VAN ESSEN voor Foto RUMOER OM NEDERLAND. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto* en Scooterrijschool D. ENGEL SOEST GIREREN VAN ABONNEMENTSGELD. De Nederlandse haan heeft oproer ge kraaid en het geluid en de echo's zijn bij lange na nog niet verstomd. Het is allemaal begonnen op de begin februari in Parijs gehouden topconfe rentie van de zes E.E.G.-landen. Daar toonde minister Luns (Buitenland se Zaken) volkomen onverwacht een hard en onverzettelijk gezicht, geheel iets anders, dan het min of meer hu moristische, dat men van hem ge wend is. Minister Luns trok zich niets aan van de boze woorden van Europa's oude man, de Duitse Bondskanselier Adenau- er, en nog minder van Europa's boze man, de Franse president De Gaulle. Op politiek terrein heeft hij hen allen bij de neus genomen, wat onze excel lentie bij De Gaulle niet moeilijk zal zijn gevallen. Op deze gedeeltelijke Europese conferen tie heeft Nederland de rol gespeeld van beschermer der zwakkeren, zij het dan, dat die zwakkeren zich daar geen ogenblik bij hebben aangesloten. Er zijn in Parijs lelijke woorden gevallen. Wat er precies gezegd is blijft toch echt wel verborgen achter de muren van de di verse ministeries, al lekte er iets van uit via een telegram aan de diverse Nederlandse diplomatieke vertegenwoor digingen in het buitenland. Er is een regelrechte woordenwisseling geweest tussen Adenauer en Luns. Adenauer, die het bij Duns toch al ver bruid had door de vriendelijke toon, die Duitsland heeft aangeslagen ten op zichte van het Indonesische heerschap Soebandrio. NIEUWE WEG 97 TELEFOON 2543 ,,Wij zouden ons kunnen afvragen, hoe de Bondsrepubliek zou reageren op een Nederlandse uitnodiging aan Ulbricht, het Oostduitse staatshoofd", heeft Luns later gezegd. Kernpunt van alle moeilijkheden was een op de Parijse topconferentie op ta fel gelegd communiqué, dat alleen maar ondertekend behoefde te worden. Het was opgesteld door Frankrijk met een Duitse souffleur op de achtergrond. Het stuk hield in, een overeenkomst over een nieuwe Europese politieke con federatie. Een politieke samenwerking, gegoten in de vorm van de E.E.G. Dat wil zeggen, dat dit lichaam naast economische ook politieke macht zou krijgen en dat alles zonder Engeland, dat in een Europees geheel toch moei lijk kan worden gemist. Engeland is de leidende partij in het tweede Europese blok, de zeven landen omvattende E.V.A. Minister Luns had echter meer bezwa ren tegen het communiqué dan alleen het ontbreken van mogelijkheden voor samenwerking met Engeland. Wat hem vooral zo verrastte was de vaderlijke eensgezindheid van de twee grote sta ten, Frankrijk en Duitsland. Minister Luns gevoelt er helemaal niets voor door deze twee landen te worden ge regeerd. Hij heeft dat onomwonden gezegd. Hij verweet de beide landen, niet genoeg rekening te hebben gehouden met de belangen van de kleinere partners. Het zou geen ideale situatie zijn, wan neer we een Europees gebouw krijgen, waarin de kleinere landen alleen mo gen rondlopen aan de hand van de grote broers. Minister Luns heeft ge wezen op de afspraak, die was gemaakt, dat er die dag geen beslissingen zouden worden genomen. Toch werden zij afge dwongen. Althans het werd geprobeerd. Door het verzet van de Nederlandse mi nister van Buitenlandse zaken is er nog geen beslissing over het politieke Euro pa der Zes genomen. Die is uitgesteld tot de nieuwe bijeenkomst der zes re geringsleiders of -afgevaardigden op 19 mei in de Westduitse hoofdstad Bonn. In de tijd, die hiertussen ligt, moeten de verschillen tussen beide kanten worden opgelost. Naar verluidt, heeft minister Luns hiervoor een diplomatiek offen sief ontketend, dat erop is gericht steun te vinden onder de E.E.G.