0 i l VAN ESSEN voor Foto N.V. WASSERIJ GELRIA EDE J. tei ook de drastisi KENNEDY EN EUROPA. het kleine wondert SOEST. UW SUCCES ÏS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL Firma G. van de Pol Loodgieters- werkzaamheden. Firina VAN DE WIJNGAART KRABBELS VAN KNELIS. A. E. Rademaki MEDEWET G. VAN BI Bestelhuis Bi voorbeeld! De wereld leeft te snel om onzeker heden lang te doen voortduren. Wij zullen daarom niet lang behoeven te gissen naar het standpunt van Kennedy en zijn ploeg ten opzichte van Europa. Hoe vriendelijk Amerika's jonge presi dent er ook uit moge zien, hij is stellig minder Europees gezind dan Eisen- hower. Hij hoeft ook minder naar Eu ropa te kijken. Voor de Ver. Staten is in economisch opzicht Europa veel minder een zorgenkind dan acht jaar geleden. Wij moeten dankbaar zijn dat de heen gaande president op zoveel punten aan de heropbouw van Europa prioriteit heeft gegeven. Hoeveel kritiek er ook moge zijn op zijn bewind van de laatste jaren, dit oude werelddeel heeft veel aan hem te danken, ook omdat hij meer dan de meeste Amerikanen van de Europese verhoudingen en eigenaardigheden op de hoogte was. Eerst Azië dan Afrika. Om vele redenen is voor de V. S. het Aziatische vraagstuk thans primair. Daar smeult sinds de Koreaanse oorlog het vijandige vuur met China, dat communistisch is. Wanneer acht jaar geleden Mac Arthur de vroegere Amerikaanse generaal in de Pacific, president geworden was, zou in de eerste vier jaar een veel krachtiger Amerikaanse politiek ten aanzien van Azië zijn gevolgd. Mogelijk was daar een oorlog ontbrand. Nu Europa zo ferm is gesteund, zal niemand ontkennen dat de Pacific en Azië op het tweede plan zijn gekomen. Daar hebben rood China en Rusland van geprofiteerd. Noord-Amerika heeft er economisch belang bij, dat het in het verre oosten grote afzetmarkten houdt en deze uit breidt. In vele van die verre streken zal dit ten koste moeten gaan van de Engelse invloed. er stellig wegen zijn te vinden om dit grote volk weer volop aan het werk te zetten. Devaluatie van de dollar Het grote vraagteken bij dit alles moet geplaatst worden bij de financiering. Het staat als een paal boven water, dat een nieuwe inflatiegolf de Verenigde Staten regelrecht naar een devaluatie zal voeren. Weinigen zouden daaraan twijfelen, wanneer niet juist de repu blieken Dillon tot financieel reken meester was benoemd. Zullen de Ame rikaanse dollarkoningen en -prinsen worden opgeroepen tot grote offers Zeker is, dat ook Europa hierin zijn offer zal moeten brengen door een deel van de steun aan de onderontwikkelde gebieden over te nemen. Met name west-Duitsland en Italië, die over ruime dollarsaldi beschikken, zullen hun bij drage moeten leveren. Nog steeds is het zeer betreurenswaar dig dat de westelijke bondgenoten niet uit eigen wil met een plan komen om de dollar in zijn waarde te behouden. Wanneer de V. S. het risico aandurven van prestige-verlies door devaluatie, dan is dit in de eerste plaats een com- 1 merciële klap voor Europa. I Waarom zou Kennedy niet durven wat Roosevelt in 1933 zonder slag of stoot deed, al bracht het hem niet het ver wachte resultaat Is het niet hoog tijd voor een conferentie op het hoogste niveau over dit vraagstuk Wij kun nen er daarbij op rekenen, dat de Ver. Staten geen enkele stap zullen doen die hun militaire positie verzwakt. Wij zullen in Kennedy's jaren gelegen heid krijgen zelf Europa sterker te maken, mits wij Europees blijven den ken. In dit verband hebben de voorstan ders van een verre export van onze producten ongelijk, omdat de verder af gelegen landen in oost en west in de naaste toekomst meer risico's zullen bieden. Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE horend Een volkomen nieuw hoortoestel von ADITONE, dat geheel on zichtbaar achter het oor gedragen kan worden, is zojuist op de markt gekomen. Vraagt een brochure van deze nieuwe ADITONE type 615 Gratis twee weken op proefl Ook de oorhangers van Audium, Linke,, Philips, Siemens, en Willco voorradig. De grootste keuze en de beste service vindt U bij KEIZERSGRACHT 411. TEL. 37720 JAN EVERTSENSTRAAT 38 TEL. 186597 AMSTERDAM Voor de verdere economische ontplooi ing van Europa zal het bepaald niet na delig zijn wanneer de V.S. de spanning naar het oosten verleggen. Het lijkt erop, gezien de benoeming van specialisten inzake Rusland en Afrika, dat Kennedy communistisch China wil isoleren, maar het nieuwe élement kan ook gezocht worden in toenadering tot Mao Tse toeng. Als Amerika met China tot een economisch vergelijk wil komen, kunnen de Russen in Europa wel eens met concessies komen. Anderzijds kan Kennedy aan! Rusland economische voordelen in het verre oosten gaan bieden tegen rood I China. Verder mag verwacht worden, dat de slag om economische invloed in Afrika pas goed zal aanvangen. Tussen neus en lippen zal Kennedy ook econo misch voordelige injecties aan latijns Amerika moeten bieden. Veel pijlen op zijn boog. Intussen zal de nieuwe president alle zeilen bijzetten om de binnenlandse recessie in de „States" om te buigen. Hij heeft vele pijlen op zijn boog. Het onderwijs wacht op een reorganisatie. De staatsinvloed daarop zal versterkt worden, al was het alleen al om finan ciële redenen. De toekomstige kracht van het westen zal afhangen van de kwaliteit van het onderwijs. Grote sommen zullen daardoor worden opge slokt. Niet minder kostbaar is de vereiste ver meerdering van sociale zorg in het land van Uncle John. Ook daar stijging van de gemiddelde leeftijd en het daar aan verbonden probleem om de oude garde van het volk een behoorlijke oude dag te bezorgen. Verder zal de nieuwe president zijn aandacht moeten geven aan de probleem-gebieden in het binnenland. Hij zal de fondsen moeten vinden voor de exploitatie van nog niet ontgonnen hulpbronnen. Tenslotte heeft Kennedy zijn overwin ning te danken aan de gestegen werk loosheid in zijn land. Daarom zal de industralisatie van tot nu toe verwaar loosde gebieden hem alleen maar voor delen kunnen brengen. Ten eerste meer werk. Als de welvaart in de tweede rangs gebieden toeneemt, krijgt die industrie een nieuwe opleving, waardoor hij het zakenleven meekrijgt. In de derde plaats neemt de productiecapa citeit van de V.S. toe door zulke maatregelen. Dit zal de noodzaak tot exporteren verminderen. Maken wij daarnaast gewag van de achterstand die in de V.S. nog bestaat in de goede huizenbouw, dan is het duidelijk dat R.K. BEJAARDEN BIJEEN. De r.k. bejaarden, die tweemaal per maand in gebouw St. Ludgardis bijeen komen, hebben woensdagmiddag geluis terd naar een causerie door kapelaan Spit van de parochie Soest over een reis, die hij maakte naar Spanje en Luxemburg en zijn bezoek aan de bede vaartplaats Lourdes. Kapelaan Spit toonde dia's die van deze reis vervaardigd waren en hij vertelde vele bijzonderheden over deze landen en de plaats die door miljoenen katho lieken bezocht is. In de pauze was er voor de aanwezigen een bijzondere tractatie omdat het de laatste bijeenkomst voor de vasten was. HONKBAL BIJ S.E.C. Woensdagavond zouden er in hotel Bos en Duin enkele honkbalfilms ge draaid worden, maar dit was niet mo gelijk omdat het projectie-apparaat ka pot was. Ook de propagandaspeech van de heer H. Rijkeboer uit Amstelveen, voorzitter van de propagandacommissie van de Koninklijke Nederlandse Honk- balbond, ging niet door omdat de spre ker verhinderd was. De heer J. Kars, hoofdklassespeler in het honkbalteam van het Utrechtse U.V.V. sprak over het ontstaan van honkbal en de wijze waarop het in Amerika gespeeld wordt. Sommigen ne men aan dat honkbal van Ierse origine is, maar anderen geloven dat Nederlan ders voor het eerst in Afrika deze sport beoefenden. Gisteren is met de zaaltraining begon nen. Men hoopt na het spelen van en kele oefenwedstrijden deze zomer uit te kunnen komen in de competitie. Deze bijeenkomst werd geopend door de heer W. J. Groenendijk, voorzitter van de commissie die de honkbalsport in Soest brengt. Hij betreurde het dat de films niet gedraaid konden worden, maar deed de toezegging dat dit alsnog op een andere avond gebeuren zal. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 BIOSCOOPPROGRAMMA. Freddy Quinn, de Duitse zanger, die al tijd over heimwee en eenzaamheid zingt, is van heden tot en met zon dag - uitgezonderd zondagmiddag - in de film „Freddy, die Gitarre und das Meer" te zien. Ook zingt hij zijn senti mentele zeemansliedjes, want varen wil hij. Dat lukt echter niet direct want de politie zoekt hem in verband met een vechtpartij met dodelijke afloop. Freddy heeft hieraan echter part noch deel. Als vriendje heeft hij een weggelopen weesjongen en als vriendin het meisje Suzi. Al zingend lost FVeddj» alle moeilijkhe den op en aan het eind van de film gaat hij naar Canada. Zijn vriend gaat mee als verstekeling en ook voor Suzi loopt alles goed af, want zij zal Freddy volgen en met hem trouwen. Sentiment en humor in een onderhou dende film. Zondagmiddag „Jacht op een scherp schutter", waarin de vuurgevechten niet van de lucht zijn. Tenslotte zegeviert het recht zoals dit behoort, maar dan zijn er heel wat avonturen en spannen de momenten achter de rug. Van maandag tot en met woensdag Heinz Rühmann in een boeiende en voortreffelijke film. Dit is niet Rühmann van de vele komische films, maar een wijs rechter met veel humor. Een man, die een jongen niet straft als hij een hond mishandeld heeft, maar hem dwingt het dier goed te verzorgen. Daarom doet het vreemd aan dat hij een meisje tot 8 maanden jeugdgevange nis veroordeelt. Zij weet zich echter aan deze straf te onttrekken door de vlucht te nemen uit het gerechtsgebouw en te dreigen van het dak te springen als deze straf niet ingetrokken wordt. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Dat gebeurt en het kind komt nu als dienstmeisje in een pension. Dat geeft nogal wat verwikkelingen maar dank zij de wijze kinderrechter komt alles terecht. In de donderdagcyclus „Het leven be gint bij 16" met Ruth Leuwerik en Hans Söhnker. Het is het verhaal van de liefde, die een gymnasiumleerling voor zijn lera res koestert, met alle complicaties die dit met zich meebrengt. De beroemde schlager „Mittenachtblues" van Franz Grothe wordt in deze film gespeeld. FEESTAVOND DALCO. De Dalco-personeelsvereniging heeft de jaarlijkse feestavond gehouden in de zaal van Emland. Daar werden de aanwezigen begroet door de voorzitter van de personeels vereniging, de heer G. van Gelder, die in het bijzonder de directeur, de heer R. Baumal en zijn echtgenote en inspec teur H. G. Scholtmeijer verwelkomde. Het cabaret-variété-gezelschap „Eddy de Valk" bracht de aantrekkelijke en vlotte revue „Van de Hak op de Tak" Tom van Maaren startte met een ge zellig babbeltje en een liedje, gezongen met Tiny van Maaren. Henny Kesseler begon wel wat klas siek, maar de clown Fantasio bracht de feestgangers in de juiste stemming en verraste met kunstig spel onder het traditionele afzakken van een slobber- Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise broek. Tom van Maaren maakte op aantrekke lijke wijze ruzie met Tiny en Henk Bouman was niet alleen een zeer kun dig goochelaar, maar ook een man die met aantrekkelijk gekout de mensen prettig kon bezighouden. De Stuntbrekers zorgden voor het in houden van de adem door hun ge vaarlijke staaltjes akrobatiek en als laatste nummer voor de pauze kon men zijn plezier beleven aan een