«ER IC H O OUDSTE STAD TER WERELD. Wieren tmmi ">v-v Sfe??AMt DERDE BLAD FALCON REGENKLEDING Friese Vereniging 35 jaar. SOEST. Trein vermorzelt auto. V 2e Paasdag 10-5 u. Paasweek 10-5r en .7-10 uur. CölïeeUM1 alt linnen- en &u|tën!ind In onlQstfBg vin prachtige voor[aarsbloëmen MEUBELFABRIEKSTOONZALEN „DE SCEPTER" 1 Hilversum -Geuxenweg 45a, .1- min. v. statiön Lmvring vla,dm handel V moderne DAMES'm HEREN'. - horloqes 1 EHICflR-PHENIX SS, i BUREN LRRNSTR 77TELï436l SOESTDÜIK VA/V BAARn HEEN RU F. C. Kuyperstraat OPSTELLING VAN S.E.C. Vierentwintig maal werden de muren van Jericho verwoest Tenslotte stierf de oude stad tijdens de periode van de kruistochten. Onze foto toont het nieuwe Jericho, dat slechts twee kilometer verder ligt S.E.C. speelt zondag een uitwedstrijd tegen Amsvorde in de volgende opstel ling Adams Ten Hove Van Kooij De Rooij Ruitenberg Burgman Elverding Van Breukelen v. d. Valk De Bruin Pothoven VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 7 APRIL 1961. Elk schoolkind kent de bijbelse ge schiedenis van de inneming van Jeri cho, van de vernietigende uitwerking van de „wonderbazuinen", die echter nauwelijks nog woordelijk geloofd wordt. Maar de tot nog toe door de archeologen bewezen geschiedenis der oud-testamentaire stad is nog opwin dender en bijna fantastischer dan de bijbelsche schildering. Ongeveer twee kilometer ten noordoos ten van het tegenwoordige Jericho, welks problemen, zorgen en noden be paald worden door het feit dat het graag 'n vreedzaam winterkuuroord zou willen zijn, maar door vluchtelingenkam pen is omgeven, verheft zich sinds mensenheugenis een ongeveer 15 meter hoge puinheuvel, de Teil (hoogte) es Sul tan. Gezicht op Jericho vanaf het klooster op de Berg der Verzoeking. Op de ach tergrond de Dode Zee en de bergen van Moab. Talloze generaties burgers van Jericho —zagen—daarin niets anders dan een vel zoals vele andere. Men schreef het jaar 1907, toen de beide Duitse archeologen Sellin en Watzinger die bodemverheffing met hun spaden te lijf gingen. De bijbel was hun wegwijzer". Zij vermoedden onder de heuvel het oude Jericho. De beide geleerden wisten niet, dat zij daarmee de bladzijden tot enkele der interessantste hoofdstukken uit de ge schiedenis van de mensheid opsloegen. Zij zochten het bijbelse Jericho, waar van men intussen weet, dat het geen sporen heeft achtergelaten, omdat de verwoesting volkomen was. Zij dron gen echter niet diep genoeg in de aar de en daarmee in het verleden door, om ook maar bij benadering te ver moeden, wat thans zekerheid is Jeri cho is de oudste stad ter wereld. JSellin en Watzinger staakten hun werk in 1911. Bijna dertig jaar later werden ze door de Britten onder leiding van J. Garstang op kleinere voet hervat. Sedert 1952 graven Britten, Amerikanen en Duitsers aan de Teil es Sultan. Nieu we oplossingen over vragen der bijbel se geschiedenis hebben de jongste ex pedities nauwelijks kunnen brengen, of schoon ook daarbij nog verrassingen mo gelijk zijn. De ontgoocheling daarover werd even wel door opzienbarende vondsten over straald. Steeds, als de onderzoekers ge loofden, de diepste en daarmee oudste cultuurlaag bereikt te hebben, als ze eigenlijk nog voor het afmaken van hun werk een meter dieper gingen, dan stieten zij op verdere overblijfselen van nog oudere nederzettingen. Volgens de huidige stand van het Jericho-onderzoek is de onder de heu vel verdwenen stad ongeveer negen en een half duizend jaar geleden ge sticht. De vondsten van de Teil es Sutan geven de archeologen tegenwoordig meer raaadselen op dan zij kunnen op lossen. Daar is vooral het raadsel van de „gipshoofden", die op een van de Het paleis van Khalief Hischam, drie mijl ten noorden van Jericho, werd in de 8e eeuw gebouwd. oudste kerkhoven van Jericho ontdekt werden. Er zijn nog andere vragen als er al in Oud-Jericho negenduizend jaar geleden een tamelijk hoogontwikkelde beschaving was, waar stond dan de wieg van die beschaving Bijzondere sensaties hebben wij ei genlijk niet verwacht", zei de Britse archeologe Miss Kathleen Kenyon, toen zij tijdens een voordracht over de op gravingen van Oud-Jericho sprak. „Wij waren intussen in de preakera- mische lagen, of minder academisch uitgedrukt, in 't stenen tijdperk door gedrongen. Plotseling stieten onze ar beiders op een uitgestrekt vestingge- bied, waarbij, zoals wij weldra vast