Oxfori-xx Vernieuwing van Natuurbad gaat klein miljoen kosten* leren OVERHEMDEN WEEKENDERS vanaf 12,50. Geen inmenging van B* en W* bij buitenschilderwerk* het nieuwste op het gebied van herenmode wordt u gepresenteerd door El-Mior Kenmore Trenco Kerko Fablo TWEEDE BLAD GEMEENTERAADSVERGADERING. Woensdagavond kwam de Soester ge meenteraad in vergadering bijeen onder voorzitterschap van de burgemeester voor het behandelen van een agenda van 26 punten. De heren De Haan en v. d. Arend van de protestants-christelijke fractie waren afwezig. 1. Vaststelling van de notulen van de vergadering van 20 januari 1961. Zonder bemerking goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken a. Schrijven van de heer H. J. Rein- ders d.d. 14 maart 1961 inzake de bouw van een bungalow aan de Laan van Blussé van Oud Alblas, met voor stel adressant te berichten conform de ter inzage gelegde concept-brief. De heer BERKELBACH VAN DE SPRENKEL (prot.chr.) vraagt waarom aan de heer Reinders een bouwvergun ning geweigerd wordt, terwijl eertijds de heer v. d. Donk wel aan de Laan van Blussé van Oud-Alblas mocht bou wen. De VOORZITTER antwoordt dat aan de heer Reinders geen toestemming gege ven kan worden omdat men niet buiten het uitbreidingsplan mag gaan. Indertijd is aan de heer v. d. Donk in overleg met de provincie en met goedvinden van Gedeputeerde Staten wel vergun ning gegeven omdat hij in een uitzon derlijke positie verkeerde. Hij woonde aan de Amersfoortsestraat en had daar zijn bedrijf aan de kant van het vlieg veld. Juist op die plaats was de geluids hinder zo enorm groot dat er iets ge beuren moest. Het ministerie van de fensie kocht de woning en het bedrijfs pand van de heer v. d. Donk en hij moest een andere plaats in Soesterberg hebben om het bedrijf voort te kunnen zetten. Hij kreeg toestemming te bou wen aan de Laan van Blussé van Oud Alblas door de bijzondere omstandighe den waarin hij met zijn bedrijf ver keerde. Voor de heer Reinders gelden deze omstandigheden echter niet, zodat aan hem geen toestemming verleend kan worden. Conform besloten. b. Schrijven d.d. 13 maart 1961 van ge deputeerde staten te Utrecht inzake het verzoek om de Peter van de Bremer- weg gesloten te verklaren voor alle motorrijtuigen met voorstel dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen. De heer VAN ROOMEN (K.V.P.) vindt het jammer dat er niets aan gedaan kan worden dat deze weg goed door agra riërs gebruikt kan worden, zonder over last van het verkeer. De boeren onder vinden veel last als ze met vee over deze weg moeten en in de hooitijd met hooiwagens. De VOORZITTER antwoordt dat het schrijven van de A.B.T.B. en de C.B.T.B. aan Gedeputeerde Staten gevolgd kan worden door een verzoek van de raad aan G.S. om deze weg te mogen afslui ten. Wordt deze toestemming geweigerd dan is beroep op de kroon mogelijk. Men moet dan echter met sterke argu menten komen en dat zal niet gemak kelijk zijn. De Peter v. d. Breemerweg is nu eenmaal niet alleen een agrarische weg, maar ook een verbindingsweg met Amersfoort en moeilijkheden met hooiwagens heeft men een te korte tijd in het jaar dat men afsluiting van de weg gedurende het hele jaar verlangen kan. Er zal bekeken worden of er geen oplossing met uitwijkplaatsen gevonden kan worden. Conform besloten. c. Verzoek d.d. 30 maart 1961 van het bestuur van de vereniging Trein 8.28 H.Y.S.M. om medewerking als bedoeld in artikel 72 juncto artikel 126, 3e lid, der Lager-onderwijswet 1920 voor de aanschaffing van meubels en leermid delen ten behoeve van de school voor b.l.o. Trein 8.28, welk verzoek inmiddels in behandeling is genomen. Conform besloten. d. De bewoners van de Stadhouderslaan verzoeken een oplossing te geven voor de moeilijkheden die fietsers op deze laan bij de Maatweg hebben. Of het voetpad moet als rijwielpad doorgetrok ken worden of er moet een duidelijke oversteekplaats komen. De VOORZITTER is van mening dat het probleem pas goed opgelost kan worden als de riolering gelegd is. Thans is bij de Praamgracht eem oversteekplaats voor fietsers en het zou niet gewenst zijn deze naar de Maatweg te verleggen. Ook kan van het t oetpad, dat in het verlengde van het rijwielpad ligt, geen fietspad gemaakt worden, want dan kun nen de voetgangers nergens lopen. Stre pen op de weg bij de oversteekplaats aan de Praamgracht zullen het gevaar voor ongelukken kunnen beperken. Ge lukkig zal dit echter slechts een tijde lijke oplossing zijn. 3. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de bouw van een rijwielstalling annex berging en vergroting van de betegelde speelplaats t.b.v. de openbare school voor g.l.o. te Soestdijk. Conform besloten. j 4. Voorstel tot aankoop van grond voor verbreding van de Burg. Grothe- straat van G. Geijtenbeek Conform besloten. b. aan de Oude Postweg te Zeist van de Staat der Nederlanden. Conform besloten. 5. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woning Lange Brinkweg 1. Conform besloten. Voorstel tot het onttrekken aan het openbaar verkeer van een gedeelte van weg nr. 27 (Heezerspoor). Conform besloten. 17. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de verdere aan leg van de Ir. Menkolaan en het maken van parkeerhavens langs deze laan. j Conform besloten. 8. Voorstel tot verlenging van de ter mijn van ontruiming van de onbewoon baar verklaarde woning Prof. Lorentz- laan 83. Conform besloten. 9. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in art. 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan a. het R.K. schoolbestuur te Soestdijk voor het maken van een berging t.b.v. het gymnastieklokaal behorende bij de Mariaschool voor g.l.o. Het is de heer DIJKSTRA (prot.chr.) opgevallen dat het bedrag 20.000, wel wat hoog is voor het aanbouwen van een nis en gebleken is dan ook dat er meer gedaan wordt. Alleen de nis zou slechts enkele duizenden guldens kosten. De heer DE BRUIN (V.V.D.) heeft altijd gehoord dat er te weinig gymnastiektoe- stellen zijn en nu blijkt, dat voor de bouw van een nis voor de toestellen van 1 lokaal het bedrag nodig is waar voor ongeveer U/2 woningwetwoning gebouwd kan worden. Er wordt dus blijkbaar meer gedaan. Wethouder DE HAAN (P.v.d.A.) geeft toe dat er inderdaad meer gedaan wordt. Het geld zal dan ook niet alleen voor een nis gebruikt worden, maar ook voor andere voorzieningen voor deze zaal, waaronder kleedgelegenheden. Bij de verbetering moet rekening wor den gehouden met het zeer intensieve gebruik van de zaal door gymnastiek verenigingen. Door het verschil in hoogte bij voor- en achtergevel zijn de kosten vrij hoog omdat er zoveel grond in moet. De heer HILHORST (K.V.P.) vraagt of deze verbetering een verkapte subsidie voor de gymnastiekclubs betekent en de heer DE BRUIN (V.V.D.) vraagt of gymnastiekverenigingen ook onder de onderwijswet vallen, want deze verbete ringen zijn met de inspecteur van het onderwijs besproken. De WETHOUDER antwoordt dat deze nis niet gebouwd wordt ten gunste van de gymnastiekverenigingen, maar om de leerlingen van de school meer ruim te in de zaal te geven. Hiervoor moe ten de toestellen van de verenigingen verdwijnen. Conform besloten. b. het R.K. schoolbestuur te Soesterberg voor 1. het aanschaffen van 2 droogpoeder- blusapparaten t.b.v. de St. Carolusschool voor g.l.o. 2. het aanschaffen van 1 droogpoeder- blusapparaat t.b.v. de Titus Brandsma- school voor g.l.o. Conform besloten. 10. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 50 van de Kleuteronderwijswet aan a. het R.K. schoolbestuur te Soesterberg voor het aanschaffen van 1 droogpoeder- blusapparaat en een stofzuiger t.b.v. de R.K. kleuterschool te Soesterberg. Conform besloten. 11. Voorstel tot het verlenen van een zakelijk recht aan de N.V. P.U.E.M. voor het leggen van een hoogspanningska bel langs de Van Weerden Poelmanweg. Conform besloten. 12. Voorstel tot verhuur van de woning Bonifaciusstraat la. Conform besloten. 13. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan de heer A. Harkema, hoofd van de openbare school voor g.l.o. te Soest-Zuid. Conform besloten. 14. Voorstel tot het aangaan van een geldlening groot 500.000, De heer DE BRUIN (V.V.D.) vraagt of de verenigingen akkoord gaan met het overnemen van de gebouwen op en bij hun velden door de gemeente, want er is een post van 60.000,onder de be dragen waarvoor* de lening bestemd is. Ook verzoekt de heer De Bruin de korfbal- en padvindersverenigingen het geld van de lening, waarom ze ge vraagd hebben, zo spoedig mogelijk te geven. De VOORZITTER antwoordt dat het geld voor het overnemen van de ge bouwtjes eerst beschikbaar moet zijn, voordat er met de verenigingen gepraat kan worden, want anders geeft G.S. geen toestemming tot overname. De leningen aan de genoemde verenigingen kunnen verstrekt worden zodra ze het geld no dig hebben. Conform besloten. 15. Voorstel inzake het aanschaffen van handdoeken voor openbare scholen en een aantal bijzondere scholen alsmede inzake het treffen van een voorziening t.b.v. de openbare school Soest-Zuid. Conform besloten. 16. Voorstel tot het beschikbaarstellen van krediet voor aanvullende werken t.b.v. de vernieuwing van het Soester Natuurbad. Over dit agendapunt wordt bijzonder lang gepraat, want naast de 15.000, voor een transformatorstation, de 28000 gulden voor een vaste beregeningsinstal- latie en de 20.000 gulden voor het ge bruiken van duurdere materialen vraagt het college 45.000 gulden voor het aanbrengen van een „vloerbedekking" van kunstnatuursteen inplaats van be- tontegels. moderne wc DAMES «n HEREN-/Jgtj - horloqes ,30 LRBNSTR.77TEL; 4361 SOESTD'JK De heer HILHORST (K.V.P.) vindt dat de raadsleden onvoldoende ingelicht zijn over een object dat een miljoen gaat kosten en de heer DIJKSTRA (prot. chr.) is van mening dat een verplaats bare beregeningsinstallatie misschien beter is, want daaraan valt waarschijn lijk voor de Soester jeugd minder te slopen. Ook acht hij het gewenst dat nagegaan wordt of natuursteen een langere le vensduur heeft dan betontegels. Ook mevrouw POLET (P.v.d.A.) had graag gezien dat de voorlichting met betrekking tot de werkzaamheden aan het bad wat beter geweest was. De heer ELBERTSEN (K.V.P.) is voor kunstnatuursteen, wanneer blijkt dat slechts de aanschaffing meer kosten met zich meebrengt en het onderhoud minder kost. Dan zal het niet nodig zijn de entreeprij zen te verhogen. De heer DE BRUIN (V.V.D.) vraagt be zorgd of er kans bestaat dat spoedig weer een aanvullend krediet voor de bouw van het natuurbad gevraagd wordt. Wethouder DE HAAN (P.v.d.A.) beant woordt de sprekers en hij geeft de toe lichting, die wel tijdelijk bij de stukken gelegen heeft, maar slechts door enkele raadsleden gelezen is. Aanvankelijk dacht men dat de oude krachtstroomleiding gebruikt kon wor den, maar dit is helaas niet het geval. Het transformatorstation in Soestduinen kan de stroomlevering aan het natuur bad er niet bij hebben, zodat er een nieuw station gebouwd moet worden. Dit komt niet voor rekening van de P.U.E.M. maar van de gemeente. Het is beter een vaste beregeningsinstal latie met „verzonken" sproeikoppen te nemen. De jeugd kan deze sproeikoppen niet slopen en met deze beregeningsin stallatie heeft men niet het nadeel dat sommige stukken van de gazons te lang water moeten missen als het droog en warm is. Daarbij kost een vaste installatie geen personeel en er kan 's nachts gesproeid worden als er geen publiek is. Kunstnatuursteen wordt in verscheide ne Duitse natuurbaden gebruikt en het schijnt goed te bevallen. Er is een attest van T.N.O. gevraagd waaruit de houdbaarheid zal moeten blijken. De WETHOUDER is van mening dat alles gedaan moet worden om het bad in een zo goed mogelijke staat te brengen en dat die materialen gebruikt moeten worden die het zolang mogelijk in een goede staat houden. Het voordeel van natuursteen is bo- Zichtzendingen op aanvraag. BU&SHI.GROTHESTP. 