SPANJE 25 JAAR NA DE POLITIEKE OMMEKEER Gezondheid CASSETTES Firma G. van de Pol U hoeft geen angst te hebben voor Brandend maagzuur GARAGE „DE SOESTER" Loodgieters- werkzaamheden. SOEST TWEEDE BLAD Firma VAN DE WIJNGAART Makelaars- en Assurantiekantoor BABYSIT Edelstaal Horlogerie VAN WIEREN ■rrrp Vijfentwintig jaar zijn er sedert de overwinning van het „Volksfront" in Spanje voorbijgegaan. Wie destijds de tekenen aan de wand verstond, die wist, dat die verkiezingszege van de linksgerichte krachten het gevaar van een burgeroorlog had opgeroepen. Er vergingen dan ook slechts vijf maan den voordat de voorspelling van de „pessimisten" in vervulling ging. Vijfentwintig jaar zijn in onze snel le vende wereld een lange tijd. Buiten Spanje is de bloedige broederoorlog nog slechts een bleke herinnering. In Spanje zelf is sinds 1936 veel veran derd. In zekere zin zoekt het land niet temin evenals vroeger aansluiting aan de tegenwoordige tijd. Spanje's klok ken lopen vaak nog heel anders dan in de rest van Europa. Steeds, als tegenwoordig het gesprek op Spanje komt, valt het woord „res tauratie". Bijna altijd zijn er geruch ten in omloop, volgens welke genera lissimus Franco het voornemen heeft binnen afzienbare tijd af te treden. Zijn opvolger zou - door hemzelf uit gekozen - de jeugdige troonpretendent Don Juan zijn. Maar Franco denkt er klaarblijkelijk niet aan de macht uit De beroemde Gotische kathedraal van Burgos. De hoofdstad van de gelijkna mige Noordspaanse provincie was tij dens de burgeroorlog van 1936-1939 zetel van de regering van Frsêico. handen te geven. Weliswaar heeft hij reeds geruime tijd geleden in naam de monarchie hersteld, maar een regel rechte restauratie wenst hij vooreerst niet. Eerst kort geleden burgerde hij het begrip „instauratie" in. Het wil zeggen, dat Spanje weliswaar na het aftreden van Franco weer een koning zal hebben, maar dat die ervoor moet zorgen, de veroveringen van het tegen woordige systeem te behouden. In Spanje heeft de kerk altijd een overheersende rol gspeeld. Ze was lange tijd draagster van de staat en geeft ook Franco haar steun. De laat ste jaren echter liet zij een steeds kri tisch woord horen. Het begon ermee, dat zij de ook nu nog zeer invloedrijke en bepaald dunne bovenlaag in het land van Franco aan haar geweten herinnerde, haar erop opmerkzaam maakte, dat ze niet alleen rechten maar ook plichten heeft, dat de spil zucht, die die- kringen volgens traditie voor vanzelfsprekend houden, niet meer in onze tijd past. Enkele Spaanse bisschoppen kwamen bovendien tot de overtuiging, dat de sociale maatrege len van de regering niet voldoende wa- In de woestenij van Cuelgamuros ont stond een gedenkteken voor de doden uit de Spaanse burgeroorlog. Hier wor den alle stoffelijke resten der slacht offers bijgezet, onverschillig aan welke kant zij gevochten hebben. Barcelona en haar wel grootste bezienswaardigheid de natuurgetrouwe na bootsing van de „Santa Maria", het zeilschip, waarmee Columbus Amerika ontdekte. ren. Verantwoordelijke kerkelijke krin. gen zien daarin een gevaar, dat tijdig moet worden uitgebannen. Weliswaar kan tegenwoordig niemand zich Spanje zonder Franco voorstel len, maar ook de generalissimus is sterfelijk. Zou hij van het toneel ver dwijnen zonder ervoor gezorgd te heb ben, dat in het land stabiele verhou dingen heersen ook in politiek op zicht - dan zou dat verstrekkende ge volgen kunnen hebben. De doorbraak van de nieuwe tijd is ook in Spanje niet blijven stilstaan. Nog toen Franco overal in de vrije we reld het odium van een dictator had, sloten de Veren. Staten met hem een wederkerig verdedigingsverdrag met het doel de zuidwestflank van Europa te beschermen. Spanje stelde de Ame rikanen lucht- en vlootsteunpunten ter beschikking. Ofschoon de V.S.