SOEST S.E.C. won van C.D.N. HET OOG GERICHT OP GEZAG. DINSDAG 7 FEBRUARI 1961. 40e JAARGANG No. 11. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 GEMEENTE-A VOND NED. PROT. BOND. Er was veel belangstelling voor de Ge meente-avond van de N.P.B., waarop mej. Ds van Drimmelen, voorheen voor gangster van de N.P.B. in Huizen, een causerie hield over Canada, waar zij ongeveer een jaar heeft doorgebracht. Deze belangstelling was begrijpelijk, daar bijna iedereen wel familieleden, vrienden of bekenden heeft, die naar dit mooie land zijn geëmigreerd. Spr. vertelde, dat Canada na Rusland het grootste land ter wereld is180 maal zo groot als ons land, telt het 17 miljoen inwoners, waarvan 2 miljoen in Montreal. Hieruit blijkt dat het veel dunner bevolkt is dan Nederland met zijn 12 miljoen bewoners. Het vele natuurschoon, dat er daardoor ook valt te bewonderen, maakt een werkelijk grootse indruk. Het landschap is zeer afwisselend. Prachtige meren, bergen en vlakten wisselen elkaar af, mooie natuurreser vaten en recreatiegebieden zijn tot stand gebracht en de plantengroei geeft heel veel boeiends te zien. We moeten bewondering hebben voor de pioniers, die naar dit gebied trok ken en heel veel te overwinnen hadden. Eerst waren dit de Fransen, later En gelsen en Amerikanen en nog wat later ook andere Europeanen. De bodem van het land bevat veel mi neralen, ook aardgas. Heel veel hout wordt van daar geleverd ongeveer 60 procent van al het courantenpapier komt uit Canada. Zo materialistisch als vele denken is de bevolking niet, maar doordat de zakelijke kant nog heel veel aandacht eist, moet de cultuur hier misschien nog wat onder lijden. Het onderwijs is echter zeer goed en organisatorisch goed geregeld. Bijna iedereen heeft wel een eigen huis, meestal ruimer dan hier en goed ver warmd. Er heerst grote verdraagzaam heid onder de bevolking, ook op kerke lijk terrein, er is een bloeiend kerke lijk leven onder alle leeftijden. Een van de oorzaken hiervan is het verlangen van de ouders om het gezin zoveel mogelijk voor ontsporing te behoeden. Een bewijs van de oecumenische ge zindheid had spr. gevonden in de re clame die voor de kerk was gemaakt op de melkkartons. Deze reclame was kennelijk niet voor een bepaalde kerk bedoeld. In de pauze was er gelegenheid om ver schillende voorwerpen te bezichtigen, die een indruk van het leven daar gaven. Na de pauze zagen we mooie dia's, die het gesprokene illustreerden, terwijl tot slot een film werd getoond, die door de Canadese ambasade ter beschikking was gesteld, deze met Hollandse gesproken tekst, en die haar doel, als propaganda materiaal te dienen, zeer zeker niet miste. VAN DER HUCHTSCHOOL, AFDELING I.V.O. Anderhalf jaar geleden ging het niet naar wens met de ULO-afdeling van de v. d. Huchtschool en na een bijeen komst werd besloten de ULO te veran deren in een IVO (Individueel Voortge zet Onderwijs). Het succes was niet ge ring. Er werd gestart met 42 leerlin gen en nu zijn er 75. Op een bijeenkomst van de oudercom missie van de afdeling IVO is afscheid genomen van mevr. C. ten Bosch-Steen bergen als hoofd van de school en ken nis gemaakt met het nieuwe hoofd, de heer J. Veldkamp en een nieuwe leer kracht, de heer J. H. de Laat. De bijeenkomst werd geopend door de heer S. Brugman, voorzitter van de oudercommissie. Hij verwelkomde de ouders van de leerlingen, die in Soest, Baarn, Utrecht, Woerden, Hilversum, Geldermalsen, Scherpenzeel, Amersfoort, Breukelen en Bilthoven wonen. In het bijzonder sprak hij een welkomstwoord tot wethouder K. de Haan, waarna ge wezen werd op het bijzondere karakter van deze ouderavond. Afscheid van een hoofd, kennismaking met een nieuw hoofd en een leerkracht, het aftreden van de voorzitter der ouder comissie omdat hij waarnemend secretaris in het bestuur zou worden en het benoemen van twee nieuwe leden van de ouder commissie stond op het programma. Bij een school in opbouw zijn vele mu taties een vanzelfsprekendheid, vooral, wanneer er sprake is van zo'n snelle groei als bij de I.V.O.