TEL. 2792 MARCHAL HAARMODE tScUoemaker WASSERIJ GELRIA EDE TWEEDE BLAD KRABBELS VAN KNELIS. ROUW. en TROUWkleding DAG VAN EUROPA. VOOR AL UW LIKEUREN Slijterij Brouwer Zn. Voor al uw WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. POLITIE TELEFOON 4 4 4 4 VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. Z'/. VAN DE SOESTER COURANT. VAN VRIJDAG 3 MAART 1961. As je 't ming vraogt, dan mok zeige dak best lis in de tweede kaomer zou wille praote om teuge al die duure manne en frommesse te zeige Beste minse, noeng mojje us effe naor Knelis luustere. Bie ongs in Soest hebbe wullie in de gaote datte wèreld zo'n bietje in braand staot en datter barre gekke dinge beure kenne. Dinge die veul meer te beduje hebbe as voebalpoels en of de televisie mit reklaome veur taandpastao of niet mit reklaome veur taandpastao mag gaon draoje. Netuurlek zitte de menisters d'r weer op te springe om ut zaokie d'r bie neer te kwakke, maor das gin regeere. Veurig jaor is in de kaomer daogelang gepraot. Alsmaor die poel en nog us die poel. Mit permissie zouk wille zeige dattet meer van zeure of zeevere as van praote weg had. Wullie in Soest hebbe d'r hard om motte lache, waant al dat geklassineer had niks omt lief. Wat ken dat noeng scheele of ikke een ton of een halleve ton win en wat ken dat noeng scheele of ming buur een gulde uutgeeft veur de toto of 'n knaok. Astie ut nie an de poel uutgeeft dan kooptie d'r wel 'n slokkie veur, dus das allegaor lood om ouwe Jan Geijten- beek. Best. dat gezeur om die poel raokte veurbie en d'r wier wat aanders ezocht om over te zeure. Huuze, die nog laang niet ebouwd bin- ne kwaome op de proppe. Zoveul bouwe wullie d'r, zee de menister. Nee, zee 'n aander, wullie bouwe d'r zoveul. Laote de menisters noeng 't heule zao- kie in de steek laote om die huuze op pepier. Das zogezeid gin regeere. Zo kenne m'n buur Gart en ikke ut ok wel. 't Zaokie wier weer ammekaor eplakt, al mojje nie vraoge wat da kostte en noeng gaot ut vast en zeker weer scheef. Noeng magge wullie gin tweede tele visie hebbe, dat betaold zal worre deur manne mit taandpastao, scheerzeep, was- kniepers, autobande en poejer teuge pietjes. Waorom eigelek niet, ak vraoge mag. Laot die manne d'r gang maor gaon. As ze ut nie goed doen, dan ister gin mins die kiekt en dan smiete ze d'r sente weg. Motte ze eiges weete. Trouwes, ut zal nie zo zwaor weeze omt beter te doen as die aandere, waant dat is ok vaok braandhout. Veurdat de menisters de boel d'r weer bie neergooie, motte ze eerst maor us duuzend minse die televisie hebbe ant weurd laote. Wedde dat die zeige, wat kent ming schele. En toch gaon ze straks weer ant heskresse. In Aomerika, in Duutsland, in Engeland en hoope aandere laande ister reklaome televisie, maor wullie motte netuurlek weer de achterleke jonges speule. 