-partners voor zijn afwijzende houding t.o.v. de Frans- Duitse plannen. Verscheidene ambasa- deurs heeft hij in Den Haag ontvangen. Hij kan nu doen wat hij zo graag voor februari had willen doen, namelijk op diplomatiek niveau overleggen, hoe uit eindelijk de kaarten op de conferentie tafel zullen worden gelegd wanneer op 19 mei in Bonn wordt vergaderd. De vorige maal was dat onmogelijk ge maakt doordat Frankrijk en Duitsland, vertegenwoordigd door De Gaulle en Adenauer, één dag voor de conferentie der Zes bijeen kwamen en het com muniqué opstelden. Zal het rumoer, dat door minister Luns in de Europese Kamers is ontketend, resultaat hebben Daarbij zal veel af hangen van het gesprek, dat de Duitse Bondskanselier en de Franse president opnieuw één dag voor de mei-conferen tie, op 18 mei, zullen hebben. Wanneer daar opnieuw een resolutie wordt daargemaakt, die de andere E.E.G.-leden de volgende dag maar hebben te onder tekenen, dan is nog alles voor niets geweest. Minister Luns wil voor een politieke in tegratie van Europa de W.E.U., de West Europese Unie, gebruiken. In dit li chaam heeft ook Engeland een plaats gekregen. Onlangs is dit orgaan, kort na de conferentie der Zes, bijeengeko men. Engeland verklaarde in die ver gadering bereid te zijn tot nauwere economische samenwerking te willen ko men tussen de Zes en de Zeven. Maar voor deze pijler onder de zo belang rijke brug tussen de beide Europese blokken werd een voorwaarde gesteld politiek overleg met de Zes. Engeland doet dus ook alle mogelijke moeite vaste voet te krijgen op het Europese vasteland. Daarbij nu gehol pen door minister Luns. In mei zal wor den beslist of op de tenen aan die voet zal worden getrapt, of dat de rest van het (Engelse) lichaam zal worden bin nengehaald. Er zal ook een antwoord worden gege ven op de vraag of de kleine Europese landen, waaronder Nederland, een stem in het kapittel zullen blijven behouden of gedegradeerd zullen worden tot wat rumoerige maar verder onmondige schooljongens. JAARVERGADERING DIERENBESCHERMING. De afdeling Soest van de Nederlandse vereniging tot Bescherming van Dieren heeft in het Oranje Hotel de algemene ledenvergadering gehouden onder lei ding van de voorzitter, de heer P. M. Wijsmuller, die in zijn openingswoord zijn vreugde uitsprak over de goede opkomst. Een bijzonder welkomstwoord kregen de leden van de afdeling Baarn die aanwezig waren. De heer Wijsmuller deelde mee, dat in 1960 weinig gedaan is aan acties, maar dat de aandacht speciaal gericht was op het dierentehuis. Uit de nalatenschap van een overleden lid ontving de afdeling 1000,waar voor dank gebracht werd. Er werd besloten een telegram aan de voorzitter van de landelijke vereniging mr dr Hugenholz, te zenden uit dank voor het feit dat de nieuwe dierenwet tot stand kwam. Mevr. W. van Woerkom-'s Gravendijk werd tot bestuurslid herkozen en in plaats van mej. N. G. Koopmans, die aftrad en zich niet herkiesbaar stelde, werd de heer L. W. Menge tot bestuurs lid benoemd. De heren P. M. Wijsmul ler en C. 