kou gevat BRAND (li Heti veili WM „DE WITTE POMPEN" mm •fOM deVaIES Schern W. N. N V KRABBELS VAN KNEUS. Sulver Uw bloed mat Krusciea - SOEST." UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL NIEUWTJE VOOR DE SCHOONMAAK. KOUD cri GUUR WINKELHAAK Cfoc£ stciodL isüzs '•c- BRENG GEZ t lio.- As je 't ming vraogt, dan mok zeige dak nie veul zin meer heb om in de poel te speu- le, want winne doek nooit wat. Da komp netuurlek omdak 'n bietje leeze en schrie- ve ken, want in En- gelaond het 'n kérel 'n paor ton ewonne. Leeze en schrieve ken die nie, maor dat hejje ok nie neudig om de poel te winne, want je hoef alleenig maor kruusies te zette. En de naome van die voebalclubs hettie al zo vaok ezien dat- tie wel snappe ken wazze in de kraan- te bedoele. Maor eigelek hejje dat ok ni neudig. Je zet maor wat neer en dan win je 'n paor ton. Zo zou me opoe 't ok kenne, maor omdak gin opoe heb mok ut eiges uutzoeke en daor komp nooit niks van terecht. Ak heul nie wis dat Aojaks 'n voetbalclub is en ak doch dat Feynoord 'n soort beste botter was, dan konk messchien nog wel us wat winne, maor noeng haolt ut heul niks uut en veur me poelsente kenk veul beter segaore koope. Dat raore geval van die man, die nie ken leze en schrieve kan en toch 'n paor ton in de poel won, dat beurde in Enge- laand, maor hier kejje mit de poel ok de gekste dinge metmaoke. In Amsterdam zit 'n frommes die al- tied braof acht kwartjes neertelt veur acht vakkies mit kruussies. Misschien ken ze gin scheidsrechter van 'n doel- paol onderscheije, maor elleke week gonge d'r acht vakkies naor de baoze van de poel. Vier van d'r eige en vier van d'r kosganger, die ok 'n piek mos betaole. Laot dat frommes noeng 'n barre hoop sente winne al het ze dan messchien nog nooit ezien dajje bie voetballe nie met je haande mag speule. Das dik veur de bakker zee ze, want noeng ken ik vieftigduuzend gulde van. ge. Ho ho, zee die kostganger, je zal viefentwintigduuzend gulde bedoele, want ikke mot de helft hebbe. Amma hoela, zee dat frommes, je krieg gin stuuver, want je het nog nooit 'n keiommetje veur ming innevuld en je het nog nooit een stuuver an ming betaold, lilleke leugenaor. En gao me teen 't huus maor uut. Die vent stikte haost van woede en die rende naor de .pelisie, maor de pelisie ken d'r ok nie veul an doen. De rech ter meschien 'n klein bietje, maor as- tie twee dan klaor binne mit rechte, dan benne alle sente naor de affekaote en dan hebbe ze nog niks. Ajje zukke dinge heurt, dan zouk zeige ze motte die poel maor afschaffe, want ikke win toch nooit niks, dus veur ming hoeve ze d'r nie mee deur te gaon. slachterij te Oss dagelijks honderden varkens geslacht. Spek en vlees werd gebruikt, maar de rest gooide men weg. Veertig jaar geleden vroeg men zich af of men het afval niet gebruiken kon en de N.V. Organon ontstond. Eerst werkten daar 4 man, nu 1800. Onderzoek wees uit, dat men uit de al vleesklieren der geslachte dieren insu line kon bereiden waarmee suikerziek te bestreden kon worden. Per dag heeft men voor de vervaardiging van 350 gram insuline 1600 kilo alvleesklieren nodig. Deze hoeveelheid kan geleverd worden'door 6400 koeien of door 32000 varkens, zodat men aangewezen is op import van alvleesklieren, daar per dag slechts een dertigtal koeien en enkele honderden varkens in Oss geslacht wor den. D'e heer Heersema behandelde enkele hormonen als Testamon, Hombirol en Neo-hombirol en na de pauze werd over vitaminen gesproken. en verdrljt zo de corzaah van Uw Kbenm&tische Pfj»' Kruschen maakt U al gauw een heel ander mens, vrij van stramheid en pijn en weer tot alles in staat. Dat doen