FRANZ SCHUBERT D. ENGEL'S Nu Bah Soest voor 30 jaar. VfTTTT. DRUKKERIJ SMIT Rijwielhandel Goedl werk GARAGE „DE SOESTER" NIEUW VERHAALSRECHT ARMENWET. SOEST MODERN DRUKWERK SOESTERBERG POLITIE TELEFOON 4 4 4 4 DE KUNSTVEZELINDUSTRIE STAAT VOOR NIETS. Voor rijwielen en onder delen naar Firma G. van de Pol Loodgieters- werkzaamheden. MET RAAD EN DAAD. WIJZIGING SOCIALE WETTEN. SOESTER A. E. Rad Dertig jaar geleden was een bur gemeester nog zoveel burgervader, dat hij in de plaatselijke courant zijn dui zenden kinderen waarschuwde tegen de gedragingen van mevr. X, geboren IJ, die de nare gewoonte had kleine bedra gen te lenen van jan en alleman, zonder deze ooit terug te betalen. In deze waarschuwing werd mevrouw echter mejuffrouw genoemd. Dat kon toen nog, want het al of niet mevrouw zijn was afhankelijk van het inkomen of de positie van de echtgenoot. Natuurlijk heette die mevrouw niet x-ij, maar het is beter het maar zo te laten om te voor komen dat ze komt protesteren. Meneer Ludendorff, de vriend van Adolf Hitier, moest weer eens voor de rechtbank verschijnen en ook de Soester Courant schonk hieraan aandacht. Lu dendorff beweerde dat hij door de m£h, die op de rechterstoel van de wereld geschiedenis zat, niet naar het gevang verwezen zou worden, maar naar het Walhalla. Hitier mocht ook wat zeg gen en hij vergeleek zichzelf met Musso- lini, Bismarck en Kemal Pasja, de Turkse dictator. Ludendorff ging wel de bak in en pas jaren later naar het Walhalla. Hitier volgde hem in 1945 naar deze Ger- manenhemel. Een net en ambitieus volontair kon op een kwekerij geplaatst worden. Zo iets geks bestond 30 jaar geleden. Je kreeg geen stuiver of hoogstens een zak cent en niemand kwam op het idee dat deze manier van werkverschaffing al heel a-sociaal was. Als het heel gek uitpakte dan moest de volontair nog geld toegeven. Boodschappen kostten 30 jaar ge leden in een kruidenierswinkel haast niets en pinda's nog minder. Wie voor 1,50 kruidenierswaren haalde kreeg een pond pinda's cadeau. Tussen Soest en Baarn boterde het 30 jaar geleden niet zo best, al was de tijd van knokken tussen de inwoners voorbij. Natuurlijk was het paleis de twistappel omdat het in Baarn staat, maar Soestdijk heet. Er waren dan ook weinig Nederlanders die wisten dat het Paleis in Baarn staat. Nu trouwens nog niet en bordjes „Soestdijk-gemeente Baarn" en „Soestdijk-gemeente Soest" moeten de onwetenden helpen. Het zal door deze controverse tussen beide gemeenten geweest zijn dat veel ophef in de Soester Courant gemaakt Voor al uw auto-service, uitdeuken, spuiten, erkend L.P.G.-inbouw- station. Verkoop van Benzine, Olie enz. Tevens erkende autorijschool. Smitswee 19 Telefoon 3865 LRRNSTR 77 -TEL:436t - SOESTDUK Woensdag - 1 maart - is in werking getreden de wet van 12 januari 1961, waardoor de bepalingen in de Armen wet omtrent terugvordering van ver wanten van door de overheid verleende financiële bijstand aanmerkelijk zijn verzacht, met name wat de bijstand be treft ten behoeve van bejaarden en ten behoeven van personen, die in inrichtin gen of tehuizen worden verpleegd of verzorgd. In de eerste plaats is het verhaal in de verhouding tussen grootouders en kleinkinderen geheel afgeschaft. Hier bij wordt erop gewezen, dat dit uit sluitend betrekking heeft op het ge val, dat het kleinkind zelf de onder steunde is. Behoort het kleinkind tot een gezin, waarvan het gezinshoofd wordt ondersteund, dan geldt het vo renstaande dus niet. Is het kleinkind daarentegen opgenomen in een inrich ting. dan wordt het steeds geacht zelf de ondersteunde te zijn verhaal op de grootouders heeft in dat geval niet meer plaats. In de tweede plaats vervalt het ver haal tussen ouders en meerderjarige (of