Belijdenisgeschenken TWEEDE BLAD OPPORTUNISME, EIS VAN DEZE TIJD. Ruime keuze Boekhandel A. J. VAN DER REE GIREREN VAN ABONNEMENTSGELD. SOEST HET KALF EN DE PUT. 1 DE UNESCO EN ESPERANTO. EEN UITGAANSJAPONNETJE. H 5 VRAGEN. BRANDWEER TELEF. 3333 VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 24 MAART 1961. We beseffen in de gewone gang van het leven nauwelijks in een hoe snel veran derende wereld wij leven. Zowel op wetenschappelijk, technisch en ook po litiek gebied zijn veranderingen aan de orde van de dag. Het heeft tot gevolg, dat op velerlei gebied de inzichten zich eveneens snel wijzigen. Zich wel wij zigen moeten, omdat het eerder ingeno men standpunt door de feiten is achter haald. Toor zover wij niet op een der gebieden van politiek, techniek of wetenschap gespecialiseerd zijn en er uit dien hoof de direct mee te maken hebben, drei gen we met onze gedachtengang achter te blijven. Dat is thans al een veel voor komend verschijnsel in alle lagen der bevolking. Gevestigde opvattingen, die gisteren nog als zeer progressief, als vooruitstrevend beschouwd worden, kun nen soms vandaag reeds als conservatief betiteld worden, want de opinie der lei dende figuren op dit gebied is intus sen alweer geëvolueerd naar een volgen de fase in de ontwikkeling. De verande ringen, op velerlei gebied, volgen elkaar zo snel op, dat velen dreigen achter te blijven, zelfs zij die als vooruitstrevend bekend staan. Vooral op politiek gebied, waar uiteindelijk vele nieuwe beslissin gen moeten worden genomen, schept dit controversen en weerstanden, die de aanpassing en de vooruitgang belemme ren. We zien dit op internationaal zowel als op nationaal terrein. Velen kunnen zich nog nauwelijks in denken hoe dicht de verschillende lan den en volken ter wereld bij elkaar zijn komen te liggen, door de ontwikkeling der techniek op het gebied van vlieg tuigen en raketten. Nog zien we Rusland duizenden kilometers ver afliggen van Amerika, doch in enkele minuten heeft een raket van het ene land het andere bereikt. Het kolonialisme is in nog geen twin tig jaar een overwonnen standpunt ge worden in de meest vooruitstrevende landen van het westen. En waar men ervan heeft afgezien, min of meer ge dwongen weliswaar doch zich daarbij neerleggend, is men veelal onmiddellijk reeds verder gegaan op de weg en be ijvert men zich de vrijgekomen volken te helpen om zich te ontwikkelen of KRUIZEN (hout of marmer) ZAKBIJBELS HOUTBRANDTEKSTEN PSALM- en GEZANGENBOEKEN RELIGIEUZE BOEKEN en BOEKJES. Kom eens vrijblijvend kijken. Laanstraat 41c-d, Baarn, tel. 2685 anderen zo spoedig mogelijk tot het zelfbeschikkingsrecht te brengen. Voor velen, die nog leven in de sfeer van bestrijding van het kolonialisme, is de volgende stap nog een irrationeel iets, die ze nog niet kunnen zien of wantrouwend beschouwen. Ze kun nen dit opportunisme niet bijbenen, zelfs als zij zelf voor verandering van de inzichten hebben gestreden. De hulp aan de onderontwikkelde vol ken, die thans immers als het ware naast onze deur staan, komt door de zelfde traagheid van inzicht ook slechts moeizaam op gang. Voor velen lijken die volken nog zo ver en zo vreemd, dat zij nog niet