E* LENTE MARCHAL HAARMODE HOEDEN m UtC WASSERIJ GELRIA EDE DE WITTE POMPEN EN DE BOEREN HEBBEN OVERWONNEN! Bie gebluste Zuurbrand zelf; dat gevoel van verlossing; Alles dank zij een paar Bennies. FALCON REGENKLEDING VENEMA BROMMERS s R IJ W I E L E N SERVICE Competitiestaiiden voetbal. KRABBELS VAN KNELIS. DERDE BLAD Ook U kunt verlost worden met Kruschen Salts. POLITIE TELEFOON 4 4 4 4 Voethal met Pasen. "LEACRIL"! Olympia-iiieuws. SCHRIKSLAAN 19 SOES TDIJK TELEFOON 3990 Het Zuidafrikaanse rassenprobleem leidde tot een breuk in het gemenebest. Engeland is nog niet bekomen van de verschrikkelijke schok, die het uittreden van Zuid-Afrika uit het Britse gemene best heeft veroorzaakt. Tot nu toe heeft Londen steeds kans gezien, de eenheid te bewaren en het uittreden van Zuid- Afrika is een precedent, dat zich in de geschiedenis van het gemenebest nog niet heeft voorgedaan. dat wegvallen van Uw vrees voor herhaling. Rennies - het wondermiddel dat U niet missen kunt en dat U nooit meer missen wilt, als U de heerlijke werking eenmaal ondervonden hebt. Weifel niet - koop 'n pakje Rennies, steek er altijd een paar bij U. En zo gewapend gaat ge blij en onbezorgd aan iedere maal tijd, eenvoudig of méér uitgebreid. Bij de geringste aanwijzing of de hevigste aanval van overtollig maagzuur helpen Rennies U uit de brand, doven ze Uw pijnen op staande voet. 'n Zegen en 'n uitkomst - zo'n paar Rennies bij de hand De meningen zijn sterk verdeeld waar het de toekomst betreft. Velen menen mèt de Zuidafrikaanse premier Ver woerd, dat het uittreden van Zuid- Afrika de ontbinding inluidt. Anderen achten deze afscheiding het uitsnijden van de rotte plek, waardoor het ge menebest in staat zal zijn weer een onverbrekelijke eenheid te vormen, zoals voorheen. De toekomst zal leren wie er gelijk heeft. Geen opzet. Een groot deel van de Zuidafrikaanse bevolking juicht het verbreken van de banden toe en ziet premier Verwoerd als de held van de dag. Dit bleek wel overduidelijk bij zijn aankomst op het vliegveld Jan Smuts, te Johannesburg, na zijn bezoek aan de conferentie te Londen. Hij werd begroet met het zin gen van psalmen en het volkslied, met gebeden en gejuich door een duizend koppige menigte; Zowel in de Unie als in Engeland zijn er velen die menen, dat nu na zestig jaar Zuid-Afrika de boerenoorlog heeft gewonnen, doordat het zich geheel vrij en onafhankelijk van Engeland heeft weten te maken. land was, waar het hier om ging vroeg de premier zijn gehoor. Concessies Als tweede mogelijkheid noemde de premier er worden ogenschijnlijk klei ne concessies gedaan in de hoop de kwade dag af te weren, zodat misschien uw kinderen of kleinkinderen zul len lijden, maar niet gijzelf. Dit is mo gelijk door zwarte vertegenwoordigers in het parlement op te nemen, in de hoop dat zij daarmede tevreden zijn gesteld. Maar als de Bantoes op grond van hun overweldigende numerieke meerderheid de regeermacht voor zich alleen opeisen, wat dan Moet de blan ke zich dan verweren of aan hun eisen toegeven Door deze oplossing wordt niets opge- Het ziet er zelfs naar uit, dat die moei lijkheden nooit opgelost zullen worden tot bevrediging van beide partijen. Want wanneer we de drie mogelijk heden, die premier Verwoerd toonde, onder de loupe nemen, dan blijkt uit alles, dat zonder dwang en strijd geen van drie te realiseren is. Nemen we punt één. De blanken trek ken zich uit Zuid-Afrika terug of blij ven als kleine minderheid van een zwart natie. Het grootste deel der blan ken voelt hier bitter weinig voor. Trou wens vertrekken uit Zuid-Afrika kan slechts, wanneer men ergens een nieuw vaderland kan vinden. Waarheen moeten al die blanken Blijven betekent in dit geval politiek onmondig