Soest voor 30 jaar. TWEEDE BLAD KRABBELS VAN KNELIS. Eindelijk een Lagere Technische School. BLIJDE BOODSCHAP BLIJ DRUKWERK DRUKKERIJ SMIT GIREREN VAN ABONNEMENTSGELD. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN DINSDAG 7 MAART 1961. As je 't ming vraogt, dan mok zeige dak me eige 'n barre groo- te hals vond, toenK las van die haandige knaop, die haost riek eworre is met ut ver- koope van staotsloote die die heulegaor nie had. Zowat zestigduuzend gulde hettie daormee verdiend en dat gong allegaor maor. Hie was ambtenaor en jan en alleman wist dattie mit loote liep te scharrele. Dat mag 'n ambte naor niet, maor hie scharrelde maor deur en astie niet teuge de laamp eloo- pe was dan scharrelde die nog mit de sente van minse die heul gin kiste mit knaoke op zolder hebbe staon. 't Is alzeleeve al zo ewest datte eene 'n koei ken steele en dat de ander al in zien nek egrepe wordt astie maor naor die koei durreft te kieke. Zo zou 't ming ok gaon. Ikke zie 't al beure dak eerst effe naor Graddus zou gaon om te zeige gif me us effe twin- tug piek, dan zal ikke d'r twintig piek bie doen en dan kenne wullie 'n hallef lot koope. En dan naor Riek om ok twee briefies van tien te haole en naor Aorie, mit 't smoesje dawwe 'n heul lot zouwe kenne koope, waorop na tuurlek 'n ton zou valle. Dat zouk na tuurlek zeige om ze lekker te maoke. Ak die zestig gulde in me zak had dan zouk heul gin lot koope, de sente an segaore en slokkies opmaoke en Aorie, Graddus en Riek een briefie mit 'n nummer in d'r haand douwe. Ze zao- ge me ankomme. In gin honderdduuzend jaor, waant ze zouwe Knelis niet ver- trouwe. Netuurlek wel astie ambte naor was, waant dan hejje de heule staot achter je en dan bejje ineens zo seef aste baank. Hoe seef dat hebbe alle minse kenne merreke, die vast bie d'r eige edacht hebbe dat de wèreld bedrooge wil worre en die d'r eige liete bedriege. Maor handug was 't van dat baosje, die pas nao vief jaor veur de biel gong omdattie gin vief roje rugge kon neer- leige, die ze klaante ewonne hadde op 'n nummer dattie eiges verzonne had. As ikke ut zo zou versiere dan zouk meteen 'n ton motte betaole, waant op ut nummer dat ikke verzinne zou, viel netuurluek meteen 'n ton om ming te peste. 'k Schat dattie manne me uut huus kwaome sleepe om me te ver- zuupe. En dat hek d'r nie veur over. Dan maor gin zestigduuzend gulde bie- verdiene. Meer dan tien jaar is de gemeente nu al bezig te trachten tot de bouw van een Lagere Technische School te ko men, maar dat heeft zoveel voeten in de aarde dat het er nog steeds niet van gekomen is. Het schijnt dat er nu eindelijk wat schot in de zaak komt, want het is de bedoe ling dat in september met deze school begonnen wordt, al is het dan nog in het oude gebouw in de Molenstraat, waarin jaren geleden de kinderen van de Klein Engendaalschool (thans v. d. Huchtschool) gehuisvest waren en waar in enkele jaren in de avonduren nij verheidsonderwijs gegeven werd. Het is zelfs al zover dat de heer J. Koudijs, thans adjunct-directeur van de Chris telijke Technische School te Utrecht, aangewezen is om directeur van deze school te worden. Het ligt in de bedoeling dat de school in de Molenstraat tot politiebureau ver bouwd zal worden, maar dat zal nog wel even duren, zodat voorlopig de leerlingen van de nieuwe Lagere Tech nische School hier onderdak kunnen vinden tot de nieuwe school klaar is. Dat. zal in september 1962 zijn, maar het is wel