't Hart werden gekozen tot afgevaardigden naar de algemene leden vergadering, welke in Den Helder plaats vindt. Abonné's, die het abonnements geld voor het 2e kwartaal van ons blad 2.10 voor Soest en Soesterberg en 2.25 voor an dere gemeenten) wensen te gire ren, verzoeken wij beleefd dit eerstdaags te doen. Bij overschrijving na 1 april kun nen wij niet voorkomen, dat een kwitantie wordt aangeboden, daar de abonnementskwitanties dan in handen zijn van de incasseerders. Administratie SOESTER COURANT. De grootste keuze camera's ter plaatse. BIRKSTRAAT 2 SOEST In zijn openingswoord bracht de voorzit ter dank aan allen die ervoor zorg den, dat de afdeling een goed 1960 ge had heeft. Ook werd dank gebracht aan de inspecteur, die weer vele do nateurs en leden geworven heeft en kans zag 400 kalenders te verkopen. Naast zijn inspectiewerk vond hij ook nog tijd om werkzaamheden in het I asiel te verrichten, tijdens het verlof van de beheerder. Het bestuur van de afdeling Baarn heeft met de afdeling Soest onder handeld over het huren van een deel van het asiel aan de Klein Engendaal- weg, maar dit gaat niet door. Dank werd gebracht aan de penning- meesteresse, mevr. W. H. van Woer kom-'s Gravendijk en aan de heer en mevrouw Kok voor het verzorgen van het blad „Soester Dierenbelangen". Ook het afgelopen jaar was de samen- i werking met politie en pers weer uit stekend en de voorzitter sprak hierover met waardering. Het voorstel in de gemeenteraad de hondenbelasting te verhogen heeft het bestuur met zorg vervuld. Met alle [middelen is getracht deze verhoging te- gen te gaan, maar het heeft niet gebaat, i Verheugend is het, dat bezwaarschrif- j ten bij de gemeente grondig bestudeerd I zullen worden, maar het is dan ook ge- wenst dat men slechts om verminde- j ring of vrijstelling vraagt als dit beslist nodig is. De secretaris, de heer C. J. t Hart, bracht verslag uit over het afgelopen jaar. Hij ging nader in op het verzoek I van Baarn een deel van het dierentehuis I te huren. Zes hondenkennels en drie grote kattenkennels - waarin 15 poesen ondergebracht kunnen worden - had Baarn nodig en het beheer en de ver- zorging zouden in handen van Soest j blijven. Om financiële redenen gaat deze huur niet door. I Het aannemen van de nieuwe dieren wet stemt tot vreugde. Vooral de ket tinghonden zullen het hierdoor beter krijgen. Toch blijft de strijd doorgaan, want het doel is dat het gehele systeem minderwaardig is. De penningmeesteresse, mevr. W. H. v. Woerkom-'s Gravendijk. gaf het finan cieel overzicht. Zij bracht dank aan de beheerder van het dierenasiel, de heer Postema, voor het akkuraat bijhouden van de staten. Er waren vele uitgaven, waaronder gro te, zodat er nagenoeg geen winst ge maakt kon worden en het legaat van 1000,bracht dan ook uitkomst. Aan contributies en donaties werd 3000,ontvangen en aan giften 1400,Enkele kleine acties brachten eveneens 1400,op. De totalen van de balans bedroegen on geveer 42000, De heer P. M. Wijsmuller bracht ver slag uit van het asiel. In drukke pe rioden worden ruim 100 honden en kat ten verzorgd. De polikliniek werkt nu ruim 7 maanden en velen denken nog dat zij lid of donateur moeten zijn om hun dieren daar te laten helpen. Dat is echter niet het geval. Katten kunnen tegen kattenziekte inge ënt worden en het bestuur zou ook graag zien dat honden ingeënt worden, maar de kosten hiervan zijn ƒ17,50 en dat is vaak teveel op een korte pensiontijd. Er werd in het afgelopen jaar een zie kenafdeling gebouwd en er werden verscheidene verbeteringen aangebracht, die samen 4000,kostten. De heer Postema zal Soest verlaten en vanaf 1 april is er een nieuwe beheerder voor het asiel nodig. De heer J. de Vries zal hem opvolgen. Hij zal evenals de heer Postema, kunnen rekenen op de grote steun van zijn assistenten Sofie Anslijn en Dientje van