De raadsleden en de begroting* Antwoord van Burgemeester en Wethouders* TWEEDE BLAD Weinig minder dan 'n wonder met Krnschen Salts. BRANDWEER TELEF. 3333 In twee afdelingen van de raad is de begroting 1961 behandeld en de raads leden hebben hun bemerkingen gemaakt. Het college van B. en W. heeft hierop geantwoord. De eerste afdeling bestond uitwet houder K. de Haan, voorzitter; de da mes E. C. van Goor-Cleton en M. H. B. Muurling-Voorthuis en de heren J. t. d. Arend, J. W. D. Berkelbach v. d_ Sprenkel, J. E. Brouwer, B. H. A. Elbertse, P. Grift, A. P. Hilhorst en P. R. van Roomen. Secretaris van deze afdeling was de heer A. D. Ver stoep. De tweede afdeling werd gepresideerd door wethouder dr D. J. P. Oranje. Hiervan maakten deel uit mevr. S. M. Polet-Musler en de heren J. K. de Bruin, L. J. Dijkstra, D. de Haan, J. H. Hom, J. G. Kalden, H. C. Klaren- beek, P. C. Pieren en P. H. Versteyne. Secretaris van deze afdeling was de heer B. van Ketel. Rapporteur van de eerste afdeling was de heer J. v. d. Arend en van de tweede afdeling de heer J H. Hom. Algemene beschouwingen. In beide afdelingen werd de wens uit gesproken dat de afdelingsvergaderin gen voortaan niet meer tussen Kerstmis en Nieuwjaar gehouden zullen worden en het college zal met deze wens re kening houden. Enige leden van de tweede afdeling hebben waardering voor de zuinige wijze waarop de begroting opgezet is en voor een prettig leesbare toelichting. Een lid van de eerste afdeling wijst i erop, dat het college het vorig jaar enkele toezeggingen deed, welke niet gerealiseerd werden. Zo werd onder meer beloofd dat grond beschikbaar ge- steld zou worden voor kleine plaatse- lijke bouwers en dat is niet gebeurd.1 Het college heeft hierop geantwoord dat dit wel gedaan is. De wijze van werken bij het grond-1 bedrijf is ter sprake gekomen in de eerste afdeling. Een lid was de me-1 ning toegedaan dat plannen voor ver werving van grond niet op tijd klaar zijn zodat de woningbouw vertraging ondervindt. Er zullen grote moeilijk- heden komen als men niet tijdig voor zieningen treft voor de bouw op de Eng. Het college van B. en W. wijt de vertraging in de bouw niet aan het niet tijdig beschikbaar zijn van de grond maar aan het feit dat de teke ningen voor de woningen te laat wa ren. Hetzelfde lid van de eerste afdeling knjgt de indruk dat bij gemeentewer ken iedereen de baas is en dienten gevolge niemand. Het college zal een onderzoek instellen naar een meer doeltreffende organisatie bij deze dienst. Over de nieuwe pont bij de Grote Melm zijn klachten. De pont kan twee paarden en een lege wagen overzetten, maar een wagen met hooi niet. Als men het toch zou proberen dan kunnen er ongelukken komen en de gemeente zal de schade moeten betalen. Men heeft zich bij de aankoop van de pont niet door een deskundige laten voor lichten. Enkele leden vragen of de oude pont niet hersteld kan worden. De nieuwe kan men dan verkopen. De oprit bij de nieuwe pont is veel te steil. Het college van B. en W. wijst erop, j dat het niet juist is nu te komen met het voorstel de oude pont te herstellen. Dat had men voor de aankoop van de nieuwe moeten doen. Het was algemeen bekend, dat de nieuwe pont kleiner zou zijn. De pont is vrijwel uitsluitend be stemd voor het overbrengen van kleine groepen personen. Zware vrachten zul len over de weg vervoerd moeten wor den. De oprit bij de pont zal worden bekeken en zonodig verbeterd. Een lid van de eerste afdeling uit zijn ontstemming over de wijze waarop men tijdelijke voorzieningen getroffen heeft voor de afvoer van rioolwater in de buurt van de Van Lenneplaan. Deze voorzieningen hebben veel geld gekost, maar zij leidden niet tot een redelijk resultaat. Het college antwoordt