't Is heul biester, zouk zeige. Dat is de verbinding tussen u en ons. Nee, tussen u en de wereld. Want één telefoontje is al voldoende om zo'n modern televisietoestel uit onze rijke Philips serie op proef te krijgen. De automatie van de nieuwste Philips apparaten, onze deskundige installa tie en perfecte service zijn uw beste garantie voor een feilloos contact met binnen- en buitenland. Waar miljoenen kijkers dagelijks van te levisie genieten, daar kunt u toch niet achter blijven? Uw hand, die vandaag de telefoon bedient, kan vanavond of morgen al uw eigen Philips TV-toestel bedienen! Ge bruik vandaag nog die logische lijn.,,, bel ons opl Van Weedestraat 36A Soestdijk standig waren. Deze staten - koninkrij ken en republieken - hadden hele gril lige grenzen, die niets met de natuur lijke gang van zaken te maken hadden. Deze grenzen gaven eeuwenlang reden tot oorlog voeren. Het duidelijkste ge val is wel Elzas-Lotharingen, dat beur telings Frans en Duits was en dat me de aanleiding was tussen de oorlogen, die Frankrijk en Duitsland in 1870, 1914 en 1940 met elkaar voerden. SUCCES VOOR J. v. d. BURGT. Jaap van de Burgt van de vereniging Tempo heeft deze week succes gehad bij wielerwedstrijden van de vereniging De Pedaalridders te Amersfoort. Hij won bij de A-klassers, met H. Veerman op de tweede plaats. M. v. d. Broek werd vierde. Bi] de C-klassers won het Tempo-lid Harry Visser, Johnny Visser werd vierde. ÏÏJw ad rem roor het haren ran OOK GRIJZE HOEDEN EN VESTEN BAARiN, TEL. 2783 De eerste maart is de Dag van Europa en op verzoek van de commissie voor onderwijs en culturele aangelegenheden van de International Union of Local Authorities, waarvan het secretariaat is ondergebracht bij de Vereniging van Nederlandse gemeenten, hebben ge meentebesturen aandacht geschonken aan deze dag. Is Soest is dit gebeurd door een bijeen komst welke woensdagmorgen in het St. Josephgebouw gehouden is. Hiervoor waren de leerlingen van de hoogste klassen der ulo-scholen uitge nodigd. Zij werden verwelkomd door de burgemeester, die de heer mr C. A. Bos, secretaris van het dagelijks be stuur van de Europese Beweging, dank te voor zijn komst en zijn bereidheid de meisjes en jongens toe te spreken en de hoofden der scholen, die het mo gelijk maakten dat op korte termijn deze bijeenkomst belegd kon worden. De heer Bos sprak over het Europa van vroeger, van heden en van de toekomst. Hij vertelde hoe het meisje Europa uit de Griekse mythologie door Zeus, in de gedaante van een stier ontvoerd werd en hoe zij terecht kwam op Kreta, waar hij decreteerde dat ons werelddeel voortaan Europa zou heten. Aanvankelijk waren in Europa alleen de steden van belang en pas later ont stonden de staten, die volkomen zelf- Reeds eeuwenlang houden mensen zich met de vraag bezig of deze oorlogen in het betrekkelijk kleine Europa nodig zijn en in 1930 waren het Briand voor Frankrijk en Stresemann voor Duits land, die streefden naar samenwerking om de oorlog uic te bannen. In hen leefde de Europese gedachte, maar op een heel andere wijze dan bij Adolf Hitier, die verenigd Europa wilde be reiken met de macht van zijn wapenen. Lang ging dit goed, maar in 1945 kwam er definitief een eind aan zijn machts droom. OPSTELLING VAN S.E.C. S.E.C. speelt zondag in de volgende op stelling de uitwedstrijd tegen Allen Weerbaar 1 Adams Ten Hove Van Kooij De Rooij Ruttenberg Burgman I Elverding v. Breukelen v. d. Valk De Bruin Pothoven EN STERKE DRANKEN. VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Het bleek dat men iets geleerd had van de laatste wereldoorlog, al ging het met de samenwerking tussen Eu ropese staten niet zol vlot als wel ge wenst was. Amerika