HET OOG GERICHT OP CIRRUS LEUT. OFFICIËLE MEDEDELINGEN. Jubileum en onderscheiding. YRIJDAG 1» FEBRUARI 1901. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,2S UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 12615» Het is verheugend dat de jeugd zon dag de gelegenheid krijgt eens uitbun dig feest te vieren in de piste van Cir- kus Leut. Er zal op deze avond heel wat energie los komen, maar dat kan helemaal geen kwaad, zolang het op deze wijze gebeurt. Wij ouderen verbeelden ons wel eens dat wij mogen oordelen over de wijze waarop jongens en meisjes, die tiental len jaren jonger zijn, mogen feesten, maar daar hebben we het recht niet toe zolang het bij feestvieren blijft. De kerk op de Steenhoffstraat zal niet instorten van het lawaai dat Prins Leut en zijn cirkusartisten zullen maken en het St. Josephgebouw zal het ook wel overleven. Het belangrijkste bij dit alles is dat de jongelui pret hebben en hun overmoed op verantwoorde wijze spuien. We lezen te veel in de kranten dat opgeschoten jongens, die slechts lum mels zijn, dit op volkomen onverant woorde wijze doen. Zij deinzen er in hun brooddronkenheid niet voor terug mensen het ziekenhuis in te trappen en iedereen moet het toejuichen als de po litie eens flink de lat over dit rapalje haalt. Dat hiervan in Soest gelukkig geen spra ke is, blijkt wel uit het feit dat de politie alle medewerking verleent als de carnavalsstoet zondagavond van ze ven tot acht naar het Ludgardisgebouw trekt om Prins Leut I af te halen en in triomf mee te voeren naar het St. Jo sephgebouw. Het zal wel de moeite waard zijn dit te zien en iedereen kan er met een gerust hart naar gaan kijken. Zelfs zonder beangst te zijn iets anders te missen, want de televisie staat tot acht uur koud. KANTMAN. Er zijn verschillende soorten honing. Daaronder de bloemenhoning en de zeer zeldzame bladhoning. De kleur van de bloemenhoning varieert van licht tot donker, de bladhoning is altijd donker van kleur. Bladhoning komt alleen bij bepaalde kersensoorten voor en kan alleen bi] warme temperatuur gewon nen worden. Een variant van de blad honing is de dennehoning uit het Zwarte woud. Honing wordt onderzocht door stuifmeel- analyse, want door miscropisch onder zoek kan men niet altijd vaststellen van welke plant de honing afkomstig is. Vele consumenten zijn van mening dat gekristalliseerde honing niet goed is, maar dat is juist de beste honing. Een tussenvorm is de halfgekristalliseerde honing in pastavorm. Men krijgt deze pasta door vermenging van twee soor ten. De ene soort is dan veelal kool zaadhoning. Door vermenging van deze twee soorten wordt de kwaliteit verbeterd. De voedingswaarde van honing is for midabel. Een kilo honing heeft even veel voedingswaarde als een kilo vlees of een kilo eieren (15 stuks). Doordat bijen honing consumeren zijn zij in staat enorme warmte te ontwikke len, waardoor ze reeds vroeg in het voorjaar broed kunnen aanzetten en dit van de nodige warmte voorzien. Na de pauze beeantwoordde mej. Meems vragen. STICHTING VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS. De vereniging tot bevordering van het nijverheidsonderwijs in de gemeente Soest heeft verzocht een stichting in het leven te roepen, die het oprichten en het beheren var. 'n lagere technische school voor jongens op zich neemt. Daar het college hiertegen geen bezwaar heeft, zal de gemeenteraad hiertoe besluiten. PARTIEEL UITBREIDINGSPLAN. De burgemeester van Soestgelet op artikel 37 van de Woningwetbrengt ter algemene kennis, dat vanaf 11 fe bruari 1961, ter gemeente-secretarie ge durende vier weken voor een ieder ter inzage ligt het ontwerp-partieel uit breidingsplan, regelende de bestemming van het perceel kadastraal bekend ge meente Soest, sectie D ir. 3022 (ged.), gelegen aan de hoek Heideweg/Duin weg. Gedurende de termijn van 4 weken kun nen belanghebbenden bij de