Ocltoemafeer VAN ESSEN voor Foto a Het beste wat u goed genoeg vindt. 2792 TWEEDE BLAD KRABBELS VAN KNELIs!" Drommea van lijders aao Brandend Maagzuur z§n lijders-af SOEST t2 TELEFOON 2792 VAN WEEDESTRAAT 36A 75 A75 VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 10 FEBRUARI 1960. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak heul nie gesteld bin op frommese, die mit messe steeke, maor dak niet schrok toenk las van die deeren, die annerand wier en de sloeber meteen maor n mes in zien bast stak. Messchien kejje mit zo'n kraonige deere beter nie trouwe, waant asje 'n bietje mot met ter het, dan verkreukelt ze je meteen, maor kraonig ist. Die kaonebraojer leit noeng int zieke- huus te vertelle dattie d'r heul nie wou anrande. Zouk ok zeige ak anranderig annelege was, maor niemand geleuft die zwarver. Da gong zo. Dat deerntje mos elleke aovond in donker over straot en ze wier 'n bietje bang. Da zee ze teuge d'r vriejer. Malle meid, zee die, je mot niet bang weze. Effe joedo lere, dan kejje die schoojers in de dubbele Nel- son neeme en asdat nie hellepe wil, hir is 'n mes, dan steekie dat maor in zien bast. Die deeren liep daor elke avond te stappe mit duuzend joedogreepe in dat kleine koppie en 'n meraokelse joeker van 'n mes. Dat was zogezeid 'n stiletto, 'n broodmes op z'n Italiaons. Da binne van die machtige messe om teuge an- randers te gebruuke en 'k denk dak ok maor zo'n ding neem, want je ken nooit wee te. Azze je int donker veur 'n dee ren anzien dan hebbe ze je ewurgd veur je pap ken zeige. Dat Italiaonse broodmes is allenig maor 'n handvat asje 't in je zak heb. Griepe ze je, dan griepie dat mes, effe op 'n knoppie drukke en je ken steke. Zukke messe maggie nie hebbe, zeit de pelisie. Da ken wel waor weeze, maor azze dat deerentje een douw geeve om- dazze zo'n mes had om d'r eige teuge schofte te verdedege, dan gaon Aorie en Gart en Hannes en Riek en Grad- dus en ikke naor De Haog om bie de menister van jestisie de boel kort en klein te slaon. de ene minuut op de andere. Dat doen dan zo'n paar Rennies. Bij de eerste aanwijzing van overtollig maag zuur - en dat stijgt dan snerpend op, soms tot hoog in de keel - een of twee Rennies laten smelten op de tong. En dat is dan alles Weg zuurbrand - weg pijn - weg zorgen van een verstoord maal of angst voor 'n nieuwe aanval, 'n Wonder wat Rennies voor U doen. De grootste keuze camera's ter plaatse. BIRKSTRAAT 2 SOEST MODERNISERING DE SAVORNIN LOHMANSCHOOL. Woensdagavond zijn ouders van leer lingen en andere belangstellenden in de gelegenheid gesteld in ogenschouw te nemen welke resultaten de modernise ring van De Savornin Lohmanschool opgeleverd heeft. Allen waren het er over eens dat het resultaat verrassend was. Het schoolbestuur had van de ge meente een bedrag ontvangen om tot deze modernisering over te gaan en firma Gebr. Van Schaik heeft de school van binnen en van buiten in moderne vrolijke tinten opgeschilderd. Alle klassen hebben nieuwe sets gekre gen, zodat de aanwezigen de indruk kregen in een nieuwe school te zijn. Het schoolplein is opnieuw aangelegd en bijna geheel van nieuwe tegels voor zien. De belangstellenden werden rondge leid door het hoofd van de school, de heer D. Hoekstra en door de leerkrach ten. Onder de aanwezigen bevonden zich de raadsleden J. v. d. Arend, L. J. Dijk stra en D. de Haan van de prot. chr. fractie. In een