VAN ESSEN voor Foto CEEWrferen mm HeéI mm'.'/W?: Fa. F. v. d. Hoven Sanapirin asa TroUWen Verlovinqs DERDE BLAD V AK ANTIESPREIDING 1961 DREIGT TE MISLUKKEN. WERELDTAAL. SOEST. Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting. RINGEN M LRRNSTR.77 -TEL.43E1 - SOESTDIJK VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 24 FEBRUARI 1961. Vakantiespreiding is een begrip, dat in de naoorlogse jaren algemeen ingang heeft gevonden. Een begrip, waarover veel is gefilosofeerd maar dat helaas in de praktijk nimmer geheel kon worden verwezenlijkt. In het begin der vijftiger jaren is in ons land een actie voor de vakantie spreiding begonnen. Doelstelling was, de vakanties over een langere periode uit te strijken. Zulks zowel ten behoe ve van de vakantiegangers zelf, alsook ten voordele van het bedrijfsleven. Van deze vakantiespreiding kwam echter niet zo heel veel terecht, voornamelijk doordat de schoolvakanties een spaak in het wiel staken. Nochtans is de vakantiespreiding in 1960 niet onbevredigend geweest, gelijk uit een recent onderzoek van het Ne derlands Instituut voor Publieke Opinie blijkt. Van de geënqeteerden was 58 °/o met vakantie van huis geweest. 30 0/o van deze groep vakantiegangers was in de tweede helft van juli en 12 °/o in de eerste helft van juli en 12 °/o in de eerste helft van augustus. 46 °/o van deze vakantiegangers was dus buiten de periode 1 juli-15 augustus met vakantie geweest. Dit resultaat mag toch wel bevredigend worden genoemd. Helaas laat het zich aanzien, dat er in het komende jaar van de vakantiesprei ding niet veel terecht zal komen. Enige maanden geleden heeft de be- drijfsraad voor het Bouwbedrijf name lijk besloten de aanvang van de bouw- vakantie 1961 te verschuiven tot 24 juli en de spreidingsperiode terug te brengen van vier op drie weken. Dit betekent dat de bouwvakanties, waarvoor oorspronkelijk de veel gun stiger begindatum 10 juli was gepland en die bovendien over vier weken zou worden verspreid, nu vallen in een korte periode, dat toch al zoveel men sen vakantie hebben. Dat worden volle treinen en hotels dit jaar. Bouwbedrijf stak spaak in het wiel. Het besluit van de bedrijfsraad voor het Bouwbedrijf kwam voor de out sider eigenlijk als een verrassing. Im mers, men koesterde aanvankelijk het plan om de bouwvakanties te laten val len An de periode 10 juli-7 augustus. D'e eerste veertien dagen voor de noor delijke-, de laatste veertien dagen voor de zuidelijke sector. De duur van de bouwvakanties (14 da gen) zat menige ondernemer echter dwars. Een spreiding van de vakantie over twee perioden van twee weken was voor de grote bouwondernemingen, die werken over het gehele land in uit voering hebben, onaanvaardbaar en op hun aandringen is de spreiding van vier op drie weken teruggebracht. De vroege aanvangsdatum 10 juli kon echter evenmin worden gehandhaafd, aangezien de meeste scholen in het zui den de aanvangsdatum der zomerva kanties op eind juli hebben gesteld. Mochten nu ook de gemeente- en school besturen in de noordelijke en oostelijke provincies besluiten de zomervakanties omstreeks de 24 ste juli te laten ingaan, dan valt de hele vacantiespreiding dit jaar in duigen. Want de collectief slui tende bedrijven in deze contreien stel len hun collectieve vakantieweek op een datum die gedurende de schoolva kanties valt. Dat zou dus betekenen, dat deze bedrijfsvakantieweek samen valt met de