gemeente raad bezwaren indienen. Soest, 10 februari 1961. Dinsdagmiddag heeft de heer J. G. De- rickx, Nieuwstraat 6, in de ontspannings zaal van het sanatorium Berg en Bos te Bilthoven, uit handen van de burge meester van De Bilt, het gouden kruis van verdienste van de huisorde van Oranje ontvangen. Deze onderscheiding is hem door H.M. de Koningin toegekend ter gelegenheid van zijn veertigjarig ju bileum als werknemer in het sanato rium. De heer Derickx kwam op 7 februari 1921 bij Berg en Bos te Apeldoorn als portier-huisknecht. Hij was twee jaar intern en precies twee jaar na zijn aan stelling trouwde hij, zodat het echtpaar Derickx op 7 februari ook het feit her dacht dat 38 jaar geleden de huwelijks boot vertrok. Veertig jaar geleden had Berg en Bos 2 artsen en nu zijn het er twintig. Aan vankelijk was het uitsluitend sanato rium voor tb-patienten, maar door een reorganisatie, die reeds aan de gang is, wil men ook anderen, die verpleging en verzorging nodig hebben, onderbren gen. In 1933 ging Berg en Bos naar Bilthoven «n de heer Derickx ging mee. In 1939 mocht hij op doktersadvies zijn gewone werk niet meer verrichten en hij kwam in de tuin van het sanatorium. Zes jaar later werden bekwame handen in de stoffeerderij gevraagd, weer zes jaar later had de schilderswerkplaats hem nodig en nu werkt de jubilaris daar al negen jaar en hij hoopt er tot zijn pensioen in 1964 te blijven. De ontspanningszaal van het sanato rium was feestelijk versierd toen het echtpaar Derickx daar met zes van hun kinderen - de zevende woont in Australië - werd ontvangen. Na het opspelden van de onderscheiding door de burgemeester, voerde de geneesheer- directeur dr J. Hiddes het woord. Hij prees de jubilaris en stelde hem ten voorbeeld. Mevr. Derickx kreeg een fruitmand omdat het jubileum samen viel met de 38ste trouwdag en de ju bilaris kreeg een geldsbedrag in enve loppe. Bij de Rotterdamse Droogdok Mij te Rotterdam werd het s.s. „Ondina" door H.K.H. Prinses Irene te water gelaten. H.K.H. Prinses Irene wuift de „Ondina" na. Die ontving hij ook van de heer B. van Leeuwen, secretaris van de plaatselijke afdeling van de K.A.B.O. De heren G. Slot en N. Vos spraken namens het personeel en zij boden een electrische klok en een electrisch strijk ijzer aan. De jubilaris dankte voor de onderschei ding, de vriendelijke woorden en de ge schenken en hij sprak de wens uit dat onder Gods zegen de werkzaamheden aan het sanatorium, die men zich voor genomen heeft, uitgevoerd zullen wor den. VIJFTIG JAAR GETROUWD. Op 11 februari 1911 traden Wilhelmus van Breukelen en Maria Praag in het huwelijk zodat het morgen feest is in huize Van Breukelen, want dan zijn er vijftig huwelijksjaren om. Als schooljongen kende Wim van Breu kelen zijn aanstaande vrouw al, maar hij zal toen nog niet over trouwen ge dacht hebben al vond hij haar wel bij zonder aardig. Wim werd metselaar en dat was vijftig jaar geleden geen beroep om rijk van te worden, maar in ieder geval kon de bruidegom zijn eigen huis bouwen en dat was al heel wat waard. D'at huis werd aan de Becke- ringstraat neergezet. De metselaar was een man die voor uit wilde en werd aannemer, zodat na dat eigen huis nog vele woningen door de heer Van Breukelen neergezet zijn. Daarin werd hij bijgestaan door enkele tientallen werknemers. Zij bouwden vooral in Soest vele huizen. Morgen zal echter niet aan het bou wen van huizen gedacht worden want dan vieren bruid, bruidegom, vier kin deren en negen kleinkinderen in dank bare stemming feest. HULP AAN KONGO. Soester schoolkinderen hebben ruim 11000 blikjes melk voor Kongo inge zameld, maar daarmee was deze enorme vracht nog niet in Den Haag, van waar uit dit voedsel voor de hongerende be volking van Afrika verzonden werd. De afdeling Soest van het Rode Kruis heeft firma P. Roos, Steenhoffstraat, en de Golfcartonfabriek Mercurius