Sympathiek schrijven. COWIERCIËLE TELEVISIE. Feestavond van Olvmpia. IN.S.C.-BH.C. 1-1 HOLLAND. OFFICIËLE MEDEDELINGEN. DINSDAG 24 FXBBUAJtl I 4«u JAARGANG N«. 17. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2,10 - per post 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EX ADMLXISTRATIE VAX WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOOX 2566 GIRO 126156 Het kan inwoners van Soest overkomen, dat zij het volgende schrijven van de hoofdinspecteur van politie, de heer C. van Es. korpschef van Soest, ontvangen De leden van de Soester Gemeentepoli tie staan dag en nacht voor U klaar. Zij surveilleren in onze uitgestrekte ge meente te voet, per rijwiel, met honden, per bromfiets, per motor met zijspan en met auto's, alsmede bij grote vlieg- ieesten te Soest er berg met behulp van een heli copter. Hun is niets te veel de openbare orde en veiligheid ten behoeve van allen, die zich op het grondgebied van Soest be vinden, te waarborgen. Maar al die aktiviteiten zijn niet vol doende. U moet hen daarbij de behulp zame hand bieden. Het voorkomen van misdrijven is stellig zo belangrijk als het constateren en het opsporen van strafbare feiten. In verband hiermee moet ik U berichten dat is vastgesteld, dat U (hier wordt de onachtzaamheid ver meld, die een misdrijf kan uitlokken. Eed.). Gehoopt wordt, dat U of Uw huisgeno ten vorenstaande niet meer zal overko men. De burgerij en de politie hebben elkaar steeds nodig. Speciaal met betrekking tot het voorkomen van misdrijven. Reeds nu al wordt U voor de te ver lenen medewerking dank gezegd. voelen zich bedreigd, maar het zou heel gewoon zijn als er een tweede televisie kanaal kwam met uitzendingen, die niet op levensbeschouwelijke basis gefun deerd zijn en die verzorgd worden door het bedrijfleven, die dit werk uiter aard in handen zullen geven van hen, die weten hoe zij met het belangrijke medium televisie moeten omgaan. Mevr. Van Someren sprak de wens uit dat dit tweede kanaal er binnen afzien bare tijd zal komen. Om te laten zien dat reclame in de te levisie niet smaakbedervend behoeft te zijn werden enkele korte Engelse, Duit se en Nederlandse filmpjes vertoond, die bedoeld zijn om enkele minuten tussen twee programma-onderdelen te vullen. De christelijke gymnastiekvereniging Olympia heeft de eerste van de jaarlijk se drie feestavonden in de zaal van E-emland achter de rug. Ditmaal droeg deze feestavond een bi] zonder karakter omdat Olympia zon dag 15 jaar bestond. De zaterdagavond daarvoor stond dan ook in het teken van dit derde lustrum. Voorzitter B. Kerkhof opende de avond en hij sprak er zijn vreugde over uit dat de vereniging 15 jaar bestaat en het zo goed maakt. Gymnastiek was aanvan kelijk een liefhebberij, maar nu is bet een dringende noodzaak. De mensen - en ook de kinderen - krijgen tegenwoor dig te weinig lichaamsbeweging, zodat gymnastiekverenigingen in een grote be hoefte voorzien. Olympia heeft een collecte gehouden en de opbrengst heeft aangetoond dat een warm hart 30 jaar bij de Soester politie.verdediging komen, waarin aanvoerder i HET OOG GERICHT OP J J T i Ten Hove oDnieuw uitfc Ten Hove opnieuw uitblonk. Op 1 maart 1956 is tijdens een re- In de tweede helft begon S.E.C. een Voor een vijftigtal leden van de af deling Soest-Soesterberg van de V.VJD. heeft mevr. H. van Someren-Down er. lid van de tweede kamer voor de j Soest de gymnastiek Tolkspartij voor Vrijheid en Democra- toedraagt, tie. gisteravond in het Oranje Hotel Xadat de heer J. Cammenga, instructeur een.herleid en bezielend pleidooi ge- J van de drumband, bekend gemaakt had. houden oor een t\t eede televisienet, dat de drumbands van Olvmpia en Cres- verzorgd door het bedrijfsleven uit re-cendo op 24 april een wedstrijd zullen clamegelden en met in handen van dehouden, kondigde de heer C. v. d. verzuilde omroepverenigingen. Flïer. algemeen leider van deze avond Vijfendertig jaar geleden begonnen de de diverse nummers