Kritiek op woningbouwbeleid van B* en W* Wordt de rondvraag afgeschaft? HET OOG GERICHT OP EEN CONFERENTIE. DINSDAG 24 JANUARI 1961. 40e JAARGANG No. 7. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 BEGROTINGSVERGADERING. Vrijdagmorgen opende de burgemeester van Soest, mr S. P. baron Bentinck, om half tien de gemeenteraadsvergade ring, waarin de begroting 1961 behan deld werd en de heer A. P. HILHORST (K.V.P.) hield als eerste de algemene beschouwing van zijn fractie. Het is jammer dat de financiële verhou ding tussen rijk en gemeente nog niet definitief geregeld is, maar misschien kon het bezit van de zaak wel eens het eind van het vermaak betekenen. Er zijn vorderingen gemaakt en het rijk heeft er bij de gemeente op aange drongen de eigen belastingheffing tot het maximale op te trekken. Dit levert 170.000,extra inkomsten op. Toch De heer De Bruin heeft de indruk, dat de samenwerking tussen het college van B. en W. en de raad niet geheel be vredigend is. Dit merkt men onder meer aan de „ondergeschoven raadsstukken" en het is een feit dat raadsvergaderingen zonder commentaar vervroegd of ver laat gehouden worden. Het is te wen sen dat B. en W. meer égards ten op zichte van de raadsleden in acht zul len nemen. De heer J. v. d. AREND sprak namens de prot.chr. fractie, die niet in het col lege van B. en W. vertegenwoordigd is en haar inlichtingen derhalve uit sluitend moet krijgen van de toelich- deze noodzakelijke verbeteringen over blijven. Gelukkig is er nu een plan voor de aanleg van waterleiding in de onrendabele gebieden. De cijfers die betrekking hebben op de woningnood en de woningbouw zijn helaas niet gunstig. Het is echter te verwachten dat met de bouw van wo ningen tussen de Molenstraat en de Dalweg een grote stap in de goede richting gezet kan worden. Maar dan moet de rijksoverheid de zorg voor die groepen, welke in de laagste inko mensklassen vallen, uitbreiden. Er zijn de laatste jaren te weinig wo ningwetwoningen gebouwd. Dit is niet is er een tekort, hoewel het rijk op een worden. Het is derhalve gewenst dat sluitende begroting aandringt. deze inlichtingen zo volledig mogelijk Onze gemeente verkeert in een staat van gegeven worden. verwaarlozing. Er zijn dringend fiets- een voetpaden nodig en er dienen we gen verbeterd te worden. Sommige tingen welke in de commissie verstrekt j de schuld van het college van B. en W. maar een gevolg van het feit dat de aantallen worden bepaald door de toe wijzingen welke wij van de provincie dat de raadsleden steeds alle inlich tingen kunnen krijgen die zij wensen, dus niemand hoeft zich oningewijde te voelen. Er wordt inderdaad wel eens ge haast gewerkt, maar gehaastheid is de ziekte van deze tijd. De voorzitter toonde zich voorstander van het afschaffen van de rondvraag. Als de raadsleden de vragen schriftelijk stellen dan kan het college het antwoord rustig overwegen, eventueel inlichtingen inwinnen en zo een gedegener antwoord geven. De heer v. d. Arend kreeg de toezegging, dat de bouw van twee lokalen aan de chr. v.g.l.o.-school niet lang meer op zich zal laten wachten. De gegevens van de woningverdeling, die mevr. Polet wenst, kunnen verstrekt worden. Soest stelt zich inderdaad open voor dagtourisme en door de vereni- De installatieplechtigheden, waarmee John F. Kennedy president van de Ver. Staten werd, waren nauwelijks afge lopen of meneer Nikata Chroestsjef liet al weten dat hij graag spoedig een top conferentie met de nieuwe Amerikaanse president wenst. Kennedy weet natuurlijk heel goed dat Chroesjtsef de laatste topconferen tie torpedeerde omdat de Russische dic tator zichzelf een te nobele figuur vond om te onderhandelen met Eisenhower. De nationale clown van Rusland ging zelfs zover de nationale held van de Verenigde Staten te beledigen. Op dat moment wist nog niemand dat Wij leven in een dynamische tijd en besluiten moeten zo snel mogelijk ge