gewenst wat sceptisch tegen over deze plannen te staan, omdat een voorgeschiedenis van meer dan tien jaar geen gunstig teken is, waaronder de bouw zal plaats vinden. Meer dan tien jaar is architect H. Bun ders al aan het werk met tekeningen voor de bouw van deze school en iedere keer moest het weer anders dan an ders. Het zou een school met een drie jarige cursus worden, maar het werd niets door de bestedingbeperking. Toen decreteerde Den Haag dat het een school met een tweejarige cursus zou moeten worden, maar toen alles klaar was moest het weer een driejarige La gere Technische School worden en dat is nu nog de bedoeling, al weet men natuurlijk nooit wat de toekomst bren gen zal. Er komen acht lokalen voor onderricht aan jeugdige aspirant-hout- en metaal bewerkers. De leerlingen zullen uit Baarn en Soest komen, en waarschijnlijk nog een aan tal uit Eemnes, want het wordt een streekschool. Zeer verheugend is het dat de school een gymnastiekzaal krijgt. In de afgelopen jaren heeft Baarn ver schillende malen een poging onderno men om tot de stichting van een Lagere Technische School te komen, maar dit lukte niet. In Soest tenslotte wel en voor een miljoen gulden komt deze school er na heel lang wachten. BIDSTOND VOOR HET GEWAS. Morgenavond, 7.30 uur, houdt de Herv. Geref. Evangelisatie een bidstond voor het gewas, waarin voorgaat ds J. Fok- kema van Ede. VREEMD BERICHT. In een dagblad stond het volgende vreemde bericht„Soester bakkers voorbeeld voor heel Nederland". Door sanering van de broodbezorging heeft men in Soest kostbare bezorgings uren weten te sparen, terwijl de winst steeg. Dit vertelde de adjunct-secretaris van de Nederlandse Bakkersbond, de heer J. van Woerkum uit Haarlem, in de voorjaarsvergadering van de Pro vinciale Bakkerbond in Hengelo. Men verkreeg dit resultaat door de ge meente in wijken te verdelen. Elke bakker heeft hetzelfde aantal klanten en dezelfde productie behouden. Hebt U er iets van gemerkt JAARVERGADERING VAN HEES. Onder voorzitterschap van de heer H. Hardeman heeft de voetbalvereniging Hees de jaarvergadering in de Insin- gerschool gehouden. In zijn openings woord betreurde de heer Hardeman de slechte opkomst van de leden. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer C. J. de Jong, bleek, dat er 33 spelende leden zijn. Er komen twee elf tallen in de competitie uit. In het vo rig seizoen bezette Hees I de tweede plaats en het tweede werd zevende. In 1960 werd het tienjarig bestaan met een receptie en een feestavond ge vierd, terwijl trainer G. Huurdeman zijn werk begon. Over het eerste elftal had de secretaris slechts lof, maar spelers van het twee de blijven nog wel eens weg als er gespeeld moet worden. Door de voetbalpool is het kassaldo van de vereniging gunstig. Vóór mei zal er een vergadering be legd worden om een penningmeester te kiezen, daar de heer H. Brunt we gens drukke werkzaamheden voor de ze functie heeft moeten bedanken. geval is. Bovendien moet rekening ge houden worden met een intensiever sportbeoefening door het invoeren van de vijfdaagse werkweek. Het zal dan ook nodig zijn meer te doen dan met de huidige incidentele bemoeiingen mo gelijk is. Vele gemeenten hebben een ambtenaar die een adviserende, voorlichtende en coördinerende taak heeft ten aanzien van de sport en de lichamelijke opvoe ding en andere gemeenten hebben een zuiver gemeentelijke stichting. Het college van B. en W. stelt de raad voor