2 kou gevat? VAN ESSEN voor Foto MARCHAL HAARMODE üw succes"is onze fia/ee/Mysj VS* Erkende Autorijschool DE WITTE POMPEN DERDE BLAD Voor al uw WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. KRABBELS VAN KNEUS. VOOR AL UW LIKEUREN Slijterij Brouwer Zn. VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL SOESTERBERG 75 M75 SOEST ROUW- en TROUJ Wkleding BRANDWEER TELEF. 3333 ▼AN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 20 JANUARI 1961. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 As je 't ming vraogt, dan mok zeige daw- we in Soest mit veul dinge nie zo bar veur_ uut gaon, maaor mit de woningnood bar best. D'r binne alle jaore meer huuze nodig en we komme d'r ellek jaor meer te kort, dus we gaon alsmaor meer de bietenbrug op en pas over honderd jaor of zo dan kenne de keinders van onze keinders zeige, hoe bestaot ut, d'r binne gin huuze meer nodeg. Maor dat maoke wullie nie meer mee en dan hebbe we allegaor al 'n klein huussie van zes plaanke. Minse, d'r binne zukke meraokelse planne mit Soest. Alsmaor minse motte d'r komme. Wullie hebbe zogezeid 'n taok en we motte alle minse opneme die in de grote steje teveul binne. Lao me nie lache. Die motte dan zeker allegaor maor in de bunker op de Eng gezet worre, want huuze binne d'r nie. En mit bouwe komme we net zo hard veuruut as 'n slak op 'n teerton. Begin véurig jaor waore d'r ellefhonderd minse die 'n huus moste hebbe. Das gin klein bietje. Noeng binne d'r veertien honderd die ehollepe motte worre an 'n huus, dus we gaon de goeje kaant uut. 'k Zee toch al dawwe veuruut gaon mit de woningnood. Van die veertienhonderd binne d'r zo'n tweehonderd die erreges aanders woo- ne en die hiernaortoe wille komm om- dazze bie de militaire op 't vliegveld werreke. Ik ken die minse gin ongeliek geve. Die kenne ok nie wete dat zo'n bietje overal de woningnood achteruut got, maor uuterekend in Soest veuruut. Das nog us om op te schiete. En wullie maor meraokels bouwe an 't natuurbad. Da gaot zo'n bietje 'n mil joen koste. Das netuurlek hartstikke prachtig veur de mense die zwemme kenne en veur de keinders, maor d'r komme meer minse uut Aomersfoort en uut Utrecht en zelfs uut Aamsterdam as uut Soest. Die minse hebbe netuurlek schik da wullie zo'n prachtig bad hebbe. Die wee- te ok nie dawwe de zaok veul beter veur 'n paor duuzend gulde hadde ken ne oplappe en veerder niks aanders doen as haomere op meer huuze. Niks gin sporthal, niks gin voetbalvelde, niks gin dit en niks gin dat, maor huuze en nog us huuze. D'r was laost 'n deerentje bie me mitter vriejer. Gaon jullie nog nie trouwe, zee ik mit m'n stomme kop. Jao zee ze, mit Sintjuttemes. En hie zee dazze maor gonge trouwe zonder huus, want wullie kriege pas 'n huus aste keinders verdiene, zee die. Da kan makkelijk, zee ik. 3. A. Meesters. 4. C. van Soest 5. P- Duyst. Klasse 2 Duivinnen van 0-100 km 1. W. v. Klooster. 2. V. Reijerse. 3. Mevr. Brink-Zimmerman. 4. G. Rijksen. 5. J. Rauch. Klasse 3 Doffers van 100-500 km 1. G. Rijksen. la. A. Dorrestein. 2. W. Roest. 3. P. Duyst. 3a. C. van Soest. 4. C. van Soest. Z.E.V. W. van Buuren. E.V. J. Coorens en mevr. Brink. EN STERKE DRANKEN. VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Klasse 4 Duivinnen van 100-500 km 1. A. Hilhorst. la. J. Coorens. 2. C. .van Klingeren. 3. J. v. d. Brakel. 4. Mevr. Brink-Zimmerman. Z.E.V. W. v. Buuren. Klasse 5 Doffers boven 500 km 1. G. A. Duyser. 2. J. Knoops. 3. C. van Klin geren. 