-afdeling van de v. d. Huchtschool. Deze snelle groei brengt moeilijkheden met zich mee. Deze hebben betrekking op de leerkrachten, de leermiddelen, het meubilair en de lokalen. Gelukkig kan de v. d. Huchtschool altijd rekenen op de steun van de wethouder van onder wijs, het gemeentebestuur en de inspec- tur van het onderwijs. De heer H. J. Beekman sprak als voor zitter van het bestuur. Bijna vijftig jaar geleden werd de Klein Engendaal- school - voorgangster van de v. d. Huchtschool - opgericht. Op initiatief van het echtpaar v. Mierop werd be gonnen met een lagere school, die acht jaar geleid werd door mej. Telders. De bezonnen en doelbewuste leiding van haar opvolger, de heer A. van Asselt, bracht de school tot verdere bloei. Ir Felix Ortt, die, evenals de heer Van Asselt, het vorig jaar overleed, was de school zeer toegedaan en meermalen heeft hij er publicaties over geschreven. Hij noemde de school een humanitaire school, waar men de kinderen naast de nodige kennis en kundigheden gevoe lens van rechtvaardigheid en medege voel bijbracht. De heer Beekman wendde zich tot het scheidende hoofd, mevr. Ten Bosch, die eveneens 8 jaar haar beste krachten aan de school gaf. Eerst als voorzitster, toen als leerkracht en gedurende vier jaar als hoofd. Zij had geen gemakkelijke taak. Vooral niet toen bleek dat de ULO geen le vensvatbaarheid meer had. Gelukkig! bleek de invoering van het Individueel Voortgezet Onderwijs een goede greep en met energie wijdde mevr. Ten Bosch zich aan deze nieuwe eveneens zware taak. Dank zij de vlotte en daadwerke lijke medewerking van het ministerie, de gemeente en de inspecteur van het onderwijs kon reeds na korte tijd de eerste nood aan leermiddelen worden opgeheven. Ook van het v. d. Hucht- fonds werd veel steun ontvangen. Het vinden van de geschikte onder wijskrachten en ruimtegebrek waren aanvankelijk moeilijke problemen. De onderwijskrachten kwamen er echter en hopelijk kan er spoedig gebouwd worden. De heer Beekman dankte mevr. Ten Bosch, voor wie het leiden van de school tenslotte een te zware taak werd, 'hodat zij naar een andere werkkring uitzag. Deze vond zij bij de Stichting Zandwijck te Amersfoort. Mevr. Ten Bosch dankte voor de vrien delijke woorden en de bloemen die haar met een boekwerk aangboden werden. Zij kon slechts bevestigen dat het werk haar inderdaad te zwaar geworden was en zij sprak haar vreugde uit over de I goede oplossing die hiervoor gevonden werd. Het nieuwe hoofd, de heer Veldkamp, wees op de taak van het I.V.O. Het is een vrij onderwijs, maar dit betekent niet dat er geen sprake is van orde en tucht. Gehoorzaamheid van de leer lingen blijft een eerste vereiste. Na de pauze nam iedereen afscheid van mevr. Ten Bosch en maakte kennis met het nieuwe hoofd en de nieuwe leer kracht. Inplaats van de heren S. Brugman en J. H. H. Kwak, die aftreden als leden van de oudercommissie, werden de heren J. v. Weerd en W. Blok gekozen. GEMEENTE AANSPRAKELIJK GESTELD. Vorige week zakte de heer O., die op de F. C. Kuyperstraat woont, in een gat dat zich in het trottoir bevindt, toen hij met zijn fiets aan de hand op deze ge vaarlijke stoep wandelde. De heer van O. kreeg een beenwond, een hoofdwond en hij kneusde zijn rechterhand. Ook kostte hem dit ongeval enige tanden. Fiets en kleding werden beschadigd. Het slachtoffer wil de schade op de ge meente verhalen, JAARVERGADERING SOESTER VOGELVRIENDEN. De afdeling Soest van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers, De Soester Vogelvrienden, heeft gisteravond in res taurant Zonneheuvel de jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer D. J. Kuiper, die het afgelopen jaar bevredigend noemde. Het leden aantal is gelijk gebleven. Enige leden bedankten maar er kwamen enkele jeugdleden