RUK EN GEMEENTE. SOEST" HET OOG GERICHT OP LOEMOEMBA. OFFICIËLE MEDEDELINGEN. Verschijnt iedere dinsdag en vrydag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 DINSDAG 14 FEBRUARI 1961. 40e JAARGANG no. 13. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Russische sateliet naar Venus. In Moskou werd het grote nieuws per bulletin aan de bevolking medegedeeld. Warenhuisverkoopsters lezen de eerste berichten. In de afgelopen maanden en thans nog worstelen de gemeentebesturen in ons land weer niet het vaststellen van de begroting voor dit jaar. Dat brengt vrijwel overal een litanie van klachten en verzuchtingen mee over de te lage uitkeringen uit het gemeentfonds en het veel te lang uitblijven van beslis singen op de aanvragen om extra uit keringen. In de meeste gevallen weten de gemeen tebesturen niet op welke inkomsten van het rijk zij kunnen rekenen. De thans officieel geldende percentages, naar gelang van het aantal inwoners, zijn al lang uit de tijd. De constellatie van vele gemeenten heeft zich in de laatste tien jaar zodanig ge wijzigd, dat aan de hand van deze per centages alleen zelfs aan het meest simpele verzorgingspeil dezer gemeen ten niet meer zou kunnen worden vol daan. Er zijn daarop, ook weer volgens bepaalde normen, extra uitkeringen mo gelijk, die echter van geval tot geval moeten worden goedgekeurd door het ministerie van binnenlandse zaken, zulks na advies van Gedeputeerde Staten der betreffende provincie. Het kan één ja zelfs verscheidene jaren duren, eer zo'n beslissing afkomt. Intussen moet het gemeentebestuur dan maar zien hoe het zijn begroting samenstelt. Bij de behandeling van de begroting hoort men dan ook van de meeste colle ges van b. en w. de verzuchting slaken, dat men ook voor dit jaar wéér „in de mist vaart", want hoe hoog het bedrag aan inkomsten zal worden, daarop heeft men geen kijk. Men heeft de uit gavenposten geraamd naar het nood zakelijk geachte, maar zo sober mogelijk gehouden verzorgingspeil van de ge meente. Die grootst mogelijke soberheid is gebo den, want anders wordt de eenmaal vast gestelde begroting niet goedgekeurd door Ged. Staten. Noodgedwongen blijven dus toch zeer wenselijke voorzieningen reeds achter wege, omdat men meestal van tevoren al wel weet, dat G.S. daar, gezien de huidige financiële omstandigheden, toch geen goedkeuring aan zullen verlenen. Maar goed, de werkelijk noodzakelijke uitgaafposten kunnen dus worden op gesteld. Gezien de uitbreiding van de bevolking en dus ook van de bebouwde oppervlakte der gemeente, met alle daarbij noodzakelijke voorzieningen, zul len in de meeste gemeenten die uitgaven ieder jaar wat hoger komen te liggen. Daar is niet aan te ontkomen. Op het moment dat men de begro ting opstelt, weet echter geen enkel gemeentebestuur of de uitkeringen uit het gemeentefonds ook in voldoende mate zullen groeien. Wordt het op dat moment bekend zijnde percentage ge handhaafd, dan zal in ieder geval de gemeentebegroting een flink tekort aan wijzen. Dat doet ze ook, want officieel weet het gemeentebestuur niets meer dan wat de (verouderde) stukken haar aan inkomsten toewijzen. Voor het overige is zij aangewezen op extra uit keringen, waarvoor G.S. eerst gunstig moeten adviseren aan de minister. Wan neer de beslissing daarover afkomt is niet te zeggen. Bovendien wordt ver wacht, dat het gemeentebestuur intus sen de aanwijzingen van het ministerie heeft opgevolgd om de eigen inkom stenbronnen tot de door het departe ment gewenste hoogte op te voeren. Door deze gang van zaken is de ge meente met handen en voeten overge leverd aan de beslissingen van de amb tenaren op het departement van bin nenlandse zaken, om dan maar niet te spreken van de van andere departemen ten noodzakelijke vergunningen voor het stichten van woningen, scholen en an dere bouwwerken. Met de thans toegepaste en reeds jaren slepende financieringspolitiek der rege ring ten aanzien van de gemeente, wordt de gemeentelijke autonomie vrijwel ge heel teniet gedaan. In alle gemeenten van het land wordt daar steen en been over geklaagd. Vele jaren heeft een commissie-Oud ge werkt aan een nieuw wetsontwerp be treffende de financiële verhouding tus sen rijk en gemeenten. Er is thans een nieuw ontwerp in