bouwvakantieweken. Er zal dan een flinke opeenhoping van va kantiegangers ontstaan in de laatste week van juli en de eerste weken van augustus. En dan zijn we met de vakan tiespreiding, waarvoor indertijd zulk een grootscheepse actie werd gevoerd, weer even ver. Afrika-stemmen uit de elfde algemene conferentie van de UNESCO. Aja Nwachuku M.P., exminister van de federatie Nigeria Esperanto is een neutrale taal. Dat is een aanbeveling. Als het ook makkelijk is, en zo rijk als de andere grote talen, zie ik geen enkel beletsel, het inter nationaal aan te nemen. Men zou het moeten onderwijzen aan alle universi teiten, zodat de geleerden van de gehele wereld het makkelijk konden gebruiken. Ali Gerad Jama, minister van onder wijs van Somaliland Vele van de internationale moeilijkhe den worden veroorzaakt doordat men sen van verschillende landen elkaar niet begrijpen. Daarom geloof ik, dat Espe ranto als een instrument voor wederke rig begrip, grootscheeps zou kunnen bij dragen tot de toenadering tussen de volken. Het is een antwoord op de be hoefte, die heden de ganse wereld ge voelt. Wij, die tot de kleine naties behoren, zijn gedwongen, de talen der grote volken te leren, als wij willen deelnemen aan het leven en de voor uitgang van de wereld, en om betrek kingen te hebben op de gebieden van politiek, handel, wetenschap en cul tuur. Dat is een vernedering voor de kleine naties. Alleen een neutrale taal zoals Esperanto kan die afhankelijkheid wegnemen. Awoyamo Nicolas, afgevaardigde van het' parlement van de republiek Cen- traal-Afrika Wij, volken van Afrika, geloven dat ten volle recht zal worden gedaan aan ons en andere kleine naties, wanneer onze onafhankelijkheid niet alleen zal worden aanvaard in de politiek, maar ook op het gebied van de cultuur. Voor onze culturele onafhankelijkheid is een wereldtaal als Esperanto volstrekt nood zakelijk. (Ontleend aan Esperanto", het maand blad van de Wereld-Esperantobond.) Koninginnelaan 25 - Telef. 2663 GRONINGER VERENIGING. Woensdagavond vergaderde de Gronin ger Vereniging in De Gouden Ploeg, onder voorzitterschap van de heer K. Veenkamp. Na het zingen van het Groninger volks lied bracht secretaris W. Bos verslag uit over het afgelopen jaar. Het leden tal van de vereniging is gelijk gebleven. De penningmeesteresse, mevr. Schuur- Huizinga gaf het financieel overzicht, waaruit bleek dat er een batig saldo is. Bij de bestuursverkiezing werden de heer K. Veenkamp en mevr. Schuur her kozen. Hierna hielden de leden zich enige tijd gezellig bezig met hersengym nastiek. De voorzitter deelde mee dat de eerste feestavond van de vereniging op 15 maart in De Gouden Ploeg gehouden zal worden. Voor de oorlog waren er in ons land zon slordige vierhonderdduizend werk lozen en de vrouwen van de pechvogels moesten rondkomen met een schijntje steun. Alles was wel veel goedkoper dan nu, maar het viel beslist niet mee met een bedrag dat niet ver boven een tien tje lag een huishouden te laten draaien. Het zou heel gewoon geweest zijn als de regering de werklozen wat meer uit kering gegeven had, maar natuurlijk deed men dit niet en op initiatief van het ministerie van Sociale Zaken ont stond een landelijk apparaat dat de vrouwen van werklozen voorlichtte bij haar zware taak met weinig veel te doen. In de oorlog was er een grote behoefte aan voorlichting. Niet alleen aan vrou wen, die met een man zonder werk getrouwd waren, maar zij