-sol daten voor hun stationering in het land van de Caudillo „welvoegelij k- heidsonderwijs" kregen en de kunst van uiterste terughoudendheid moesten leren, bleef het toch niet uit, dat in het zo lang van de rest van de wereld geïsoleerde Spanje zich nieuwe invloe den deden gelden. De rest deden de touristen, die enkele jaren geleden het goedkope leven op 't Pyrenese schier eiland ontdekten. Conservatieve Span jaarden zijn nog vandaag de dag ge- Hoogbouw en oude kerken in de hoofdstad Madrid brengen in de stra ten het verleden en het heden dicht bij elkaar. schokt, als zij in Madrid, Barcelona of Granada jongedames zien, die ongege neerd alleen een café binnengaan of zelfs meisjes, die op een scooter rijden. De Carmen van het jaar 1961 onder scheidt zich - in elk geval in de ste den - wezenlijk van haar zusters uit de voorgaande jaren. Spanje maakt zich op voor een nieuw touristenseizoen. Achter de coulissen was er in dit verband flinke strijd. Vele hoteliers aan de Costa Brava, die nog slechts enkele jaren geleden als een paradijs voor vakantiegangers uit het noorden gold, die voor weinig geld badvreugde aan de stranden van de Middellandse Zee wilden genieten, had den het afgelopen jaar alle reden een bezorgd gezicht te trekken. De reden kon gemakkelijk gevonden worden. D'e gewillige betaling van de gasten misbruikend, hadden de hoteliers conjunctuurprijzen berekend, die veel gasten de schrik op het lijf joegen. Nu zullen correcties toegepast worden. In hoeverre ze uitwerking hebben moet worden afgewacht. De doorsnee-Spanjaard interesseert de noden van de hoteliers niet erg. Maar ook voor hem belooft dit jaar een verandering op 't gebied, dat hem na aan 't hart ligt het stierengevecht. In populariteit overtreft het stieren- Een ongewoon beeld bieden de hoog ovens van Sagunto bij Valencia. gevecht in Spanje verre de voetbal sport bij ons. In het land van Franco is geen volksgroep, die zich niet voor het schouwspel in de arena interesseert of het nu bedelaars zijn of de hoogste adel. De matadoren van de topklasse wor den niet alleen als helden vereerd, ze verdienen ook miljoenen. Echter hun zenuwen zijn helemaal niet zo sterk als men zou vermoeden, wanneer men ze in de arena ziet. Reeds enkele ja ren geleden werd bekend, dat vrij dikwijls stieren „geschoren" voor de uitzichtloze strijd om hun leven moes ten aantreden. Men had hun gevaar lijkste wapen, de horens, met vijlen stomp gemaakt en dikwijls zelfs „pro thesen" aangebracht. De touristen on der de toeschouwers was dat nooit op gevallen, maar de echte „aficionados" lieten zich niet voor de gek houden. Zuidsingel 3 Amersfoort Zij protesteerden. Reeds twee jaar ge leden werd tot energieke tegenmaat regelen besloten. Maar de strijd tussen de voor- en tegenstanders van het „be werken" der horens is nog niet uitge vochten. Dit jaar zal waarschijnlijk beslist worden, of de stieren, de mata doren of de aanhangers van de klas sieke vorm van het wrede schouwspel de overwinning zullen behalen. De af loop van deze machtsstrijd is nog on zeker. Precies zes maanden is het geleden, dat Madrid de geboorte van een kind vierde, dat de Spaanse hoofdstad de roem gaf twee miljoen inwoners te tel len en daarmee de op zes na grootste stad van Europa te zijn. Madrid is een van de meest interes sante hoofdsteden van Europa. Voor een wolkenkrabber die men voor alles kan houden maar niet voor een postkantoor, staat in ijzer gegoten het gedenkteken van de edele ridder Don Quichotte. Sinds enkele jaren zijn in Madrid zelf bedieningswinkels, espressobars, en snelbuffetten, die men het aanziet, dat zij hun bestaan