der lokalen werd namens het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" het woord gevoerd door de heer E. van Brummelen, die dankte voor de medewerking welke het ge meentebestuur verleende. Het was pret_ tig dat ook enkele raadsleden aanwezig waren, zodat zij konden zien hoe de bij drage van de gemeente besteed was. De heer Van Brummelen wenste de heer Hoekstra en zijn medewerksters en medewerkers veel succes toe bij hun arbeid voor de schooljeugd en hij sprak de wens uit dat de kinderen met vreug de deze bijzonder fraaie school zouden bezoeken. De heer Hooekstra dankte de heer Van Brummelen, het schoolbestuur, de ge meente en de oudercommissie. Hij noem de het een voorrecht te kunnen werken in zo'n moderne omgeving en ook voor de kinderen is dit prettig. De heer D. de Haan dankte namens de raadsleden voor de uitnodiging en hij wenste het schoolbestuur, het hoofd, de leerkrachten en de kinderen geluk met deze grote verbetering. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zondag S.E.C. 1Baarn 1, 2.30 uur. Oranje-Wit 2—S.E.C. 4, 12 uur. S.E.C. 2—S.E.C. 3, 12 uur. B.D.C. 1's Graveland 1, 2.30 uur. Zeist 4B.D.C. 2, 2.30 uur. B.D.C. 6Limvio 4, 12 uur. Baarn 5B.D.C. 4, 12 uur. Zaterdag Valleivogels 1Hees 1, 3.30 uur. Hees 2Posthoorn 3, 3.30 uur. B.D.C. ALimvio A, 2.30 uur. B.D.C. BBloemenkwartier A, 3.30 uur. Limvio aB.D.C. a, 3.30 uur. S.D.O. d—B.D.C. c, 3.30 uur. S.E.C. AAmsvorde A, 3.30 uur. S.E.C. BQuick B, 3.30 uur. S.E.C. C—K.V.V.A. B, 2.30 uur. Hoogland aS.E.C. a, 3 uur. C.J.V.V. b—S.E.C. b, 2.30 uur. S.E.C. dAmersf. Boys d, 2.30 uur. Quick eeS.E.C. f, 3.30 uur. Hockey. Amersfoort 1Dames 1, 11 uur. Amersfoort 3Heren 1, 12.30 uur. Amersfoort 4Dames 3, 12.30 uur. Schaerweyde 3Dames 4, 12.30 uur. Laren 6Heren 3, 11 uur. Heren 2Amersfoort 5, 11 uur, Schriksl. Dames 2Kampong 4, 12.30 u., Schriksl. Heren 4S.C.H.C. 8, 2 uur, Schriksl. OPSTELLING VAN S.E.C. S.E.C. speelt zondag een vriendschappe lijke thuiswedstrijd tegen Baarn 1 in de volgende opstelling Adams Ten Hove Van Kooij De Rooij Elverding v. Breukelen Duyst Ruttenberg v. d. Valk De Bruin Pothoven VERLEDEN EN TOEKOMST VAN SOEST. Wethouder K. de Haan heeft voor de leden van de afdeling Soest van de P.v.d.A., in het conferentieoord „De Lichthoek" aan de Parklaan, gesproken over het verleden, het heden en de toekomst van Soest. Onze gemeente is ontstaan uit een aan tal nederzettingen, die uitgroeiden tot een gehucht en daarna ontstond pas het dorp, dat wel groot maar niet dicht bevolkt was. Dat zal het echter wel worden, want in 1980 moet Soest on geveer 55000 inwoners tellen, het dub bele aantal van 1960. Dan zal Soest geen dorp meer zijn zonder kern, maar een ovaalvormige stad met een city, die nabij de begraaf plaats op de Veldweg zal liggen. Een nieuwe rijksweg zal door een kloof in de Eng lopen en van de Heideweg naar het industrieterrein zal een brede verbindingsweg lopen. Reeds een kleine 4000 jaar geleden moe ten er mensen in deze streken gewoond hebben. Het was in die tijd bijzonder droog en daardoor ontstonden van om streeks 1000 voor Chr. tot 500 voor Chr. de stuifduinen. Ook de Soester heide velden hebben aan deze droogte hun ontstaan te danken. Soest lag op een grensgebied van ver schillende culturen en dat had invloed op de bevolking. Onze gemeente ontstond uit nederzet tingen in Hees en langs de Eem. De woeste grond was