Boek van Groot Gaesbeeker maals dank aan het GUdebestuur, de Gilde aangeboden. Bloemententoonstelling in Beetzlaansehool. E. HEUPERS DERTIG'JAAR SOESTER GESCHIEDENIS. UITBREIDING VAN NIEUW-MARIËNBURG. HET OOG GERICHT OP RECLAME-TELEVISIE. VRIJDAG 24 MAART 1961. 40e JAARGANG no. 23. STER Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERU SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 schrijver van het boek en de drukker- Gistermorgen is in de raadszaal het eerste exemplaar van het boek over het Groot Gaesbeeker Gilde, geschre ven door de heer E. Heupers, door ou derman W. Schimmel van het Gilde aan de burgemeester overhandigd. Hierbij waren het bestuur van het Groot Gaesbeeker Gilde, de schrijver van het boek en de drukker-uitgever aanwezig. Het boek is verkrijgbaar bij het V.V.V.-kantoor aan de Steenhoff- straat en bij de heer W. Schimmel op het Kerkpad. De heer Schimmel wees er op dat het bestuur van 't Gild voor de tweede maal door het gemeentebestuur ont vangen werd. Het vorig jaar ter ge legenheid van de viering van het 400- jarig bestaan, bedoeld om de Soester bevolking bekend te maken met het wel en wee van 't Gild en nu ter ge legenheid van het gereedkomen van de geschiedenis van het Groot Gaesbeeker Gilde, geschreven door de heer Heupers ter gelegenheid van het 400- jarig bestaan. Het Gilde herleeft en al gaat het niet vlot, nog dit jaar zal er opnieuw ge schoten worden op de vogel en er zijn plannen voor een vendelcorps en een nieuwe trom. Het is verheugend dat de gemeente zoveel belangstelling voor de aktivitei- ten van 't Gild heeft en dat ook de bevolking zich hiervoor interesseert. Dit heeft geleid tot het schrijven van het boek door een „Mof", want zo mag een lid van 't Gild de heer Heupers als niet-lid, omdat hij niet in Soest geboren is, wel noemen. Jarenlang heeft hij zich de moeite ge troost te achterhalen wat in 't Gilde leefde:~Hij deed dit met energie en zelfs met verwoedheid. Het bestuur en de leden van het Groot Gaesbeeker Gilde zijn hem hiervoor zeer dankbaar en het wordt beschouwd als een injectie om op de goede weg der herleving door te gaan. Drukkerij Bevedeem heeft van het boekje een sieraad gemaakt, maar het is te hopen dat het niet uitsluitend een sierraad blijft maar dat het gelezen wordt door velen en de belangstelling voor Oud Soest nog meer zal opwekken. De heer Schimmel bood de burgemeester een exemplaar van het boek aan en deze dankte hiervoor. Bij de eerste oogopslag ziet men reeds dat het een keurig verzorgd boek is, aldus de burgemeester en de naam van de schrijver staat er borg voor dat het een goed-geschreven boek is. Het is verheugend dat het bestuur van het Groot Gaesbeeker Gilde het besluit nam deze oude vereniging nieuw leven in te blazen en dat dit besluit samenviel met het plan van de heer Heupers een boek te schrijven over het Gilde. Men kan instellingen uit de oude tijd overboord gooien, maar het is veel be ter ze aan te passen aan de huidige tijd, want het loslaten van het oude betekent een groot verlies. Gelukkig neemt de belangstelling voor oude za ken toe. Waarschijnlijk komt dit omdat de we reld zo snel verandert en men te ge makkelijk het contact met het ver leden kan verliezen. Het leven van de mens is gericht naar de toekomst maar wortelt in het ver leden en wie deze wortels aantast door het radikaal verbreken van het contact met het verleden kan ge makkelijk ontworteld raken. De burgemeester stelde het zeer op prijs dat de heer Heupers zich zoveel moeite gegeven had om te komen tot de samenstelling van dit aantrekkelijke boekje. Het is dan ook te hopen dat velen, en niet alleen oud-Soesters, van de inhoud zullen kennisnemen. De heer Klomp van drukkerij Beve deem, woont nog niet zo lang in Soest en het bedrijf is jong. Deze jonge be drijven lopen het