te danken hebben aan inspanningen van overzee. Wat echter op de vreemdelingen de meeste indruk maakt, dat zijn do niet zelden krasse tegenstellingen tussen arm en rijk. Als maar Rennies bi| de hand hebt Dan dooft U 't vuur in 'n oogwenk, stilt U de snerpende pijn nog vóór ze goed kan doorzetten. Steek daarom al tijd 'n paar Renines bij U. Ze zijn een voor een hygiënisch verpakt en U kunt ze innemen zonder dat iemand er weet van heeft. Geen glaasje water, geen vieze smaak. Integendeel, doodgewoon laten smelten op Uw tong. En als Uw speeksel met de wondere Rennies-op- lossing Uw maag bereikt, is de brand op slag gedoofd. Rechts en links van de Gran Via zijn woonpaleizen ontstaan met mar meren voorgevels en étageprijzen van niet minder dan 300.000 gulden. Die som moet diegene opbrengen, die een verdieping als eigendom wil hebben en van zulke lieden zijn er een hele hoop. In de voorsteden daarentegen ziet men talloze ellendige krotten, waar van vele niet eens een raam hebben. De regering doet weliswaar haar best de krotopruiming ter hand te nemen, maar het is haar tot nu toe niet gelukt de trek naar Madrid te stoppen. De hoofdstad werkt als een magneet. Uit de onderontwikkelde streken van het land trekken elke maand meer dan duizend mensen de stad binnen, die hun geluk in deze metropool willen beproeven. De woningbouw hinkt ho peloos achter de ontwikkeling aan. Voor al uw auto-service, uitdeuken, spuiten, erkend L.P.G.-inbouw- station. Verkoop van Benzine, Olie enz. Tevens erkende autorijschool. Smitsweg 19 Telefoon 3865 Elk jaar komen duizenden en nog eens duizenden touristen naar Barce lona. Voor hen is deze stad vaak slechts een tussenstation, een spring plank voor het eigenlijke vakantiedoel Mallorca of Ibiza. Zij weten, op enkele uitzonderingen na, niet, dat Barcelona de rivaal van Madrid is. De plaatse lijke patriotten van de havenstad zien in Madrid een parvenu. Zij herinneren aan het buiten Spanje reeds lang ver geten feit, dat Catalonië, welks hoofd stad Barcelona is, zich voor de laatste maal in het jaar 1932 autonoom ver klaarde. De inname van de stad door de troepen van Franco was een van de laatste beslissende overwinningen van de generalissimus in de Spaanse bur geroorlog. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Franco heeft door het benoemen van Catalanen in zijn regering getracht de tegenstellinggen te overbruggen, maar helemaal is hem dat niet gelukt. De echte Catalanen zijn er evenals vroe ger van overtuigd „betere" Spanjaar den te zijn. De centrale regering in Madrid wordt door hen bijna nooit met welwillende woorden genoemd. In tegenstelling tot de twee-miljoen- stad in het binnenland, die zich eerst gedurende de laatste jaren meer open voor de wereld toont, is Barcelona als belangrijke Middellandse zeehaven al tijd al ontvankelijker geweest voor vreemde invloeden. De tegenstelling tussen Madrid en Barcelona is onwaarschijnlijk groot, maar dat geldt ook voor die tussen het zuidelijke Andalusië en het noorde lijke Spanje. In Italië, Engeland Duits land, zelfs in het kleine Zwitserland zijn er tussen de verschillende bevol kingsgroepen onderscheiden, maar ner gens in Europa zijn ze zo zwaarwichtig als in Spanje, het land, dat velen be weren te kennen en dat nauwelijks iemand werkelijk kent - met inbegrip van 99 van de 100 Spanjaarden. POLITIE SPEELDE GELIJK. Meestal is het niet netjes kritiek uit te oefenen op een scheidsrechter, maar de arbiter kan het wel eens zo bont maken dat kritiek niet te voorkomen is. Dat gebeurde dinsdagmiddag in Leiden, waar het elftal van de Soester en Zeis ter politie tegen een elftal van politie mannen uit de Sleutelstad speelde. De scheidsrechter was inderdaad zo