gemeenschappelijk bezit en op de Eng lagen de gronden die eigenaars hadden. Ook nu nog is een groot deel van de woeste grond ge meenschappelijk bezit omdat de gemeen te eigenaar is. Voor het gezin een juweel van een Philips televisie-ontvanger, met prachtig helder beeld. Eenvoudige bediening en smaakvolle kast. FM-geluid, dus feilloos. De wereld in uw huiskamer voor 695,—. ®L Modern van stijl en techniek. Een Philips radio uit deze plano-serie is een schitterende aankoop prima geluids weergave (twee luidspre kers), met FM-band, mét grammofoonaansluiting. Smaakvolle uitvoering. U voelt er zich rijk mee en tóch kost dit toestel slechts 298, Wij bieden graag alle in lichtingen en brochures aan en geven ieder belangstel lende vrijblijvend demon stratie TELEVISIE RADIO GRAMMOFOONS Uit de Philips serie begrip voor kwaliteit. Muziekliefhebbers in elke genre voor U is deze Philips grammo foon de vervulling van uw wensen. Voor in bouw 85,geschikt voor alle soorten pla ten, ook stereo. Krassen van de plaat uitgesloten door zeer ingenieuze contructie van de opneemarm. Op voet 95, Complete stereo- elektrogrammo- foon met twee ingebouwde ver sterkers en twee luidsprekers. Originele stereo- muziek in uw kamer voor 198,—. PH3UPS BEL DIT NUMMER VOOR AFSPRAKEN VOOR DEMONSTRATIES, VOOR INLICHTINGEN OF OM TE PROFITEREN VAN ONZE SERVICE Omstreeks de eeuwwisseling kwam er verandering in dit rustige gedoe door de bouw van enkele villa's, waarin zich mensen van buiten Soest vestigden. Toen keerde de rust weer en het enige ver schil met vroeger was, dat er nu niet uitsluitend arme mensen in Soest woon den, maar ook een paar rijken. Zij bliezen de middenstand leven in en met het ontstaan van de spoorlijn Utrecht-Baarn waren de mogelijkheden voor ontwikkeling geschapen. Het ging POPULAIR CHEMISCH faLs hui# reinigen voor Wel even zelf brengen i halen Stomen Verven Repareren Stoppen "Flux'en jumper/blouse rok/vest I pantalon colbert/topper MK mantel, lemi eenvoudige japoncostuum, jekker ol kamerjas Bfli* winterjas Uitgezonderd witte kleding Met fil. en depóts in Hilversum, Laren, Blaricüm, Huizen, Baarn, Soest, Bussum en Ned. den Berg. Depót SoestMerelweg 20, tel. 3258. De groei van Soest stelde eeuwenlang niets voor. Honderdvijftig jaar geleden waren er nog geen 2000 inwoners en tot de tijd van Napoleon waren alle wegen slecht. Omstreeks die tijd werd de rijksweg van Amersfoort over Soes- terberg naar Utrecht aangelegd. Het leven in Soest was bijzonder rustig en slechts een borreltje in café De Drie Ringen, de jaarlijkse kermis en de teer- dagen van het Groot Gaasbeecker Gilde konden wat afleiding geven. Als men ergens heen moest dan gebeurde dit lopend, dus veel verder dan Utrecht en Amersfoort kwam men niet. echter heel langzaam en dat kwam in hoofdzaak omdat men in Soest gek was op renteniers en van industrie niets moest hebben. D'e rijksweg kreeg meer zijstraten. Heu- velweg, Stationsstraat, Talmalaan, Spoorstraat, Korte Brinkweg en wat later al die straten en wegen die nu al tientallen jaren in Soest zijn. De inheemse bevolking van Soest kwam in de verdrukking door de „import" en deze import nam steeds toe. Kleine ren teniers en gepensioneerden vestigden zich in onze gemeente en Baarn trok de mensen met geld aan. Er waren in de oorlog 1914-1918 vele militairen in Soest gelegerd en van hen bleven tientallen in onze gemeente toen de