IJMSis Met de auto door Canada» VAN DOOREN ELKE DAG De 6800 kilometer lange T rans-Canada-Highway* verbinding tussen Oost en West A.N.W.B. RIJSCHOOL Verdrijf die ondragelijke Rhenmatiek uit Uw lijf - NU TWEEDE BLAD SOEST. POLITIE TELEFOON 4 4 4 4 Een smal, donker lint van de Atlan tische naar de Grote Oceaan. Van geen weg ter wereld kan men met meer recht beweren, dat hij zich in het on eindige verliest. Sinds enkele maanden is het mogelijk over een geplaveide autoweg dwars door Canada van het ene eind van het land naar het andere te rijden. Met de 6.800 km lange Trans-Canada- High way heeft het noordelijke buur land van de Verenigde Staten een technisch hoogstaande prestatie vol bracht. De kosten voor de verwezenlijking van dit eerzuchtige project beliepen meer dan een half miljard dollar. Daaraan namen deel de regering Ottawa en de provincies waar de weg doorheen-' gaat. Slechts een provincie bleef af zijdig Quebec. Zij droeg in de bouw kosten niet bij. De lengte van de Trans-Canada-High- way komt ongeveer overeen met de afstand van Straatsburg naar Karatsji. De gedachten een weg dwars door Canada aan te leggen, is minstens 50 jaar oud. Reeds kort na de gereedkomst van de spoorverbinding tussen Canada's oosten en westen meldden zich de eerste woordvoerders, voor fantasten aangezien. In de jaren na de eerste wereldoorlog veranderde de situatie. De eerste gemotoriseerde golf over spoelde Canada, de behoefte aan wegen voor het lange-afstandsverkeer trad steeds meer op de voorgrond. Men sprak weer van het plan van de Trans- Canada-Higway. Vaste vormen nam het project intussen eerst in 1948 aan. In dat jaar gingen de vertegenwoordigers van de re gering en de provincies rond de groene tafel zitten. Zij allen waren het erover eens, dat het land een doorgaande Oost-westwegverbinding moest hebben en het kwam er slechts nog op aan, het over de technische kant, zoals de minimum breedte, de belastbaarheid en dergelijke eens te worden. De des kundigen hadden hun goeie tijd, men discussiëerde en tenslotte werden de minimum-maten vastgelegd. De regering verklaarde zich bereid 50 °/o der bouw kosten voor haar rekening te nemen, de rest wilden de betreffende pro vincies dragen. Zes provincies ondertekenden de over eenkomst onmiddellijk, drie andere tra den later toe. Alleen Quebec kon niet besluiten gemene zaak met de andere te maken. Het stond op het standpunt, dat zijn wegennet voldoende was. In december 1956 moest het werk ge reed zijn, maar het bleek, dat die termijn niet aangehouden kon worden. Een jaar vóór de geplande datum van gereedkomen vielen in de Trans-Ca- nada-Highway nog gaten met een totaallengte van 400 km. Daarbij kwam nog ongeveer 2.200 km weglengte, die op een wegdek wachtte. Voor enkele maanden kon het laatste 250 km lange - gat gedicht worden. De teercolonnes hadden intussen ook de andere weggedeelten van een duur zaam dek voorzien. Op de grootste moeilijkheden stieten de wegenbouwers bij de overgang van de Roger-Pas in de Rocky-Mountains Deze is 150 km lang en moet tegen la wines beveiligd worden. De noodzake lijke veiligheidsmaatregelen zijn ont zettend kostbaar. Plaatselijk kost één km van de weg via de pas het astro nomische bedrag van bijna 5 miljoen gulden. Tot de gereedkomst van dit weggedeelte staat de automobilisten een goede wegomlegging ter beschik king. De Trans-Canada-Highway voert door een van de mooiste landschappen van het Dominion, door de