BATAVUS Dansend door het leven* Van Essen voor brillen De lichtlopende (iets Voor Rijwielen en Bromfietsen D. ENGEL S RIJWIELHANDEL S.E.C. versloeg Donar. POLITIE TELEFOON 4 4 4 4 Geslaagde Llo-feestavontl. DERDE BLAD Hees verloor, Kulan kampioen. De zigeuners drukten hun stempel op de Spaanse danskunst. Gitanos is de naam die men hier in Spanje aan de zigeuners heeft gegeven, een naam die verwantschap vertoont met de Engelse betiteling Gypsies en afgeleid van het Nieuwgriekse „Gyph- toi" dat Egyptiërs betekent. Deze benaming Egyptiërs danken de zigeuners aan zichzelf, want in hun verhalen in het verre verleden zinspeel den zij er steeds op, uit Egypte afkom stig te zijn. Zelf noemen zij zich Ro- mani. Wetenschappelijke onderzoekers nemen aan, dat zij uit Voor-Indië af komstig zouden zijn en afstammen van het zwervend volk der Domba, een kaste van muzikanten en dansers. Door on bekende reden zouden zij aan het zwer ven gegaan zijn door de gehele wereld, waarbij zij in 1420 west-Europa binnen kwamen. In 1447 bereikte een eerste groep Spanje. Van die tijd af hebben vele gitanos onafgebroken het Ibe risch schiereiland bewoond en zijn een belangrijk deel van de bevolking gaan uitmaken. Weliswaar niet zozeer nu meriek, alswel wat hun invloed op de Spaanse cultuur en wel in het bizon der muziek, zang en dans betreft. Heel veel van wat ons buiten Spanje als Spaanse muziek en dans wordt ge presenteerd, is in wezen niet Spaans maar typisch zigeuners. Bij de koningin der Gitanos. Wij hebben dit met eigen ogen en oren kunnen zien en horen, toen wij een muziek- en dansfeest bijwoonden bij de gitanos die bij duizenden in grotten even buiten Granada een armoedig be staan lijden. Zij wonen daar onder leiding van een stamhoofd, in dit geval een vrouw, die de koningin der zigeuners genoemd wordt. Het is een merkwaardig volkje, in wier leven muziek en dans een aan merkelijk belangrijker plaats innemen, dan bij ons. Men zou kunnen zeggen, dat de gitanos dansend door het leven gaan. Vrijwel elke emotie wordt in dans omgezet en dit alles met een ernst en overgave die ons volkomen vreemd zijn. Nu is dit laatste iets, dat de zigeuners niet alleen hebben. In andere delen van Spanje danst men ook graag en grijpt men elke gelegenheid aan om dit te doen. In Sevilla bijvoorbeeld is de meest bekende volksdans de „sevillana". sensueel zijn. Hun dansen kenmerken zich door hun onstuimigheid, wilde be wegingen van borst en hoofd, terwijl korte, felle stoten van de hakken op de vloer het ritme accentueren. Op het einde is deze dans een wilde warre ling van alle deelnemers door elkaar en dan een bruuske en plotselinge on beweeglijkheid. Het dansfeest begint. We hebben bij Granada het genoegen mogen smaken eén dergelijk dans feest bij te wonen, 's Avonds bij het flakkerend licht van toortsen en kamp vuur tokkelde een naar onze smaak werkelijk fenomeen gitarist zijn volks liederen, doorweven met eigen impro visaties. Iedereen luisterde en het was doodstil. Dit toneel van felle lichten en diep donkere schaduwen en al die inte ressante, markante koppen om ons heen vormde het juiste decor waarin men zo'n dansfeest moet beleven, een scher pe vrouwenstem begon te zingen en er kwam een zigeuner naar voren. Hij plaatste zich midden in de kring en er ontstond een aftasten van ritme tussen hem en de gitarist. Toen zij het gevonden hadden, begon de dans. Aanvankelijk met een zacht, later steeds sterker wordend hakkengetik op de rotsige bodem. Steeds feller werd het ritme. Plotseling sprong een jong meisje naar voren. Het haar warrelde los om haar hoofd. Met een korte ruk slingerde zij het naar achteren en uitdagend trip pelde zij rondom de man, die nog steeds in uiterste concentratie met zijn hak ken het ritme van de gitaar volgde. Na een draai zag hij haar en samen dansten zij een onstuimig spel van lok ken en afstoten. De toeschouwers wer den door de dans meegesleept. Hun lichamen wiegden, hun handen klapten. Er traden meer dansers en danseressen naar voren. Tenslotte zagen we één dy namische bewegende massa in dolle warreling en plots was daar het einde, een einde dat