Vrije zaterdagmiddag en middenstand. DOE WEL. SOEST Protest tegen vliegveld. Bakkerij v. d. Flier opende. HET OOG GERICHT OP EEN WAARSCHUWING. POLITIE TELEFOON 4 4 4 4 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126159 Verschijnt iedere dinsdag en vTÏjdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,29 VRIJDAG 27 JANUARI 1061 40e JAARGANG N*. I. Het schijnt dat werken tegenwoordig als een (noodzakelijk) kwaad wordt ge voeld, waarom het streven er op ge richt is tot een steeds kortere werktijd te komen. Na de strijd in de eerste decennia dezer eeuw voor een 4 8-urige werkweek begint nu de 45-urige werk week allerwege door te dringen, waar mede nog geen einde zal komen aan een nog verder gaande beperking. We kunnen over noodzaak, nut en voordeel van de kortere arbeidstijd denken zo als we willen, het feit ligt er eenmaal en de maatschappij zal er zich bij moe ten aanpassen. Nog korte tijd en de vrije zaterdag zal voor de meeste industriële bedrijven niet meer weg te denken zijn. Deze nieuwe situatie schept uiteraard problemen, waarvan vooral de midden stand de grootste moeilijkheden krijgt te verdragen. Voor alle winkelbedrijven is tot nu toe de zaterdag meestal de beste verkoop dag van de week. Bij het verschijnsel van de vrije zaterdag is er nu in de eerste plaats de vraag, zullen de consu menten nu toch of juist op zaterdag het meest hun inkopen gaan doen of wordt dat juist meer een dag van uitgaan, zo dat men dan minder geneigd zal zijn tot winkelen. Dat zal over het algemeen wel verschillend uitvallen, waarmede de zaterdag in ieder geval een koop grage dag blijft voor een groot deel der bevolking. De middenstand komt daarmede voor een ander dilemma te staan. Zij kan dus haar personeel die dag niet vrij geven en dat schept dus voor de win kelbedrijven grote spanningen ten aan zien van de personeelsbezetting. Reeds nu horen' we van winkelpersoneel, dat een andere baan aanneemt in een be drijf waar wel de vrije zaterdag geldt. Dat verlangen en de mogelijkheid daar toe zal zich in steeds sterker mate gaan voordoen, tenzij de winkelbedrijven daar een goed equivalent tegenover weten te stellen. Op den duur zullen zij niet kunnen ont komen aan een 45-urige werkweek voor het personeel. Willen zij dus de zaterdag geheel of gedeeltelijk open blijven, dan zal men op een andere dag in de week de winkel gesloten moeten houden, het geen dan in de meeste gevallen wel Als er honger wordt geleden In het zwarte werelddeel, Komt ook Nederland in actie, Want we geven graag en veel. Leraars trekken aan de schoolbel, Dat is hen wel toevertrouwd, Weten jeugd te animeren Die van een verzetje houdt. Als je school het erg goed doet, Komt een knaap voor de t.v., Hij deelt dan aan de reporter Haast ontroerde dingen mee. Zo van „Wel, ik kreeg een lijst, hè, En die gaf ik gauw aan pa, Die liep er zijn beursrelaties Eventjes mee achterna. Nou, toen ging het op een matsen, Veel meer dan ik had verwacht, Zo heb ik driehonderd gulden Dinsdag mee naar school gebracht And're scholen doen het anders, Daar wordt slechts gecollecteerd. Alle jongens en ook meisjes Hebben zich heel goed geweerd. Gaven guldens, zelfs rijksdaalders, 's Avonds vroeg dan Piet of Roel „Pa, krijg ik dat bij mijn zakgeld Het was voor het goeie doel Laten wij ons niet vergissen Dat er geld komt is heel fijn, Hulp aan arme medemensen Kon er nooit voldoende zijn. Als scholieren mee gaan helpen Is hun voorbeeld stoer en sterk, Mits het komt uit eigen zakgeld Of het doen van extra werk. M.u.l.o.-lui en h.b.s.'ers Het is schitterend zodra Je het spreekwoord kentDoe wel en Zie niet om ook niet naar pa Ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van de Willem Arntsz Stichting te Utrecht woonde H.M. de Koningin een herdenkingsdienst bij in de Nicolai- kerk. Tijdens deze dienst reikte de minister van sociale zaken mr dr C. J. M. A. van Rooy, namens H.M. de Koningin, drie onderscheidingen uit. Foto Hoofdverpleegster, zuster Prohl, kreeg de gouden medaille in de Orde van Oranje Nassau en werd na de uitreiking door H.M. geluk gewenst. In het midden de dir.