kunnen zien hoe wij hun vooruitgang even hard nodig hebben als zij ons om daartoe te geraken. De macht der atoombom dwingt de blanke wereld om tot uitvoering van ontwapening te komen, wanneer men eigen vernietiging wil ontgaan. Dat ver eist uiteindelijk de samenwerking tussen communistische en vrije wereld, want die beide ideologieën zijn er nu eenmaal op deze wereld. Ook dat vereist een verandering van inzicht bij velen. Reeds zijn er tekenen, dat sommige leidende figuren daarnaar streven. Voor vele kringen eist ook dit een omschakeling, waar men nog niet aan toe is. Zo zijn er nog talrijke voorbeelden op te noemen van zich snel veranderende inzichten. De ontwikkeling is voor de massa nauwelijks bij te houden. De mens is van nature conservatief en met het stijgen der jaren wordt men nog behoudzuchtiger ten opzichte van het oude. Daardoor ontstaat het gevaar dat men te laat komt, de aansluiting mist, het geen het geweld in de hand werkt en de vernietiging van vrijheid en leven tot gevolg kan hebben. Deze tijd vereist een zich snel verande rende inslag, een opportunistische poli tiek, wil men de vrijheid kunnen behou den, onze beschaving beveiligen en de eigen vernietiging voorkomen. De tijd van gezapig voortleven is althans voor deze eeuw voorbij. De communist blijft misschien niet al tijd een boeman en de kapitalist niet al tijd een uitbuiter, want beiden zijn ook aan verandering onderhevig, de om standigheden dwingen ook hen zich aan te passen. Wat tien jaar geleden nog een juist standpunt was, dat zelfs progressief ge noemd mocht worden, kan in verscheide ne gevallen nu reeds als conservatief worden betiteld. Een heroriëntering, soms naar geheel andere maatstaven, wordt dagelijks noodzakelijker. De heer J. v. d. Bank bracht verslag uit over het afgelopen jaar. Er zijn thans 67 leden. Aan de ritten van S.B.C. werd door 409 bromfietsers en 383 fietsers deelgenomen. De heer H. van Rouwendaal gaf het financieel overzicht. De heer R. Oosterbeek bracht namens de kascommissie verslag uit en de heren G. van Duinkerken en J. v. d. Vlis werden in de nieuwe kascommissie ge kozen. De heren H. van Rouwendaal en C. J. v. d. Burgt werden bij akklamatie tot be stuurslid herkozen en met meerderheid van stemmen koos men de heer B. Lüsehen tot voorzitter. Hij is de op volger van de heer M. Bergers, die Soest verlaten heeft. Abonné's, die het abonnements geld voor het 2e kwartaal van ons blad 2.10 voor Soest en Soesterberg en 2.25 voor an dere gemeenten) wensen te gire ren, verzoeken wij beleefd dit thans te doen. Bij overschrijving na 1 april kun nen wij niet voorkomen, dat een kwitantie wordt aangeboden, daar de abonnementskwitanties dan in handen zijn van de incasseerders. Administratie SOESTER COURANT. Ook in de Eerste Kamer zijn thans stem men opgegaan voor de instelling van een „brom-vergunning". Een grote meerderheid zou het toe juichen, indien de minister van ver keer en waterstaat alle bromfietsers zou verplichten een schiftelijke toestemming op zak te hebben, die kan worden inge trokken zodra zij een verkeersovertre ding hebben begaan. Wij hebben bij de afschaffing van rij bewijs en motorrijtuigenbelasting voor bromfietsen