N.V., Kostverlorenweg, bereid gevonden de blikjes naar Den Haag te brengen en dat is inmiddels gebeurd. DIACONAAL JAAR. Voor de naam van mej. P. S. v. d. Pol uit Utrecht, die woensdagavond voor de leden van de N.C.V. Soest-Zuid over het Diaconaal Jaar sprak, stond op de convocatiekaart WIKA. Dat is de af korting van Werken In Kerkelijke Ar. beid en duidt aan dat zij aan de sociale akademie „Kerk en Wereld" te Drie bergen studeerde. Na opening door mevr. Muurling-Voort- huis, de presidente van de afdeling, die een meditatie over een schriftgedeelte hield, sprak mej. v. d. Pol. In het begin van 1958 nam een Utrecht se dominee contact op met mensen van velerlei kerkelijke richtingen en hij be reikte dat een interkerkelijke commissie ingesteld werd, die moest trachten te verwezenlijken wat in west-Duitsland al 4 jaar bestond, het werken van jonge mensen gedurende een jaar, zon der beloning en alleen in het belang van anderen. In Duitsland werd dit initiatief uit bit tere nood geboren, want een genees heer-directeur van een diaconessenhuis greep dit middel aan om te voorkomen dat zijn ziekenhuis wegens gebrek aan personeel gesloten moest worden. Ook in Nederland bleken jonge mensen bereid een jaar te werken ten behoeve van de naaste. In Utrecht begon het met 16 in het jaar 1958 en in 1959 wa ren het 32 vrijwilligers, die, in navol ging van Christus, die zichzelf een dienstknecht noemde, hun leven voor een jaar dienstbaar maakten ten be hoeve van de medemens. Vooral meisjes voelen zich hiertoe geroepen en zij zijn gewaardeerde krachten in inrichtingen en tehuizen waar men dringend om hulp verlegen is. In Duitsland kan men de deelneemsters en deelnemers aan dit goede streven reeds bij honderden tellen, in ons land nu nog bij tientallen, maar het goede voorbeeld vindt steeds meer navolging. Vele jonge mensen wonen in een prettig tehuis en zij gaan nagenoeg uitsluitend met gezonde mensen om. Daarom is het goed als zij op deze wijze kennis nemen van het grote leed dat vaak ver scholen ligt achter de muren van de vele inrichtingen die er in ons land zijn. Velen leren door dit diaconaal jaar hun eigen weg zien. Sommigen voelen zich geroepen het werk dat zij een jaar lang voor niets deden, te blijven doen. Anderen ervaren dat dit werk niet strookt met hun wezen en dat is eigen lijk ook winst, want vaak komt daar door beter naar voren wat wel de juiste weg is. Mej. v. d. Pol wekte de vele dames, die deze bijeenkcmst bijwoonden, tot medewerking op.t Deze medewerking wordt reeds gegéven door in eigen omgeving te wijzen op het doel van dit diaconaal jaar. VLIEGTUIGOVERDRACHT TE SOESTERBERG. In aanwezigheid van de minister van defensie, Ir. S. H. Visser, staatssecre taris M. R. PI. Calmeyer en vele an dere militaire en burger-autoriteiten heeft generaal F. Smith, opperbevelheb ber van de Amerikaanse luchtmacht in Europa gistermiddag aan luitenant-ge neraal H. Schaper, chef van de lucht machtstaf, de nieuwe straaljager F 102 Delta Dagger overgedragen. D'e generaal wees op de vastberaden heid waarmee de Verenigde Staten en Nederland door gezamenlijke krachts inspanning en in bondgenootschap met anderen de vrijheid willen verdedigen. Het 32 nd Fighter Interceptor Squadron, waarbij deze nieuwe vliegtuigen zijn ingedeeld heeft het bijzondere voor recht als eenheid van de Koninklijke Luchtmacht onder operationeel bevel van Nederlandse officieren te vliegen. Deze regeling is een tastbaar bewijs van de levenskracht, die de traditionele vriendschap tussen beide landen bezit. Generaal Schaper dankte de Amerikaan se bevelhebber en hij bracht het ogen blik in herinnering waarop het eerste Amerikaanse squadron in ons land ge stationeerd werd. De Nederlandse lucht macht heeft vele moeilijkheden moe ten overwinnen, maar deze moeilijk heden hadden nooit iets te maken met dit squadron, want de samenwerking was uitstekend, evenals