dat er zo min mogelijk kosten gemaakt zijn en dat de betrokkenen zo weinig mogelijk overlast aangedaan is. Hetzelfde lid is weinig tevreden over het rapport dat uitgebracht is door gemeentewerken betreffende het te ren van wegen. Het college antwoordt dat door de Teerunie 70 van de in '59 geteerde wegen opnieuw overgeteerd zou worden. In de eerste afdeling is men van me ning dat de woningnood in onze ge meente nog bijzonder groot is. Toch heeft de gemeente nog 68 woningen in portefeuille, die al lang gebouwd moesten zijn. Hogerhand zou wel eens tot de indruk kunnen komen dat het in Soest met de woningnood nogal meevalt. Het college antwoordt dat in 1960 met de bouw zou zijn begonnen als niet met Gedeputeerde Staten over eengekomen was dat deze 68 woningen onderdeel zullen zijn van een complex van 550 woningen. Openbaar Slachthuis. Een lid van de eerste afdeling uit zijn waardering over de wijze waarop het slachthuis thans wordt beheerd. Een lid van de tweede afdeling acht het niet juist dat er tekorten zijn. Dit is een ongemotiveerde subsidie op vlees. Misschien is het gewenst met andere gemeenten tot een zekere uniformiteit met betrekking tot de slachttarieven te komen. Ook is het wenselijk te be kijken of de productie opgevoerd kan worden zonder personeelsuitbreiding. Enige leden hebben geconstateerd dat vlees op een open zandauto vervoerd werd. Het college kan het tekort geen onge motiveerde subsidie vinden omdat in de exploitatie de kosten van de keurings dienst begrepen zijn. Deze keurings dienst werkt in het belang van de volksgezondheid. Overleg met andere gemeenten over de tarieven vond reeds eerder plaats. De tarieven zijn hier niet lager dan in andere gemeenten. De productie kan niet verhoogd wor den omdat het koelhuis niet meer kan opnemen. Vergroting van het koelhuis zou een aanmerkelijke investering ver eisen. Het vervoer op een open zandauto is niet geoorloofd en het college zal het hoofd van de vleeskeuringsdienst hier op wijzen. Wegenfonds. Bij de behandeling van deze begro ting werden in beide afdelingen geen opmerkingen gemaakt welke beant woord moesten worden. Grondbedrijf. Enige leden van de eerste afdeling uiten, hun ontstemming over het feit, dat op de Eng woningen gebouwd zijn en wegen aangelegd op grond die nog niet van de gemeente is. Een lid van deze afdeling vraagt of er al grond voor het bejaardencentrum is en of een volkomen juiste voorlichting over deze bouw gegeven kan worden. Te veel mensen zijn te optimistisch. Het college antwoordt, dat de grond op de Eng met volledige toestemming van de eigenaren in gebruik genomen is. De onderhandelingen over de ver koop ondervonden enige vertraging. Er is nog geen grond voor het te bouwen bejaardencentrum en binnen een re delijke termijn zal een persconferentie gehouden worden, waarin een juiste uiteenzetting gegeven zal worden. Woningbedrijf. Een lid van de eerste afdeling vraagt zich af of er bij de bouw van wonin gen wel voldoende samenwerking tus sen de diensten bestaat. Bij de bouw van 70 woningen op de Eng is grond afgevoerd, terwijl bij de bouw van woningen aan de Jan Steenlaan grond moest worden aangevoerd. Het college antwoordt, dat de aanne mer de grond afvoerde en dat de aan voer van grond op de Jan Steenlaan niet voor rekening van de gemeente kwam. Op niet aanvaarde stichtingskosten is 22.485,07 afgeschreven en een lid van de eerste afdeling vraagt hiernaar. Dit bedrag heeft betrekking op meerwerk, dat de gestelde normen overschreden heeft. Een lid van de tweede afdeling is van mening dat er een wanverhouding be staat tussen het aantal woningwetwo ningen en het aantal premiewoningen en huizen die in de vrije sector gebouwd worden. Hij acht het gewenst dat een