7". SOtSTOK-TEl 44.68 vendien dat men verschillende tinten kan gebruiken en dat zal het bad slechts verfraaien. De heer DE BRUIN krijgt de verzeke ring dat er heel weinig kans is dat er nog aanvullende kredieten voor het bad nodig zijn. Tenslotte wordt over de gevraagde kre dieten gestemd. Drie raadsleden zijn tegen en 16 voor, zodat comform be sloten wordt. Deze stemming vond plaats op verzoek van de heer Dijkstra. Tussen agendapunt 16 en 17 vraagt mevr. POLET (P.v.d.A.) of de raads stukken vroeger aan de leden van de raad gezonden kunnen worden en zij krijgt de toezegging dat dit gebeu ren zal. Conform besloten. 17. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het bouwrijp- maken van het 2e gedeelte van het park Vredehof. Conform besloten. 18. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de aanleg van een riolering in het gedeelte van de Lange Brinkweg gelegen tussen de Kruisweg en de Eemstraat. Comform besloten met de toezegging van wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) dat Soest-Zuid spoedig op de riolering aangesloten zal zijn. 19. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het bouwrijp ma ken van gronden gelegen in het plan Soestdijk noord-west. Conform besloten. 20. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor verbetering van het gedeelte van de Maatweg, gelegen over de spoorlijn Utrecht-Amersfoort en het Bremeentje. Conform besloten nadat de heer HIL HORST (K.V.P.) woorden van waar dering gesproken heeft. Op zijn vraag of er spoedig met het werk begonnen kan worden antwoordt wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) dat dit afhangt van de goedkeuring, 21. Voorstel tot verkoop van grond a. aan de Soesterbergsestraat aan J. C. Brouwer en A. P. C. Butzelaar Conform besloten. b. aan de Foekenlaan aan R. J. ten Feld en J. A. M. Starmans. Conform besloten. 2. Voorstel tot ruiling van gronden met K. Las van Bennekom en H. W. v. Asch a. gelegen nabij de Hellingweg Conform besloten. b. gelegen aan de Kastanjelaan en de Plasweg Conform beslaten. c. gelegen aan de Plasweg, Schouten kampweg en Acacialaan. Conform besloten. 23. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe vakantie-regeling voor slagers. Conform besloten. 24. Voorstel tot vaststelling van een wij ziging van de bouwverordening (buiten schilderwerk). Mevr. POLET (P.v.d.A.) vindt dat het voorstel wel wat verbeterd is, maar zij vindt toch nog dat ook dit voorstel te veel ingrijpt in ieders vrijheid. Zij is bang dat het een zware belasting voor gemeentewerken zal worden te contro leren of ieder zich aan de verordening houdt. Als er gemakkelijk de hand mee gelicht kan worden dan is dat een ondermijning van het gezag die slechts schade kan berokkenen. Zij is dan ook tegen het voorstel, evenals haar fractie genoot de heer GRIFT. De VOORZITTER antwoordt dat het slechts gaat om het bestrijden van ex cessen. Met de aantasting van de vrij heid zal het nog wel loslopen, want als er een nieuw huis gebouwd wordt dan bemoeit de gemeente zich ook met de kleur die gebruikt wordt. De nieuwe verordening is tevens be doeld om reklame in kleuren tegen te gaan. Als men zijn huis van kleur ver andert wanneer het tot een blok be hoort, dan verandert men niet alleen het aspect van het eigen huis, maar ook dat van de huizen der buren. Mevr. MUURLING wil graag de belof te dat dit de uiterste grens is van de bemoeienissen der gemeente met de per- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 21 APRIL 1961. soonlijke smaak van de inwoners. De VOORZITTER kan deze belofte niet geven, want de raad beslist over het al of niet invoeren van verordeningen. Op verzoek van mevr. VAN GOOR (V.V.D.) wordt gestemd en slechts 6 raadsleden zijn voor, zodat het ver worpen wordt. 25. Voorstel tot vaststelling van een Zoneverordening Hinderwet (wijziging oude Hinderwetverordening). Conform besloten. 