AND ALUSIË EN DE ERFENIS DER MOREN. ■m VAN ESSEN voor Foto DRUKKERIJ SMIT Firma VAN DE WIJNGAART SOEST. GARAGE „DE SOESTER" Druk weekend. MODERN DRUKWERK Andalusië - de naam alleen al klinkt bijzonder mooi. Het wekt visioenen op van palmen, zwartharige schoonheden, dappere stierenvechters, gitaren, cas tagnetten, hartstochtelijke dansen en serenades. Andalusië is zoals de vreem deling zich foutief meestal heel Spanje voorstelt. De Moren, die op deze pro vincie hun stempel drukten, noemden het de „aardse tuin van Eden", want zoals Andalusië stelden zij zich het pa radijs voor. Men kan, als men de reisprospectussen wil geloven, Andalusië in twee weken of „in een snel proces" zelfs in één week leren kennen. Wie er eenmaal is geweest, weet, hoe vals die voorstel ling van zaken is. In die korte tijd kan men weliswaar de met drie sterre tjes in de reisgids aangetekende beziens waardigheden afdoen maar van de ware geest van Andalusië weet men daarna nog altijd bitter weinig. Jerez de la Frontera heeft zich interna tionale roem verworven als vader land van de wijn, die als sherry bekend staat. Nog vandaag de dag vraagt de Engelsman zijn gast na het gebruike lijke ,,how do you do", of hij liever een glas sherry of een port wil hebben. Vestinghoek van het Alhambra, op de achtergrond de stad Granada. De noordoostelijk van Cadiz liggende stad heeft echter nog een andere, veel grotere en toch zo vaak vergeten bete kenis bij Jerez de la Fontera overwon nen in het jaar 711 de Arabische in dringers in de beslissende slag de West-Goten. De weg voor de verovering van het Iberische schiereiland was daar mee vrij. Zoals het Moorse hoofdstuk van de Spaanse geschiedenis in 't tegenwoordi ge Andalusië begon, zo is het er ook geëindigd. In het jaar 1212 versloegen de christelijke koningen hun Moorse tegenstanders bij Tolosa. Alleen in An dalusië kon het Arabische koninkrijk Granada zich nog handhaven. Het viel eerst in 1492. De droom van de aardse tuin van Eden was uit. De Leeuwenbron in het Alhambra, te midden van een prachtige zuilengalerij. Onder de heerschappij van de Moren beleefde Spanje en vooral Andalusië een tijd van grote culturele bloei. Het huidige Spanje mag zich gelukkig ach ten, dat de oorlogszuchtige voorvaderen na hun overwinningen niet alle onver vangbare kunstwerken van de Moren Gezicht op de beroemde kathedraal van Sevilla. verwoestten. Wat dat verlies betekend zou hebben, kan men slechts vermoeden, als men voor het Alhambra in Granada, de moskee van Cordova of de Giralda in Sevilla staat. Maar zelf, als de overwinnaars van toen geprobeerd zouden hebben alle herinneringen aan de heerschappij van die vreemden uit te bannen, als zij al le Moorse kastelen, paleizen en ook de laatste moskee met de aardbodem gelijk gemaakt zouden hebben, het Moorse bloed in de aderen van vele Andalusiërs was toch gebleven. Hoort men de volksliederen, dan wordt men niet zelden eerder aan Arabië dan aan Europa herinnerd. Vele van de sprookjes van Andalusië beginnen nog steeds met Er was eens een khalief „Het leven is veel korter dan de dood", zegt een Arabische levenswijsheid. De Andalusiërs houden er zich thans ook nog aan. Zij benutten elke minuut van hun aardse bestaan, niet opgewonden, zoals mensen uit een modern-gecivili seerd land dat plegen te doen, maar als levenskunstenaars, waarvoor ook een bespiegelend doorgebrachte tijd niet verloren is. Weliswaar is Andalusië reeds lange tijd geleden grondig door het vreemdelin genverkeer ontdekt, maar desniettegen staande heeft de zich elk jaar herhalen- den toeristenstroom slechts zeer weinig invloed op de inwoners