Heropening „De Gouden Laars" 1811^ t Uitstekend toneel van „Ons Genoegen". S.E.C. won van C.D.N. met 3-2. Donateursconcert van P.V.0. Winst voor B.D.C. HET OOG GERICHT OP NEDERLAND-BELGIë. DINSDAG 21 MAART 1961. 40e JAARGANG no. 22, Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2,10 - per post 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 De Deense predikant Kaj Munk was een strijdbare figuur, die niet alleen in het geestelijk leven van zijn land, maar ook op cultureel gebied veel zeg genschap had. Zijn strijdbaarheid bezorgde hem uiter aard vijanden en de gevaarlijkste van hen waren de Duitsers, die hem in januari 1944 zonder vorm van proces vermoorden omdat Munk een belang rijk verzetsstrijder was. In 1932 schreef hij het bekende to neelstuk „Het Woord", dat reeds twee maal verfilmd is en enkele maanden geleden door de toneelvereniging ,,Ons Genoegen" uitgekozen werd als stuk waarmee opnieuw een poging gedaan zou worden de V.V.V.-wisselbeker te veroveren. „Het Woord" is een zwaar stuk, dat niet alleen grote eisen stelt aan de spelers, maar ook aan het publiek en het was een goede gedachte van het bestuur van „Ons Genoegen" ds B. Maarsingh te verzoeken een inleiding bij dit spel te schrijven en een woord vooraf te spre ken. In het stuk vraagt de schrijver zich niet alleen af of met de dood het ein de van alle dingen gekomen is, maar ook of het thans nog mogelijk is dat de wonderen gebeuren waarvan .wij in de Bijbel kunnen lezen. Alle spelers en speelsters in het stuk hebben te maken met dit wonder en slechts de krank zinnige Johannes en de kleine Maren geloven dat zo'n wonder mogelijk is. Voor de ogen van het publiek voltrekt zich dan dit wonder en het is het ein de van een aangrijpend stuk, dat uit stekend gebracht werd. De zaal was niet geheel vol, maar dat is begrijpelijk, wanneer men bedenkt dat er geen bal na was in verband met| het gegeven dat door Munk in dit to neelspel behandeld werd. Dat doet die mensen thuisblijven, die van een to neelavond een feestavond willen ma ken, maar het doet juist hen komen die alleen maar om het toneel gaan. Onder de toeschouwers bevonden zich de juryleden, de heer Gronloh sr, Gron- loh jr en Van Weelden, de heer H. G. Scholtmeijer als bestuurslid van de V.V.V. en de heer A. G. Terhorst - oud- bestuurslid van de V.V.V. en oud-Soes- ter - met zijn echtgenote. Op de boerderij Borgenswaard woont Mikkel Borgen (M. ter Hoeven) met zijn zoons Mikkel (H. v. d. Broek), An ders (J. van Rossum) en Johannes (J. Zeggelaar). Mikkel jr is getrouwd met Inger (mej. J. Praag) en zij hebben 'n dochtertje, de negenjarige Maren (Ine ke ter Hoeven). Johannes is door het verongelukken van zijn verloofde krank zinnig geworden. Anders is verliefd op Anne (mej. M. Verwoerd), de dochter van Peter de kleermaker (G. Veldhuizen) en zijn vrouw Kristine (mevr. L. Craats). De kleermaker wenst de boerenzoon echter niet als schoonzoon omdat hij van mening is dat de oude boer en zijn familieleden het slechts naar de schijn ernstig met het geloof nemen. De oude Mikkel en Anders bezoeken het huis van de kleermaker als deze een huisbijeenkomst leidt waar Mette Marie (mevr. E. Westerveld) getuigenis aflegt van haar geloof, maar het on derhoud dat de boer en de kleermaker hebben leidt tot niets. De boer gaat woedend naar huis, waar zijn schoondochter onder behandeling van dokter Houen (J. G. Kamerbeek) is, omdat haar tweede kind geboren zal worden. Zij sterft en als ds Bandbul (W. Daselaar) de rouwdienst beëindigd heeft, komt de krankzinnige Johannes thuis. Hij is genezen en op zijn gebed herleeft de dode. Het stuk werd zonder souffleur in het bekende hokje gespeeld, al moest er natuurlijk nu en dan wel eens gesouf fleerd worden. Nu was het echter niet zoals bij andere voorstellingen wel eens het geval is, dat een groot deel van het publiek de tekst tweemaal hoort. De rolkennis was over het alge meen heel goed en vooral de kleine Ineke verdient hulde voor de ijver waarmee ze haar rol ingestudeerd had omdat ze pas negen jaar is. Haar spel was bijzonder aantrekkelijk en ont roerend. De zwaarste taak had ongetwijfeld re gisseur M. ter Hoeven, die de hoofdrol speelde en dit op uitstekende wijze deed. Hij werd hierin echter