nomen worden. Dit brengt het gevaar hiervan zijn levensgevaarlijk. In de1 met zich mee dat een rustig beraad gehele gemeente is een grote achter- over verschillende vraagstukken in het stand in het onderhoud en als men gedrang komt. Wij zijn bezig snelheids- streeft naar het sluitend maken van maniakken te worden. Het komt dik- de begroting dan zal er ongetwijfeld wijls voor dat de raad snel een beslis- nog minder geld aan het onderhoud wor den besteed en dan wordt de achter stand nog groter. Voor het jaar 1961 staan slechts de sing moet nemen zonder dat er vol doende tijd is de zaak te bestuderen. Het gevaar is niet denkbeeldig dat hier door meer en meer bevoegdheden aan verbetering van de Van Lenneplaan,1 het college van B. en W. overgedragen de Nieuwstraat en de Gallenkamp Pels- moeten worden, omdat dan meer ge- weg op het programma. De heer Hilhorst uitte kritiek op het woningbouwbeleid van de gemeente. Dit jaar zal begonnen worden met de bouw op de Eng tussen Dalweg en Molenstraat, maar er is nog niets gedaan en sommige landbouwers verwachten dat zij deze zomer de oogst van deze grond nog kunnen binnenhalen. D'e werkwijze van het college is abnor maal duur en on-economisch, hoewel be weerd wordt dat dit renteverlies voor komt. Het aantal woningzoekenden is toegeno men, maar er is slechts een gering aan tal woningwetwoningen gebouwd. Als we op deze wijze voortgaan dan bete kent dit slechts achteruitgang. De dienst van Gemeentewerken heeft een zware taak, die nog zwaarder zal worden als er niet genoeg geld beschik baar is, want men kan geen mensen aantrekken als men ze niet behoorlijk betalen kan. De stagnatie in de bouw is grotendeels te wijten aan het feit dat wegen en riolering niet aangelegd worden voor men met de huizenbouw begint. In andere gemeente gebeurt dit wel. De heer Hilhorst toonde begrip voor de moeilijkheden van de gemeente, maar het is nodig gefundeerde kritiek te le veren in het belang van de gemeenschap. De heer J. K. DE BRUIN sprak namens de V.V.D. Hij wees op de goede dingen die het afgelopen jaar geboden heeft kompostbedrijf, riolering, rioolwaterzui veringsinstallatie en huizenbouw. Helaas is de woningnood met 28 °/o toe genomen en de bouw van woningwet woningen ondervond enorme stagnatie. De heer De Bruin achtte het verheu gend dat de gemeente thans geen vlot tende schuld heeft, maar de rentelasten zijn veel te hoog. Ten dele is dat de schuld van het rijk, want voor de steeds zwaardere taken, waarvoor de gemeen te zich gesteld ziet, wordt geen volledige compensatie gegeven. Naaar de mening van de V.V.D. laat de supervisie op de diensten en bedrij ven in de gemeente te wensen over en de discipline wordt weinig serieus op gevat. Als dit niet het geval was dan zou de onverkwikkelijke affaire met de 72 woningen op de Eng mogelijk niet hebben plaats gehad. Het verheugt de heer De Bruin, dat het college van B. en W. instemt met de wens naar een meer doeltreffende organisatie bij de dienst van Gemeente werken. Bijzondere aandacht vroeg de waarne mend fractie-voorzitter van de V.V.D. voor de bouw van gymnastiekzalen en een sportzaal. Met klem verzocht hij hieraan bijzonder veel aandacht te be steden daar de ontwikkeling en ont spanning in de lange winteravonden on der andere in een sportzaal tot hun recht moeten komen en de binnenspor ten lopen ernstig gevaar als er niets ge beurt. daan kan .worden en omdat de zaken dan sneller afgehandeld kunnen wor den. De raad dreigt hierdoor in het gedrang te komen en hiervoor moet worden gewaakt. Gaarne zou de prot. chr. fraktie beter op de hoogte gebracht worden van de vele problemen die op het sociale vlak liggen. Er zijn klachten in de fractie die wijzen op onvoldoende voorlichting. In het afgelopen jaar heeft de com missie sociale zaken slechts eenmaal vergaderd en dit wijst allerminst op een volledig op de hoogte brengen van de raadsleden van alle