SOEST GESCHIEDENISLES. -••• SÉig| 5L F. J. Simoiis overleden. Dodelijk ongeval met vliegtuigkanon. POLITIE TELEFOON 4 4 4 4 SOESTERBERG HET OOG GERICHT OP EEN NEGER. OFFICIËLE MEDEDELINGEN. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 VRIJDAG 24 FEBRUARI 1961. 40e JAARGANG no. 16. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. HUISVROUWEN EN VERPAKKING. Mevrouw G. Valentijn-Renssen, secre taresse van de werkcommissie .Huis vrouw en Verpakking" heeft gistermid dag in het Oranje Hotel voor de leden van de Ned. Vrouwen-Electriciteits ver eniging gesproken over diverse soor ten verpakking welke in ons land ge bruikt worden. De werkcommissie Huisvrouw en Ver pakking" is een tiental jaren geleden opgericht en deze commissie houdt con tact met de fabrikanten van verpak kingsmateriaal om de wensen van de huisvrouwen kenbaar te maken. Vaak komt het voor dat verpakkingen bij zonder onpractisch of ondoelmatig zijn en dan is het aan te bevelen dat hier over contact opgenomen wordt met de fabrikant. Door de arbeid van de werkcommissie interesseert de fabrikant zich steeds meer voor de wensen van de huisvrouw en hij houdt er rekening mee. Uitvoerig sprak mevr. Valentijn over het leveren van melk in papieren ver pakking. Dit neemt toe in de grote ste den waar de melkhandelaren te kam pen hebben met hoge flats, die grote problemen vormen voor de mannen met de zware flessen. Met papieren verpak king is dit euvel te bestrijden maar het zijn juist de melkslijters, die niet erg gesteld zijn op deze verpakking omdat het de mogelijkheid biedt dat er meer verkoopplaatsen van melk komen dan het geval is als deze in flessen ver kocht wordt. Melk in papieren verpak king behoeft slechts een cent per hal ve liter duurder te zijn. Er werd gesproken over de informatieve etikettering, de bezwaren van de ver pakking van vele wasmiddelen, die de neiging hebben om te vallen, de loze ruimten die bij koop de indruk wekken dat men meer koopt dan men in werke lijkheid koopt en alles wat met ver pakking te maken heeft. Na de pauze beantwoordde mevr. Valen tijn vragen. CONCERT IN DE OUDE KERK. Gisteravond heeft Klaas Bolt de orga nist van de St. Bavokerk te Haarlem in den Oude Kerk een concert gegeven waarvoor de belangstelling zeer be vredigend wa% Het Huizer Kamerkoor zong onder leiding van de heer M. W. Kooij, cantor-organist van de Oude Kerk en Frank Minderaa speelde Hobo. Er werden enkele motetten van Hein- rich Schütz uitgevoerd en een trio in a moll van Johann Sebastian Rach. Van Benedict Marcella werd een concert voor hobo en orgel op bijzonder fraaie wijze gebracht, evenals een sonate voor hobo en orgel van Bach. Klaas Bolt speelde een preludium en fuga in a moll van Bach en het Huizer Kamerkoor zong het bekende „Jesu mei- ne Freude" van dezelfde componist. Wie weet nog niet, dat de geschiedenis zich herhaalt tot in den treure Zeker president John Kennedy. En wij ver trouwen er nu maar op, dat hij ook zal denken aan de vele pogingen van Nikita Chroesjtsow om bij zijn voor ganger iets gedaan te krijgen. Dat begon met zoete broodjes en ver anderde in zure druiven en bittere amandelen. Nu Kennedy het ambt nau welijks aanvaard heeft, bakt Muskou alweer zoete broodjes en wordt gevist naar een bespreking op hoog niveau en naar een regeling van de geschillen. Op zeker ogenblik zullen de Russische stoorzenders weer tijdelijk zwijgen, om ons de goede wil achter het ijzeren gor dijn te laten blijken. O wee, als straks Kennedv de grenzen van zijn geduld en zijn kunnen bereikt heeft en als de westelijke mogendheden ergens de rode machtsuitbreiding in de weg blijven staan. In Kongo, of Ber lijn, of Laos, of Cuba. Dan is Chroesj- tsjow weer ver- en de vrije radio weer gestoord, verkoelt de verhouding, val len weer boze woorden en blijven (op)- gevangen piloten weer hermetisch op gesloten. Wij mogen ons gelukkig prijzen, dat het Kremlin zo heen en weer laveert, om dat het niet tegen de vrije wind in kan koersen. Aan Kennedy de taak met twee benen aan de wal te blijven staan en te zorgen, dat het commu nisme in de toekomst kant nog wal raakt Treinbotsing in Geldrop. In de namiddag van woensdag is een personentrein op een rangeerlokomotief gereden. De trein, die om 13.