SI 1 J. REEHORST: SIPER ZELFBEBIENING. •=aH- 4 - fSfi Paasconcert van De Cantorij. PT T* P.-J* Onvoorzichtige jongen. Arjos Soest. Hockeynieuws. Diploma-uitreiking Avond-Nijverheidsschool. Oude pont terug. HET OOG GERICHT OP PROPAGANDA. Dinsdag verschijnt de Soester Courant niet. OFFICIËLE MEDEDELINGEN. VRIJDAG 31 MAART 1961. 40e JAARGANG no. 15. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2,10 - per post 2,25 ÜÏTGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAA-T 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 In 1959 en 1960 werd in de Oude Kerk door leden van de Muziekkring De Nederlandse Cantorij, bijgestaan door solisten, de Johannes Passion van Georg Friedrich Handel uitgevoerd en deze bijzondere uitvoeringen trokken veel belangstelling. Ditmaal heeft men werken van Distier, Timter, Bach en Houtkoop gebracht. Uitvoerenden waren de leden van de Cantorij onder leiding van Maarten Kooy, strijkorkest en solisten. Een bijzonder aantrekkelijk werk is het concert van Johann Sebastiaan Bach voor twee clavecimbels en strijkorkest. Het werd gaaf uitgevoerd door Maarten Kooy en Klaas Bol als clavecinisten en het strijkorkest onder leiding van Freek Houtkoop. Maria v. d. Slikke, de sopraan die zel den ontbreekt bii de concerten in de Oude Kerk, was de sublieme soliste in de cantate Ach Her, lass deine lieben Engelein" van Franz Tunder. Onder leiding van Maarten Kooy werd het ontroerende motet „O, Mensch, be- wein dein Sünde gross" van Freek Houtkoop door de zangeressen en zan gers van de Cantorij uitgevoerd en tot besluit van de avond werd voor het eerst in Nederland Choral Passion van Hugo Distier in openbare uitvoering ge bracht. Het is passiemuziek naar het lijdens verhaal, zoals het door de vier evange listen beschreven wordt. Gerard de Vos, tenor, en Gert Hen- driksen, bas, zongen de diverse partijen in dit moderne werk, waarvan de uit voering bewezen heeft, dat men niet f De naam Reehorst doet direct aan aard appelen, groenten en fruit denken en dat is niet onbegrijpelijk, want Soest- dijk, Soest, en Soest-Zuid hebben Ree horsten die ervoor zorgen dat er goed gegeten kan worden. Dat begon al in 1924 op kleine schaal, toen de heer A. Reehorst sr. in de To renstraat een winkel opende. Het fili aal van deze zaak kwam in de auto- kluis, waar nu de firma Ceramiek van Breugel haar bedrijf aan de Van Wee- destraat heeft. Het tweede filiaal kwam op de Vredehofstraat en ging vandaar naar Koninginnelaan 29. De zaak van de autokluis verhuisde eveneens en die van de Torenstraat deed het hetzelfde. In 1937 begon de heer J. Reehorst in het pand Koninginnelaan 29 en in 1942 ging hij naar nummer 27. In 1947 was het nodig een kamer bij de winkel te trekken, in 1951 werd de zaak gemoderniseerd, in 1958 werd zoon Ab firmant, in 1959 moest weer uitge breid worden en in 1961 opnieuw. Woensdagmiddag hebben velen gezien wat de heren Uyland, Van Schalkwijk, v. d. Hoven en Visser respectievelijk met verbouwing, verlichting, vloerbe dekking en schilderwerk hebben be reikt en deze vierde uitbreiding is door de firma Reehorst benut om super zelfbediening in te voeren voor de meeste levensmiddelen, waaronder aard appelen, en semi-zelfbediening voor groenten en fruit. Nu kunnen de huis vrouwen al bijzonder snel geholpen worden, wanneer zij hun inkopen komen doen en dat is voor verkoper en klant een vooruitgang. De naam Reehorst is inderdaad een be grip geworden. Dat bleek onder meer uit de vele geschenken en bloemstuk ken, waarmee deze heropening een bij zonder feestelijke heropening werd. En uiteraard een smakelijke heropening ook, want