bij. Mevr. Th. S. v. d. Broek-Niesten gaf het financieel overzicht. Er was een batig saldo. De heer J. Bantjes bracht als secretaris verslag uit over het jaar 1960. Op 1 januari 1960 waren er 73 leden en na enkele mutaties op 1 janua ri 1961 74. De secretaris sprak met lof over de goede verstandhouding in het bestuur. Het bestuursbeleid kwam ter sprake en namens alle leden dankte de heer J. Wijnhof het bestuur voor de wijze waar op de vereniging in het afgeglopen jaar geleid was. Hij betreurde het dat de heer D. Pureveen zich niet als bestuurs lid herkiesbaar stelde en verzocht hem aan te blijven. Het scheidende bestuurs lid bleef echter bij zijn besluit. Tenslotte sprak de heer Wijnhof de wens uit dat het bestuur op deze wijze zal voortgaan met zijn werkzaamheden. Mevr. Th. S. v. d. Broek-Niesten (pen- ningmeesteresse) werd herkozen, even als de secretaris, de heer J. Bantjes. De voorzitter, de heer D. J. Kuiper en de punt, de schadeloosstelling op grond van de Wet op de Arbeidsovereenkomst, werd advies uitgebracht door twee spe cialisten met grote faam op het gebied van het arbeidsrecht, prof. mr M. G. Levenbach en wijlen prof. mr A. N. Mo lenaar. Na drie jaar is vonnis gewezen en de voormalige werkgeefster moet 40.000 gulden betalen. De vakbonden zullen trachten de adressen van alle zeventig werknemers te weten te komen. In de afgelopen 4'/i jaar zullen velen verhuisd zijn. LASTIGE DRONKAARDS. Twee inwoners van Soest hadden zich zaterdagavond op deskundige wijze la ten vollopen met bier en jenever en ver na twaalf uur bevonden zij zich op de Koninginnelaan. Zij lieten hun brom fietsen te keer gaan of ze aan het trainen waren voor Assen en dat zinde enkele bewoners van de Koninginne- heer J. Stichter bleven eveneens als 'aan maar matig. Zij waarschuwden de bestuurslid aan. De heren P. C. Dijkman, C. de Goede en S. Simons werden ge kozen. De heer Simons zal mevr. v. d. Broek als tweede penningmeester bij staan als inner van de contributies. De voorzitter dankte de heer Pureveen voor het vele werk dat hij als bestuurs. politie, die direct uitrukte, maar de lawaaischoppers niet aantrof. Een half uur later belde een marechaus see van de brigade Soestdijk de po litie op om mee te delen dat een ob stakel de weg van een vrachtauto ver sperde op de Vredehofstraat. De politie lid in het belang van de vereniging ver- ging op onderzoek uit en trof midden richt heeft en hij sprak de wens uit dat op de weg een fietsenrek aan. Vermoed men nog eens een beroep op hem zal mogen doen als dit nodig is. Met algemene stemmen werd besloten ook dit jaar een tentoonstelling te hou den. Reeds nu moest hierover gesproken werd dat de luidruchtige dronkaards hierin de hand hadden en dat klopte aardig. Zij werden gearresteerd en in de cel gezet. Daar mochten P. B. en A. G. M. hun roes uitslapen en later na- worden, want er moet tijdig een keur- denken over het poroces-verbaal dat zij meester aangevraagd worden. Het be-opgelopen hadden, stuur kreeg vrij mandaat omvoorbe- W00NWAGEN VERDWENEN, reidingen te treffen die betrekking heb ben op de tentoonstelling in het najaarVorige week parkeerde de woonwa- van 1961 genbewoner D. P. zijn rijdend huis, een Tenslotte werd besloten dat geen in- caravan en een draaiorgel op de Ferd. leggeld terugbetaald zal worden als men Huycklaan omdat de jeep, die deze wel inschrijft maar zich later terugtrekt voertuigen en het pierement van De en geen vogels inzendt STATIOIN SOESTDIJK VERBETERD. Het was de wens van de Soester raads leden, en in het bijzonder van mevr. Van Goor-Cleton (V.V.D.), dat er wat gedaan zou worden aan het moeilijke in- en uitstappen op het perron Soest dijk. De stap die men moet maken is veel teverenigingen Tempo, Pedaalridders, Ade- Bilt naar het woonwagenkamp in Amers foort vervoeren moest, dienst weigerde. Een kraanwagen van de gemeente en drie agenten hebben zaterdag voor transport