Dertig jaar Wit-Gele Kruis. FA. NIEUWE ZAAK MIDDELMAN GEOPEND. BRANDWEER TELEF. 3333 SOESTERBERG. HET OOG GERICHT OP DE DOOFPOT. VRIJDAG 17 FEBRUARI 1961. 40e JAARGANG No. 14. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK Abonn. p. kwart 2,10 - per post 2,25 TELEFOON 2566 GIRO 126156 In de maanden januari en februari 1931 ijverden verschillende Soester ingezetenen voor het oprichten van een r.k. kruisvereniging en nog in de winter van 1931 - dertig jaar geleden - werd het Wit-Gele Kruis opgericht. Bij de oprichtingsvergadering in het St. Josephgebouw waren 41 dames en heren aanwezig die zich als lid opga ven. Zij kozen de heer H. van Klooster tot voorzitter, de heer J. A. M. Mehring tot penningmeester en de heer W. M. Luijpen werd secretaris. Dokter Rupert werd medisch adviseur. Het Wit-Gele Kruis voorzag in een grote behoefte al werd er vóór de op richting van deze kruisvereniging al geijverd voor de volksgezondheid. Reeds rond de eeuwwisseling bezocht mevr. Ordeman-Muller zieken en op haar verzoek kwamen in het jaar 1905 enkele zusters Augustinessen naar Soest. Zuster Felicitas was de eerste Augusti- nes, die aan het Wit-Gele Kruis ver bonden was. Zij werd later bijgestaan en opgevolgd door vele zusters, die hun werk steeds omvangrijker zagen wor den. Na het overlijden van de heer Van Klooster was de heer Luijpen tijdelijk voorzitter en de heer W. Kuijer volgde de heer Mehring op als penningmeester. Tot secretaris werd de heer C. v. d. Bremer benoemd. Hij vervulde deze functie vele jaren. Aanvankelijk waren de werkzaamheden van de jonge kruisvereniging beperkt tot ziekenverpleging, maar al spoedig nam de kraamverpleging een belang rijke plaats in. Juist door deze tak van verpleging konden vele nieuwe leden aangeworven worden. De oorlogsjaren waren uiteraard bijzon der moeilijk, maar vol goede moed werd kort na de bevrijding weer begonnen. In 1945 werd een jaarvergadering ge houden, waarin de heer A. L. Bakker tot voorzitter gekozen werd. De heer W. Kuijer was nog enige tijd penning meester maar niet lang daarna volgde zijn zoon hem op. De heren Bakker, v. d. Bremer en J. Kuijer zetten energiek hun schouders onder de taak van de wederopbouw. Mevr. J. v. d. Bremer-van Laar nam de zorg voor het magazijn op zich en de heer J. Holthuis voerde de administra tie. Het doel dat het bestuur zich stelde was niet gering. Reeds jarenlang was de behoefte aan een eigen wijkgebouw gevoeld, maar het was er om financiële redenen nooit van gekomen en kort na de bevrijding was de kas leeg. Ech ter niet lang want de contributie werd verhoogd. Al gauw was 10.000,ge spaard en een succesvolle verloting bracht zoveel in dat het huidige Ma- jella-gebouw aan de Molenstraat ge kocht kon worden. Op 20 oktober 1953 kon de voorzitter van het Wit-Gele Kruis ten overstaan van de burgemeester, de gemeentese cretaris, de pastoors W. M. Vos, mgr A. G. Smit en R. Lommerse, inspecteurs van de volksgezondheid en vele artsen zijn vreugde uitspreken over het be reikte resultaat. De plannen voor nieuwbouw had men niet kunnen ver wezenlijken, maar met dit centraal ge legen gebouw waren allen hoogst te vreden. Het werk ging door en er werd onder meer een R.K. Sociaal Bureau voor maatschappelijk werk op principiële grondslag gesticht. Dit lag eigenlijk enigermate buiten het arbeidsterrein van de kruisvereniging, maar de armbesturen van de parochies Soest, Soestdijk en Soest-Zuid verleen den financiële medewerking, zodat een maatschappelijk werkster aangesteld kon worden. Helaas moest dit werk gestaakt wor den omdat de kosten te hoog waren. De pre-natale en post-natale zorg ging een zeer belangrijke plaats innemen. Het huisbezoek van de wijkzusters be tekende niet alleen verzorging, maar ook een vorm van preventieve genees kunde, vooral op het terrein van de t.b.c.