andere richting -wordt ingeslagen. De leniging van de woningnood der minst draagkrachtigen en van gezinnen met veel kinderen moet de aandacht van de overheid hebben. Het college antwoordt, dat men niet naar één jaar moeten kijken als men de juiste verhouding wil zien. Van 1948 tot en met 1960 zijn 1033 gemeente woningen gebouwd. Daaronder 871 wo ningwetwoningen. Er werden 1312 an dere woningen gebouwd. Op de Eng zullen woningen voor grote gezinnen gebouwd worden. Op een vraag naar de verhouding van de woningnood in Soest tot die in an dere gemeenten kan het college geen antwoord geven, omdat overal de maat staven anders zijn. Ook kan de gezins samenstelling van de woningzoekenden niet bekend gemaakt worden, omdat deze steeds aan wijziging onderhevig is. Gemeentewerken. Volgens een lid van de eerste afdeling bestaat bij het bedrijf van gemeente werken voor alle personeelsleden een verbod over dienstaangelegenheden met leden van de gemeenteraad te spreken. Dit lid kan zich voorstellen dat men het niet juist acht over allerlei zaken mededeling aan derden te doen, maar vindt deze methode toch niet juist, want hierdoor worden fouten niet gerap porteerd. Bij gemeentewerken dient men er overigens aan te denken dat het hoofd van de gemeente de raad is. Het college heeft hierop geantwoord dat een dergelijk verbod voor alle amb tenaren geldt. Fouten moeten aan de diverse chefs bekend gemaakt worden. Het verzoek van een lid van de raad een ideeënbus bij gemeentewerken in te voeren zal in overweging genomen worden. Enige leden klagen over de waterover last van de laatste maanden. Vooral in de buurt van de rioolzuiveringsinstal latie stond het water zeer hoog. Er wordt gevraagd of de schade, wel ke hierdoor ontstond, door het college vergoed zal worden. Dit zal gebeuren. Ook zal bijzondere aandacht besteed worden aan de Gallenkamp Pelsweg, waar men met wateroverlast te kampen heeft als het regent. Een riool aan de Rademakerstraat te Soesterberg stinkt ondragelijk. In 1961 zal krediet gevraagd worden voor de aanleg van riolering in de Rademakerstraat. Enige leden vragen om voorzieningen aan enkele wegen, o.a. de Maatweg, het verwijderen van enkele bomen op de Bosstraat en de Vinkenweg, de Laan straat, de Ossendamweg, de Grote Melm- weg, de Bartolottilaan en de Van Beu- ningenlaan. Dan ziet men gaarne zo spoedig mogelijk fietspaden in de Kerk straat en verbreding van straten - voorzover mogelijk - omdat het aan tal auto's steeds toeneemt. Een lid van de tweede afdeling bepleit verbetering van de onbegaanbare Ster- renweg te Soesterberg. Ook zou men graag zien dat de Stationsweg over geteerd werd. Het college heeft geant woord, dat getracht zal worden de Maatweg op eenvoudige wijze te ver beteren. Hinderlijke bomen zullen wor den verwijderd. In 1961 hoopt men het rijwielpad op de Kerkstraat te kunnen aanleggen. Zonodig zullen hiervoor grondstroken onteigend worden. De verbreding van de Ossendamweg komt in 1962 aan de beurt. Dit houdt verband met de bouw van 'n nieuwe spoorweghalte Soest-Zuid. Het ligt in de bedoeling de Sterrenbergweg af te sluiten voor zwaar verkeer. De Stations weg zal waarschijnlijk in 1961 geteerd worden. Voor verbetering van de Grote Melmweg is nog geen bedrag uitgetrok ken. De Van Beuningenlaan zal gedeelte lijk verbeterd worden. Het aanbrengen van parkeerhavens in smalle straten wordt overwogen. Men heeft om een torenuurwerk gevraagd dat feilloos loopt en dit verzoek is doorgegeven aan gemeentewerken. Een verzoek om tele fooncellen is doorgegeven aan de P.T.T. Gasbedrijf. Op verzoek van enkele leden zal de aan te kopen bestelauto in 4 jaar af geschreven worden. Maatschappelijk hulpbetoon. Het is een lid van de tweede afdeling opgevallen