stelden, zelfs een hoge wachttoren be hoorde. Achter de vestingmuren von den wij huizen van lemen tegels. De binnenwanden waren bepleisterd en beschilderd". Met behulp van een radio-carbonme- thode kon de ouderdom van de huizen tamelijk nauwkeurig worden bepaald. Enkele kilometers van de stad verwij derd stroomt de Jordaan, de noodlots rivier van het Heilige land. Jericho was duizenden jaren lang de sleutel tot het Jordaandal. De behuizingen, die voor het stenen tijdperk beslist niet primitief waren, stamden uit 7000 jaar voor Christus. De Britse archeologe geeft toe, dat zij tot het eind van haar leven de dag niet zal vergeten, waarop een van de arbeiders op haar kwam toehollen en haar toeriep „Miss, snel komen, hoofd hoofd Miss Kenyon verloor geen tijd. En kele minuten later stond zij op de vindplaats. Voor haar, nog half inge bed in de aarde, lag iets, dat er uitzag als het gipsen masker van een men selijk gezicht. Zijn schepper had zich klaarblijkelijk alle moeite gegeven om het realisme zo dicht mogelijk te be naderen, hij had het gezicht zelfs met kleuren beschilderd overeenkomstig de huidskleur. Eerst een nauwkeuriger onderzoek wees uit, dat de kern van het masker een menselijke schedel was. In de loop der daaropvolgende weken werden negen andere „schedelmaskers" uitgegraven. De geschiedenis der „raadselachtige gipshoofden" wijst tot nog toe op tal rijke onbekende zaken. Vast staat, dat de burgers der stad eenmaal klaarblij kelijk een dodencultuur huldigden, die geheel niet in het door de wetenschap opgestelde schema past. Had Miss Kenyon eerst vermoed, dat het oude Jericho niets meer dan een bescheiden dorp was, zo moest zij tot haar eigen verrassing en die van haar collega's erkennen, dat volgens de laatst bekende resultaten Jericho nog altijd een bloeiende stad met minstens 3000 inwoners was. Zij leefden in een tijd. waarin de mens volgens de algemeen gangbare schoolmening nog als jager en verzamelaar van vruchten in zijn le vensonderhoud voorzag. De uitwerking der vondsten van Jericho was echter, dat in de bijbelse stad reeds in die tijd mensen leefden, die gesteld waren op een vaste woonplaats om landbouw en veeteelt te bedrijven. De bijbel heeft de stoot tot het Jeri cho-onderzoek gegeven. Haar berichten blijken een betrouwbare leidraad, maar geen van de mannen, die haar volgden, vermoedden, hoe oud Jericho werkelijk is, hoezeer juist deze stad geëigend is antwoorden op enkele der belangrijkste vragen over de geschiedenis der mens heid te geven. Nog steeds vloeit de bron, waaraan Jericho, de stad tussen de woestijn en het Jordaandal, haar bestaan dankt, volgens de overleveringen der bijbel. Het is dezelfde bron, die de profeet Elias - in de 9e eeuw voor Christus - met een kruik zout reinigde. Ze was het middelpunt van het oude Jericho, welks muren reeds 23 keren verwoest waren, voordat de stad door de bijbel in het licht der geschiedenis trad. Vaak mogen aardbevingen aanleiding tot de verwoesting zijn geweest, maar nog vaker waren het oorlogen. Jericho had sinds oudsher een grote Tot in het jongste stenen tijdperk drongen de archeologen met hun spa den door. De foto toont de resten van de oudst bekende stedelijke nederzet ting, die naar de mening der geleerden ongeveer 3000 inwoners had. strategische betekenis. Alle nomaden stammen, die vanuit het oosten het Jordaandal wilden binnendringen, moes ten eerst Jericho innemen. Wie 't bezat die had de sleutel tot het „Beloofde Land". De opgravingen hebben laten zien, dat de bewoners der oude stad reeds in staat waren stenen muren van 1.75 meter dikte en meer dan drie me ter hoogte te bouwen. Een cirkelronde toren van de vestinginstallatie die onge veer 7000 jaar geleden werd aangelegd, is nu tot op een hoogte van acht meter behouden gebleven. Niemand vermag te zeggen, of er niet ergens op aarde resten van oudere ste den zijn. De waarschijnlijkheid is welis waar groot, maar geen enkele geleerde bestrijdt het ernstig. Volgens de huidige stand van onze ken nis voltrok zich in de omgeving van de bron van Jericho een wezenlijke ont wikkeling in de geschiedenis der mens heid. Uit de Nomaden kwamen mensen voort met een vaste woonplaats, die de eerste stedelijke gemeenschap vormden, waarover wij iets weten. De vondsten van sikkels en dorsvlegels wijzen erop, dat zij - of juister gezegd, een deel van hen - de eerste boeren