daarop stelt vooral een fir ma prijs, die onder haar artikelen een groot assortiment aan wijnen en delica tessen heeft. noodzakelijkerwijs moet teruggrijpen op componisten uit vorige eeuwen om passiemuziek te brengen die op in dringende wijze het lijden en sterven van Christus muzikaal vertolkt. Op de hoek van de Soesterbergsestraat en de Gallenkamp Pelsweg dook de fietsende jongeman J. D. L. v. K. plots- seling vanachter een bus van Tensen op. Vanuit Soest kwam over de Soester bergsestraat een auto, die bestuurd werd door de heer R. E. Y. uit Utrecht. De jongen werd door de auto gegrepen en tegen het wegdok geworpen. Dokter Schutte verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer per E.H.B.O.-ziekenauto naar de Lichtenberg brengen omdat hij waarschijnlijk het -echter kuitbeen ge broken had. Dit viel gelukkig nogal mee. Hij had een blo( duitstorting in het rechter onderbeen en kon na behan deling in het zieker huis weer naar huis. De heer J. v. d. Loo sprak dinsdag avond voor de le' en van de Soester anti-revolutionaire 'jeugd over het on derwerp ,,De Overheid". Vooraf verwelkomde de voorzitter van Arjos, de heer Bar ihorn, de spreker en de belangstellender. Hij deelde mee dat de A.R.-partij en ;ie jeugdorganisaties een actie op tomj zullen zetten om hulp te bieden aar.) minder ontwikkelde gebieden. Binnenk rt zal een toelich ting op deze actie {jageven worden. Een volgende verf..dering van de Ar jos zal samen mefde afdeling Soest- dijk en Baarn gelVjden worden. De heer v. d. Lof r-cemde de plaats en de taak van de 'eveid een belang rijke factor in het jjuiitieke leven. Deze taak is va? vraagstuk in de politiek en di_ feisÊ is uiterst moei- liik. Voor de A.R. is het vaak niet zo gemakkelijk aan de hand van de Bijbel de taak van de overheid te omschrijven, omdat deze taak zo geheel anders is dan in de tijden van toen de Bijbel geschreven en samengesteld werd. In het beginselprogramma van de A.R. staat omschreven hoe deze partij de taak van de overheid ziet en vaak blijkt dat de anti-revolutionairen over deze taak een heel eigen idee hebben. Zij zijn van mening dat deze taak be heerst en begrensd wordt door Gods ordonanties en de overheid dient de wet van God als richtsnoer te gebruiken bij haar taak. De A.R. gaat uit van de hoogheid van het gezag van de overheid en deze overheid regeert bij de gratie Gods. Na deze korte inleiding werden door de jongeren en de heer v. d. Loo in een discussie verschillende aspecten van de overheid besproken. Tenslotte werd met een quiz de parate politieke kennis van de Arj os-leden beproefd. Veertien speelsters van de Mixed Hockey Club zijn vandaag naar Enge land vertrokken om een bezoek te bren gen aan de Ragley Ladies Hockey Club, de vereniging die het vorig jaar in Soest was. Zaterdagmiddag spelen jongens en meis jes van de M.H.C. vriendschappelijke wedstrijden op bet terrein aan de Schrikslaan tegen elftallen uit Weesp. Aanvang 2.25 uur. In Amersfoort wordt morgen het pan- nekoekentournooi gehouden. Hieraan neemt een jongensploeg van M.H.C. deel. Het jongensteam D speelt in Utrecht tegen een Kampongploeg. Op tweede Paasdag spelen de Paaseieren tegen de Paashazen. De wedstrijd begint om half twee. Aanvoerder van de Eieren is N. van Zadelhoff en aanvoerder van de Hazen J. Castricum. Op vrijdag 7 april houden M.H.C. en Voordaan op het veld aan de Schriks laan een paaseitournooi. Het is een tournooi dat om 10 uur begint. Bij Ka meleon is op dinsdag 4 april een paas- haastournooi waaraan een meisjesploeg deelneemt. De deelneemsters vertrek ken om kwart voor tien per fiets van de