De vernieuwing van het Natuurbad. Jaarvergadering Duinkikkers. Actie voor liet Dierenasiel. Pantomime bij 't Nut. Concours Hippique en Gymnastiek. HET OOG GERICHT OP KUNSTKENNERS. BRANDWEER TELEF. 3333 VRIJDAG 14 APRIL 1961. 40e JAARGANG No. 28. OURANÏ Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJR BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Gisteren was het een belangrijke dag voor de bouwers van het natuurbad, dat door aannemersbedrijf A. A. van Breu- kelen vernieuwd wordt. Wekenlang was gewerkt aan het vlechten en de bekisting van de springkuil, die een diepte van 4V2 meter heeft en gisteren is het be ton gestort. Hiervoor werd gebruik ge maakt van enkele betonmolens en een kraan van 20 meter hoogte zorgde voor het transport naar de bekisting. Naast deze springkuil, waarbij een to ren van 5 meter, ligt het diepe bad en het ijzerwerk rond dit bassin dat 20 bij 50 meter is, werd reeds aange bracht. Straks komt ook hieromheen een bekisting en dan kan ook hier ge stort worden. Dan komt het L-vormig basin met diepten van 30 cm tot 1.40 meter aan de beurt en tenslotte het kleuterbad. Er is nog enorm veel te doen maar in ruim drie maanden is ook al bijzonder veel gedaan. Niet al leen aan de bassins, maar ook aan de kleedruimten, waarvan al vele muren staan. Er komen afdelingen voor dames en heren en elk van deze afdelingen krijgt zeven ingangen. In kleine kleed hokjes kan men zich van alle overbodige textiel ontdoen, waarna men zijn kle ding in de garderobes kan onderbrengen. Ook komen er flinke ruimten voor schoolklassen waar men zich op grote schaal ontkleden kan om zich klaar te maken voor een bad in een der bassins of een duik in de springkuil van 20 bij 17 meter, waarmee men gisteren een flink stuk opgeschoten is. Het instructiebad blijft in tact, maar het zal geschikt gemaakt worden voor aansluiting op het filtergebouw, waar de machines staan die voor het verver sen van het water moeten zorgen. De kuil waarin de enorme ketels ko men, die men voor deze verversing no dig heeft, is al klaar. Zwemlustigen hebben zich reeds met het denkbeeld verzoend dat ons bad dit jaar niet gebruikt zal kunnen worden. Dat is natuurlijk niet prettig, maar het is een troost dat in 1962 een vernieuwd bad geopend zal worden dat vele tien tallen jaren de zwemsters en zwem mers van dienst zal kunnen zijn. Woensdagavond heeft de zwemvereni ging De Duinkikkers de jaarvergadering gehouden in het restaurant van het Soes. ter natuurbad. De vergadering werd geleid door voor zitter J. C. Vink, die in zijn openings woord wees op de waarschijnlijkheid dat het Soester natuurbad dit jaar niet gebruikt kan worden omdat de werk zaamheden, die het bad vernieuwen, niet op tijd klaar zullen zijn. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Klüen, bleek dat het leden tal iets is achteruitgegaan. Drie damesteams en drie herenteams hebben deelgenomen aan de competitie. Zij hebben geen opmerkelijke resultaten behaald. Omdat het Soester natuurbad niet ge bruikt zal kunnen worden in het zomer seizoen 1961 is getracht in Baarn onder dak te komen. Dat is echter niet moge lijk omdat het Baarnse bad niet afge sloten kan worden voor het publiek om de leden van de Duinkikkers te la ten trainen en wedstrijden te laten zwemmen. In het Amersfoortse bosbad kan dit wel, maar dan moeten de leden van de Duinkikkers minstens 50 abon nementen afnemen. Er zal dan op vrij dagavond getraind worden. De penningmeester, de heer D. J. Kat meldde een goed batig saldo, waarna de bestuursverkiezing plaats vond. De heer L. J. de Graaf kan zich om ge zondheidsredenen niet meer als vice- voorzitter beschikbaar stellen. In zijn plaats werd erevoorzitter J. Elderman gekozen. De heer J. Klüen trad af als secretaris en de heer J. Iseger werd tot zijn opvolger benoemd. Mej. N. v. d. Hurk trad af als tweede secretaresse en zij werd opgevolgd door de