bood Europa hulp aan, mits samengewerkt werd. Rusland, Polen en Tsjecho-Slowakije accepteerden deze hulp niet en Rus land volgde niet het voorbeeld van andere Europese landen die ontwapen den. Deze gang van zaken leidde tot herbewapening en het ontstaan van de Noord Atlantische verdragsorganisatie. Nederland, België en Luxemburg vorm den de Benelux en in 1947 kwam het tot een Europese beweging. In 1948 kwamen afgevaardigden uit een vijf tiental Europese landen in ons land bijeen en zij werden toegesproken door koningin Juliana, die toen nog prinses was, en Wiston Chrurchill. In 1949 ontstond de Raad van Europa en in 1950 kwam men in Straatsburg bijeen en daar werd de zetel van de raad gevestigd. Vijftien landen namen zitting in dit Europees parlement, waarin aanvankelijk veel gepraat en weinig gedaan werd omdat velen nog van mening waren dat alles op de oude voet voortgezet kon worden. De Kolen- en Staalgemeenschap ont stond en nationaal bezit aan steen- Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zondag Allen Weerbaar 1S.E.C. 1, 2.30 uur. Allen Weerbaar 2S.E.C. 2, 12.30 uur. Wijk bij Duurstede 2S.E.C. 4, 2.30 uur. S.E.C. 5Amsvorde 4, 12 uur. B.D.C. 1's Graveland 1, 2.30 uur. B.D.C. 2Patria 2, 12 uur. Hilv. Boys 3B.D.C. 3, 2.30 uur. Limvio 4B.D.C. 6, 12 uur. Zaterdag Valleivogels 1Hees 1, 4.15 uur. Quick BS.E.C. B. 4 uur. Amsvorde aS.E.C. a, 2.45 uur. Quick cS.E.C. b. 2 45 uur. S.E.C. c—H.V.C. g, 2.45 uur. S.E.C. fQuick ee, 4 uur. S.E.C. eeQuick f, 4 uur. B.D.C. ALimvio A, 3 uur. B.D.C. B—R.K.B.V.V. B, 4.15 uur. Actif bB.D.C. a, 4 uur. B.D.C. bActif c, 2 uur. Actif eeB.D.C. c, 2.45 uur. Pupillen S.E.C. 1Hoogland 1, 2.30 uur. Quick 2—S.E.C. 2, 2 uur. S.E.C. 3—Quick 3, 2 uur. Quick 1B.D.C. 1, 2 uur. B.D.C. 2Amersfoortse Boys 2, 2 uur. Handbal. Heren A.A.V. 2—B.D.C. 1, 12 uur. Hockey. Kampong 6Heren 1, 2 uur. Amersfoort 6Heren 4, (tijd nog niet bekend). Kampong 5Dames 3, 12.30 uur. Dames 1Dames 2, 11 uur, (Schriksl.). SCHRIKSLAAN 19 SOES TDIJK TELEFOON 3990 kool en staal werd Europees bezit. In 1958 werd alles op economisch terrein gebundeld en in 1970 hoopt men met de landen Franrijk, Duitsland, Italië, België en Luxemburg zover te zijn dat alle grenzen verdwenen zijn. Na tuurlijk zullen nog vele moeilijkheden overwonnen moeten worden, maar men is op de goede weg en het is te hopen dat andere landen het voorbeeld van deze zes zullen volgen. Dit zal leiden tot politieke veiligheid en tot verhoging van de levensstan daard, omdat door deze samenwerking de mogelijkheden veel groter zullen zijn dan wanneer de landen op eigen houtje werken. Na de toespraak van mr Bos werden twee films gedraaid, die getiteld wa ren „Zonder Vrees" en „De Navo". Aan de leerlingen werd woensdagmid dag het boekje „Een wegwijzer door de Europese Integratie" uitgereikt. BIOSCOOPGRAMMA. Peter Alexander is van heden tot en met zondag - uitgezonderd zondagmid dag - in het City-theater te zien als een vrijgezel, voor wie niets te dol, te dwaas of te onmogelijk is. Als vrijgezel raakt hij voortdurend in de knel. Vooral omdat hij ambtenaar van de Burgelijke Stand is en burge meester en wethouders vinden dat een vrijgezel, die tweemaal gescheiden is, niet voor de functie in aanmerking mag komen. Hij