Kruschen's vijf minerale zouten, die de bloedzuiverende organen aanzetten tot jeugdig-krachtige werking en zo de pijnverwekkende onzuiverheden uitdrij ven langs natuurlijke weg. tig, zodat veel krachtvoer bijgevoerd moest worden. Gelukkig was het hooi van prima kwaliteit en het eiwitgehalte zeer hoog, zodat de melkgift nog goed op peil bleef. Enkele bedrijven moesten ook in de zomer bijvoederen wegens gebrek aan gras en de drinkwatervoor ziening gaf nogal wat moeilijkheden. Vijf leden hebben samen 47 koeien op eiwit laten onderzoeken. Het gemiddelde eiwitgehalte was 3.24 °/n. Dit is iets 19 cent par ro( uw haard goed en goedkoop met OLIE van Het oudste en goedkoopste adres. Steenhoffstraat 25 Telefoon 2185 DE SNOEKBAARS. De hengelsportvereniging De Snoek baars, met leden in Soest en Baarn, heeft de vorige maand 1000 pond bra sem en voorn uitgezet en morgenmid dag zal opnieuw vis uitgezet worden in de waaien Hoolwerf en Nellie. Dit is mogelijk omdat het afgelopen jaar voor de vereniging gunstig was. Ook hier zal 100 pond brasem en voorn uitgezet worden. De leden van de Snoek baars kunnen er dan ook van verze kerd zijn dat er in juni voldoende vis zal zijn. De vis wordt morgenmidddag om 2 uur uitgezet en ieder die dit wenst kan daarbij aanwezig zijn. N1EUWEWEG 97 TELEFOON 2543 HORMONEN EN VITAMINEN. Er was niet veel belangstelling voor de causerie welke de heer P. Heersema uit Oss voor de Commissie voor Huis houdelijke en Gezinsvoorlichting in ge bouw Credo over hormonen en vitami nen hield en in haar openingswoord betreurde de presidente, mevr. C. J. Knol- De Jager dit. Zij sprak de wens uit, dat zij die thuis gebleven waren de indruk zouden heb ben dat zij zich daarmee vergist hadden. Er zijn wel eens mensen die denken, dat men bij Organon in Oss met hor monen van een bok een geit kan maken en van een geit een bok, maar de heer Heersema gaf de verzekering dat men zover nog niet gevorderd is, zodat men ook niet bevreesd hoeft te zijn dat da mes heren worden en heren dames. Van 1880 tot 1923 werden in de export- RUNDVEEFOK- EN CONTROLEVERENIGING. Onder voorzitterschap van de heer L. J. Dooper, die bij akklamatie tot voorzit ter hefkozen werd, heeft de rundvee- fok- en controlevereniging dinsdagavond de negentiende jaarvergadering in de zaal van De Gouden Ploeg gehouden. De voorzitter deelde mee, dat de vereni ging dit jaar lid zal worden van de afdeling Utrecht der landelijke bond van rundveefok- en controleverenigin gen. Om financiële redenen gaat de fokveedag dit jaar niet door. Hiervoor in de plaats wordt een keuring van jong vee gehou den. Uit het financieel overzicht van de penningmeester, de heer A. J. v. Voort huizen, bleek dat er een batig saldo is. Er werd besloten de contributie met 50 cent per koe per jaar te verhogen. Ook dit jaar stelde de controleur van de vereniging, de heer J. Maatman een uitvoerig jaarverslag samen. De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt, woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van inlichtingen, zitting ten gemeentehuize alhier. Er wordt in medegedeeld dat de melk productie zich nog steeds in stijgende lijn bevindt. Verleden jaar werd opge merkt, dat zij, die zich met de produc tie onder aan de lijst bevinden, veel te ver van het gemiddelde van de vereni ging af zijn. Daar is nu wel enige ver betering in gekomen, maar de bedrij ven, die met hun productie onder het gemiddelde liggen zullen zich toch nog steeds moeten bezighouden met het verkrijgen van een hogere opbrengst. In de eerste plaats dienen zij erop te letten dat de veestapel gezond is. Op stal en in de wei moeten de koeien de juiste