PARIJS - -r 'v KRIJGT EEN NIEUW GEZICHT. 3V/0 f 5 - -* Firma VAN DE WIJNGAART Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWE8 83 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP TWEEDE BLAD Zuurbrand kunt U blossen met Rennies. GARAGE „DE SOESTER" Firma G. van de Pol Loodgieters werkzaamheden. sasssssstè* Rinke Tolman wordt 70 jaar. Parijs is het hart van Frankrijk en dat hart is ziek. De straten kunnen het verkeer niet meer aan, steeds meer mensen trekken naar de Lichtstad, zon der dat de woningbouw met de be hoefte gelijke tred kan houden, het ontbreekt er aan parken, die voor een verbetering van de lucht kunnen zor gen. Parijs dreigt te verstikken. Slechts de radicale kuur kan hier hel pen. En daartoe heeft de Franse re gering besloten. Binnenkort moet met de verwezenlijking van het eerste tien jarenplan voor de omvorming van Pa rijs begonnen worden. In rond 15 ja ren zal Parijs zijn gezicht van de grond- af veranderd hebben, het zal nauwe lijks nog te herkennen zijn. De plan nen voor de „verjongingskuur" zijn reeds klaar. Geen enkele andere hoofdstad in Europa kan zich met dergelijke om vattende projecten meten. Panijs is voor iedereen wat anders. Voor verliefden geldt het als de hemel op aarde, voor kunstenaars is het het zelfde als Mekka voor de Moslems, Amerikanen, die Europa willen leren kennen, menen, dat hun reis geen en kele zin heeft, als zij de stad aan de Seine niet gezien hebben. De Fransen uit de provincie daarentegen zien Parijs niet zelden als een bloedzuiger aan het lichaam van het land, wat hen er ech ter niet van afhoudt van een bezoek aan de Seinestad te dromen. Wordt die droom voor hen werkelijkheid, dan hebben zij meestal na hun terugkeer glinsterende ogen en schelden zij over de hoge prijzen, de cynische levens instelling der Parijzenaars en niet in de laatste plaats over het verkeer, dat klaarblijkelijk niemand temmen kan. WWJïfjr \r\r ff. I.GSC i at>- worden naar Parijs naar de Markt hallen gebracht en daar verhandeld. Daarna beginnen ze vaak hun verdere reis, die niet zelden zelfs weer naar het gebied van herkomst leidt, waar ze minder vers en veel duurder aan komen. Emile Zola noemde deze Markt hallen ,,de Buik van Parijs". De concessiehouders van de Hallen zijn zo gehaaid, om hun eeuwenoude pri vileges zo uit te leggen, dat bijna de hele levensmiddelenhandel door hun handen gaat. De hoge verdiensten maak ten hen tot millionairs. Geen regering waagde het hun moeilijk heden in de weg te leggen. De markthallen van Parijs staan nog op dezelfde plaats als waarop in het jaar 1110 de eerste markt van de Fran se hoofdstad zich bevond en ze hebben nooit een eigen spooraansluiting gehad. Tot de koenste projecten van de jonge architectengarde behoort deze ten toonstellingshal in de omgeving van de Lichtstad. Daarbij erg interessant is de vorm van het dak. Parijs is een oude stad, maar zijn tegen woordig gezicht dankt het in werke lijkheid aan Eugène-Georges Hauss- Vroeger werden de waren met wagens en karren aangevoerd. Later kwamen ze per spoor aan een der grote stations mann, die honderd jaar geleden prefect aan en werden daar op vrachtwagens van het Seine-departement was. Toen overgeladen. Bij het vervoer terug naar Haussmann zijn ambt aanvaardde, be-1 de provincie kwamen de vrachtauto's stond de hoofdstad, afgezien van de opnieuw in actie. Aan dat zinloze spel, enkele paleizen, voornamelijk uit ar- dat alleen de geconsessioneerde tran- melijke huizen en hutten, De in de Elzas geboren prefect ging aan het werk. Hij liet brede straten, boulevards en avenues aanleggen en er waren destijds niet weinig Parijze- naars die hem voor waanzinnig ver sleten. Wat moest men met zulke bre de wegen beginnen Haussmann liet 3200 gaslantaarnpalen plaatsen en zijn tijdgenoten wonden zich over die ver spilling op. Hij zorgde voor een voor beeldige waterverzorging en een riolen- systeem, maar veel tijdgenoten von den dat hij ook daarbij overdreven had. Evenwel Haussmann had bijzondere volmachten van Napoleon III en be kommerde zich weinig om de kritiek. Parijs had lange tijd nodig om in het costuum te groeien, wat de Elzasser klaargemaakt had. Intussen is