£j uur uit Eindhoven vertrokken was, is met zo'n snelheid op de lokomotief ingereden, dat het eerste treinstel boven op de lokomotief schoof, zodat het zelfs nog over de bovengeleiding uitsteekt. Er werd een dode betreurd en er werden 6 mensen gewond. Onmiddellijk na de botsing werden de beknelde passagiers bevrijd en begon men met de herstelwerkzaamheden. Het was voor de uitvoerenden verheu gend dat de belangstelling voor deze kerkconcerten weer toeneemt. De heer F. J. Simons, gemeente-ambte naar van Soest, is dinsdagavond op 35- jarige leeftijd plotseling overleden. Hij bevond zich op dat moment voor zijn woning in Soest-Zuid. De heer Simons werd in 1925 te Apel doorn geboren en in september 1943 kwam hij in dienst van de gemeente Soest. Van mei 1946 tot april 1950 was hij in militaire dienst en vele maanden bracht hij als militair in Indonesië door. De overledene was werkzaam op de re gistratuur van het gemeentehuis in de rang van adjunct-commies A. De laatste tijd liet de gezondheidstoe stand van de heer Simons wel wat te wensen over, maar het liet zich in het geheel niet aanzien dat een zo plotse linge dood een eind zou maken aan het jonge leven van een man, die door zijn prettig karakter vele vrienden had. De overledene was gehuwd. Het echt paar Simons had geen kinderen. De teraardebestelling heeft hedenmor gen onder grote belangstelling plaats gehad op de r.k. begraafplaats aan de Kostverlorenweg. Vooraf werd door pastoor Lommerse in de R.K. kerk te Soest-Zuid een requiem mis opgedragen, waarna de rouwstoet zich naar het gemeentehuis begaf. Namens de gemeente, de ambtenaren en alle diensten werden door de burge meester, de gemeentesecretaris en en kele ambtenaren kransen aan de baar gehecht. Ook bij het politiebureau hield de stoet een ogenblik stil om het per soneel de gelegenheid te geven de laat ste eer te bewijzen aan de overledene. Pastoor Lommerse verrichtte op het kerkhof de absoute. OUD IJZER. Een agent hield twee jongens aan die met een bakfiets reden, om te vragen of ze al 16 jaar waren. Dat was niet het geval en daarmee waren ze in overtre ding. Ook met het vervoeren van oud ijzer, want dat hadden ze weggenomen bij het kompostbedrijf op de Maatweg. OPSTELLING VAN S.E.C. Adams Ten Hove Van Kooij De Rooij Ruttenberg Burgman Elverding v. Breukelen v. d. Valk De Bruin Pothoven Woensdagmiddag heeft op het vliegveld een groot ongeluk plaats gehad waarbij twee mensen werden gedood en twee zwaar gewond. Op het veld stond een Hawker-Hunter voor een fotoverkenningsvlucht. Terwijl enige leden van het grondpersoneel be^ zig waren met het vastmaken van een filmcamera, ging eensklaps het boord- kanon af waardoor een lading van 30 mm granaten dwars door het ad ministratiekantoor heen schoot. De uitwerking was verschrikkelijk. De sergeant der eerste klasse P. J. A. Eken uit Soesterberg, gehuwd en vader van 4 kinderen en sergeant F. K. Stolle uit Utrecht, eveneens gehuwd, werden op slag gedood. De dienstplichtig sergeant- titulair C. A. Brem uit Gouda werd ernstig verwond. De reserve tweede luitenant-vlieger E. A. van Noort zal waarschijnlijk een arm moeten missen. De sergeant-majoor J. M. Schleiffer uit Soest, die op het kantoor werk zaam is, was vijf minuten voor het ongeluk gebeurde, naar de kantine ge gaan. Zijn bureau werd aan splinters geschoten. De sergeant-majoor J. de la Voss uit Den Helder, die op hetzelfde kantoor werkt, had een vrije dag De oorzaak is nog onbekend. Het boord- geschut moet, vooral als het