wij nog niet verwachtten. Meegesleurd. Maar de gitarist rustte niet. Na een korte stilte begon hij weer zacht pre luderend en weer werd er gewacht in doodse stilte. Een andere dans werd ingezet. Uren ging het door. De zigeu ners zongen en dansten van liefde, ver driet en vreugde. Voor ons nuchtere baarheidl NIEUWEWEG 97 SOEST TELEFOON 2543 In de eerste helft van de competitie versloeg S.E.C. het Hilversumse Donar op eigen terrein met 3-2 en gisteren is het opnieuw een overwinning voor de groen-witten geworden. Nu werd slechts 1 doelpunt gemaakt maar dat was vol doende om de overwinning in Soest te houden. S.E.C. speelde enthousiast en soms leek het alsof Donar wat ongeinterresseerd was, al konden de Hilversummers af en toe potig optreden. Het bleef echter een sportieve wedstrijd. Weinig heeft het gescheeld of de wed strijd kon niet doorgaan. Scheidsrech ter J. Leguit was niet komen opdagen. 1 Gelukkig was de heer E. Pauw, die een wedstrijd van het tweede elftal geflo- ten had, nog op het veld en hij leidde 1 S.E.C.-Donar. De zigeuner beleeft zijn dans. Ritme, vormen en expressie vormen één onver brekelijk geheel, opwellend uit zijn binnenste. Deze specifieke Sevillaanse dans kan men zien op alle ogenblikken van de dag, in het theater, café, maar ook op straat en zelfs in de treinen. Waar een groep Sevillanen bij elkaar is, komen de nooit ontbrekende castagnetten spoe dig tevoorschijn en met of zonder bege leiding van gitaar wordt er gedanst en gezongen. Dit gebeurt trouwens in ge heel Andalusië en elke stad heeft haar eigen speciale dans. Granada b.v. de ,,granadina". Vreugde, smart en pijn. Sevilla is wel de hogeschool voor de dans. De Sevillaanse vrouw wordt als danseres geboren. Haar bewegingen zijn natuurlijk en gracieus. Zij danst voor haar genoegen, maar ook om uitdruk king te geven aan smart of pijn. Dit heeft zij wel gemeen met de zigeuners. De komst van gitanos, die in de 15e eeuw in grote getale naar Andalusië kwamen en zich daar vestigden, ver oorzaakte een omvorming van de vroe gere „canto hondo" (diepe zang), karak teristiek voor zijn buigzame modulatie en het overslaan van de stem. De gita nos brachten een nieuwe stijl, de „canto flamenco" met schrille en lang aangehouden koptonen. Het flamenco-repertoire van de zigeu ners is zeer groot. De „solares" zijn ge zangen van droefheid en afscheid, ter wijl de „tirana" en „tanguillos" zeer noorderlingen bleek het een openba ring. Maar na verloop van tijd werden we als het ware in deze dans in dit ritme opgenomen en zonder dat we het zelf wisten, stonden we op en klap ten in onze handen op de maat van de muziek, zoals de zigeuners dat deden. We trappelden met onze voeten en lie ten ons meesleuren in het machtige ritme. Dan opeens dook er een zigeune rin voor ons op. Zij pakte de hand en trok ons mee in de wilde warreling. Na slechts enkele momenten liet ze ons bruusk staan. We deden wel enthou siast en dat lokte haar, maar ze merkte het dadelijk we konden het niet. Langzaam traden we terug in het duis ter. We klapten niet meer, we stamp ten niet meer. We keken alleen vol be wondering naar deze extase, naar die lenigheid van geboren dansers en dan seressen en we begrepen, dat hier een diepe kloof gaapte tussen ons en hen. I We kunnen wel waardering en bewon-1 dering opbrengen maar we kunnen niet meedoen, want wij zijn anders. Dit dan- j sen is natuur, ons dansen is aangeleerd op de danslessen, de foxtrot, de engelse j wals en de samba, moeizaam geoefend en eigen gemaakt. De zigeuner danst van nature, omdat hij niet anders kan. Dat is het verschil Zie de etalage voor de nieuwste modellen. Brillen met en zonder recept. Birkstraat splitsing Soesterbergsestraat. Z.F. leverancier. S.E.C. speelde in de eerste helft met wind mee en was veruit de beste ploeg. Er werd veel geschoten, vooral door v. d. Valk, maar de 18-jarige keeper Kooi was uitstekend op dreef. Bijna werd hij verrast door een enorm hard schot van aanvoerder Ten Hove, van wel veertig meter afstand. De bal ging echter net naast de paal. Schoten van Elverding en De Bruin, maar er werd pas gedoelpunt uit een strafschop in de 32-ste minuut. De scheidsrechter gaf deze penalty om dat rechtshalf Langhorst, voormalig se- mi-prof, hands maakte. Pothoven schoot de bal goed in, maar toch raakte de jon ge keeper de bal nog even aan. Hij kon het doelpunt echter niet voorko men. In de tweede helft bleef S.E.C. goed aanvallen en slechts rechtsbuiten Al- berts van Donar was gevaarlijk. Bijna viel de gelijkmaker toen Rutten- berg wat ongelukkig terug speelde. De bal passeerde de S.E.C.