gehuwde) kinderen - indien de finan ciële draagkracht van de onderhouds plichtige beneden een in de wet om schreven grens valt en de kosten van bijstand gemaakt zijn ten behoeve van een van de volgende groepen thuis wonende bejaarden (personen die 65 jaar of ouder zijn) geboren vóór 1901 (bij echtparen is de leeftijd van de man maatgevend) meerderjarige personen, die in een in richting worden verpleegd of verzorgd (bejaardentehuizen, verpleeginrichtingen, psychiatrische inrichtingen etc.) meerderjarige personen, die weliswaar niet in een inrichting zijn opgenomen, maar wier toestand op medische of so ciale gronden opneming zou rechtvaar digen. De draagkrachtgrens beneden welke verhaal achterwege blijft - of tot wel ke eventueel verhaald wordt - is voor ongehuwden gesteld op een inkomen van 12.000,— p. j. of een vermogen van 50.000,Voor gehuwden zal deze grens meestal hoger liggen. werd over hetgeen men ,,Het Drama van Baarn" noemde. In dit drama was een zwerver de hoofd persoon. Hij heette Piet Rigter en hij werd aangehouden omdat men hem van bedelarij verdacht. Een agent bracht hem naar het arrestantenlokaal en schreef hem in het register. Tot zover ging alles goed, maar hij had de naam van de arrestant ook nog op een lei moeten schrijven, want dat was de ge woonte. De agent werd afgelost, maar hij ver telde niet aan zijn opvolger dat Rich ter in de cel zat en deze dacht dat er geen gast was, omdat er niets op de lei stond. Dat ging precies zo bij de vol gende aflossing en pas uren na het in rekenen van de zwerver kwam men tot de ontdekking dat hij bewusteloos in zijn cel lag. Hij moest direct naar het zieken huis en op het Baarnse politiebureau rookte het van de schobberingen. Twee knapen reden in woeste vaart" met een Indian-motor tegen een zware boom. Ze moesten uitwijken voor een auto en door de „woeste vaart" verloor de bestuurder van de stoomfiets de macht over het stuur. De motor was direct geschikt voor de sloper en de twee knapen hadden een paar builen. Aan het eind van het verhaal stond, dat die „woeste vaart" 50 km per uur was. Een Duitse dienstbode kreeg een maand gevangenisstraf omdat zij gejat had. Tien jaar later liep ze misschien wel als grijze muis door Amsterdam om mee te helpen de nieuwe orde te grondvesten. Met jatten, uiteraard. J. B. uit Soesterberg ging tien da gen het gevang in omdat hij een kapper een doffe dreun gegeven had. De goede man was met veel kabaal tussen zijn flesjes haargroeimiddel en brillantine terecht gekomen en B. moest de schade betalen. iP.V.O.j wandelde helemaal naar Hees en ging daar een gouden echtpaar toeschallen met veel koperwerk. Intus sen ging een man met zijn pet rond en hij haalde 16,voor het bruids paar op. Dat was de omgekeerde wereld, want het bruidspaar hoorde P.V.O. wat te geven, maar het kon er niet af. HET SOESTER VOLLEYBAL IN DE COMPETITIE. De drie Soester volleybalteams, die het hoogst genoteerd staan omdat ze in de overgangsklasse spelen, doen het daar niet zo bijzonder goed. Het eerste damesteam van Olympia staat op de negende plaats, met slechts Unitas, Giraffes en het Zeister Olympia onder zich. S.V.V. 1 staat bij de heren op de derde plaats van onderen, terwijl het herenteam van Olympia op een na de onderste plaats bezet. Huizen sluit de rij. ZAKENNIEUWS. Gisteren herdacht de heer Ralph Polak te Baarn de dag waarop hij 15 jaar geleden aan de Nieuw Baarnstraat zijn thans zo bekende stoffenhuis opende. In verband met de viering van dit derde lustrum houdt de heer Polak een grote jubileumverkoop waarvoor bui tenlandse en Nederlandse stoffenfabri- kanten exclusieve voorjaars- en zomer stoffen tegen speciale prijzen beschik baar hebben gesteld. Bovendien ontvangt ieder, die tijdens