van de ongenode gasten en hun have en goed gezorgd. PROGRAMMA VAN TEMPO. Evenals vorige jaren wordt door de groot, zodat ongelukken kunnen gebeu ren. Dit zal spoedig verleden tijd zijn, want op verzoek van de gemeente is N.S. thans begonnen met het ophogen van het perron. MEEVALLER. Aan de ongeveer zeventig voormalige werknemers van de failliet verklaarde commanditaire vennootschap Tempo te Soesterberg zal in totaal nog een aan achterstallig loon worden betaald van minstens 40.000 gulden. Dit is bepaald bij een principieel vonnis van de arrondissementsrechtbank te Utrecht. Hierdoor is een einde gekomen aan een slepend proces, dat de werk nemers tegen hun vroegere werkgeef ster aanhangig hadden gemaakt. Het toegewezen bedrag omvat niet-be- taald loon, vakantietoeslag, vakantieda gen en een schadeloosstelling voor de opzegtermijnplus rente en wettelijke verhoging. In september 1956 bleek de onderne ming niet meer in staat de lonen en sa larissen te betalen en het liet zich niet aanzien dat dit in de toekomst wel zou kunnen. De zeventig personeelsle den namen dan ook op staande voet ontslag en zochten elders werkgelegen heid. Aangezien de rechter-commissaris, die toezicht houdt, op de afwikkeling van het faillisement, weigerde op juridische gronden schadeloosstelling te erkennen, zolang niet was bewezen dat de niet- uitbetaling te wijten was aan de schuld van de werkgeefster, schakelden de werknemers hun vakorganisaties in. De drie metaalbedrijfsbonden - neutraal, katholiek en prot.chr. - maakten hierna bij de kantonrechter te Amersfoort een civiele procedure aanhangig na overleg met de heren mr. P. Coumou en D. de I Jong van de Christelijke Metaalbedrijfs- bond. De kantonrechter wees na enkele maan den procederen de gevorderde schade loosstelling af. De werknemers hierdoor niet bevredigd, tekenden beroep aan bij de Arrondissementsrechtbank te Utrecht. Het proces begon hierna op nieuw met het wisselen van vele stuk ken en het horen van getuigen. Omtrent het in geding zijnde juridische laar en Amersfoort een voorjaarscom petitie gehouden. Er worden in totaal 6 wedstrijden verreden, 3 op het par cours van de Pedaalridders te Amers foort en 3 op het parcours van de Ade laar in de Eemnesser polder. Er nemen amateurs, nieuwelingen, as piranten en veteranen deel. 12 maart, parcours Eemnesser polder. Start 10 uur. Amateurs 40 km, nieuwe- bedrag linêen 30 km, aspiranten en veteranen 12 km. 19 maart, parcours Pedaalridders, Nij- verheidsweg, Amersfoort. Start 9 uur. Afstanden 45, 35 en 15 km. 26 maart, parcours Eemnesserpolder. Start 10 uur. Afstanden 50, 40 en 18 km. 9 april, parcours Nijverheidsweg, Amers foort. Start 9 uur. Afstanden 55, 45 en 20 km. 16 april, parcours Eemnesser polder. Start 10 uur. Afstanden 60, 45 en 20 km. 23 april, parcours Nijverheidsweg, Amersfoort. Start 9 uur. Afstanden 65, 45 en 20 km. Velen hebben verwacht dat de wedstrijd van S.E.C. tegen C.D.N. uit Driebergen opnieuw niet zou doorgaan wegens de slechte weersomstandigheden en een moeilijk bespeelbaar veld, maar de K.N.V.B. komt in tijdsmoeilijkheden om dat er al zoveel zondagen verloren gin gen, zodat wel gespeeld werd. Het terrein was redelijk, de opkomst van het publiek slecht en het spel matig. Bijna de gehele wedstrijd gaf S.E.C. de toon aan, maar de kracht kwam in hoofdzaak van de achterhoede, waar Adams, Ten Hove en Ruttenberg weinig moeite hadden met de voorhoede van C.D.N. De Rooij liet linksbuiten van Lunteren te veel vrij. In de ploeg van Driebergen speelden twee juniores van 16 jaar, keeper Ach terberg, die viermaal gepasseerd werd, hoewel slechts drie doelpunten door de scheidsrechter toegewezen werden en de middenvoor Wagensveld, die het enige tegenpunt van C.D.N. maakte. D'e wedstrijd begon een half uur te laat omdat de busonderneming, die voor het vervoer van het C.D.N.