heer G. v. d. Gaast. De voorzitter dankte de schei dende bestuursleden en in het bijzon der de heer Klüen voor het vele werk dat hij als secretaris verricht had. De heer Dijkstra trad af als lid van de technische commissie en in zijn plaats werd de heer A. J. Brink gekozen. Hij zal de voorzitter van deze commissie zijn. Mevr. Ruitenbeek trad af als secre- De Avio bridge op de luchthaven Schiphol nadert haar voltooiing. In de nabije toekomst kunnen de passagiers vanuit de Intercontinentale hal zich door deze brug naar het vliegtuig begeven. De brug die in het midden scharnierend is, kan met het laatste deel links en rechts en hoog en laag gedirigeerd worden, zodat de monding precies voor de vliegtuigdeur wordt gebracht. taresse van de technische commissie en zij werd opgevolgd door de heer G. v. d. Bor. Een vast omlijnd zomerprogramma kon niet gegeven worden omdat de vereni ging niet over een eigen bad zal be schikken. Het is de bedoeling aan enke le tournooien deel te nemen en in de competitie zal de vereniging met 2 he renteams, een damesteam, een meisjes- en een jongensteam uitkomen. Soest heeft een uitstekend dierenasiel waar heel wat katten en honden onder gebracht kunnen worden, maar het is alweer te klein geworden en daarom is woensdagmorgen een zilverviootactie gestart waarmee men geld bijeen wil brengen voor uitbreiding van de be staande gebouwen aan de Klein Engen- naalweg. Voor deze actie zijn de klas sen 1, 2 en 3 van ue openbare ulo aan de Middelwijkstraat en de klassen 1 en 2 van de v. d. Hucht-ulo uitgenodigd. Deze leerlingen waren woensdagmorgen bijeen in het gymnastieklokaal van ce school in de Kerkebuurt, waar zij wer den toegesproken door de heeer J. Pot uit Amersfoort. Hij wees erop dat lief de voor het dier geen overdreven ver troetelen mag betekenen, maar ridder lijk helpen. De dieren zijn het waard omdat zij trouw zijn en voor ons zoveel in het leven kunnen betekenen. De Dierenbescherming strijdt vooi hei dier tegen dressuur, vivisectie en het systeem van de kettinghonden, maar ook worden dieren verzorgd en onderge bracht en de heer Pot verzocht de meis jes en jongens deel te nemen aan de zilvervlootactie. Er zijn reeds 92 van deze acties gehouden en in totaal heb- ben ze 350.000,opgebracht. In Soest leverde de laatste actie 1100,- op. I De kinderen zullen asbakjes, lepeltjes,] schaaltjes, beeldjes enz. van zilver ver- j kopen. Voor elk artikel dat zij verko-1 pen verkrijgen zij een aantal stempels. Wie 35 stempels heeft krijgt de eerste maal 6,zakgeld, de tweede maal 7,de derde maal 8, de vierde maal 9,en de vijfde maal en vol gende maal 10,Er zijn kinderen in andere plaatsen die kans gezien heb ben 450 stempels te verzamelen. De beste verkoopster en verkoper zullen hun naam vereeuwigd zien in een pilaar van het dierentehuis en als extra prij zen voor bijzondere prestaties worden een horloge, een fototoestel en 50, beschikbaar gesteld. De actie duurt vier weken cn iedere Soester ingezetene zal ongetwijfeld kin deren aan de deur krijgen om de fraaie artikelen aan te prijzen en te verkopen. Zij zullen dit met ijver doen. Niet al leen omdat zij er zelf wat wijzer van kunnen worden, maar omdat zij de die ren helpen. 1 EXCURSIE NED VERENIGING VAN HUISVROUWEN. Onder de beproefde leiding van mevr. Kruik werd dinsdag j.1. de tweede ex cursie van dit seizoen gemaakt. De Gerofabrieken te Zeist was ditmaal het doel van de tocht, waaraan 38 le den van de afd. Baarn, Soest en om streken der Ned. Ver. v. Huisvrouwen deelnamen. Om precies 2 uur werd het gezelschap in de kantine van de fabriek ontvangen, waar een korte duidelijke uiteenzetting over de fabriek en de fabricage van enige der Gero-artikelen werd gege ven. Hierna werden de dames in drie groepen door het fabriekskomplex rond geleid. Het bedrijf begint in de smelte- rij, waar verschillende metalen in de nodige verhoudingen gemengd