M AC AO Een stukje Portugal in Rood-China* VENEMA To bi w Bij de A V -• -- - i iT?7T»fpRT fit ju isrisTï I Wethouder Van Zadelhoff sprak voor Soester Zakenkring. Kon geen eten raeer zien Dames- en Herenkleermakerij JANUARI-AANBIEDING 10 KORTING. JA! Naast de Super-reiniging onyt/ccfty/i! Huidg enezirsg Ons nieuw W G. VAN BI Bestelhuis GER VLA DRAJ STA? BAN OND PER de vc beke veilig mare BAMB Op de aardrijkskundige kaarten is Macao slechts een nietige stip aan de monding van de rivier de Kanton. In de fantasie der filmproducenten en de uitgevers van avonturenromans is de kleine kolonie een zondenpoel vol opiumkitten, speelholen en huizen van plezier. Voor de historici geldt Macao als de eerste vaste voet van het christendom op het Chinese vasteland en de Por tugezen, aan wie deze kolonie toebe hoort, vinden haar in toenemende mate een belasting. Mao daarentegen, die enige jaren gele den nog over Macao als de „doorn in het vlees van Rood-China" tierde, is momenteel helemaal niet meer zo erg in een „bevrijdingsactie" geïnteresseerd. Wat is Macao werkelijk „De interres- eantste 16 km2 der aarde", zegt een bezoeker en niemand kan hem verwij ten, dat hij overdreven heeft. Rond 200.000 Chinezen en 3000 Europe anen wonen in Macao, het „gat in het bamboegordijn". Steeds opnieuw heeft Peking gedreigd, dat het deze „burcht van het kapitalisme" zou wegvagen en de „Chinese broeders" van het juk van de „koloniale uitbuiting" bevrijden, maar die propagandaleuzen zijn intussen verstomd. Hoog boven het drukke vertier in de stad de kerk van Penha, in Portugees koloniale stijl gebouwd. Aanleiding daartoe was het bezoek van een delegatie uit Macao aan Peking. Haar leden lieten doorschemeren dat Portugal in zijn dwergkolonie niet erg veel belang meer stelt, want het onderhoud is te duur. Alles hadden de rode machthebbers verwacht, maar dit niet. Het gevolg van het gesprek was in de eerste plaats het stopzetten van de hetzecampagne, want uiteinde lijk is Peking in het bestaan van de kleine kolonie geinteresseerd. Sinds vier eeuwen is Macao Portugees. Lange tijd was het de belangrijkste haven in de handel met het Verre Oosten. Zijn betekenis verloor het in de eerste helft van de vorige eeuw, de haven verzandde en de grote schepen liepen het aan de tegenovergestelde zijde van de Kantonmonding gelegen Honkgong aan. Sinds de machtsovername door de com munisten in Rood-China is Macao een speelplaats voor agenten en een bol werk van de smokkelarij. D'e autori teiten houden zich streng neutraal en er blijft hun ook niets anders over, want verdedigen laat zich deze nietige kolonie niet. Dat Rood-China via Macao veel jaren lang "strategisch belangrijke goederen heeft betrokken, is geen geheim. Ander zijds is de dwergkolonie een niet ge noeg te waarderen luisterpost van het *V- •ttfi'1 1 r- li Modern gymnasium in Macao, dat zich met elke Europese school kan meten. Westen en dat des te meer, toen het voor vluchtelingen uit communistisch China moest sluiten, omdat die Britse kroonkolonie hopeloos overbevolkt is. Hongkongs maatregelen zijn intussen niet zeer werkzaam gebleken, want de meeste vluchtelingen uit China pro beren eerst Macao te bereiken. Van daaruit gaan ze meestal verder opreis naar Hongkong. Aan de grens met Rood-China komt het zo nu en dan tot incidenten, maar daarvan hoort de wereld nooit iets. Beide zijden zijn ermee gebaat derge lijke dingen te bagatelliseren. De in Macao gevestigde Portugezen wonen meestal reeds zo lang in de kleine afgesloten wereld der kolonie dat zij veel voor normaal houden, wat ergens anders voor buitengewoon geldt. D'e grenzen met Rood-China zijn hun zo nabij, dat zij er reeds lang aan ge wend zijn. Zij zijn in Macao zozeer thuis, dat zij het onaanvaardbaar zou den vinden, als Lissabon het kleine stukje land en de tweed er