4. G. Rijksen. 5. Mevr. Brink- Zimmerman. Klasse 5 Duivinnen boven 500 km 1. J. Coorens. 2. J. v. d Brakel. 3. C. Dijk man. Z.E.V. C. v. Soest. Klasse 7 Damesklasse1. Mevr. v. Soest. 2. Mevr. Rijksen. 3. Mevr. Blok land. 3a. Mevr. Kriek. 4. Mevr. Bos boom. 4a. Mevr. Blijleven. 5. Mevr. v. d. Wielen. Z.E.V. Mevr. Haks. E.V. Mevr. Van Veen en mevr. Wigtmans. Klasse 8 Jonge duivinnen van 0-100 km 1. C. de Goede. 2. J. v. d. Brakel. 3. B. Roest. 4. P. Grift. Z.E.V. Mevr. Brink-Zimmerman. Klasse 9 Jonge doffers van 0-250 km 1. C. van Soest. 2. G. Haks. 3. J. v. d. Brakel. 4. G. Rijksen. Z.E.V. P. Grift. E.V. Th. Wigtmans. Klasse 10 Jonge duivinnen van 100-250 km 1. A. Hilhorst. 2. H. de Dekker. 3. J. v. d. Brakel. 4. A. Dorrestein. Z.E.V. C. Bosboom. E.V. H. Kriek. Klasse 11 Jonge doffers van 250 en meer km 1. G. Rijksen. 2. G. Haks. 3. C. v. Veen. Z.E.V. A. Leyssen. Klasse 12 Jonge duivinnen van 250 en meer km 1. A. Leyssen. 2. Th. Wigtman. 3. C. Dijkman. Z.E.V. J. v. d. Brakel. Schoonste van het geheelOude doffer van G Rijksen. Beste oude doffer eige naar G Rijksen, Beste oude duivin ei genaar J. Coorens. Beste jonge doffer eigenaar C. van Soest. De grootste keuze camera's ter plaatse. DE NUTSSPAARBANK IN 1960. Voor de Nutsspaarbank te Soest, bij kantoor van de Nutsspaarbank te Amersfoort, is 1960 een topjaar geweest. De, cijfers over dit jaar vertonen over de gehele linie een belangrijke stij ging, zowel wat betreft het aantal nieuwe rekeningen en inlegoverschot, als het aantal behandelde posten. Er werden behandeld 25.533 posten van inleg, met een totaal van 5.070.913,40, 13,799 posten van terugbetaling met een totaal van 4.268.139,47. Er werd dus LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 HEER IN 'T VERKEER. Een Soester automobilist reed in Vee- nendaal een meisje aan. Hij bleek geen heer in het verkeer en reed door. Gelukkig werd zijn autonummer opge nomen, zodat korte tijd later een hoofd agent en een agent uit Veenendaal naar Soest kwamen en de politie meedeelden dat ze deze wegpiraat wel eens aan de tand wilden voelen. Natuurlijk kreeg hij een proces verbaal. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer B. Kwint, slaagde aan de Jan van Nassau kweek school te Utrecht voor de hoofdakte. MEDISCHE DIENST. Dokter A. Th. M. Splinter, Amers- foortsestraat 3, Soesterberg, telefoon 03463-432, zal het a.s. weekeinde de art- sendienst waarnemen voor de artsen POPULAIR CHEMISCH REINIGEN VOOR colbert/topper mantel, demi eenvoudige japon^B^T coiluum, jekker ol kamerjas "inlerjas Uitgezonderd witte kleding jumper/blouse rok/vest pantalon W®l even zelf brengen n hal Stomen Verven Repareren Stoppen Flux"en SOEST: Dep Merelweg 10. tel. 3258. Dep Wocdoslr. 5a, tal. 2504 (de Ster) mei til Nederho J. C. Lucas, Soesterberg, W. F. van den Helm, Huis ter Heide en D. J. R. Jelle- ma te Den D'older. Dokter A. J. W. Hagedoorn, Oude Tem pellaan 6, tel. 03463-517, neemt de dienst waar voor dokter L. H. Brandt te Den Dolder. KATH. VROUWENGILDE. Dinsdagavond sprak in restaurant ,,'t Centrum", mevr. H. Dresen Coenders voor de leden van 't Katholiek Vrouwen gilde over „Angst, minderwaardigheids gevoelens bij kinderen". Spreekster, die ook vorig seizoen reeds een spreekbeurt voor deze afdeling ver vulde, vond ook ditmaal weer een zeer aandachtig gehoor. Ook de rondvraag was zeer geanimeerd. 