Schrikslaan. Schaerweyde houdt op 7 april een jeugdtournooi voor jongensteams. De leden van M.H.C. die hieraan deelnemen vertrekken om 9 uur vanaf het terrein Schrikslaan. Op maandag 10 april is er een paasei tournooi bij Voordaan. De wedstrijden beginnen om half twee en de Soester deelnemers vertrekken om half een per fiets. Op dezelfde dag houdt Schaerweyde een jeugdtournooi voor meisjes. De Soester deelneemsters vertrekken om 9 uur per fiets. De belangrijke beslissingswedstrijd tus sen Dames 2 en Kampong 4 zal op 9 april gespeeld worden. Op dezelfde dag speelt het eerste herenteam een wed strijd tegen oud-leden. Het elftal van de oud-leden komt in de volgende op stelling H. Berghauser Pont, doel H. Geertsema en H. Steenbeek, achter J. Hoppenbrouwers, K. Verspuy en Th. Limburg Brouwer, middenK. Even huis, P. Hubach, J. Bakker, B. Stroband en P. Hoppenbrouwers, voor. Aan de Soester leerlingen van de Nij verheidsavondschool te Baarn H. J. Barrink, E. Kaats, en A. G. H. Kamer beek is gisteravond het diploma drie jarige cursus machine-bankwerken uit gereikt. J. Brouwer, D. v. d. Hoek, K. de Jong, I. H. Rebel en E. Brok kre gen het diploma timmeren, J. Vorsten, J. Weerdenburg, P. F. Groenesteyn het diploma schilderen. L. G. de Bruin, W. v. d. Hengel en P. W. C. Nieuwburg kregen het diploma machine-bankwer ken vijfjarige cursus, J. Grift en J. D. Ruyer het diploma timmeren vijfja rige cursus. Er werden prijzen uitgereikt aan de beste leerlingen. In de eerste klas was dat B. v. d. Horst, in de tweede klas A. M. Th. Blom, A. B. Velzen en J. v. Dalen, in de derde klas A. v. d. Mheen, in de vierde klas W. van Twillert en in de vijfde klas A. Blankesteyn. Gisteravond was er in de school aan de Burgemeester Penstraat een tentoon stelling van werkstukk n en tekeningen, waarna de diploma-uitreiking plaats vond. De heer A. Collars, voorzitter van de commissie van de nijverheidsavond school sprak er zijn vreugde over uit dat er in Soest nu eindelijk een lagere technische school zal komen en dat de eerste cursus reeds in september zal beginnen. De heer J. Koudijs, directeur van de avondschool, die straks directeur van de lagere technische school zal worden, wees erop dat het onderwijs bij de avondcursussen van de nijverheidsschool te Baarn op hoog peil staat. Hij wenste de geslaagden geluk en waarschuwde de andere leerlingen dat voortaan bij een teveel aan verzuim geen diploma gegeven zal worden, omdat de leer krachten in die gevallen te weinig ge gevens hebben om dit diploma toe te kennen. Maanden geleden kwam er nieuwe pont bij de Grote Melm, maar die beviel niet goed en over het algemeen vond men hem te klein. Dit kwam in de raad ter sprake en getracht zou worden de pont te ruilen voor een grotere. Blijkbaar is dit niet gelukt, want de nieuwe pont is nu buiten bedrijf gesteld en de oude vaart weer. Er is nog niet bekend wat met de nieuwe pont gebeuren zal. S.V.V.-VOLLEYBAL. Ook donderdagavond moesten twee teams van S.V.V. aantreden, hetgeen voor beide tevens de laatste wedstrijd van de competitie betekende. Zowel het eerste damesteam als het vierde heren team wisten de competitie met een over winning te beëindigen, waardoor zij zich beide van een goede plaats in de eindrangschikking verzekerden. De dames moesten de strijd aanbinden tegen het team van V.V.A. Zij hadden alle moeite zich de V.V.A.