Vijf jaar drievoudig huwelijk. Heropeuing „De Kleine Witte" RESTEN VAN TOT NU TOE „OUDSTE" MENS GEVONDEN I~%. IEL <n Hockey. Opnieuw succes voor de Soester E.H.B.0. Eerste lustrum van een puinhoop. HET OOG GERICHT OP EEN PROCES. DINSDAG II APRIL 1961. 40e JAARGANG No. 27. soester (Courant Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2,10 - per post 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Vijf jaar geleden, op 7 april 1956 vond een drievoudig huwelijk plaats. Toen trouwde Hendrika Wilhelmina Maria Beijer met Bernardus Petrus Becker, haar tweelingzusje Wilhelmina Berdina met Petrus Cornelis v. d. Berg, terwijl broer Adrianus Jacobus Wilhelmus Beijer mejuffrouw Rina van Ommen naar het altaar voerde. De drie huwelijken werden gelijktijdig ingezegend door pastoor mgr A. G. Smit en in De Gouden Ploeg werd feest gevierd. Vijf jaar later hebben wij eens geïnfor meerd wat er van deze jonge gezinnen geworden is en het staat er uitstekend voor. De heer Becker en zijn vrouw kregen al spoedig een woning aan de Gaslaan in Baarn en Wim van vier jaar. Joke van drie en Henny van zes weken zorgden ervoor dat het een echt gezin werd. De heer Becker werkt in het be drijf van zijn vader als chauffeur. Op Beetzlaan 38, in een gezellige witte woning, is het gezin van de heer A. J. W. Beijer gevestigd. Aanvankelijk woon de hij met zijn vrouw en de nu twee jarige Bea op de Klaarwaterweg, maar nu op de Beetzlaan en door Bertil van lVz is het een gezin van 4 personen geworden. De heer Beijer heeft een transportbedrijf. Aanvankelijk leek het met het jonge gezin P. C. v. d. Berg niet zo best te gaan. Ernstige ziekte van de heer v. d. Berg deed het ergste vrezen, maar na vele maanden verblijf in het ziekenhuis is alles weer fijn voor elkaar gekomen. Van de Klaarwater weg naar de Wald. Pyrmontlaan en sinds een jaar op de Ruysdaellaan met vrouw, de driejarige Dineke, de twee jarige Sjaakje en Yvonne van 10 maan den. Zes jonge mensen trouwden vijf jaar geleden en deze zes vormen nu drie gezinnen niet totaal 14 personen. En het zijn leuke gezinnen. Het is de laatste dagen in hotel „De Kleine Witte", op de hoek van de Mo lenstraat en de Middelwijkstraat, nog drukker geweest dan anders en dit is niet onbegrijpelijk, want de oude eige naar, de heer en mevr. Muller, namen afscheid met een „Uitstuif" en de nieu we eigenaars, de heer en mevr. v. d. Veur uit Zaandam, kwamen kennis ma ken met een „Instuif". Daarna volgde zaterdagmiddag de heropening van de zaak, waarmee de nieuwe eigenaar gro te plannen heeft. Er is heel wat te doen aan dit oude j pand, maar de heer v. d. Veur heeft in Zaandam een schildersbedrijf, dus met eigen krachten kan al veel gedaan worden. Het is de bedoeling dat de serre aan de zijkant verdwijnt en dat er een corri dor zal komen met ingangen naar de zaak, de garderobe en een nieuwe zaal, die tussen de percelen Middelwijkstraat 2 en Middelwijkstraat 4 gebouwd zal worden. Het pand zelf wordt geheel gerestaureerd en het ligt in de bedoeling dat er kamers bijgebouwd zullen wor den, gelijkvloers, maar ook op het Reeds lang pogen mannen van de wetenschap te ontdekken hoe onze ver re voorouders er hebben uitgezien. En zij zijn daar aardig in geslaagd. Bodem vondsten hebben hen daarbij geholpen en zo zijn er resten en soms complete geraamten ontdekt van mensen, die honderdduizenden jaren geleden heb ben geleefd. Een Britse anthropoloog, dr. L. S. B. Leaky, deelde mede, dat hij in novem ber 1960, bij zijn werkzaamheden in Tanganjika, bij de Olduvai bergkloof, de beenderfragmenten heeft gevonden van een mens, die volgens hem de oudst-bekende mens zou zijn. Reeds eerder werden in dit gebied schedelgedeelten gevonden, die naar schatting zo'n 600.000 jaar oud zijn. Dr. Leaky meent dat zijn vondst ouder is. Hij zal binnenkort naar dit gebied terugkeren om de bodem nog verder te onderzoeken op andere resten en om te trachten op die manier een volledig beeld te krijgen van de oudste mens. In het R.A.I.