belooft echter opnieuw te zullen trouwen. Dat geeft heel wat voeten in aarde, maar na veel plezier komt alles in orde. Zondagmiddag „Karavaan der Verdoem den", waarin Indianen en blanken woeste gevechten leveren tot het recht aan zijn trek gekomen is. Spanning ge noeg. Van maandag tot en met woensdag - uitgezonderd dinsdagavond - een actie film van allure, die „Vlammen over de Philippijnen" heet. Een handvol blanken is ten prooi aan woeste guerilla-horden, die van een zuidzeeparadijs een bloedig slagveld maken. In de donderdagcyclus „Gevaarlijke Liefde", een Italiaanse film met de be kende Silvana Mangano, die bijgestaan wordt door Vittorio Gassman. BIJEENKOMST VAN BEJAARDEN. Vele bejaarden waren woensdagmiddag op uitnodiging van de U.V.V. in de zaal van Eemland bijeen en zij werden verwelkomd door mevr. Van Ginkel, presidente van de Soester U.V.V. Zij leidde mej. A. J. Sluis uit Baam in en sprak haar vreugde uit over de goede opkomst. LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Mej. Sluis heeft, op uitnodiging van haar beide broers, een bezoek gebracht aan Amerika. Voor plezier, maar ook om eens uit te kijken of het haar zou Philips super-ontvanger, 59 cm beeld en automatisch geheugen, f 1095.- «MiaaaaBsaBa tiïk&imBBSki!-. bevallen in de nieuwe wereld en of ze daar werk naar haar zin zou kunnen krijgen. Aanvankelijk ging dat niet zo best, want de ene broer woonde in volstrekte een zaamheid, met buren en winkels op vele kilometers afstand. In Denver ging het beter en zeven maanden werkte mej. Sluis in een baan die haar goed beviel, maar die haar het goede oude Nederland en Baarn niet kon doen vergeten. Zij ging naar Cana da en Alaska en kwam met de nieuwe Statendam terug, omdat zij toch liever in ons land woont. Ruim 120 dia's werden getoond en mej. Sluis vertelde vele bijzonderheden over Canada en Alaska. Het laatste beeld toonde molens en een gramofoonplaat liet „Ik hou van Holland" horen. Daar mee waren alle bejaarden het eens. Mevr. Van Ginkel dankte voor deze gra tis causerie en gaf mej. Sluis bonbons, terwijl mevr. Krekel een plant kreeg omdat zij de zaal kosteloos beschikbaar gesteld had. Tenslotte dankte de 87-jarige heer J. v. d. Klooster en hij bood de spreek ster namens alle aanwezigen een boeket bloemen aan. KOLENDAMP. Is kolendamp reukloos en zo ja, wat ruiken we dan als de kolenkachel open gaat aldus T. v. d. K. Antwoord Kolendamp (koolmonoxyde) is een kleur- en reukloos gas, dat zeer gevaarlijk voor de gezondheid is. Het ontstaat door onvolledige verbran ding in de haard of kachel, vooral wan neer er niet voldoende lucht boven het vuur komt. Hetgeen u ruikt bij het openen van de kacheldeur, zijn de rook gassen, o.a. de prikkelende geur van zwaveldioxyde. Doorgaans is daarbij geen of zeer weinig kolendamp aanwe zig, o.a. niet wanneer u blauwe vlam men boven het vuur ziet. De gevaar lijke kolendamp is dus niet met een van onze zintuigen waar te nemen en kan heel goed ongemerkt door kieren in de kamer komen. Wordt iemand on wel of slaperig, ongemotiveerd koud of rillerig, dan is het zaak ook aan kolendampvergiftiging te denken. In dat geval doet een verblijf in de frisse lucht de bezwaren weer verdwijnen. MUNT UIT MAROKKO. Ik heb een munt uit Marokko, jaartal 