ongetwij feld overtroffen door de heer G. Veld huizen, die van de dweperige kleer maker een bijzondere creatie maakte. De huisbijeenkomst, die door de oude boer verstoord werd, was een van de beste scenes uit het stuk. Ook de heer J. Zeggelaar, als de krank zinnige Johannes, verdient lof voor de wijze waarop hij deze moeilijke rol vertolkte. Juist van zijn spel hing veel af omdat hij de enige volwassene was die in het wonder gelooft dat zich aan het einde voltrekt als Inger uit de dood opgewekt wordt. Goed spel van allen, de één meer, de ander minder. De heer Daselaar vol deed aanvankelijk niet als dominé, maar tijdens de rouwdienst rond de kist van de overleden vrouw deed hij het uit stekend. Voorzitter J. G. Kamerbeek huldigde na afloop de speelsters en spelers. In het bijzonder de kleine Ineke, die deze hulde tenvolle verdiende en regisseur Ter Hoeven, die zich zo uitstekend van zijn dubbele taak gekweten had. Het eerste stuk voor de V.V.V.-wissel beker is gespeeld en de andere vere nigingen moeten nu trachten het beter te -doen dan „Ons Genoegen". Dat zal niet meevallen. S.E.C. speelde zondag een uitwedstrijd tegen C.D.N. uit Driebergen. Voor deze wedstrijd was Elverding op gesteld, maar die moest vervangen worden door A. van Duinkerken, die als linksback goed voldeed. Van Kooij speelde op de linksbuitenplaats en Van Breukelen was rechtsbinnen. De wedstrijd begon met een liclit S.E.C.- overwicht, maar dit werd niet be loond met een doelpunt. Dat kwam aan de andere kant, waar de C.D.N,-links buiten gebruik maakte van een kans, die hem geboden werd toen een bal door de Soester achterhoede slecht wegge werkt werd. C.D.N. bleef aanvallen, maar de on verwachte uitvallen van S.E.C. waren gevaarlijker dan het offensief van de gastheren. Na een half uur brak Wout de Bruin goed door de verdediging van C.D.N. heen. Hij omspeelde Van Laar, de linksback, ging de keeper, Van Zan ten, voorbij en maakte gelijk. Kort voor het einde van de eerste helft kreeg De Bruin een goede pass van Van Breukelen. Hij schoof de bal door naar v. d. Valk, die onhoudbaar scoorde. In de tweede helft was het al gauw 2-2 door een goal van linksbinnen Bies. Brouwer was inmiddels uitgevallen en hij werd vervangen door Kronemeijer. S.E.C. ging nu flink ten aanval om het winnende doelpunt te scoren en dat lukte. Burgman gaf een goede pass aan De Bruin. Deze passeerde spil Engel berg, ging ook de rechtsback Bakkenes voorbij en schoot de bal onhoudbaar in het C.D.N.-doel (2-3). Direct daarna kreeg hij opnieuw een bal van Burgman en weer scoorde hij. Dit doelpunt werd echter door de scheidsrechter afgekeurd. Pogingen van C.D.N. om toch nog een gelijk spel te behalen, faalden. KEUKENHOF IN SOEST. Woensdagavond zal de school in de Beetzlaan het Soester Keukenhof zijn. Temidden van bloeiende voorjaarhees ters zullen duizenden bloemen in fleu rige perken tentoongesteld worden en de kinderen van de school hebben hier voor gezorgd. De tentoonstelling is van 7 tot 9 uur. BEKROOND. Bij het internationaal kapconcours te Helmond behaalde mej. M. W. Rade maker, alhier, de 3e prijs en de 2e equipeprijs. Vrijdagavond heeft P.V.O. in de zaal van Eemland, her jaarlijkse donateurs- concert gehouden, onder leiding van de dirigent, de heer M Larsen, en opnieuw* is gebleken dal deze leiding voortreffe lijk is en dat de leden er veel voor over hebben om van P.V.O. een uit stekend korps tc maken. Voorzitter F. Heésbeen sprak het wel komstwoord, in het bijzonder tot wet houder K. de Haan en de leden van de adviescommissie, de heren De Bruin, Dijkstra en Van Es, afgevaardigden van de Soester verenigingen Animato en Apollo en van de Baarnse verenigin gen Crescendo en Voorwaarts. De heer Heesbeen sprak er zijn vreugde over uit dat zovelen gekomen waren om naar het concert te luisteren. Hieruit blijkt dat de belangstelling voor P.V.O. groeiende is. Misschien zal het r- r- Toen de heer J. Persoon een kleine tien jaar geleden een schoenenzaak in de Koninginnelaan overnam, was hij er van overtuigd dat hij naast de ver koop voor het repareren van schoe nen moest zorgen en zou moeten uit breiden als hij volledig zou willen con curreren tegen de grote zaken in de stad. Het eerste was vrij gauw te