BRAND Piano's Orgels „DE WITTE POMPEN" W. VAN TOL SOEST. MET RAAD EN DAAD. EEN SPORTIEF JACK. JOHAN KAART zegt: Elk medium eist zijn eigen spel. Firma VAN DE WIJNGAART DERDE BLAD KRABBELS VAN KNEUS. EEN ARTIEST DIE VAN ALLE MARKTEN THUIS IS. „Eigenlijk heb ik geen speciale voor liefde. Toneel, film, televisie, ik vind het allemaal heerlijk om te doen en ik ben blij, dat ik daartoe in de gelegen heid ben". Dat zijn de woorden van een van Ne derlands bekendste acteurs Johan Kaart, wanneer wij hem even spreken tijdens de generale repetitie voor een televisiestuk. Het zijn woorden, die deze artist ten voeten uit tekenen, want on getwijfeld spelen meer acteurs en ac trices graag op toneel, zowel als voor film en de telvisie, maar een groot deel van hen heeft toch een voorkeur voor één dezer media. Johan Kaart daarentegen spreekt de waarheid, wanneer hij zegt, dat al deze mogelijkheden om zijn talent te uiten hem even dierbaar zijn en wel omdat deze kunstenaar er behoefte aan heeft j zich op verschillende manieren te kun nen uiten. Dat blijkt ook al uit zijn baan, waarin we 'zien, dat_0„ afwisseling houdt. Achttienjarige greep grote kans. Johan Kaart werd op 17 februari 1897 te Amsterdam geboren. Nadat hij de h.b.s. had bezocht, ging hij in 1915 naar de toneelschool. Zijn verblijf was daar echter van korte duur, slechts drie maanden. Bij „Het Nederlandse Toneel", kreeg hij van Jan C. de Vos Sr. dade lijk een belangrijke rol in ,,Het" stuk van Van Riemsdijk ,,Mea culpa". revue optrad en wel samen met Heintje Davids. „Was dat niet een grote overgang" vragen we. Neeh, dat hoort bij de ar tiest Kaart. Het was de enige mogelijk heid om al zijn talent te kunnen ont plooien. Het serieuze genre had hij naar zijn smaak lang genoeg beoefend, nu moest er eens wat anders komen. Ook in dit genre had hij bijzonder veel succes, ja misschien nog meer dan voor dien. uw haard goed en goedkoop met OLIE van Het oudste en goedkoopste adres. Steenhoffstraat 25 Telefoon 2185 Iets dergelijks komt in de toneelwereld rnaar zelden voor. Het is werkelijk een uitzondering wanneer een achttienjari ge zonder enige noemenswaardige op leiding en ervaring een dergelijke be langrijke rol krijgt te spelen. Maar in het geval van Johan Kaart was het zo, dat deze kans zich voordeed en hij pak te die met beide handen aan en had succes. Later kwam hij onder andere nog bij de Toneelvereniging van Herman Heij er- mans en bij het Schouwburgtoneel van Jan Musch en Van der Horst. Met de Lobo's en Constant van Kerck- hoven samen vormde hij Comedia. Met het verenigd Toneel van Verkade en Verbeek trad hij op in de Amsterdamse Stadsschouwburg. Een jaar onderbrak hij zijn optreden in dit gezelschap voor een engagement bij De Speeldoos van Constant van Kerckhoven. Later was hij onder andere verbonden aan het Centraal Toneel, dat toen onder direc tie stond van Louis de Bree. Met Fien de la Mar en Jan van Ees samen richt te hij in het begin van de dertiger jaren Het Nieuwe Toneel op. In deze gehele periode speelde hij di verse grote rollen. Wij noemen hieruit slechts de titelrol in Goldoni's „De Knecht van twee meesters" .Sancho Pan- za in Langendijks „Don Quichot", een der hoofdrollen in „Wij zijn geen kin deren meer", waarin Cees Laseur de andere hoofdrol speelde. Het lichtere genre. „En het lichtere genre Kaart grinnikt„Ruim twintig jaar". Het was in het midden van de dertiger jaren, dat hij voor het eerst in een Nieuweweg 103 Telefoon 2968 jaar achtereen trad hij met de on sterfelijke Buziau op in de Bouwmeester revue. Hier deed hij een schat aan er varing op. Maar toch trok het echte toneel hem weer. In 1939 richtte hij het gezelschap „De Komedianten" op, dat