gevaar geen deel te hebben aan het Soester maatschappelijk leven, maar de heer Klomp heeft ge toond dat zijn bedrijf niet door dit ge vaar bedreigd wordt. Aan de Soester samenleving is met het uitgeven van dit boekje een grote dienst bewezen en dit werk is een voorbeeld voor andere Soester bedrij ven - vooral jonge - die er door zullen beseffen dat het Soester bedrijfsleven een rol moet spelen in de Soester samenleving. Tenslotte bracht de burgemeester nog- uitgever, en hij sprak de wens uit dat velen kennis zullen nemen van de inhoud. Dit kan de belangstelling voor het verleden slechts stimuleren en zal het Groot Gaesbeeker Gilde ten goede komen. De leerlingen van de school aan de Beetzlaan houden ieder jaar een padde stoelententoonstelling en bij de expo sitie van de vereniging Floralia slaan zij altijd een uitstekend figuur. Het vorig jaar wonnen zij zelfs de beker. Een nieuw object is aangegrepen en leerkrachten, leerlingen en ouders heb ben hiervan veel genoegen beleefd. Er werden 600 bloembollen ingekocht. Het schoolfonds en de ouders sprongen bij, zodat elk kind voor slechts een dubbeltje een bol kon kopen. Die zijn in februari uitgereikt en in de afgelo pen weken kregen de kinderen instruc ties, waardoor bereikt moest worden dat alle bollen gelijk zouden bloeien. De één wat warmte, de ander wat kou en het lukte prima. Dat konden de vele tientallen ouders en andere bezoekers constateren, die woensdagavond in de gangen van de school de aantrekkelijke perkjes met vele bloemen en planten konden bewon deren. Ook wethouder K. de Haan kwam een kijkje nemen. Bij de perkjes stonden trotse kinderen, die zelf de uitnodiging voor deze expositie met tekeningen van bloemen versierd hadden. Velen van hen waren extra trots, omdat zij een prijs gewonnen hadden. De uitslagen zijn Narcissen 1. Pim Koeman. 2. Frans Boot. 3. Alte Venema en Gerrie Buyl. Blauwe hyacinten 1. Hans v. Hunen. 2. Magriet Hollander. 3. Chris Beer- nink en Bertje Kea. Oranje tulpen 1. Alte Venema. 2. San- der Benning. 3. Frans Boot, Rob de Vos en Chris Beernink. Gele tulpen 1. Bennie de Haard. 2. Henk van Essen. 3. Teus Verwoerd en Suze Kriek. Rode Tulpen: 1. Ciska Wiss, 2. Olga Kloet. 3. Mimi v. d. Broek en Piet van Hunen. Rose hyacinthen 1. Henny Dijkstra. 2. Bennie de Haard. 3. Bertje van Asselt en Alte Venema. Druifjes 1. Mimi v. d. Broek. 2. Gea Hosper. 3. Netty en Herman Lijftogt, Joke Pure veen, Chris Beernink en Rob de Vos Burchart. AMERIKAANSE BOTSING. Van Soestduinen kwamen drie auto's die achter elkaar reden. Voorop de Ame rikaan T.A.W., die bij hotel v. d. Brink stopte om daar linksaf te gaan. Achter hem reed de Amerikaan D. E., die af remde en daarachter J. H. v. N., die te laat remde en tegen de auto van E. botste. De voorzijde van de derde auto 'werd beschadigd, evenals een bandre corder in de auto van D. E. ROOF VAN LOOD. Een agent kreeg een tip dat twee ver dachte individuen zich ophielden bij het voormalige distributiekantoor op het Kerkpad. Hij ging op onderzoek uit en vond bij het gebouw een hoeveelheid lood, kennelijk voor vervoer klaar ge legd. Er is gepost en gepatrouilleerd maar de mannen die blijkbaar het lood wilden vervoeren kwamen niet opdagen. Wel toen het posten beëindigd was en het lood verdween. Een ooggetuige verklaarde, dat twee mannen het in een blauwe auto ver voerden. Gistermiddag deed de agent v. G. een goede vangst toen hij nog eens op on derzoek uitging en in het gebouw de 26-jarige J. EL D. en de 22-jarige W. H. kon arresteren. Zij hadden 100 kilo lood uit het gebouw gesloopt en aan een op koper verkocht. OUDERAVOND DA COSTASCHOOL. Er is een ouderavond gehouden, geor ganiseerd door leerkrachten en ouder commissie van de Da Costaschool. Mevr. Holtrop-Verhoef hield een cau serie over spraakontwikkeling, die ver duidelijkt