-bestrijding. De laatste jaren wordt vooral aandacht geschonken aan reuma en kanker. Leden kunnen gebruik maken van een hoogtezon, er is een consultatiebureau en een medisch opvoedkundig bureau en uit het magazijn kan men vele en velerlei dingen krijgen. Er zijn cur sussen voor moeders en met alle moge- Tijdens haar bezoek aan Labore, Pakistan, reed Koningin Elisabeth van En geland in een poney-wagentje. Het gebeurde op weg naar een party van de Lahore's Ladies Club en de Internationale Women's Club. lijke middelen stelt het Wit-Gele Kruis zich in dienst van de volksgezondheid in het belang van de Soester bevolking. Vijf jaar geleden heeft de vereniging het zilveren jubileum met een receptie in het St. Josephgebouw gevierd, maar het laat zich aanzien, dat men het 30-jarig bestaan ongemerkt voorbij laat gaan om later een belangrijker jubileum - het vijftigjarig bestaan - te kunnen vieren. ,,Door middel van Middelman" heeft de Torenstraat er een prachtig bedrijfs pand bij gekregen en er was gisteren dan ook alle reden om te .vlaggen. Niet alleen door de firma Middelman zelf, maar door alle winkeliers van de Torenstraat die het aanzien van hun winkelcentrum door de opening van dit moderne magazijn zagen stijgen. De opening werd verricht door de bur gemeester van Soest, mr. S. P. Baron Bentinck, nadat zijn echtgenote door het openen van een ritssluiting de tex- tiel-belemmeringen voor de deur ver wijderd had. Dat was een zeer toepasse lijke opening voor een textielzaak. De burgemeester wenste de familie Mid delman geluk met het tot stand komen van dit fraaie gebouw. Er wordt - wel eens gezegd dat door de uitbreiding van Soest de zaken vanzelfsprekend ook uitbreiden, maar wie beter op de hoog te is, die weet dat er hard voor ge werkt moet worden. En er is gedu- rende 35 jaar bijzonder hard gewerkt door het echtpaar Middelman, dat nu kan rekenen op de steun van de kin deren. De heer W. Middelman sr dankte de burgemeester en zijn echtgenote voor hun aanwezigheid en het verrichten van de openingsplechtigheid. Zijn zoon, de heer W. Middelman jr gaf namens de kinderen de verzekering dat zij het fraaie pand en de grote zaak naar bes te kunnen mede zullen beheren en na hem kwamen verschillende sprekers, die uiting gaven aan hun bewondering voor hetgeen de familie Middelman in enke le tientallen jaren bereikt had. Van een onooglijk winkeltje, waarvan men een afbeelding in de etalage kan zien, tot een modern pand dat zonder bezwaar kan wedijveren met alles wat de mid denstand in de omliggende grote plaat sen te bieden heeft. I Geschenken maakten deze opening bij zonder feestelijk. Geschenken die niet alleen voor de familie Middelman be- stemd waren, maar ook voor het echt paar Bentinck, dat zo duidelijk blijk gegeven had mee te leven met het wel en wee van de Soester middenstand. De bezichtiging van het nieuwe pand was voor alle aanwezigen een verras sing. Gelijkvloers kunnen de dames en meisjes terecht voor het kopen van velerlei soorten textiel en in