worden, al naar het product dat men wenst. Zalen vol reusachtige machines zijn no dig voordat het artikel zover is dat het door gehandschoende handen voorzich tig ter verzending gereed wordt ge maakt. Daartussen liggen soms 25 be werkingen. Geen wonder, dat de ar tikelen duur moeten zijn in verhou ding tot de prijzen van de grondstoffen. Het zijn juist de kosten van bewerking - machines en arbeidslonen - die zwaar op de prijs drukken. Bijzonder interessant was de graveeraf- deling. De graveurs worden in het be drijf zelf opgeleid en het duurt ongeveer 8 jaar voordat men dit moeilijke vak geheel onder de knie heeft. Wie dat beroep wil beoefenen moet over veel akkuratesse, geduld en tekenaanleg be schikken. Het bedrijf is veel groter dan men buiten denken zou. Alleen al in het Zeister bedrijf werken 800 mensen (waarvan de helft van buiten Zeist), terwijl in Drente nog een nevenbedrijf gevestigd is met 250 arbeiders. De 45-urige werkweek is hier reeds in gevoerd. Behalve de Nederlandse huisvrouwen telt de fabriek vele grootbedrijven onder zijn afnemers. Vooral het vlekvrije en dus hygiënische Zilmeta maakt dit materiaal zo geschikt voor het ge bruik in ziekenhuizen en op schepen. Export op ruime schaal vindt plaats naar onze buurlanden, maar ook naar Zuid-Amerika, West-Indië en Nieuw- Zeeland. De rondleiding eindigde bij de toonkamer, een waar paradijs voor de huisvrouwen. Hierna bood de fabriek in restaurant René een welverzorgde thee aan. Vragen over 't bedrijf werden be antwoord, terwijl tot slot aan elk der deelneemsters een souvenir-lepeltje werd uitgereikt. De excursie-leidster dankte namens allen voor de bijzonder prettige ontvangst, waarna de terugreis naar Baarn en Soest werd aangevangen. Tijdens de bustocht deed de voorzitster de teleurstellende mededeling, dat de toneelmiddag van dinsdag 18 april niet kan doorgaan, doordat de hoofdrol speelster haar enkel heeft gebroken, met het verzoek hieraan zoveel moge lijk bekendheid te geven. De eerstvolgende bijeenkomst vindt plaats op 9 mei in Soest. De heer But- zelaar zal dan een causerie over „Het kappersvak in theorie en praktijk" hou den. GEMEENTERAADSVERGADERING. Woensdagavond, te 19.15 uur, komt de raad onzer gemeente in openbare zitting bijeen. In ons nummer van dinsdag zullen wij de agenda, welke 26 punten bevat, in haar geheel opnemen. De heer Jan Bronk, directeur van de Stichting Nederlandse Pantomime en van het Jeugdtheater Carrousel heeft gisteravond, in gebouw Credo, voor de leden van 't Nut gesproken over pan tomime en laten zien wat de pantomime kunst is. Hij werd ingeleid door de heer J. Thörig, voorzitter van het de partement Soest van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, die herinnerde aan het vele goede dat het afgelopen seizoen de leden geboden had. Jan Bronk is de pionier van de panto mimekunst in ons land en hij werd door deze kunst gefascineerd bij het zien van de film „Les Enfants du Para dis". Hij was opgeleid voor toneelspeler maar besloot zich geheel aan de pan tomimekunst te wijden en studeerde bij Marcel Marceau in Parijs. De heer Bronk gaf een historisch over zicht van de pantomimekunst, die het in ons land niet zo gemakkelijk heeft en hij liet de aanwezigen kennis maken met deze aantrekkelijke kunstvorm die juist bijzonder veel belangstelling ver dient en ongetwijfeld door het werk van de heer Bronk meer bekendheid zal krijgen. Op 29 april en 1 mei zal het jaarlijkse concours hippique gehouden worden. Ditmaal worden de diverse springnum- mers afgewisseld door het optreden van de drumbands van Crescendo en Olym- pia en gymnastieknummers, te brengen door de Soester Turnclub. NED. CHR. VROUWENBOND. Dinsdagavond hield de afdeling Soest- dijk van de N.C.V.B. een huishoudelijke vergadering in de zaal van de Emma- kerk, welke goed bezet was. Er werd een quiz gehouden verband houdende met de kennis van het