gehad. Ter wijl men in Italië zeer dikwijls waar neemt, dat de jeugd zich naar het bui tenlandse voorbeeld richt, ja, haar vaak gedachteloos tracht te copiëren, hebben de zeden en gebruiken van Andalusië bewezen, buitengewoon weerstands krachtig te zijn. Eveneens is de hang naar vrijheid diep in Andalusië geworteld. De laatste we ken arresteerde de Spaanse geheime politie meer dan duizend personen in Andalusische steden. Zij behoorden tot een ondergrondse beweging, die tot sabotagedaden had opgeroepen. Zij wilden daarmee tegen de regering in Madrid protesteren. Onder de gear resteerden waren slechts weinig com munisten. „Wie Granada niet gezien heeft, die heeft niets gezien", luidt een oud Spaans spreekwoord. „Wie 't Alhambra niet ge zien heeft, heeft Granada niet gezien" zou men eraan toe kunnen voegen. Granada was eens de hoofdstad van het gelijknamige Moorse koninkrijk, het laatste op Spaanse bodem. Onder de be zoekers van het Alhambra ziet men niet zelden Arabieren, die met drome rige blikken door de paleizen en tuinen van de slotvesting wandelen. Het oudste deel van het Alhambra is de Alcazaba, de voormalige residentie van de Moorse koning Mohammed 1 Benelahmar. Onder zijn opvolgers ont stonden de mooiste paleizen en tuinen der vesting. Omstreeks 1400 was 't Al hambra reeds een van de mooiste bouw werken op aarde. In de bloeitijd van het Moorse rijk in Spanje bood het Alhambra plaats aan 40.000 soldaten. Destijds diende 't niet zelden tot dwangvesting tegen de re bellerende Spanjaarden. In hetzelfde jaar, dat Columbus Amerika ontdekte, viel met deze vesting 't laatste Ara bische steunpunt in Spanje. Het Al hambra werd bij tijd en wijle de resi dentie van christelijke koningen. Karei V gaf tenslotte het bevel binnen het Alhambra een enorm paleis te bou wen. Het moest mooier en groter wor den dan alles, wat de Moorse monarchen geschapen hadden. Dat prachtige bouw werk werd nimmer voltooid, In 1663 kwam het bevel de bouw te staken. Ze waren reeds eerder door enige aard bevingen onderbroken. Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWE0 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise met grote legers uit, maar met in dienst genomen moordenaars die graag met vergif, dolk of zijden wurgkoorden werkten. Toen Ferdinand II Cordova binnenmar cheerde, geloofden de bewoners der stad dat nu rustiger tijden zouden aan breken, maar zij vergisten zich. Cordova bleef tientallen jaren lang grensstad van het Christelijke Spanje en daarmee het doel van Moorse over vallen. Ook later moest Cordova, na de inval van Napoleontische troepen in Spanje, een bloedige tol betalen. Het werd het toneel van massamoorden. Ook de aan beide zijden met grote wreedheid ge voerde Spaanse burgeroorlog in het jongste verleden is aan Cordova niet ongemerkt voorbij gegaan. Wie thans de unieke moskee (Mez- quita) van de stad bewondert, heeft geen vermoeden dat hij deze aanblik te danken heeft aan de ongehoorzaam heid van de bewoners van Cordova. Na de zege op de Moren had Ferdi nand bevel gegeven het moslemse godshuis af te breken en op die plaats een kathedraal te bouwen. De burgers wilden er niets van weten. Zij weiger den de slopers tot de moskee toe te la ten. Het gelukte hun de kerkelijke au toriteiten over te halen de moskee als kerk in te wijden. Geldt de Mezquita als het symbool van Cordova, de Giralda is het symbool van Sevilla, de belangrijkste stad van Anda lusië. De Giralda is een deel van de kathedraal van Sevilla waarvan men zegt dat ze de mooiste van heel Spanje is. Op dezelfde plaats stond vroeger een moskee. Daarvan is nog slechts