slecht dat er geprotesteerd zal worden bij het bestuur van de Nederlandse Po litie Sportbond. Hij was zo ongelukkig in zijn beslissingen dat hij zelfs de grensrechters tegen zich kreeg. En deze beslissingen waren bijna steeds in het VAN DE SOESTEK COURANT VAN VRIJDAG 24 FEBRUARI 1961. PLASWES 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën 'Expertise nadeel van de combinatie Soest-Zeist, die wel veel vrije schoppen tegen zich kreeg, maar er nagenoeg geen een mocht nemen. De stemming in het veld was goed, ondanks het falen van de scheidsrech ter. Bij Leiden ontbrak de middenvoor van het nationale politie-elftal Putman en dat was een handicap voor de gast heren. Voor rust ging de strijd gelijk op. De combinatie viel goed aan, maar de scheidsrechter bracht door een over matig gebruik van de fluit deze aan vallen bijna alle om zeep. Linksbuiten Onvlee protesteerde tegen de scheidsrechterlijke beslissingen en hij kreeg een waarschuwing. Na 25 minuten maakte de rechtsbuiten van Leiden een buitenspel-doelpunt dat goedgekeurd werd en een minuut of tien later omspeelde middenvoor Baams drie man en maakte gelijk. Nog voor rust bracht rechtsbinnen Been de stand op 1-2 uit een pass van De Har- tog. Been werd in de tweede helft van het veld gestuurd wegens kritiek op de leiding en het toekennen van de gelijk maker, want Leiden maakte dit doel punt, doordat keeper v. d. Weerd door 2 man in zijn doel geduwd werd. D'at mocht allemaal en Leiden behaalde daardoor een onverdiend gelijk spel, want Soest-Zeist had moeten winnen. MEVR. VAN SOMEREN SPREEKT OVER COMMERCIËLE T.V. Het 2e Kamerlid mevr. Van Somerem zal a.s. maandagavond, om 8 uur, in het Oranje Hotel, voor de afd. Soest- Soesterberg van de V.V.D. spreken over commerciële televisie, waarbij enkele voorbeelden van buitenlandse commer ciële T.V.-programma's zullen worden vertoond. Voor nadere bijzonderheen wordt ver wezen naar de advertentie in dit blad. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V. Uit het jaarverslag van de Nederland- sche Middenstandsbank N.V. blijkt dat deze bankinstelling ook in 1960 de za ken weer belangrijk kon uitbreiden. Het balanstotaal steeg van 578^ mil joen gulden op 31 december 1959 tot 730,8 miljoen gulden op 31 december 1960. De toevertrouwde middelen na men toe met 148 miljoen tot 692,4 miljoen. De kredietuitzettingen met 93 miljoen tot 439,7 miljoen. De winst over 1960 bedroeg zes mil joen gulden tegen 4,1 miljoen in 1959. Er is voorgesteld 2Y2 miljoen te reser veren voor belastingen en aan de re serves 1,8 miljoen toe te voegen. Er zal een dividend van 8 °/o uitgekeerd worden tegen 7 in 1959. voor Baby en kennis voor AAoeder, dit alles in een Het aantal vestigingen steeg van 140 tot 146, terwijl het aantal medewerkers in 1960 de 2000 passeerde. Ook de gang van zaken bij de voornaamste dochter instellingen van de bank was gunstig. Het inleggerstegoed bij de Nederlandse Middenstands Spaarbank bedroeg eind 1960 140,7 miljoen gulden tegen 122,2 miljoen gulden in 1959. De Nederland- sche Middenstands Financieringsbank had eind 1960 aan debiteuren een be drag van 11,3 miljoen uitstaan tegen 9,1 miljoen in 1959. De bank acht het wenselijk het ge plaatste kapitaal te vergroten in ver band met de gestegen bedrijfsomvang. Daartoe wordt een beroep op de ka pitaalmarkt gedaan met een emissie, waarvan het prospectus gelijktijdig met het jaarverslag is verschenen. Uitgegeven wordt een bedrag van 6.335.200,gewone aandelen a pari in coupures van 800,en 80, Vier claims van thans uitstaande ge wone aandelen geven recht op inschrij ving op een nieuw aandeel van de zelfde nominale waarde. Laanstraat 77 Telefoon 4361

Soester Courant | 1961 | | pagina 5