19 cant per rel SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 TENTOONSTELLING VAN DE ZWALUW. De vereniging van postduivenhouders „De Zwaluw" heeft zaterdag en zondag de jaarlijkse tentoonstelling gehouden, welke zaterdagavond door de voorzitter, de heer J. v. d. Brakel geopend werd. Hij dankte de heren Roest, Kriek, Woud stra, Grift en Van Buren, de leden van de tentoonstellingscommissie en sprak over de moeilijkheden waarmee men had moeten worstelen. Eerst was de zaal niet beschikbaar, toen was de keurmees ter verhinderd, maar gelukkig had men £7ap otfrea voor hoi harem van OOK CRUZE HOEDEN EN VESTEN BAARN, TEL. 2783 I meer ingelegd dan terugbetaald 802.773,93. Aan rente over 1960 werd op de spaar- rekeningen tegoed geschreven 143.259,51 gulden. Na bijschrijving van deze rente bedraagt het totaal inleggerstegoed 5.463.860,19 gulden. I Het aantal inleggers steeg van 6.886 per 1 januari "60 tot 7.501 per 31 dec. "60. I De bijna 1200 door de Nutsspaarbank aan haar inleggers in bruikleen ver strekte spaarbusjes werden 1753 maal ter lediging aangeboden, waardoor een bedrag van 47.441,05 op de betreffen de rekeningen kon worden bijgeschreven. Het aantal schoolspaarders bedraagt ongeveer 950. Deze spaarden in totaal 17.821,71, in 21.498 stortingen. Aan de „Jeugdspaar-regeling" wordt deelgenomen door 216 inleggers. op het laatste moment de heer P. Stoffer uit Zwolle bereid gevonden de duiven te komen keuren, want anders had de tentoonstelling weer verzet moeten wor. den. De heer Stoffer heeft niet op de eer ste plaats op schoonheid gelet, maar op vliegcapaciteiten, zodat de goede vlie gers hoog genoteerd stonden. De heer v. d Brakel wenste de prijswinnaars ge luk en opende de tentoonstelling, waar voor het afgelopen weekend veel be langstelling was. De volgende prijzen werden toegekend Klasse 1 Doffers van 0-100 km 1. G. Rijksen. la. J. v. d Brakel. 2. C. Hoek. i Theorie gratis. ƒ6,— PER UUR. Steenhoffstraat 25 Telefoon 2185 FILMAVOND K.N.M.T.P. De afdeling Soest van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde houdt op maandag 23 januari een filmavond in De Gouden Ploeg. Er staan een zestal films op het programma De opsporing van aardolie, de winter- vlinders, Paleontologie, schakel met het verleden, de emelt, wormstekigheid en het meer van Maracaibo, een film over mens en natuur rond een meer aan de kust van Venezuela. Op maandag 13 februari is er een lezing. T.L.-buis. Is het juist dat het aansteken van een T.L.buis evenveel stroom kost als 6 uur branden van deze buis vraagt abonnee. AntwoordDe lichtexpert is absoluut abuis wanneer deze beweert, dat het ont steken van een T.L.-buis evenveel stroom kost als 6 uur branden. Wel is ge durende het ontsteken van de buis de stroomsterkte ca. IV2 x de normale stroomsterkte, doch door de korte tijd (meestal 3, hoogstens 5 seconden) dat dit onsteken duurt, is het hierdoor veroorzaakte energieverbruik werkelijk wel te verwaarlozen. Spiritus. Bij hoeveel graden vorst bevriest spi ritus vraagt L. te Z. AntwoordSpiritus is gedenatureerde alcohol, waarvan het vriespunt hij -118° C. ligt. Het is in alle verhoudingen mengbaar met water. Afhankelijk van de con centratie kan het vriespunt echter be langrijk hoger liggen. Zo heeft een op lossing van 20 een vriespunt van -10.5° C. Radiobelasting. 