-keeper, maar kwam tegen de paal. Bij Donar ondernam middenvoor De Graaf enkele individuele acties, Alberts was actief, maar Adams kon niet ge passeerd worden. Aan de andere kant schoot Leo van Breukelen net langs de paal en v. d. Valk bracht een prach tige kans om zeep die De Bruin hem gaf. S.E.C. hield goed stand. Even zag het er naar uit dat Donar gelijk zou maken toen De Graaf alleen voor Adams kwam te staan, maar zijn schot miste het doel op een halve meter en de overwinning was voor S.E.C. In het St. Josephgebouw traden zater dagavond vele leerlingen van de open bare ulo als artisten op voor ouders, medeleerlingen, onderwijskrachten en andere belangstellenden. De avond werd geopend door de heer J. H. v. Neerbos, hoofd van de school, die in het bijzonder wethouder K. de Haan verwelkomde. Het is al enige tijd geleden sinds de laatste feestavond gehoudèn is en allen zijn het er wel over eens geweest dat het tijd werd weer eens op feestelijke wijze bijeen te zijn. De heer van Neerbos verzocht de aan wezigen te willen bedenken dat de baten van deze avond bestemd waren voor de stichting 't Soester zwakke kind en derhalve niet karig te zijn als loten wer den aangeboden. Dick Eysink was de conferencier en hij kondigde op vlotte wijze de vele num mers aan. Ronnie Kraal begon met pia nospel en met „From the time you say good bey" en „Marina" zorgde hij voor een uitstekende start. Feike van Ginkel en Adri Kamphorst, piano en zang prezen het maanlicht en Nettie Anders hield met Ada Appelboom een leuk ge sprek in klederdracht. Een meisjeskoor zong verdienstelijk on der leiding van de heer T. Krips, waar na Jaap van de Moren zich met zijn gitaar en zeer moderne zang al bij zijn eerste optreden tot held van de avond maakte. Hij kreeg bijzonder veel bijval. Bijzonder aardig zongen Feike van Gin kel en Annedien Schilder met gitaarbe geleiding en Jean van Schaik was de eerste pianist die zich op bekwame wij ze aan het klassieke repertoire waagde. Onder leiding van Lies Floor werd eigen kleding geshowd. Peter v. d. Brakel en Aart Brons de den als clowns gek maar dat was juist de bedoeling en voor de tweede maal zong het meisjeskoor. Hier en daar was een jongenshoofd tussen de meisjes hoofden te zien. Dat waren zangers met stemmen die in dit koor pasten. Annedien Schilder trad opnieuw op en weer deed zij het uitstekend. Adri Kamphorst en Feike van Ginkel zongen smachtend van Charley, de Adonis, en Adri de Wolf speelde Mozart vederlicht, zoals het behoort. Willie van Luneschlorf en Gerda de Ron de speelden quatre main en solo waar na Jaap v. d. Moren de aanwezigen tot groot enthousiasme bracht met het scho ne ,,Hé, kom van 't dak af". Elvis Pres_ ley zou het alleen maar slechter kunnen doen en de ovaties waren dan ook ver diend. Na de pauze een gezellig teenager-no- neelstuk, een blijspel van Bert Huizenga VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 28 MAART 1961. den en vele inheemsen versmaden het eten van mensen niet. De missionarissen hebben veel strijd moeten leveren tegen absurde heidense gebruiken, tegen het geloof in de boze geesten en tegen alles wat het leven van de Kongolees slechts bemoeilijkte. Voor een groot deel is aan het werk van de missie een eind gekomen, want door de chaos zijn vele missionarissen en zusters gedwongen te vluchten en andere leven in groot gevaar of wor den gevangen gehouden door opstande lingen. Juist in deze tijd was een causerie over de Kongo bijzonder waardevol, want het is moeilijk een juiste kijk op de gang van zaken te krijgen als men niet voor gelicht wordt door iemand die het land kent. De instuif had het geluk dat een Soester