verwezen lijken en thans heeft hij twee mede werkers in de reparatiewerkplaats, maar die uitbreiding kwam eerst nu tot stand. En goed, want dan pas heeft het zin. De kleine winkel is een bijzonder grote winkel geworden dank zij het bijtrek ken van een kamer. En een zeer aan trekkelijke winkel ook. Niet alleen van buiten, waar een mooie pui als het ware een opvallend visitekaartje voor deze zaak is, maar ook van binnen, waar ruimte genoeg gekomen is voor de enorme sortering die men nodig heeft gm het de mensen volledig naar de zin te maken. De heren P. Persoon, L. Rademaker, Joh. v. Schalkwijk, J. Visser, Bosboom en Sukel zorgden respectievelijk voor de verbouwing en nieuwbouw, winkel betimmering, verlichting, schilderwerk, vloerbedekking en stucadoorswerk en zij zijn twee maanden bezig geweest, want voor de kamer die bij de winkel getrokken is, moest een nieuwe komen. Veel bezoek, veel bloemen en geschen ken, die het belang van deze herope ning voor Soestdijk en de Koninginne laan onderstreepten. in 1962 nodig zijn twee avonden voor de donateurs te geven. Het is belangrijk dat de donateurs de vereniging met een financiële bijdrage steunen, maar P.V.O. heeft ook deze be langstelling nodig. Zij is een stimulans om door te zetten als er tegenslagen zijn. En die tegenslagen zijn P.V.O. niet be spaard gebleven. De heer Lagemaat, die enkele tientallen jaren lid was, overleed, zijn zoon was lang ziek en de heer Venema kon even eens door ziekte zijn steun niet aan de vereniging geven. Er is echter met enthousiasme gerepeteerd, al moet dit dan ook in een krot gebeuren, om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Ook tambours en hoornblazers oefenen met veel ijver voor hun eerste gezamen lijk optreden. De heer Heesbeen dankte de dames Kenter en Ten Hoedt, die heel Soest afgelopen hebben om prijzen bijeen te krijgen voor de tombola. Ook werd dank gebracht aan de leden van de toneel vereniging „Kerkebuurt", die belange loos het tweede deel van de avond verzorgden. Tenslotte werd er door de voorzitter aan herinnerd dat er op 8 april in ge bouw St. Joseph een cabaretavond zal zijn ter versteviging van de kas. Hierna bracht P.V.O. een vlot en onder houdend programma van marsen, walsen en potpourri's en tambours en hoorn blazers lieten zich onder leiding van de instructeur, de heer H. ten Hoedt, horen. Zij deden het eveneens voortreffelijk. Na de pauze is er veel gelachen om de klucht „De Verrassing", die de dames J. Roelofsen, P. Rouwendaal-Hovius, M. Becker-v. d. Hoef en de heren Th. Roe lofsen, C. Hilhorst en B. v. d. Pol onder regie van de heer J, v. d. Broek opvoer den. De voorzitter bood na afloop bloemen aan en sprak een dankwoord. JOHANNES PASSION. Tweemaal achtereen is de Johannes- Passion van Georg Friedrich Handel door koor, solisten en orkest onder lei ding van Maarten W. Kooij, cantor-or ganist van de Oude Kerk, uitgevoerd in de week voor Pasen. Ditmaal is de Johannes Passion van Heinrich Schütz uitgekozen en dit werk zal vrijdagavond, tijdens een extra dienst, onder leiding van de heer Kooij uitgevoerd worden. De evangelistenpartij wordt gezongen door de gereformeerde predikant ds D. van Keulen uit Oldenhoven en Gert Hendriksen zingt de baspartijen. B.D.C. is er zondagmiddag in geslaagd met 3-1 te winnen van Minerva in een uitwedstrijd, die een triomf wedstrijd is geworden voor Nico Gros. Hij had een schitterende vorm mee van huis geno men en deze stelde hem in staat drie maal te scoren. Direct na het eerste fluitsignaal ging hij er al vandoor. Zijn opduiken in de Minerva-verdediging stichtte zoveel ver warring, dat een zenuwachtige back de bal het doel uitsloeg. Vóór de scheidsrechter had kunnen flui ten om B.D.C. een strafschop toe te kennen had Gros de bal al oerhard langs de Minerva-keeper geknald. B.D.C. had veel voordeel van de harde wind in de rug en daardoor konden vele corners genomen worden. Die le verden geen doelpunt op, maar een tweede doorbraak van Gros wel en nog voor de rust bracht hij de stand op 20 voor B.D.C. In de tweede helft had B.D.C. het heft ook in handen, ondanks de tegen wind. Minerva speelde wel een tech nisch goed spelletje voetbal, maar het lange combineren leverde geen doel punten op. Na