23 PER DAG - m SOEST OFFICIËLE MEDEDELINGEN. HET OOG GERICHT OP GRATIE. VRIJDAG 19 MAART 1961. 40 JAARGANG No. 19. soestertouran Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 De zedenmisdrijven met minderjarigen, met kinderen vooral, waarvan in de laatste tijd weer enkele opzienbarende gevallen zijn gemeld, houden allerwege de gemoederen bezig. Ook aanrandingen van meisjes en vrou wen zijn aan de orde van de dag, al wordt een groot deel daarvan nog niet eens bekend omdat ze niet worden aan gegeven of het de politie beter voor komt er geen ruchtbaarheid aan te geven. Zoals uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt is het aantal zedenmisdrijven in ons land sinds 1956, dus in vijf jaar, met een derde gestegen, van ruim 6300 tot ruim 8300 in 1960, dat is thans 23 per dag Onrustbarende cijfers met verschillende onrustbarende gevallen. De goegemeen te is er door opgeschrikt. Moeders dur ven hun kinderen niet meer alleen op straat te laten komen, bij meisjes en vrouwen ontstaat de neiging een of ander steekwapen bij zich te dragen om aanvallers daarmee van het lijf te hou den. De toestand wordt inderdaad beangsti gend, vooral omdat sommige individuen er blijkbaar niet tegen opzien hun slachtoffers het leven te benemen wan neer hun dat veiliger voorkomt. Er gaat bijkans geen dag meer voorbij zonder een bericht in de kranten over een aanranding of zedenmisdrijf. Dat doet hier en daar zelfs al klachten op gaan, dat de kranten er teveel over schrijven en dat dit anderen maar weer aansteekt om ook zoiets te begaan. Dat zou dan een der redenen zijn waar om deze misdrijven toenemen. Dat is natuurlijk onzin, want in de kranten komen juist de berichten over de ergste gevallen en de aanhouding van de dader, die er meestal het gevolg van is. Eerder afschrikwekkende gevolgen dus van het misdrijf dan stimulerende. De kranten zouden in hun voorlichtings taak wel zeer te kort schieten wanneer ze geen melding maakten van die ern stige misdrijven, die immers ook weer een waarschuwing inhouden en er toe kunnen bijdragen dat verdachte personen spoediger worden gesignaleerd en hun opzet verijdeld. Het feit ligt er nu eenmaal, dat het aantal sexuele misdrijven stijgt en natuurlijk verwacht het publiek, dat politie en rechterlijke macht al het mogelijke zullen doen om daartegen be scherming te bieden. We mogen wel constateren, dat het vertrouwen daar in is beschaamd, althans wat de be straffing van deze misdadigers betreft. Een veroordeling van een misdadiger, vooral wanneer het een jonge man be treft, wordt tegenwoordig minder als een straf bedoeld doch veeleer als een poging de delinkwent te gaan ver beteren. Psychologen gaan zich uitge breid met hem bezig houden en pro beren zijn inslag te verbeteren. Een loffelijk streven ongetwijfeld en in opzet bedoeld om het aantal recidi visten te verminderen. Maar dat heropvoeden moet het nood gedwongen veelal hebben van probe ren. Men wil en moet de delinkwent weer een kans geven, de kans om uit eigen kracht het goede pad te gaan be wandelen. Dat betekent dus minder dwang, meer vrijheid en vaak nog spoediger ontslag uit de inrichting dan oorspronkelijk was gedacht. Het blijven echter allemaal probeer sels. Het kan soms lukken, het kan ook mislopen. En het is wel opvallend, dat vele misdadigers, die' voor zedendelic ten worden opgepakt, al eens eerder zoiets bij de hand hebben gehad. Hun verbetering is dus mislukt en zij hebben weer nieuwe misdrijven kunnen begaan. De inrichtingen, waar de jonge delin- kwenten voor hun psychische verbete ring worden geplaatst, verkregen een zo open mogelijk karakter, hetgeen tot vele ontvluchtingen leidt. En in de meeste gevallen plegen die ontvluchten