bespreking doch nog niet bij de Tweede Kamer in behandeling gegeven. Intussen blijven de gemeenten maar voor hun begroting „in de mist va ren". Het opstellen daarvan en zeker de vele uren durende besprekingen daar over door de gemeenteraden, zijn eigen lijk een paskwil. Men kan in de gemeen teraden nu nog zo hameren op het ein delijk eens tot stand brengen van de een of andere noodzakelijk geachte verzor ging, of en wanneer het gebeuren zal wordt alleen door een meneer in Den Haag beslist. Het wordt hoog tijd, dat regering en par lement eindelijk eens een eind maken aan de ongewisheid waarin thans de gemeentebesturen hun moeilijke taak moeten vervullen. De huidige situatie is terecht reeds een gevaar voor de de mocratie genoemd. De ware democra tie zou juist moeten berusten op een zo groot mogelijke autonomie der ge meenten, waar het volk zich immers het nauwst bij betrokken voelt. GROOTS CARNAVALSFEEST VAN DE INSTUIF. Het carnavalsfeest van de Instuif R.K. Jong Soest is een groots feest gewor den, waarover door velen nog lang na de twaalfde februari gesproken zal wor den. Niet alleen door de jeugd, die al hos send en dansend de avond en een deel van de nacht in Cirkus Leut doorbracht, maar ook door de vele honderden, die bij dit feest als toeschouwer betrok ken waren. Zij zagen een zeer aantrekkelijke stoet, die van de Steenhoffstraat naar Nieu- werhoek trok om Prins Leut I op te ha len en hem naar het cirkus te brengen, dat zijn tenten in het St. Josephgebouw opgeslagen had. De stoet vertrok wat laat, maar dat was niet de schuld van de organisatoren van het feest. De boerenkapel uit Utrecht was te laat en dat bracht het tijdschema in de war. Voorop de pittige meisjes van de Crescendo-drumband, die zich niets van de regen aantrokken. Achter hen een oude tramwagen, getrokken door een tractor. Elf heren in plechtstatig zwart zaten in dit prehistorische vehikel, waarmee zij de hoge gast gingen op halen. Dan wat individuele hossers, die liever liepen dan reden. Anderen ga ven de voorkeur aan een enorme aan hanger, bestemd om een bulldozer te vervoeren. Nu zaten er tientallen meis jes en jongens op, prachtig gecostu- meerd en allen voorzien van een lam pion, waarmee het afhalen van de prins verlicht moest worden. Een draaiorgel, vele boerewagens, ge trokken door paarden of tractoren, de boerenkapel en een paard met vier mensenbenen, stoere vikingers met hun lieftallige dames in beestevellen en zelfs een dikke Bertha maakte deel uit van de stoet. Bij het Ludgardisgebouw werd de prins begroet door het opperhoofd van de raad van elf, die zijne hoogheid een periode van korte maar hevige heer schappij over alle Soester leuteraars toewenste. De prins zette zich op de bok van de tramwagen en in tiiomf ging het naar Cirkus Leut, dat doAr vele nijvere han den ontstaan was. Otto en Hans Prinsm hadden met Al- fons de Vries de i'.eeën en onder lei ding van oppercirkusbouwer Gerard van Klooster kwam iets bijzonders tot stand. Alle artiesten voelden zich hier wonderwel thuis. De prins werd in het cirkus welkom ge heten door de directie en de heerser voor enkele uren sprak zijn waarde ring uit over het vele werk dat door zovelen verricht was. Hij roemde zijn illustere raad van elf, die gevormd werd door de heren Hilhorst, Butzelaar, v. d. Dijssel, Van Roomen, Van Asch, Rademaker, Pouw, Kok, v. d. Hengel, Schoonhoven en kapelaan Spit en raad de alle cirkusartiesten aan zich volle dig aan de leut over te geven zonder teut te worden. Het tumult dat toen losbarstte moet in Hilversum te horen geweest zijn en het is ongetwijfeld een grote verdienste van de vloer in het St. Josephgebouw dat deze niet bezweken is. De boerenkapel speelde onder leiding van Willem Wortellof en The Sky- blazers uit Utrecht onder leiding van Ad v. d. Velden en zij lieten de dan seressen en dansers niet tot rust komen. Prins Leut de Eerste keek met groot welgevallen op zijn beminde leuteraars neer en intussen beraadde de wijze raad van elf zich op het toekennen van prijzen. Dat de prachtige Vikinggroep van de gebr. Prinsen de eerste prijs van de groepen kreeg verwonderde niemand. Imitatie-verpleegsters kregen de tweede prijs en Robots de derde. J. Zeggelaar won als clown een eerste prijs, Fidel