de bemanning en het materieel. De mannen van het squadron wisten dat zij niet als gast in ons land waren maar om gezamenlijk de vrijheid te garanderen. Nederland is dankbaar dat het de steun heeft van Amerikaanse luchtstrijdkrachten. Na de overdracht vertrokken twee vliegtuigen van het nieuwe type in en kele minuten uit een hangar, waarmee aangetoond werd hoe snel bij alarm gestart kan worden. De Delta Dagger heeft de Super Sabre op Soesterberg vervangen. Het nieuwe vliegtuig is een product van lange stu die en tal van experimenten, uitgevoerd door de Convair Division of General Dynamics Corporation. Men wenste te komen tot de productie van een jager, die, ongeacht de weersomstandigheden, ieder vliegtuig dat ons land binnen dringt kan opsporen en vernietigen. Het resultaat is een vliegtuig geworden dat een ranke romp heeft en korte drie hoeksvleugels. Het is voorzien van een geperfectioneerde electronische appa ratuur en bewapend met door radar geleide raketten. De Delta D'agger kan 1200 km per uur vliegen. De deltavormige vleugels ga randeren een grote wendbaarheid. De electronische apparatuur weegt 765 kg. Door deze apparatuur is het mogelijk dat de piloot ook zonder enig zicht de vijand op de snelste wijze kan bereiken, op welke manier deze ook mag manoeu vreren. De raketbewapening - waaron der de dodelijke accurate Hughes Fal- con - maakt de binnendringer onschade lijk. De F 102 Delta Dagger wordt door de Amerikaanse Luchtmacht thans ge bruikt in Nederland, West Duitsland en Spanje. De piloten krijgen een speciale opleiding op de Wheeler Air Base bij Tripolis in Libye. Het 32nd Fighter Interceptor Squadron, gelegerd in Camp New Amsterdam te Soesterberg, dat met deze nieuwe vlieg tuigen uitgerust is, staat onder com mando van Lt. Col. Frederic Blesse uit Richmond, Virginia. Lt. Col. Blesse was een van de meest succesvolle piloten in de Koreaanse oorlog. De nieuwe straaljager is 18,3 meter lang. De spanwijdte is 11,59 en de hoogte ruim drie meter. De maximum-snelheid met volle tanks en volledige bewapening is op hoogten boven 15 km sneller dan 1200 km p. uur. 't Landingsgestel bevindt zich onder vleugels en neus. Op korte landingsbanen wordt gebruik gemaakt van een parachute om de snelheid af te remmen. De voornaamste taak van de Delta Dag ger bestaat uit het bestrijden van bom menwerpers. Zij moeten voorkomen dat deze vijandelijke toestellen de bommen op de gestelde doelen kunnen werpen. Reeds in 1948 maakte een deltavormige straaljager zijn eerste proefvlucht. KOOP VAN GROND. De gemeente zal 8929 m2 grond, gele gen aan de Bosstraat en eigendom van E. v. d. Broek c.s., voor 19684,90 ko pen. In deze prijs is begrepen de koop som van het pand Bosstraat 179. Voor de financiering is 19950,nodig. De grond zal gebruikt worden voor de aanleg van sportvelden. Van mevr. A. M. L. Kuyer-Daatzelaar wordt een strook grond van 26 m2 voor 104,gekocht. Deze grond ligt in de Nieuwstraat. D'oor het verplaatsen van een afscheiding en een waterput zal voor de financiering 575,nodig zijn. PRAATJE OVER HONING. Mej. J. Meens uit Bunnik, die winnares is van de nationale honingtentoonstel- ling, heeft woensdagavond, voor de af deling Soest van de vereniging tot be vordering der bijenteelt in Nederland, gesproken over honing. Zij werd inge leid door voorzitter G. H. Grijze. Om te weten wat honing is heeft een imker geen scheikundig onderzoek no dig, want door zijn vakbekwaamheid weet hij de soorten te onderscheiden. Honing zit als nectar in de bloem. De bij haalt dit op en door middel van enzymen en fermenten in de maag van de bij wordt de nectar honing. Wanneer de bij aankomt in de korf dan wordt de nectar doorgegeven aan andere bijen, die voor het opbergen zorgen. Goede honing bestaat voor 80 V» uit droge stof en voor 20 '/t uit vloeibare stof.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1