Wat gebeurt er in Algerije? VAN ESSEN voor Foto Firma VAN DE WIJNGAART Makelaars- en Assurantiekantoor GARAGE „DE SOESTER" DERDE BLAD Firma G. van de Pol Loodgieters- werkzaamheden. KRABBELS VAN KNELIS. Probeer óók die Rbeumatiek van U ai te schndden. Er gaat nauwelijks één dag voorbij zonder dat Algerië in de wereldpers genoemd wordt. Het valt moeilijk uit de warwinkel van feiten en geruchten wijs te worden en het ziet er dikwijls naar uit, alsof het zelfs voor de han digste politici onmogelijk is een oplos sing voor het Algerijnse probleem te vinden. Waarom gaat het eigenlijk in dat land tussen de Middellandse Zee en de Sa hara, tussen Marokko en Tunesië Heeft de Gaulle kansen om zijn plan nen te verwezenlijken Kunnen de op standelingen verwachten, dat hun dro men in vervulling gaan En wat ge schiedt er met de Franse kolonisten, die Algerië als hun vaderland be schouwen, als het land eens een Alge rijnse regering zal hebben Algerië is in ieders mond, maar wie weet vandaag de dag nog, hoe het daartoe kwam Dat de opstand der Algerijnse nationalisten op 4 december 1954 begon, is algemeen bekend. In tussen is bijna in de vergetelheid ge raakt de reden voor de militaire actie, die Frankrijk het bezit van Algerië bracht. Gezicht op Algiers vanaf het Moslem-kerkhof. In een Algerijnse school. Honderddertig jaar lang waait nu de Franse vlag boven Algerië. Toen ze werd gehesen, haalde heel Europa verlicht adem, en niet alleen Europa, maar ook de Amerikanen hadden alle reden zich erover te verheugen. Tot die dag was de kust van het huidige Algerië een vesting van Arabische pi raten geweest, die jacht op Europese en Amerikaanse schepen maakten. De bemanningen en de passagiers, die l hun in handen vielen, werden door de zeerovers op de Afrikaanse slaven-1 markten aan de hoogstbiedende ver- j kocht. Een van de beroemdste blanke slaven, die op de markt van Algerië van eigenaar verwisselden, was de Spanjaard Cervantes, de schepper van I de onvergetelijke romanfiguur Don Quichotte. De prijs, die voor hem be- taald werd, lag beduidend lager dan die, welke men voor een blanke die nares van een Spaanse gravin moest neertellen. Maar dat alles mag tegenwoordig alleen nog de geschiedkundigen, ro manschrijvers en filmregisseurs inte-1 resseren. Vergeten echter mag men 't niet, want in tegenstelling tot vele an dere landveroveringen van Europese machten in Afrika stond bij de vero vering van Algerië niet het voorne men op snelle rijkdom op de voorgrond. Op de Franse soldaten volgden de kolonisten. Zij vestigden zich in de vruchtbare gebieden in de omgeving van de kust. Zij verbouwden graan, zuidvruchten en wijn. De immigratie vanuit Europa hield met de Eerste Wereldoorlog bijna op. De „ultra's", de rechts-radicale Franse kolonisten, die tegenwoordig De Gaulles plannen voor een „Algerijns Algerië" voor zo iets houden, dat aan „verraad" grenst, zijn de nakomelingen van de pioniers, die Algerië ontsloten. Voor hen is niet Frankrijk, maar het land waarin zij wonen, hun vaderland. Zij zeggen Algerië is Frans. Daarbij voelen zij zich gesteund door het feit, dat Alge rië al in 1875 officieel een „provincie" van het moederland werd en daarmee het odium van een kolonie verloor - dus al in een tijd, dat het kolonialisme nog helemaal niet de slechte faam heeft, die het tegenwoordig geniet. Desniettegenstaande bleef de „ge lijkberechtiging" voor de inlandse be volking meer of minder een fictie. Het bestuur, zelfs in de onderste regi onen, ligt vandaag de dag nog bijna uitsluitend in handen van Fransen. Volgens officiële statistieken bedraagt tegenwoordig