bijbehorende eilanden Taipa en Cloane wilde opge ven. Het Grand-Hotel in Macao ziet er Amerikaans nuchter uit; het Central- Hotel niet minder; de huizen in de Avenida Ribeiro, de voornaamste win kelstraat, zouden in elke andere grote stad kunnen staan. Dat zou het „ver foeide" Macao zijn vraagt de bezoe ker zich het eerste ogenblik af, maar daarna, als hij een lange wandeling heeft gemaakt, ziet hij het onderscheid tussen de burgelijk aandoende fassade vaon de stad en de werkelijkheid. De Portugezen wijzen er gaarne op, dat in Macao sedert 1946 de verkoop van opium streng gerantsoeneerd is, maar dat betekend evenwel niet, dat er in de Chinese wijk geen opiumkitten meer zijn. i 9ig iets C l «Ml Het Central-Hotel, het hoogste bouw werk van de stad, herbergt het enige casino van de bezitting met 'n licentie. reeds lang zijn doorgehaald, waaronder ook de „Peking-eenden", de geraffineer de groentesoorten en de zo vreemde ge nietingen als gebraden apen, die door kenners als culinaire hoogtepunten wor den beschouwd. Voor de gevestigde blanken is Macoa een voorbeeld van goede overheid. Zij wijzen graag op de moderne woningen, die met regeringsgeld gebouwd werden, op de ziekenhuizen, de scholen, de be jaardentehuizen en de weeshuizen, de kampen voor vluchtelingen en andere voorbeeldige inrichtingen. Zij klagen er bitter over, dat de touristen zich voor al deze dingen schandelijk weinig inte resseren, dat zij alleen het nachtleven willen „bestuderen". Rassenonderscheiding kent men in Macao niet - ook niet bij de politie. De eens zo beruchte speelholen wer den zeven jaar geleden gesloten. Sindsdien is er nog slechts één geli- censiëerd casino, namelijk dat in het Central-Hotel. En toch behoeft men maar door de nauwe straten van Ma cao te lopen om uit de vensters van de bovenste verdiepingen in talrijke hui zen het klepperen van de dobbelstenen en mah-jongg-stenen te horen. In de restaurants van de Chinese wijk van Macao heeft men tegenwoordig nog alle gerechten, die in het land van Mao De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt, woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van inlichtingen, zitting ten gemeentehuize alhier. De zelfverzekerdheid waarmee tot voor kort gesproken werd over de grote vlucht, die onze gemeente zou nemen en de grootste taak die Soest in de komende jaren wacht, heeft plaats ge maakt voor een zekere voorzichtigheid, nu blijkt dat het met de huizenbouw heel niet naar wens gaat. Van deze voorzichtigheid gaf wethouder W. G. van Zadelhoff woensdagavond blijk tijdens zijn causerie voor de Soes- ter Zakenkring in hotel 't Zwaantje te Soesterberg. Het welkomstwoord werd op deze avond gesproken door de heer A. H. Hoegen Dijkhof, die zijn vreugde uitsprak over de bijzonder goede opkomst en de aan wezigheid van mr. Eenhorst, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fa brieken van Amersfoort en omstreken. Wethouder Van Zadelhoff begon zijn causerie met de mededeling dat hij aanvankelijk zijn beschouwing over de Soester uitbreidingsplannen liever uit gesteld had omdat de plannen ten aan zien van de woningbouw niet geheel naar wens verlopen. Het is te hopen dat spoedig prettiger geluiden gehoord zul len worden. in 't vaste vooruitzicht van 'n nieuwe aanval laaiend brandend maagzuisr. Tot Reünies uitkomst brachten. Rennies doven de hevigste zuurbrand in enkele seconden op volkomen natuur lijke wijze. Door hun weldadige samen stelling neutraliseren ze alle overtollig maagzuur volkomen. Uw omgeving heeft er geen weet van dat U Rennies neemt, want water of zo komt er niet aan te pas. Gewoon maar laten smelten op Uw tong Haal vandaag nog 'n pak Renines bij Uw Apotheker of Drogist. dat elders - en ondermeer in Soest - ondergebracht moest worden. Ir Van Embden maakte het plan en het Soesterveen werd hierbij betrokken. In de toekomst zal Soest volgens dit plan een soort ring worden met een open groen gedeelte in het midden en in dit gedeelte zou dan later de kern van Soest kunnen komen. Aan een dergelijk centrum heeft onza gemeente grote behoefte en het zal een prettige gelegenheid zijn van Soest een geheel te maken. Hofleverancier van Z.K.H. de Prins der Nederlanden. van COLBEKTCOSTUUMS en MAN- TELCOSTUUMS naar maat met Ook 10 °/o KORTING op alle Confectie- en modeartikelen. Telef. 