sociale proble men welke zich in onze gemeente voor doen. In Zeist vergaderde deze com missie zevenmaal en in Amersfoort zelfs dertigmaal. De prot. chr. fractie heeft het plan dit jaar met het voorstel te komen de rondvraag af te schaffen. Het is beter dat de raadsleden hun vragen schrifte lijk stellen. Het college kan deze dan rustig behandelen en in een raadsver gadering het antwoord geven. Met zorg is door de prot. chr. fractie ging „De Utrechtse Heuvelrug" wordt van ^us^nd was, maar hieraan gewerkt. Het Soester Hoogt is „aer Tnaa^te hij dit iedereen inmiddels meer ingesteld op het ont- oor Z1ln sc en uit te trek- vangen van bezoek, er komt een par-,eri".T eJ'n vergadering van de keerplaats bij de Foekenlaan en er e_ ^'"i3 8n daarmee te gaan zal bekeken worden of er iets gedaan! en e wereId heeft gegrin- j__ u.i n'kt en waarschijnlijk heeft ontvangen. Overal in het westen van het land is een tekort aan bouwgrond, dus het is te begrijpen dat velen zich tot Soest wenden om grond te kopen. Dit brengt het gevaar met zich mee dat wij een onevenwichtige bevolkings opbouw krijgen. Mevr. Polet zou dan ook graag een overzicht hebben van de aanwezige woningen, gesplist naar de diverse bevolkingsgroepen. Ook voor de bouw van gymnastiek zalen vroeg zij extra belangstelling. Al jaren lang verlaten kinderen de lagere school zonder ooit een gymnastieklo- kaal gezien te hebben. Ook voor de zaalsport moet iets gedaan worden. Tenslotte vroeg mevr. Polet aandacht voor het toerisme in Soest, dat met het invoeren van dc vijfdaagse werkweek zal toenemen. Het is gewenst voor vol doende parkeerruimte en picnic-plaat- sen te zorgen. Aan het eind van haar beschouwing pleitte mevr. Polet voor psychotechnisch onderzoek van leerlingen der zesde klassen van de lagere school. In Soes- terberg zijn reeds twee scholen die hiervan profiteren. De VOORZITTER beantwoordde de al gemene beschouwing der vier fractie voorzitters en hij dankte voor de woor den van waardering, die tot het col lege gericht waren. De begroting kon niet sluitend gemaakt worden zonder in het vlees van de ge meente te snijden. Van de staatsinkom sten wordt te weinig beschikbaar gesteld voor de gemeenten en dit is vooral fu nest voor plaatsen als Soest, die een dynamische ontwikkeling doormaken. Voorzichtig beheer blijft daarom gebo- vernomen dat het aantal woningzoe- den en sommige posten werden kleiner kenden in onze gemeente toegenomen geraamd dan eigenlijk verantwoord is. is. Toch heeft Soest voor 1961 slechts Wanneer de financiële verhouding tussen 64 woningwetwoningen toebedeeld ge- r'jk en gemeente geregeld is dan zul- kregen en dat is minder dan gewoon lijk, hoewel de woningnood stijgende is. Deze gang van zaken is absurd. De heer v. d. Arend sprak zijn vol len wij toch op de rand van een tekort blijven werken. Er zijn dan ook nog steeds financiële zorgen en daarmee zul len wij voorlopig wel blijven worstelen. doening uit over het feit dat er plan- Be woningnood baart de gemeente gro- nen zijn voor de bouw van enkele scho- j 'e zorgen en de bouw van woningwet- len, maar het is jammer dat nog geen woningen staat inderdaad in een ongun- vergunning afgegeven is voor de bouwstige verhouding ten opzichte van de van een chr. kleurterschool in Soest-Z. woningnood. Getracht zal worden de Ook de vooruitzichten ten aanzien van j woningnood mede met de bouw van de bouw van gymnastieklokalen zijn premiewoningen te bestrijden. Dat er nu helaas niet gunstig, hoewel de behoefte 300 woningzoekenden meer zijn dan hieraan toch wel zeer groot is. een jaar geleden is te wijten aan de Tenslotte vroeg de heer v. d. Arend aanvraag om een woning van militairen, aandacht voor de problemen van het die hun werk in Soesterberg hebben en toenemend gemotoriseerd verkeer in elders wonen. verband met nieuwe straten. Als die Be voorzitter antwoordde de heer De om financiële redenen niet zo breed