-gebouw te Amsterdam wordt de tentoonstelling „De Suiker" gehouden. Een leraar van de banketbakkersschool „Sint Nicolaas" te Amsterdam, de heer W. Kolk, heeft met zijn leerlingen afgebeelde taart gemaakt voor H.M. de Koningin voor Moederdag. bestaande deel. Van de gezellige biertent, waarin voor- al de Soester jonge lui zich graag aan het restaurant tegoed kwamen doen, is „De Kleine Witte" in 1955 een restau rant en hotel met een goede naam en een uitgebreide klantenkring geworden. De „Uitstuif" heeft dit-hewezen en aan de „Instuif" kon men merken dat deze klanten graag blijven komen. En onge twijfeld zullen er steeds meer komen als de restauratie en verbouwing met de nieuwbouw een feit geworden zijn. Soest heeft te kampen met een gebrek aan zaalruimten, dus het zal voor de verenigingen welkom zijn dat er bij „De Kleine Witte" een zaal komt, die het grote voordeel heeft centraal ge legen te zijn in onze uitgebreide ge meente. SOEST 2 PROMOVEERT NIET. Op het neutrale terrein van S.C.H.C. te Bilthoven is de beslissingswedstrijd tussen de dames van Soest 2 en Kam pong 4 gespeeld, met als inzet de tweede plaats op de ranglijst en daarmee auto matische promotie naar de derde klas. Dit was dan ook de reden dat vele Soester supporters naar Bilthoven ge gaan waren om de meisjes van M.H.C. aan te moedigen. Het spelpeil was aanmerkelijk lager dan de voorgaande wedstrijden van Soest 2. Het spel werd te kort gehou den en kwam er eens een pass, dan was deze te hard of te scherp voor de buitenspeelsters. De beide Kampongdoelpunten werden in de eerste helft gescoord uit onduide lijke situaties voor het Soester doel. Kort voor rust schoot Saskia Jiskoot een strafcorner keihard in, maar het doel punt werd wegens sticks afgekeurd. In het Soester team speelde captaine Ans Eysink een voortreffelijke partij. Het is natuurlijk jammer dat Soest deze wedstrijd verloren heeft, omdat dit team zich uitstekend hersteld heeft na de competitie begonnen te zijn met het verliezen van vier wedstrijden en door dit herstel hebben de meisjes zich opgewerkt naar deze beslissingswed strijd. Tenslotte moet echter het beste elftal winnen en in deze beslissingswed strijd was Kampong sterker en won verdiend. Op 16 april zal de Mixed Hockey Club het seizoen officieel besluiten met een programma van een drietal wedstrijden tegen ploegen die in de competitie tegen M.H.C. uikwamen. KREDIET VOOR MENKOLAAN. De Ir Menkolaan heeft parkeerhavens en een asfaltdeklaag nodig. Er komen drie parkeerhavens en enkele trottoir banden moeten hersteld worden. De kosten voor dit werk worden op 16.800 gulden geraamd en het college van B. en W. stelt de raad voor een kre diet te verlenen voor deze werkzaam heden. Dat de afdeling Soest van de Kon. Ned. Vereniging Eerste Hulp Bij Ongelukken op de goede weg is, is zaterdagmiddag j.1. weer eens bewezen, toen een junio renploeg te IJsseli-tetn een en de vrachtauto tot de rampzalige ma noeuvre dwong, hoorde niet op de lin kerhelft van de weg. Maar Salomo is dood. In die personenauto zat de heer Drex- hage uit Amersfoort. Niemand weet waarom hij plotseling naar de linker kant van de weg ging en veronder- i Kant van de weg ging en zeef ~!^r~ t steld wordt dat hij een hartverlamming vol resultaat behaalde, door bij de Dis- - tricts-juniorenwedstrijd de tweede plaats te bezetten tussen de niet minder dan 15 deelnemende afdelingsploegen uit de gehele provincie Utrecht. De Soester ploeg, bestaande uit de da mes G. en A. Kudders en de heer Chr. Barends, werkte het zgn. fabrieksonge- val zó goed af, dat de jury hen, na de ploeg van de afd. Vleuten, als tweede klasseerde. Mej. G. Kudders mocht van de heer Freriks, als afgevaardigde van het Hoofdbestuur, een fraaie lauwertak in ontvangst nemen, terwijl haar verbazing geen grenzen meer kende toen werd medegedeeld, dat zij, ondanks de tweede plaats van haar ploeg, uitgeroepen