deze jubileumverkoop voor 10,in het stoffenhuis besteedt, een aardige jubileum-verrassing. Voor de jubileum aanbiedingen zie men de advertentie elders in dit blad. VERGADERINGEN. De natuurbeschermingswacht Eemland houdt op maandag 13 maart, in restau rant Zonneheuvel, de jaarvergadering en de vereniging „De Soester Vogel vrienden" vergadert op maandag 6 maart eveneens in Zonneheuvel. j MEDISCHE DIENST. Dokter W. F. van den Helm, Prins Alex- anderweg 82, Huis ter Heide, tel. 03403- 574, neemt het a.s. weekeinde de artsen- dienst waar voor de artsen A. Th. M. Splinter en J. C. Lucas te Soesterberg en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter A. J. W. Hagendoorn, Oude Tempellaan 6. tel. 03463-517, Soester berg, neemt de zondagsdienst waar voor dokter L. H. Brandt te Den Dolder. K.V.O.-NIEUWS. Zaterdag heeft voor alle K.V.O.-twaalf tallen de competitie stil gestaan. Morgen komen alle twaalftallen weer in 't veld. K.V.O. 1 speelt uit tegen Samos 6. De Soesterbergers zijn aan hun stand ver plicht deze wedstrijd te winnen. 31 JANUARI 1797. „DE DOOD BEGROEF HIER EEN RIJK BEZIT, MAAR NOG MOOIERE BELOFTEN". Op 31 januari 1797 werd in Lichtenthal, een voorstad van Wenen, waar zijn vader een arme schoolmeester was, Franz Schubert geboren. Hij heeft het in zijn jeugd ongetwijfeld zeer arm ge had, daar het gezin bestond uit vader, moeder en niet minder dan negentien kinderen. De sfeer bleek echter goed en er werd heel veel gemusiceerd. Op zeer jonge leeftijd, ongeveer acht jaar, leerde zijn vader hem en beetje viool spelen, ter wijl een oudere broer hem onderricht op het klavier gaf. Op elfjarige leeftijd werd hij als koor knaap ongenomen in de keizerlijke hof kapel te Wenen. De koorknapen woon den in het Stadtkonvikt, waar zij gratis eten en onderricht ontvingen. Het bleek al spoedig, dat de jonge Schubert zijn leraren boven het hoofd zou groeien en zijn vorderingen, alsmede enige com posities die hij op jonge leeftijd maakte, trokken de aandacht van de inspecteur Solieri, die hem onder zijn hoede nam en ook hield, toen hij het Stadtkonvikt verliet. Het liefst zou Schubert dadelijk verder gaan in de muziek, maar hier was zijn vader ernstig op tegen. De mislukte onderwijzer. Om vrijstelling te kunnen krijgen van de militaire dienstplicht, stemde hij in met het verzoek van zijn vader om te gaan leren voor onderwijzer, hoewel hij weinig voor dit vak voelde. In 1814 kwam hij als hulponderwijzer op de school van zijn vader, waar hij drie jaar zijn taak met moeite volbracht. Als schoolmeester was Schubert be slist geen succes en dat voelde hij zelf wel het beste. Toen hij zijn ontslag nam als onderwijzer, ontstond hierdoor een tijdelijke breuk met zijn vader, maar voor Schubert begon pas het leven. Reeds snel had Schubert zich een kring van vrienden en bewonderaars ver worven, die op alle mogelijke manie ren de jonge componist steunden. Hieronder bevonden zich verschillende artisten. Het was in die tijd voor een componist vrijwel ondoenlijk van de inkomsten te leven, die hij uit zijn kunst trok en dit ondervond Schubert ook en hij heeft het vrijwel zijn gehele leven ondervonden. Luxe of een onbe zorgd leven heeft 'hij nooit gekend. Steeds moest hij steunen op anderen en de enkele keren dat hij zoveel ver diende, dat hij niet bij zijn vrienden behoefde aan te kloppen, moeten voor hem momenten van grote vreugde en tevredenheid zijn geweest. Hoewel Schubert in de liefde niet veel succes heeft gehad, mogen we aanne men, dat zijn maatschappelijke positie ook hier voor een groot deel schuld aan is geweest. De vrouwen, voor wie Schubert gene genheid opvatte, waren of boven zijn stand, of wensten de armoede niet met hem te delen. Zo is de grote componist altijd vrijgezel gebleven. Eveneens door geldgebrek is Schubert nooit in staat geweest les te nemen bij grote meesters, die zijn genie nog scho ner hadden kunnen ontwikkelen. Wat Schubert in zijn korte leven gepres teerd heeft, is praktisch afkomstig van zuiver natuurtalent, een reden te meer om diep respect te hebben voor deze grootste Iiederencomponist aller tijden. 