Rooij. In het jaar 1960 verbleven ruim 700 pension-, zwerf- en afstandshonden en katten in het asiel. Het aantal over nachtingen bedroeg 16.351. FILM OVER CANADA. Dinsdagavond kwamen de leden van de Nederlandsche Reisverenigmg, af deling Soest, bijeen in het City-theater, waar een kleurenfilm over Canada ge draaid werd door de vereniging De Nederlandse Schoolbioscoop. Het com mentaar bij deze film werd door de heer A. Reys gegeven. Hij werd ingeleid door de voorzitter van de afdeling, de heer J. H. Raven, die mededeelde, dat het bestuur dit maal een film over Canada gekozen had omdat vele Nederlanders daar wo nen en hun familieleden willen wel eens kennismaken met dit land, waar heen ook de secretaresse van de af deling zal gaan. De heer Raven achtte deze film een welkome afwisseling om dat anders uitsluitend films gedraaid worden die gericht zijn op het beste den van de vakantie. Het was een aantrekkelijke en bijzon dere film. Men zag Indiaanse stammen, die nog zeer primitief leven en hun bestaan in de jacht vinden. Men maak te kennis met de Eskimo's in het hoge noorden, die van de jacht en de vis serij leven. Machtige rivieren worden bevaren met lichte kano's van boomschors, die ge makkelijk uit het water gehaald en ge dragen kunnen worden als een stroom versnelling of een waterval dit nodig maakt. Primitieve volken, maar ook moderne mensen in moderne steden. Mensen van velerlei ras zijn naar Canada ge ëmigreerd en zij hebben daar een ge meenschap gebouwd waarin het moge lijk is dat de rassen samenwerken zon der haat. Canada is er in geslaagd de rassentegenstellingen te overwinnen en voor een groot deel is daaraan de voor uitgang te danken. Industriecentra, prachtige steden, land bouw, veeteelt en visserij, dit alles passeerde de revue en de aanwezigen hebben een goed inzicht gekregen in het Canadese leven, dat door zoveel Nederlanders gedeeld wordt. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU SOEST. In februari 1961 daalde de geregistreer de arbeidsreserve van mannen van 150 naar 122. In de laatste tien jaar is slechts het februaricijfer van 1957 la ger geweest. De daling van de werkeloosheid is voornamelijk te danken aan de gun stige weersgesteldheid, waardoor met nieuwe bouwwerken vroeger in het jaar begonnen kon worden dan anders het geval is. In de aanvraag naar mannelijk perso neel trad nog een lichte stijging op van 220 naar 4!24. De grootste vraag gaat uit naar metaalbewerkers en wel tot een aantal van 110. In de overige sectoren van het bedrijfs leven variëren de vraagcijfers van 5 tot 25, waarbij de vraag naar bouwvak arbeiders en ongeschoolden het be langrijkst is. De seizoen- en wrijvingswerkloosheid, alsmede het aantal minder geschikten, namen in de verslagperiode af. De werkloosheid van mannen is in februari 1961 een derde lager dan in I de overeenkomstige periode van vorig jaar. Voor wat de cijfers per gemeente be- treft, valt het op, dat de werkloos-1 heidsdaling in de afgelopen maand voornamelijk heeft plaats gevonden door de wederopneming in het ar beidsproces van werklozen uit de ge meente Soest. In het aanbod van en de vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten traden wel vele mutaties op, maar de standcijfers op het einde van februari 1961 ver schilden weinig met die van de voor afgaande maand. Het overzicht van de gegistreerde ar beidsreserve bij de mannen is als volgt Eind februari 1961 Baarn 55, Soest 66, Eemnes 1, totaal 122. Eind januari 1961 Baarn 56, Soest 92, Eemnes 2, totaal 150. Eind februari 1960 