dat ge waad reeds lang weer te klein ge worden. Met schier onverzadiglijke hon ger begon Frankrijks hoofdstad de om liggende voorsteden op te slokken. Zonder een enkel doordacht plan groei de de Seinemetropool. De stemmen van de eerste waarschuwers werden opzet telijk niet gehoord. Toen de motorise- ringsgolf de laatste jaren steeds hoger opsloeg, toen de straten van de bin nenstad van Parijs meer op slagvel den begonnen te gelijken, toen de wo ningnood steeds groter werd, besloot sportondernemingen wat oplevert, is tot nu toe niets veranderd. die van de Gaulle, kon dergelijke radi cale maatregelen aanvatten. Voor die ouderwetse Hallen is het niet jammer. Alleen zullen ook de café's, die rond de Hallen gebouwd zijn en waarin niet alleen de markthelpers maar ook de upperten zich ophouden, hun poorten moeten sluiten. Zonder de markt zul len zij geen bestaansrecht meer hebben. Montparnasse was in de jaren tussen 1920 en 1930 als kunstenaarswijk we reldberoemd. De toeristen losten de kunstenaars af, die zich een nieuwe oase zochten. Zij zijn intussen nog verschil lende keren verhuisd, maar onder ons ouderen zijn nog velen, die aan schil derachtige kunstenaarskroegen denken, als zij de naam Montparnasse horen. Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise Alle hogescholen en vakscholen in de rang van hogeschool, hebben hun zetel in Parijs. Parijs is het handels- en finan ciële centrum van het land, nog afge zien van het feit, dat Frankrijk niet federatief maar centralistisch bestuurd wordt, zodat op dit gebied alle draden in de Seinestad samenkomen. De belangrijkste wegen van Frankrijk en ook de spoorlijnen komen in Parijs samen, de wereldstad, die weliswaar niet Frankrijk mag zijn, maar toch zijn hart is, die als een magneet op alle Fransen, in het bijzonder op de jonge generatie, werkt. De regering wil nu, afgezien van de nieuwe ordening van de Parijse ruimte, het concentratieproces tegengaan. Acht hogescholen moeten samen met hun talrijke instituten en laboratoria Parijs verlaten. Firma's die besluiten hun fa- brieksinstallaties in verder verwijderde pmgeving te verplaatsen, krijgen staats subsidie. Bovendien moet het bestuur gedecentra liseerd worden. Voornemen van de re gering is het om te verhinderen dat het „kankergezwel Parijs" verder woekert. Tot 1970 moet het bevolkingsaantal bin nen het Parijse district gestabiliseerd worden. Dat impliceert de bouw van 75000 nieuwe woningen per jaar. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 10 MAART 1961. aandeel in dit sympathieke werk. Rinke Tolman werd in 1891 geboren in het Friese Oosterzee. Na de lagere school bezocht hij de kweekschool maar hij werd geen onderwijzer maar jour nalist en bij het Utrechts Dagblad werkte hij onder dr P. H. Ritter jr, terwijl hij naast zijn werk aan dit dagblad met natuur-historische arbeid begon. in 'n mum van tijd En zonder dat iemand er weet van heeft. Want Rennies neemt U onopval lend in. Water of zo komt er niet aan te pas. Terwijl U ze gewoon laat smel ten op de tong en ge U verbaast omdat ze nog lekker zijn ook, voelt U de brand al doven. Loop niet de kans meer de vreugde van 'n goed maal te verstoren. Hou steevast een paar Ren nies bij de hand. En verbaas U iedere keer over het wondere weldadige re sultaat. Uw Apotheker en Drogist ver kopen Rennies. En veelGeen wonder. Al mogen er in de toekomst ook super moderne gebouwen ontstaan, al mogen hele wijken een nieuwe gezicht krijgen de hengelaars aan de Seine zullen zich niet laten verdringen. Volgens het parijse „verjongingsplan" zullen de Hallen binnen vijf jaar ver- dwijnen. De centrale markt wordt ge- de regering eindelijk iets voor de om-splitst en de afzonderlijke delen naar vorming van de stad te doen. Dat was de omgeving verlegd, in het jaar 1955. Minister-president Ed- In de provincie zullen nieuwe markten gar Faure benoemde de architect Pierre verrijzen, zodat de Parijse concessiehou- Sudreau tot de maker van het nieuwe ders hun suprematie verliezen en de Voor ai uw auto-service, uitdeuken, spuiten, erkend L.P.G.