voedingsstoffen met voldoen de mineralen en vitaminen hebben. Op veel bedrijven zijn de verhoudingen bij de bemesting onjuist. Hierdoor krijgt het vee aan de ene kant teveel en aan de andere kant te weinig be standdelen, die nodig zijn voor een gezonde veestapel. Op de productie van het vee heeft dit een grote invloed. Van verschillende bedrijven is de grond onderzocht en aan de hand van de ver kregen gegevens is verandering m de bemesting aangebracht. Dit had di rect invloed op de melkgift en het vet gehalte. In sommige gevallen steeg het vetgehalte met 0,5 °/o en vooral op be drijven ten noord-oosten van de Peter v. d. Bremerweg werden goede resul taten met dit onderzoek bereikt. Van veel belang voor een goede pro- duktie is de verzorging en de ver pleging van het vee tijdens de staltijd. Ook doelmatig fokken is van grote be tekenis. Het is gewenst alleen kalveren te fokken van koeien en stieren, die bewezen hebben dat zij in de nako melingen verbetering brengen. Het moet mogelijk zijn met hetzelfde aantal koeien een grotere productie te halen tegen geringer kosten. Op 1 juli 1960 was het bestuur van de vereniging als volgt samengesteld L. J. Dooper, voorzitter W, C. van Logten- steijn, secretarisA. J. v. Voorthui zen, penningmeester P. R. v. Logten- steijn en P. A. Wantenaar. De heer J. Maatman is controleur-stam boekhouder en er zijn zeven monster nemers. Het aantal leden is 94. Er zijn 27 leden aangesloten bij het Neder lands Rundveestamboek. De droge zomer van 1959 was gunstig voor de koeien, want gras, dat bij zeer droog weer groeit is beter dan gras van een natte periode. Door de droogte werden de stoppelgewassen echter een mislukking en de bietenoogst was ma- aan de lage kant. Er is een ranglijst van 90 bedrijven met vermelding van de gemiddelde produc tie per bedrijf. Het bedrijfnummer 1 geeft een winst van 1600,aan en bedrijf nummer 90 1049,dus een veschil van 551,Dat is gunstiger dan in het voorafgaande jaar, toen het verschil 573,was. Sjaantje 6 van de heer P. G. Wantenaar had de hoogste productie in het jaar 1959-1960 met 7569 kilo melk. Het vetgehalte was 3.67 °/o. Bij de twee jarigen kwam Rijkje 3 van L. J. Dooper het best uit de bus met 5908 kilo, bij de driejarigen Aly 2 van D. Lam met 6765, bij de vierjarigen Bep van G. A. Kok met 5350 kilo, bij de vijf- en zesjarigen Sjaantje 6 van P. G. Wante naar met 7569 en bij de koeien die 7 jaar en ouder zijn Maagje 4 van G. Floor. Het aantal vetgrammen, waar door deze hoge klassering bereikt werd, was respectievelijk 642, 778, 620, 925 en 793. sen zang weten te waarderen. En te recht, want arm en rijk kan ervan ge nieten en de zang geeft uiting aan vreugde en verdriet. De leden van het koor hadden zich voorgenomen bij het 40-jarig bestaan met 40 zangers een uitvoering te geven, maar door de verheugende groei van het koor kunnen er volgend jaar misschien wel 50 leden aantreden, want nu zijn er 45. Apollo zong Popule Meus van Palestrina, Zondagmorgen van Eduard Flipse, met een goede solo van de heer M. van Dorrestein, terwijl de soli van de heren J. Rens en M. Rebel bijzondere sfeer aan Die Zwölf Rauber gaven. Stjenka Ra sin van Kuxhaven werd gezongen en tot besluit van het eerste optreden het bekende Agnus Dei van Bizet. De twee gastkoren kwamen voortref felijk voor de dag met een Italiaans volkslied en enkele liederen van Von Gluck., terwijl zij na de pauze het be kende Ave Verum van Mozart, Chor der Landleute van Smetana en een werk van Offenbach op uitstekende wijze brachten. Van het optreden van Apollo vormden O Bone Jesu van Palestrina en het Sla venkoor van Verdi de hoogtepunten. Van