Baarn 68, Soest 112, Eemnes 4, totaal 184. SOEST-ZEIST WON WEER. Het politie-elftal van de corpsen uit Soest en Zeist heeft dinsdagmiddag op nieuw gewonnen en nu was een po litie-elftal uit Schiedam het slachtoffer. Zij kwamen welgemoed naar Soest en gingen welgemoed weer weg, hoewel zij met 41 verloren hadden. Met deze overwinning staat de combinatie op de drempel van het kampioenschap van de eerste klasse B der Nederlandse politie- Sportbond. Er zijn nog 4 wedstrijden te spelen en Soest-Zeist staat aan de kop van de ranglijst met 15 punten uit 8 wedstrij den, zodat slechts éénmaal gelijk ge speeld is en verder gewonnen. Er zijn in deze acht wedstrijden 38 doelpunten gemaakt en slechts zeven maal werd de keeper van de com binatie gepasseerd. Aanvankelijk werd er door de com binatie nogal wat kansen gemist en het zag er naar uit dat Schiedam zich maar niet een-twee-drie gewonnen zou geven. Na een kwartier behaalde Soest- Zeist echter het eerste succes en het was rechtsbuiten Duyvenbode die hier voor zorgde. Hij passeerde drie spelers en ging zelfs met de bal keeper De Jong voorbij (10). Twee minuten later combineerden v. d. Klashorst en Baams kundig door de Schiedamse verdediging heen en zij stelden Been instaat de stand op 29 te brengen. De Schiedamse voorhoede gaf zich niet gewonnen en bracht het doel van de combinatie in gevaar. Na een half uur spelen hadden de gasten succes, toen doelman v. d. Weerd de bal buiten zijn strafschopgebied in de handen nam en een vrije schop tegen zich kreeg. Het werd een doelpunt. Drie minuten later ging Been er alleen vandoor en met een boogballetje pas seerde hij keeper De Jong (31). In de tweede helft werd bijzonder kalm gespeeld en alleen Been blonk uit. Na een half uur had linksbuiten v. d. Klashorst succes met een schot, dat de Schiedamse keeper wel gehou den zou hebben als spil Franssen de bal niet van richting veranderd had. Nu werd het een doelpunt (41). Schiedam bleef volhouden, maar het leverde niets op en in de stand kwam geen verandering meer. NIEUWE ONDERWIJZERES. Aan mevrouw J. M. van Wieren-Vos is eervol ontslag verleend als onderwij zeres aan de openbare school, Beetz- laan. Het hoofd van deze school heeft in de voorziening van de vacature mej. L. Nieuwland voorgedragen. Zij is reeds vanaf 7 november 1960 aan de school als tijdelijk onderwijzeres verbonden. De inspecteur van het lager onderwijs kan zich met dit voorstel verenigen en het college stelt de raad voor mej. Nieuwland te benoemen, hoewel het gebruikelijk is dat er bij de benoeming van een leerkracht een voordracht op gemaakt wordt. LEDENVERGADERING V.V.D. Op maandag 13 maart vergadert de af deling Soest-Soesterberg van de V.V.D. in het Oranje Hotel. De jaarverslagen over 1960 zullen uitgebracht worden en er is bestuursverkiezing. De heren J. Detmar en Ir J. G. F. Gijzen treden periodiek af en zij stellen zich her kiesbaar. Na de pauze zal de ..V.V.D.- dag" besproken worden. Deze wordt op 9 september in Scheveningen gehou den. J BEDRIJFSWONING. Ik woon in een huis van mijn vorige I baas en ik moet er uit als er een op- volger benoemd is. Kunt u mij zeggen hoe lang de opzegtermijn is Wanneer mag een woning als bedrijfswoning be- j titeld worden In mijn arbeidscontract stond niets over de woning vermeld, deze staat wel op de tuin. Ik heb geen i huurcontract doch heb wel altijd huur i betaald, aldus M. W. Antwoord Een bedrijfswoning is er, als de arbeid noodzakelijker wijze met zich meebrengt dat de arbeider de wo ning bij het bedrijf bewoont. Deze