-dames van het lijf te houden en met het kleinst mogelijke verschil wisten zij deze set in hun voordeel te beslissen, t.w. 15-13. In de tweede en derde set gingen de dames onbedreigd op de overwinning af want met 15-9 en 15-6 wisten zij deze in hun voordeel te beslissen. Het vierde team van de Soester Volley bal Vereniging speelde vijf kwartier lang tegen Olympia 3. Alle vier sets werden met het kleinst mogelijke verschil beslist t.w. 15-13, 17-19, 15-13 en 15-13. Het laatste wedstrijdprogramma voor de competitie op woensdag, 5 april en donderdag, 6 april ziet er als volgt uit Woensdag, 5 april 1961 Spirit 3S.V.V. 2 (heren). S.V.V. 1Huizen (heren). Donderdag, 6 april 1961 N.C.V.S.V.V. 2 (dames). Een Nederlander, die Oost-Duitsland be zocht, heeft perplex gestaan van de wijze waarop de kinderen onder het communistische regiem voorgelicht wor den over de staten die verschoond zijn van de weldaden die vanuit het oos ten komen. Hij is zo verstandig ge weest enkele bewijsstukken mee te brengen, zodat gelukkig miljoenen ken nis kunnen nemen van het vergif in schoolboekjes, dat bestemd is om ons bij gelegenheid uit de weg te ruimen. Hummeltjes, die bij ons na aap-noot- mies te lezen krijgen over lammetjes en vriendelijke mensen, worden in Oost-Duitsland in kennis gesteld van de verschrikkelijke boze dingen die in het westen uitgebroeid worden om die hummeltjes, hun vader en hun moeder uit de weg te ruimen. Zo krijgen ze onder meer een ver haaltje te lezen over een bootje, dat van het oosten naar het westen vaart. Voordat het in West-Duitsland komt vaart de boot langs vrolijk zingende arbeiders en huizen die met vlaggen versierd zijn omdat de mensen schik hebben. Dan is het echter gebeurd. Alles wordt donker en de boot vaart langs sombere huizen, waar nauwelijks licht brandt omdat de mensen dat niet betalen kunnen. Opeens flitst het koude felle licht van een schijnwerper over de rivier en in dit licht is heel veel prik keldraad te zien. Daarachter steken uit pantserwagens, kanonnen dreigend de lucht in. Dat is gedaan door mensen die het vreedzame leven haten waaruit het bootje komt. Zij willen het liefst alles vernietigen wat de mensen hebben opgebouwd, om aan de oorlog te ver dienen. Be rest is naluuriijk van het zelfde "een broek en als je het hele verhaaltje hebt gelezen, dan heb je de neiging te vra gen of er nog iemand is die peultjes lust. Mensen die vanuit het welvarende West- Berlijn naar de grauwe puinhopen in het troosteloze Oost-Berlijn hebben ge keken zullen het hardst lachen, maar voor die arme bedreigde oostduitse kin deren valt er niets te lachen, want hun vredig en mooi bestaan wordt bedreigd door u en mij, die dagelijks onze pant serwagens en kanonnen oppoetsen om toch vooral klaar te zijn als het op ver nietigen aankomt om er beter van te worden. Zou de vrije wereld maar niet ophou den te praten met de communisten Zo heeft dat toch geen enkele zin. KANTMAN. daar ons, als gevolg van Pasen, de tijd ontbreekt ons blad technisch te ver zorgen. GEEN SPREEKUUR. De wethouder van Sociale zaken en Onderwijs van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij ver hinderd is op dinsdag, 4 april a.s. zijn gewone wekelijkse spreekuur te hou den. WEDEROPBOUWWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan Ir H. N. van Wijk, Waterweg 112A, De Bilt, op zijn daartoe gedaan verzoek, op grond van het bepaalde in artikel 28 van de Wederopbouwwet, vergunning te verlenen voor het bou wen van een woonhuis op het perceel, gelegen aan de Hildebrandlaan, kada straal bekend gemeente Soest, sectie C, nummer 2147 ged., zulks in afwijking van het uitbreidingsplan Soest-Zuid. In verband daarmede stellen zij be langhebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouw- aanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 1 april 1961.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1