zijn, iets dat de blanken beslist niet zullen ac cepteren. De tweede mogelijkheid, die van kleine concessie en uitstel van executie, levert tenslotte een strijd op leven en dood op. Een utopie. De derde mogelijkheid, die de regering lost. Zij betekent slechts dat de strijd om macht wordt voortgezet met steeds meer concessies door de blanke of, in niet te verre toekomst, met een gevecht op leven en dood uit louter zelfbehoud. Ten derde kan men in apartheid le ven en laten leven. Ieder apart in zijn eigen beschaving en levenssfeer, zoals het Britse gemenebest. Is er ook maar één Engelsman, die van het gemene best een eenheidsstaat onder een cen trale regering wil maken De Bantoe VOOR DAMES EN HEREN. In tweed - gabardine - egyptisch linnen. Nieuwe modellen. F. C. Kuyperstraat 10 - Tel. 2803 Inderdaad is dit een feit, doch het is beslist niet de opzet geweest, aange zien Zuid-Afrika zich wél voelde bin nen het gemenebest. Het zijn de om standigheden, die tot het uittreden aan leiding hebben gegeven. Wanneer wij zien, dat de helft van de op deze conferentie aanwezige premiers van de gemenebestlanden, in verband met de door hen veroordeelde apartheids politiek van Zuid-Afrika, gekant was tegen het aanblijven van dit land, is het volkomen duidelijk dat premier Verwoerd hieruit de konsekwentie heeft getrokken en Zuid-Afrika uit het verbond heeft doen treden. De rede van Verwoerd. Dit neemt niet weg, dat waarschijnlijk voor het eerst de massa van oe En gelsen op voortreffelijke wijze met dit probleem werd geconfronteerd en wel door de rede die premier Verwoerd heeft gehouden voor „The South Afri- can Club", welke rede door de B.B.C. werd uitgezonden en die door honderd duizenden Britten is beluisterd. In deze rede heeft de premier rustig en duidelijk uiteengezet wat het pro bleem is en hoe de moeilijkheden liggen. Hij heeft getracht de redelijkheid van de Zuid-afrikaanse rassenpolitiek aan te tonen. Volgens dr Vervoerd zou het rassen probleem in Zuid-Afrika op drie ma nieren zijn op te lossen. Als eerste noemde hij ,,De witmense van Suid- Afrika offer sijzelf en hul bezittings op vir sig en hul nageslag. Sy kun dit doen deur de regeermag oor te dra aan de swartmense en die land hul vaders te ontruim. Of nie te ontruim nie en in Afrika te blij als een onder deel van een swarte natie". Zou dit werkelijk uw keus zijn als het Enge- 3UWEUER - HORLOGER is niet inferieur aan de blanke, maar hij is „anders". Ge laat ieder ras daar om opgroeien in zijn eigen levenssfeer, met zijn eigen bestuursinstellingen, zijn eigen volksvertegenwoordiging. Apart heid is in wezen niets anders dan af zonderlijke ontwikkeling. Wanneer de bevolking der Bantoes, zoals zij thans ontwikkeld wordt, zich in de naaste toekomst wil afscheiden van Z-Afrika, staat haar dit vrij. Maar ook de blan ken hebben recht op eigen grondgebied en eigen staatsbestel. Burgeroorlog Chaos Moet terwille van een door de mees ten niet begrepen en zelfs niet ge wenste kiesrecht de welvaart der Ban toes in de waagschaal worden gesteld Dit is een probleem dat alleen Zuid- Afrika aangaat en alleen door Zuid- Afrika kan worden opgelost. De premier was van mening, die wie zonder zonde is de eerste steen mag werpen. Hij verweet Canada, dat het slechts blanke emigranten toelaat. Hij wees India op zijn „apartheid" door mid del van het kastenstelsel en stipte aan dat premier Nkroemah van Ghana zijn politieke tegenstanders zonder verwijl in de gevangenis liet werpen. Zuidsingel 3 Amersfoort van Zuid-Afrika tenslotte voorstaat, is de apartheidspolitiek. Doch het ligt in de verwachting, dat de zwarte bevol king zich daarbij niet zal neerleggen. Zij wenst Zuid-Afrika met zijn rijkdom- men en ontwikkeling