waren. Zij hiel den zelfs waarschijnlijk geiten als huis dieren, want de onderzoekers vonden bij hun opgravingen in de onderste la gen van de heuvel skeletten van die die ren. Er zullen nog jaren verlopen, voordat de Teil es Sultan al zijn geheimen prijsgegeven heeft De betekenis van die opgravingen is ongewijfeld groter als die van zovele andere archeologische vondsten, die de laatste jaren de fanta sie van de massa gewekt hebben. de auto licht. Deze trein reed door. Ogenblikkelijk hierna ramde een trein uit Baarn de auto en sleepte hem 250 meter mee. Het gevolg was dat het voorste treindeel zwaar beschadigd werd en ontspoorde. De auto werd totaal vernield en het wrak moest met snijbranders van onder de trein verwij derd worden. De dienst gemeentewer ken heeft het restant van de auto weg gesleept. Van 9 uur tot 1 uur was het trein verkeer volledig gestremd en de halve spoorbomen van de Soesterweg bleven gesloten omdat de gehavende trein zich in het vak bevond dat voor het sluiten van deze bomen zorgt. De rei zigers van de ontspoorde trein werden met een extra trein en met bussen van de N.B.M. opgehaald. De laatste rei zigers werden kort na middernacht vervoerd. De werkzaamheden die deze botsing met zich meebracht werden ten dele bij gewoond door de burgemeester van Soest en de korpschefs van politie van Soest en Amersfoort. De papieren van de bestuurder waren in orde. Het is mogelijk dat zijn lezing van het ongeval klopt, maar de politie acht het ook niet uitgesloten dat de bocht naar rechts te scherp genomen werd, waardoor een wiel van de auto tussen de rails is geraakt. Zondagavond haalde de 23-jarige J. Kemmer uit Bussum zijn 28-jarige vriend N. Wolters uit Amersfoort op met een gehuurde auto. Zij reden naar Soest over de Peter v. d. Bremerweg. De heer Kemmer bestuurde de auto. Volgens de verklaring der inzittenden sloeg de motor af toen de auto zich op de spoorrails bevond van de over weg Peter v. d. Bremerweg, die met knipperlichten en een belsignaal be veiligd is. Direct na het stoppen van de auto begon de bel te rinkelen en de twee inzittenden verlieten de wagen onmiddellijk. Geen moment te vroeg, want een trein uit Amersfoort raakte Er was veel contact met de verenigingen Amersfoort, Hilversum, Zeist, Utrecht en Bussum en voor de oorlog werden in Hotel Bos en Duin de zogenaamde kleine Friezendagen gehouden. De vereniging heeft zich in de afge lopen 35 jaar steeds het dienen en be vorderen van de Friese cultuur ten doel gesteld, maar tevens grote aandacht ge schonken aan het gezellig verenigings leven voor de Soester Friezen. Er zijn thans 150 leden. Voorzitter is de heer J. H. de Jong, secretaris de heer H. J. de Boer en penningmeester de heer W. de Jong. De toneelgroep van de vereniging heeft al heel wat stukken gespeeld. Niet al leen voor de eigen leden maar ook op andere plaatsen en de toneeluitwisseling met Zeist was een succes. „Freonskip en Ienfald" werd de vereni ging 35 jaar geleden genoemd en deze naam is voor zeer veel Friezen een prettige naam geweest. Ook nu nog en dat zal nog wel heel lang zo blijven. VOOR DAMES EN HEREN. In tweed - gabardine - egyptisch linnen. Nieuwe modellen. OP REIS? HOUDT U FIT MET In het voorjaar van 1926 werd in Soest de Friese vereniging opgericht, zodat deze thans 35 jaar bestaat. Vijf jaar geleden is het 30-jarig bestaan gevierd, tien jaar geleden was er natuurlijk feest bij het 25-jarig bestaan, maar het bestuur van de jubilaresse wil geen bij zondere aandacht schenken aan het 35- jarig bestaan. Om financiële redenen, maar ook omdat men eigenlijk niet kan spreken van een echt jubileum. Veertig en vijftig jaar lenen zich hier voor meer. In 1926 werd het voorlopig bestuur ge vormd door de dames Van der Linden en Bauling en de heren Roorda, Vellin- ga en Altenburg. Statuten en reglement werden op 26 mei 1926 vastgesteld en de vereniging sloot zich aan bij „It Frijsk Boun on Utens". Op de eerste Paasdag is een hachelijk avontuur voor een Amersïoorter en 'n inwoner van Bussum bijzonder goed af gelopen. De auto waarin zij zaten, kwam tot stilstand op de overweg aan de Peter v. d. Bremerweg en onmid dellijk nadat zij het voertuig verlaten hadden werd het eerst door een trein aangereden en door een tweede trein 250 meter meegesleept en totaal ver nield. De treinenloop ondervond 4 uur vertraging.

Soester Courant | 1961 | | pagina 9