HOEDEN teren tmm* HORLOGERIE SPIJKER TWEEDE BLAD Ouderavond Oranje Nassau-V.G.L.0. Trouw CM MVerlovinni Voor Rijwielen en Bromfietsen D. ENGEL S RIJWIELHANDEL BURGERLIJKE STAND Feestavond van Soest dijk. MET PASEN een nieuwe bril KRABBELS VAN KNELIS. M.H.C. naar Engeland. BLIJDE BOODSCHAP BLIJ DRUKWERK DRUKKERIJ SMIT Heeft Duisland Amerika een poets gebakken VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 28 MAART 1961. Ieder jaar worden er in de Oranje- Nassau-v.g.l.o.-school twee ouderavonden gehouden en ditmaal zijn vele ouders donderdagmiddag en vrijdagavond in de school geweest om te zien en te ho ren wat hun kinderen op velerlei ge bied presteren. De avond werd geopend door het hoofd, de heer W. J. Gerritse, die erop wees, dat het opvoeden van kinderen in de leeftijd van 12 tot 16 jaar geen gemak kelijke taak is. De jongen wil alles kunnen en dat maakt hem vaak onrus tig, het meisje wil alles beter weten, is vaak eigenwijs en bij haar kan men spreken van onlust. Ouders en onderwijzers moeten hiervoor oog hebben en er bij de opvoeding re kening mee houden. Deze verschijnselen van onrust en on lust horen nu eenmaal bij de leeftijd. Het is nodig het kind te ontmoeten op het menselijke vlak. Men moet de jongen in staat stellen zijn capaciteiten te ontwikkelen en ervoor zorgen dat het meisje zich veilig voelt. Ouders en opvoeders moeten samen met het kind bladeren in het boek des levens. Het v.g.l.o.-onderwijs wil het kind tot steun zijn en tracht dit doel te bereiken met het opgeven van taken. Op de v.g.l.o.-school wordt het kind handvaar digheid bijgebracht. Tenslotte waarschuwde de heer Grift de ouders tegen haast in de opvoeding. Juist de v.g.l.o.-school is uitermate ge schikt om rustig te beslissen over de weg die het kind zal inslaan. Een allergezelligst programma volgde hierna en Corrie Knol zorgde met Dik Bos voor het aankondigen van de num mers. Zij deden dit vlot, alsof het da gelijks werk was. Een meisjeskoor onder leiding van mevr. De Lange en daarna werd ge declameerd. Ansje Smits, Adrie van Nieuwkasteel, Cor Langerak, Sofie Groe- nestein, Arie v. d. Heijde, Ina Doeland, Joop v. d- Wal en Joke van Egmond traden voor het voetlicht met hun voor drachten. Het schetsje „Kinderverzorging" was bizonder aardig. Dokter Greetje v. d. Broek was een kundig kinderarts, zuster Lena van Dijk een kundige zuster en de moeders Francien van Schie, Lida Maarschalkerweer, Liesbeth Brinkman, Joke van Egmond, Corrie van Maanen zeer zorgzaam voor hun kinderen. Evert Boshuis, Gijs v. d. Akker, Cor van Hattum, Gerke Steensma en Jaap Smeekes vertelden over gebruiken en voorwerpen uit de Bijbel en de voorwer pen, door de leerlingen zelf vervaardigd, toonden zij hierbij. Een modesshow onder leiding van mej. G, Zwart bood vele meisjes de gelegen heid te tonen dat zij het al heel ver gebracht hebben in het zelf vervaardi gen van kleding. RINGEN LflHNSTR 77 - TEL1361 - SOESTDIJK Oe brom f ie li die't'a Itrtr I NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 GEBOREN Joannes Richardus, zoon van A. C. Schothorst en A. M. van de Waal, Breitnerstraat 9, Baarn. Bert, zoon van M. Bosman en H. Wagteveld, Plesmanstraat 27. Alida Maria, doch ter van H. J. van Grol en A. van Rou wendaal, Krommeweg 9. Claudia, dochter van M. L. M. Westerveld en M. Lenarduzzi, Hobbemalaan 21. Jo- hanna Mathea Maria, dochter van A. H. Vugts en D. M. Cuppen, Kerkpad N.Z. 29. Hendrikus, zoon van H. Wolfsen en C. M. ten Haaf, 2e Weteringpad 9. Marianne, dochter van G. W. W. Has- selbach en J. van de Beek, le Wetering pad 6. Madeleine Anne Roberta, doch ter van J. J. H. A. Hoppenbrouwers en M. M. J. de Ruiter, Emmalaan 7. Monique Maria Cornelia, dochter van J. H. Demmers en A. G. M. Rademaker. Steenhoffstraat 80. Florina Johanna Herma, dochter van H. F. M. Bos en J. de Jongh, Middelwijkstraat 28. Mei- ne Johannes, zoon van W. Middelman en