de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een onderzoek te laten in stellen naar de voor Soest meest juiste vorm van gemeentelijke bemoeiing met de sport en de lichamelijke opvoe ding. Dit kost 2000,en het college stelt de raad voor een krediet voor dit onderzoek beschikbaar te stellen. Het ondefzoek zal een inventarisatie van de plaatselijke sport omvatten. Verder een behoeftepeiling en uit dit onderzoek zal een advies samengesteld kunnen wor den waarin tot uiting zal komen wat voor Soest de meest gewenste organisa tievorm is. Daarbij zal uiteraard gelet worden op de te verwachten ontwikke ling en uitbreiding van de gemeente. De plaatselijke sportorganisaties zullen rechtstreeks bij dit onderzoek worden betrokken. PROGRAMMA INSTUIF R.K. JONG SOEST. 8 maart avondmis en causerie door pa ter Rademaker over het Heilig Land. 12 maart halfvastenbal met medewer king van De Corona's. 18 maart dansavond met de Burning Melodie Strings. 22 maart avondmis en causerie door pa ter Brouwer over Kongo. WIJZIGING BOUWVERORDENING. In verband met de steeds veelvuldiger voorkomende ontsiering van de om geving door het buiten-schilderwerk van woningen en andere gebouwen, heeft het college van B. en W. de Vere niging van Nederlandse Gemeenten ad vies gevraagd omtrent het opnemen van een bepaling in de bouwverordening, welke het gemeentebestuur de bevoegd heid geeft excessen op het gebied van buitenschilderwerk te voorkomen. Uit Voor een (geboorte - ondertrouw - huwe lijk - jubileum - heropening enz.) gebruikt U natuurlijk in een moderne, verantwoorde vormgeving. Onze collectie is zeer uitgebreid en modern, terwijl wij U een vlotte levering garanderen. Van Weedestraat 35 De kwaliteits-drukkcr Soestdijk sinds 40 jaar. VOLLEYBAL S.V.V. Alle herenteams van de Soester Volley bal Vereniging hebben vorige week in de Markthal te Amersfoort gespeeld. Het eerste team moest de strijd aan binden tegen Spirit en volgens de ver wachting werd verloren. Alleen in de tweede set wisten de rood-witten de uit slag lange tijd onzeker te houden, maar toen de Amersfoorters deze set op hun naam brachten kostte het hen geen moeite meer om de wedstrijd met 3-0 in hun voordeel te beslissen. De setstan den waren 7-15, 12-15 en 6-15. Het tweede herenteam bracht het er beter af tegen het tweede zestal van Spirit. De eerste set wisten de rood- witten met 15-10 te winnen, waarna de tweede set met 8-15 verloren ging. De derde set bracht weer winst voor de Soesters met 15-12, terwijl de laatste set weer voor de blauw-witten was met 15-11. Het derde en vierde herenteam speelden tegen elkaar en deelden de punten broederlijk. De eerste set was voor het vierde team met 15-10, de tweede en derde waren daarentegen voor het 3e team, met 15-4 en 15-11. In de laat ste set zette het vierde team nog eens alles op alles en het werd een 15-8-over- winning. Het programma voor deze week luidt V.I.O.S. 4—S.V.V. 1 (dames), Armada 1S.V.V. 1 (heren) en S.V.V. 2Giraffes 1 (heren). DE GEMEENTE EN DE LICHAMELIJKE OPVOEDING. Enkele jaren geleden is de „Commissie van advies voor de lichamelijke opvoe ding en de sport buiten schoolverband in de gemeente Soest" opgericht, om dat men van mening was met een sportstichting iets te hoog te grijpen. Het inwonertal van Soest groeit en het college acht nu het tijdstip gekomen te overwegen, hoe de bemoeiingen van het gemeentebestuur met de sport en de lichamelijke opvoeding op andere wijze