het soute- rain de heren en de jongens. Uiter aard vergezeld van echtgenote of ma ma, want wat zou er anders van de in koop terecht komen. Soest groeit en dat de Soester midden stand deze groei ziet, is gisteren weer eens heel duidelijk bewezen bij de ope ning van deze bijzonder moderne, fraaie en grote zaak, die door aannemersbe drijf De Vries onder architectuur van de heer Pilot gebouwd werd. DIERENVRIEND. Op de Amersfoortsestraat in Soester- berg reed de heer H. H. uit Schiedam met zijn personenauto. De snelheid was 100 km per uur toen een poes de weg van de wagen kruiste. De heer H. week naar links uit om de kat niet te raken, maar moest direct weer naar rechts om niet met een te genligger in botsing te komen. Deze manoeuvre deed de auto tweemaal over de kop slaan. Het voertuig werd ern stig beschadigd, de heer H. kreeg en kel wat schrammen en builen. De poes was dood, want zij ^werd door de auto geraakt. LASTIGE JONGENS. Iedere middag, omstreeks half twee, komen er bij de v.g.l.o.-school op Braamhage enkele lastige jongens, die tegen de ruiten kloppen, op het gras lopen en het monument beklimmen. Het hoofd van de school heeft hier over geklaagd en de politie zal de las tige knaapjes in het oog houden. FORUM-AVOND. Maandag is er in het St. Josephgebouw een forum-avond. Men kan vragen stel len, die zullen worden beantwoord door Ir T. Groenendijk, rijkslandbouwconsu- lentIr G. van Nes, consulent voor grond- en pachtzaken Ir G. D. Perk, directeur van de cultuurtechnische dienst en de heren K. F. Joling, direc teur van de provinciale gezondheids dienst voor dieren P. Nederend, direc teur van het boekhoudbureau van de A.B.T.B. te Amersfoort en J. L. Willem- sen, directeur van de lagere landbouw school te Hoogland. Deze forumavond wordt belegd door het rijkslandbouw- consulentschap te Utrecht. REZINNINGSMORGEN Voor de leden van de gymnastiekvereni ging Crescendo, de voetbalclub B.D.C., de handbalclub B.D.C., de tafeltennis- ver. Shot en de R.K. Instuif Jong Soest is er zondagmorgen in het St. Josephge bouw een bezinningsmorgen. Om 9 uur een gezongen H. Mis, om 10 uur gemeenschappelijk ontbijt - waar voor ieder de boterham moet meebren gen - en om half elf zal aalmoezenier Coppes een causerie houden, die de ti tel „Op het Kruispunt" heeft. Hierna zal hij de gedachtenwisseling leiden. VROUWEN-ELECTRICITEITSVER. Op donderdag 23 februari zal mevr. G. Valentijn-Renssen, journaliste, een causerie houden over het onderwerp „Het Verpakkingsmateriaal en de Huis vrouw". Zij spreekt in het Oranje Hotel voor de leden van de Ned. Vrouwen- Electriciteitsvereniging. Op vrijdag 17 maart is er in de P.U.E.M.-leerkeuken te Utrecht een kook- en bakdemonstratie en op donder dag 23 maart houdt de N.V.E.V. een algemene ledenvergadering in hotel Zeiler te Baarn. Mevr. Mendes zal op deze bijeenkomst voordragen. CRESCENDO. Olympia heeft een collecte gehouden, de Soester Turnclub houdt een verlo ting, maar de r.k. gymnastiekvereniging Crescendo wil thans niets doen om de financiële moeilijkheden, die iedere Soester gymnastiekvereniging heeft, te bestrijden. Contributieverhoging is uitgesloten, want dat zou achteruitgang van het ledental betekenen. Wel wil men over enkele maanden weer een openluchtuit voering geven. Ede van vorig jaar slaagde goed, ook financieel. Op zaterdag 25 februari (van kwart voor vijf tot zeven uur), op maandag 27 februari (van half zes