aan. verschillende omroepverenigingen hun Eerst de kleinste afdeling van de vere- werk en in de oorlog leek het er even niging. de drumband. Vlot werden een op alsof wij van het verzuilde omroep-ruitennars. een zeemansmars. Vrij Xe- bestel zouden afraken. Dat was helaas derland en ..La Petite Amour" gedrumd met het geval en ook de televisie kwam 1 geblazen in handen van hen. die slechts radio enNa de gezellige sketch Bijna een ^er- televisie op levensbeschouwelijke basis Img de Snarenbrekers onder wensen en daardoor een ondemocratischleiding van de heer C. van Londen op omroepbestel in het leven houden. vlotte melodietjes, met als bijzonder De verzuiling brengt ae meest onaan- goed Dummei ..Barcelona" Weer een vaardbare situaties. Kinderen, die een sketch en daarna een bloemenwals ge held op net televisiescherm kozen, moe- bracht door de afdelin ritmische ma- ten weken lang wachten voor zij deze nastiek, onder leiding van de heer K bewonderde man terug zien. want eerst v j ^jcri QT, JL+ - 3 cl .fcteiaen en met pianospel van zijn andere helden voor andere kinderen mej Koudijs uit De Bilt. van anderen zuilen aan de beurt. Bij de radio is het al zover dat velen zich houden aan radio Veronica en ra dio Luxemburg omdat de verzuiling de programma's weinig aantrekkelijk maakt. Bij de T.V. is gebrek aan eenheid en samenwerking, evenals bij de radio. ..Chinees eten" zorgde voor vrolijkheid en een gezellige wedstrijd voor een taart. Wim Derks was onbetaalbaar in de sketch ,JDe feestredenaar" en de Snarenbrekers traden als ELroler band1 op. In de pauze de gebruikelijke verloting, met enkele prijzen, vervaardigd door j ceptie grote aandacht besteed aan het I feit dat adjudant A. de Raadt op die dag 25 jaar in dienst van de Soester politie was. Morgen herdenkt de heer De Raadt het j feit dat hij dertig jaar in Soest is, maar hieraan zal minder aandacht besteed worden omdat het geen officieel jubi- leum geldt. Toch heeft de korpschef van j de Soester politie, hoofdinspecteur C. van Es, dit feit belangrijk genoeg ge acht om er aandacht aan te schenken in het verenigingsorgaan van de Soes ter Politie Sportvereniging, SP.S.V.- nieuws. De heer De Raadt werd in 1931 uit 286 sollicitanten door burgemeester De- keth tot agent van politie der gemeente Soest benoemd. Hij ontving het wei nig vorstelijke salaris van 1800,per jaar plus 155.kleding- en rijwiel toelage. Voor zijn komst naar Soest was de heer De Raadt bij de Noord wij kse poli tie geweest. Soest had in die tijd bijna 14000 inwo ners, terwijl er nu bijna 29.000 zijn. Het politiekorps bestond uit 13 man en korpschef was wijlen inspecteur A. F. Schreuder, die in de oorlog in een concentratiekamp omkwam Van 1 november 1934 tot 5 mei 1946 was de heer De Raadt werkzaam in Soesterberg. Daar vormde hij met bri gadier A. J. van Raad het duo dat in de wandeling De Firma genoemd werd, Omdat De Raadt en Van Raad zo mooi bij elkaar passen. Veel was er zon dertig jaar geleden in Soesterberg op het terrein van het verkeer te doen, want in de zomer kwa men drommen dagjesmensen naar het vliegveld om daar de dag door te brengen en er reden vele vehikels naar de vliegbasis, die bij de sloper thuis hoorden en niet op de weg. Het leger zwervers, dat in die dagen langs de Nederlandse wegen trok, gaf de politie in Soest wel het een en ander te doen, want deze vrije vogels hadden de gewoonte ergens in een hooiberg te gaan slapen en daarop wa ren de meeste landbouwers en veehou- j spelers geen tijd kregen zich goed op ders maar heel matig gesteld. Het ge- j te stellen en in enkele seconden was beurde nog wel eens dat het gezicht van Roest door een onhoudbaar schot, dicht zo'n zwerver verdacht veel leek op langs de paal, gepasseerd, een foto in het politieblad en dan werd Enkele minuten voor rust kende de nog wel eens een goede vangst gedaan.scheidsrechter een penalty aan N.S.C. Vangst van spiritusdrinkers werd door toe. Het ging daarbij wat vreemd toe. de politie eveneens op prijs gesteld. Enkele N.S.C.