een mi naret behouden gebleven, juist de Gi ralda. Precies als in Cordova won ook hier de zin voor schoonheid het van de blinde geloofsijver. De bewoners van Sevilla konden het niet over hun hart verkrijgen de minaret af te breken. Het kompromis, dat tenslotte bereikt werd, zegt meer over Spanje's ware ge zicht als menig geleerd boek op de minaret werd een ongeveer 5 verdie pingen hoge klokketoren gezet. Of schoon de architecten alle moeite heb ben gedaan om de eenheid in stijl te bewaren was hun succes bepaald geen 100 °/o. De prachtige Moorse moskee in-Cordova werd tot christelijke kerk gewijd. Na de verwoesting door de Britse admiraal Drake werd Cadiz zeer gToota herbouwd. De laatste koninklijke bewoners van het Alhambra waren Philips V en zijn schone gemalin Elisabeth van Parma. Dat was in het jaar 1710 en het Alham bra was al tamelijk verwaarloosd. Niettegenstaande enkele restauraties scheen de koninklijke familie zich bin- I nen de historische muren niet behage- liik te voelen en enkele maanden later reisde men af. De slotvesting viel in een Doornroosjeslaap, waaruit ze eerst weer door dieven, rovers en smokkelaars ge- i wekt werd. Er gingen jaren voorbij, I voordat de regering ingreep en de duis tere elementen uit hun schuilhoeken verdreef. In het begin van de 19e eeuw bezetten de Fransen na hun overwinning op Spanje ook het Alhambra. De comman dant van de overwinnende troepen be trok een van de paleizen en gaf bevel het slot zo goed mogelijk weer op te bouwen. Na de aftocht der Fransen - zij lieten vóór hun afmars nog een aantal torens springen - was het lot van het Alham bra eindelijk bezegeld. Thans is het niets meer dan een - zij het ook grote - attractie voor het vreemdelingenver keer. Spanje's geschiedenis is dikwijls met stromen bloed geschreven en Cordova, de voormalige hoofdstad van het kha- liefenrijk, het „Athene van 't Avond land", heeft een wezenlijk aandeel in die geschiedenis gehad. Het werd ge sticht als overslagplaats voor olijfolie, maar haar ligging aan de Guadalquivir zorgde ervoor, dat uit de eerste be scheiden kolonie een belangrijke stad ontstond. Op de velden voor Cordova vochten Caesar en zijn rivaal Pompejus hun strijd om de heerschappij uit. Deze strijd om de macht kostte 22.000 man nen het leven. Onder de Moren ging het in Cordova ook niet altijd vreed zaam toe, zij het dat de bevolking er minder in betrokken werd. De Moorse vorsten vochten hun machtsstrijd niet Sevilla is een van de meest fascinerende steden ter wereld. In de kathedraal vond Christopher Columbus zijn laatste rustplaats. Hij verhief Spanje tot een wereldrijk en oogstte er weinig dank voor. Hij stierf als een verbitterd man in armoede terwijl Spanje dank zij zijn ontdekkingen in 't goud zwom. Eerst toen Spanje's wereldrijk in ver val raakte toen het zijn laatste Ame rikaanse bezittingen moest opgeven haalde men het gebeente van de grote ontdekker naar zijn vaderland en gaf hem een waardig graf. In deze stad, waarin de boetelingen zich in de stille week vóór Pasen kas tijdden, leefde ook Don Juan. In werke lijkheid heette hij Miguel de Manara. Hij was rijk en hield van het avontuur der liefde tot een innerlijke stem hem tot inkeer bracht. De rest van zijn le ven was boete. Hij stierf in 't armen huis Caridad in Sevilla, de stad, die zoveel gezichten heeft, die zelfs geen Spanjaard uit de noordelijke provin cies begrijpt. BIOSCOOPPROGRAMMA Van heden tot en met zondag - uitge zonderd zondagmiddag - kan men in het City-theater de film „Fotomodellen en Chantage" zien. Augie Cortona komt uit de gevangenis en bij het afscheid van zijn celgenoot