DANK JE, NASOETION KONINGIN JULIANA REGEERT 12 ¥2 JAAR. Grote dag voor Corrie Klomp. BUIT: f58.000,-. HET OOG GERICHT OP ORAN. VRIJDAG 3 MAABT 1961. SOESTER (jjC Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. *0e JAARGANG no. 18. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 „Indonesië heeft de beslissende over macht ter land, ter zee en in de lucht ten opzichte van Nieuw-Guinea", zo heeft de Indonesische minister van de fensie generaal Nasoetion verklaard. En hij voegde daaraan toe, dat Indo nesië in staat zou zijn om Nieuw-Guinea in ongeveer drie weken te veroveren. Wij hebben daaraan al geruime tijd niet getwijfeld en het is verheugend dat de Indonesische operbevelhebber deze uitlating gedaan heeft. Hierdoor immers worden alle aan Nederland toegeschre ven argressieve bedoelingen ontzenuwd. Bij een militaire overmacht als Indonesië thans kan laten gelden, is het natuurlijk uitgesloten, dat Nederland ooit agres sieve handelingen tegenover dit land zou kunnen beginnen, gesteld al dat het dit zou willen. Nasoetion heeft met zijn uitlating een halt toegeroepen aan het geschreeuw van SoekarnOj. die immers het Nederlands bezit van Nieuw-Guinea een voortdurende bedreiging voor In- donesi noemt en het telkens weer laat voorkohien alsof Nederland het op In donesisch grondgebied gemunt zou heb ben. Dat verhaaltje is nu door zijn minister van defensie wel praktisch on mogelijk gemaakt. De nederlandse troepenmacht in Nieuw- Guinea omvat in totaal ten hoogste 5000 man, met wat luchtafweergeschut, 'n twintig a dertig al wat verouderde vliegtuigen, drie oorlogsschepen waar onder twee fregatten en wat klein goed. Die hele macht van 5000 man. enkele schepen en wat vliegtuigen, staat daar voor de verdediging van een gebied, dat op de kaart van Europa reikt van Lon den tot Zagreb in Yoego-Slavië en van zuid-Italië tot in oost-Duitsland. Een enorm gebied dus, bovendien aan drie zijden omringd door de zee en met kleine eilandjes voor de lange kust. Een heel gemakkelijke kustlijn voor Indonesië om infiltranten aan land te zetten, zoals reeds meermalen gebeurde. Voor verdediging bij een openlijke aan val zou Nederlands militaire macht in Nieuw-Guinea in alle opzichten te klein zijn. Zij is dan ook niet anders te zien dan als een bewakingsdienst, zoals er één schildwacht op post staat bij de toegang tot een fort of militair object. Mochten er vijandelijkheden bij Nieuw- Guinea ontstaan, dan kunnen de Ne derlanders daartoe zeker niet de aan leiding hebben gegeven, want offensieve kracht is met dit handjevol mensen on mogelijk. De situatie zou Indonesië natuurlijk wel een gemakkelijke mogelijkheid kunnen bieden om zijn wensen omtrent Nieuw-Guinea dan maar gewapender hand af te dwingen. Maar zoiets is in de wereld van van daag niet zo eenvoudig meer. Er is geen land meer dat een openlijke aanvalsoor- oorlog kan beginnen zonder door an dere landen en door de Verenigde Na ties op de vingers te worden getikt. Dat kan ook Indonesië niet ten opzichte van Nieuw-Guinea. En willicht beseft Nasioetion dat nog beter dan Soekarno. Wat echter wel mogelijk is, dat is de manier van infiltreren in Nieuw-Guinea. Maar ondanks ons kleine bewakingscon tingent kan ook dit alleen nog enig succes hebben, indien de infiltraties in groot aantal en elkaar snel opvolgend geschieden, omdat anders de kans groot is, dat de enkele groepjes toch reeds door de Nederlanders zijn ontdekt en geïsoleerd of gevangen genomen. Beduidende infiltraties echter vereisen een opzet en een steun, die niet verhuld kan blijven. Die beginnen al spoedig in de gaten te lopen als een georgani seerde militaire poging, als een open lijke aanval dus, met alle veroordelingen in de wereld die daarop zullen volgen. En vooral Australië zal de eerste zijn, dat Nederland hulp biedt om deze in filtraties te keren.. Ondanks al het geschreeuw in Indonesië omtrent het veroveren van west-Irian ondanks alle met veel tam-tam aange kondigde wapenaankopen, lijkt het ons nauwelijks te verwachten, dat hieruit een werkelijke aanval zou resulteren. Al het misbaar is veeleer te zien als een staag volgehouden poging tot po litieke intimidatie, niet zozeer van Ne derland als wel van de leden der Ver enigde Naties. Het moet de indruk