1 Wat moet ik doen of wat doet de P.T.T. als ik de 12,niet vooruit kan be talen, maar wel 1,per maand Mijn inkomen komt niet in aanmerking I voor vrijstelling, aldus W. G. Antwoord Als U de 12,niet be taalt, kunt U de volgeplakte kaart met I zegels ook niet kwijt en moet U nader hand die verlopen kaart toch ook met het extra zegel van 12,— per aan getekende brief opzenden. De aanma ning van P.T.T. kost 1,— extra. Bij nalatigheid volgt proces-verbaal en dan kost het nog meer geld. U kunt dus hoogstens enig uitstel nemen, maar op eigen risico Kijkgeld. Kunt U mij zeggen waar ik moet zijn om geen kijkgeld voor televisie te hoe ven betalen en hoeveel inkomen ik dan mag hebben?, vraagt wed. R. Antwoord Voor vrijstelling van kijk gelden moet U een brief schrijven aan de Dienst Luister- en Kijkgelden, Zee straat 5, Den Haag. Hierin moet U wel alle bizonderheden vermelden en uw leeftijd opgeven. Abraham. Wat betekent het als iemand 50 jaar wordt dat hij Abraham dan heeft ge zien en waarom juist op deze leeftijd?, aldus W. M. C. AntwoordWanneer iemand 50 jaar wordt zegt men nog algemeen „hij .heeft Abraham gezien", zulks naar aan leiding van het bijbelwoord uit Johan- nes 8 57 „De Joden dan zeiden tot Hem, Gij zijt nog geen vijftig jaar en Gij hebt Abraham gezien Beschikking over nalatenschap. Mag een echtgenoot zonder medeweten van de andere echtgenoot over de na latenschap beschikken die blijft na het overlijden van de langstlevende Bij voorbeeld door deze te vermaken aan liefdadige instellingen inplaats van aan wettige erfgenamen zo vraagt M. W. AntwoordEen beschikking bij dode kan slechts gemaakt worden ten aan zien van eigen goederen en mag niet gemaakt worden over toekomstige goe deren. Het antwoord luidt dus in eer ste instantie ontkennend. Het kan even wel zo zijn, dat uzelf de langstlevende zult blijken te zijn. Een door u thans te maken testament (dat evenwel anders moet luiden dan u aangeeft) kan het beoogde doel wel bereiken, doch daar mede onterft u tegelijkertijd uw echtge noot en dat is uw bedoeling niet. Wacht u eerst af wie er het eerst overlijdt. Als u inderdaad de langstlevende bent, is het de juiste tijd om het bedoelde testament te maken. Handhaving militaire dienst en diefstal door dochter. 1. Een jongeman, die tijdens zijn ver plichte diensttijd tot officier is benoemd, wordt later wegens meineed veroordeeld. Blijft hij in dienst als officier gehand haafd 2. Diefstal tussen man en vrouw be staat niet. Maar als de dochter de moe der berooft van geld en spaarbankboek je, hoe staat dan de wet hiertegenover Zij was 17 jaar toen het gebeurde en zij is nu 21 jaar. Aldus A. v. d. S. Antwoord 1. Het ontslag uit de mili taire dienst met of zonder ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewa pende macht te dienen, kan bij het do'or u genoemde feit (veroordeling tot ge vangenisstraf) door de militaire rech ter worden uitgesproken en wel om deze reden, dat hij op grond van het begane misdrijf deze militair ongeschikt acht in de militaire stand te blijven. 2. Uw mening, dat diefstal tussen man en vrouw niet bestaat, is onjuist. Een feit is alleen, dat vervolging niet licht zal plaats hebben omdat het meesten tijds gaat om een interne aangelegen heid, waar het algemeen belang niet mee gemoeid is. Zo is het ook bij dief stal door een dochter van haar moeder. Door 't tijdsverloop van vier jaar zal hier echter van vervolging niets meer kun nen komen. (Verjaring op grond van artikel 70 van het Wetboek van straf recht bijgeval het feit is begaan door een minderjarige). Ziekenfonds. IG. B. schrijftIemand werkzaam in I loondienst, verplicht verzekerd, 60 jr,, heeft trouwplannen. Nu is de a.s. vrouw niet verzekerd. Moet