-spelers stonden buiten- Moeilijkheden met zwervers en drinkers spel en het was dus heel gewoon dat de van spiritus maakten van 1940 tot 19451 scheidsrechter floot. Het was ook ge- plaats voor moeilijkheden met de be- woon dat Piet Brouwer de bal direct zetter, maar gelukkig kwam de be- oppakte, maar weer werd gefloten en vrij ding en betere tijden braken aan. voor hands. Dat kostte een straf- Ook voor de heer De Raadt, die inmid- schop ondanks protest van BJD.C. dels hoofdagent geworden was, later j}e rechtsbinnen, schoot keihard in en gaf keeper Roest geen schijn van kans. Een N.S.C.-speler was echter mee naar voren gelopen en de scheidsrechter kende dit doelpunt terecht niet toe. stevig offensief op het doel van Holland. Er werden vele corners genomen, maar zij leverden niets op. Holland kon het blijkbaar niet zo best verkroppen dat het Utrechtse overwicht verloren ging en er werd ruw gespeeld. Bij een onge lukkige botsing kreeg Rutten berg een diepe hoofdwond en de Holland-speler Li evers werd tijdelijk uitgeschakeld. Ruttenberg kreeg een verband om zijn hoofd en hij speelde door, evenals Lie- vers. S.E.C. bleef sterker en het werd een gooi- en smijtpartij. De scheidsrechter, die aanvankelijk goed leidde had de zaak niet meer vast in de hand en het pu bliek ging te keer. Enkele lieden be gonnen een vuistgevecht en in het veld leek het ook wel oorlog, want hier en daar lagen spelers die onderste boven gelopen waren of maar deden alsof dat zo was om het tumult aan te wakkeren. De scheidsrechter trok zich van al die vallende mensen weinig aan omdat hij in alles show zag, maar in Van Alphen vergiste hij zich, want die moest door dokter Rip behandeld worden en ver der in een Tutrechts ziekenhuis, waar heen hij per auto gebracht werd. Kort voor het einde goede schoten van Van B reukei en en Pothoven, maar ver der kabaal en veel onprettigs, zoals dat bij S.E.C. nooit te zien geweest is. Een wedstrijd om gauw te vergeten. B.D.C. heeft in Nijkerk niet veel geluk gehad, want tegen N.S.C. werd gelijk gespeeld, terwijl de B-D.C.-ers een over winning zo goed konden gebruiken. BJD.C. speelde voor de rust behoorlijk en had een overwicht, maar doelpun ten werden niet gemaakt omdat er nog al eens wat kansen gemist werden. Vooral Van Megen en Bakker had den veel pech bij het misspn van een mooie gelegenheid tot scoren. De linksbuiten van N.S.C. had meer ge luk bij het nemen van een vrije trap. Hij deed dit zo vlug dat de Soester Nee, wij willen het niet hebben over dat deel van ons land dat Holland heet of over de enigszins foute benaming Holland als men Nederland bedoelt We hebben het over de elf Utrechtse voetballers, die zondagmiddag tegen SE.C. speelden en die zich in de eerste helft hele redelijke jongens toonden, maar in de tweede helft wel wat weg hadden van losgebroken stieren. In de week voor de wedstrijd van S.E.C. tegen Holland, was een lid van het Amersfoortse Quick zo vriendelijk geweest het S.E.C.-bestuur erop te wij zen dat er een stel wilden uit Utrecht zou komen, die in Amersfoort groot tumult gemaakt hadden en de vorige week bij plaatsgenoot D.W.S.V. de boel op stelten gezet hadden. Tot de rust leek deze bewering op roddel, maar in de tweede helft kwam de voetbalaap uit de mouw. Voor rust -eek het erop dat de gasten gemak kelijk zouden winnen, zodat ze het blijk baar niet nodig vonden eens een flink partijtje gooi- en smijtwerk te verto nen. In de tweede helft gaf S.E.C. zich echter niet gewonnen en daar be gon het spul. Natuurlijk lopen er bij SE.C. ook en kele mannen rond, die er niets op te gen hebben eens een stevige dreun uit te delen. Maar hebt U ooit zo'n dwaas tumult gezien als zondagmiddag a»-n de Bosstraat of ooit van zo'n kabaal op een S.E.C.