Otto de Vaal werd een Avondlied gezongen en van Theo v. d. Bijl In Paradisum. Tot slot het bekende Duitse volkslied „Schön ist der Jugendzeit", dat een fraai slot was van deze bijzonder mooie avond, waarbij Apollo getoond heeft dat de groei niet alleen kwanti tatief maar ook kwalitatief is. ONTSPANNING VOOR BEJAARDEN. Alle Soester bejaarden hebben gratis toegang tot de ontspanningsmiddag wel ke de U.V.V. Soest op 1 maart in Eem- land organiseert. De aanvang is kwart over twee. Mej. A. Sluis uit Baarn zal dia's tonen van haar reis naar Afrika en Canada en zij zal hierover vertellen. DENKT AAN VUUR KIJKT NIET UIT KNOTS....HU STUIT BOTSINGRAAK SOEST: Dep. Merelweg 10, tol. 3258. Dep.: ven We«de»tr. 5a, tol. 2504 (da Ster) mot lil. in: Hll- ver*um. Laren, Baarn, Hulzen, Buisum, Nederfcor«t d. Borg. rvf vwwww ?fft v COMPLIMENT VOOR HET SOESTER RODE KRUIS. Het bestuur van de afdeling Soest-Soes- terberg van het Nederlandsche Roode Kruis heeft een schrijven ontvangen van de kring Utrecht, mr J. de Jongh van Arkel, waarin meegedeeld wordt, dat van alle Utrechtse afdelingen de afdeling Soest-Soesterberg met de in- zameling van blikjes melk voor de hon- gerende Kongo het beste resultaat be- I haald heeft. In Soest werden 11300 blikjes ingezameld en in de stad Utrecht 11000 blikjes. In de gehele kring Utrecht I werden 50200 blikjes ingezameld. I De kringcommissaris noemt het resultaat van de afdeling Soest-Soesterberg „zeer bijzonder" en hij dankt allen die mee- werkten aan het behalen van dit re sultaat. UITVOERING VAN APOLLO. Het mannenkoor Apollo heeft de jaar lijkse uitvoering voor donateurs en ge nodigden woensdagavond in het St. Jo- sephgebouw gegeven en aan deze avond werd medewerking verleend door het Soesterbergs Gemengd Koor onder lei ding van de heer Koene en het R.K. Ge mengd Koor van De Bilt onder leiding van dezelfde dirigent. Apollo stond on der leiding van de heer G. v. d. Schep- op. De pianist Henk Haaze zorgde twee maal door zijn pianospel voor een aan trekkelijk intermezzo. De voorzitter van Apollo, de heer C. van Rouwendaal sprak het welkomst woord. Hij verheugde zich over de goe de opkomst, waaruit bleek dat de men- De crocusjes bloeien al weer en dus begint menige Nederlandse huisvrouw zuchtend aan de grote schoonmaak. Kasten worden overhoop gehaald, meu bels worden in de was gezet en vloe ren worden geboend. De warme maal tijd wordt in de schoonmaakgezinnen heel simpelóf stampot, óf bietjes, want de vrouw des huizes, die de hele schoonmaak vaak alleen moet opknap pen, klaagt over een gebroken rug en kan de moed niet meer opbrengen om een feestmaal op tafel te zetten. De tijd dat men nog huishoudelijke krachten kon inschakelen, is praktisch voorbij. Er is echter een mogelijkheid de schoonmaaktijd zo pijnloos en ge- j ruisloos mogelijk te doen verlopen na melijk door gebruik te maken van de talloze technische apparaten die in de winkels te koop zijn. Voor het dweilen van vloeren bijvoor beeld is deze nieuwe supermaid summit ideaal, een mechanische zelfwringer. Deze zelfwringer dweilt snel en droogt bovendien de spons kan namelijk door de handle over te halen en zonder te hoeven drukken, uitgewrongen worden. Deze nieuwe supermaid met zijn sterke plastic steel is gemakkelijk hanteer baar. Het apparaat zal op de voorjaars- beurs te Utrecht bij de handel worden geïntroduceerd en dus op zeer korte termijn verkrijgbaar zijn. BEROEPS OF PROF? Hoe noemt men het Wat is Joan Haanappel nu, is dat beroeps of noemt men dit prof vraagt J. de W. Antwoord Er behoeft bij u thuis niet langer meningsverschil te zijn om Joan Haanappel. Iedereen heeft n.I. gelijk, want