1371. Maar omdat de waarde 10 franc is, zegt men dat het wel eens een z.g. mohammedaanse jaartelling kon zijn van omstreeks 600 n. Chr. Is dit juist vraagt H. J. AntwoordInderdaad betreft het hier een jaartal van de mohammedaanse tijdrekening. Deze begint op 16 juli 622, A.D., de dag volgende op de vlucht van Mohammed (de Hegira) van Mekka naar Medina. De jaren van de Hegira tijdre kening zijn maanjaren van 354 dagen. Deze zijn dus 3 °/o korter dan de jaren van onze tijdrekening. 1371 jaren der mohammedaanse tijdrekening komen dus overeen met 1371 minus 41 (3 ofwel 1330 jaren der christelijke tijd rekening. 1371 A.H. (Anno Hegira) komt dus overeen met 622 1330 ofwel 1952 A.D. (Anno Domini), behoudens een gering afrondingsverschil en een verschuiving van een half jaar, door dat de mohammedaanse tijdrekening midden in een jaar der christelijke tijd rekening begint. In 1950 zijn in Frank rijk nieuwe munten ingevoerddeze zijn thans reeds weer oud door wijzi ging van de munteenheid de invoe ring van de nieuwe franc. In de toen malige Franse gebieden (toen ook Ma rokko) werden overeenkomstige munten ingevoerd, waartoe uw munt in kwestie behoort. WATERLEIDINGBUIS. Kunt u mij vertellen wanneer de water leidingbuis springt, bij het bevriezen of bij het ontdooien vraagt G. S. Antwoord Water heeft zijn grootste dichtheid bij 40 gr. C. Zowel bij het verwarmen boven die temperatuur als het afkoelen onder die temperatuur zal het water uitzetten. Vooral bij bevriezen treedt een aanmerkelijke uitzetting op. Zo is het soortelijk gewicht van water bij 4 gr. C. precies 1, van water bij 0 gr. C. 0.99987 en van ijs van 0 gr. C. 0.916, d.w.z. dat ijs ongeveer 9 meer ruimte inneemt dan water. Een waterleiding zal dus bij bevriezen bar sten, doch men zal dit pas bemerken bij het ontdooien, omdat de ijsprop het gat zolang afgesloten heeft gehouden. WEDUWE EN WONING. Vader is plm. 1 jaar geleden overleden en moeder is nu dus weduwe. Zij bezaten een eigen huis. Het was vaders laatste wil, dat moeder in het huis kon blijven wonen (als eigenaar) tot aan haar dood, maar moeder moet leven van de uitkering der a.o.w. en een zeer klein pensioentje. Wij vinden dat zij dat beslist niet kan en naar de gemeente gaan voor bijstand wil zij niet. Geldelijke vrijwillige bij dragen in de kosten van haar onder houd door ons (de kinderen) wil ze ook niet meer aannemen, want ze vindt dat dat wij al veel voor haar gedaan hebben door geen erfdeel op te eisen. Nu wil ze wel geld lenen van ons, maar zo, dat wij het later onbelast terug krijgen uit de verkoop van 't huis, aldus J. v. V. Indien er geld geleend wordt, kunt u dat als volgt doen. Geen notariële acte, maar een onderhandse schuldbekentenis. Deze kan met de hand van uw moeder worden geschreven. Het papier is zegel- plichting. Laat u uw moeder daarin vermelden, dat zij verklaart schuldig te zijn wegens geldlening. Zorgt u dat daar in staat 1. haar naam, voornaam en woonplaats 2. dat het bedrag door haar ontvangen is3. dat de lening voor onbepaalde tijd is aangegaan 4. hoeveel de rente bedraagt (normaal 5 °/o per jaar). Een dergelijk stuk heeft bewijskracht. Het moet door haar uiteraard ook onder tekend worden.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5