wekken alsof In donesië tot het uiterste getergd wordt en niet meer voor de gevolgen kan in staan, om straks een welwillende hou ding te vinden bij een volgende behande ling van de kwestie in de V.N, Hare majesteit de Koningin tvenst haar regeringsjubileum niet met luidruchtige feestelijkheden gevierd te zien. Maar dat zal Haar volk niet verhinderen, dankbaar te gedenken, wat Juliana, Ko ningin der Nederlanden, gedurende deze jaren voor land en volk heeft betekend. „Wie ben ik, dat ik dit doen mag", dat waren de woorden in de eerste rede, die Koningin Juliana na haar inhuldiging hield, die meer dan iets anders indruk maakten op hen die ze hoorden. Hoe ver toch lag de gedachtengang, die door deze woorden werd gekenmerkt, af van het „Gottergnadentum", waar op voorheen de vorsten hun rechten ba seerden. Hier toch ging het niet in de eerste plaats om een recht, maar om het aanvaarden van een zware, doch schone plicht. Diep-menselijke woor den. En menselijk dat is de karakteris tiek die men overal hoort geven van Koningin Juliana. Dat zeggen vooral de „gewone" mensen, die met haar in aanraking zijn gekomen. „Ze is zo ge woon". Maar het is niet het „gewoon doen" van de politicus, die babykussend en schouderkloppend, met een permamente fotoglimlach, zich een weg baant. Het is eenvoud. De eenvoud, die zich mani- Foto Max Koot. festeerde in het Koninklijk woord I „Wie ben ik Wie Koningin Juliana bij haar verschij ning in het openbaar heeft kunnen ga deslaan, wordt altijd weer getroffen door de uitdrukking van haar gezicht ernstig, enigszins bezorgd, zoals een moeder haar kind kan nakijken, dat in slecht weer de straat op gaat naar school. Maar tegelijk is daar een bijna gretig reageren op alles wat vrolijk stemmen kan. Een snelle reactie, een flits van een glimlach als Haar gevoel voor humor wordt geraakt. En de wijze, waarop Zij in Haar aandacht voor aller lei zaken de persoon, de mens daarin betrekt. De mens met zijn vreugden en zijn no den heeft Haar diepe, onvergankelijke belangstelling. Dat bleek een en an dermaal, wanneer Zij zich richtte tot Haar volk, waarbij Zij ieder persoonlijk leek aan te spreken. Beter dan, onpersoonlijk, te spreken van de band aan ons vorstenhuis is het bij dit jubileum te spreken van de band aan onze Koningin. En van veler lippen zal bij dit jubileum de zegenbede klin ken ,,U zeegne God Hij stelle U tot een zegen." O Corrie Klomp,' wonende Koninginne- laan 2, die bij de Burgerlijke Stand Cor- nelia Elisabeth Trijntje Klomp heet, is maandag precies 12'/2 jaar oud. Daaraan zou door niemand aandacht ge schonken zijn als deze datum niet zou samenvallen met het 12'/2-jarig rege ringsjubileum van H.M. de Koningin, die op 6 september 1948 gekroond werd. Enkele uren eerder was Corrie gebo ren en nu mag zij met ruim 4000 meis jes en jongens uit het hele land maan dag naar Den Haag om de manifestatie ter gelegenheid van het 12V2-jarig regeringsjubileum van de Koningin bij te wonen. Ze gaat niet alleen, want een lid van het Oranjecomité Soesterberg en van het Oranjecomité Soest gaan mee, om dat meisjes van 12 jaar nu eenmaal niet zo gemakkelijk de weg kunnen vinden in zo'n grote stad. Corrie, die in de eerste klas van de chr. ulo-school aan de Prins Bernhard- laan zit, zal maandag een fijne dag hebben en misschien rekent ze er al op dat ze over I2V2 jaar - bij het zilveren jubileum - opnieuw van de partij zal zijn. FOTO-TENTOONSTELLING. „Zie Gods Schepping". Onder deze titel werd op de Floriade vorig jaar in Rot terdam een internationale foto-tentoon stelling gehouden. Aan deze tentoonstelling was een prijs vraag verbonden, waarvoor vele binnen- en buitenlandse fotografen hun werk inzonden. Op woensdag 8 maart zal deze unieke kollektie in Soest te zien zijn in het Hervormd Gemeente-centrum Zuid „El- theto". Foto-liefhebbers hebben hierdoor een pracht gelegenheid om hun kennis van foto's maken te verrijken. Maar ook de genen, die van de schoonheid der natuur houden, kunnen hier hun hart ophalen 1 Elke bezoeker ontvangt een gids voor de tentoonstelling, terwijl ook monde ling explicatie zal worden gegeven. Drie maanden geleden werd de heer J. K. gepensioneerd als ambtenaar van het Gewestelijk Arbeidsbureau Soest, en tijdens een afscheidsreceptie