Bruin dat de de rentelasten van de ge- insteekhavens in de trottoirs bracht worden. aange- was niet te voorkomen. Naar de bouw van een sportzaal en gymnastiekzalen Met de wens dat God zijn zegen mag moet gestreeft worden, maar er zijn nog schenken op het werk dat in 1961 voor de gemeente Soest verricht wordt, be ëindigde de heer v. d. Arend de be schouwing van de prot. chr. fractie. Mevrouw POLET (P.v.d.A.) vond het geen hoopgevende bijzonderheden over de mogelijkheden tot deze bouw. De voorzitter had altijd de indruk dat de samenwerking tussen het college en de raad niets te wensen overliet en hij jammer dat de begroting 1961 niet aan betreurde het dat de heer De Bruin een het eind van 1960 behandeld is en zij andere mening toegedaan is. Het toe sprak de wens uit dat dit een uitzon dering zal zijn. De wens van allen, dat de financiële verhouding tussen rijk en gemeente in het afgelopen jaar definitief geregeld zou zijn, is helaas niet in vervulling gegaan. Mevr. Polet vroeg aandacht voor verbe tering van de straatverlichting en aan leg van waterleiding in de onrendabele gebieden. Zoals de zaken er nu voor staan zal er in de komende jaren wel I niet veel ruimte in de begroting voor voegen van stukken aan de raadsagenda is te wijten aan het dynamisch karak ter van de ontwikkeling van onze ge meente. Een vaste datum voor de raads vergadering heeft voordelen maar ook nadelen en één daarvan is de noodzaak wel eens stukken toe te voegen, die nog niet in het bezit van de raadsleden zijn. Dit gebeurt dan omdat er particuliere belangen bij betrokken zijn of omdat het algemeen belang bij een snelle af handeling gediend is. De heer v. d. Arend kreeg ten antwoord kan worden aan het psychotechnisch onderzoek dat mevr. Polet op de scho len wenst. De heer Hilhorst werd beantwoord door wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.), die een overzicht gaf van de moeilijk heden en mogelijkheden, die de ver schillende uitbreidingsplannen in Soest te bieden hebben. Het Engplan gaf aanvankelijk de eind fase aan, maar in het belang van de randstad Holland moest er een nieuw plan komen, waarin het Soesterveen betrokken werd. Tussen de gemeente en de provincie is er een verschil van me ning over de wijze waarop de Eng be bouwd moet worden. De wethouder moest erkennen dat er door de dienst gemeentewerken de laat ste tijd inderdaad enkele ongelukkige dingen gedaan zijn. Men moet echter niet vergeten dat er door deze dienst aan de weg getimmerd wordt en dan krijgt men al gauw kritiek. Er is enorm veel werk en men mag zich wel eens afvragen of gemeentewerken al dit werk aankan. Het is geen kwestie van een paar man meer, maar van de or ganisatie. Op alle plaatsen moeten de juiste mensen komen en dan is het mo gelijk dat van deze mensen teveel geëist wordt. Inderdaad is er sprake van een verwaar lozing der wegen, maar er is geen geld en er zijn geen mensen genoeg. Er kunnen ook niet meer mensen aan getrokken worden omdat ze te duur zijn en de vijfdaagse werkweek speelt de gemeente ook parten. Als de toewijzing voor de bouw van woningwetwoningen zo laag blijven dan lopen de plannen, die er voor de bouw van 550 woningen zijn, gevaar. De wethouder gaf de woningbouw verenigingen de raad mee te werken om te trachten meer woningen voor Soest te krijgen. Dr ORANJE (V.V.D.) bestreed als wet houder van Financiën de opvatting van de heer Hilhorst over de aankoop van gronden lang voor er gebouwd zal wor den. Dat kost geld. De schuldenlast van 20 miljoen lijkt inderdaad indrukwekkend, maar hier tegenover staat een woningbezit van 15 miljoen. In de tweede instantie toonde de heer HILHORST (K.V.P.) zich weinig tevre den over enkele uitlatingen van de wethouders, waaruit men zou kunnen opmaken dat hij ongeoorloofde kritiek geleverd had. Liever had hij erkenning gehoord dat er inderdaad verschillende dingen verkeerd gedaan zijn. De heer VAN DE