-inbouw- station. Verkoop van Benzine, Olie enz. Tevens erkende autorijschool. Smitsweg 19 Telefoon 3865 In 1975 zal dat grondig veranderd zijn. Aanleiding daartoe is een van de eer- zuchtigste projecten binnen het raam van de omvorming van Parijs. Het kern punt is het station Montparnasse, een eindstation. Het moet 350 meter teruggelegd wor den. Op het op deze wijze vrijkomende plein is een wolkenkrabberhotel van meer dan 50 verdiepingen gepland. Het wordt in een complex betrokken, dat nog twee hoge gebouwen van 18 en 17 étages omvat. Onder deze blokken zullen ondergrond se garages - tot 4 étages diep - inge richt worden. Deze plannen worden zelfs door Amerikaanse architecten als rich tinggevend voor de toekomst aangezien. Na de verwezenlijking van dit project zal zijn wolkerkrabberhotel de gebou wen van het omliggende arondissement overschaduwen. Een stuk van het ro mantische Parijs zal verdwijnen, maar de Franse hoofdstad zal levensbelang rijke park-, hotel-, kantoor- en woon ruimte gevonden hebben en daarop komt het bij de planologen aan. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Met een spaarrekening bij de NHM bouwt u aan uw welvaart. Over uw spaarsaldo tot maximum f 30.000.- ontvangt u een rente van Zonder opzegtermijn kunt u effecten kopen en be lastingaanslagen in ter mijnen laten betalen. U spaart veilig, u spaart voordelig bij de NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ plan voor Parijs. I huisvrouwen goedkoper kunnen inko- Sudreau begreep zeer spoedig, dat de pen opgave, die hij op zich genomen had, Slechts een regering, die zo sterk is als slechts zeer moeilijk uit te voeren was,1 vooral om politieke redenen, want de regering moest met talrijke dingen re kening houden. Eerst onder De Gaulle - de generaal nam Sudreau als mi nister van Woning- en Stedebouw in zijn regering op - kon de „jonge man" (41 jaar oud) ernstig aan de verwerke lijking van zijn eerzuchtige plannen beginnen. Ze voorzien in omvangrijke decentrali satiemaatregelen. Binnen het territori um van de stad zullen nieuwe satelliet steden ontstaan en in de binnenstad worden „groene eilarlden" aangelegd. Gezien vanuit economisch standpunt is de centrale markt een schandaal. Bijna alle landbouwprodukten van Frankrijk De verlegging van de Markthallen en de modernisering van het Montparnasse- station zijn weliswaar de beide tot nu toe grootste projecten in het kader van de omvorming van de binnenstad, maar ze zijn beslist niet de enige. Er liggen reeds ontwerpen gereed, die voorzien in gelijke operaties aan de vijf andere grote stations van de wereld stad. In het Parijse district met zijn 8,5 mil- lioen inwoners woont tegenwoordig el ke vijfde Fransman. Parijs is niet alleen regeringszetel, maar ook het onbestre den culturele middelpunt van het land. 'i., tfs w m uiiiimUm» mm~~> •mm.,»».. - i— in - TEX®***™ *-'• T m mrnvmmm -i Brede aanvoervvegen, kruisingvrije overgangen, groots aangelegde woonwij ken, moderne hoog- en laagbouw zullen het gezicht van de geplande satelliet steden bepalen. Reeds nemen de plannen stenen gestalte aan. Op 25 mei zal da heer Rinke Tolman, bekend voorvechter voor de natuur en de natuurbescherming, 70 jaar worden. Een werkcomité, bestaande uit Soes- ter ingezetenen, ijvert voor een waar dige viering van deze dag, die voor de heer Tolman een gedenkwaardige dag moet worden. En voor Soest, want Soest en Rinke Tolman horen bij el kaar. In en rond Soest heeft hij con tact met de natuur, waarnaar zijn hart al zoveel jaren uitgaat en zijn liefde voor Soest heeft hij onder meer ge toond door medewerking te verlenen aan het boek Soest, dat het vorig jaar uitgekomen is. Het werkcomité bestaat uit de heren S. Detmers, Jean Dulieu, Th. M. Peet, J. C. Rip en mr P. H. D. Schlecht. In het comité van aanbeveling heb ben onder meer zitting Prof. dr L. F. de Beaufort, mr S. P. Baron Bentinck, burgemeester van Soest, dr J. A. W. Berghauser Pont, directeur-geneesheer van Zonnegloren, Jhr mr C. Dedel, in tendant van het Koninklijk Paleis, dr A. C. Polak, oogarts, dr P. H. Ritter jr, Jan P. Strijbos, drs H. Wilhelm, rent meester van Pijnenburg en Evert Z andstra. Wie van zijn waardering voor het werk van Rinke Tolman wil getuigen, die kan gireren op nr 548033 van dokter