al betoogd, dat de over heid haar greep op deze categorie niet mocht verliezen. Teveel personen die totaal geen weet van of kijk op ver keersregels hebben, schaffen zich een gemotoriseerde fiets aan en brengen anderen in gevaar. Wat in de eerste plaats nodig is, is een verkeersexamen, vooral op het punt van de verkeersregels. Met het uit reiken van een vergunning en dan maar afwachten hoeveel ongelukken er komen is Den Haag er niet. Het gaat er niet om een papier af te nemen als het kalf verdronken is, het gaat er om de put te dempen vóór er meer ongelukken gebeuren Wij betwijfelen trouwens of het slag lieden dat ongelukken door roekeloos heid op zijn geweten laadt, zich aan het gemis van zo'n papiertje veel gelegen zal laten liggen. Zij zuilen het er toch nog wel op wagen zonder vergunning te gaan rijden en het aantal controle posten zal nimmer groot genoeg zijn, om die verstokte zondaars het clande stien rijden te beletten. Een streng verkeersexamen, een echt rijbewijs A èn een (geel) nummerbord om verkeerszondaars te kunnen note ren, zijn de hoofdvoorwaarden voor een veiliger verkeer van en met de brom fietsen in ons land. I SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zondag S.E.C. 1—Donar 1. 2.30 uur. S.E.C. 2—Zeist 3, 12 uur. S.E.C. 3—L.V.V. 3, 12 uur. K.V.V.A. 4S.E.C. 5, 12 uur B.D.C. 1—Barneveld 1, 2.30 uur. Baarn 4—B.D.C. 3, 12 uur. Limvio 4B.D.C. 5, 12 uur. B.D.C. 4Baarn 6, 12 uur. Zaterdag S.E.C. AA.P.W.C. A, 4 uur. Amersf. Boys BS.E.C. B, 4 uur. S.E.C. aQuick d, 4 uur. S.E.C. cAmsvorde c, 2.45 uur. S.E.C. eeQuick ee, 2.45 uur. B.D.C. AZebra's A, 4 uur. Limvio aB.D.C. a, 2.45 uur. Kulan 1Hees 1, 4.15 uur. C.J.V.V. 5—Hees 2, 4.15 uur. Pupillen H.V.C. 1—S.E.C. 1, 2 uur. S.E.C. 2—C.J.V.V. 2, 2 uur. H.V.C. 5S.E.C. 3, 2 uur. Amsvorde 1B.D.C. 1, 2 uur. B.D.C. 2Hoogland 2, 2 uur. Hockey, heren M.H.C. 2Beverweert 1, 2 uur, Schr.1. dames M.H.C. 2—M.H.C. 1, 12.30 uur. Handbal. B.D.C. 1Oranje 1, 1 uur. B.S.V. 2—B.D.C. 2, 4 uur. S.D.O. 2B.D.C.-juniores 1, 2 uur. B.D.C.-juniores 2Achilles 2, 12 uur. Amersfoort 3B.D.C.-heren, 1.15 uur. LimvioB.D.C.-aspiranten 1, 12 uur. Olympia 2B.D.C.-aspiranten 2, 1 uur. B.D.C.-aspiranten 3Fidelitas, 1 uur. JAARVERGADERING S.B.C. De Soester Bromfiets Club heeft in hotel Bos en Duin de jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van de waarnemend voorzitter, de heer C. v. d. Burg, die in zijn openingswoord aan dacht schonk aan 1960, een goed jaar voor de vereniging. Er is een rittenkalender opgesteld in samenwerking met de Amersfoortse Hilversumse en Zeister bromfietsver enigingen. Hiermee wordt voorkomen dat deze verenigingen elkaar concur rentie aandoen en de leden van de di verse verenigingen hebben de gelegen heid ook in andere plaatsen te rijden. Op deze kalender staan de ritten van het gehele jaar, en er is op aangegeven welke ritten voor de clubkampioenschap pen tellen en welke voor het kampioen schap van Midden-Nederland. 