken in een stad, waar ook duizenden andere kun stenaars met talent vochten voor hun bestaan. Al spoedig zag de Nederlander in, dat het een zeer moeilijke strijd zou wor den, waarbij niet alleen op kunstzin nige vermogens, doch ook op een hard en sterk karakter aankwam. Geld ver dienen was een van de belangrijkste dingen en Van Dongen ging kranten venten en in de markthallen helpen. Zijn forse lichaamsbouw kwam hem hierbij goed van pas, want het leven was zwaar. Toch benutte hij ieder vrij ogenblikje om te schetsen. Geëerd en gevreesd. Zo zwoegende kon hij het hoofd boven water houden, levende in het Quartier Latin op een onooglijk kamertje. Dag en nacht werkte hij, wanneer geen andere bezigheden hem bonden, teken de en schilderde hij zoveel mogelijk, hopende op een klein succesje. Ieder een die hem kende, prees zijn enorme werklust, maar Van Dongen werd ook gevreesd en wel om zijn bijtende ironie en spot. Deze kunstenaar is namelijk een man die weet wat hij wil, een realist, die door de dingen heen kijkt en de sterke en zwakke zijden weet te onderkennen en ze openlijk aan de kaak stelt. Na veel moeite gelukte het hem uitein delijk enige successen te behalen, maar hiermede bleek zijn pad gebaand. Op deze gelegenheid had Van Dongen ge wacht. Met het verdiende geld orga niseerde hij enige feestjes met een gemak, alsof hij nooit anders had ge daan en hij wist op vernuftige wijze de aandacht van de „beau monde" op zijn persoon en werk te vestigen. Als ze maar schrijven. Wij mogen rustig zeggen, dat Van Don gen artistiek èn zakelijk talent bezit. Zo kent hij de grondslag van het succes, dat ligt in publiciteit. „Het hindert niet wat ze over mij schrijven, als ze maar over me schrijven luidt zijn uitspraak. De opzet is hem tenvolle gelukt. Zijn buitennissige feesten gaven de journalisten stof tot schrijven ge-1 noeg en Van Dongen liet hen rustig hun gang gaan, ook al werden er din gen beweerd, die niet op waarheid be rustten. Op die manier werden zijn I naam en dus ook zijn werk bekend door I de gehele wereld. De vooraanstaande Parijzenaars stelden uitnodigingen voor zijn feesten op hoge prijs, terwijl Van' Dongen ook nooit over opdrachten voor werk te klagen heeft gehad. Overal kent men thans de naam van deze mondaine en luidruchtige schilder In ons land wilde men niet veel van hem weten. Het leek er op of men zich een beetje schaamde voor deze Neder landse bohémien, die de kunstwereld in beroering bracht door zijn leven en werk. Het heeft daardoor lang ge duurd, alvorens de schilder in ons land die erkenning kreeg, waarop hij recht heeft. Het was toen te laat. Van Dongen had zich in 1929 tot Fransman laten naturaliseren, zodat wij nu moe ten spreken over Kees van Dongen als een Franse meester van Nederlandse af komst. Zijn werk. Wanneer wij het werk van Kees van Dongen bezien, dan moeten wij voorop stellen, dat Van Dongen een schilder van mensen is. Hij wil de mens schilde ren zoals hij hem ziet en in zijn schil derijen treffen wij derhalve ook dezelf de ironie en spot, die zijn gehele karak ter kenmerken. Om de mens te schilderen, zocht hij be paalde typen uit, dikwijls enigszins ver lopen decadente personen, die een weer spiegeling moesten geven van het Pa- rijse leven, althans zoals Van Dongen dit ziet. De feesten, die hij gaf, boden hem de gelegenheid met deze personen in contact te komen en milieu en sfeer waarin ze leefden, te leren kennen. In zijn werken mogen wij als geheel een illustratie zien van het Parijse leven van zijn tijd. Nog steeds is Kees van Dongen, in weerwil van zijn hoge leef tijd, actief. Hij heeft nog niets