I Amersfoort en zaterdag in Soest, waar geregeld kan worden dan thans het de ontmoeting voor de laatste maal het ingewonnen advies blijkt dat een dergelijke bepaling ook in andere ge meenten voorkomt. Gebouwen, die tot een blok behoren moeten voortaan in dezelfde kleur als het blok geschilderd worden. Van be staande gebouwen mag de kleur niet worden veranderd al kan het college van B. en W. vrijstelling van deze be paling geven. Het is verboden, gebou wen, die voor de eerste maal van bui ten worden geschilderd, zodanig te schilderen dat daardoor de omgeving wordt ontsierd. Hieronder valt ook sausen, bepleisteren of het op andere wijze aanbrengen van een bedekkende laag op de buitenzijde van het gebouw. Dit geldt alleen voor gebouwen die vanaf enige voor het publiek toegan kelijke plaats zichtbaar zijn. LET OP HONDEN EN KATTEN. Het bestuur van de afdeling Soest van de Ned. Ver. tot Bescherming van Die ren verzoekt alle eigenaars van hon den en katten op hun dieren te letten, zodat zij geen gevaar voor het ver keer kunnen vormen. De dieren zelf lo pen gevaar als ze los lopen, maar zij zijn tevens een groot gevaar voor de weggebruikers en alle eigenaars van honden en katten moeten bedenken dat zij aansprakelijk zijn voor de schade die hun dieren aanrichten. Katten zijn tevens gevaarlijk voor de vogels in vrijheid en in volières, zodat zij 's nachts binnengehouden moeten worden. OLYMPIA WON. Tussen gymnastiekteams van de ver enigingen Dalto Driebergen, D.E.V. Baarn, Odilo Hilversum, Wilhelmina Amersfoort en Olympia Soest, bestaande uit aspirant-dames en aspirant-heren, is, vanaf 21 januari, een wedstrijd ge houden, waarbij de verenigingen vijf maal tegen elkaar uitkwamen. In Driebergen, Baarn, Hilversum, plaats had. Er werd geturnd in de gym nastiekzaal van de chr. ulo aan de Prins Bernhardlaan. Zowel de aspirant-dames als de aspi rant-heren van Olympia bezetten de eerste plaats en zij wonnen een wissel- beker. De heren bezetten aanvankelijk de derde plaats en werkten zich omhoog, de dames bezetten vanaf het begin de eerste plaats. Er werd deelgenomen door de dames Janny Kroon, Janny Renes, Ans Maatman, Bea Snijders, Irma Es- peet en Rita van Dijk en de heren Jan de Klerk, Tonny Schaap, Henk Bosman, Eddy van Calck, Ben Wijnands en Ger- rit de Rooij. De uitslagen zijn Dames 1. Olympia, Soest, 560,6 punten. Wilhelmina, Amersfoort (472,9). 3. Dal- Dalto, Driebergen (415,4). 4. D.E.V. Baarn (353,6). Heren 1. Olympia, Soest (473,5). 2. Wilhelmina. Amersfoort (472,9). 3. Dal to, Driebergen (471,4). 4. Odilo, Hilver sum (434,2). 5. D.E.V. Baarn (419,3). LIEFDESLEED. Een negentienjarig meisje ontvluchtte Soest om zich bij haar verloofde te voegen die in Eindhoven woont. Dat mag niet en de politie heeft haar ver zocht terug te keren. KETTINGHONDEN. De verordening, die voorschrijft hoe een kettinghond behandeld moet wor den, zal een wijziging ondergaan. Het belangrijkste van deze wijziging is het vervallen van de bepaling dat een kettinghond aan een ketting moet liggen die minstens anderhalve meter lang is. De ketting, die nu een meter lang zal moeten zijn, moet bevestigd worden aan de halsband van de hond en aan de andere zijde aan een loop- lijn tussen twee steunpunten die min stens 10 meter uit elkaar moeten liggen. De hond moet een goed sluitend hok hebben, groot genoeg voor het dier en van hout dat minstens 2 cm dik moet zijn. Het hok moet onder alle omstan digheden van