grootste steden, langs de grote meren, door de eindeloze velden van de Canadeze graangordel, de bizarre bergwereld van de Rocky Mountains en door de verschillende Nationale Parken. Ottawa's parlementsgebouw met de Vredestoren. Overal in de wereld hoort men het ge zegde „Goede wegen kosten geld." Canada's wegenbouwers staan op een andere standpunt. Zij zeggen, dat goede wegen geld brengen, waarmee ze vol strekt gelijk hebben, want langs de nieuwe Highway ontstaan nieuwe ho tels, industriebedrijven, ja zelfs hele dorpen. Niemand twijfelt er meer aan, dat deze miljarden-investering zijn geld opbrengt. In het jaar 1949 werd New Foundland de tiende - en jongste - provincie van Canada. De oude stad St. Johns kon aan haar lange lijst van superlatieven een nieuwe toevoegen. Intussen is deze naar Engeland toe gewende stad het oostelijke uitgangs punt van de Trans-Canada-Highway geworden. Zijn westelijk eindpunt, Victoria, ligt eveneens op een eiland. Deze stad, op Vancouver Island gele gen, is nog zeer jong. Haar kiemcel was een fort, dat de Hudson-Bay- Company in het jaar 1843 bouwde. Toen 15 jaar later op het vasteland goud gevonden werd, beleefde Victoria zijn eerste grote opgang. In 1866 werd het de regeringszetel van British Co- lumbia. Ofschoon deze stad op de zelfde breedtegraad als Frankfort in Duitsland ligt, kan het er zich op beroemen, dat de rozen er het hele jaar bloeien. St. Johns, de oostelijke stad van het Amerikaanse continent en tegelijk een van de oudste van de Nieuwe Wereld, is het uitgangspunt aan de Atlantische Oceaan. De oude kanonnen bewaakten eens de toegang tot de haven. Victoria neemt nog in ander opzicht een bijzondere plaats in het ligt dich ter bij de Amerikaanse vasteland dan bij het Canadese. Ofschoon het van het voormalige moederland Groot- Brittanië verder verwijderd is dan elke andere grote Canadese stad, zegt men van haar, dat ze, de meeste Britse stad van Canada is. Bekijkt men de route van de Trans- Canada-Highway, dan valt één zeld zaam ding op hij begint en eindigt in eilandsteden. Ze zijn beide voor de automobilist slechts door een veerpont bereikbaar. Wie door de berichten van de ge reedkomst van de Trans-Canada-High way verleid, zich wiegt in het geloof, dat hij zich in St. Johns achter het stuur van zijn auto kan zetten en daarna, met bepaalde pauzes natuur lijk, dwars door Canada kan rijden, die moet met verrassingen rekening houden. Aan de zuidkust van New Foundland eindigt de autoweg aan de haven van Port-oux-Basques. Daar wordt de auto op een mammoetveerpont bevracht, die hem naar het 150 km verwijderde North Sydney op het tot Nieuw-Schot- land behorende schiereiland Kaap Breton vervoert. Van daaruit gaat het zonder verdere moeilijkheden tot aan de grens tussen de provincies New Brunswick en Que bec. In Quebec wordt men eraan her- Victoria, gelegen op het Vancouver-eiland, dichter bij het Amerikaanse vaste land dan het Canadese, is hoofdstad en haven van de provincie British- Columbia. Het heeft ongeveer 125.000 inwoners. Dwars door het Yoho National-Park in Brits-Columbia voert de aan be zienswaardigheden zo rijke weg. innerd, dat er in Canada een Franse minderheid is. In die provincie n.1. vormt ze de meerderheid. Viereneen half miljoen van de 16 miljoen Cana deze burgers zijn van Franse afkomst, nakomelingen van immigranten die ten dele reeds in de 17e eeuw hun Europese vaderland verlieten. De Frans-Canadezen verdedigen hun