-elftal zou zor gen, de spelers vergeten had en pas na herhaalde verzoeken een bus stuurde. Er zijn nog wel enkele gezagsdragers die zich ver boven het gewone volk verheven voelen, maar deze heren ra ken uit de tijd. Het is echter niet te hopen dat een nieuw soort gezagsdragers in de tijd raakt. Mill heeft twee van deze heren en de achtduizend inwoners van deze ge meente schudden dagelijks hun hoofd over de gedragingen van de burgemees ter en de secretaris, die dag in dag uit het gezag door de modder sleuren. De burgemeester was een vijftiental ja ren geleden werkzaam op de secretarie van Groesbeek en ook de secretaris werkte daar. De een vertrok naar Mill als gemeentesecretaris en de ander volg de tien jaar later als burgemeester van deze plaats. Daarmee had je de poppen aan het dansen, want de twee gezagsdragers dachten meer aan ruzie maken dan aan het bestuur van de gemeente. Waar schijnlijk konden ze in Groesbeek »1 niet zo best met elkaar opschieten. Een half jaar geleden was er feest in Mill, want de achtduizendste inwoner werd geboren. Terecht werd feest ge vierd en niemand nam het iemand kwa lijk dat er een stevig borreltje gedron ken werd. Natuurlijk kan dat op een ruzie uitlopen, maar niemand had ver wacht dat de burgemeester en de ge meentesecretaris op de vuist zouden gaan. Dat gebeurde echter wel en na tuurlijk genoot iedereen uitvoerig. Ruzie voor en ruzie na, zodat het ten slotte weer tot handtastelijkheden ko men moest. D'e secretaris was bij de burgemeester i op diens kamer en het hoofd van de I gemeente knokte hem de gang op. De secretaris diende een klacht in bij de commissaris van de koningin in Noord Brabant en bij de politie. Het is te hopen dat er snel ingegrepen wordt, want de politie van Mill kan met goed fatsoen niet meer optreden tegen vechtersbazen, die al knokkend zullen zeggen „Doe niet zo flauw, we spelen alleen maar burgemeester en secretaris". KANTMAN. Aanvoerder Ten Hove won de tos en hij liet de eerste helft tegen de wind inspelen. Er werd niet best gespeeld. Daaraan had het gladde veld schuld, maar waarschijnlijk ook het feit dat er in drie weken niet gespeeld was. Wout de Bruin stond weer op de mid denvoorplaats na enkele wedstrijden ge passeerd te zijn en daar zal hij voor lopig wel blijven, want hij scoorde vier doelpunten, waarvan er één wegens vermeend buitenspel door de scheids rechter afgekeurd werd. Na zeven minuten kreeg C.D.N. een mooie kans. De rechtsbuiten gaf een prachtig schot maar de safe van Adams was nog mooier. S.E.C. was in deze periode en in de hele eerste helft veel sterker, hetgeen onder meer tot uiting kwam in het nemen van vele hoekschop pen, die niets opleverden. Na een kwartier gaf De Bruin een goede kans aan Duijst. Deze vloog met de bal op het doel af en loste een hard schot. De bal ging net over. Vijf minuten later begonnen Hodde en De Bruin aan een goede combinatie, die eindigde met een pass naar De Bruin, die hard en laag inkogelde. D'e jeugdige keeper viel net iets te laat uit. S.E.C. was oppermachtig en in de 28ste minuut scoorde De Bruin opnieuw, nu uit een voorzet van Pothoven. De bal verdween in de rechterbovenhoek. Twee minuten later een derde doelpunt, maar dit kon geen genade vinden in de ogen van de scheidsrechter. In de tweede helft pakte C.D.N. wat beter aan en even werd S.E.C. over rompeld. De Soester spelers wekten de indruk het wel te geloven omdat de zege toch veilig was. Dat leek wel zo, maar niet meer toen middenvoor Wa gensveld zich vrijspeelde en Adams pas seerde. (2-1). Een schot van rechtsbuiten Van Ginkel bracht opnieuw gevaar, maar Adams redde keurig, hoewel hij zich na een misgreep snel herstellen moest. Na twintig minuten gaf v. d. Valk een prachtige voorzet waaruit Duijst keihard tegen de paal kopte. C.D.N. had nu niets meer in te brengen en vijf minuten voor het einde bracht De Bruin de stand op 3-1 uit een voorzet van v. d. Valk.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1