binnen droog blijven en bij kou moet tijdig een warme ligging aangebracht worden. De gesloten zijde van het hok moet naar het noorden ge keerd zijn of op andere wijze moet een beschutting tegen weersinvloeden wor den verkregen. Hok en omgeving moe ten zindelijk en droog worden gehou den en voor het hok moet een plan kier van minstens 2 cm dikte en ter grootte van 1 vierkante meter aange bracht worden. LIEFDE VOOR HET BOUWVAK. Onbekenden hebben uit een bouwwerk een boortol ter waarde van 150, ontvreemd en uit een dragline die op het bouwterrein tussen Molenstraat en Dalweg gebruikt wordt, gereedschap weggenomen. FEESTAVOND VAN S.T.C. De Soester Turnclub heeft zaterdag avond in het restaurant van het Soes ter Natuurbad een feestavond gehou den, waarvoor bijzonder veel belang stelling was. De feestgangers werden verwelkomd door de voorzitter van S.T.C., de heer P. Ekel, die zijn vreugde uitsprak over de goede opkomst. Er waren 250 kaar ten verkocht en met de genodigden mee waren er zeker 300 mensen in de zaal. Uit deze grote opkomst kon met con cluderen dat de geest in de vereni ging goed is. Siem Hazewinkel zong met gitaarbege leiding zijn voortreffelijke liedjes en Gonnie Lankreyer zong ook, maar zij had het veel moeilijker, want de ge luidsinstallatie werkte niet mee. Groepjes dames brachten ritmische, knots-, bal- en hoepeloefeningen en Ed dy en zijn Rockets uit Amersfoort zorg den voor rock and roll. Het Georg Strong Kwintet uit Utrecht verzorgde de dansmuziek en hield de stemming er uitstekend in. Hoogtepunt van de avond was de trek king van de verloting, die de heer G. Reimerink met nummer 657 de hoofd prijs, een centrifuge bezorgde. Er waren nog 99 andere prijzen. Deze verloting bracht 1150,op. VERNIELZUCHT. Een slager van de Nieuweweg heeft de politie meegedeeld dat dronken jonge lieden de buitenverlichting van zijn zaak vernield hebben. AUTO BESCHADIGD. Mej. S. K. uit Amsterdam reed met haar auto op de Birkstraat. Van tegen gestelde richting kwam een vrachtauto. Van de laadbak viel een velgring die de auto van mej. S. K. beschadigde door op de motorkap te vallen. GEEN SUCCES VOOR SOESTER POLITIE. De heren A. A. Delis en W. v. d. Brink van de Soester Politie Sportvereniging hebben deelgenomen aan een cross- country, georganiseerd te Overveen, door het district West van de Neder landse Politie Sportbond. Jan van Gin- kel, vele malen winnaar van de politie veldlopen, kon het nu niet bolwerken tegen U. Bouma uit Zandvoort en hij werd tweede. Delis werd achttiende en v. d. Brink dertigste. Een meneer, die het goed meende met de reinheid op straat, liet een ingezonden stuk plaatsen van de vol gende inhoud Vraag Waarom werd het hoognodige schoonmaken der trot toirs deze week plotseling gestaakt Antwoord Omdat er een inwoner was die beweerde dat er stof in zijn wo ning gekomen was toen „de zwijnderij" voor zijn huis opgeruimd werd. Resul taat Het onkruid langs bermen en wegen mag weer blijven doorgroeien en als het regent dan gaan we weer schoffelen. De Soester Courant van dertig jaar geleden was het helemaal niet eens met een kinderachtige Sowjet-maatregel. Alle werken van Leo Tolstoi moesten vernietigd worden. Van het fijnge stampte papier werd volgens de Rus sische machthebbers een goed gebruik gemaakt, want er werd nieuw papier van vervaardigd, waarop de werken van Lenin gedrukt werden. S.E.C. speelde kort geleden een wat vreemde wedstrijd tegen Holland, maar