eerst weer een of ander misdrijf al eer ze weer kunnen worden gepakt en teruggaan naar dezelfde inrich ting. Het wekt langzamerhand de indruk, en dat is eigenlijk zeer begrijpelijk, dat de psychologen veel meer aandacht heb ben voor de eventuele verbetering van het aan hun zorgen toevertrouwde indi vidu, dan aan de bescherming van het volk tegen hun misdrijven. De Noorse Coaster „Barbara" is nog steeds een dreiging voor het Duitse plaatsje Krefeld. Met 500 ton carbid geladen is de „Barbara" in de Rijn gezonken en ieder ogenblik verwacht men een explosie door het vrijkomen van het explosieve acetyleengas. Gezien het karakter en de toename van de sexuele misdrijven rijst echter wel de vraag wat is in wezen belangrijker De bescherming van de bevolking te gen de bedrijvers van deze misdadige handelingen of in de eerste plaats de verbetering der delinquenten Men zal daar ongetwijfeld verschillend over oordelen en de kwestie is ook wel wat ingewikkelder dan we haar nu stellen, al komt het tenslotte daar wel op neer. In het spreekwoord dat zachte heel meesters stinkende wonden maken, schuilt nog altijd een grote waarheid. De uitspraak van de Rotterdamse rech ter, dat hij voor deze misdrijven voor taan strenge straffen zal opleggen, zal de bevolking over het algemeen zeker met waardering hebben vernomen. Hoe meer misdaden er op dit gebied gebeuren, hoe minder tolerant de goe gemeente tegenover de bedrijvers daar van zal staan. En het wordt dus hoog tijd, dat de straffen streng zullen zijn, dat de psychologen de maatschappij minder gauw weer als proefkonijn zul len gaan gebruiken voor hun „patiën ten", dat ontsnapping uit de inrichtingen bizonder moeilijk worden gemaakt en dat bescherming van de maatschappij belangrijker geacht wordt dan de de linkwent het maar weer te laten pro beren. SOCIAAL ECONOMISCH ONDERZOEK. In samenwerking met de gemeente Amersfoort, Hoevelaken, Hoogland, Leusden en Stoutenburg, zal de gemeen te een sociaal-economisch onderzoek laten instellen. Dit streekonderzoek zal onze gemeente 12000,kosten. Het college heeft de raad verzocht hier voor krediet te verschaffen. K.N.M.T.P. De afdeling Soest van de Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde houdt maandagavond een bijeen komst in De Gouden Ploeg. De heer S. Kiestra, leraar aan de Middelbare Tuin bouwschool te Hoorn, zal spreken over het onderwerp „Van zaad tot zaad" en zal kleurendia's tonen. ONBEWOONBAAR. Het college van B. en W. stelt de ge meenteraad voor het perceel Nieuwe- weg 114 onbewoonbaar te verklaren, omdat deze woning niet meer in be woonbare staat te brengen is. Het is de bedoeling de ontruimingstermijn op 6 maanden te stellen. OPSTELLING B.D.C. NIEUWE OPSLAGPLAATS. Meubilair van personen, die op kosten van de gemeente worden verpleegd, werd opgeslagen in de nijverheidsschool, maar deze zal als lagere technische school in gebruik genomen worden als er herstellingswerkzaamheden ver richt zijn. De gemeente heeft van de heer W. Speijk, Dorresteinweg 58a een deel van een loods gehuurd, waar voortaan deze inboedels opgeslagen zul len worden. SCHOONHEIDSVERORDENING. Er is een wijziging gekomen in de schoonheidsverordening van onze ge meente en de nieuwe verordening schrijft onder meer voor dat het verbo den is op enig onroerend goed op schriften, aankondigingen of afbeel dingen in welke vorm ook aan te bren gen zonder toestemming. Het zal ook niet meer mogelijk zijn materialen, voorwerpen en stoffen - waaronder begrepen aanhangwagens, kampeerwagens en andere voertuigen, op te slaan of te hebben, als het col lege van B. en W. schriftelijk te kennen gegeven heeft dat daardoor de omgeving ontsierd wordt. VERKOOP VAN GROND. De gemeente