voornamelijk kluchten en blijspelen speelt, vrijwel steeds onder zijn regie. Beroemd werd de serie „Potas en Perlemoer", waarin Jo han Kaart meer dan 1000 keer Perle moer was, terwijl de rol van Potas op voortreffelijke wijze vertolkt werd door Johan Boskamp. Film en televisie. Voordat de televisie zijn intrede deed maakte Kaart nog van een ander me dium gebruik, de film. Hij speelde mee in diverse bekende Nederlandse films, zoals „De Jantjes", „Malle Gevallen", „De familie van mijn vrouw", „D'e Big" en na de oorlog in „Een koninkrijk voor een huis". In het buitenland filmde hij ook, zoals in Berlijn de film ,,'t Was 1 april" en in Wenen „De 4 Müllers". Toen de televisie in Nederland zijn in trede deed, zag Johan Kaart ook daar weer mogelijkheden. Wij hebben hem in de loop der jaren verscheidene malen in belangrijke rollen op ons fluorecerend scherm kunnen zien en ook hier bleek weer heel duidelijk, welk een voortref felijk acteur deze man is. Zelf zegt hij ervan „Het is zo heerlijk om van al deze media gebruik te kunnen maken, want elk medium stelt zijn ei gen eisen. Zo mag je voor de televisie beslist niet zo spelen als op het toneel. Op de planken moet je eigenlijk meer overdrijven, omdat er een betrekkelijk grote afstand is tussen de acteur en zijn publiek. Dat is noodzakelijk om iedereen te kunnen bereiken. Bi.j film en televisie mag je persé niet overdrijven. Daar moet je je beperken, maar er rekening mee houden, dat de toeschouwer als het ware op je lip zit. Je moet hier dus veel meer aandacht besteden aan de kleine nuances, elke trek van je gezicht, de beweging van je ogen zelfs is belangrijk, maar moet bescheiden zijn, vergeleken bij de mi miek op het toneel." En de musical Natuurlijk willen wij ook nog wel eens weten hoe Johan Kaart de musical be valt. Want momenteel viert deze 64- jarige triomfen in ,,My fair lady" eigenlijk een experiment, want Neder land heeft de musical in deze vorm nog niet gekend. Ook hierover is Kaart enthousiast, want alles wat met toneel te maken heeft, koestert zich in zijn warme belangstel ling. Al deze vormen en genres wil hij graag zelf beoefenen en daardoor is De bekende Franse schrijfster Francoise Sagan (Bonjour Tristesse) dook plot seling op in gezelschap van de filmacteur Robert Hossein bij de Parijse premiere van de Italiaan, Bolognini's film „De Jongens". Het „paar" tijdens de galavoorstelling, waarop ook Jacques (Bardot) Charrier aanwezig was. VERDIEPINGSDAG KATHOLIEK VROUWENGILDE. Het R.K. Vrouwengilde, afdeling Soest, heeft dinsdag een verdiepingsdag gehou den, die begon met 'n H. Mis in de kerk van Soestdijk, opgedragen door pater Kiewe, Montfortaan, die verbonden is aan de Heilige Landstichting. Na een gemeenschappelijk ontbijt in ge bouw St. Ludgardis leidde pater Liewe de conferenties, welke dinsdagmorgen en dinsdagmiddag gehouden werden. Hij sprak over de Bijbel als de bron van waaruit het geloof beleefd moet worden en in het bijzonder over de ontmoeting van Christus met vrouwen, die in het Heilige Land in de tijd van Jezus een minderwaardige plaats innamen. In een bijzonder boeiende vooordracht - een voordrachtskunstenaar waardig - bracht pater Kiewe enkele gebeurtenis sen welke door de vier Evangelisten in het Nieuwe Testament beschreven zijn. 's Middags werd vooral gewezen op de plaats die de Bijbel in het gezin be hoort te hebben en de groeiende be langstelling voor de Heilige Schrift in katholieke kringen. Nadat vragen beantwoord waren werd deze verdiepingsdag met een kort Lof in de kapel van Nieuw Mariënburg ge sloten. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zondag S.E.C. 1—C.D.N. 1, 2.30 uur. Hercules 2S.E.C. 2, 12 uur. S.E.C. 5Amerf. Boys 4, 12 uur. N.S.C. 1—B.D.C. 1, 2.30 uur. B.D.C. 6Baarn 6, 12 uur B.D.C. 4—B.D.C. 5, 2.30 uur. Zaterdag N.S.C. 2Hees 2, 3 uur. S.E.C. AIJsselmeervogels A, 3.15 uur. S.E.C. BAmsvorde B, 3.15 uur. C.J.V.V. B—S.E.C. C. 2.15 uur. Amersf. Boys aS.E.C. a, 3.15 uur. S.E.C. cAmsvorde c, 3.15 uur. Quick eeS.E.C. ee, 3.15 uur. Quick fS.E.C. f, 2.15 uur. B.D.C. aMeervogels a, 3.15 uur. L.V.V. b—B.D.C. b, 3.15 uur. Hockey. Kampong 6Heren 1, 12.30 uur. Gooi 7Heren 4, 12.30 uur. Kampong 9Dames 4, 12.30 uur. Kampong 7Heren 2, 2 uur. Dames 3Schaerweyde 2, Schrikslaan. Heren 3Kameleon 6, Schrikslaan. Van de laatsten zijn de tijden nog niet bekend. BOTSING. Op de Burg. Grothestraat stopte de auto van W. v. N. uit Bussum omdat de bestuurder de weg wou vragen. Achter hem reed de Soester F. M. J. H., die niet tijdig remde en tegen de auto van v. N. opbotste. Beide auto's werden licht beschadigd. Kerkorgel. H. M. K. komt terug over het grootste kerkorgel ter wereld. Alvorens wij uw vragen a en b be antwoorden moge dienen, dat het groot ste concertorgel ter wereld zich bevindt in de Convention Hall te Atlantic-City (Noord-Amerika). Het bevat 33.056 pij pen, verdeeld over zeven klavieren en er zijn 435 stemmen. Het instrument dateert uit 1932. Het grootste kerkorgel staat opgesteld in de St. Matthewchurch te Hannover (eveneens Noord-Amerika). Dit orgel is gebouwd in 1929 en heeft 236 stem men en vier klavieren. Vraag a. Deze gegevens staan vermeld, zoals reeds gezegd, in „Het Orgel" door dr ir W. H. C. Knapp. 1952, par. 312, maar ook beschikken wij over een vrij aardige documentatie over orgels. Voorts kunt U muziekbibliotheken raadplegen alsook de Koninklijke bi bliotheek te Den Haag. Ook kan de vereniging voor Neder landse muziekgeschiedenis, Willemstraat 59 te Den Haag U wellicht nog ge gevens verstrekken, b. Het spijt ons maar de volledige naam en het adres van v. d. M. kunnen wij U niet opgeven. Wij mogen geen na men en adressen verstrekken van vra genstellers. Konijnenhuid. Kunt u mij inlichten over het bewerken van een konijnenhuid vraagt J. B. Antwoord U maakt een kooksel van 120 gram zout, 125 gram aluin en 2 liter water. Zodra het water koud is voegt u er een klein beetje zwavelzuur bij. Het vel moet hier in 24 uur blij ven liggen. Dan spant u het vel op een houten raam, verwijdert voorzichtig alle vlees- en vetdelen en laat de huid zo drogen. Tenslotte bestrooit u haar met talkpoeder en trekt de huid op en neer over een rond voorwerp, b.v. de ronde kant van een tafel of aanrecht. Daar door wordt de huid dan soepel. De wintersport verlangt speciale kle ding, dat is iets dat vast staat. Men kan nu eenmaal niet gaan sporten met een lange mantel aan of in een of andere fraaie winterjapon. Lange broeken en korte jasjes zijn wel de kledingstukken die hierbij het best van pas komen en ze worden in dit seizoen daarom veel gedragen. Velen gebruiken deze kleding ook buiten het sporten om, want zo'n broek en een kort jasje zitten ook bij zonder prettig wanneer we op de fiets, de brommer of scooter ergens heen moe ten. Dat is ook heel begrijpelijk, want de winterse kou dringt door alles heen, behalve door die kleding die speciaal er voor gemaakt is. Daarom mogen lange pantalon en kort jack in geen enkele garderobe van een moderne sportieve Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWE8 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise hij ook zo'n allround acteur geworden. Zo allround als we misschien in Neder land verder niet (meer) hebben. Hij houdt van het serieuze genre, het lichtere, het komische, de zang, de dans en van afwisseling, ook wat betreft de middelen waarmee hij tot het publiek kan komen. Nu hij in