was nuttig voor alle huisvrouwen, die kampten met een tekort aan voedsel en kleding. Van oud moest nieuw gemaakt worden en men moest woekeren met vitaminen, die even schaars waren als mensen die geloofden dat aardappelen in de schil gekookt een delicatesse vormden. De bevrijding kwam en aanvankelijk vergat men in de feestvreugde de be langstelling voor de commissie die huis vrouwen voorlichtten. Waarschijnlijk dachten velen dat we voortaan allemaal in weelde zouden baden en dat het nooit meer nodig zou zijn iets te ver stellen of te rekenen voordat aan het uitgeven van het huishoudgeld be gonnen werd. De behoefte aan voorlichting groeide echter. Er kwamen vele nieuwe appa raten op huishoudelijk gebied en het eten van indische gerechten kwam in zwang. Vrouwen konden dit niet van hun moeders leren, want voor de oor log hield men zich in hoofdzaak aan de oud-vaderlandse pot. Commissie voor huishoudelijke- en Ge- zinsvoorichting kregen dus werk in overvloed. Ook al omdat de markt over stroomd werd met nieuwe soorten syn thetische stoffen, waarmee vele huis vrouwen vaak niet al te best weg wisten. In 1956 kwam van het gemeentehuis het initiatief ook in Soest te komen tot het oprichten van een commissie. Mej. A, den Ouden, maatschappelijk werkster, nam contact op met de be sturen van enige vrouwenverenigingen en op 12 maart 1956 werd de eerste bijeenkomst in het gemeentehuis ge houden. Mej. Duijvendak, directrice van het landelijk bureau, sprak en zij wist direct belangstelling voor het oprich ten van de commissie te wekken. Deze oprichting vond dan ook dezelfde dag plaats. Thans zijn 14 vrouwenverenigin gen aangesloten Ger. Vrouwenvereni ging Soestdijk, de U.V.V., De Vereniging van Huivrouwen Soest en Baarn, de Ned. Vrouwen Electriciteitsvereniging, afdeling Eemland, het Groene Kruis, de N.C.V.B. Soest-Zuid en Soestdijk, het Katholiek Vrouwengilde, de Doopsge zinde Zusterkring, de Christelijke Jonge Vrouwen Federatie, de Vrouwen in de P.v.d.A., de Vrouwengroep van het Hu manistisch Verbond, de Vrouwengroep van de V.V.D. en de Vrouwengroep van de Nederlandse Protestantenbond. Mevr. Krul werd presidente, mej. Den Ouden secretaresse en mevr. Groene- boom penningmeesteresse. Spoedig nam mevrouw Pouw van haar het beheer van de kas over. De commissie organiseerde lezingen, cursussen en demonstraties zonder de huishoudschool concurrentie aan te doen omdat de cursussen veel minder .schools" zijn. Naaien, bloemschikken, koken, het ma ken van kleine geschenken, het zelf verrichten van kleine karweitjes, stof- versieren, het overtrekken van lampe- kappen, handwerken, handenarbeid, stoelbekleden enz. enz. Veel succes heeft de commissie het vo rig jaar gehad met de expositie, met de demonstraties waaraan de Soester slagers meewerkten en met expositie en demonstratie van electrische apparaten. Dank zij de medewerking van het ge meentebestuur en de aktiviteit van het bestuur der commissie, dat thans bestaat uit de dames mevr. C. J. Knol- de Jager, presidente mej. A. den Ouden, secretaresse mevr. J. van Vliet- Wesselo penningmeesteresse mevr. A. M. Pouw-van Egmond, vice-presidente mevr. H. J. van Veeren-van Lohuizen, tweede secretaresse en mej. K. I. de Baat, tweede penningmeesteresse, zal de commissie - die door reorganisatie aan de top een stichting zal worden - bin nenkort over een eigen gebouw be schikken. De Koningin Emma Naald vakschool aan de Burgmeester