zal aan de heer H. W. van Asch een stuk grond verkopen voor 25.000,Het is 1450 m2 groot en ge legen aan de Hellingweg. Binnen een jaar na de overdracht zal begonnen worden aan de bouw van een bunga low op dit perceel. SOESTER TURNCLUB. Vanavond is er om half acht een bij eenkomst van alle jeugdleden der Soes- ter Turnclub in de leeftijd van 10 tot en met 17 jaar in de gymnastiekzaal van de Mariaschool. Er zal een jeugd- bestuur geformeerd worden. BELANGRIJKE HOCKEYWEDSTRIJD. Het tweede damesteam van de Mixed Hockey Club speelt zondag, om 11 uur, een belangrijke thuiswedstrijd tegen S.C.H.C. 2. Soest moet uit de resteren de twee wedstrijden slechts twee pun ten behalen om te kunnen promoveren. T.B.C.-COLLECTE. Volgende week wordt in Soest de jaar lijkse collecte ter bestrijding van de T.B.C. gehouden. In tegenstelling tot andere jaren wordt deze collecte gehouden in samenwerking van „Zonnestraal" en „Draagt elkanders lasten". COLLECTE LEGER DES HEILS. Van 20 maart tot 1 april wordt in Soest de jaarlijkse nationale inzameling voor het Leger des Heils gehouden. MEDEWERKING AAN SCHOOL. Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Lager en Uitgebreid Onder wijs te Soesterberg heeft aan het ge meentebestuur medewerking verzocht voor de stichting van een lokaal of noodlokaal ten behoeve van de school aan de Generaal Winkelmanstraat. Er is een zevende leerkracht nodig aan deze school en dus ook een zevende lo kaal. Het college stelt de raad voor de ze medewerking te verlenen. Dezelfde school heeft bergruimte nodig omdat men geen weg weet met tuin gereedschap en gymnastiekmaterieel. Nu de school geheel gebruikt wordt moet dit materieel en gereedschap buiten lig gen, terwijl het voorheen in een nood- lokaal opgeborgen werd. Het college stelt de raad voor 3000,krediet voor deze bergruimte te verlenen. OPSTELLING VAN S.E.C. B.D.C. speelt zondag tegen A.P.W.C. S.E.C. speelt zondag tegen Vreeswijk in in de volgende opstelling. Roest Hilhorst Westerveld Wigtman Brouwer v.d. Lugt Bakker De Ruigt Westerveld Gros Dorrestein v. d. Valk de volgende opstelling Adams Ten Hove Van Kooij De Rooij Ruttenberg Burgman Elverding Van Breukelen De Bruin UITBREIDING SCHOOL Ir. Menkolaan. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan het bestuur van de „School m. d. Bijbel" Heuvelweg 22, Soest, op zijn daartoe gedaan verzoek, op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouw wet, vergunning te ver lenen tot het aanbouwen van 2 les lokalen aan een schoolgebouw op het perceel, gelegen aan de Ir, Menkolaan, kadastraal bekend gemeente Soest, sec tie A, nummer 2955 ged. zulks in afwij king van het uitbreidingsplan Soestdijk- 't Hart. In verband daarmede stellen zij belang hebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagte kening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen ge durende diezelfde termijn ter gemeente secretarie ter inzage. Soest, 10 maart 1961. ONTTREKKING WEG AAN HET OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter voldoening aan het bepaalde in artikel 10, 2e lid, van de Wegenwet, ter kennis van belanghebbenden dat een j door hen aan de raad dezer gemeente j gedaan voorstel om over te gaan tot i onttrekking aan het openbaar verkeer van het gedeelte van weg nr. 27, Heezer- spoor), lopende van weg nr. 27a (zijtak Heezerspoor) tot de grens van de ge meente Amersfoort op de gemeentese cretarie (afdeling I) is nedergelegd. Het verzoek ligt aldaar van 11 t.m. 25 maart 1961 voor belanghebbenden ter Brouwer inzage. Gelukkig zijn we eindelijk zover dat niet alleen de gewone man, maar ook de kamerleden felle kritiek uiten op het beleid van mr A. C. W. Beerman, de minister van justitie, die meermalen