volksaard taai en al zijn ze vrij van ressentiment tegenover het Britse ele ment in de bevolking, dan voelen zij zich toch achteruitgezet, zij het ook omdat de volgens de wet gegarandeerde gelijkberechtiging van het Frans als ambtstaai verregaand theorie is ge bleven of omdat de culturele zelfstan digheid door de heel natuurlijke ont wikkeling steeds meer wegsmelt. Van alle Canadese provincies heeft Ontario de meeste lasten voor de bouw van de autoweg moeten dragen. Tussen haar oost- en westgrens ligt 2.200 km van de Trans-Canada-High way. Begin toch óók 'n Kruschen Kuur. Wie regelmatig 's morgens de kleine dosis Kruschen neemt voelt zich allengs van z'n pijnen verlost. Dat doet de bloedzuiverende samenstelling van Kru schen. Niet minder dan 5 minerale zouten zetten uw organen de kracht bij om weer jeugdige kracht te kunnen ontwikkelen en zo de onzuiverheden uit te drijven, die nu uw pijnen ver wekken. Kruschen wordt verkocht bij Apothekers en Drogisten, al tientallen jaren over de hele wereld. Ontario was de provincie, die enkele maanden geleden met de voltooiing van een nieuw, 250 km lang autoweg gedeelte het laatste gat in het High- way-systeem sloot. Verlaat de automobilist het grote merengebied van Ontario, dan komt hij tenslotte in Manitoba. De „poort naar het Canadese westen", waar de weg vaak urenlang door eindeloze graanvelden voert. Voordat hij de grens tussen Alberta met zijn bloeien de olieindustrie en British Columbia passeert, leert hij de adembenemende schoonheid van de Rocky Mountains kennen. Zou men een gemiddelde snelheid van 50 km per uur afleggen, dan zou een automobilist ongeveer 6 dagen en 6 nachten ononderbroken achter het stuur moeten zitten om van St. Johns via de Trans-Canada-Highway naar Vic toria te rijden. Daarbij zijn nog niet eens de verliezen aan tijd met het ge bruik van de veerponten begrepen. JA! Naast de Super-reiniging VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 3 FEBRUARI 19*1. veer 300 mensen bezocht. De heer v. d. Pol sprak de wens uit, dat het nog lang zo mag blijven, on danks de algemene misère in het ama teur-toneelleven. De toneelgroep van „Kerkebuurt" ge looft op de juiste weg te zijn door het brengen van stukken, die slechts ont spanning willen bieden. BENOEMING. De heer B. Leliefeld, die verbonden is aan de r.k. u.I.o. alhier, is tot hoofd van de r.k. u.l.o. te Baarn benoemd. De heer Leliefeld volgt de heer A. J. M. van Breukelen op, die enkele weken geleden overleed. Het nieuwe school hoofd zal zijn functie op 1 april aan vaarden. De heer Leliefeld is als directeur van de Middelbare Handelsavondschool geen onbekende in Baarn. Hij is sinds 1943 in Soest werkzaam en was voordien in Borne, Hilversum en Haalderen bij het - onderwijs. GALLENKAMPPELSWEG 14 SOEST-ZUID - TELEFOON S823 Populair chemisch reinigen mantel demi costuum SOEST: Dep. Merelweg 10, tel. 3258, Dep van Weedeitr. 5a, tel. 2504 (de Ster) met fl). in: Hil versum. Laren, Baarn, Hulzen, Bussum, Nederhorst d. Berg. >fSTtTfT?SVfVTVT* zelf brengen en halen. Gaat men van de zuiver rekenkundige theorie over op de praktijk, dan blijkt, dat een tourist per auto, die van het ene eind van Canada naar 't andere wil rijden, rond 20 dagen nodig heeft, onder voorwaarde, dat hij er geen rust dag tussen houdt. Beter als vele andere cijfers geven deze een begrip over de orde van grootte van het Highway-project. De Canadees uit St. Johns, die een vakantierit per auto