werd als de beste ploegleidster van de pro vincie Utrecht in deze juniorenwed strijd. Hiervoor kreeg zij een prachtige zilveren medaille op standaard. kreeg. Maar het is slechts een veronder stelling, want bij de botsing werd de heer Drexhage uit de auto geslingerd en het kan ook zijn dat dit zijn dood veroorzaakte. De trailer, die de auto had willen ont wijken ramde een personenauto die langs de weg geparkeerd stond en reed de winkel van de heer Van Eyden binnen. Mevr. Van Eyden stond achter de toon bank. Zij kwam met een paar kinde ren, die zich juist in de winkel bevonden onder het puin terecht, maar was spoe dig bevrijd. Intussen was de garage van mevr. De Ruiter eveneens in een puinhoop veranderd. De chauffeur van de trailer mankeerde niets, zijn bij rijder werd licht gewond. De heer Drexhage was verzekerd bij The London-Lancashire Insurance Cie en de firma Disselkoen bij The Ocean. Alles leek dus uitstekend in orde. Voor- De grote massief zilveren wisselbeker aI toen The London-i^ncashirg Insu. een extra beker beschikbaar gesteld door de afdeling IJsselstein, alsmede de plaquette en drie persoonlijke medailles, ontging de Soester ploeg op elf punten na en kwam in het bezit van de ploeg van de afdeling Vleuten-Haarzuilen. Daar de Soester ploeg jarenlang in de middenmoot van de ranglijst zweefde, mag wel van een succes gesproken wor den. De ploeg werd getraind door de heer C. Klomp. Op zaterdag 28 april 1956, 's morgens om tien uur, boorde zich een zwaar beladen trailer met aanhanger van de firma Disselkoen uit De Lier een weg door twee panden aan de Rademaker- straat te Soesterberg en nu - na vijf j Er werd geredeneerd en geklassineerd jaar - ligt de puinhoop die toen ver- en het leek er aanvankelijk op dat de rance Cie de heer Van Eyden en mevr. De Ruiter vrij spoedig 90.000,aan bood, mits The Ocean een zeer gering bedrag van deze som zou willen betalen om daarmee tot uiting te brengen dat deze geste van de maatschappij van de heer Drexhage geen bekentenis van schuld betekende. The Ocean voelde hiervoor niets en de gedupeerden kre gen niets, terwijl het puin bleef liggen. De rechter bemoeide zich met deze affaire, maar gerechtelijke molens ma len ontstellend langzaam en heel wat mensen hebben zich in de loop der jaren afgevraagd wat voor zin het heeft premies te betalen voor een ver zekering als de maatschappijen domweg het been stijf houden met de bewering „mijn cliënt was niet schuldig" en als de rechter geen beslissing kan nemen. oorzaakt werd er nog altijd bij alsof er in ons land helemaal geen recht is en alsof men woningen van anderen maar vermelen kan zonder hiervoor ter ver antwoording geroepen te worden. Natuurlijk is dit niet zo, maar het is wel betreurenswaardig dat de gedu peerden, de heer Van Eyden, textiel handelaar en mevr. De Ruiter, die naast deze textielzaak een garage had, nog steeds geen cent hebben ontvangen om dat men er maar niet achter kan ko men wie de schuldige aan dit ongeval is en wie dus betalen moet. Salomo zou dit heel eenvoudig oplossen door te zeggen samen betalen en dan maar uitzoeken wie de schuldige is, en als die niet gevonden wordt dan zijn beide partijen schuldig. De vrachtauto hoorde nu eenmaal niet in die huizen thuis en de personenauto, die van de rechter zijde naar links ging chauffeur van de trailer de schuld zou krijgen. Het remspoor zou zo lang zijn, dat hij met een vaart van minstens 70 km gereden moet hebben en dat is voor een dergelijk gevaarte op die weg te snel. Toen kreeg wijlen de heer Drex hage weer de schuld en jaar na jaar verliep. En de ruïne bleef. Zoons van de heer Van Eyden plaatsten een bord waarop stond „De auto die hier op 28 april 1956 binnenreed was verzekerd", maar dat hielp natuurlijk ook niets. Nu de schade in vijf jaar opgelopen is tot zo'n slordige 250.000 gulden hebben de twee verzekeringsmaatschappijen een nieuw aanbod gedaan. Ditmaal van 80.000.dus voor mevr. De