A. T. W. Meinen, Torenstraat 19. Theodorus Jacobus, zoon van H. Hooft en A. C. M. Gerritsen, Thorbeckestraat 2. Hubertus Johannes zoon van H. H. Rijners en R. M. Vrakking, Ericaweg 16- Lambertus Hermannus Maria, zoon van H. J. M. Ankoné en A. P. Koens, Verl. Talmalaan 5. ONDERTROUWD Hendrik van de Bra_ kei, Wieringermeerstraat 52, Enschede en Wülemina Bunt, Schaepmanstraat 88. Willem Gouw, Birkstraat 146 en Petronella van Ginkel, Molenstraat 70. Klaas de Ruiter, Kerkpad N.Z. 1 en Jantje Jennigje Roetman, Burg. Grothe- straat 57. Bernardus Cornelis Jozef Rademaker, Laanstraat 31 en Geer- truida Bertha Bosman, Birkstraat 129. GEHUWD Leopold Ernst Hugo Fliek, Verl. Talmalaan 7 en Irene Joan Stol wijk, Hartmanlaan 12. Machiel de Doelder, Nieuwe Kerkstraat 43, Terneu- zen en Maddy Mary van der Hoek, Oranjelaan 10. Johannes Kool, Gnep- hoek 22, Alphen aan de Rijn en Aagetta Wiebe Leertouwer, Nieuweweg 76. Daniël Kuijper, Schaepmanstraat 84 en Klasina van Sloten, Verl. Talmalaan 21. Roel Wielinga, Karei de Grooteiaan 38, Bergen en Jacoba Maria van Agter veld, Beukenlaan 33. OVERLEDEN Louise Jacoba Mouiijn, 85 jaar, weduwe van W. J. Jalink, Soes- terbergsestraat 170, Dina Catharina Elisabeth Pouw, 82 jaar, gehuwd ge weest met H. Bolkestein, Eemnesserweg 84, Baarn. Gerardus Petrus Francis- cus Goossens, 90 jaar, gehuwd met C. A. Fritze, Torenlaan 63, Baarn. De toneelvereniging Soestdijk bestond enkele weken geleden 15 jaar en dit feit is zaterdag in de zaal van Eemland gevierd. Zaterdagmiddag konden vele kinderen genieten van het sprookje dat door de vereniging opgevoerd werd. In „De Gouden Lepels" kwamen een koning, een koningin en een prinses voor dus de kinderen kwamen wel aan hun trek. Aan spanning ontbrak het ook niet, want iedereen was benieuwd wie de diefstal van de gouden lepels op zijn geweten had. Zaterdagavond verwelkomde voorzitter Joh. Hessing de genodigden, onder wie afgevaardigden van zusterverenigingen. Hij bracht het jaar 1946 in herinnering. Toen richtte de heer Kronemeyer de vereniging op. Hij was voorzitter, lei der en regisseur en zijn overlijden bete kende voor de vereniging een bijzonder groot verlies. Anderen namen zijn taak Jan Bloemendaal en Wout Jansen speel den mondorgel, Ab v. d. Broek, Gijs Dor- restein, Hans van Wijngaarden en Re- né Westeneng akkordeon en Sam de Zoete stak een beetje de draak met hedendaagse zangers door Marina te zingen alsof het om een explosie ging. Hij had hiermee veel succes. Als laatste nummer voor de pauze een geestige potpourri, samengesteld door de heer J. B. Veerbeek en met enthou siasme onder zijn leiding door meisjes en jongens gezongen. Deze leuke zanghuts pot kreeg bijzonder veel bijval. In de pauze konden de diverse tentoon stellingen bezichtigd worden. Bij de handenarbeid, onder leiding van de he ren W. J. Gerritse en B. Hinlopen, het handwerken onder leiding van mevr. Groart en het naaien onder leiding van mej. Zwart waren bijzonder aantrek kelijke artikelen vervaardigd. Veel geduld en toewijding heeft onge twijfeld het vervaardigen van de taber nakel geëist. Soep en cake uit eigen keuken en daarna het tweede deel van de avond. Het sprookje Repelsteeltje werd leuk gebracht. Vooral de koningin (Elly de Wilt), hofdame Hermien Vermeulen en Bedry v. d. Bunt als vrijmoedige mole naar deden het uitstekend. Francien v. Schie, Rietje Hop, Marijke Zonneveld, René Westeneng, Kees van Essen, Jan Bloemendaal, Fietje Tuenter. Lida Pe- tersen als Repelsteeltje en Gerrie v. d. Essenburg speelden in dit stuk mee. Zang door het meisjeskoor en een slot woord van de heer H. Fennema, voorzit ter van de vereniging de School met den Bijbel, besloten twee geslaagde avonden, waaraan ouders en kinderen veel ple zier beleefd hebben. En die tevens nut tig waren. van Soesterbergsestraat 26 - Tel. 2982 pianen met 12-15, 15-12, 16-14 en 15-12 aan het langste eind te trekken en