vraag kan in uw geval door de rechter worden beslist. Als de woning een bedrijfswo ning is, dan is deze geen huurwoning en behoeft een opzegtermijn ook niet in acht genomen te worden. Werd de vergoeding welke u betaalde, I inderdaad als huur betiteld De kwestie 1 is belangrijk genoeg om eventueel na der onderzocht te worden door een ad- vocaat, mits uw belang ermede is ge- diend. A.O.W. Als een weduwe, die uitkering ontvangt krachtens de Algemene Ouderdomswet, trouwt met een weduwnaar die even eens dit ouderdomspensioen geniet, hoe gaat het dan met de uitkering na het huwelijk Moeten er nog bepaalde for maliteiten uitgevoerd worden nadat het huwelijk gesloten is aldus J. de M. Antwoord In dit geval behouden zo- 1 wel de man als de vrouw de uitkering voor ongehuwden. Van het huwelijk dient uiteraard kennis te worden gege ven. ALIMENTATIEPLICHT. Man en vrouw zijn van echt gescheiden de man betaalt alimentatie voor zijn 3 kinderen, die bij de moeder zijn, niet voor de vrouw. De man hertrouwt en i zijn ex-vrouw ook moet nu de vader I verder alimentatie betalen En op welke leeftijd van de kinderen eindigt de alimentatieplcht vraagt A. M. AntwoordDe man blijft onderhouds plichtig ten aanzien van zijn kinderen tot hun meerderjarigheid. Het kan ech ter zijn, dat er nu reden is in verband met gewijzigde financiële omstandighe den het bedrag van het onderhoud op nieuw door de rechter te laten vast stellen. Raadpleegt u uw advocaat. HOEVEEL MAG IK BIJVERDIENEN 7 Van enkele lezers kwamen brieven bin nen over de bijverdiensten van henzelf of van hun echtgenote, met de vraag hoe nu de inkomstenbelasting wordt be rekend. Antwoord Deze lezers vallen in de in komstenbelasting wanneer zij naast hun loon meer dan 200 gulden netto andere inkomsten genieten. Dus b.v. rente spaarbankboekje, dividend, huur of huurgenot van eigen woning e.d. en ook bijverdienste van hun echtgenote te- zamengeteld. Deze neveninkomsten moe ten zij geheel aangeven op het aangif- tebiljet. Verdient de vrouw aan loon, dan worden ook voor haar 100,ver wervingskosten verondersteld. Verdient een gehuwde vrouw b.v. 280,bruto, dan is dat 180,netto en dan valt haar man niet in de in- komstenbelasting. Geniet hij of zij daar naast (want het inkomen van de ge- l huwde vrouw wordt als inkomen van de man beschouwd) nog b.v. 50, rente of dividend, dan hebben zij in totaal 230,n.1. 180,50, netto neveninkomsten en dan valt de man wel in de inkomstenbelasting. De inkomstenbelasting wordt berekend over het totaal van de lonen van de man en zijn vrouw vermeerderd met j de andere inkomsten. Van het verschul- digde bedrag worden de reeds van haar ingehouden bedragen aan evt. loonbelasting afgetrokken. HUURPROBLEEM. Mijn huurder heeft een contract gete- 1 kend, dat hij, zodra ik de woonruimte zelf nodig heb, tot ontruiming zal over gaan. Hoe moet dat in zijn werk gaan Dit jaar wil ik er in. Aldus P. Antwoord Wij vrezen, dat uw huurder toch gebruik zal maken van de mogelijk heid tot huurbescherming. U moet in elk geval zorgen, dat u hem de huur duidelijk opzegt. Dat kan gerust per soonlijk geschieden en behoeft niet I schriftelijk te gebeuren. U kunt bij evt, weigerachtige houding dan direct rea geren. Blijft uw huurder bij zijn hou ding, dan zit er niets anders op, dan hem een proces aan te doen. Wendt u daarvoor tot een (kantongerechts)deur- waarder. De rechter krijgt dan de vraag voorgelegd of hij de belangen van u en van de huurder bij de bewoning te- I gen elkaar wil afwegen.

Soester Courant | 1961 | | pagina 6