dat jaarlijks een bedrag van 500,geraamd wordt voor de aan schaffing van een dossierkast. Een ander lid heeft gemerkt dat de jaarverslagen haast wonderlijk gelijk zijn. Het college antwoord, dat van de 500,— in 1959 niets is uitgegeven en van de 500,— in 1960 245— voor het aanschaffen van een kaartenkastje. Wegens gebrek aan ruimte is de aan schaffing van een dossierkast achter wege gebleven. Het verzoek wat meer variatie aan de jaarverslagen te geven zal doorgegeven worden aan de secretaris van Maatschap pelijk Hulpbetoon. Openluchttheater. Over deze begroting zijn in beide af delingen geen bemerkingen gemaakt, die nadere beantwoording behoeven. Soester Natuurbad. Een lid van de tweede afdeling is van mening dat het tarief van de dagkaar ten te laag is. Een verhoging met 20 ct. is redelijk. Andere leden hebben be zwaar tegen deze verhoging en men zou graag zien dat langere tijd gele genheid gegeven wordt abonnementen tegen verminderde prijs te kopen. Het college antwoordt dat de dagkaar ten voor volwassenen na de vernieu wing van het bad van 50 op 75 cent komen en voor kinderen van 30 op 50 cent. Deze prijzen zijn afgestemd op het prijspeil van de baden in omlig gende gemeenten. De kosten van de abonnementen zullen naar verhouding minder verhoogd worden omdat abon nementen in hoofdzaak door inwoners van de gemeente genomen worden. Het college acht het niet nodig abonnemen ten voor verminderde prijs langer dan vier weken aan te bieden. Gemeentebegroting. Verscheidene leden vragen aandacht voor de toestand in het woonwagen kamp en het college antwoordt dat er regelmatig contact met de gemeente Amersfoort is. Daar schenkt men de nodige aandacht aan het kamp. Enkele leden doen het voorstel de mo tor van de politie te Soesterberg te vervangen door een volkswagen, maar omdat er geen klachten zijn acht het college dit niet nodig. Een lid van de tweede afdeling vindt dat de brandweercommandant een te lage vergoeding voor zijn auto krijgt. Enkele leden vragen een overzicht van de vergoedingen welke aan ambtena ren voor het gebruik van eigen auto's gegeven worden. Het college antwoordt, dat de brand weercommandant 750,als vaste vergoeding krijgt en een bedrag per km voor ritten buiten de gemeente. Deze vergoeding wordt niet te laag geacht. De directeur van gemeente werken en de directeur van het gas bedrijf krijgen een vaste vergoeding van 1500,per jaar. Deze ambte naren noteren het aantal km niet. Een lid van de tweede afdeling zou gaarne zien dat brandweerlieden een vergoeding per uur krijgen voor het verlenen van diensten bij branden. Het college antwoordt dat dit een aanmer kelijke hogere uitgave voor de brand weer zou betekenen. Enkele jaren geleden is gevraagd of het mogelijk was een aansluiting op brandputten te maken om deze in geval van droogte te gebruiken. Dit bleek toen niet mogelijk. Thans is ech ter een privé-aansluiting tot stand ge komen, dus het kan blijkbaar wel. Het college zal laten onderzoeken of op dezelfde buis nog een aansluiting gemaakt kan worden. Men vraagt om betere verlichting van Veenzoom en Vosseveld. Vaak is de verlichting defect. Van de tien avon den heeft Soest er zeker drie met 'n halve verlichting. Het verschil in ver lichting tussen oude en nieuwe wij ken is groot. In de oude woonwijken moet meer verlichting komen. Bijzon der slecht is de verlichting aan het einde van de Kampweg, aan het einde van de Generaal Winkelmanstraat, van de Sterrenbergweg en van de Postweg. Het college is van mening dat verschil lende delen van onze gemeente eerder voor betere verlichting in aanmerking komen dan de Veenzoom. De verlich ting in het Vosseveld is inderdaad niet best. Geleidelijk zal de verlichting in de oude woonwijken