muzikale kolder-komedie van Tiny en Tom van Maaren. Na de pauze toonden de Stuntbrekers opnieuw hun slangenachtige lenigheid met parterre-akrobatiek en Henk Bou man liet zien dat hij met kaarten heel bijzondere dingen kon doen. Fantasio had geen gewone instrumenten nodig om muziek te maken, want hij kon dat wel met fietswielen, een stuur en andere onderdelen. Henny Kesseler zorgde voor een dave rend slot door iedereen krachtig te la ten zingen en de dank van de heer Van Gelder was dubbel en dwars ver diend, evenals de bloemen en de ovatie aan het einde van de revue. Lang was men nog gezellig bijeen en „The Windy City Jazzband" uit Baarn. speelde voortreffelijk onder leiding van Siem Keijzer. HUMANISTISCH VERBOND. De gemeenschap Soest-Baarn van het Humanistisch Verbond houdt op dins dag 14 februari de jaarvergadering in Oranjehof. De secretaresse en de penningmeeste- resse zullen de jaarverslagen van 1960 uitbrengen. Er wordt een nieuwe kas- commissie benoemd en het bestuur zal uitgebreid worden. Voorgesteld wordt de dames mevr. A. Verhey-Smant en mevr. W. J. Smit- Bouvrie tot bestuursleden te benoemen. Er zullen afgevaardigden naar het congres van het Humanistisch Verbond benoemd worden en na afloop van het huishoudelijk gedeelte van de vergadering zal de heer E. Heupers een causerie over oud-Soest houden en kleurendia's tonen. Op 17 februari is er een bijeenkomst in het Erasmushuis te Utrecht ter ge legenheid van het 15-jarig bestaan van het Humanistisch Verbond. Op 15 januari is er een bijeenkomst van de vrouwengroep van de gemeen schap Soest-Baarn. Mevr. Polet zal spreken over de individuele zelfbe scherming. PECH GEHAD. De AmerSfoorter A. C. K. kwam uit het Monnikenbos, net tegenover de woning van een agent. Deze vond dat de man zich nogal schichtig gedroeg en hij ging hem achterna. Het vermoeden van de agent was niet onjuist geweest, want K. vervoerde op zijn fiets enkele netten om fazanten te vangen. Ze werden in beslag genomen en K. kreeg een pro ces verbaal. As je 't ming vraogt, dan mok zeige, dak ut 'n schandaal vind datte leje van de ver- eneging Olumpia huus an huus motte gaon kollektere omdazze aanders nie rond ken- ne komme. Ze betaole d'r eige blauw an zaolhuure en as ze nie langs de deure gaon dan hejje kaans dazze op de fles gaon. Omda ze de bietebrug nie opwille gaon ze 't maor zo doen. Das v/el goed bekeke, maor ut mos nie nodig weeze. D'r is zat en genog geld om duure voeballers teuge 'n bal te Iaote schoppe en hoope minse telle iedere zondag d'r sente neer om te ken- ne zien dawwe in ons laand nie zukke beste speulers meer hebbe, maor sente veur keinders die an gimnestiek wille doen binne d'r niet. Nog 'n paor jaor en d'r loope in ons laand alleenig nog maor harreke van manne en frommese rond, die zo stief binne as paole. As wullie zo mit 'n vereniging moste stumpere om rond te komme, dan haw- we allaang ezeid daor hejje ut leige, zoek ut maor uut. De manne van Olumpia, van Crescendo en de Soester Turnclub die doen dat nie, maor die sappele deur. Daor kejje je petje veur afneme asje 'n petje heb. Maor je ken ok 'n gulde of 'n knaok geve as ze an de deur komme om sente, want daor hebbe ze meer an as an 'n affezet petje. En laote ze dan van de gemeenteraod net zo laang bie de menister zeure towwe d'r 'n paor gimnestiekzaole bie- hebbe, waant duuzende keinders zitte daor bar om verlege. 