ook dertig jaar geleden ging het op een voetbalveld wel eens ruig toe. Een gooi- en smijtpartij tegen een Hilver- sumse ploeg bracht vele gemoederen tot razernij, omdat de scheidsrechter althans volgens Soest-aanhangers - alleen maar in het voordeel van de Hilversummers floot. Meneer L. nam het echter in een ingezonden stuk voor de scheidsrechter op, maar een ander was van mening dat de arbiter voortaan beter thuis achter de kachel kon blij ven zitten dan zijn onkunde op een Soester voetbalveld demonstreren. Een ander vond de scheidsrechter een bra ve borst, die wel fouten gemaakt had, maar die netjes onder de twee elf tallen verdeeld had. Over het geheskres van de twee elftallen op het veld schreef hij Heren, werp toch dergelijk klein gedoe van U en tracht op het voetbalveld tot een betere verstand houding te komen. Zorg dat de Soes ter voetballiefhebbers worden vergast op mooie vriendschappelijke wedstrij den. Korte tijd later speelden Soest en Esvac. De beide verenigingen gingen ruig op elkaar los, terwijl het publiek bloed aan de paal eiste. Dat ingezonden stuk had dus weinig zin gehad, maar later werden de leden van Soest en Esvac zulke dikke vrienden, dat zij zich fu seerden tot de vereniging S.E.C. Dertig jaar geleden verdedigde een ambtenaar, die in de raad aangeval len werd, zich met een enorm inge zonden stuk en dat gebeurt tegenwoor dig niet meer. Hij gaf uiting aan zijn verlangen het raadslid dat hem be- critiseerd had eens flink de oren te wassen en hij vroeg hem of hij bereid was de namen te noemen van de heren die hem „bezwadderd" hadden. Als hij dit niet deed, dan moest wel aange- 1 nomen worden dat het betrokken raads lid alles uit zijn duim gezogen had. ..Weet wel, nobel heer, dat geen dreige- ment mij van de mij voorgestelde weg kan afhouden. Ik wil U waarschuwen 1 uw vingers niet te branden, want ik zwijg voor niets en voor niemand. Zelfs als zouden de plaatselijke bladen wei- 1 geren mijn brieven op te nemen, dan nog zullen alle Soestenaren de waar- heid te weten komen, kost wat kost, j aldus de opgewonden schrijver van dit ingezonden stuk. Er was toen zoveel belangstelling voor het schrijven van ingezonden stukken dat het nieuws in het gedrang kwam. Dat is nu over en slechts zelden klimt iemand in de pen om zijn hart te luch ten. Wel is tegenwoordig nagenoeg iedereen ervan overtuigd gezegend te zijn met heerlijke schrijverstalenten. Een andere meneer had ook heel wat op zijn lever. Hij was zeer veront waardigd, maar drukte zich als volgt uit „Zeer verwaardigd zijnde door de handelswijze mij door X. aangedaan, en niet zullende rusten vooraleer de waarheid aan het licht gekomen is, enz. enz." Een raadslid schreef een open brief aan een wethouder, waarin hij erop wees dat de goede man een leugen verteld had. Hij kreeg de kans dit in een volgende raadsvergadering goed te maken. Zou dit niet gebeuren dan zou het raadslid „de hele geschiedenis" pu bliceren. Ja, het was wel een gezellige raad in die dagen. Abonné's, die het abonnements geld voor het 2e kwartaal van ons blad 2.10 voor Soest en Soesterberg en 2.25 voor an dere gemeenten) wensen te gire ren, verzoeken wij beleefd dit eerstdaags te doen. Bij overschrijving na 1 april kun nen wij niet voorkomen, dat een kwitantie wordt aangeboden, daar de abonnementskwitanties dan in handen zijn van de incasseerders. Administratie SOESTER COURANT.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5