inwoner dit land heeft leren kennen. Als Hees zaterdagmiddag van Kulan in Veenendaal gewonnen had, dan zou de ze koploper van de afdeling geen kam pioen geworden zijn, maar het werd een 1-6-nederlaag voor de Soester voet- Elegance voor de lieve lente! Zoels u 't nii ziet In chic Parijs en romantisch Rome: trois-pièce a la mode! Voorjaarsensemble in de lijn van '61. Interessant detail: blouse en voering van Jasje zijn van dezelfde mooie stof. Kies uw liefste kleur uit lindegroen, grijs of cognac. HILVERSUM KERKBRINK 15 17 in zes taferelen, spelend in de woning van de familie Duif, waar Marit (Mar- greet Foeken) te kampen had met de liefde en haar ouders (Truuske Hoegen Dijkhof en Herman Spikman). Haar uitverkorene was Rob de Winter (Bert de Jong), maar haar ouders zagen meer in Alexander van Fijningen (Dick Kla ren) en dat gaf natuurlijk heel wat verwikkelingen en belevenissen, die goed gebracht werden. Vooral aan Ada Ruysenaars als Rikky en Klaas Blij- leven als Jan mag een toneelpluim niet onthouden worden. De andere mede spelenden waren Gerben Bootsma, Ma rijke van Laar. Marian Blok, Ineke van Riemsdijk, Fancy Tans, Theo Vink, Kees v. d. Moren en Ben Werther. Zij allen zorgden voor een gezellige feest avond met aantrekkelijk spel. Na het programma brachten The Black Points onder leding van A. Veerman dansmuziek en hun spel dwong als het ware tot dansen. PATER BROUWER OVER KONGO. Pater Brouwer, een echte Soester naam en een echte Soester, heeft voor de leden van de Instuif R.K. Jong Soest in het St. Josephgebouw gesproken over Kongo, het gebied waar hij enkele jaren als missionaris werkzaam geweest is. Pater Brouwer behandelde in het kort de geschiedenis van het ontstaan van de kolonie Kongo na de ontdekking van de Kongostroom door Stanley. De strub belingen tussen Engeland. Duitsland en België en het aandeel van koning Leo- pold II in het ontstaan van de kolonie, die niet België toebehoorde maar zijn persoonlijk eigendom was. Er werden vele dia's getoond en de jeugdige aanwezigen kregen een veel beter inzicht in de verhoudingen, levens gewoonten en gebruiken van de stam men waarover wij dagelijks lezen en zij konden beter begrijpen dat de loop der dingen tot een chaos moest leiden. Als stammen in de Kongo strijden dan is het een strijd op leven en dood. waar bij vrouwen noch kinderen ontzien wor- ballers en daardoor kon Kulan de kam- pioensvlag hijsen. Opnieuw eindigt Hees op de tweede plaats zoals reeds zo vaak het geval geweest is. In de eerste helft ging het goed met Hees en na tien minuten maakte Alex Hop het eerste doelpunt. Het zou het enige doelpunt van Hees zijn. Er werd goed verdedigd en pas tegen het eind van de eerste helft kon Kulan een overwicht krijgen. De gelijkmaker werd gescoord en in de tweede helft was het totaal gebeurd met de Soester spelers. Vijfmaal scoorde Kulan en daardoor werd het een grote nederlaag voor onze eeuwige tweede. AANRIJDINGEN. Op de Birkstraat reed mej. E. H. per fiets in de richting Soestdijk. Zij werd ingehaald door de bromfietser J. v, A. uit Amersfoort. Toen de brom mer haar passeerde begon mej. H. te slingeren, raakte met haar voorwiel het achterwiel van de bromfiets en viel. Zij kreeg een hoofdwond en is per ziekenauto van de E.H.B.O. naar De Lichtenberg gebracht. Na behande ling kon zij naar huis. Op de hoek van de Soesterbergse straat en de Verlengde Kolonieweg rem de de bromfietser H. H. uit Bussum sterk af voor de auto van R. S. uit Amersfoort. Hij remde te hard, zodat zijn remkabel brak en hij tegen de auto opreed. Brommer en auto werden licht- beschadigd. Op de hoek van de Soesterbergse straat en de Van Lijndenlaan verleende de automobilist P. de K., die uit de Van Lijndenlaan kwam, geen voorrang aan het echtpaar H. uit Zeist, dat per brom mer op het fietspad reed. De bromfietser botste tegen de auto, waarna H. en zijn echtgenote op het wegdek terecht kwa men. Dokter Stroband verleende de eerste hulp en hij liet H. per taxi naar het ziekenhuis in Zeist brengen om fo to's van een enkel te laten maken. Mevr. H. werd slechts licht gewond.

Soester Courant | 1961 | | pagina 9