't Is netuurlek meraokels fing veur de bejaorde dazze 'n prachtig huus kriege, maor 't ken nog wel vief tig jaor duure veur de keinders van noeng daor wat an hebbe, dus laowe dan die keinders an zaole hellepe waor ze kenne sprin- ge en daanse en gimnestiek maoke. Maor eerst an de kollekte geve, waant die zaole zalle d'r de eerste paor maonde nog wel niet komme en we motte mit z'n alle meehellepe om te zorrege dat- tie vereneginge van keinders nie op de fles gaon. Je heurt altied zeige datter zo bar veul geld onder de minse zit. Wel niet bie ming, maor denk d'r om dak nie vergete zal wat te geve. De grootste keuze camera's ter plaatse. JEUGDDIENST. In de jeugddienst van zondagavond zal Wika L. A. C. van Ginkel uit Driebergen voorgaan en spreken over het onderwerp „Welke weg Aan deze dienst wordt voorts mede werking verleend door Frans Mijts, trompet en Maarten Kooy, orgel. De jeugd is weer van harte welkom Kosten van testament. Kunt u mij vertellen wat de kosten zijn van het maken van een testament Zijn daar getuigen bij aanwezig al dus mevr. G. S. Antwoord Kosten van het maken van een testament kunnen wij u nimmer op geven. Dat hangt geheel af van het soort testament wat u op het oog hebt. Als u een geheim testament maakt, en dat bij de notaris deponeert, dan be taalt u minder dan in het geval van een openbaar testament. Bij het laat ste behoren ook nog de kosten van evt. besprekingen. Al naar de vorm van het testament zijn getuigen voorgeschreven op straffe van nietigheid. Het is het beste, dat u terzake een bespreking met de notaris arrangeert en daarbij te vens naar de vermoedelijke kosten in formeert. Wat uw tweede vraag betreft, delen wij u mede, dat indien u in het huwelijk treedt met een verplicht verzekerde man en u geen inkomsten hebt, dan kunt u als indirect verzekerde worden bijge schreven op de kaart van uw man. Laat uw man zich t.z.t. tot het ziekenfonds wenden ter bijschrijven I Tijd. De klok werd indertijd 1 uur 40 mi nuten vooruitgezet, toen is dat uur er afgegaan, maar die 40 minuten zijn er toch bij gebleven zegt mevr. R. B. Antwoord Nederland kende tot medio mei 1940 de zogenaamde Amsterdamse tijd. Dit was de tijd van de meridiaan van de as van de Westertoren te Am sterdam. Deze tijd verschilde 20 minu ten (plus) met de tijd van de meridiaan van Greenwich die b.v. ook in België gold. De Duitsers dwongens ons de tijd te rekenen volgens middeleuropese tijd (die ook in Duitsland gold). Deze tijd verschilt één uur (plus) met Green- wichtijd. Wij moesten de klok dus veer tig (60 min 20) minuten vooruit zetten. Aangezien de Duitsers meteen zomer tijd verlangden, kwam er nog eens één uur bovenop. Verschil dus één uur en veertig minuten. Toen wij na de oor log de zomertijd afschaften, bleef het nettoverschil dus veertig minuten ver geleken bij vroeger. Voedingswaarde en parapsychologie. 1. Welke voedingswaarde zit er in aard appelen, rijst, eieren en melk 2. Wat betekent het woord parapsychologie vraagt J. K. Antwoord Het hoofdbestanddeel van aardappelen en van rijst is zetmeel; eieren bestaan uit eiwit en het dooier bevat ook veel vet; melk is rijk aan eiwit, verder zit er vet, suiker en zout in. Parapsychologie is de leer van de oc culte (d.i. de „verborgen", „geheim zinnige") verschijnselen, die men niet kan verklaren met de bekende natuur wetenschappelijke methoden. Straaljagers. Hoe ver zijn straaljagers onderling van elkaar verwijderd, als ze in gesloten formatie vliegen vraagt A.G. Antwoord Met straaljagers wordt met gesloten formaties nog slechts bij lucht- parades en demonstraties gevlogen. Af hankelijk van het vliegtuigtype vari eert dan de afstand tussen de toestellen van ca. 1% tot 3 meter. Kantoorboekhandel Laanstraat 44 S o e st d ij k Telefoon 2957 Giro 114118 Sluisstraat 8, Ame ▼raagt voor spoedij kaar administratie welijke i* het bezit van dip opleiding. Hij/zij zal o.m. wor administratie en con waarbij bet de bec voldoende ervaring meer zelfstandig vullen. Daar ons bedrijf groot concern, kuni mogelijkheden bied Schriftelijke sollicit gewacht bij de dir ELECTRO TE NIEUWEWEG 99 Dagelijks naar Aij tussenlig| OOK Steenhoffstraat 13 BAARN e Stationsv AMERSFOl trale Ameij Teil

Soester Courant | 1961 | | pagina 6