de gemiddelde grootte van de landbouwbedrijven van Mosle- mitische Algerijnen IIV2 ha, die van de Franse kolonisten echter 123,7 ha. Frankrijk heeft voor de economische ontwikkeling van Algerië ontzettend veel gedaan, maar de profiteurs waren voornamelijk de Eeuropese kolonisten en zakenlieden. De levensstandaard van de Moslemitische Algerijnen, die zich veel sneller vermeerderen dan de Europeanen, verbeterden slechts in een uiterst langzaam tempo. Deze en andere factoren leidden tot de opstand, tot de oorlog, die ongeacht de vele doden, die hij kostte, zo lang als „politionele actie" werd aangeduid. De Gaulle wil hem beëindigen. Hij ziet in een Algerijns Algerië de enig mogelijke oplossing. Hij hoopt, dat de PLASWEG 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - HypothekenAssurantiën - Expertise hem op duizend meer of minder slacht offers niet aankomt. Ferhat Abbas en niet in de laatste plaats De Gaulle weten, dat Algerië uit het Afrikaprobleem niet meer te verwijderen is. Volgens de statistieken heeft Algerië ongeveer 10 miljoen inwoners, waar van één miljoen Europeanen zijn. De Algerijnse nationalisten pochen er graag op, dat op negen van hun land genoten slechts één Fransman komt. Maar statistieken moet men niet altijd geloven. Een niet onbelangrijk deel van de Moslemitische Algerijnen zou een op lossing van de kwestie begroeten, die voorziet in een status voor het land, die ongeveer overeenkomt met die van een dominion in de Britse Common- wealth. Voor bijna alle geïnteresseerde par tijen is de Algerijnse kwestie vanuit hun eigen gezichtshoek meestal tame lijk eenvoudig op te lossen, maar dat klopt alleen, als men slechts één zijde van het probleem in beschouwing neemt. De inlandse wijk van Oran. Zal het De Gaulle gelukken de oorlog in Algerië te beëindigen zuidelijk oliebronnen ontdekt zouden worden, hadden zij waarschijnlijk niet voor mogelijk gehouden. Zou iemand hun toen verteld hebben, dat in Alge rië op zekere dag grote ijzererts- en mangaanlagen ont4ekt zouden worden, dan zouden ze Waarschijnlijk mede lijdend geglimlacht hebben. Maar juist dat i§ allemaal geschied. Algerië's olie- en aardgasvoorraden zijn volgens deskundigen zo groot, dat ze West-Europa, niet alleen Frankrijk verregaand onafhankelijk zouden kun nen maken van importeren. De ertsvoor- raden van Algerië zouden voor Euro pa's industrie eveneens belangrijke be tekenis kunnen krijgen, onder voor waarde echter, dat het land in eniger lei vorm met Europa verbonden bleef. Algerië trad de kring van de Euro pese geschiedenis binnen door de Ara bische piraten, die een bedreiging voor de zeevaart betekenden. Niemand twij felt er meer aan dat% er binnenkort een autonoom Algerië zal zijn, maar daar zijn ook een aantal complicaties bij. De FLN, de belangrijkste organisatie van de rebellen, heeft zich verregaand op de hulp van Moskou verlaten, die haar langs verschillende omwegen be reikt. Een daarvan leidde via Cairo. Voor al uw auto-service, uitdeuken, spuiten, erkend L.P.G.-inbouw- station. Verkoop van Benzine, Olie enz. Tevens erkende autorijschool. Smitsweg 19 Telefoon 3865 De Gaulle heeft zich van dat een voudige denkschema losgemaakt. Hij heeft zich zowel in Frankrijk als in Algerië veel vijanden op de hals ge haald, maar niemand twijfelt er ern stig aan, dat hij de enige staatsman is, die Frankrijks grootste huidige pro bleem kan oplossen. Algiers heeft alles, wat het hart van een ondernemende toerist zou kunnen verwarmen eerste klas hotels met air conditioning en bazars, die werkelijk echt zijn, moderne bars met cabaret voorstellingen, die aan Parijs doen denken en Arabische koffiehuizen, zo als men ze anders alleen in Arabië vindt. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 24 MAART 1961. Zetel van de Franse prefectuur in Algiers. Hoe lang zal de tricolore hier nog boven waaien rebellen er nog van overtuigd kunnen worden hun weg in de toekomst zij aan zij met Frankrijk te zoeken, 'n Frank- f j t WHF rijk, dat de rol van een ervaren en ou- dere broeder overneemt. [hmFJ Frankrijks staatspresident weet, hoe I BlSTi moeilijk dat is. Men moet hem we- wwm gens zijn moed bewonderen, want de meest verbitterde tegenstanders van f-. zijn plannen zijn niet zozeer de Alge- jfr - een groot^ aantal hoge Franse officie- De eerste Fransen, die naar Algerië ff kwamen, hadden geen enkel vermoe- fjSr II v 'j den van de rijkdom van het land. Hen interesseerde alleen de vruchtbare bo dem langs de kust. Dat eens verder Ingenieurs en technici zijn niettegen staande de onlusten in het land aan het werk, om de olierijkdom van de Sahara te ontsluiten. Nasser ziet in Algerië een deel van het Grootarabische Rijk, dat hij nastreeft en dat hijzelf beheersen wil. Moskou, welks machthebbers niet di rect wilden ingrijpen, hoopt Cairo op dood spoor te zetten. Op de achter grond speelt ook nog communistisch China een woordje mee, dat zich steeds meer tot een rivaal van het Kremlin ontpopt. Ferhat Abbas, le leider van de Al gerijnse regering in ballingschap, geldt als enigermate gematigd. Belkassem Krim, zijn „minister van oorlog" daar entegen heeft zelf toegegeven, dat het De grootste keuze camera's ter plaatsec BIRKSTRAAT 2 SOEST Maar Algiers, de kuststad met haar meer dan 300.000 inwoners trekt nau welijks nog toeristen aan. Haar stran den zijn niets meer voor vakatiegas- ten, die rust en ontspanning zoeken. Sedert meer dan zes jaar gaat er in Algiers nauwelijks een dag voorbij zonder bomaanslagen, razzia's, terreur acties, waarbij de politie meestal zelf niet weet, wie de aanleiding gaf. Wie in Algiers woont, leeft gevaarlijk. Daar, waar de Europeanen van Al giers elkaar ontmoeten, vindt men fa natici, optimisten, pessimisten, idealis ten en cynici naast elkaar. De pessi misten staan op het standpunt, dat 1961 het einde van de Franse heer schappij in Algerië zal brengen. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Zij treffen voorbereidingen, dat zij de eerstkomende maanden naar Frank rijk zullen terugkeren. Een studiecom missie in Parijs heeft intussen vastge steld, dat de „retour-kolonisatie" naar het moederland volstrekt binnen het bereik der mogelijkheden ligt. Dat is echter een nieuw geluid. Tot nu toe heette het altijd, dat Frankrijk voor onoplosbare problemen gesteld zou worden, als Algerië verloren ging. De Algerijnse nationalisten hebben de laatste konsekwenties van hun strijd nog niet zo ver doordacht. Zij willen in meerderheid de volledige on afhankelijkheid, de „baas in eigen huis", zonder zich er druk over te ma ken, wat het worden moet, als zij een maal hun doel bereikt hebben. Daar evenwel ligt misschien het grootste ge vaar voor de toekomst, de toekomst van Algerië. Het vroegere Belgische Congo is er een goed voorbeeld van, wat een Afrikaans land te wachten staat, als het alleen in de onafhanke lijkheid geïnteresseerd is, zonder de gevolgen te doorzien. tAs jet ming vraogt dan mok zeige dawwe hier in ons land maor As je niks op je lee- pe. As je dan midde in de nacht uut je bed ebeld wordt dan ken d'r braand weeze, of 'n dronke kérel ken 'n lolletje wille uuthaole, of de pelisie kejje komme ver- telle dajje vergete heb je deur dicht te doen, maor ze kenne