Grothe- straat wordt thans ingericht voor dit doel. Dan zal men geen gebruik meer behoeven te maken van vele zalen en de Huishoudschool, maar een eigen home hebben waar de lezingen en cur sussen gehouden kunnen worden. J Mhorloocr M LRRNSTP.77 TEL 436I - SOESTDIJK J Het is de bedoeling dat alle Soester huisvrouwen gedurende enkele uren per dag om inlichtingen kunnen komen. Niet alles zal direct beantwoord kun nen worden, zelfs niet met inschake ling van de adviserende leden mej. A. M. E. Jirris, de heer H. J. van Hal, mej. A. den Ouden, mevr. S. M. Polet- Musler en mevr. A. J. Lenters-Vink, maar de commissie - straks stichting - weet de weg bij alle voorlichtingsbu reaus. Als straks het gebouw in gebruik ge nomen wordt dan zullen alle Soester huisvrouwen op een centraal punt te recht kunnen voor inlichtingen, lezin gen en cursussen en heren worden even min geweerd. De ingebruikneming van de naaldvak school door de commissie zal dan ook een grote vooruitgang betekenen. Te meer omdat het volgen van een cursus door een subsidieregeling heel weinig kost. BIOCOOPPROGRAMMA. Van heden tot en met zondag - uitge zonderd zondagmiddag - kan men in het City-theater de spannende film „Ik zag hem vermoorden" zien. Fred Morrow, telefonerend in een cafe taria te Los Angeles, is er getuige van dat een jongen vermoord wordt door het hoofd van een bende nozems. Alle bendeleden zwijgen over de toedracht van de moord, maar Morrow verklaart dat hij niet zal aarzelen de gevluchte dader aan te wijzen. Hij wordt bedreigd door de bende en zijn zoontje wordt ontvoerd om hem te dwingen zich bui ten deze affaire te houden. Even aarzelt hij, maar tenslotte zorgt hij er toch voor dat de moordenaar achter slot en grendel komt. Zondagmiddag „Mannen zonder wet", die enorme schietijzers hanteren en daarmee lustig om zich heenknallen. Een onschuldig man wordt verdacht van een roofoverval en dat is niet geheel onbegrijpelijk, want zijn verleden is nu niet bepaald brandschoon. Hij had zich echter voorgenomen zijn leven te beteren en de beschuldiging komt hem slecht van pas. Om zich te rehabiliteren moet hij zich bij een bende aansluiten en deze aan de sterke arm uitleveren. Dat gebeurt ook, maar niet dan na vele vuurgevechten en knokpartijen van groot formaat. Van maandag tot en met woensdag „De laatste reis" met Robert Stack. Een bij zonder spannende historie, met in de hoofdrol een vrouw, de in haar hut aan boord van een oceaanreus gevangen zit, terwijl dit schip zinkende is. Zij wordt op het nippertje gered door dappere mannen. In de donderdag cyclus „Haaien van Marseille", handelend in de onderwereld van deze grote havenstad. BEKROOND. Tiidens de gehouden landcompetitie 1961 (eerste ronde) te Zeist, behaalde mej. M. W. Rademaker de le prijs dames- kaDpen. ANNE VAN DER BIJL SPREEKT IN BAARN. Anne van der Bijl is een jongeman, die overal het Evangelie wel zou willen nrediken uit liefde voor zijn Heiland. Vooral aan hen, die het erg moeilijk hebben en daar waar het verboden is, zoals in de landen achter het ijzeren gordijn. Ruim vijf jaar heeft hij nu rondee- reisd met de Blijde Boodschap. Hier in Nederland, maar ook in Rusland en Tsjecho-Slowakije; in Polen en Mace donië in Oost- en West-Duitsland en in de vluchtelingenkampen van Oosten rijk in Griekenland en Hongarije in Joego-Slavië en Bulgarije en Spanje. Dit weekend spreekt Anne van der Bijl in Baarn in de cyclus „Evangelieavon