verbeterd worden. De verlichting van Kampweg, Generaal Winkelmanstraat, Postweg en Sterren- bergweg is beter dan die van sommige andere gedeelten in de gemeente. Op een vraag naar de aanleg van wa terleiding in het Soesterveen, waar de drinkwatervoorziening een ernstig pro bleem vormt, antwoordt het college, dat erop zal worden aangedrongen dat de aanleg van waterleiding in het Soes terveen voorrang verleend wordt. De oevers van de Eem hebben veel te lijden van het scheepvaartverkeer. Het is derhalve nodig dat de beschoeiingen goed onderhouden worden. Ook dienen maatregelen genomen te worden die vervuiling van de Eem tegengaan. Het college zal de aandacht vestigen op de beschoeiingen, maar de vervuiling van de Eem is genoeg bekend, zodat het geen zin heeft de provincie hier nog maals op te wijzen. Onderwijs. Enige leden vragen of het vak lichame lijke oefening aan de diverse scholen wel van voldoende kwalitatieve inhoud is en hoeveel leerkrachten bevoegd zijn dit onderwijs te geven. Is er enige hoop dat binnenkort het aantal gymnastiek lokalen uitgebreid wordt Deze leden, die deel uitmaken van de tweede afdeling, zijn van mening, dat van een onhoudbare toestand gesproken kan worden. Voorts wordt gevraagd of een begin gemaakt kan worden met de bouw van twee lokalen aan de v.g.l.o.- school. Er is schoolruimte voor kleu ters nodig en de chr. school te Soest- Zuid moet uitgebreid worden. Een lid van de tweede afdeling vraagt de aandacht voor de mogelijkheid van een psychotechnisch onderzoek voor leer lingen, waarover twijfel bestaat of zij voortgezet onderwijs kunnen volgen. Misschien kan dit een nevenfunctie voor de schoolartsendienst worden. Later zou dan, in samenwerking met andere gemeenten, een eigen dienst voor psychotechnisch onderzoek in het leven geroepen kunnen worden. Het college antwoordt, dat de meeste leerkrachten voor de gymnastiek in het bezit van de acte j zijn. Op het vak lichamelijke oefening wordt toezicht uitgeoefend door de rijksonderwijsin spectie. De vooruitzichten op spoedige uitbrei ding van het aantal gymnastieklokalen zijn niet optimistisch. Binnenkort zal de bouw van twee lokalen voor de chr. v.g.l.o.-school aanbesteed worden. Over de bouw van kleuterscholen kun nen nog geen inlichtingen gegeven wor den. Met de gemeente Baarn, Bunschoten, Eemnes en Hoogland is een gemeen schappelijke regeling inzake de school artsendienst aangegaan. Betwijfeld wordt of deze gemeenten iets voelen voor psychotechnisch, onderzoek. Overi gens is het college van mening dat dit onderzoek meer een zaak voor de ouders is. Een lid van de tweede afdeling zou gaarne zien dat de gemeente de gymna stiekverenigingen wat meer tegemoet komt in de kosten voor zaalhuur. Een ander lid is van mening dat de bemoei ingen van de gemeente met de sport een zijdig zijn. Er wordt meer voor de veld- sporten gedaan dan voor de zaalsporten. Heeft de gemeente reeds inlichtingen in gewonnen over de bouw van een sport hal volgens het systeem Polynorm VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 20 JANUARI 1981. zo vele duizenden 'n ander mens werden Zo'n bloedzuiverende Kuur met Kru- schen kan ook U van uw Rheumatiek bevrijden. Dat doen de beroemde vijf minerale zouten voor U - als U trouw iedere morgen die kleine dosis neemt. Onzuiverheden in het bloed worden daaruit losgemaakt en afgevoerd langs natuurlijke weg. En daarmee raakt ge dan vanzelf van de pijnen af, die U nu het leven vergallen. De tegemoetkoming aan gymnastiek verenigingen is in studie bij de advies commissie voor lichamelijke opvoeding en sport. Omtrent de bouw van een sporthal is het college bezig zich te oriënteren. Diversen. Enige leden van de eerste afdeling achten het onjuist, dat bij de