je bie ons nie van je bed lichte omdajje wat teuge de regering heb. Das zogezeid vrie weeze en dat komt zogezeid door de dimmekraosie, waor- veur je alles mag aster maor niet in 'n wetboek staot dattet nie mag. In Braobaant woont Friedje van Heug- ten en die Friedje is zogezeid 'n man naor ming hart. Friedje het 'n paor sente en hie kwam in 'n bejaordehuus. Zo'n bietje as Braomhaoge. Das hier niks veur ming, zee Friedje, tusse al die ouwe mense en hie trok de bosse in, maokte 'n hut en gong daor woone. Lekker in de netuur, zee Friedje, maor de pelisie kwam en Friedje mos zien hut sloope en hie kwam bie de nonne. Beste minse die nonne, zee Friedje, maor geef ming de netuur maor en hie trok weer de bosse in. Weer kwaome d'r pelisiemanne, en weer wier Friedje uut zien bos ehaold. Das groote flauwekul, as 't ming vraogt. Friedje houdt van de netuur en de ne tuur is nie van de pelisie of de burge meester, maor van joe en ming. En van ming mag Friedje net zo hard in de netuur woone en slaope astie wil. Die man ken 't nie uuthouwe bie be- jaorde of nonne en dat mottie heule- gaor eiges weete. Hebbe ze die arreme Friedje weer in 'n huus estopt. Dat het gin kale neet mit dimmekraosie te maoke, as ze dat maor begriepe, daor in 't zuuje. Neem Krusehen - om dat wonder zelf te beleven. Ge zult Uzelf 'n ander mens voelen, jeugdiger, kwiek, vief en weer blij. Want met de onzuiverheden in Uw bloed, door Kruschen's vijf minerale zouten losgemaakt en afgevoerd, ver dwijnen ook die Rheumatische pijnen en maakt uw stramheid plaats voor dat monter lenig gevoel. TEMPO HAD SUCCES. Een groep van 38 Tempoleden heeft deelgenomen aan de openingsrit van de Utrechtse vereniging De Volharding. Tempo kwam met de grootste groep touristen en won daarmee de eerste prijs. Tweede werd het Amsterdamse Olympia met 25 deelnemers en derde De Bataaf uit Halfweg met 10. Een groep Tempo-juniores reed voor het eerst onder leiding van voorzitter J. Gerritse. De jongste deelnemer was de elfjarige A. v. d. Broek. De heer F. ten Haaf (71 jaar) was, zo als gewoonlijk de oudste deelnemer en Tempo was met vier dames gekomen mevr. Westerveld, mevr. Reulen, mej. Berkhof en mej. Rietschoten. Na de rit werd een vriendschapsbijeen komst gehouden, waarbij de prijzen van de rit Brussel-Parijs-Brussel uitgereikt werden en een kleurenfilm gedraaid werd. B.D.C.-HANDBAL. Het eerste damesteam van B.D.C. heeft een vreemde wedstrijd tegen S.S.V.U. gespeeld en met 3-1 gewonnen. De wedstrijd werd echter niet uitge speeld omdat een S.S.V.U.-meisje meer van voetballen dan van handballen hield. Zij trapte echter niet tegen de bal, maar tegen B.D.C.-benen en werd het veld uitgestuurd. De scheidsrechter vond vijf minuten genoeg, maar toen deze onsportieve speelster weer mocht meespelen was ze nog niet bedaard. Een tweede speelster kreeg eveneens trapneigingen en nu moesten beide het veld uit. Dat namen de ploeggenoten van deze hysterische boskatten niet en het hele elftal verliet het terrein. Het is te hopen dat de bond deze „da mes" verbiedt ooit nog een wedstrijd te spelen. Annie Wigtman had in deze wedstrijd de eerste twee doelpunten gescoord toen Truus Roest voor de derde goal zorgde. S.S.V.U. scoorde maar een enkel tegen - punt. Nel Brons voldeed in het doel uitste kend. Het eerste aspirantenteam won met 6-1 van Laren 2 en het 2e damesteam won met 5-4 van B.H.C. 2. Het eerste junio- resteam won met 4-1 van V.B.O. en juniores 2 verloor met 0-3 van Oranje. Het eerste aspirantenteam won met 6-1 van Olympia en aspiranten 3 versloeg S.V. Achteveld met 2-0.

Soester Courant | 1961 | | pagina 9