werd met bandopnamen en Anne Holtrop declameerde. Een forum bestaande uit de dames mevr. dr Kliphuis, mevr. v, d. Ley en de heren Kenemans, Vijfhuizen en v. Kampen beantwoordde vragen en tot slot werd een film over Curagao ge draaid waarbij de heer Dikkers een toelichting gaf. Toen de heer E. Heupers, wiens boek over de geschiedenis van het Groot Gaesbeeker Gilde kant en klaar is, een kleine dertig jaar geleden in Soest kwam wonen, wist hij meer van En schede, Twente en Zaandam dan van onze gemeente. In Zaandam had het Czaar Peterhuisje zijn bijzondere belangstelling toen hij in deze plaats woonde en Twente had zijn interesse gedurende zijn verblijf in Enschede. Oppervlakkige lieden zeggen wel eens dat Soest geen historie heeft, maar ge durende dertig jaar heeft de heer Heu pers het tegendeel bewezen. Zijn bijdra gen aan het boek over Soest en de nu verschenen historie van het Groot Gaes beeker Gilde zijn daar onder meer de bewijzen van. Het plan tot het schrij ven van dit boek over 't Gild kwam bij de auteur op voor de viering van het 400-jarig bestaan in juni van het vorig jaar. Niet de historie in de eerste plaats heeft zijn belangstelling, maar de men sen die deze historie maakten en in het bijzonder de mensen die woonden in de streek waar hij zelf woont en dat is nu al bijna dertig jaar Soest. Het verzamelen van gegevens over de mensen uit het verleden moest groten deels gebeuren door het praten met Soester ingezetenen, die veel van het oude Soest wisten omdat hun families sinds vele jaren ei soms eeuwen in onze gemeenten woinden. Met de oer- echte Soesters, die aanvankelijk niet zo erg scheutig waren met hun inlichtingen tegenover een buitenstaander. Deze bui tenstaander is echter door zijn langdurig verblijf in Soest bijna een echte Soester geworden. Hilhorsten, v. d. Breemers, Brouwers en mannen die De Beer heten gaven hun inlichtingen en de heer Heupers noteer de jaar in jaar uit. Hij kreeg een schat van gegevens, die hij kon aanvullen met historische bijzonderheden uit de on uitputtelijke bron die zich op het ge meentehuis bevindt. Niet alleen de heer Heupers schreef over Soest, maar hij is de enige die steeds weer in het gemeentelijk archief dook en die steeds weer op zoek ging naar nieuwe bijzonderheden over Soest en in het bijzonder over de Soesters. Daarnaast is er veel te vinden in Utrecht en de universiteitsbibliotheek heeft aan de heer Heupers een trouwe bezoeker. Er leven nog zeer oude gebruiken in onze gemeente en de heer Heupers stelde ze te boek. Gebruiken bij geboorte, doop, huwelijk en dood, die steeds meer ver dwijnen. Spookverhalen bestaan ook nog, maar nu vertellen de ouders ze niet meer aan hun kinderen en het is goed dat zij, dank zij de aktiviteit van de heer Heupers op schrift gesteld zijn. „Bijnamen en Bijgeloof" staat er boven een artikel in het boek over Soest, dat het vorig jaar verscheen. Het is van de heer Heupers, die veel plezier gehad heeft in het opsporen van die oude bij namen, die uit de tijd raken, omdat niemand er meer opgesteld is Arisje Plaatvod, Dropje, Gart de Sjees of Drie kus van de Plank te heten. Dat was vroeger echter heel gewoon. In de Birkt moet vroeger een vrouw op een wit paard gereden hebben, op de Lazerusberg spookte het op een an dere manier en de ziel van ouwe boer De Beer waarde als een dwaallicht rond door het veen. Nu natuurlijk nog, maar we zien dat niet meer omdat we te nuchter zijn. Onze Soester voorvaderen zagen dat echter wel en hetgeen zij zagen is opge tekend door de heer Heupers, die een schat van gegevens verzamelde, waaruit hii putte om te publiceren in vakbla den, dagbladen, onze plaatselijke cou rant en sinds het vorig jaar in twee boeken. Er is nooit een volledige geschiedenis van Soest geschreven en de heer Heu pers is wel de laatste die gelooft