die de blanke er bracht, voor zich en alleen voor zich.1 Het nationalisme viert hoogtij onder de inheemsen en kent geen compromis. Dat zien we trouwens in alle Afrikaanse lan den, waarom zou het in Zuid-Afrika anders zijn De apartheidspolitiek, hoe goed bedoeld en misschien ook de enige theoretische uitweg, heeft meer weg van een utopie. De blanken zouden er misschien voor het grootste deel toe bereid zijn, omdat er een oplossing moet komen, maar de inheemsen staan op het standpunt „Afri ka voor de Afrikanen" en daartoe wor den blanken niet gerekend. Het rassenprobleem in Zuid-Afrika blijft een enorme moeilijkheid, die vermoede lijk evenals zoveel van die problemen el ders toch tot strijd zal leiden, met alle internationale politieke complicaties van dien. DUS STEENHOFFSTRAAT 25 - TEL. 2185 „Kijken wij naar het standsbewustzijn in Engeland, dan vinden we dat een vreemd soort apartheid, dat wij in Zuid-Afrika niet kennen", betoogde Verwoerd. Zuid-Afrika wil zelf zijn problemen op lossen en duldt geen inmenging van buiten. Daarom bleef als enige weg open, het uittreden uit het gemenebest. Is er wel een oplossing Ongetwijfeld heeft Zuid-Afrika nu de volle vrijheid herkregen, doch dit neemt niet weg, dat hiermede de pro blemen niet zijn opgelost. Kulan is kampioen geworden van de afdeling waarin onze zaterdagmiddag voetbalclub Hees speelt en Hees zal wel op de tweede plaats blijven staan. Amsvorde wordt kampioen in de af deling waarvan S.E.C. thans de derde plaats bezet en S.E.C. kan nog wel naar beneden op de ranglijst, maar moeilijk naar boven, want Quick staat op de tweede plaats met een wed strijd minder en twee punten meer. B.D.C. staat op de tweede plaats en P.V.C. met een gelijk aantal punten op de derde, maar beide clubs zullen Barneveld het kampioenschap niet meer kunnen ontnemen. De standen zijn Amsvorde 18-33 Barneveld 17-23 i B.D.C. 18-211 P.V.C. 18-20 Minerva 18-20 Bilthoven 17-18 R.K.B.V.V 18-17 Naarden Quick S.E.C. Ultrajectum Zebra's Donar Holland H.M.S. A.W. C.D.N. Vreeswijk D.W.S.V. 18-15 's Graveland 17-12 18-12 17-11 18-10 N.S.C. A.P.W.C. 16-24 16-20 16-20 16-19 16-14 16-14 15-12 15-12 16-11 15-10 As je 't ming vraogt dan mok zeige dak nie zo best ken snap- pe waorom wullie al_ tied prachtug weer hebbe ast nie zo arg neudig is. Netuurlek wak blie dawwe 'n paor weeke eleje zo'n bietje in de zoemer zaote, maor toeng moste wullie allegaor warrige en hadde zogezeid geen tied om 'n bietje in de zon te gaon loope. Daorveur is toch al nie veul tied en 'n Aomerikaon- se prefesser het ezeid datter zoveul minse hartkwaole kriege omdazze nie op derluu gemak in de zon kenne lope of fietse, maor altied in 'n auto motte rieje omdazze zo bar veul haost hebbe. Die minse hebbe alleenig maor haost om dood te gaon, zee die prefesser, die eiges bar veul op ze fietsie zit. Ikke ok, dus je mot nie gek opkieke ak honderd wor en de burregemeester bie ming komp om te zeige dak zo'n barre beste Soesder ewest bin. Maor veur- lopig ist nog nie zoveer. Maor noeng dat weer. Veuls te waarm zes weeke eleejen, noeng alsmaor kou en regene. Das fing, zo vlak veur de Paose. Maor nie moppere, minse, waant d'r is 'n duutse prefesser, die ezeid het dawwe 'n barre droge zoemer kriege. Die goeje man had veul beter niks kenne zeige waant twee jaor eleje zee 'n aan- der knap baosje dawwe dartug jaor lang prachtige zoemers zouwwe hebbe en daor kwam ok niks van terecht. Veurig jaor hewwe veul meer waoter ehad dan we gebruke konne. Al dat veurspelle het niks gin zin en 't zou veul beeter weeze as zo'n prefes ser zee, man leg nie an me kop te zaoneke, hoe ken ikke noeng weete waffer weer we kriege. Nee, hie mot 't knappe baosje uuthange en veurspelle. As de