den voor iedereen", die interkerkelijk is en een zegen bedoeld te zijn voor jon geren en ouderen van alle gezindten- Het thema van de heer Van der Bijl is uit 1 Cor. 2 2 „Want ik had niet be sloten iets te weten onder u, dan Jezus Christus en dien gekruisigd." Men zie de advertentie in dit blad. De grootste keuze camera's ter plaatse BIRKSTRAAT 2 SOEST HET PLATTE LAND VAN MORGEN. Opnieuw heeft de heer J. L. Willemse voor de leden van de J.B.T.B. ardeling Soest gesproken over het onderwerp „Het Platteland van Morgen". De heer Willemse, die directeur van de lagere landbouwschool te Hoogland is, sprak ditmaal in restaurant Zonneheuvel. De geestelijk adviseur van de J.B.T.B., pastoor Lommerse en de technisch ad viseur, de heer G. Nijhuis woonden deze vergadering bij -en ook enkele da mes hadden gevolg gegeven aan de uit nodiging. Het platte land loopt ten dele gevaar te ontvolken en anderzijds is er sprake van een verstedelijking die verregaande gevolgen heeft. De verandering in de boerengezinnen is groot. Vele jongeren trekken weg en zoeken zich een be staan buiten de boerestand. Ten dele is dit noodzaak omdat er geen boerde rijen genoeg zijn, maar ook komt het vaak voor dat de jeugd zich afkeert van de landbouw en veeteelt omdat er niets voor gevoeld wordt voortdurend te werken, terwijl de hele maatschappij ingesteld is op arbeidsverkorting. Vroe ger werd een boeredochter bijna al tijd boerin, maar de meisjes van nu voe len er niet zoveel voor de levensgezel lin van een landbouwer te zijn omdat zij thuis ondervonden dat het boer zijn, werken van de morgen tot de avond be tekent. De positie van de jonge boer wordt hierdoor niet gemakkelijker. Het is moeilijk een boerderij te krijgen, maar evenmin gemakkelijk een meisje te vin den dat met hem het leven op deze boerderij wil delen. Dertig jaar gele den bestond dit probleem niet, maar nu is het een groot probleem. Vooral voor Soest, waar het agrarisch deel van de bevolking steeds meer een kleine min derheid gaat vormen. De heer Willemse gaf de aanwezigen de gelegenheid hun visie op dit pro bleem te geven en inderdaad bleken en kele van mening dat het niet zo gemak kelijk is een passende levensgezellin te vinden. De dames lieten doorschemeren dat er helemaal geen afkeer voor het boerenbedrijf is, maar dat het noodzake lijk is van het boerengezin zoveel mo gelijk een normaal gezin te maken zoals men dat in andere bevolkingsgroe pen heeft. De meisjes voelen er nu een maal niet meer voor dag in dag uit te werken voor het bedrijf met de nood zaak het gezin achter te stellen. Vroeger waren man en vrouw op de boerderij haast uitsluitend „baas en vrouw", maar het is beslist nodig dat zij meer vader en moeder worden. De man moet zijn gezin meer van zijn bedrijf gescheiden houden en de vrouw moet de gelegenheid hebben zich vol ledig aan haar gezin te wijden. De heer Willemse trok hieruit de con clusie dat er sprake moet zijn van een „verburgerlijking" in de goede zin van het woord. Moderner werken en moder ner leven zullen het bestaan op de boerderij voor de vrouw aantrekkelijker maken. Door de techniek is er al veel verbeterd. Vroeger vergde het binnen halen van de oogst maanden, thans slechts enkele weken en het is niet uit gesloten dat men binnen afzienbare tijd slechts dagen nodig heeft om de oogst binnen te halen. Als de techniek niet bij springt, dan zal de boerenstand uit sterven, want niemand