-terrein gehoord, als U toevallig niet aanwezig was S-E.C-. Quick en D.W.S.V. moesten maar aan de KLN.V.B. verzoeken of aan Holland niet verboden kan worden de ze eervolle naam en het oranjeshirt te dragen. Het zou beter zijn wanneer ze zich ,,De zwarte duivels noemden, zien daar naar kleedden en voortaan maar ijs hockey gingen spelen. Dan kunnen ze niet zo hard gooien en smijten als ze willen en dan hebben de mensen voor de televisie ook nog plezier. KANTMAN. brigadier en nadat hij op het bureau in Soest gekomen was, adjudant. De heer De Raadt is het oudste lid van het Soester politiekorps. Hij is voor- In ke~ eerste'^eval is dit euvel eier pr^zerL vervaardigd door zitter van S.P-S.V. en zowel bij de Overnemen of een vrije schop zou nor- K0t0r „cri-h^r nmn1-.t a* Anne^:e Pieneman, het Olympialid. dat jeugd als bij de bejaarden heel goed xaaai geweest zijn, maar ongewoon was veel beter merkbaar omdat de televisie thans maar over één enkel kanaal be schikt. Een tweede kanaal al meer dan een jaar in het ziekenhuis fiUgt" is nietor Narcose voor de loodgieter" bracht nauwelijks te bekostigen uit de fafc- Gré Brons c^e Verweij. Cock van1 gelden, zodat commerciële televisie de Brummelen. Dick v d wjl aangewezen weg is. Door dit tweede netDerks en RoeJf van Dalen i *an de democratie gediend worden enken en speelden het geestige stuk j voortreffelijk. jeugd als bij de bejaarden heel goed bekend. Meisjes en jongens geeft hij verkeersles en voor de bejaarden is hij ieder jaar mede-organisator van de tocht maal geweest zijn, maar ongewoon was het dat Roest de bal kreeg om uit te trappen. In de pauze kwam de scheids rechter in de kleedkamer van de BJD.C.- iedere groepering kan aan het woord komen Dit is nu beslist niet het geval, j N twee sketches het derde optred Tegenstanders van de commerciële te- van de Snarenbrekers. een mennet van I levisie beroepen zich op het aculturele de ritmische en daaJmee I van de commercie en zr, wijzen erop medewerkenden en toeschouwers het dat reclame smaakbedervend en slecht d yeel gekomen, kan zijn. Zij vergeten echter dat de re- dame zich niet veroorloven kan smaak bedervend of slecht te zijn, want een die zij met tientallen auto s van Soes- epg om mee te delen dat hij zich ver ter ingezetenen maken. t had en dat de strafschop na de wedstrijd overgenomen moest worden. S.E.C. verliest van Holland.'Inmiddels had BJD.C. echter van een i K.N.VJB.-oföciaL die op het veld was, Wat zich een uur lang het aanzien als,gehoordj dg ^aiechter juist ge_ dergelijke reclame heeft een averechtse uitwerking. Zij wijzen op de excessen in Amerika, waar het gebeuren kan dat een bisschop een lipstick aanprijst en waar Beethoven en Mozart hand in hand met tandpasta en scheerzeep moe ten gaan. Dat is echter helemaal niet noodzakelijk en het Engelse systeem van commerciële televisie bewijst dit. Daar krijgt de reclame tussen elk programma onderdeel even een kans en niemand kan hiertegen bezwaar hebben, evenmin als iemand bezwaar heeft tegen ad vertenties in zijn courant. De regering heeft plannen voor een tweede televisienet op commerciële ba sis en de mensen van het huidige om roepbestel verzetten zich met hand en tand, zonder te overwegen dat een en quête heeft uitgewezen dat 72 0 o van de televisiekijkers niets tegen recla me in de televisie hebben, mits deze verantwoord is. De omroepverenigingen AANRANDING De heer M. belde de politie op om mee te delen dat twee mannen en een vrouw zich ophielden bij het troephuis van een padvindersgroep in de bossen bij de Sparrenlaan. Hij had de vrouw ho ren gillen en zag haar hard weglopen. De politie ging op onderzoek en trof wel J. W. en een vrouw aan, maar van aan randing geen spoor. De man en de vrouw moesten het terrein verlaten. BRUTAAL KERELTJE. Een jongeman van 17 jaar werd door een agent op de Soesterbergsestraat aangehouden. Hij deed heel uitdagend en arrogant. Hij moest zijn naam opge ven en zei dat hij Pompstra heette. Daar is natuurlijk niets op tegen, maar de agent vond het wel een vreemde naam en nam de jongeling mee naar het bu reau. Daar bleek dat hij C. B. was die uit het Rijksjeugdinternaat te Amers foort ontvlucht was. Hij is opgehaald en teruggebracht naar Amersfoort. een normale prettige wedstrijd, werd in het laatste half uur een gooi- en smijtpartij, die voor de spelers resul teerde in veel te fors spel. voor het publiek in knokpartijen, voor de politie in sussend optreden en voor linksback Van Alphen van het bezoekende Hol land in een reis naar het ziekenhuis omdat zijn rechterarm uit de kom was. Dat was niet de schuld van een S.E.C.