beroeps is precies hetzelfde als prof. Het laatste is de afkorting voor het Engelse woord professional, dat be roeps betekent. SHERRYKUUR. Gaarne wilde ik weten hoe met betrek king tot een vermageringsdieet de sher- rykuur is samengesteld, aldus J. D. S. Sherry helpt net zo min als andere alcoholhoudende drankenintegendeel, alcohol levert calorieën en het gebruik daarvan kan dus juist dik maken HOE HOOG IS MIJN PENSIOEN In April a.s. hoop ik 65 jaar te wor den. Nu is er vroeger voor mij 6 jaar rentezegels geplakt van 60 cent en vrij willig heb ik ook 6 jaar rentezegels ge plakt van 25 cent. Kunt u ook zeggen hoe hoog dat pensioentje zal zijn Dan heb ik a.o.w. betaald vanaf de invoe ring of inwerkingtreding van die wet. Hoe groot is dat pensioen Ik ben ge pensioneerd ambtenaar. Hoeveel wordt er dan afgetrokken Bij welke instantie moet ik deze pensioenen aanvragen Kan ik dat nu al doen, of moet ik daar nog mee wachten Kunnen die pensioenen ook overgemaakt worden naar een spaarbank Dit vraagt de1 heer S. Antwoord Voor de ouderdomsrente (rentezegels plakken) moet u zijn bij de Raad van Arbeid. Hoe hoog de uitkering zal zijn kunnen wij niet zeggen. Wel kunnen wij u zeg- gen dat indien er gedurende 30 jaar j geregeld zegels zijn geplakt van 60 cent per week, de rente ruim 260,per jaar bedraagt. Wat betreft de a.o.w., hiervoor kunt u op het postkantoor een formulier af- halen. Dit vult u in en stuurt u op. I De uitkering voor een gehuwde be draagt momenteel 149,50 per maand i" voor een ongehuwde 94.50 per maand. Er is een wet ingediend om het kortings percentage in verband met het gelijk tijdig genieten van a.o.w. en overheids- pensioen terug te brengen van 2 °/t per dienstjaar tot 1,4 °/o per dienstjaar, van de uitkering over een bedrag van 134,50 indien gehuwd een van 85,50 indien niet gehuwd. U krijgt de uitkering volledig in han den, doch uw overheidspensioen wordt minder. LIGGEN IS DUURDER DAN U DENKT. Als men lid is van een ziekenfonds, kan men kosteloos behandeling krijgen van een dokter en met een recept ook kos teloos bij een apotheker geneesmiddelen halen. M.i. eveneens als de patiënt enige tijd in een ziekenhuis verpleegd wordt. Alleen als de patiënt in een hogere klasse ligt dan de derde, moet hij bij betalen. In 't onderhavige geval was dat 6,35 per dag. Doch nu bracht men ook nog in rekening laboratorium 18,56, E.C.G. 5,10, geneesmiddelen 76,92. Naderhand doktersrekening 100,Het betrof hier een wondje aan het been en 't verblijf in 't zieken huis was meer bedoeld als een rust periode, er is niet operatief ingegrepen. Gezondheids-toestand was overigens nor maal. Hoe is uw mening over dit geval vraagt H. T. AntwoordBetrokkene heeft verzocht in een hogere klasse verpleegd te wor den. Hij heeft vermoedelijk vooraf ge vraagd hoeveel hem dat per dag meer zou kosten. Dit heeft men toen opgege ven, maar er is niet bijgezegd, dat hij alle verdere kosten, verbonden aan een hogere ligging, ook moest betalen. De prijs van geneesmiddelen b.v. voor een ziekenfondspatiënt is met de apo theker overeengekomen hij krijgt deze prijs dus terug van het ziekenfonds, maar als diezelfde persoon dezelfde me dicijnen particulier gaat kopen, moet hij meer betalen. Zo is het met alles, d.w.z. het verschil in prijs krijgt de betrokke ne te betalen. Het een en ander berust dus op een minder volledige voorlich ting. Üil in uw interie een leuke leverbaar in uw huiskamei U vindt in on zowel klassiel Kent U al he TELEVISIE ti Vraagt ook h lende mogelij VAN WEED! 3/4 kostui géén kra; gevoerde sluiting, paspelvai ren uit he ternationa Ui

Soester Courant | 1961 | | pagina 6