naar Victoria wil maken, moet min stens drie maanden de tijd nemen, als hij niet aan één stuk aan het stuur wil zitten. JAARVERGADERING KERKEBUURT. Onder voorzitterschap van de heer H. v. d. Pol heeft de buurtvereniging „Ker kebuurt" woensdagavond, in restaurant Zonneheuvel, de jaarvergadering gehou den. De opkomst van de leden liet wel wat te wensen over. De heer Tebbens las het jaarverslag. Het ledental (120) is gelijk gebleven. Uit het financieel overzicht van de pen ningmeester, de heer Pilot, bleek dat er een batig saldo is. De kascommissie bracht verslag uit over de controle der financiën. Het be heer laat niets te wensen over. In de nieuwe kascommissie werden mevr. v. d. Brink en de heren J. Blankenstein en A. Hagen gekozen. De heren Teb bens en Pilot werden als bestuurslid her kozen en de heer Koppen trad af omdat hij niet meer in de Kerkebuurt woont. In zijn plaats werd de heer Bakker ge kozen. D'e speeltuin is het afgelopen seizoen door de kinderen druk bezocht. Er zal getracht worden enkele nieuwe at tracties voor de jeugd in de tuin aan te brengen. De toneelgroep zal op 8 en 11 maart een blijspel in De Gouden Ploeg opvoe ren. De voorzitter wees na deze mede deling op enkele publicaties in de krant, die erop wijzen dat het over het alge meen met het Soester toneel niet geheel naar wens gaat. Gelukkig heeft men bij „Kerkebuurt niet te klagen. Omdat de zaal van de Gouden Ploeg niet zo groot is moeten er altijd twee voorstellingen gegeven worden maar deze worden door onge- SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zondag S.E.C. 1—C.D.N. 1, 2.30 uur. Hercules 2S.E.C. 2, 12 uur. S.E.C. 5A'foortse Boys 4, 12 uur. N.S.C. 1—B.D.C. 1, 2.30 uur. B.D.C. 6Baarn 6, 12 uur. B.D.C. 4—B.D.C. 5, 2.30 uur. Zaterdag N.S.C. 2—Hees 2, 3 uur. S.E.C. AIJsselmeervogels A, 3.15 uur. S.E.C. BAmsvorde B, 3.15 uur. C.J.V.V. B—S.E.C. C, 2.15 uur. A'foortse Boys aS.E.C. a, 3.15 uur. S.E.C. cAmsvorde c, 3.15 uur. Quick eeS.E.C. ee, 3.15 uur. Quick fS.E.C. f, 2.15 uur. B.D.C. aMeervogels a, 3.15 uur. L.V.V. b—B.D.C. b. 3.15 uur. Handbal. Laren 2B.D.C.-heren, 3.35 uur. D'ames 2B.S.V. 3, 5.45 uur. Juniores 1Laren-jun. 1, 1.15 uur. Aspiranten 1Laren asp. 1, 1.35 uur. Hockey. S.C.H.C. 2Dames 1, 11 uur. S.C.H.C. 6Heren 1, 12.30 uur. Kampong 9Heren 2, 2 uur. Voordaan 4Dames 4, 11.30 uur. Heren 3Be Fair 8, 12.15 uur, Birkstr. Dames 2S.C.H.C. 5, 11 uur, Schriksl. Dames 3Kampong 6. 12.30 uur, Schr.1. Heren 4Be Fair 7, 2 uur, Schrikslaan. zijn er momenten waarop uw lichaam behoefte heeft aan een extra dosis energie. De opwekkende en ver kwikkende eigenschappen van King pepermunt vol doen aan die behoefte: u voelt u weer fit en fris. De natuurzuivere OPSTELLING VAN S E C. IN DE WEDSTRIJD TEGEN C.D.N. 1. Adams D'e Rooij Ten Hove Hodde Ruttenberg v. Breukelen Elverding Duijst v. d. Valk De Bruin Pothoven ST. THERESIASCHOOL. De zusters Augustina en Salesienne van O.L. Vrouw ter Eem uit Amersfoort zullen de St. Theresiaschool verlaten en worden opgevolgd door lekenon- derwijzeressen. Zuster Augustina is hoofd van de school en zuster Salesienne geeft onderwijs in handwerken. Het schoolbestuur zal binnenkort bijeenko men om te beraadslagen over de ver vanging van deze onderwijskrachten. WAPENLIEFHEBBER. Een inwoner van Soest kreeg een pro cesverbaal omdat hij wapens in huis had zonder een vergunning. De wapens werden in beslag genomen.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5