tot helf elf) en op dinsdag 28 februari (van zes tot half elf) zijn er onderlinge wedstrijden in de gymnastiekzaal van de Maria- school. Ouders van leden zijn welkom, even als op de jaarvergadering welke op woensdag 22 maart in het St. Lud- gardisgebouw gehouden zal worden. GLUURDER. In Amsterdam is Lina Feenstra vo rig jaar door een gluurder vermoord. Een dergelijk type - misschien zonder moordlustige plannen - is in Soest- Zuid op de Hildebrandlaan waargeno men. Waakzaamheid is dus geboden. MIST. Zes automobilisten zijn gisteren be keurd omdat zij geen licht voerden hoe wel er een dichte mist hing. 845,— VOOR OLYMPIA. De collecte, welke de gymnastiekvereni ging Olympia de vorige week gehou den heeft, bracht 845,op. Dat is wat tegengevallen, want men had ge hoopt uit deze opbrengst een nieuwe brug te kunnen kopen, maar dat gaat helaas niet omdat zo'n toestel 1500, kost. Handbal Zondag speelt B.D.C. oefenwedstrijden op het terrein Bokkeduinen te Amers foort. Dames 1 en 2, juniores 1 en 2, aspiranten 1, 2 en 3 en de jongens-ju- niores nemen hieraan deel. Het heren team speelt thuis tegen P.P.I. 1. MEDISCHE DIENST. Dokter A. Th. M. Splinter, Amers foortsestraat 3, Soesterberg, tel. 03463- 432, zal het a.s. weekeinde de artsen- dienst waarnemen voor de artsen J. C. Lucas, Soesterberg, W. F. van den Helm, Huis ter Heide en D. J. R. Jel- lema te Den Dolder. Dokter A. J. W. Hagedoorn te Soes terberg, Oude Tempellaan 6, tel. 03463- 517, neemt de dienst waar voor dokter L. H. Brandt te Den D'older. CHAUFFEUR KREEG TWEE ONGEVALLEN. Door een samenloop van omstandig heden liep een chauffeur van een N.B.M.-bus, B. v. d. Z. uit Zeist, een dubbel ongeval op. Met zijn bus rijden de op de Amersfoortsestraat, in de richting Amersfoort, kwam hij tot de ontdekking dat het koelwater in de radiateur op kookhitte stond. Aan de eerste volgende halte stapte hij uit om de radiateur met koud water te vullen. Bij het losschroeven van de dop kreeg hij het kokende water in het gezicht. Van schrik ijlde hij het rijwielpad op, waar hij werd aangereden door een juist passerende bromfiets uit de rich ting Amersfoort. Beiden kwamen te vallen. De buschauf feur werd vrij ernstig verwond en moest per ziekenauto naar het zieken huis De Lichtenberg worden overge bracht. VROUWEN WERELDGEBEDSDAG. Ook in Soesterberg wordt, evenals vo rige jaren, ook dit jaar weer deel genomen aan de Vrouwen Wereld gebedsdag. De samenkomst, waar alle vrouwen welkom zijn, wordt gehouden op vrijdag, 17 februari, aanvang des avonds 8 uur, in de Herv. kerk aan de Postweg. CARNAVAL OP DE R.K. SCHOLEN. De leerlingen van de St. Carolusschool kwamen dinsdagmiddag anders dan ge woon naar school, waar ook de leer krachten, onherkenbaar voor de tal rijke toeschouwers, op de speelplaats rondwandelden. Deze schoolmiddag stond in het teken van Vastenavond, waardoor de kinderen tijdens vooraf gaande handenarbeidlessen maskers hadden vervaardigd, waaraan de bonte Vele jaren geleden hebben wijze be windslieden bepaald dat vergaderingen van de gemeenteraad openbaar moeten zijn omdat iedere Nederlander mag we ten hoe er omgesprongen wordt met zijn centen en belangen. Omdat het niet nodig is dat iedereen overal zijn neus insteekt, werd vast gesteld dat het mogelijk is bepaalde dingen in besloten zitting te behandelen en ook dat was een wijs besluit. Het kan echter nooit de bedoeling ge weest zijn dat deze bepaling