1 MET DE V.V.V. OP REIS. Op verzoek van de V.V.V. heeft het reisbureau Nefkens, te Amersfoort, in de zaal van Eemland een filmavond ge geven, die reizen naar Duitsland, Oosten rijk en Italië in beeld bracht. De in druk was gewekt dat dr L. van Ege- raat, de bekende radio- en televisie- spreker zou spreken, maar hij deed dit slechts op een band, die de film van gesproken commentaar voorzag. De heer J. C. Brouwer opende de avond en de heer M. Jansen, van reisbureau Nefkens, gaf een inleiding. Hij wees op de bijzondere mogelijkheden die er sinds een samengaan van een achttal grote reisbureaus voor vakantie gangers zijn. Vooral in Soest, waar men voor reizen van deze combinatie, de Intra-Eurovisie, kan boeken op het ver- keershuis van de V.V.V. Daar weet men alle bijzonderheden en kan precies uit gerekend worden wat een vakantiereis kost. Vertrek en aankomst zijn al bij zonder gemakkelijk, want de bus komt op de heen- en terugreis in Soest. Zelden of nooit gaat een reis niet door, want de acht firma's hebben altijd wel genoeg liefhebbers voor welk reis doel ook. COMPETITIESTANDEN. De competitiestanden van de afdelingen waarin S.E.C., B.D.C. en Hees spelen zijn thans Amsvorde Quick Ultraj ectum Donar Zebra's S.E.C. Holland A.W. C.D.N. H.M.S. Vreeswijk D.W.S.V. Barneveld P.V.C. Minerva 16-18 I B.D.C. 17-18 Bilthoven 17-18 Naarden 17-31 16-23 17-20 15-24 15-19 15-18 15-18 15-14 15-13 Product van BRINK. Groot-Ammers Er wordt een driekamp tussen de ver enigingen Crescendo, Soest, Wilskracht, Utrecht en Actief, Baarn gehouden. Jongens van 12-15 jaar kunnen hier aan deelnemen. De geestelijk adviseur van de vereni ging, kapelaan J. H. Horsthuis, sprak zijn waardering uit over de grote voor uitgang in het bestuursbeleid en hij achtte het verheugend dat er enkele weken geleden zoveel belangstelling ge weest is voor de verdiepingsdagen, wel ke voor de leden van sportverenigingen georganiseerd werd. Er werd gesproken over de clubkam pioenschappen, die kort geleden gehou den zijn. Het meisje Cobi Dorrestein werd kampioen van de vereniging omdat zij in haar afdeling het hoogste aantal pun ten behaalde. Op een volgende ver gadering zal overwogen worden of het geen voorkeur verdiend een kampioen schap voor de jeugd en een kampioen schap voor leden boven 15 jaar in te stellen. Aan het slot van de vergadering vroeg de voorzitter de medewerking van alle leden om de vereniging te steunen. Dit kan men onder meer doen door de toto-deelname via Crescendo te propa geren en medewerking te verlenen aan de redactie van het clubblad door een bijdrage in te zenden. COMPETITIESTANDEN BILJARTEN. Klasse B-kader. V.V.V. 1 Centraal 1 Zomerlust Zomersl. 2 O.d.L. 2 Klasse D. L. kw. 2 Klasse C. 7 24-19 Poedel 1 10 45-15 6 21-15 Verg. W. 3 10 37-23 6 19-17 Princ. 1 10 34-26 6 16-20Verg. W. 2 10 27-33 5 10-20 L. kw. 1 10 26-34 Zomerl. 3 10 25-35 V.V.V. 2 10 24-36 Verg. w. 1 10 22-38 I Klasse E. 9 39-15 Soes.kw. 3 10 41-19 Soes.kw. 1 9 32-22 Poedel 2 10 40-20 Vr.sch. 1 9 25-29 Soes.kw. 3 10 38-22 K.O.T. 1 8 23-25 Zonneh. 