2803. F. C. Kuyperstraat 10. In de brede baai van de kolonie vinden badgasten 'n ongestoorde ontspanning. Komt in internationale smokkelaars- of spionagekringen het gesprek op „Ma- cao's eerste keus", dan weten ingewij den, dat er van valse passen sprake is en dan niet van deze of gene vervalste grensdokumenten, zoals men ze in vele steden kopen kan, maar van de beste, die er zijn. Ze zijn zo goed nagemaakt, dat alle denkbare „ongelukken" moeten samenvallen, voordat de vervalsingen als zodanig herkend worden. Wie in Macao een Amerikaans of 'n Sovjet-Russisch paspoort kopen wil, heeft het helemaal niet zo moeilijk als men zou aannemen. Hij behoeft alleen de portier van zijn hotel naar een le verancier te vragen. Die noemt dan een adres en incasseert zijn fooi. In de internationale politiedossiers zijn slechts heel weinig gevallen aangete kend, waarbij een spion of misdadiger met een pas uit Mocao gegrepen werd. Het publiek in het Centraal-Hotel is internationaal, nauwelijks één natie ontbreekt. De meeste gasten laten zich als tourist of koopman inschrijven, zon der dat hun gegevens nader worden onderzocht. In het casino van het hotel, dat verschillende verdiepingen telt, heerst gedurende de nachtelijke uren de grootste drukte. Het is niet alleen het trefpunt van maimen en vrouwen, die aan de speelduivel vervallen zijn, maar ook de beroemdste plaats voor een rendez-vous van geheime agenten in het Verre Oosten. Men zegt dat prijzen voor informaties, die daar uitgewisseld worden, hoger liggen dan de hoogste inzetten op de speeltafel. Onderzoeken kan men dat echter niet. Aan schaduwzijden mankeert het in Macao beslist niet, maar het is een on miskenbaar feit, dat ze dikwijls over dreven worden. Verwonderlijk is dat nauwelijks. De Amerikaan of Europe aan, die als tourist het Verre Oosten bezoekt en zich uitstapjes naar de kleine kolonie veroorlooft, voelt zich verplicht de thuisgeblevenen van zijn „avonturen" te vertellen. Voor de oorlog maakte de stedebouw- kundige Van Es uit Apeldoorn een uit breidingsplan van Soest en dit had en kele goede suggesties. Er kwamen ech ter 560 bezwaarschriften binnen en hef plan werd verworpen door de gemeen teraad. Een tweede plan werd door de dienst van gemeentewerken gemaakt en hier tegen kwamen ruim 300 bezwaarschrif ten binnen. Deze werden alle ontzenuwd en het plan werd aanvaard. Korte tijd later brak de oorlog uit en men had wel iets anders aan het hoofd dan uitbreidingsplannen. De N.S.B.-commissaris van de provin cie Utrecht wilde zich echter zeer voor uitstrevend tonen en hij verzocht Soest eerst te willen bekijken wat in dit op zicht gedaan kon worden en het voor lopige plan aan te vullen. Boven aan de lijst van hen die hiervoor in aanmerking kwamen stond de heer Ir Van Embden uit Delft, die gedwon gen werd onder te duiken en pas jaren na de oorlog opnieuw aan Soester uit breidingsplannen ging werken. In 1948 werd een plan gemaakt dat onder meer beoogde de haltervorm van Soest, met de dichtbevolkte gedeelten in Soest-Zuid en Soestdijk te doen ver dwijnen. Het was de bedoeling plannen in onderdelen te ontwikkelen ten be hoeve van Soestdijk, Soest-Zuid, het industrieterrein, Colenso en Braamhage. Reeds in die jaren zag men echter in dat Soesterberg het snelst groeiende deel van onze gemeente was. Vier jaar geleden werd besloten