Castro (Th. Rademaker) werd tweede, G. Hilhorst als clown derde en de chinese Wout de Bruin werd vierde. T. v. d. Hengel won als vooroorlogse sol daat de vijfde prijs. Het was een machtig feest, maar het cirkus was veel te klein. Dat was niet de schuld van het cirkus en zijn bou wers en ook niet van het St. Josephge bouw, maar van de enorme belangstel ling. Het zal dan ook de moeite lonen het volgend jaar vroegtijdig te bekijken of er niet wat meer ruimte te krijgen is. Misschien is het mogelijk enkele andere zalen bij het feest te betrekken, zodat het publiek nog meer bij de feestlijk- heden betrokken wordt door carnaval- Iers, die van de ene zaal naar de ande re trekken. Maar eerst uitrusten van het daverende feest dat zondag velen een hele prettige avond bezorgde. PRIJS VOOR 1399. De eerste prijs - een waardebon van 300,viel zondagavond bij de trek king van de loterij ten bate van het Ludgardisgebouw op nummer 1399. Deze trekking werd verricht tijdens een gezellige avond, waaraan gymnasten van Crscendo, amateur-artisten en leden van verschillende padvindersgroepen deelnamen. Het was een genoeglijke avond met als inleiding het afhalen van Prins Carnaval door de vele cirkusklan- ten, die in gebouw St. Joseph feest vier den. CARNAVALSPRET. Zaterdagavond vierde een Soester inge zetene op bijzondere wijze carnaval. Hij ging de zaal van Eemland binnen. Daar was een besloten feestavond, zodat de ongenode gast verzocht werd de zaal te verlaten. Daar piekerde hij niet over. De politie werd gewaaschuwd, maar de feestvierder liet zich ook niet impo neren door de sterke arm, zodat hij hardhandig de straat op gewerkt moest worden. Daar maakte hij zich bijzonder kwaad. Hij pakte een fiets en begon daarmee om zich heen te slaan. Nu werd hij pas goed vastgegrepen en in de po litieauto gesjord. Tijdens de worsteling beschadigde hij de auto. Daarvoor kreeg hij een proces-verbaal. Een tweede voor zijn verzet tegen het gezag en een der de omdat hij een café bezocht had hoe wel hij op de zwarte lijst staat. Nog twee feestvierders kwamen in de cel terecht. De een omdat hij in een dronken bui zijn gezin met een mes gedreigd had en een ander omdat hij in Soest dronken langs de straat fiets te, hoewel hij in Baarn woont. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Mej, W. E. M. G. werd vrijdag bewuste loos in haar woning aan de Kerkstraat aangetroffen bij een bezoek dat een zuster aan haar bracht. Zij had een ko lendampvergiftiging en werd naar het ziekenhuis De Lichtenberg gebracht. Haar toestand was aanvankelijk ernstig, maar gelukkig knapte zij vrij gauw op. Onderzoek wees uit dat de haard niet best was en dat ook de rookafvoer heel wat te wensen overliet. Door hard sto ken was er kolendamp ontstaan. PADDESTOELEN. Dr A. Reynders uit Amersfoort heeft gisteren in de zaal van de Gouden Ploeg voor de leden van de K.N.M.T.P. ge sproken over paddestoelen. Hij werd ingeleid door de voorzitter van de afdeling, dr P. Felix, die de ge ringe opkomst betreurde. Het bestuur heeft besloten contact op te nemen met de afdeling Amersfoort om te proberen gezamenlijk iets te organiseren. De af deling Soest van de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft 80 leden en dat is te weinig om zich hoge kosten te kunnen veroorlo ven. Dr Reynders noemde het terrein dat de kennis der paddestoelen beslaat bij zonder uitgebreid en reeds in de zes tiende eeuw heeft de Vlaming Clusius in Hongarije een aantal paddestoelen afgebeeld en een naam gegeven. De plant ontwikkelt zich in de bodem en komt tenslotte als paddestoel uit de grond. Van de ontwikkeling in de grond is niet zoveel bekend. D'oor de droge zomer van 1959 kwamen er haast geen paddestoelen voor, maar de ondergrondse groei ging voort en de natte zomer van 1960 veroorzaakte een overvloed aan paddestoelen. Onder de hoed van de paddestoel be vinden zich de sporen waarvan het aantal in de miljarden loopt. Door uitwaaien zorgen zij voor nieuwe pad destoelen. Alle soorten paddestoelen zijn niet be kend, maar de doorsnee-belangstellende is het feit of zij eetbaar of niet eet baar zijn vaak het belangrijkst. Dr Reyders toonde dia's en gaf bijzon derheden van vele soorten paddestoelen. GEEN ZIN IN BETALEN. De Soester W. had het