-geneesheer van de stichting, Prof. dr A. Poslavsky. de maandag zal worden. De vraag blijft daarbij echter of het personeel hiermede over het algemeen genoegen zal nemen. Wellicht niet als andere le den van het gezin de zaterdag dus vrij hebben en men die het liefst gezamen lijk wil spenderen. Het is dus zeer de vraag of de winkel bedrijven het straks zullen redden met een sluiting op maandag. Men hoort dan ook reeds van plannen om in ieder ge val zaterdagsmiddags te sluiten, zoals dat trouwens ook reeds in Duitsland o.a. en in grote delen van Frankrijk het geval is. Daaraan zou men dan dus nog de maandagmorgen of een an dere middag in de week kunnen ver binden. De grote winkelbedrijven zijn wellicht nog in staat de moeilijkheden op te vangen door in ploegsysteem te laten werken, voor de kleinere mid denstandswinkel met één, twee of drie man personeel zal dat meestal niet mogelijk zijn. Daar komt nog bij, dat de middenstand tot nu toe maar heel weinig eensgezind heid toont in het vaststellen van de reeds nu noodzakelijke sluitingstijden der winkels. Bij een uitbreiding van de gesloten zijnde uren zullen de eigen belangen dus ongetwijfeld nog sterker gaan spreken. Misschien echter, dat de nood nu wel gaat dwingen om zich hierin te beperken en dat dit dus de noodzakelijke eensgezindheid meer in de hand zal werken. Wordt uiteindelijk de vrije zaterdag middag ook in het winkelbedrijf toege past dan werpt zich mede daardoor de vraag opwordt dan wel een weke lijkse koopavond, op vrijdag b.v., nood zakelijk Natuurlijk is ook dit niet los te zien van het personeelsvraagstuk. Maar bij al deze vraagstukken behoort zeker ook het belang van de consument in het oog te worden gehouden. Daar over wordt maar vaak al te gemakke lijk heengelopen, omdat die consument nu eenmaal als zodanig niet georgani seerd is en er dus niet gauw een ge organiseerde actie van is te verwachten. En toch dient de middenstand hiermede rekening te houden, want de wegen der concurrentie zijn veelvuldig en zul len steeds aangevuld worden naar de omstandigheden. Het winkelbedrijf staat voor belangrijke beslissingen, die ern stig beraad en grote eensgezindheid ver- ORGELCONCERT IN OUDE KERK. Maarten Kooy heelt woensdagavond, in de Oude Kerk, een orgelconcert ge geven en zij die thuisbleven hadden ongelijk, want niet alleen was de kerk goed verwarmd, maar ook is door de heer Kooy, de sopraan Maria v. d. Slik- ke en de fluitist Kees "Verhoeven op hartverwarmende wijze geconcerteerd, ondanks de geringe belangstelling door de vorst. Bijzonder mooi zong Maria v. d. Slikke de twee Geistlichi Konzerte „Liebe Brüder, schicket euch in die Zeit" en „Es ist ein köstlich Dinf dem Herrn zo dan ken" van de moderne componist Hugo Distier. Van Cantra zong zij „O dulcis amor" en van Georg Friedrich Handel „Süsze Stille". De sopraan werd bege leid door de heer Kooy. Kees Verhoeven speelde een sonate van Besozzi en een sonate van Telemann, waarbij orgel en fluit gelijkwaardige partners waren. Maarten Kooy speelde hierbij op het kabinet-orgel. Op het grote orgel werd een preludium, fuga en ciacona in C-dur van Buxte- hude uitgevoerd, een orgelconcert van Johan Walther - tijdgenoot van Bach - dat bewerkt is naar een vioolconcert van Albinioni en tenslotte drie psalmen van de moderne componist Siegfried Reda. Op het oude kabinetorgel speelde Maar ten Kooy tenslotte variaties op „Was Gott thut das is wohlgetan" van Johann Pachelbel. De weinige aanwezigen waren zeer vol daan over het gebodene en zij zullen dit ongetwijfeld uitdragen, zodat men verwachten kan dat Maarten Kooy en zijn medewerkers voortaan het aantal toehoorders krijgen dat deze mooie con certen verdienen. MEDISCHE DIENST. In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door de artsen J. C. Rip, Soesterbergsestraat 16 en