bondsleven. Ook wer den er pakjes uitgereikt, waardoor veel gezelligheid ontstond. Na de pauze vertoonde de heer Teekens prachtig dia's van Zuid-Afrika. Het gebodene viel zeer in de smaak van de dames. Er zijn niet zo heel veel mensen die verstand hebben van kunst, al staan dagelijks velen zich te vergapen voor de Nachtwacht, waarna ze er meestal dingen over zeggen die kant nog wal raken. Men hoeft zich hierover echter niet be zorgd te maken, want vele kunstkenners blijken ook niet zoveel verstand van kunst te hebben als zij willen doen ge loven. Han van Meegeren zag kans voor Ver meer door te gaan en jan en alleman trapte erin. Er zijn echter veel meer staaltjes, die erop wijzen dat men het oordeel van kunstkenners met een korreltje zout moet nemen. Zo heeft in Nice een schilderij, dat bijna 40.000 gulden waard is gedurende twee weken in de etalage van een kunst handelaar gehangen terwijl het voor J 100, geprijsd was. En gelooft u nu maar niet dat een man juichend binnen kwam om dit schilderij te kopen met de wetenschap dat hij zo'n slordige 40 mille rijker kon worden. Niemand heeft het in dè gaten gehad, hoewel experts van naam deze zaak bezochten. Nog sterker is echter het verhaal van de vier brieven van Vincent van Gogh, die voor 18 mille verkocht zijn. Die arme Vincent heeft in zijn moeilijke le ven, dat 37 jaar duurde, waarschijn lijk geen 18000 grilden verdiend, want niemand kocht ooit een schilderij van hem. En dat nog wel terwijl zijn broer een kunsthandelaar was in ons land met Frederik van Eeden waarschijnlijk de enige die voorzag hoe het met de schilderkunst van zijn broer zou gaan als de mensen wakker werden. Zij werden inderdaad wakker, maar veel te laat. Nu bieden ze 18 mille voor 4 brieven en 70 jaar geleden nog geen 18 cent voor een schilderij. Nee, er is iets met die kunstkenners wat niet helemaal goed zit. KANTMAN. DE NED. VROUWEN ELECTRICITEITS VERENIGING NAAR DE SUIKERTEN TOONSTELLING. Begunstigd door fraai voorjaarsweer togen pl.m. 180 Soester en Baarnse huisvrouwen Amsterdamwaarts, waar een heerlijk kopje koffie, nu eens niet door hen zelf gezet, in het nieuwe havengebouw genuttigd werd. Een uur lang raakte men niet uitgeke ken op het fraaie uitzicht, dat dit res taurant op de 13de verdieping op het IJ biedt. Hierna werd naar de vijfde internatio nale tentoonstelling „De Suiker" gere den in het nieuwe RAI-gebouw. Neerlands beste banketbakkers hebben hier in 34 etalages hun vakmanschap ten toon gespreid. Iedere etalage heeft een apart motief, o.a. De Zee, Moeder dag, Holland Festival, Kinderetalage etc. etc. Enorme machines die bonbons, drops, toffees enz fabriceerden dwongen een ieders bewondering af. Verrukt waren de dames over „Het kokje", tentoongesteld in een speciale glazen vitrine en gekeurd door een jury van uiterst deskundige fijnproe vers. Het is gemaakt door de banket bakker Piet Oldenburg uit Amsterdam en bestaat uit weener deeg en korstdeeg met daartussen een vulling van o.a. sinaasappelsnippers, rozijnen enz. Van 2 tot 3 uur werd een demonstratie bijgewoond. Hier werd het maken van prachtige taarten gedemonstreerd en bleek welk een ware kunstenaars schui len onder onze banketbakkers. Op Moederdag zal een prachtige taart aan onze Koningin worden aangeboden. De tentoonstelling bood zoveel aantrek kelijks voor de huisvrouw, dat er nog wel uren gewandeld kon worden, voor al ook omdat de gezellige expressobars de dames noodden tot een heerlijke ver frissende dronk ter afwisseling. Na de tentoonstelling wachtte de dames een mooie rondvaart, nu eens volgens een andere route dan gewoonlijk, door de prachtige Amsterdamse grachten en havens. Het was heerlijk de ledematen eens te strekken en te genieten in de mooie rondvaartboot. Ten slotte werd nog een kopje thee in het gezellige restaurant van het American Hotel ge dronken.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1