toestel op de grond staat, op verscheidene manie ren beveiligd zijn. Ook was het boord- kanon tegen het reglement in geladen, wat pas na vijf uur 's middags wordt toegelaten. WIJZIGING BUSROUTE. In verband met rioleringswerkzaamhe den in de Nieuwstraat wordt de bus route van de Fa. Tensen met ingang van 27 februari a.s. tot nader order als volgt gewijzigd De zgn. achterom-route, via Nieuweweg, Beukenlaan, richting Baarn-Hilversum v.v., gaat via Laanstraat, Schrikslaan, Nachtegaalweg, Beetzlaan en Koningin- nelaan. De bushaltes in deze route zijn met in gang van genoemde datum voor beide richtingen alsvolgtWasserij Kuijer, Beetzlaan, Nachtegaalweg hoek Vinken- weg en Schrikslaan hoek Nieuwstraat. GEEN SPREEKUUR. De wethouder van sociale zaken en onderwijs van Soest is verhinderd op dinsdag, 28 februari a.s., zijn gewone wekelijkse spreekuur te houden. JEUGDIGE DIEF. Op verzoek van de korpschef van de politie te Baarn is een zeventienjarige Soester jongen aangehouden omdat hij in Baarn een autoradio ontvreemd heeft. BOTSING. Op de Middelwijkstraat stopte een bus van Tensen en een militaire vracht auto, bestuurd door H. J. M. stopte even eens. Daarachter reed de personenauto van J. P. H. uit Baarn. Ook deze stop te, maar de auto van P. V. uit Door- werth, die achter H. reed, stopte te laat en botste op de Baarnse auto. Beide wagens werden beschadigd. MEDISCHE DIENST. Dokter J. C. Lucas, Simon Stevinlaan 1, Soesterberg, tel. 03463-200, zal het a.s. weekeinde de artsendienst waarnemen voor de artsen A. Th. M. Splinter, Soes terberg, W. F. van den Helm, Huis ter Heide en D. J. R. Jellema te Den Dol- der. Dokter A. J. W. Hagedoorn, Oude Tem pellaan 6, Soesterberg, tel. 03463-517, neemt de zondagsdienst waar voor dok ter L. H. Brandt te Den Dolder. 24 JAAR TROUWE DIENST. Maandagmorgen had op het sportveld van de marechaussee-kazerne te Soes terberg de uitreiking plaats van de me daille voor 24 jaar trouwe dienst aan de opperwachtmeester der Koninklijke Marechaussee G. F. Lafeber. Ter gelegenheid van deze plechtigheid stond de brigade opgesteld. Nadat majoor Jhr. v. Schmidt auf Alten- stadt de gedecoreerde de onderschei ding had opgespeld, wees hij er op dat op de enig juiste wijze moet gediend worden om waardig te worden bevon den voor de onderscheiding van 24 jaar eerlijke en trouwe dienst. Na afloop werd een gezellig uurtje doorgebracht in de eetzaal van de ka zerne. Onder aanbieding namens de brigade van een bon voor een boek werk, noemde adjudant Honders het een voorrecht met opper Lafeber te heb ben mogen samenwerken. Verschillende geschenken werden nog aangeboden, o.a. door sergeant-majoor De Waard namens de onderofficiersmess. AVONDVIERDAAGSE 1961. Het ligt zeker in de lijn van een vereni ging als A.G.A.V.S om met een groot aantal leden deel te nemen aan de Avondvierdaagse. Hiervoor zal enige avonden getraind moeten worden. Men gelieve zich tijdig op te geven. Meneer Verwoerd, die premier is van Zuid-Afrika, en die ons weinig eer bezorgt met het dragen van een echte Nederlandse naam, beroept zich op de wet van de Bijbel bij zijn strijd tegen de negers. Zijn apartheidspolitiek is een staaltje rassenhaat, waaraan wij ons slechts ergeren kunnen. Het is daarom een verheugend ver schijnsel dat een andere blanke - wiens positie veel meer te betekenen heeft dan die van de heer Verwoerd - zich anders tegenover de negers gedraagt. Dat is president Kennedy, die de lei ding heeft over een volk, waarvan een, groot deel begint te schuimbekken vari verontwaardiging als iemand durft te praten over gelijke rechten voor blan ken en negers. Mannen doen dit, maar vrouwen ook en velen van ons hebben wel foto's of filmjournaals gezien, die toonden hoe hysterisch deze lieve we zens te keer kunnen gaan als iemand het idee oppert dat het toch echt niet zo gek zou zijn als blanke en zwarte kinde ren in