hun puntentotaal met 2 te vergroten. Het derde herenteam had het in zijn laatste wedstrijd tegen W.O.V.O. 3 niet moeilijk. Zonder zich bijzonder in te spannen beslisten zij de wedstrijd met 15-12, 15-7 en 15-7 in hun voordeel, waarmee zij de derde plaats in de rang schikking voor zich opeisten. Het vierde herenteam van S.V.V. moest daarentegen de punten aan W.O.V.O. 2 laten. Met 15-9, 15-9 en 15-5 toonden de Wouden As je 't ming vraogt, dan mok zeige dak mit plezier 't boekie eleze heb dat meneer Heu- pers eschreve het van de Soesder gilden. Van 't grote gild, dawwe veurig jaor allesaor op straot heb- be kenne zien toeng die manne gonge vie- XO-O Cli lU-O LUU11UC11 UC VV UUUC11 1 -J bergers zich de sterksten. Woensdag5! da'tet ^id +vlerhon^rd jaor bestmg. 5 - Me buur Gart zee ok dattet 'n fing worden de volgende dameswedstrijden gespeeld S.V.V. 1—V.V.A. 3 S.S.S. 1— S.V.V. 2. Donderdag speelt het eerste damesteam tegen V.V.A. 4 en het vierde herenteam tegen Olympia 3. Het vorig jaar is een groep dames van The Ragley Hockey Club in Soest ge weest en er werd gespeeld tegen een dameselftal van M.H.C. en een elftal van oud-internationals. Vrijdag gaan veertien Soester hockey-speelsters naar Alcester, Warwickshire, Engeland, voor het brengen van een tegenbezoek. Deze groep wordt begeleid door de heer en mevrouw Van Asselt en de heer P. Hoppenbrouwers. De volgende dames zullen M.H.C. in Engeland vertegen woordigen Lies Burgers, Ton Mulder, Af ra van Hofwegen, Marion Ebbers, Jos Hoppenbrouwers, Renee Mundt, Cockie de Beurs, Joke Appelboom, Aadje Geertsema, Jet van Til, Joke Roelofs, Jos du Mee, Mieke Olman en Els Kos ter. De groep komt 5 april terug. Het tweede herenteam heeft zondag de laatste competitie wedstrijd gespeeld. Het was een thuiswedstrijd tegen Bever- weert die met 4-1 gewonnen werd. Er werd snel en sportief gespeeld en Soest werkte de aanvallen wat beter af. In de eerste helft scoorden André Spoo- renberg en Erwin Hinderdael en in de tweede helft André Spoorenberg en G. G. Geijtenbeek. Beverweert scoorde slechts eenmaal ondanks het enthousias te aanmoedigen van tientallen suppor ters, die met twee bussen gekomen wa ren. S.V.V.-VOLLEYBAL. Uitsluitend de herenteams van de Soes ter Volleybal Vereniging moesten vo rige week in de Amersfoortse markthal van hun kunnen blijk geven. Veel pun ten wisten zij in deze wedstrijden niet te behalen, want alleen het derde team slaagde erin de volle winst mee naar Soest te nemen, waarmee dit team de competitie dus goed besloot. Voor een (geboorte - ondertrouw - huwe lijk - jubileum - heropening enz gebruikt U natuurlijk in een moderne, verantwoorde vormgeving. Onze collectie is zeer uitgebreid en modern, terwijl wij U een vlotte levering garanderen. Van Weedestraat 35 - Soestdijk De kwaliteits-drukkcr sinds 40 jaar. Na de revaluatie van de gulden en de Duitse mark is de financiële constel latie in de wereld plotseling veranderd. Allereerst tussen de V.S. en de bonds republiek. De betalingsbalans van Ken- nedy's land vertoonde een te groot te kort, die van Adenauers rijk een te groot overschot. Kennedy heeft de eis gesteld dat west- Duitsland deels de financiering van de onderontwikkelde gebieden zou over nemen, maar de Duitse financiële auto riteiten vonden de prijs te hoog voor hun snel herkregen welvaart die zij n.b. geheel aan de V.S. te danken heb ben. Druk op de dollar. Het is niet waarschijnlijk dat de V.S. de bondsrepubliek tot revaluatie ge dwongen hebben. Veel meer lijkt het er op alsof prof. Erhard de Amerikanen een poets heeft gebakken. De onderwaardering van de D.M. was n.1. veel groter dan de 4 3/4 °/o waar mee zij nu in waarde gestegen is. Ver- boekie is. Maor wel 'n bietje duur, schat is, zee die. Je ziet ze vliege Gart, zee ik, want an 'n kan jenever bejje meer kwiet en van dat slokkie hejje de vollegende marrege niks meer ajje 'n bietje dorst heb. Da