ingeboet van zijn kunstenaarsschap. Voor veel vrouwen vormt de hoed een probleem. Eigenlijk is de hoed een ver guisd deel van veler garderobe, want 'n groot deel van ons draagt vele maan den van het jaar geen of nauwelijks een hoed. Wanneer het winterseizoen is aangebro ken, dan willen ze wel tot een hoofddek sel overgaan, maar om voor die paar maanden een dure hoed aan te schaffen, neen, daar voelen ze meestal weinig voor. Toch is een dergelijke gedachtengang niet juist. Goed, er zijn vrouwen die het grootste deel van het jaar geen hoed dragen, maar in het seizoen dat ze het wel nodig vinden, dan moeten ze het ook goed doen. Hoeden zijn niet zo idioot duur als dik wijls wordt gesuggereerd. Zeker er zijn dure hoeden te krijgen, maar er zijn ook heel wat schattige en modieuze mo dellen die prima staan en heus geen kapitalen kosten. Ze zijn soms zo voorde lig, dat de aanschaf van zo'n hoedje voor het winterseizoen, beslist verant woord is. Laten deze dames bovendien beseffen, dat een hoed eigenlijk bij de garde robe van de vrouw behoort. Het maakt haar verschijning af en geeft er juist dat laatste trekje cachet aan, dat nodig is om correct gekleed te gaan. Zie bijvoorbeeld eens het model op onze illustratie. Stelt u zich nu eens voor, dat zij geen hoed zou dragen, vindt U dan ook niet, dat haar verschijning minder „af" is Die hoed doet het. Het is een weloverwogen keus van een modieus hoedje van wit haarvilt, gegar neerd met zwart lint en gedragen op een zwarte jas met bontkraag. Ook het model is voortreffelijk, de hoge bol en de soepel neerhangende smal le rand, die het gelaat vrij laat en toch het hoofd verder voortreffelijk beschut. Vooral dames met een smalle gelaats- vorm staat zo'n model prima. Uiteraard moet ieder een hoedje kie zen, naar eigen smaak en passend bij haar persoon. Maar de keus is zo groot, dat iedere vrouw in staat is minstens één hoedje te bezitten waarmee ze keu rig en correct gekleed kan verschijnen. worden tot maandagmiddag 5 uur aangenomen voor opname in de courant van dinsdag en tot don derdagmiddag 5 uur voor de cou rant van vrijdag. Met grote vreugde I ven wij kennis vanl geboorte van onze dl ter ALIDA CATHARI MARIA. We noemen haai LIDA. L. v. d. KOOY. A. S. M. v. d. KOC] v. DOC INEKE. BERT. Soest, 18 jan. 1961. Van Lenneplaan 31.1 TijdelijkNw. Maq burg. Op donderdag, 26 j| ari a.s. hopen onzel liefde ouders en g| ouders, IL RIBBERINKl en J. RIBBERINK-I VAN EIJKELENBL hun 40-jarig huwel| feest te herdenken. Hun dank| kinderen kleinkinderd Koninginnelaan 1421 Receptie van 2-4 ui| Hotel-Restaurant den Brink, SoesterlJ sestraat 122, Soest. VERLOREN scircl met boeken. ligq zeer gedupeerd. De Vinkenweg 21. Te koop KOLEN met plaat. Pr. hardlaan 15. Te koop SJOELBAÏ met schijven, hele! ten 22,50, trapjes! en 5,-. Beckeif straat 21. Te huur gemeub. SLAAPKAMER vocj jaard echtpaar of alleen, met of z| volledig pension,! slaapkamertje. Br. letter W 24 bur.| Aangeboden 1 paa hockey-schaatsen, 41. Gevr. idem ma| Tel. 2333. Te koop aangebod| goed als nieuwe HAARD, inclusief mertank, 175,-. hoffstraat 23. Gevraagd net voor halve dagen. Van Rorlaar, Bonii| straat 20. Te koop aangebod^ gens overgang kachels, 2 OLl CHELS, zo goed aï merk Super Flamef de prijs van 75,-1 stuk. Te bezichtig! Artimeta, Braamwf Soest-Zuid. MEISJE gevr. v. halve dagen, liefs| Mevr. Schutijser, straat 159, telef. 3379. Zelfstandige WERlj gevraagd voor 1 o| per week. Soesterlf straat 116. WOONRUIMTE 2 kamers met kol geilheid. Br. oncf 480 bur. Soester Aangeboden SCHAATSEN mei schoenen (38 - 39).l Biltseweg 13, Sol

Soester Courant | 1961 | | pagina 2