W. J. Schutte, Burg. Grothestraat 65. Geopend is apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat 46. De gemeenteraad heeft het niet nodig gevonden te protesteren tegen het handhaven van het vliegveld als mili taire basis, maar het actie-comité ter bestrijding van hinder en gevaar van straaljagers gaat rustig door met pro testeren. Vandaag zijn een aantal bestuursleden van het actie-comité naar Den Haag ge gaan om op het ministerie van oorlog een boek met dertigduizend handteke ningen aan te bieden. Deze handteke ningen zijn van mensen die grote hin der ondervinden van het vliegveld. Het bestuur heeft een onderhoud met de minister van sociale zaken en volks gezondheid aangevraagd om de be zwaren van de protesterende omwonen den van het vliegveld kenbaar te maken. Inmiddels hebben ook Provinciale staten van Utrecht protest ingediend tegen het besluit van de minister het lucht vaartterrein Soesterberg opnieuw aan te wijzen als een terrein „dienstig aan de militaire luchtvaart". Dit protest moest ingediend worden bij een commissie, waarin onder andere de burgemeester van Zeist en Soest zit ting hebben. D'e regering heeft zelf reeds lang gele den geconcludeerd dat er enkele vlieg velden bijzonder groot gevaar voor I omwonenden opleveren en als er vlieg velden zouden kunnen verdwijnen, dan zullen Ypenburg, Leeuwarden, Soester berg, Eindhoven en Valkenburg het eerst voor opheffing aangewezen wor den. Het actie-comité protesteert dus niet alleen bij de minister van oorlog, maar ook bij de mister van Sociale Zaken en Volksgezondheid omdat er van bedrei ging der „geestelijke en lichamelijke gezondheid" sprake ia. NEDERLANDSE VERENIGING VAN HUISVROUWEN. Op dinsdag j.1. had de aangekondigde causerie over de Goudse Glazen door mevrouw A. Rijksen-Koning plaats. Met groot enthousiasme vertelde spreek ster over enige der gebrandschilderde ramen in de basiliek van St. Jan te Gouda, gemaakt in een tijd dat de mens niet zoals nu over allerhande mechani sche hulpmiddelen beschikte. Het gebouw dat in vergelijking met an dere Nederlandse kerken van enorme afmetingen is, is geheel door 16e eeuws gebrandschilderd glas omsloten. De na men van de gebroeders Crabeth, die er de grootste en kunstzinnigste bijdragen aan leverden, zijn er onverbrekelijk mee verbonden. Zij tekenden in de glazen het verhaal van hun bewogen tijd om streeks het begin van de 80-jarige oorlog. De geschiedenis dus van de ves tiging van ons volksbestaan. Het mag een wonder heten, dat dit na tionaal monument bewaard is gebleven, ondanks woelige tijden en voortdurend geldgebrek. Deze causerie, verlevendigd met mooie kleurendia's, vormde de inleiding tot een excursie naar Gouda, die in de loop van Maart zal worden gehouden. Ongeveer honderd jaar lang heeft de oude toren kunnen neerkijken op een familie v. d. Flier, bakkend voor de Soesters. Daarvóór bakten anderen 'n 100 jaar aan de voet van de oude toren, maar nu is het welletjes en de oude bakkerij wordt gesloopt. E. J. v. d. Flier, gemeenteraadslid, was de eerste v. d. Flier, die de bakkerij in gebruik nam, lang nadat het gebouw pastorie en boerderij was, en ook lang nadat de families Schimmel en Veenen- daal er bakten. Deze grootvader v. d. Flier was een nijver man en hij bracht zijn brood helemaal naar Soesterberg en Baarn. Over sanering piekerde hij nog niet en toch verdiende hij maar heel weinig aan een zesponds roggebrood van dertig cent. In 1907 kwam E. v. d. Flier jr in de zaak en hij begon met machines te wer ken. Daarnaast had hij echter belang stelling voor vele dingen en hij was niet alleen brandweercommandant maar ook organist in de Oude Kerk. j In 1953 volgde de heer C. E. J. v. d. Flier zijn vader op. Inmiddels was er van het grote huis alleen nog maar een 1 winkel plus een bakkerij overgebleven, want in 1945 had een brand de rest vernietigd. De woning werd steeds bouwvalliger en toen de gemeente bereid was de zaak te kopen nam de heer v. d. Flyier