AREND (prot. chr.) vond het jammer, dat wethouder De Haan (P.v.d.A.) nog steeds geen bijzon derheden geeft over het te bouwen be jaardencentrum. Hij had waardering voor de wijze waarop wethouder Van Zadelhoff over verschillende moeilijkhe den gesproken had, In tweede instantie wees wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) er op, dat de werkwijze, die de sympathie van de heer Hilhorst heeft, teveel kost. Het wekt inderdaad de indruk dat men zeer vooruitstrevend is als men lang van te voren grond koopt als er huizen ge bouwd moeten worden en als men aan de wegen en de riolering begint, maar het is veel beter dit te gelijk te doen om renteverlies te voorkomen. Het college had op de vraag van een gemeenteraadslid geantwoord dat het onjuist was vlees op zandauto's te ver voeren, maar dit antwoord was ver keerd. Het mag wel, mits men zich aan bepaalde voorschriften houdt. men bij zijn terugkeer in Moskou gevraagd of hij ze zag vliegen toen hij tot deze dwaze daad kwam. Croestsjef wil snel een topconferentie, maar Kennedy heeft laten weten dat hij geen haast heeft. Natuurlijk niet. Wie 43 jaar is en president van de Ver. Staten kan weinig gebeuren. Wie tegen de 70 loopt en de baas is van de Sowjet- Unie kan iedere dag opzij geschopt wor den zoals er al zoveel opzij geschopt zijn. Misschien wil Chroesjtsjef zichzelf wel het lot van Molotow, Malenkow, Boel- ganin en al die anderen, die hij weg vaagde, besparen. Misschien is dat wel de reden dat hij zo'n haast heeft. Kennedy heeft geen haast want het aanbod van de Russische leider bezorgde hem de kans de eerste klap uit te delen, die misschien veel meer dan een daal der waard is. Doodgewoon niet ingaan op dit heetgebakerde voorstel van de Russen. Misschien gaat Kennedy straks nog wel een stapje verder en herhaalt hij tegen Chroestsjew wat deze tegen Eisenhower zei „Ik wil alleen met uw opvolger onderhandelen". KANTMAN. Mevr. POLET (P.v.d.A.) achtte het ge wenst, dat de huisvrouwen de slagers boycotten die het vlees op deze manier vervoeren. De VOORZITTER beloofde dat de sla gers ingelicht zullen worden over de mening van het college over deze wijze van vervoer en de ongewenstheid hier van. D'e heer DIJKSTRA (prot. chr.) gaf ui ting aan zijn bezorgdheid over de uit voering van het plan, dat de bouw van 550 woningen op de Eng beoogt. Door de lage toewijzing van woningen kon dit wel eens getorpedeerd worden. De wethouder van openbare werken deed de toezegging, dat in Utrecht alles gedaan zal worden om te trachten een grotere toewijzing te krijgen. Ook zal men proberen de woningbouwvereni gingen tot aktiviteit te krijgen. Mevr. POLET (P.v.d.A.) toonde zich sceptisch ten aanzien van de geweldige plannen die er zijn. Slechts de ophef fing van de woningnood is van belang en als aan deze nood een eind kan ko men door het Engplan, dan moeten die grote plannen maar blijven liggen. In de middagzitting verzocht de heer ELBERTSEN (K.V.P.) het college scherp toezicht te laten houden op eventueel meerwerk, om te voorkomen dat dit uit de hand loopt. De heer DE BRUIN (V.V.D.) kreeg de indruk, dat er nogal veel geld uitge geven wordt voor bromfietsen van men sen die bij Gemeentewerken in dienst zijn, maar Wethouder VAN ZADEL HOFF (K.V.P.) rekende voor dat 3300,- voor 10 bromfietsen over een heel jaar niet zoveel is. De heer HILHORST (K.V.P.) drong op nieuw aan op herstel van de Melmweg en de Maatweg. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) deelde mee dat dit 25.000,zal kosten. Dit kan niet uit de gewone dienst be taald worden en deze wegen kunnen slechts verbeterd worden als de raad het werk zo belangrijk vindt, dat het nadelig saldo hiervoor verhoogd mag worden. Het college zal deze zaak eens bekijken en met een voorstel komen. De heer HILHORST (K.V.P.) krijgt de indruk, dat het onderhoud van het (Vervolg pagina 2, kolom 1.)

Soester Courant | 1961 | | pagina 1