de Eng te bebouwen. Een uitgewerkt plan werd beschouwd als het voorlopig laat ste plan voor Soest en met dit plan zou de schoonheid van de Eng verdwijnen. Tussende Molenstraat en de Veldweg :ou het hart van Soest komen. De provincie ging met het structuurplan akkoord, maar wenste een andere vorm van bebouwing op de Eng dan dit plan aangeeft. Door deze vorm denkt men bij de provincie het oude karakter van de Eng zoveel mogelijk te kunnen bewaren, maar dit zal niet uitvoerbaar blijken. De plannen voor de bebouwing zijn op papier klaar en het ligt in de bedoeling vier woonwijken op de Eng te bouwen, bestemd voor 25000 inwoners. Ook voor wijziging van de rijkswegen in Soest en Soesterberg zijn plannen, maar de verwezenlijking zal wel even op zich laten wachten omdat de directe woningbouw de aandacht opeist. Tenslotte wees wethouder Van Zadel hoff op de dynamische ontwikkeling welke onze gemeente doormaakt. Van een slaperig dorp met kleine renteniers tot een gemeente met een groeiende industrie. Na de pauze werd uitvoerig gediscussieerd over de woningen die voor de industrie nodig zijn. ALGEMENE LEDENVERGADERING R.K. INSTUIF. In het St. Josephgebouw heeft de Instuif R.K. Jong Soest een algemene ledenver gadering gehouden onder voorzitter schap van de heer N. L. Pouw. Er werd gesproken over het afgelopen jaar en de plannen voor 1961. Het vorig jaar ging het uitstekend met de Instuif. Op 12 februari wordt carnaval gevierd in het St. Josephgebouw, dat voor deze gelegenheid cirkus Leut zal heten. Populair chemisch reinigen colbert japon (tuvsaütf) topper kamerjas (ttwuxfc#) (JHq*mtdmrJ wfHe Wei zelf brengen en halen. SOEST: D«p. M*relweg 10. teL 3258, D«p.: van Weedastr. 5a. tel. 2504 (d« Ster) mot lil. In: Hil- versum. Laren, Baaro, Hulzen. Busium. Nederhorat d. Berg. Intussen was gewerkt aan het plan Westen des lands en aan Soest werd verzocht een structuurplan te laten ma ken, dat paste in het kader van het plan Westen des lands, waarin grote aandacht geschonken werd aan het te veel aan bewoners van de randstad, U :J_ L-:J LI :JIL JTj ezondheid Puistjes verdrogen door Puroi poeder Er is een raad van elf samengesteld, die prins Leut de Eerste zal inhalen en de politie heeft reeds toestemming gege ven voor deze feestelijk intocht, die ge organiseerd wordt door het bestuur van de Instuif. De raad van elf en prins Leut zullen de feestelijkheden in het cirkus organiseren. Op 19 februari is er voor alle jeugdle den van katholieke sportverenigingen een verdiepingsdag. Getracht zal worden ook dit jaar bezoe ken uit te wisselen met zusterafdelingen, zoals dat vorig jaar met de Instuif Breu- kelen gebeurd. Er komen een zeildag en een puzzeldag en men wil proberen een sportdag te organiseren met de In stuif uit een andere gemeente. Maar eerst moet er hard gewerkt worden om van het cornavalsfeest een echt feest te maken. LECTUURHUISJE RODE KRUIS. Soest heeft in 1960 3082 kilo tijdschrif ten en 494 boeken geschonken aan het Rode Kruis door deze lectuur te werpen in het huisje bij het gemeèntehuis, ter wijl de heren Pothumus en Van Velzen, de boden van het raadhuis, er steeds voor gezorgd hebben dat het huisje geleegd werd. De opbrengst is ruim 250 kilo meer dan in 1959 en er werden 113 boeken meer geschonken. In het gehele land staan 130 van deze huisjes. Soest neemt de eervolle 28-ste plaats in. Leeuwarden is nummer 1 met de hoogste opbrengst en Cuijck met de laagste nummer 130. Te koop gevra Soest-Zuid bij voorkeur keersweg. Het huis moet ten en zo spc aanvaarden zij Inl. aan H. Te Heemstede, Tel Voor PARKLAAN Timmer- Dagelijks naar tusse OQ Steenhoffstraa te BUNSCH GR O worden gep Persoonlijke van maand, Schriftelijke soneelszakei 4 Wegens e datum kun bouwstene onderstaai Uw levei verstrekk Spaar de leverancie REM A

Soester Courant | 1961 | | pagina 6