keuring van voortuinen door de K.N.M.T.P. geen onderscheid gemaakt wordt tus sen tuinen die door beroepstuinlieden worden verzorgd en tuinen die de ei genaars zelf onderhouden. Het college zal de vereniging die deze keuring verricht hierop wijzen en ver zoeken drie categorieën te nemen. Tuinen door beroepstuinlieden ver zorgd, tuinen door de eigenaars ver zorgd en gemeenschappelijke voortui nen bij woningwetwoningen. Een lid van de tweede afdeling zou graag vernemen of het college inge schakeld is bij het beëindigen van de concerten in onze gemeente van U.S.O.- ensembles. Het college antwoordt dat dit niet het geval is. Er is kennelijk geen belangstelling voor deze concerten. Een lid van de tweede afdeling is de mening toegedaan dat het onjuist is bij de huidige stand op de arbeids markt propaganda voor emigratie te maken. Aan emigranten zou geen over heidssteun verstrekt moeten worden. Andere leden van deze afdeling kun nen zich met dit standpunt niet vere nigen. Het college antwoordt dat de gemeente geen propaganda voor emigratie maakt. Aan onvermogenden, die emigreren, worden bijdragen verstrekt in de „aan- koopkosten". Het rijk betaalt hieraan 3A en de gemeente Yé. Enige leden van de tweede afdeling willen worden ingelicht omtrent het verloop van de Soester ingezetenen, die in een CAWA-werkplaats tewerk zijn gesteld. Op 1 januari 1960 waren in Amersfoort 38 mensen uit onze ge meente geplaatst. In 1960 werden 9 personen afgevoerd en 5 anderen ge plaatst. Een lid van de tweede afdeling is vol lof over de wijze waardop door de V.V.V. op het verkeersbureau inlichtingen ver strekt worden. Wel verdient het aan beveling de bezoekers te blijven at tenderen op het busje voor vrijwillige giften op het verkeershuis. Een lid van de eerste afdeling acht het billijk dat autobusondernemingen bijdragen in de kosten van onderhoud van de wachtgelegenheden. Het college zal in de omliggende plaatsen informe ren of dit in die gemeenten gebeurt. Een lid van de eerste afdeling vraagt zich af of de diverse bijdragen, welke van bedrijven en diensten ontvangen worden, niet te laag zijn. Deze bijdra gen zijn in vele gevallen al gedurende lange tijd niet gewijzigd. Het college antwoordt dat de bedra gen wel gewijzigd zijn. Overigens zijn deze posten voornamelijk van admini stratieve aard. Het heeft de aandacht van enige leden van de tweede afdeling dat kartonnen dozen, welke niet in vuilnisemmers ge daan kunnen worden, meestal niet door de vuilnisophaaldienst meegenomen wor den, Zou het niet mogelijk zijn bij de aan te schaffen vuilnisauto's een grote ruimte tussen cabine en roltrommel uit te sparen, zodat er meer gelegenheid is zogenaamd groot vuil mee te nemen. Een andere oplossing zou het laten rijden van een afzonderlijke auto zijn. Er zou dan vooraf gepubliceerd moeten wor den wanneer deze auto rijdt. Het college antwoordt dat er geen gro tere ruimte tussen cabine en roltrom mel uitgespaard kan worden. Dozen dienen platgetrapt of uit elkaar geno men te worden. Dozen die vol met vuil zitten kunnen niet worden meegenomen. Het laten rijden van een afzonderlijke auto voor groot vuil gaat moeilijk. Een lid van de eerste afdeling vraagt welke plannen er bestaan ten aanzien van een perceel weiland in de buurt van het Weteringpad dat aangekocht is. Dit perceel heeft in het afgelopen jaar geen enkele bestemming gehad en het grasgewas is niet gebruikt. Dit lid ver zoekt maatregelen om herhaling te voorkomen. Het college antwoordt dat overleg gaan de is met de grondkamer om dit perceel van jaar tot jaar te kunnen verpachten met de bevoegdheid er direct over te beschikken als de gemeente het als ruilobject nodig heeft.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5