klopt, zee Gart en hie gong meteen zo'n boek haole en ok zitte leeze en plaotjes zitte kieke. Heul meraokel zoveul wark mot dat ewest zien om da boekje te schrieve. Ak mit me Knelis ant schrieve bin dan zeever ik maor zo'n bietje voor de vuust weg, maor ajje over 't grote en 't kleine gild ant schrieve gaot, dan mojje meraokels goed weete wajje ant schrieve bin, want je ken ut maor niet uut je duum haole. Onder 't raodhuus legge heule pakke pepiere. Die benne hongderde jaore oud. Daor staon bar veul dinge van 't gild in, maor je mot nie denke da wullie daorin magge rongdneuze. Daor kenne ze netuurlek heul nie an beginne, want dat wier een grote bende. Daorom zeeje ze teuge meneer Heupers, gao jie d'r maor in, want jie heb d'r meer ver staand van as alle aandere bie mekaor. Dat beurde en noeng hebbe wullie awweer 'n boek van Soest. Alles staot d'r in. Van jonker van Gaes- beek. die 'n barre narrige kérel ewest mot zien. Hie ree mit zien zoon perd en hie zee dat zien zoon as 'n zak op da perd zat. Die jonge zee wat narrigs werom en daor gaftie ouwe 'm een lel, nie zo zuuneg. Dat arreme jong was meteen dood en jonker van Gaesbeek had spiet veur tien. Daorom gaftie grongd weg an de Soesders, die dat best bruuke konde, waant ze waore vreuger bie ongs allemaol zo arm aste miere. As je 'n bietje veur Soest ken veule, dan mojje dat boekie koope en vaok leeze, want dan kejje pas begriepe wat ter hier allegaor beurd is in hongderd jaore. En dat is altied de meute weerd, want we benne Soesders of benne we ut niet. Netuulek benne we Soesders. Ok de minse die d'r eige zo hoog veule, dazze gin Soesders wille weeze. Die motte dan maor in De Haog gaon woone. vaartsstijging weer op gang te brengen. Intussen zijn er meer belanghebbenden in dit geldspel betrokken. In de eerste plaats Engeland, dat zich ook geplaatst ziet tegenover een toenemende terug gang in zijn economie. Engelands ex portverbetering kan alleen tot stand komen naar de V.S. of naar Europa. Van verdere binding der gemenebest- landen in Azië en Afrika kan nauwelijks sprake zijn, integendeel lijkt het er op alsof deze banden zwakker worden. Engeland naar E.E.G. Reeds gaan er stemmen op in Enge land, die op aansluiting aandringen bij de Europese gemeenschap en die te pre fereren boven de commonwealth. Die gedachte zal nog niet direct werkelijk- I der kon Kennedy moeilijk terug van hé]d worden, maar in een verdere toe zijn gelofte om niet tot devaluatie over komst zaj het Britse rijk economisch te gaan. De maatregelen tot rentever- ujteen vallen en het initiatief daartoe laging in west-Duitsland werkten de in- Zal door de vroegere dominions geno- vesteringen in de hand. De bondsrepu- men worden, tenzij Engeland zelf tot bliek kreeg verder steeds meer achter- ontbinding overgaat. over en de vereniging kreeg in de heer Menning een uitstekende regisseur die de vereniging ondanks drukke werk zaamheden op hoog peil bracht. De belangstelling voor de toneelavon den neemt helaas af en de heer Hessing was van mening dat dit grotendeels te wijten is aan de telvisie. Soestdijk ver liest de moed echter niet en met en thousiasme was het stuk ingestudeerd dat die middag voor de kinderen ge bracht was. Deze extra voorstelling was I tenvolle geslaagd. De heer J. Groenewold kreeg nu de leiding en voor hij het programma aan- kondigde, bood hij de voorzitter bloemen van de zustervereniging „Ons Genoegen" aan en een taart van de donateurs. Kinderen van de balletschool te Den Dolder dansten onder leiding van mevr. Bos en mejuffrouw Rita Hendriks dans te solo. The West Boys zorgden voor dansmuziek en The Teddy Boys (Eddy en Theo Saarloos) zorgden door hun uitstekende optreden voor een verras sing. Mevrouw Menning zong als steeds zeer verdienstelijk en de drie „Herrie makers" uit Baarn zorgden voor aantrek kelijk lawaai. Na de pauze trad Jopie Haarmans uit Amersfoort met veel