26. Voorstel inzake de invoering van de vijfdaagse werkweek. Conform besloten nadat men akkoord gegaan is met de wens van wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) die liever ziet dat op 1 november begonnen wordt met de wekelijkse vrije zaterdag dan op 1 mei 1961 met een vrije zaterdag om de andere week. Ook is hij tegen een vrije zaterdag in de zomermaanden om dan in het najaar weer gewoon te werken tot 1 mei 1962. Extra kosten zal het invoeren van de vrije zater dag nagenoeg niet kosten, al geeft dit nieuwe systeem natuurlijk enkele moei lijkheden. Het zal echter niet gaan als in een naburige gemeente, waar men twee mensen extra voor de vuilnisdienst moest inschakelen. Dat is geen geringe belasting, want een vuilnisman kost e gemeente met alle sociale voorzienin gen 7500,per jaar. De heer HILHORST (K.V.P.) verzucht dat het tijd wordt te gaan omzien naar koeien, die slechts op vijf dagen van de week gemolken behoeven te worden. Voor de rondvraag spreekt mevr. PO LET (P.v.d.A.) haar verwondering uit over het feit dat het college van B. en W. de raad enige maanden gele den adviseerde niet te protesteren tegen het gebruik van de vliegbasis van Soes terberg voor militaire doeleinden. In middels heeft een commissie de minister van defensie geadviseerd het vliegveld op te heffen en in die commissie heeft de burgemeester - die voorzitter van het college is - zitting. De VOORZITTER antwoordt dat dit minder vreemd is dan het lijkt Er is veel geprotesteerd tegen het vlieg veld, maar juist niet in Soest en ook in Soesterberg weinig. Soesterberg dankt trouwens haar opkomst aan de vlieg- basis. Meer hinder dan in Soest ondervindt men in Huis ter Heide, Zeist, Den Dol- der, Bilthoven en zelfs Utrecht van het het vliegveld. De commissie heeft daar om geadviseerd de basis op te heffen. Hiervan zal nu niets komen, maar het is niet uitgesloten dat men over enkele jaren minder vliegvelden voor straal jagers nodig heeft en dan is er dus een kleine kans dat de basis Soesterberg opgeheven wordt. De heer DE BRUIN (V.V.D.) vraagt hoe het staat met de bouw van de 96 woningen op de Eng, waarvan ver wacht werd dat ze eind mei klaar kunnen zijn. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) kan geen datum noemen. Er zijn grote moeilijkheden met de aanvoer van ste nen geweest. De heer VAN ROOMEN (K.V.P.) vraagt of spoedig begonnen kan worden met de bouw van de 138 woningen op de Eng, waarvoor reeds krediet verleend is. De wethouder antwoordt dat dit afhan kelijk is van de goedkeuring van het uitbreidingsplan. Verwacht mag wor den dat deze spoedig afkomt. De heer DIJKSTRA (prot.chr.) vraagt of het plan Van Embden moeilijkheden zal ondervinden of dat de goedkeuring hierop verwacht mag worden. De wethouder heeft vertrouwen in een gemakkelijk te verkrijgen goedkeuring. Mevr. MUURLING (prot.chr.) vraagt of er een witte lijn kan komen in de bocht bij Zonnegloren en of de par keerplaatsen aan het eind van de Spar renlaan zo gemaakt kunnen worden dat er plaats is voor twee rijen van tien auto's. Nu kunnen de eerste auto's niet weg als er een rij achter staat. Deze dingen zullen bekeken worden. De heer PIEREN (P.v.d.A.) vraagt wan neer er een verordening voor de be graafplaats Soesterberg komt. De VOORZITTER antwoordt dat er diverse verordeningen nodig zijn, die met de gemeente Zeist besproken moe ten worden omdat de begraafplaats op Zeister grondgebied ligt. Op de vraag van de heer PIEREN (P.v.d.A..) of er iets gedaan kan wor den aan het slechte wegdek van de Sterrenbergweg in Soesterberg, ant woordt wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) dat bekeken zal worden of er verbeteringen aangebracht kunnen wor den. Een nieuw wegdek zal te duur worden. Tegen half elf sloot de voorzitter de vergadering. OPSTELLING VAN S.E.C. S.E.C. speelt zondag tegen Ultrajectum in de volgende opstelling Adams Ten Hove Van Kooij De Rooij Ruttenberg Burgman Elverding v. Breukelen v. d. Valk De Bruin Pothoven

Soester Courant | 1961 | | pagina 5