een ander besluit en hij kocht het bedrijf van de heer J. W. G. Schothorst. Daarmee werd het begin van het einde van de oude bakkerij aangekondigd, want spoedig zal de sloper verschijnen. Woensdagmiddag openden de heer en Wie ouder is dan 40 jaar en een goed geheugen heeft, zal zich nog herinne ren dat er een kleine 25 jaar geleden een schip met Joodse vluchtelingen van land naar land voer, maar niemand wenste de stakkers op te nemen en jaren later schreef Jan de Hartog hel toneelstuk dat de meesten van ons gis teravond op de televisie zagen. Het zal 1938 geweest zijn en wij wis ten allen dat dit schip rondvoer en dat de mensen nergens toegelaten werden, zoals de opvarenden van het televisie schip nergens toegelaten werden. Dat schip van 1938 had ons allen moe ten waarschuwen tegen de verschrik king van de dictatuur, maar wij wa ren allen te druk met onze eigen zor gen, de eigen crisis, de eigen werkloos heid en wij dachten dat het wel niet zo n vaart zou lopen als die mensen terug zouden gaan. We leefden immers in de twintigste eeuw. We hebben de waarschuwing niet be grepen en pas later ingezien wat door de Duitsers van dit leven in de twin tigste eeuw gemaakt werd en hoe de lotgenoten van de vluchtelingen van 1938 in de twintigste eeuw aan hun eind moesten komen. Het schip van 1938 was een waarschu wing tegen dictatuur, het televisieschip van gisteren een herhaling van deze waarschuwing en een ander schip waarschuwt thans op een andere ma nier. Het is de Santa Maria, met waar schijnlijk heel wat gelukkiger mensen aan boord dan de stakkers van 1938. Henrique Galvao heeft de leiding van het schip overgenomen en de meesten van ons vinden deze muiter wel sym pathiek. Het gebeurt nu eenmaal niet iedere dag dat iemand de moed op brengt aan het muiten te slaan en daarbij te verkondigen dat deze muiterij gericht is tegen de dictatuur van een man die wij nauwelijks kennen, Salasar. Ineens is iedereen duidelijk dat Salasar tot het verfoeilijke genre regeerders be hoort waartoe Mussolini en Hitier be hoorden en waartoe thans Croestsjew, Tito, Franco en al die anderen mogen gerekend worden, die het nodig maken dat mensen vluchten, zoals die arme Joden in 1938 vluchtten. Die het nodig maken dat wij op onze hoede zijn en dat wij nooit vergeten hoevelen het leven lieten door de dictatuur. Moge de doldrieste daad van Galvao dictator Salasar politiek de nek doen breken. KANTMAN. mevr. v. d. Flier het bedrijf aan de Birkstraat en er was veel belangstel ling. Vele bloemstukken gaven een fees telijk tintje aan deze opening en onder de bezoekers waren heel wat leden van de chr. gymnastiekvereniging Olympia, want de familie v. d. Flier heeft bijzonder veel voor deze vereniging gedaan. Dat zal nu echter voorlopig achterwege moe ten blijven, want in het nieuwe bedrij! wacht bijzonder veel werk. DIPLOMA'S VEILIG VERKEER. Door de heren F. Sonders en B. Snijders zijn in de maanden december en januari twee cursussen gegeven, waarmee be ginners en gevorderden beter thuis konden raken in de verkeersregels. Na afloop werd een examen afgenomen en woensdag heeft de hoofd-inspecteur van politie en korpschef van Soest, de heer C. H. D. A. J. van Es, zestien di ploma's uitgereikt. De heer Van Es bracht dank aan de heren Sonders en Snijders voor hun werk als cursuslei ders. I De heer Sonders wenste de geslaagden geluk en wees op het belang van het diploma dat behaald was. Na de uitreiking van de diploma's werd een verkeersfilm gedraaid. De geslaagden zijn A. A. de Kruyf, A. M. Hilgardner, mevr. H. Hilgardner-Daniëls, C. Hilhorst, D. Hey, B. C. Littooij, R. J. Kok, J. Gans, J. N. Grift, W. Hazeleger, J. D. Fritz, J. Willemsen, J. v. d. Berg, mevr. J. v. d. Bank-Jekel, mevr. E. A. Kraay, en A. H. de Ruiter. BEVORDERING. De heer K. den Ouden, agent van po litie in onze gemeente, is bevorderd tot hoofdagent. Deze benoeming werd op 1 januari van kracht.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1