dat deze geschreven zal worden. Het zou een gigantenwerk worden en het is de vraag of er genoeg belangstelling zou zijn voor dit lijvig geschrift, hoewel er belangstelling genoeg is voor het boek van Soest en belangstelling genoeg zal zijn voor het boek over het 400-jarig Groot Gaesbeeker Gilde, waarvan gis teren het eerste exemplaar op het ge meentehuis aan de burgemeester over handigd is. De heer Heupers praat graag over Soest. Over de rijke boeren, die al vroeg in de Birkt woonden en die Schothorst, Hilhorst of Butselaar heet ten. En over de arme stakkers in het veen, die heel andere namen hadden omdat zij zo ver verwijderd stonden van de rijken in de Birkt. Dit praten in besloten kring is het hou den van causerieën voor verenigingen en bijeenkomsten van belangstellenden geworden. Hierbij verleent de heer Th. Peet met dia's van Oud-Soest medewerking sinds men een vijftal jaren geleden op het uitstekende idee kwam, dat het aanbe veling zou verdienen zoveel mogelijk af beeldingen van het oude Soest bijeen te brengen en daarmee een groot deel van de Soester historie in beeld vast te leggen. Van deze beelden profiteren nu die mensen, die zich niet verbeelden dat zij ver verheven staan boven Soest, maar die belangstelling hebben voor het j wel en wee van onze voorgangers in deze gemeente. Voor deze mensen is de hobby van de j heer Heupers van grote waarde. En dat deze hobby niet saai is bewijst wel het gezellige liedje waarmee het boek over het Groot Gaesbeeker Gilde begint. Laat ons tot lof van Soest gaan zingen beminnen van veel fraaie dingen en wil mijn zin toch wel verstaan. Maar wil mijn eerst een glaasje schenken Dat zal immers de zaak niet krenken, maar het zal veel beter gaan. In 1920 betrokken de zusters Augustines- sen Nieuw-Mariënburg, nadat zij 15 jaar gewoond hadden in „Mariënburg" aan de Van Weedestraat. Het grote pand werd verbouwd en in gericht om zieken te verplegen. Er kwam een kraamafdeling en wat later werd een rusthuis aangebouwd. Dat was in 1926. Na 35 jaar zijn er nieuwe plannen voor uitbreiding en deze betreffen de kraam afdeling. Er komt een nieuwe vleugel bij van twee verdiepingen. Beneden zullen ziekenkamers, babykamers en 'n verloskamer komen en boven woonver trekken voor de zusters en een recrea tiezaal. Architectenbureau Thunissen- Van Kranendonk te Den Haag is met de plannen bezig en de tekeningen voor deze bouw zijn nagenoeg gereed. De vleugel die aangebouwd wordt zal ruim 31 meter lang en bijna vijftien meter breed worden en de hoogte wordt dertien meter. Er zal voldoende ruimte voor het verplegend personeel in komen. De ziekenkamers zullen zeven bij vier meter worden. Het ligt in de bedoeling zo spoedig mogelijk met de bouw te beginnen. KERKCONCERT VOOR PASEN. Op woensdag 29 maart zal er in de Oude Kerk een concert gegeven wor den onder leiding van de cantor-orga nist van deze kerk, Maarten Kooij. Van Hugo Distier zal de „Choral Pas sion" uitgevoerd worden. Het zal de eerste openbare uitvoering van dit werk in Nederland zijn. Van Joh. Seb. Baeh wordt het concert voor twee clavecim- bels en orkest uitgevoerd. Enige kleine werken omlijsten de muziek van Distier en Bach. Daaronder een cantate voor sopraan en strijkorkest van Franz Tundee. Aan dit concert werken vokale en in strumentale groepen mee en de solis ten zijn Maria v. d. Slikke, sopraan, Klaas Bolt, clavecimbel, Maarten Kooij, clavecimbel, Gerard de Vos, tenor en Gert Hendrikse, bas. Men zal op deze avond kennis kunnen maken met passiemuziek van een he dendaagse componist en ervaren dat de koorcompositiekunst nog niet uit gestorven is. JAAR VERG ADERIN G NED. VROUWEN ELECTR. VER. De leden van de afdeling Eemland der Ned. Vrouwen-Electriciteitsvereniging hebben gistermiddag, in hotel Zeiler, de jaarvergadering gehouden onder voor