suc ces op. Ook ditmaal moesten de rood-witten in alle teams weer met reserves uitko men, hetgeen de resultaten stellig niet ten goede kwam. Het eerste herenteam moest met een invaller de strijd aanbinden tegen de Utrechtse vereniging 't Zand. Destijds konden de rood-witten in Utrecht de volle winst binnenhalen, maar nu kon den onze plaatsgenoten het niet bol werken, omdat opnieuw een tweetal spelers door vertrek naar elders de vereniging verlieten, waardoor de moei lijkheden van de technische commissie weer vergroot werden. Met 15-8, 15-12 en 15-12 toonden de Utrechters zich het sterkst en de S.V.V.- I ers blijven door deze nederlaag nog ge vaarlijk dicht in de buurt van de plaats die degradatie met zich mee kan brengen. Nu het tweede team definitief een van zijn spelers aan het eerste team had moeten afstaan, en bovendien nog twee spelers wegens blessures niet van de partij konden zijn, was het te voor zien dat de rood-witten het tegen de reserves van Olympia niet gemakkelijk zouden krijgen. In een wedstrijd, waar- I in alle sets tot het einde toe een span- Inend verloop hadden, wisten de Olym- stand in de uitvoering van exportorders, waardoor de prijsstijging een gevaar De Britse regering zit nu tussen de wal en het schip en wordt daar de dupe dreigde te worden, welke nog ver- van Dlt wi]St in de richti van deva. sterkt werd door loonsverhogingen en die direct worden geëffectu. werktijdverkorting. e0rd wanneer de Amerikanen met de De loonstijging zou reeds vroeger tot dollar voorgaan. revaluatie hebben geleid wanneer de Dp dat moment komt Nederland in een arbeidsreserve van West-Duitsland niet werkelijk moeilijke positie, omdat het steeds weer aangevuld was uit oost- even veej belang heeft bij de handel Duitsland. Intussen werd de druk op de ^et de angelsaksische landen als met dollar zo groot, dat de V.S. de revaluatie dje op het contingent, van de mark vermoedelijk hadden ge-1 Revaluatie in Zwitserland, eist en dan met een veel forser per-1 derde land dat Qp de wip zit_ centage dan nu heeft plaats gevonden. Zwitserland. Daar kennen wij een eco- Naar verdere waardestijging mische toestand, die veel lijkt op die I van Nederland. De Zwitserse economie In financiële kringen is menigeen van kern_gezond maar is in de laatste ja- mening, dat een verdere revaluatie met ren sterk gesteund door het Italiaanse tot de onmogelijkheden behoort, maar overschot aan arbeiders. het is duidelijk, dat dit met zo spoedig De Zwitserse franc is sterk genoeg om zal gebeuren. Wel mogen we er op re- te revalueren. Reeds bevinden zich ge- kenen, dat west-Duitsland nog grote be- wejdjge vreemde vermogens binnen de dragen zal uitgeven aan overgenomen Zwitserse grenzen, die wachten op de lasten van de V.S. En daarmee zal mi^ herwaardering En deze toevloed zal nog toenemen. Politieke gevolgen. Voor het geval nog enkele landen tot revaluatie of devaluatie worden ge- nister Erhard zijn aandeel aan de mo netaire sanering van de westelijke we reld voldoende achten. De conclusie ligt dan voor de hand. Mocht de genezing van de dollar er niet mee worden bereikt, dan rest minister dwongen, wordt de onrust nog veel gro- Dillon in de V.S. niets anders dan een ter. Wij krijgen dan een toestand als in devaluatie van de dollar als tweede stap. Veel zal daarbij afhangen van de ont wikkeling van de binnenlandse economi sche politiek in de V.S. Op dit moment stijgt de werkloosheid er nog steeds en het is aan geen twijfel onderhevig, dat Kennedy's eerste opdracht is om daaraan een einde te maken en de wel de dertiger jaren, waarbij de muntwaar- dering als wapen wordt gebruikt om het economisch evenwicht in de verschillen de landen te handhaven. Het einde van zo'n gedragslijn is een reeks van crises, die van land tot land verschuiven en tenslotte een toestand van grote ver warring doen ontstaan.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5