de musical zijn plaats heeft, vindt hij het heerlijk zo nu en dan eens onder de hete lampen in een televisiestudio te staan en daar een rol in een serieus stuk te spelen. Dergelijke gelegenheden doen zich vol doende voor, want door zijn veelzijdig heid is Johan Kaart overal in de toneel-, film- en televisiewereld een gewaar deerde kracht. BROMFIETS TERECHT. De 16-jarige J. L. B. nam in december een bromfiets weg uit de werkplaats van een rijwielhandelaar aan. de Soes- terbergsestraat. Hij sloopte de motor van de brommer en haalde er vele on derdelen af. Het restant van de brom fiets stalde hij bij het station Soest-Zuid. Daar is de onttakelde brommer gevon den en de dader was spoedig gepakt. VERNIELZUCHTIG. De heer S. van de Meidoornweg heeft zich bij de politie beklaagd over de jeugd, die zijn auto met scherpe voor werpen bekrast en daardoor de lak be schadigt. LIEFHEBBER VAN ZUIVEL. In de Birkstraat werd een ijzeren krat met flessen slagroom, karnemelk en yoghurt ten nadele van een melkhande laar ontvreemd. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 27 JANUARI 1961. As je 't ming vraogt, dan mok zeige dak heul nie gek op war- reke bin. Netuurlek mok warreke om te kenne bikke, maor as dat nie hoefde dan deek gin slag, want van warreke wor je moei en je ken veul beter mit 'n meljoen niks doen. Maor die viefdaogse werrekweek vin'k flauwekul, al hek dan nog zo'n broer tje dood an warreke en gun ik ieder een dattie de heule dag op zien rug ken leige. Vief tig jaor eleje moste de minse zo'n bietje honderd uure in de week war reke en ze hadde groot geliek toeng ze zeeje, dat mojje eiges maor doen. We gonge achtenveerteg uure warreke, maor dat was ok al nie enog. En op 't lest zeeje alle harde warrekers dazze nie meer op zaoterdag konne sappele, waant dan moste ze uutslaope veur de voetbalwedstried van zondag. Ze gonge wel niet veul korter warreke, maor al die ure moste maor in vief daoge volemaokt worre. Best zeeje de baoze, maor denkter goed om dazze in d'r eige best kaankerde. Ok die fabrikant in Breda, want op zaoterdag wiere altied de mesjienes schoon emaokt. Op vriedagmiddag wou die ut niet laote doen, waant dan hattie nog minder tied om te laote warreke. Hie gong naor 'n schoonmaokbedrief om te vraoge of die manne dat warrekie op zaoterdagmorrege konde fikse. Da kenne we, zeeje ze bie dat bedrief en op de eerste vrieje zaoterdag kwao- me d'r zo'n man of vief van dat schoon maokbedrief die fabriek binne stampe om de mesjienes op te poetse. Kejje je veurstelle dattie fabrikaant de varf van de deure trapte van saggerein toeng die zag dazze eige minse binne- stapte om veur dat schoonmaokbedrief d'r eige mesjienes schoon te maoke. Ikke wel, waant das zogezeid kolder. vrouw ontbreken. Uiteraard zien we deze kleding in alle mogelijke uitvoeringen, er is altijd te kust en te keur te vinden in de mode huizen. Maar zo nu en dan vinden we exclusieve modellen, die boven de middelmaat uitsteken. Zoals het jack, dat op onze illustratie wordt getoond. Het is van witte popeline, ijzersterk met een ingeweven patroon in blauw en geel. Dit model is eenvoudig en spor tief, met vaste capuchon, heerlijk ge voerd met teddy, zoals trouwens het gehele jasje. Aan het einde van de mouwen vinden we aangebreide blauw wollen manchetten die heerlijk afsluiten en de wind geen kans geven via de mouw binnen te dringen. Een cein tuur van dezelfde stof accentueert het sportieve karakter van dit jack. Er onder wordt een blauwe of grijze lange broek gedragen. Het geheel is een pracht combinatie die de draagster pri ma beschermt tegen de winterse weers invloeden. Wie zou zo iets niet willen bezitten.

Soester Courant | 1961 | | pagina 9