voelt ervoor al tijd te werken, terwijl men elders steeds minder gaat werken. De techniek zal dan ook bijspringen, want een bevol king zonder boerenstand is ondenkbaar. Voor deze technische hulpmiddelen zal veel geld nodig zijn maar dit zal geen probleem vormen. De prijzen zullen zo nodig stijgen en er zal geld genoeg zijn om de boer zo te installeren als het in deze moderne tijd nodig is. Dal geld zal niet iedere landbouwer zelf hebben, maar voor leningen be hoeft men zich niet te schamen, mits deze leningen economisch verantwoord zijn. Enkele leden waren van mening dat de jonge mensen, die wegtrekken van de boerderij voor de boerenstand volle dig verloren zijn. Dit zou voor de jon gen, zowel als voor meisjes gelden, maar weer waren het de dames, die duidelijk lieten uitkomen dat er geen enkel bezwaar is tegen het leven op de boerderij, mits dit op gunstige wijze „verburgerlijkt". Hiervoor is ondermeer nodig de ophef fing van het isolement en de aanpassing aan de andere bevolkingsgroepen door aanleg van waterleiding, electrisch licht en telefoon, voorzover nog niet aanwe zig. De bedrijven moeten veranderen, maar de heer Willemse drukte de aanwezigen op het hart dat velen ook zelf moeten veranderen. Meer algemene ontwikke ling en een gemakkelijker levenswijze zijn noodzakelijk om het leven op de boerderij, ook voor de vrouw, te ver aangenamen. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zaterdag N.S.C. 2—Hees 2, 4 uur. S.E.C. AIJsselmeervogels A, 4 uur. S.E.C. BAmsvorde B, 4 uur. Amersfoortse Boys aS.E.C. a, 4 uur. S.E.C. cAmsvorde c, 2.45 uur. Quick eeS.E.C. ee, 4 uur. Quick f—S.E.C. f, 2.45 uur. Gooi CB.D.C. A, 4 uur. B.D.C. BHuizen B, 4 uur. B.D.C. aMeervogels '32 a, 3 uur. L.V.V. b—B.D.C. b, 4 uur. Pupillen S.E.C. 1Quick 1, 2 uur. S.E.C. 2—B.D.C. 2, 2 uur. K.V.V.A. 2—S.E.C. 3, 2 uur. B.D.C. 1—H.V.C. 2, 2 uur. Zondag S.E.C. 1—Holland 1, 2.30 uur. S.E.C. 2E.M.M. 2, 12 uur. S.E.C. 5Amersfoortse Boys 4, 12 uur. N.S.C. 1—B.D.C. 1, 2.30 uur. B.D.C. 4—B.D.C. 5, 2.30 uur. B.D.C. 6Baarn 6, 12 uur. Hockey. Amersfoort 3Dames 2, 11 uur. Voordaan 4Dames 4, 2 uur. Dames 3^Kampong 6, 11.30 uur, Birkstr. Heren 3Be Fair 4, 1 uur, Birkstr. Heren 1Kampong 4, 10.45 uur, Schr.1. Dames 1A.M.V.J. 1, 2 uur Schr.1. Heren 4Be Fair 7, 12.30 uur, Schr.1. blust snel opkomende griep COMPETITIESTANDEN VOETBAL. Amsvorde 13-23 P.V.C. 12-17 Donar 13-17 Minerva 12-15 Zebra's 13-16 Barneveld 11-16 Quick 12-15 B.D.C. 11-12 Ultrajectum 13-15 Bilthoven 12-13 S.E.C. 13-14 R.K.B.V.V. 11-10 Holland 13-13 N.S.C. 12-9 C.D.N. 13-11 's-Graveland 11-8 A.W. 13-9 Naarden 11-8 Vreeswijk 12-8 A.P.W.C. 11-6 H.M.S. 13-7 D.W.S.V. 13-6 Kulan 10-18 Hees 10-15 Rubo 11-12 Valleivogels 9-10 Rhenen 10-10 N.S.V.S. 9-8 Advendo 9-3 Valkenheide 11-2 AANRIJDING. De bromfietser M. E. R. is woensdag op de Nieuweweg aangereden door een personenauto. Hij kwam van de Eigen domweg en reed rechtsaf de Nieuwe weg op. Op dat moment passeerde de Soester automobilist W. H. Hij schepte de bromfietser, die van zijn brommer geslingerd werd en met zijn hoofd op het wegdek terecht kwam. Het slacht offer, dat in Amersfoort woont, is per ziekenauto van de E.H.B.O. naar het militair hospitaal te Amersfoort ge bracht. RECTIFICATIE. In de advertentie van Van Dijk's Kaas huis, Kerkstraat 40, stonden Hele Edam mers genoteerd tegen 3,69 per stuk. Dit was niet juist. De prijs is 3,96.

Soester Courant | 1961 | | pagina 9