gehan teerd wordt als er behoefte is aan een doofpot, maar woensdagavond is tijdens de vergadering van de Soester gemeen teraad weer eens gebleken dat dit maar al te gauw gebeurt. Die openbare vergaderingen hebben dan ook geen enkele zin, want als er iets aan de orde komt waarvan het college van B. en W. denkt dat het moeilijk heden kan veroorzaken, dan is het publiek weg, pers weg, stenograaf weg, bode weg. Hierover beslist het college niet, maar de raad. Dat is echter slechts theorie, want geen raadslid zal zich verzetten als het college een besloten vergadering voorstelt. Dat is blijkbaar niet netjes. Enkele maanden geleden bracht het raadslid J. K. de Bruin van de V.V.D. fouten, die gemaakt zouden zijn bij de bouw op de Eng, voor het voetlicht. Er werd een commissie benoemd, die eens haarfijn zou uitzoeken wat er pre cies aan de hand was en die commissie zoekt nog. Woensdagavond vroeg de heer De Bruin hoe het er bijstond en prompt stelde het college voor van de verga dering een onderonsje te maken. Op papier vormen de raadsleden het bestuur van de gemeente en het zou heel gewoon geweest zijn als ze gezegd hadden „Niks onderonsje". Men kan dan ook slechts lof hebben voor de wijze waarop het college de raadsleden naar zijn hand weet te zet ten. KANTMAN. kledij was aangepast. Een echte jury, bestaande uit een psycholoog als voor zitter, een academicus en een paedagoog, was afgevaardigd door Prins Carnaval. Na de uitreiking van de fraaie prijzen door de gebretèlde juryleden volgde tot slot een gecostumeerde voetbalmatch op het sportterrein, waarbij een enthou siaste jongensploeg de juryleden en leerkrachten een alleszins verdiende nederlaag toebracht, tot groot genoegen van de talrijke supporters. Alles bijeen een bijzonder geslaagd bont carnavalsspektakel, dat voor goed zijn intrede heeft gedaan bij de Soesterberg- se schooljeugd. Ook de leerlingen van de Titus Brands- maschool vierden onder grote belang stelling van de ouders het carnavals feest. Waren het vorig jaar ongeveer de helft der kinderen die meededen, dit jaar had zo goed als ieder kind de schroom afgeworpen en was meer of minder vermomd naar school getogen, waar een deskundgie jury klaar zat om de kinderen individueel of per groep te beoordelen en de 100 beschikbaar gestelde prijzen zo goed mogelijk te verdelen. Een levensgroot paard was door de leerlingen van de vierde klas gezamen lijk vervaardigd. Aardig was ook de groep met de lentefee, de „Boerderij", de schoorsteenveger, de aap met ge leider, de speelman met centenophalers, de zeerovers, de Donald Ducks enz. enz. Het feest werd besloten met een kleine optocht door Soesterberg. Het was een feest waarin kinderen en ouders hun fantasie hebben kunnen uitleven. ZOMERKAMPEN VAN A.G.A.V.S. Gezien het succes in de beide laatst verlopen jaren, worden er door A.G.A.V.S bij voldoende deelname ook dit jaar weer twee kampen gehouden. Met de zeer jeugdigen gaat men naar Harderwijk, omdat de recreatie-moge lijkheden daar zeer gunstig zijn. De oudere kinderen zullen deelnemen aan het K.N.G.V.-kamp te Beekbergen. Voor de organisatie van een tweetal kampen komt heel wat kijken. Begrijpe lijk daarom dat het bestuur een beroep doet op de ouders om een handje mee te helpen. Men kan zich hiervoor op geven bij het secretariaat. Men krijgt dan nader bericht van de Kampeercom- missie.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1