1 10 33-27 steld binnen 30 meter van een zebra pad de straat over te steken, waarom lokt een gemeente dan zo vaak over tredingen uit door de officiële over steekplaats altijd juist tien of twin tig meter uit ons rechte pad vandaan te leggen en de voetgangers te verplich ten allerlei haakse omwegen te volgen Laat de overheid juist hier een voor beeld nemen aan Londen daar mar keren de strepen het pad van de voet ganger inplaats dat de voetganger moet zoeken naar de zebra in een oerwoud. Er zijn meer vragen, maar voorlopig heeft elke gemeenteraad hier al stof genoeg aan. Wederom heeft de Unesco grote morele steun gegeven aan het streven van de Esprantisten. In 1954 roemde de Unesco de resultaten, door Esperanto verkregen op het gebied der internationale intel lectuele uitwisselingen, en voor de on derlinge toenadering van de volken der aarde. En thans stelt de Unesco als candidaat voor de Nobelprijs 1961 de neutrale Esperanto-wereldbond, de U.E.A., la Universala Esperanto Asocio. En eenstemmig oordeelde men dr Za- menhof, de auteur van de wereldtaal Esperanto, waardig geëerd te worden als een der groten van de mensheid. (Ontleend aan de maandelijkse revue „Esperanto", het orgaan van de U.E.A.) Oranjeb. 1 8 22-26 K.W.S. 1 8 20-28 Soestd. 1 9 19-35 17-17 R.K.B.V.V. 15-12 16-13 's Graveland 14-11 17-12 N.S.C. 15-11 17-13 A.P.W.C. 14-8 16-9 17-8 Kulan 13-24 Hees 13-20 Rubo 14-18 D.E.V. 12-13 Valleivogels 12-13 S.C. Rhenen 13-11 N.S.V.S. 13-10 Advendo 13-7 Valkenheide 13-3 Klasse F 1. Leus.kw. 4 10 Soes.kw. 4 10 Zomerl. 4 Centr. 2 Poedel 3 Soestd. 2 Princ. 2 D.O.S. 2 Klasse G 1. V.V.V. 4 10 Poedel 4 10 Zomerl. 5 10 Centr. 3 10 Leus.k. 6 10 Ver. W. 5 10 Soestd. 3 10 Zonneh. 3 10 53-27 49-31 48-32 39-41 37-43 35-45 33-47 28-52 50-30 49-31 46-34 37-43 36-44 34-46 33-47 33-47 Verg. W. 4 10 29-31 D.O.S. 1 10 24-36 Oranjeb. 2 10 19-41 Leus.kw. 3 10 16-44 Klasse F 2. Leus.kw. 5 Vr.sch. 2 K.O.T. 2 O.d.L. 3 V.V.V. 3 Sportl. 1 Ruimz. 1 Zonneh. 2 10 48-32 10 43-37 9 42-30 8 38-26 10 38-42 10 35-45 9 32-40 10 28-52 Klasse G 2 K.W.S. 2 10 50-30 Princ. 3 10 50-30 Poedel 5 10 48-32 K.O.T. 3 10 48-32 Z.lust 6 10 36-44 V.V.V. 5 10 34-46 V.V.V. 6 10 32-48 Vr.sch. 3 10 22-58 JAARVERGADERING CRESCENDO. De r.k. gymnastiekvereniging Crescen do heeft woensdagavond in gebouw Ludgardis de jaarvergadering gehouden. Aanvankelijk onder voorzitterschap van de heer G. Schoonhoven, later onder leiding van de heer M. Smit, daar de heer Schoonhoven wegens drukke werk zaamheden bedanken moest als voor zitter en de heer Smit gekozen werd. De heer Schoonhoven blijft wel be stuurslid, want hij werd bij akklamatie herkozen, evenals mevr. A. de Rond en de heer A. L. Bakker. Uit het openingswoord van de voorzitter en het jaarverslag van de secretaris, de heer G. A. B. Sukkel bleek, dat de vereniging een goed jaar achter de rug heeft. Het financieel overzicht van mevr. De Wit wees echter uit dat het er met de kas niet zo bijzonder rooskleurig voorstaat. Een troost is echter dat iedere Soester gymnastiekvereniging een arme vereniging is. De heer De Rond bracht verslag uit van de drumband. Die maakt het financieel goed. Er werden acht nieuwe unifor men en een trompet aangeschaft, bij de Amersfoortse vierdaagse en het schuttersfeest van het Groot Gaasbeker Gilde werd een medaille gewonnen en dertien maal werd een mars gemaakt. Het vorig jaar is er een geslaagde uit voering in de open lucht gehouden en het ligt in de bedoeling dit in juni te herhalen. I DUINKIKKERS VERLOREN. De heren van de Duinkikkers hebben in een