eenzelfde schoolklas zitten. Kennedy trekt zich van dit alles niets aan en hij heeft de 61-jarige neger Clifton Wharton tot ambassadeur in Noorwegen benoemd. Hij is de eerste ambasadeur in Amerikaanse dienst die geen blanke is en voor zijn benoeming was moed nodig. Die moed schijnt Ken nedy echter te bezitten. Evenals zijn mi nister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, die afzag van het kopen van een huis omdat de verkoper de eis stel de dat het huis niet doorverkocht mag worden aan een neger of een jood. Dean Rusk gaf duidelijk te verstaan, dat hij helemaal geen prijs meer stelde op deze woning, wanneer de verkoop aan dergelijke absurde bepalingen ge bonden is, Kennedy heeft getoond dat het hem ernst is met de strijd tegen de rassen discriminatie, maar het kon best eens gebeuren dat Noorwegen niet zo erg gesteld is op dit gebaar. Misschien zijn daar wel heel wat mensen die zich super-Germanen voelen of als blanken ver verheven boven de negers. Zoals de Italianen, die tijdens de Olym pische spelen hun kamers niet wilden verhuren aan negers, of zoals vele Pa. rijzenaars, die een „kleurtoeslag" op de pensionprijzen leggen als een neger om een kamer komt. Noorwegen mocht zich eens beledigd voelen omdat Kennedy „maar een ne ger" stuurt. Je hoort van die gekke dingen en deze absurde houding is niet ondenkbaar. Het is echter te hopen dat het zal meevallen en dat alle Noren al zover zijn dat ze beseffen, dat de kleur geen invloed heeft op de persoon. Dan zijn wij met deze stap van president Kennedy een eind in de goede richting gegaan. KANTMAN. ONDERWIJS. Burgemeester en wethouders van Soest gelet op artikel 53 der Kleuteronder wijswet brengen ter algemene kennis, dat door de raad van die gemeente in I zijn vergadering van 15 februari 1961 de wettelijk voorgeschreven medewer king is verleend ten aanzien van het verzoek van het R. K. Schoolbestuur te Soest voor de aanschaffing van 2 brand- blusapparaten en de verbetering van de verlichting t.b.v. de onder dat be stuur staande kleuterschool aan de Steenhoffstraat. Soest, 24 februari 1961. NIEUWSTRAAT AFGESLOTEN. Burgemeester en wethouders van Soest gelet op het bepaalde in art. 6 van de Wegenverkeersreglementmaken be kend, dat i.v.m. rioleringswerken de Nieuwstraat van 27 Februari tot nader orde zal zijn gesloten voor het door gaand verkeer. Soest, 24 februari 1961. HONDENBELASTING. Daar gebleken is, dat meerdere houders van honden nog niet voldaan hebben aan hun verplichting tot inlevering van een aangifteformulier delen burgemees ter en wethouders mede, dat alsnog gedurende twee weken gelegenheid wordt gegeven deze verplichting na te komen. De aangifteformulieren zijn verkrijg baar te Soest op de afdeling financiën ter gemeentesecretarie en voor Soester berg ten kantore van de hulpsecretarie. Na afloop van bovengemelde termijn zal een strenge controle worden ingesteld. Onverminderd de strafbepalingen in de verordening op de hondenbelasting ver meld, zal alsdan bij gebleken over treding een aanslag worden opgelegd tot een bedrag van vijfmaal de gewone be lasting. Soest, 24 februari 1961. WEDEROPBOUWWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan H. W. van Asch en K. Las van Bennekom, Koninginnelaan 79 alhier, op hun daartoe gedaan verzoek, op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te verlenen voor het bouwen van 10 wo ningen en bijgebouwen op het perceel, gelegen aan de Kastanjelaan, kadastraal bekend, gemeente Soest, sectie D, num mer 2416 ged., zulks in afwijking van het uitbreidingsplan Soest-Zuid. In verband daarmede stellen zij belang hebbenden in de gelegenheid om bin nen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaan- vrage betrekking hebbende stukken lig gen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 24 februari 1961.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1