zitterschap van mevr. H. J. van Veeren- v. Lohuizen, die in een geestig openings woord de precaire positie van de huis- Toen het Nederlands elftal ruim 25 jaar geleden voor de poorten van Rome stond en iedere voetballiefhebber de schlager „We gaan naar Rome" zong, werd in Milaan tegen de Zwitsers ge speeld. Han Hollander verzorgde de reportage op zijn bekende enthousiaste manier en nagenoeg heel Nederland zat bij de radio. Een haastig man, die tijdens de uitzending per auto van Utrecht naar Amsterdam gereden was, verklaarde later dat hij de indruk ge kregen had door een land te rijden waarvan de bewoners geëvacueerd wa ren. Woensdagavond is het ongeveer het zelfde geweest en miljoenen zaten voor hun kijkkast, om te zien wat Moulijn, v. d. Hart en al die anderen zouden doen. En ze hebben allemaal genoten. Ongetwijfeld hebben ook zij plezier in de wedstrijd gehad, die zich dagelijks aangorden om een felle strijd tegen de commerciële televisie te voeren. Recla me op de t.v. achten zij de onder gang van het prettige plaatjes kijken. Zij vergeten echter dat het lang zal duren voor we weer een uitzending krij gen die zo doordrenkt is van de re clame als die van gisteravond. Vóór de wedstrijd geen aankondigingen in de trant van „lees die krant" en na de uitzending geen loflied op De Tele graaf, maar alom werd gesproken over de prettige stunt van dit dagblad, waardoor de heren die tegen reclame op de t.v. zijn heel voorzichtig en on opgemerkt in hun hemd zijn gezet. U moet namelijk vooral niet geloven dat de directie van de Telegraaf een slordige 25 mille voor deze grap neer legde om de lieve kijkertjes en voor al hun lieve lezertjes een gezellige avond te verschaffen. Geen sprake van. Reclame Een maand geleden deed een televisie man een schuchtere poging om van de manager van het Russische staatscirkus een uurtje op het scherm los te peute ren. Hij bood 10.000,De Rus vond dit grappig, want. in Duitsland was hem twee ton geboden en die had hij even zeer geweigerd als de 10.000,van de Nederlandse televisie. Als D.A.F. of Philips op het idee geko men waren dan hadden ze een mooie kans gekregen om reclame voor auto's en gloeilampen te maken door die twee ton neer te leggen. Televisie en reclame vormen een keurig stel, waar je plezier van kunt beleven. KANTMAN. vrouw schilderde wanneer men deze vergelijkt met die van de man en zijn vijfdaagse werkweek. Soms krijgen de huisvrouwen misschien wel eens de nei ging in staking te gaan en het de man nen maar te laten opknappen, maar ge lukkig hebben de leden van de N.V.E.V. nog altijd de electrische apparaten die voor vrije tijd zorgen. Trouwens, de meeste huisvrouwen vinden het zo pret tig hun gezin te verzorgen dat je ze niet tot staken zou kunnen krijgen. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mevr. A. Franse-Pondman bleek dat het de N.V.E.V. in het drieëntwintigste jaar van haar bestaan goed gegaan is en dat het ledental toenam. Zij gaf een overzicht van alles wat het afgelopen jaar gedaan is lezingen, excursies, de monstraties, maar ook de leerzame, „electrische praatjes" van vijf minuten. Mevr. E. C. van Goor Cleton, de pen- ningmeesteresse gaf het financieel over zicht, waaruit bleek dat er een batig saldo was. De dames C. v. Ooy-v. d. Horst en E. C. van Goor-Cleton werden bij akkia- matie tot bestuurslid herkozen. Na de behandeling van de agenda droeg mevr. H. Mendes-de Silva voor en haar aktuele schetsjes, gekruid met geestige opmerkingen, vielen bijzonder in de smaak. Ter versterking van de kas werd een verloting gehouden van eigen baksels, door twee Soester en twee Baarnse le den verzorgd. OPSTELLING VAN B.D.C. De opstelling van B.D.C. luidt Roest Hilhorst Westerveld Wigtman Brouwer Bakker v. d. Lugt De Ruigt Van Megen Gros Dorresteln

Soester Courant | 1961 | | pagina 1