slechte wedstrijd te Hilversum ver loren van het eerste poloteam van 't Gooi. Al spoedig scoorde de middenvoor van 't Gooi maar G. v. d. Gaast maakte uit een straf worp gelijk. In de achterhoede van de Duinkikkers werd een paar maal lelijk misgegrepen en spoedig had 't Gooi een 3-1-voor- sprong. Koos Iseger bracht de stand echter op 3-3 met twee fraaie doel punten. Een tijdlang ging de strijd nu gelijk op. Enkele aanvallen van 't Gooi brach ten echter verwarring in de achterhoe de van Duinkikkers en de druk op het doel van Tom Meijer werd steeds groter. Hij was echter uitstekend op dreef, wist zelfs een slagworp te keren en moest pas kort voor het eind capituleren voor een schot dat 't Gooi de winnende goal bracht. 7. De nieuwe voetgangersregeling, die zeer binnenkort de oude maatregelen ter be scherming van de tweevoeter op onze verkeerswegen gaat vervangen, brengt wel veel goeds voor het alleroudste ver voermiddel der mensheid, maar werpt toch ook enkele klemmende vragen op. De eerste wie garandeert de voetgan ger, dat de overheid met-ter-daad over steekplaatsen zal aanleggen op gevaar lijke plekken, waar nog geen doorwaad bare plaats in de verkeersstroom is De tweede Wie beschermt de verkeers deelnemer op wielen, dat de nozems geen bezit zullen nemen van de zebra- strepen om in-naam-der-wet het gehele verkeer als wettelijk beschermd voet ganger op de rijwegen te blokkeren De derde wie draagt de kosten van de nu in de kom der honderden gemeenten overbodig geworden knipperbollen met leidingen en aanleg- en verwijderkos- ten De voetganger, of de andere ver keersdeelnemers, of beide via het be lastingbiljet De vijfde Als het strafbaar wordt ge- Er is geen onderdeel van onze garde robe, waaraan we minder aandacht kun nen besteden. Of het nu onze dagelijkse kledingstukken betreft, of onze uit- gaanskleding, alles eist zijn aandacht en dat is ook begrijpelijk, want wij willen er keurig en aantrekkelijk uitzien, daar voor zijn wij trouwens vrouwen. We willen het nu eens hebben over onze uitgaanskleding. Goed, het seizoen is wel voorbij en we zouden geneigd zijn meer aandacht te schenken aan on ze voorjaarstoiletjes, maar pas op, het gehele jaar door zijn er wel van die uitgangetjes en wanneer we een par tijtje hebben in deze tijd, dan wordt het toch wel wat moeilijk om met een echte winterjapon te verschijnen. Ons model toont U een japonnetje, dat U juist in deze tijd van het jaar goed kunt dragen. Het is niet winters en toch ook weer niet al te luchtig zomers. Het is precies op dit jaargetijde afgestemd, met halve mouwtjes, een ruime V-hals en een stofje om van te smullen met een prachtig ingeweven patroon van bloemen in fraaie kleuren op een lichte ondergrond. Let U eens op de fantas tische lijn die in dit model zit en op de leuke split achter in de rok. Een strikje op de rug breekt het grote rugvlak. Dit is werkelijk een ontwerp met cachet, dat menige vrouw graag zou willen be zitten. Goed, het is wel niet goedkoop, maar daar staat tegenover, dat we voor ons geld een werkelijk bizonder elegante uitgaansjapon hebben, die vooral slanke vrouwen zeer goed zal staan.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5