1200 werken Niet minder dan ongeveer 1200 werken heeft Franz Schubert, die helaas slechts de leeftijd van 31 jaar mocht bereiken, ons nagelaten. Deze belangrijke compo nist heeft dus wel een zeer werkzaam leven gehad. In ongeveer 600 liederen die hij com poneerde en trouwens ook in veel van zijn andere werken (4 voltooide en 5 onvoltooide opera's, 5 operetten, 2 vau- de villes, 1 melodrama, 9 ouvertures, 5 missen, een groot „Halleluja" enz.) ontwaart men een schitterende verbeel ding, een ongemene frisheid van uit drukking en een onuitputtelijke rijkdom van oorspronkelijke melodieën en har monieën. In de loop van de jaren zijn wij van de kunstvezelindustrieën veel gewend. De kwaliteit van hun produkten is sterk gestegen en daarnaast zien de fabri kanten kans hun garens door speciale bewerking het uiterlijk te geven van natuurlijk materiaal, zoals linnen, ka toen, zijde en wol. Een voorbeeld van het laatste zien we in enkele sportieve ontwerpen die ge heel in orlon werden uitgevoerd en die fantastisch aan het doel beantwoorden. Het betreft hier bijzonder interessante modellen van truien. Zo op het oog lijkt het, of de dames die ze dragen, een soort kikvorsmannenpak aan heb ben, waarover een trui wordt gedragen. Maar de schijn bedriegt. Zij dragen een trui van orlon, waarin het sclaouder- halsstuk en een strak kapje zijn be vestigd, evenals de manchetten die zo genaamd onder de driekwart mouw uit komen. Het is dus allemaal één geheel. Links zien we een bruine trui met een leuke brede kraag, waaronder het strakke deel in zacht geel werd ge houden. Rechts zien we een anthraciet- I grijze trui met eveneens een leuke wij- de halsopening, waarbij het strakke deel in zacht groen werd uitgevoerd. Het zijn leuke originele kledingstuk- ken, die vooral de jongere vrouwen bi zonder zullen trekken, want ze staan zeer sportief, zitten lekker warm - men zit -er echt helemaal in - en ze zijn apart. De junioren krijgen het in een thuiswed strijd tegen R.D.Z. 1 erg moeilijk. K.V.O. A ontvangt thuis S.K.V. A. K.V.O. B ontmoet in Den Dolder D.O.S.C. A. De vrije zaterdag heeft K.V.O. besteed voor het voeren van een „snertactie" t.b.v. het interieur van het nieuwe club huis. Evenals de vorige keer is deze ac tie geslaagd. Ook de „Oud papier-com missie" ontplooide haar activiteit. Met ingang van 31 januari is aan de korfbalvereniging „Oranje" de Ko ninklijke goedkeuring verleend. Het a.s. Paasweekeinde zal K.V.O. be nutten door het organiseren van een tournooi. Ook staat er voor zaterdag 1 april een ontspanningsavond op het programma. K.V.O. krijgt met Pasen bezoek van een ploeg korfballers en korfbalsters uit Terschelling. Mogelijk zal ook D.T.G. uit Wijkei in Friesland aan het tournooi en de ont spanningsavond deelnemen. Dit laat ste in verband met een uitwisselings programma tussen K.V.O. en D.T.G. Een deel van de aspiranten zal het a.s. Pinkster-weekeinde doorbrengen in het fraaie kampeer-centrum „De Wildwal" te Lunteren. Het jaarlijks door K.V.O. georganiseer de schoolkorfbal-tournooi zal dit jaar plaats vinden op zaterdag 27 mei. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw OPENING WANDELSEIZOEN. Ook de afdeling Soesterberg gaat dit jaar weer meedoen aan de openings wandeltochten van de Stichts-Gooise Wandelsportbond op zaterdag 11 maart. Ook op ons dorp wordt de belangstelling voor deze gezellige wandeltochten i steeds groter. De herinnering voor alle I deelnemers persoonlijk is weer een (speldje uit de bekende torenserie, dit- I maal van de raadhuistoren te Zeist. I Bovendien ontvangt elke groep een fraaie verenigingsherinnering. Te Soesterberg is de organisatie weer in handen van de plaatselijke regelings commissie, secretaris de heer F. J. Hagmeijer, Lt. Koppenlaan 22, alwaar men zich kan laten inschrijven. De startplaats is bij Huis ten Halve. Starttijd van 14.30 tot 15 uur. De afstanden bedragen voor aspiranten van 10 t.e.m. 12 jaar 10 km, voor junio ren van 13 t.e.m. 15 jaar 10 of 15 km, voor senioren vanaf 16 jaar 15 km. Loonbelasting. Moet er van vakantietoeslag loonbe lasting of inkomstenbelasting worden ingehouden vraagt A. G. Antwoord Ja, dat is wel het geval ook premie voor de sociale verzekerings wetten. JEUGDDIENST. Zondagavond wordt in het Herv. Wijk- gebouw aan de Lt. Koppenlaan weer een jeugddienst gehouden, welke geleid zal worden door ds J. J. F. Franck git Utrecht. D'e Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft een paar belangrijke wetsontwer pen aangenomen, waardoor er ingaan de 1 maart 1961 een vrij belangrijke wij ziging is gekomen in het bestaande ver haalsrecht, en met terugwerkende kracht per 1 oktober 1960 in de uitke ring van de kinderbijslag. De nieuwe kinderbijslag. Hoewel de Eerste Kamer niet met al gemene stemmn kon instemmen met het wetsontwerp kinderbijslagverhoging, heeft dit ontwerp toch nog een ruime meerderheid verworven. In het kort komt de nieuwe regeling, waaraan te rugwerkende kracht is verleend tot 1 oktober 1960, neer op een verhoging van 3 cent voor het eerste kind, zodat de kinderbijslag wordt verhoogd van 72 tot 75 centvoor het tweede en derde kind eveneens drie cent per kind, waar mee het bedrag wordt gebracht van 79 cent op 82 centvoor het vierde en vijfde kind 5 cent per kind, zodat de uitkering op 101 cent inplaats van 106 cent komt te staan van acht cent voor het zesde en volgende kinderen, waardoor de bijslag derhalve komt op 125 cent per kind inplaats van 117 cent. Omdat deze verhoging nu ingaat per 1 oktober 1960, geldt zij nog voor het vierde kwartaal 1960. De verrekening over dit laatste kwartaal van 1960 en het eerste kwartaal van 1961 kan ech ter pas plaatsvinden met de uitbetaling van de kinderbijslag over het tweede kwartaal, dus na 1 april a.s. Sociale verzekeringspremie. Nog maken wij van deze gelegenheid gebruik werknemers vallende onder de bedrijfsvereniging voor het Bank- en Verzekeringswezen, Groothandel en Vrije beroepen er op attent te maken, dat ge rekend van 1 januari 1961 af de toege stane premie-inhouding op hun loon als volgt is vastgesteld. Voor de ziekengeld verzekering mag worden ingehouden 1 Voor de ziekenfondsverzekering 2,4 Voor de wachtgeldverzekering 0,1 en tenslotte voor de werkloosheidsverzeke ring 0,3 °/o totaal dus 3,8 Wellicht ten overvloede wijzen wij er op, dat werknemers van 65 jaar en ouder geen premie voor de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering verschuldigd zijn, zodat van deze werknemers slechts een premie van 3,45 van het loon mag worden ingehouden. Van het loon van 65-jarigen en ouderen mag geen premie voor de a.o.w./a.w.w. worden afgetrokken. Twee hartewl Voor meisjes I Philips Teleccl sum prdftig eJ tageafdelingerl is echt iets vc De arbeidsvol 5-daagsc werl regeling. Kom eens onze spreekuij uitvoerig ven gehouden te AMERSFOORT 1 BAARN in „Asto BUSSUM in „D| HILVERSUM SOEST in „De UTRECHT in ZEIST in „Herrl Bovendien ku van 9 tot Uïf op onze afdl straat, Hilveil TELECOt Kantoorboej Laanstrd S o e st Telefoonl Baby en ter van tot teen kleed mei betere kiel

Soester Courant | 1961 | | pagina 10