nu, indien getrouwd zijnde, ook apart premie be taald worden voor de vrouw en even tueel hoeveel Antwoord Als de a.s. echtgenote geen inkomsten heeft is zij na haar huwelijk indirect verzekerd op de kaart van de man. Laat uw ziekenfondskaart dan even wijzigen. Terlenka. Hoe kan ik een terlenka rok wassen, vraagt B. M. W. Antwoord U kunt uw terlenka-rokje heel goed wassen in een sopje van syn thetisch wasmiddel. U moet er echter wel voor zorgen, dat U tijdens het wassen geen kreukels in de rok maakt, dus niet wringen. Naspoelen in gewoon koud water. Het antwoord op uw an dere vraagt volgt nog. Autobeschadiging. Mijn auto is door neerstortende dak pannen beschadigd tijdens de storm. Schade ca. 200,Is deze schade ver haalbaar en op wie Ik bewoon een huurhuis. Eigenaar van de auto, noch eigenaar van het huis zijn hiertegen verzekerd, aldus E. S. Antwoord Normaliter is de huiseige naar aansprakelijk voor de schade i.v. m. neervallende dakpannen. Echter er zijn gevallen dat er sprake kan zijn van overmacht of forcemajeur. Nood weer en stormvlagen, indien dermate krachtig dat zelfs dakpannen van een doorgaans toch solide gebouwd huis daardoor afwaaien, zijn inderdaad fac toren voor een beroep op overmacht. Meestal brengt een rapport van het K.N.M.I. hieromtrent uitkomst. In dit geval kunt u uw autoschade niet ver halen. A.O.W.-uitkering. L. B. vraagt hoe lang ontvangt een weduwe van een overleden man, die uitkering van de a.o.w. genoot, deze uit_ kering na het overlijden van haar man De weduwe zelf is nog geen 65 jaar. AntwoordBij overlijden van een ge huwde man wordt aan de weduwe het gehuwdenpensioen nog vijf maanden na die van het overlijden uitbetaald. Gelijktijdig met de mededeling aan de Raad van Arbeid van het overlijden van de echtgenoot kan de weduwe het we- duwenpensioen aanvragen, als zij na de periode van 5 maanden nog geen 65 jaar is. Dan komt er geen stagnatie in de uitkeringen. Stelt u zich in ver binding met de Raad van Arbeid. Koffie in restaurant. Wanneer men in een restaurant kof fie bestelt, wordt deze veelal geserveerd op een blaadje. Mag men kop en schotel er af nemen Wanneer bedient men zich van melk en suiker vraagt mevrouw I. Antwoord Dat afnemen mag niet al leen, maar het moet, als u precies vol gens de etikette te werk wilt gaan. Men eet of drinkt namelijk niet van een presenteerblad. In een behoorlijk café- restaurant wordt u trouwens wel be diend door een kelner, die zich aan de regels houdt. Degene die de consumpties aanbiedt, presenteert zijn gast(en) het blad en/of melk en suiker als de kelner of serveer ster dit nalaat. Melkkan en suikerpot of -schaal blijven nadien op het terzijde geschoven presenteerblad staan. Oliehaard. Waarom bloeien kamerplanten in een vertrek waar een oliekachel gestookt wordt, niet zo goed of slecht, in ver gelijking met een vertrek waar met I kolen gestookt wordt aldus H. J. M. Antwoord Oliestook behoort tot de z.g. droge warmtebronnen. Hierdoor ont staat een gebrek aan zuurstof, die ken baar wordt aan de planten, die gaan kwijnen. U kunt dit voorkomen door op de kachel een keteltje water te laten stomen, en zo doende een vochtige at- mosfeer te scheppen. Er zijn echter tal I van planten die 's winters een rustpe riode doormaken en dan ook verpie teren, dus of het slecht groeien en bloei en inderdaad aan de oliestook te wijten is valt nog te bezien, daar u niet schrijft, welke planten het betreft.

Soester Courant | 1961 | | pagina 9