mobilisatie afgelopen was. Voor het grootste deel waren zij het die de mid denstand versterkten. In 1920 had Soest 7500 inwoners en der tig jaar later waren het er 21.000. Tot aan de tweede wereldoorlog bleef Soest de trekpleister voor alles wat bejaard en rustend was, zodat 14 van het inwonertal 65 jaar en ouder was, terwijl dit landelijk gezien 6 °/o was. In 1945 zag men in dat het aantrekken van industrie van groot belang was. Dit betekende een gunstige teruggang van het bejaardenpercentage. Thans is nog 11 °/o 65 jaar of ouder. Soest werd niet alleen een gemeente met industrie maar ook een forensenge meente en thans trekken per dag 2000 werknemers naar buiten voor het ver werven van hun dagelijks brood. Evenveel niet-Soestenaren komen naar Soest om hier te werken. De normale groei zal tot 45000 inwoners gaan, maar dit getal zal met 10.000 overschreden worden omdat een deel van de overloop van de randstad Hol land opgevangen moet worden. Soest heeft hiervoor de ruimte en de slechte landbouwgrond van het Soesterveen wordt graag opgeofferd ten bate van betere bouwgrond. Het ligt in de bedoeling slechts een derde deel van het Soesterveen te be bouwen, dus het zal niet zo worden dat geheel Soest volgebouwd zal worden en dit kan men slechts toejuichen. 25 JAAR BIJ DE POLITIE. Op 7 februari 1936 kwam brigadier Bergman bij de politie en in 1943 kwam hij naar Soest. Dinsdag heeft hij zijn zilveren jubileum als politieman thuis gevierd. Daar hebben velen hem op gezocht om hem geluk te wensen. Onder hen de korpschef van de Soester politie, de hoofdinspecteur C. van Es, die de heer Bergman mede namens het gehele korps en de burgemeester feli citeerde. Het hoofd van de gemeente was verhinderd te komen. De heer Van Es prees de heer Bergman, die zijn werk bij de vreemdelingen dienst tot ieders tevredenheid doet. De korpschef was het eens met de uitspraak dat men het aan zichzelf moest wijten als men onenigheid met de heer Bergman kreeg, want aan hem zou dat beslist niet liggen. Er is een jubileumfonds bij de politie en de heer Van Es bood de heer Berg man een piek up aan, die uit dit fonds aangeschaft was. Hij wenste de jubilaris nog vele ge lukkige jaren in zijn werk en zijn gezin toe. Namens het district west van de Ne derlandse Politie Sportbond sprak voorzitter H. G. Scholtmeijer, die met secretaris J. Smit uit Haarlem aanwe zig was. De heer Bergman is tweede se cretaris van het district. De heer Scholtmeijer dankte de jubila ris voor het vele werk dat hij voor het district west van de N.P.S.B. verricht te. De heer Bergman heeft de gave altijd een prettige sfeer te scheppen. Van het district kreeg de jubilaris een fruitmand en van de Soester Politie- sportvereniging een tuinstoel. De heer A. de Raadt sprak als voorzitter van S.P.S.V. Deze vereniging is niet denk baar zonder secretaris Bergman en al le leden weten hem dan ook naar waarde te schatten. De heer H. Fennema sprak.namens de Christelijke Bond van Politie-ambtena- ren en namens de afdeling Soest van deze bond. Hij bood de jubilaris twee enveloppen met bedragen aan. D'e heer Bergman dankte alle sprekers en toonde zich verrast over de geschenken. Het is zijn wens nog lang bij de Soester politie te mogen werken. Ook in de toekomst wil hij graag zijn best doen in het be lang van de bevolking en de gemeen schap.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5