zoemer veurbie is dan binne alle minse toch vergete wattie veurspeld het. Trouwes 't is heus nie neudig dattie ant veurspelle gaot, waant dat ken Knelis ok wel. Ikke zeig dawwe paos- daoge kriege mit bar veul wind, bar veul kou en netuurlek ok rege. Das goed weer om bie de kachel te zitte mit 'n goeje segaor en 'n bakkie koffie. Wedde dak 't bie 't rechte end krieg VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 31 MAART 1961. van die Rheamatiscbo Pijnen U moet een kuur doen, de Kruschen Kuur, iedere dag 's morgens de be roemde kleine dosis. Beroemd - ja - over de hele wereld, om zijn wondere aansporende werking op de bloed zuiverende organen. Die worden met Kruschen tot hernieuwde jeugdige werking gebracht en drijven zo de on zuiverheden uit, die nu die ondragelijk snerpende pijnen verwekken. Zaterdag Hees—N.S.V.S., 4.15 uur. S.E.C. AQuick A, 4 uur. S.E.C. bAmsvorde b, 2.45 uur. Amersf. Boys dS.E.C. d, 2.45 uur. Maandag S.E.C. 4—C.D.N. 3, 12 uur. B.D.C. 4—B.D.C. 6, 12 uur Gooise Boys 3S.E.C. 3, 12 uur. Bij een overwinning of een gelijk spel is S.E.C. 3 kampioen. GOED AFGELOPEN. Het meisje S. stak onverwachts de Birkstraat over toen uit de richting Amersfoort een auto naderde, bestuurd door de Soester J. C. B. De heer B. trachtte door remmen en uitwijken een aanrijding te voorkomen maar hierin slaagde hij niet. Het kind werd aangereden en licht gewond, ter wijl zij tevens een lichte hersenschud ding kreeg. Dokter Stroband verleende de eerste hulp. AUTO TERECHT. Dinsdag berichtten wij dat ten nadele van de garagehouder H. aan de Birk straat een auto gestolen was. Deze is onbeschadigd teruggevonden langs de kant van de weg in De Meern. Hij is dus door een betrekkelijk nette joy rider meegenomen. Ah deze lente U kent toch Leacril? Voor blijvende elegance. Want Leacril, is kreukvrij- vormbehoudend! i En licht! En zacht! Vlekjes? Weg in een wip. Deze lente vodr u een chic tailleurtje uit Leacril. Zoals dit exclusieve model. In grijs en beige. f. 135.- HILVERSUM KERKBRINK 15-17 Kulan Hees Rubo D.E.V. Valleivogels 14-26 14-20 14-18 13-15 13-15 S.C. Rhenen 14-13 M.S.V.S. Valkenheide 14-7 14-3 De drumband van Olvmpia heeft een nieuwe voorzitter omdat de heer H. Vreman wegens tijdgebrek voor deze functie bedankte. Hij blijft echter se cretaris. De heer Starink volgde hem op. Op 22 april zullen de drumbands van Crescendo en Olympia onderlinge wecL strijden houden voor tambours en hoorn blazers. Een jury bestaande uit de heren Cam- menga, Kasteel en v. d. Zalm zal de prestaties beoordelen. Tambours en hoornblazers die aan een bepaalde eis voldoen zullen een herinneringsmedaille ontvangen. Het wordt dus geen wedstrijd van Olympia tegen Crescendo, maar van tambours en hoornblazers van deze bei de drumbands onderling. De wandelsportafdeling van Olympia raakt aan het eind van haar winter slaap. Op 8 april wordt in Eist gelopen. Op 29 april staat Bunschoten op het programma, op 13 mei de bekende Trouwmars in Amsterdam, nadat op 6 mei deelgenomen is aan een mars in Achteveld. Op 22 mei. tweede pinkster dag, wordt gelopen in Zwolle en waar schijnlijk nemen juniores en seniores van Olympia ook aan deze tocht deel. SCHOOLSPORT. De jaarlijkse schoolkorfbaldag zal ge houden worden op vrijdag 2 juni. De leerlingen van lagere scholen spelen 's morgens, de leerlingen der andere scholen in de middag. Er zal bij deze wedstrijden niet van vak. maar slechts van richting gewisseld worden. De algemene vaardigheidsdag voor de leerlingen van de zesde klassen der la gere scholen is op vrijdag 23 juni. Het schoolzwemmen zal dit jaar niet kunnen doorgaan omdat de vernieuwing van het Soester natuurbad niet op tijd klaar is.

Soester Courant | 1961 | | pagina 9