J. C. Rip te Soest, met vermelding „Huldeblijk Rinke Tolman". De heer S. Detmers, Klein Engendaalweg 24 ziet gaarne kaartjes met handtekenin gen of eventueel een pasfoto tegemoet voor het samenstellen van een ge denkboek. Terwijl men hiermee bezig is werkt Rinke Tolman, zoals hij altijd werkte. Kortgeleden is een zak-encyclopedie voor sportvissers gereed gekomen en met Ludwig Koch werkt hij aan het boek „Planten-Brehm". Maar hij doet nog veel meer en vooral werk in het be lang van de jeugd heeft zijn aandacht. De jeugd moet steeds meer gewonnen worden voor de natuur en met zijn publicaties levert Rinke Tolman zijn Wat aanvankelijk slechts in de vrije tijd gedaan werd groeide uit tot een dagtaak, die enorm veel tijd vergt en waarbij de auteur de hulp van zijn echtgenote niet missen kan. Zij ver zorgt het fotowerk van de tientallen boeken, die bij alle natuurliefhebbers overbekend zijn. De auteur is het meest gesteld op zijn boek „Zwervend langs de Zuidwal", dat hij schreef in samenwerking met de heer W. A. van Elmpt, eveneens Soestenaar en werkzaam aan de katho lieke school in de Steenhoffstraat. Voor het tot stand komen van dit boek hebben de beide auteurs een zestigtal tochten gemaakt. Het boek handelt over het leven in de natuur langs het IJsselmeer en wel speciaal van Mui den tot Elburg. De eerste druk ver scheen in 1949. De heer Tolman is van mening dat hij het meeste succes gehad heeft met de zesdelige serie „Kijk uit je ogen", die in samenwerking met dr Kruseman geschreven werd. Meer dan 40 delen verschenen in de serie „Wat leeft en groeit". Het zou teveel ruimte vergen om alle werken op te sommen, die door de arbeid van Rinke Tolman ontstonden. Hij werkte samen met dr Fop I. Brou wer, met Jan P. Strijbos en met vele anderen die bekende namen dragen voor de natuurliefhebbers. Lang geleden schreef de heer Tolman Friese gedichten waarvan er vele door Giacomo Prampolini in het Italiaans vertaald werden. Mevrouw Tolman liet de bundel „Zon en schaduw" uitgeven en het dichterschap van het echtpaar Tolman verloochende zich ook niet in de oorlog, hetgeen blijkt uit een bun del verzetspoëzie, die onder pseudoniem uitgegeven werd. Vele uren achter het schrijfbureau, maar ook vele uren in de natuur, de onuitputtelijke bron, waarop men nooit uitgestudeerd raakt. Zwervend door de polder, ma ar ook door het Soester duin landschap hebben velen de heer Tol man ontmoet en anderen hebben ge profiteerd van zijn kennis door deze tochten met hem mee te maken. Het is dan ook een vanzelfsprekend heid dat er vele mensen zijn, die de vijfentwintigste mei voor de heer en mevrouw Tolman tot een gedenkwaar dige en onvergetelijke dag willen ma ken, want hij heeft zoveel gedaan en doet nog dagelijks zoveel om de liefde voor de natuur uit te heffen boven het toenemende materialisme, het ken merk van de tweede helft der twin tigste eeuw. GELDLENINGEN. Door bemiddeling van een tussenper soon heeft de gemeente twee leningen, respectievelijk van 800.000.-en 1.250.000.aangeboden gekregen. Voor de eerste lening moet 4 procent rente betaald worden en voor de twee de 4.25 procent. De totale 800.000. zullen op 4 april 1968 afgelost moeten worden en bij de lening van 1,25 mil joen is aflossing in de eerste tien jaar niet toegestaan. Het eerste bedrag kan in april opge nomen worden, het tweede in septem ber. Het college stelt de raad voor deze be dragen te lenen. Hiervan zullen de vol gende objecten gefinancierd kunnen wordenvernieuwing natuurbad, een noodgebouw naast het gemeentehuis, riolering en wegenaanleg op het indu strieterrein, grondaankopen „achter Dammers", grondaankopen voor weg- verbreding, diverse onderwijsuitgaven, bijdragen in de restauratiekosten van de N.H. Kerk, verbetering van de Ko- ninginnelaan, aankoop van grond voor sportterreinen, een bijdrage voor de aanleg van een parkeergelegenheid aan de Van Weerden Poelmanweg, aankoop van grond aan de Klaarwa- terweg, de Soester Engweg en de prof. Lorentzlaan, kosten van uitbreidings plannen, de verkeersinstallatie op de rijksweg te SoeSterberg en diverse uit gaven tot een totaal van 2.048.310.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5