Ruiter 40.000,en voor de heer Van Eyden hetzelfde bedrag. Een zeer gering be drag in vergelijking tot de totale scha- Het oog van de gehele wereld is thans gericht op een proces, waarbij Adolf Eichmann de hoofdrolspeler is. Op dit proces willen wij echter niet het oog richten. Wel op het proces dat nu al vijf jaar gevoerd wordt terwijl op de achtergrond een nare mistroostige puin hoop staat. Het proces om de ruïne 'an Soesterberg, die twee midden standsgezinnen uit onze gemeente al zo'n slordige kwart miljoen gekost heeft. Een personenauto raakte in 1956 uit de koers op de Rademakerstraat, een trailer week uit, verwoestte twee hui zen en dupeerde twee middenstanders. Een textielhandelaar, die als winkel nog wat stenen over had en een garage die eveneens in diggelen ging. De bestuurder van de personenauto was goed verzekerd, de eigenaar van de trailer eveneens, maar met alle mogelij ke smoesjes en advocatenhandigheidjes is de zaak nu vijf jaar slepende ge houden zonder dat de gedupeerde een cent ontvangen hebben. Dat is niet al leen verregaand lachwekkend, maar ook ten hoogste betreurenswaardig. Is er dan in Nederland geen rechter die de bevoegdheid heeft met zijn vuist op tafel te slaan en te zeggen dat hij niets te maken heeft met de baker praatjes van die twee - waarschijnlijk steenrijke verzekeringsmaatschappijen - maar dat hij eerst geld op tafel wil zien om de gedupeerden schadeloos te stellen en daarna nog meer geld om een heel lang proces om de schuld vraag te kunnen houden. Die steenrijke maatschappijen hebben nu eindelijk tachtigduizend gulden aan geboden. Dat zal ongeveer een derde van de totale schade zijn. Helaas zijn de gedupeerde Soesterbegse midden standers wel genoodzaakt dit schamele bedrag aan te pakken om tenminste nog iets binnen te krijgen. Bij zo'n vreemde rechtspraak is het namelijk niet uit gesloten dat er helemaal niets betaald wordt. Ondanks de hoge premies, die de bestuurder van de personenauto en de eigenaar van de trailer altijd betaald zullen hebben. We leven in een bezeten wereld, zei professor Huizinga en de goede vader Doorsnee zei het hem graag na. Ik ook. KANTMAN. de, maar de gedupeerden - van wie de heer Van Eyden in Berg en Bos te Bilt hoven verpleegd wordt - zullen er toch wel blij mee zijn omdat zij ongetwijfeld al hun vertrouwen in de rechter verlo ren hebben. Als ze deze 40.000 binnen hebben, dan zijn zij tenminste eniger mate gedekt tegen een vonnis, dat wel eens zou kunnen concluderen dat nie mand schuld heeft en dat dus niemand behoeft te betalen. In deze vreemde af faire is nu eenmaal van alles mogelijk. De verzekeringsmaatschappijen betalen dit bedrag, dat in geen geval terugbe taald behoeft te worden, in afwachting van de uitspraak van de rechter. Op 8 mei komt deze zaak weer voor bij het Amsterdamse gerechtshof. Dat zal wel hetzelfde effect sorteren als steeds en men moet niet gek opkijken als in 1966 het tienjarig bestaan van de puin hoop gevierd wordt. Gelukkig hebben de gedupeerden echter ieder 40.000,en dat is tenminste iets, al zal het ongeveer een derde van de totale schade zijn die mevr. De Ruiter en de heer Van Eyden ieder ge leden hebben in deze rampzalige affaire, die de rechter zo moeilijk en moeizaam ontrafelen kan, als hij daarin ooit slaagt. BIGGEN- EN EIERMARKT. Op de Amersfoortse weekmarkt van vrijdag j.1. werden aangevoerd 188 big gen in prijzen van 58,tot 76,en 12 drachtige zeugen van 375,tot 525,—. Op de eiermarkt werden aangevoerd 225.000 stuks. Hoendereieren van 12,25 tot 13, Middenprijs 12,65. Prijs per kg 2.07. ONTVLUCHT. Twee jongens wandelden op de Toren straat en zij werden aangehouden door een agent. Zij beweerden dat zij een bezoek gebracht hadden aan een tante in Putten, maar dat klopte niet erg. Zij waren n.1. weggelopen uit het op voedingsgesticht Valkenheide in Maars- bergen en zijn daarheen teruggebracht.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1