werd hij geprezen om zijn ijver, plichtsbe trachting en gave om met mensen om te gaan. Gisteren is gebleken dat deze laatste eigenschap door de heer K. op minder prettige wijze gebruikt is, want de po litie te Amersfoort heeft hem in zijn woning gearresteerd omdat hij als ver koper van een lot van de staatsloterij niet in staat was 5000 uit te betalen, die men kwam opeisen omdat deze prijs gevallen was op een lot dat hij verkocht had. Eigenlijk had hij dit lot helemaal niet verkocht en ook niet gekocht, want de heer K. had de gewoonte vooruit geld te bedingen en kopers van loten kre gen dan een papiertje met het nummer van het lot, dat helemaal niet gekocht was omdat K. het geld in zijn zak stak. Het nummer schreef hij klakkeloos neer en op deze wijze had hij eens een strop van 800,die hij moest uitbetalen. Dat ging toen goed. Met de 5000 gulden niet, want hij had het geld niet en de winnaars van dit bedrag - leden van een clubje - gingen naar de politie. Ruim 60 mensen in Soest, Amersfoort en Baarn zijn op deze wijze beetgeno men en het bedrag dat K. zich op deze wijze toe-eigende is 58.000, K. heeft bekend en zal voor de offi cier van justitie te Utrecht geleid wor den. VAN DE POLITIE. Ten nadele van de heer W. van Breu- kelen hebben vandalen aan de Korte Hartweg een groot aantal dakpannen vernield. Een jongen kwam bij de heer S. op de Koninginnelaan om te vragen of hij werk voor hem had. De politie werd gewaarschuwd omdat de heer S. de zaak niet vertrouwde en dat was goed gezien, want de jongeman was uit een inrichting weggelopen. Een inwoner van Soest kreeg een be keuring omdat hij vuilnis gestort had op een plaats waar dat niet mag en een winkelier ging op de bon omdat hij na sluitingstijd verkocht. I De bekende schrijver Antoon Coolen publiceerde in de jaren 1930 tot 1940 een tiental romans, maar van 1940 tot 1950 verscheen geen enkel boek van zijn hand. Insiders begrepen dat hij er niet toe kon komen door de verschrikkingen, die de oorlog met zich meegracht. Ook na 1945 was het lang stil rond Coolen en weer wisten de insiders, dat het niet in de eerste plaats de gruwe len van wereldoorlog 40-45 waren waar mee de Brabantse schrijver te kampen had, maar meer nog met het feit dat dit niet de laatste gruwelen geweest zouden zijn en dat een herhaling te vrezen was. Om deze reden had een ander auteur, Stefan Zweig, zich in Zuid-Amerika, waar hij veilig was voor de horden van Hitier, van het leven beroofd. Nieuwe gruwelen dienden zich inderdaad aan. In het klein, maar ook in het groot Korea, Hongarije, Kongo, Algerië. Het is bijzonder verheugend, dat er het laatste jaar een sterk waarneembare aktiviteit merkbaar is bij het opsporen van oorlogsmisdadigers, die voor het grootste deel verantwoordelijk zijn voor al het leed dat wereldoorlog n ge bracht heeft. Het is alleen merkwaardig dat deze ak tiviteit zo lang op zich heeft laten wach ten. Of misschien ook niet. Misschien moest een nieuwe generatie opgroeien, die sterker nog dan wij kan beseffen hoe erg het geweest is. Per slot van rekening is het niet onze schuld dat wij door het bos der mis daden de bomen niet meer zagen. En niet ieder mens is in staat dit aan te voelen als Antoon Coolen of Stefan Zweig. En dat is misschien gelukkig. Er moeten ook mensen zijn, die iedere keer weer geloven dat het nu beslist de laatste keer geweest is. Dat is echter heel moeilijk. Oran is een sigarettenmerk, maar Oran is ook een plaats in Algerije. Daar is deze week helaas opnieuw gebleken dat we aan de laatste gruweldaad nog lang niet toe zijn. Jonge opgewonden moslems hebben het gepresteerd hun haat tegen de Fransen zo hoog op te schroeven, dat zij er niet voor terugdeinsden twee vrouwen le vend te laten verbranden in een auto, door ze te beletten deze te verlaten. Het antwoord op zo'n gruweldaad kan slechts een gruweldaad zijn-; de mitrail leur op dit tuig. En zo draaien we maar in een krin gentje rond. Misschien komen onze achterkleinkinderen er nog eens uit, maar wij zullen dat wel niet meer be leven. KANTMAN. De Zuid-afrikaanse minster-president dr Verwoerd in gezelschap van zijn echtgenote op weg naar Londen naar de minister-presidenten conferentie.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1