twintig minuten brak Gros weer door. Hij werd zwaar gehinderd door enkele Minerva-achterspelers, maar trok zich hiervan niets aan en schoot onder de vallende keeper door en de bal vloog voor de derde maal in het net. Minerva gaf het niet op en vijf minuten later scoorde de middenvoor het eerste doelpunt. Het was tevens het laatste doelpunt van de wedstrijd en daardoor won B.D.C. verdiend met 31. VROUWENGROEP VAN DE V.V.D. De vrouwengroep van de V.V.D. zal vrij dagmiddag, in het Oranje Hotel, een bijeenkomst houden. Aan alle vrouwelijke leden van de af- Pessimisten zeggen wel eens dat het huidige Nederlands elftal alleen van België en Luxemburg kan winnen, maar woensdagavond zal toch eerst van onze zuiderburen gewonnen moeten worden, voordat die zwartkijkers gelijk hebben. Wie geen kaartje heeft kan naar de radio luisteren of misschien naar de te levisie kijken, maar dan zal het Feij- noord-stadion helemaal uitverkocht moe ten zijn, anders gaat dat niet door. Wel een beetje vreemd, want als de mensen niet willen komen dan maakt het weinig uit of de telvisie wel of niet uitzendt. De Belgen waren voor de oorlog als de dood voor mannen als Lagendaal, Bakhuys en Smit en nu zijn ze het voor Faas Wilkes, die niet lang geleden een groot aandeel had in de 9-1-overwinning op de Belgen. Het zou dus heel logisch geweest zijn als Faas Wilkes deel zou uitmaken van het elftal, dat woensdagavond de na tionale eer hoog moet houden. Zeker nu hij in zo'n voortreffelijke vorm is. Met logica begin je echter niet zoveel als je de overwegingen van trainer Elek Schwartz wilt volgen, want hij stelde Wilkes niet op. Hij weet het natuurlijk veel beter dan u of ik, maar een beetje dwaas is dit wel. Goed, Wilkes is bijna dertig en het zou schitterend zijn als wij een elftal kon den samenstellen van spelers die zo rond 25 jaar zijn. Zo'n elftal is natuur lijk wel samen te stellen, maar dit team zou waarschijnlijk nog niet van Monaco of Lichtenstein winnen, laat staan van België. Het is jammer dat Wilkes niet opge steld is en als Nederland woensdag avond verliest, dan kunnen we lekker zeggen dat dit komt omdat men hem gepasseerd heeft. En dat zullen we dan maar allemaal doen. KANTMAN. deling Soest-Soesterberg der V.VX). is een vragenlijst toegezonden en deze vragen zullen vrijdag besproken wor den. Zij luiden Hoe denkt u over de vrije zaterdag, res- pestieveljjk vijfdaagse werkweek Hoe denkt u dat de huisvrouwen er over het algemeen over zullen denken? Vindt u dat de overheid maatregelen moet nemen voor een zinvolle vrijetijds besteding Zo ja, welke maatregelen acht u gewenst Vindt u dat particuliere instellingen maatregelen moeten nemen voor een zinvolle vrijetijdsbesteding, of is u de mening toegedaan dat dit geheel indi vidueel moet gebeuren Welke gevolgen zullen er naar uw me ning te verwachten zijn van de verkor te werktijd op economisch gebied Vindt u dat het buitenshuis werken door gehuwde vrouwen aangemoedigd moet worden? Zo ja, welke factoren zullen dan een rol spelen en welke maat regelen zullen genomen moeten worden Denkt u dat in ons land het buitenshuis werken door gehuwde vrouwen op grote schaal zal plaatsvinden GEEN SPORTWEEK. Het bestuur van de S.S.F. heeft be sloten dit jaar geen sportweek of sport weekend te organiseren, omdat de fi nanciële positie van de federatie dit niet toelaat. Dit is per cirkulaire aan alle aangesloten verenigingen bericht. Ook acht het bestuur het niet nodig dat spoedig een algemene ledenvergade ring gehouden wordt, omdat een onder zoek ingesteld zal worden naar de mo gelijkheid te komen tot het oprichten van een stichting, die de Soester sport zal behartigen. Aan alle verenigingen is verzocht mede werking te verlenen aan dit onderzoek. Het wordt op verzoek van het gemeen tebestuur door de vereniging van Ne derlandse gemeente ingesteld. R.K. INSTUIF. Pater Brouwer zou woensdagavond voor de leden van de Instuif R.K. Jong Soest, in het St. Josephgebouw spreken, maar deze bijeenkomst is verzet naar donder dagavond, omdat woensdagavond de voetbalwedstrijd Nederland-België ge speeld zal worden en verwacht mag worden dat vele instuivers de uitzen ding hiervan willen volgen.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1