blijk gegeven heeft van het feit dat er geen misdaden zijn die zijn rust kunnen verstoren. Toen een Limburgse huisvrouw met duizenden handtekeningen van veront ruste moeder een bezoek aan zijn de partement bracht om hem te wijzen op het gevaar dat kinderen te duchten heb ben van ontvluchte psychopaten en an dere warhoofden, zei hij zo zo, ja ja en daarbij bleef het. Nu komt de kamer los en de stukken vliegen er af. Terecht, want wat moet men voor goeds zeggen van een minis ter, die zich wel wil opwinden over on benulligheden als de toto, maar die blijkbaar niet van plan is te tonen dat hij gruwt van moord. Zijne Excellentie wil de oorlogsmisdadi gers Kotalla, Aus der Fünten en Lages gratie verlenen. Alleen voor dit feit al zou men het kabinet moeten laten kel deren om straks met een nieuw te komen waarin voor minister Beerman geen plaats is. West-Duitsland stort zich met te loven ijver op oorlogsmisdadigers en minister Beerman zegt „Laat ze maar vrij, want het is zo zielig". Misschien zegt hij over een jaar wel dat ze de moordenaar van de kleine Marcel Nivard maar moeten vrijlaten omdat het zo zielig is. Kotalla hield huis in het kamp Amers foort en als hij goed de hoogte had dan sprong hij rond op de gekromde naakte ruggen van gevangenen. Lages bestreed de illegaliteit. Als Duitser had hij daar toe in zekere zin recht. Maar niet op de wijze, waarmee men kan kennis maken als men het boek van Arme de Vries over Johannes Post leest. Aus der Fünten zorgde voor een gron dige opruiming van de Nederlandse joden en het zou gewenst zijn dat men nu nog twee sterke jonge joodse knapen in zijn cel liet om even met die hand langer van Eichmann af te rekenen. Mussert en Blokzijl werden gefusilleerd en weinigen waren hiertegen. Waarom men het drietal genoemde schurken heeft laten leven is niet goed duidelijk, maar als we deze bandieten loslaten dan begaan we een kapitale blunder. Dan zitten ze van de zomer op een ter rasje in Zandvoort en vertellen ieder een dat ze vijftien jaar gezeten hebben, terwijl ze niets misdaan hebben. Rustig laten zitten tot de dood hen van ons scheidt. Al kost dat zitten veel geld. KANTMAN. Bezwaarschriften tegen inwilliging van het verzoek kunnen vóór 26 maart a.s. bij de gemeenteraad worden ingediend. De bezwaarschriften kunnen worden toegelicht in een zitting van hun col lege of van een door hen uit hun midden benoemde commissie. Deze zitting zal worden gehouden op dinsdag, 28 maart a.s., des voormiddags 11.00 uur, in het gemeentehuis. Soest, 10 maart 1961. KEURING VAN STIEREN. De burgemeester der gemeente Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de in het jaar 1961 te houden voorjaarskeuring van stieren zal worden gehouden op maandag, 20 maart 1961, en wel des voormiddags 8.15 uur, op het terrein van het Spiehuis aan de Biltseweg en des voormiddags 8.45 uur op het terrein van A. G. van 't Kloos ter, Olijkeweg nr. 1. Aangifte van stieren voor keuring dient te geschieden uiterlijk veertien dagen vóór de keuring bij de secretaris van de Provinciale commissie voor de rund- veefokkerij in Utrecht, Ir W. v. Oijen, onder vermelding van de keuringsplaats waar de stier zal worden aangeboden. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de secretaris van de genoemde commissie, alsmede ter gemeentesecretarie. Voor de tijdig aangegeven en volgens de voorschriften geënte stieren, zal de desbetreffende verklaring door de Ge zondheidsdienst aan de stierhouder wor den toegezonden. De centrale strierenkeuring van de daar voor door de commissie aangewezen dieren zal dit jaar gehouden worden te Utrecht op vrijdag 28 april 1961. Soest, 10 maart 1961.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1