Spettïque heeft deze hem de raad ge geven een beter leven te leiden dan hij voorheen deed. Augie voelt hiervoor echter niet zoveel. Hij komt in aanraking met een fotograaf die betere tijden ge kend heeft en dat brengt hem op het plan een louche fotostudio te beginnen. Overdag een keurige zaak en 's nachts een zeer winstgevende zaak, omdat hij foto's wil maken, waarmee hij chan tage kan plegen. Dat gaat lang goed, maar tenslotte wordt hij door een van zijn slachtoffers gedood Zondagmiddag „Duivels in het zadel", het verhaal van keiharde mannen, die het op rodeofeesten moeten opnemen tegen nog hardere paarden en daar bij groot gevaar lopen. Dat bezorgd het publiek bij de rodeo en uiteraard ook het publiek in de zaak grote spanning en daar is het natuurlijk om begonnen. De hoofdrollen worden vertolkt door Susan Hayward en Robert Mitchum. Vooral de laatste rodeo-strijd in deze film is bijzonder spannend. Van maandag tot en met woensdag „Striptease en Gangsters". Ook hier spanning, want de politie is in verbit terde strijd met de Parijse onderwereld gewikkeld. Tenslotte zegeviert het recht, maar dan is er al heel wat geschoten en zijn er heel wat schurkenstreken uit gehaald. In de donderdagcyclus „Tiger Bay", het verhaal van een jonge Poolse zeeman, die een moord begaat. Een klein meisje ziet dit. Samen vluchten zij en samen beleven zij avonturen, die met een dramatische en verrassende climax ein digen. Voor al uw auto-service, uitdeuken, spuiten, erkend L.P.G.-inbouw- station. Verkoop van Benzine, Olie enz. Tevens erkende autorijschool. Smitsweg 19 Telefoon 3865 Calle de la Pimienta - een typisch straat je in het oudste stadsdeel van Sevilla. Het aanstaande weekeind is druk voor de leden van diverse vereniging. Naast de gebruikelijke sport is er eea drumwedstrijd voor leden van Crescen do en Olympia in St. Joseph, een honk baloefenwedstrijd wordt op het S.E.C.- terrein gespeeld en zaterdagavond geeft de toneelvereniging Kerkebuurt een uit voering in De Gouden Ploeg. Een team van de E.H.B.O. neemt in Utrecht deel aan de Districtswedstrijd. Zondagmorgen is er een lezing voor de Humanisten in Oranjehof, en voor de twaalfde maal wordt de lenterally ge reden. In het Ludgardisgebouw wordt de boerenbruiloft van „Knelis en Ger- rie" gevierd en in St. Joseph houden A.B.T.B. en J.B.T.B. het St. Isidorus- feest. De grootste keuze camera's ter plaatse^ BIRKSTRAAT 2 SOEST PROGRAMMA N.VJE.V. Vanzelfsprekend zullen vele leden van de Ned. Vrouwen-Electriciteits vereni ging hedenavond aanwezig zijn bij de corsettenshow, welke in de zaal van Eemland wordt gehouden. Zij zullen daar onder meer de beroemde Spaanse balletdanseres Rosita zien, die ook zoveel heren zouden willen zien, maar het sterke geslacht wordt niet toegelaten. Maandag spreekt mevr. Van Zinderen Bakker in het Oranje Hotel voor de le den van de N.V.E.V. Zij houdt een causerie over Bastoeto- land en zal dia's van het Nationale Park in Zuid Afrika tonen. Mevr. J. Simons de Ruiter zal spreken over de reis die zij maakte naar het conferentie-oord Meridon in Frankrijk. Op vrijdag 26 mei zal mej. Hey, lerares van het bureau Arnhem, een causerie houden in de voormalige Naaldvak school aan de Burg. Grothestraat, die dan als centrum van de commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting in gebruik zal zijn. wordt een lezing met dia's en het onderwerp is ,,De schijnwerper in uw keuken". Op donderdag 8 juni wordt er een ex cursie gemaakt naar het geheel ver nieuwde en uitgebreide voorlichtings gebouw van de N.V.E.V. op het Kema- terrein in Arnhem.

Soester Courant | 1961 | | pagina 6