wat moeilijk vrijdagavond. Hij kwam enigermate be neveld thuis en dat zinde zijn vrouw zo slecht dat zij hem de toegang tot het huis ontzegde. W. schold en dreigde maar mevr. W. gaf geen krimp en W. ging naar Amersfoort om daar zijn leed nog verder te verdrinken. Tenslotte kreeg hij echter heimwee en hij liet zich met een taxi naar een café in Soest-Zuid rijden. Hij moest 3.50 betalen en pakte rooyaalweg een tien tje. Toen de chauffeur dit echter wilde pakken deelde W. hem mede dat hij geen geld maar wel een pak slaag kon krijgen en hij stak het briefje van tien weer in zijn zak. D'e chauffeur wou desnoods wel op de vuist, maar hij zag hiervan af toen W. hulp van twee café bezoekers kreeg. Hij stapte in zijn auto, reed naar het politiebureau en de sterke arm knapte het toen verder voor hem op. Wat velen reeds vermoedden is waar heid geworden Loemoemba is dood. Twintig jaar geleden zouden de Duitse bezetters van zo'n geval van overlij den zeggen Auf der Flucht erschossen. Dat was de wijze waarop men een moord op een politieke tegenstander aan duidde. Misschien heeft men Loemoemba de kans gegeven te vluchten en hem op weg naar de vrijheid neergeschoten of neergeknuppeld, maar het is heel goed mogelijk dat hij in zijn gevangenis ver moord is. Wie niet met hem sympathiseerde zal misschien zeggen dat boontje om zijn loontje gekomen is, maar dit is toch wel een heel triest einde van een carriè re die met zoveel zinloos geschreeuw begon. Het is waarschijnlijk dat de heren Tsom- 1 be of Kasavoeboe of Moboetoe met deze schanddaad moordenaars zijn geworden, als zij dit nog niet waren. Iets bijzon ders is dit niet, want alle dictators schijnen moordenaars te worden of ze Mussolini, Hitier, Stalin, Fidel Castro of hoe dan ook heten. Mussolini liet in 1924 zijn tegenstander Matteotti op ruimen, Hitier liet in 1934 zijn vriend Ernst Röhm vermoorden, en Stalin wist tientallen jaren lang de weg om onge wenste elementen te liquideren. Fidel Castro is al enige maanden bezig met zijn ingrijpende bestrijding van te genstanders en de heren Kasavoeboe en Tsombe zijn met behulp van Moboetoe dus ook begonnen. Waar zo'n begin toe kan leiden, dat heeft vooral de loop baan van Adolf Hitier ons duidelijk gemaakt. Het blijft toch altijd de moeite waard de democratie te verdedigen. KANTMAN. CURSUS VEILIG VERKEER. In verband met de belangrijkheid van een veiliger verkeer vestigen wij gaarne de aandacht op een elders in dit blad voorkomende advertentie, waarin bij zonderheden staan vermeld over een nieuwe cursus „Veilig Verkeer, welke zeer binnenkort aanvangt. VUURTJE IN HUIS. In een woning aan de Lange Brinkweg, die toebehoort aan de heer A„ hebben onbekenden een vuurtje gestookt. Na dit klandestien plezier namen zijn een ijzeren waterpomp mee. VROUWEN WERELDGEBEDSDAG. Over de gehele wereld komen vrijdag 17- februari vrouwen bijeen voor ge meenschappelijk gebed. Het zal voor de 75e maal zijn, dat dit gebeurt. De opzet is, dat deze jaarlijks terug kerende dag nieuwe mogelijkheden zal scheppen om tot gemeenschap te ko men, vooroordelen zal vernietigen, en scheidsmuren zal afbreken. In 145 landen en streken worden deze gebedsdiensten gehouden, waarmee de christen-vrouwen een kring van gebed om de aarde trekken voor de vrede en het heil van de wereld, kerk en gezin. Iedere vrouw, die Christus kent en die zich bewust is van de kracht van het gebed, voege zich hierbij. Voor de diensten hier ter plaatse leze men de advertentie. VERKOOP VAN GROND. De gemeente zal 1800 m2 grond voor 15,per m2 verkopen aan het Apo stolisch Genootschap te Baarn. Deze grond is gelegen aan de Rubenslaan. Er zal een kerk op gebouwd worden. De koper verbindt zich binnen twee jaar na de overdracht van de grond met de bouw te beginnen. DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 7 februari 1961 bij hen is ingekomen een verzoek van B. Bruining, wonende te Soest, om een verlof A in de beneden- lokaliteiten van het perceel gelegen aan de Birkstraat 47, alhier. Binnen twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking kunnen tegen het verlenen van dit verlof schriftelijke bezwaren bij hun college worden inge diend. Soest, 14 februari 1961.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1