- speler, maar van een ongelukkige val, die hij maakte toen er geen speler in de buurt was. Holland was in de eerste helft beter en het wat gelukkige doelpunt, dat door middenvoor Van 't Land gemaakt werd. met medewerking van rechtsbinnen Bemmel, die de bal de beslissende tik gaf, was dan ook zeker verdiend. S.E.C. antwoordde met een prachtige kopbal van Elverding, die net naast ging en met een schitterend schot van Leo van Breukelen, waabij de bal eerst tegen de lat ketste, toen op de lat vieL maar helaas niet in het net terecht kwam. SE.C. vocht voor de gelijkmaker en er werd flink geschoten, maar Holland was sterker, al kon de voorhoede niet voor een tweede maal door de Soester handeld had en zij deelden dit de ar biter mee. Die zag toen af van het laten overnemen van de strafschop. Na rust had BJD.C. windvoordeel, maar dat leverde niet veel op al werd na 20 minuten uit een scrimmage door Evert Westerveld gescoord. Die was van zijn backplaats helemaal naar voren ge komen. Er werd stevig om het winnende doel punt gespeeld, maar dat werd niet ge scoord en het bleef 1-1. TWEE AANRIJDINGEN. Een scooterrijder en een achtjarige jongen kregen beiden een zware her senschudding bij twee aanrijdingen in Soestdijk, die het gevolg waren van onoplettendheid. De zeventienjarige C. G. W. kwam per fiets van de Reg entessel aan en hij stak de Vredehofstraat over. Hij zag dat van de richting Nieuwerhoek een auto na derde en sprong van zijn fiets. Vanuit Baarn kwam de scooterrijder J- A. van N., die de jongen aanreed en van zijn scooter viel. Hij kreeg een zware her senschudding en is per ziekenauto van de EJH.B.O. naar het ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort gebracht. De jongen werd eveneens naar het zie kenhuis gebracht maar hij mocht dit na onderzoek verlaten. De achtjarige G. van Z. stak plotse ling de Koninginnelaan over toen de heer C. J. v. H. met zijn auto passeer de. De jongen werd aangereden. Hij kreeg een zware hersenschudding en is naar het Baarnse ziekenhuis gebracht. VOLKSONDERWIJS. De vereniging Volksonderwijs heeft m het Sr. Josephgebouw de jaarvergade ring gehouden onder voorzitterschap van de heer C. v. d. Schoor. Vooraf werden enkele films vertoond, vervaar digd door de heer J. Lemstra en .JDe zee was niet meer" van Bert Haanstra. Uit de oudercommissies zijn enkele ge delegeerden benoemd, die deel uitmaken van het bestuur, dat thans uit zeven personen bestaat. Het zijn mevr. Moer beek en de heren Buyl en Kamphorst, die met mej. Schuyling. mevr. Esch en de heren C. v. d. Schoor en K. de Vries het bestuur vormen. Uit het jaarverslag bleek dat het le dental ruim 300 bedraagt en dat er aog steeds veel belangstelling is voor de schoolkrant, die aan de zesde jaargang begint. BOUW VAN 24 WONINGEN. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan burgemeester en wethouders der gem. Soest, op hun daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouw wet vergunning te verlenen voor het bou wen van 24 woningen nabij de Dal-weg. kadastraal bekend gemeente Soest, sec tie H. nummers 5772, 5790 en 5791. zulks in afwijking van het uitbrei dingsplan in hoofdzaak. In verband daarmede stellen zij belang hebbenden in de gelegenheid om bin nen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouw aanvrage betrekking hebbende stukken liggen ge durende diezelfde termijn ter gemeente secretarie ter inzage. Soest, 28 februari 1961.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1